llirnwr £rih$djr (frurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT: per kwartaal In Lelden en In plaat- Ben waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- Eche zending 4.50 Bij dageujksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No- 3725 Bureau: Breesfriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 2 AUGUSTUS 1932 ADVZRTENTIEN Van 1 tot 5 regelsU7V§ 0.22^ Van 1—5 regels ZJ30 Elke regel meer 0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. AGITATIE WEKKEN. De partijvoorzitter der S.D.A.P., de heer J. Oudegeest doet van tijd tot tijd ontdek kingen, welke achteraf niet geheel met de werkelijkheid stroken. In de regel hebben ze echter een agitatorische beteekenis. Zoo acht hij zich thans verplicht in de roode pers te publiceercn, dat hem „de laatste dagen betrouwbare berichten berei ken, waaruit blijkt, dat in verschillende d elen des lands de burgerwachten van nieuwe wapens en munitie worden voorzien. Ook zijn verschillende bankinstellingen bezig, in vrij groote mate, wapens op te slaan in hun bankgebouwen. Een gewaarschuwd man geldt voor twee". Het is niet volkoanen duidelijk, wat met dat laatste wordt bedoeld. Is het een aan sporing tot de partijgenooten om kalm te blijven, dan kunnen wij de waarschuwing slechts loven. Dan zou er van deze publicatie een zegenrijke preventieve werking uitgaan. Maar van den heer Oudegeest is moeilijk een kalmeerend artikel te wachten. Dat zou beslist ongewoon zijn. Trouwens de woorden, waarmee hij zijn publicatie uit be trouwbare bronnen inleidt, duiden daar heelemaal niet op. „Het schijnt, zoo schrijft hij, dat de regee ring de arbeiders-vijandelijke plannen der commissie-Welter met geweld wil doorzetten. Of is het het kwade geweten, dat de be zitters zich sterker dan tot nu toe doet wapenen? Of vreest men in begin Augustus, naar aanleiding van mogelijke gebeurtenis sen in Duitschland, ook hier woelige ':jden3 Ik weet het niet". Wij erkennen eerlijk, niet géhoord te héb ben van wapening der burgenvachten of iets van diien aard: maar hls het waar is, dan mag.de S.D..A.P. zich wel eens afvragen, of zij het zelf niet noodzakelijk maakt, dat er voorbereidende maatregelen getroffen worden om de rust te handhaven. Zij verwerpt naar iij zegt, het onverant woordelijk gedoe van communisten en an dere revolutionairen en dat is braaf. Maar de manie r, waarop zij de regeering nu al maanden aanvalt is zoo volkomen in strijd met parlementair fatsoen en draagt een zóó opruiend karakter, dat het nemen van voorzorgsmaatregelen waarlijk geen overbodige weelde is. De S.D.A.P. en de heer Oudegeest voorop verstaat wel de kunst om de massa in ge vaarlijke beweging te brengen; doch een ont ketende agitatie bedwingen, dèit kan zij niet. Dat laat zij aan de Overheid over, die zij yan te voren, gemakshalve, reeds verant woordelijk stelt om achteraf reden tot cri- tiek te hebben. Moge de waarheid, dat een gewaarschuwd man voor twee geldt, ook door de regeering verstaan worden. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN VELDPREDIKERS Bij Kon. besluit ls aan den heer dr. J. G. G. Geelkerken, te Amsterdam, op zijn verzoek eer- vol ontslag verleend als reserve-veldprediker yoor den tüd van oorlog bij het leger te velde. ONDERSCHEIDINGEN Bij. Kon. besluit i6 de aan D. J. Kobbemondt. organist bü de Ned. Herv. Gemeente te ltaven- stein. wonende te Batenburg ln 1923 verleende eere-medallle, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. in zilver, bü bevordering genoemde Orde. in goud: ïedallle, verbonden van Waard, hoofda; sluis: is de gouden politie. tQ Maas- ledaiUe, verbonden i Oranje-Nassaiu, toegekend aan J. Ph. Snel. chef de bureau bü het Riiksbureau voor Drlnkwat M. Niesten, afdeelingschef bü de Coöperaties Winkclvereeniging „Eigen Hulp" U.Ate de Haag; in zilver aan H. Marine J legekend de aan de Orde van Oranje-Nas- irbonden eeremedaille: in goud aan G. ;r Lugt. wonende te Hilversum, chef van ...^ortafdeellng en leider van de vernis- en politoerfabriek der N.V. Eau de Colognefabriek ,n zllver aan F de te Schoten, ge lende bü die Naam- iooze vennootscnap; is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau dr. J. D. Kayser, lector aan de Rüks- iiniversiteit to Leiden. BURGEMEESTERS Bij Kon. besluit ls aan P. Dumno Tak, op zijn verzoek, met ingang van 2 Jan. 1933, eer vol ontslag verleend als burgemeester van Mid delburg, met dankbetuiging voor de goede dien sten. door hem in die betrekking bewezen. de heer R. van der Ley, thans chef tor secre tarie te Steenwük. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN ENSCHEDE EDO BERGSMA'S OPVOLGER Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester van Enschedé de heer J. J. G. E. Rückert. De heer Rückert, die den heer Edo Bergs- ma in Enschede als burgemeester gaat op volgen, werd den Ten April 1SS6 te Nieuwer Amstel geboren en is dus 46 jaar oud. Hij was aanvankelijk luitenant der tot hij in 1913 werd benoemd tot onderdirec teur van gemeentewerken te Semarang, waarvan hij' in 1916 directeur werd. Drie jaren later werd hij in dezelfde stad direc teur van den woningdienst. Na een onder breking van twee jaren van 1922—1924 was hij werkzaam als hoofdingenieur in al- gemeenen dienst keerde hij in genoemde functie weer terug. In 1927 werd hij lid van den Volksraad en in 1928 werd hij, ter be schikking van de regeering, werkzaam ge steld ten departemente Binnenlandsch be stuur aan het kantoor voor de decentrali satie. Sinds 1922 was hij ook voorzitter van de vereeniging voor locale belangen, welke o.a. jaarlijks decentralisatie-congressen be legt en van de sociaal-technische vereenl- gingen, die o.m. congressen op het gebied der Volkshuisvesting organiseeren. Als bur gemeester heeft de heer Rückert bovendien ervaring verworven als hoofd der gemeente Meester Cornelis, welke functie hij laatste lijk bekleedde. BOND VAN CRISIS-SLACHT OFFERS ALGEMEENE VERGADERING. De bond van crisisslachtoffers heeft te Utrecht een algemeene vergadering gehou den. De heer van der Hoven te Alblasser- dam, voorzitter van den bond, wees in zijn openingsrede allereerst op den nood van den middenstand. Het is duidelijk, zeide hij, dat met alle mogelijke middelen wordt getracht den middenstand er uit te krijgen. Toch wordt er onder dien stand, zoowel in de stad als op het platteland, het hardst en het langst gewerkt. Vaak gebeurt het, zoo ging spr. voort, dat een landbouwer, die tot het einde met de crisisomstandigheden tiacht te worstelen, op het laatst slachtoffer wordt van de wettelijke eischen, welke hem door notaris of advocaat in zijn stuk gesteld worden. Spr. heeft een enquête ingesteld, onder de eigenaars van boerenbedrijven, waarbij de vreeselijkste toestanden aan het licht kwa- Spr. gaf ten slotte een overzicht van wat reeds door den bond is gedaan. Aan den minister is gevraagd om in do ergste geval len van crisisnood onder de boeren, aan hen die genoodzaakt zijn hun bedrijf te verkoo- pen, het geld, dat hierbij als belasting aan cl? regeering vervalt, terug te geven. Bevre digende resultaten zijn echter nog niet be reikt, Ten sterkste kwam spr. verder op, tegen de praktijken van notarissen ten plat- tclande. Keu uitvoerige pedachtemvisseling over d? door den vcorzn er in zijn rede aangevoc- cie punten volgde; Besloten werd drn bónd voortaan te noe mer Nat'i nsl» Middenstandsbond. Getracht zal werden, het daarheen te lei den, dat de regiering door bemiddeling van boerenleenbanken cn crisisbesturen aan mid denstanders, die daaraan behoefte hebban, rentelöoze voorschotten verstrekt. Ook zal aan de regeering gevraagd worden boe ren, die hun bedrijf kwijt zijn, een betrek king te bezorgen, b.v. in het nieuwe Zui derzeegebied. Tenslotte werd een bestuur voor den bond benoemd. Kerknieuws. NED. HERV. KERK (roepen: Te Molenaarsgraaf, D. E. J. Hupkes te Oosterwolde (G.) Bedankt: Voor De Lier, J. F. Roth te Zoetermeer-Zegwaard. Voor Medemblik (toez.), J. R. Wolfensberger te Cubaard. Voor Haskerhorne, I. Faber te Schoonoord. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Hillegom, cand. A. Dubois te Apeldoorn. Te Helder en Kornhorn, cand. D. Biesma te Groningen. GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Burum, J. Koppe te Wagenborgen. GEREF. KERKEN IN HERST. VERBAND dan kt: Voor Amsterdam-Centrum, J. Diepersloot te Andijk-Oost. BEROEPINGSWERK Geen enkel beroep. We meenen te mogen opmerken, dat het bf- roepingswerk bij de Gereformeerde Kerken in Nederland thans bijna geheel tot stilstand is gekomen. Nu Ds. J. Koppe te Wagenborgen, die nog geen drie jaar geleden als Theol. can- aat niet minder dan 18 beroepen ontving, >r het beroep naar Burum bedankte, is er de Geref. Kerken thans geen enkel beroep meer in overweging. Van de 734 Geref. Kerken binnen onze grenzen heeft'er momenteel geen enkele een beroep uitgebracht. Niet alleen de plm. 697 predikanten, maar ookwat van veel ernstiger beteekenis is! de 50 a 60 Theol. candidaten, die by de Geref. Kerken proponeeren, hebben allen te zamen nog niet één beroep. En vele candidaten be komen zelfs pog geen „preekverzoek", omdat er wordt „preekgelezen", of omdat een eme ritus-predikant optreedt. Voor de candidaten tot den H. Dienst is het wel een tyd van be proeving. AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: D s. E. H. B1 a a w e n d r a a d, komende .an Vlissingen, hield Zondag 1.1. zijn intrede bij de Ned. Herv- Gemeente te Baarn met 1 Cor. 1 23, nadat hij in de morgengods dienstoefening was bevestigd door Dr H. W. Obbink te Utrecht, die sprak over Openb. 3 20 Beide keeren was de kerk overvol. Van de ringcollega's waren aanwezig Ds. J. I. van Schaick en Ds. E. Groeneveld, beiden van Soest, en Ds. P- Hofstede, van Leusden. Verder Ds. J. van der Giesen, Vlootpredikant te Vlissingen, en Ds. J. J. Ploos van Amstel, van Rekken, de laatsten als vrienden. By de intrede werd de nieuwe predikant toegespro ken door Ds. W. Meyering, em.-pred. te Baarn, en een ouderl. namens den Kerkeraad, en door Ds. van der Giesen namens de Vlis- singsche vrienden. By de bevestiging liet de bevestiger hem toezingen Gez- 91 3. D s. M. Bons nam Zondag j.l. afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Ouden.ioom, die hij 4Yz jaar mocht dienen. De scheidende leeraar bepaalde zijn talrijk, aandachtig ge hoor bij 2 Cor. 5 6, 7 en 8, aan de hand van vier punten: 1. de noodzakelijkheid van het heengaan; 2. de zucht, die zij ontlokt; 3. de zekerheid, troost en moed, die wij er int putten; 4. de ernsi.ge vraag, waarvoor zij ons stelt. In zijn toespraken richtte hij zich tot ouders, echtgenoote, collega's, evangelis ten, tot medebestuurders in de Vereen- voor Inw. Zending op Voorne en Putten, in Class. Bestuur, Class. Weduwen- en Weezenbeurs, Jeugdcommissie, Groene Kruis, Wijkverple ging, Ziekenhuisverpleging, Schoolfonds en Wereldbond van Kerken; tot lidmaten, cate chisanten, Zondagsschool, Meisjesvereeniging cn Knapenvereeniging, tot helpers en help sters in allerlei arbeid, organiste en koster, Iverkeraadsleden, kerkvoogden, notabelen en Gemeente. Toespraken werden gehouden door ouderling H. Buitendijk, Burgemeester G. van Andel en den consulent, Ds. L. H. B. E. Djerkens, van Zuidland. De Gemeente zong den scheidenden leeraar toe Ps. 121 4- Mede aanwezig waren Ds. H. Stegenga, van Simons- haven; Ds. F. J. Pop, van Spijkenisse; en de evangelisten K. Zuiderduijn van Rockanje, en H. Bos van Nieuw-Helvoet. Met Bs. 72 11 eindigde de dienst, Ds. J. P. Enk la ar nam Zondag j.l. afscheid van de Ned. Hervormde Gemeente van Kattendijke (Z.) met een predikatie over Efeze 3 17. Vervolgens werd het woord gericht tot verschillende colleges en personen. De naar Delden vertrekkende predikant werd nog op treffende wijze toe gesproken door den ouderling Sonke en den diaken A an 't Hof, welke laatste een ge dicht voorlas en de Gemeente verzocht den scheidenden leeraar en zijn gezin de zegen bede toe te zingen van Ps. 134 3 Vervol gens werd nog het woord gevoerd door den praetor van den Ring Goes, tevens waarne mend consulent, Ds. J. J. Homburg. D s. K. J a n z e n, predikant der Ned. Hervormde Gemeente van Veessen (G.), die na 54-jarige ambtsbediening, welke geheel aan genoemde Gemeente gewijd is geweest, eervol emeritaat verkreeg, preekte Zondag jl. af scheid met Matth. 27 46, handelende over: „De verlossing van zondaren", waarbij hij wees op: 1. den duren prijs, 2. de oneindige grootheid, en 3. de heerlijke zekerheid daar van. Met zijn familieleden waren onder de aanwezigen een aantal predikanten, als: Ds. H. Janzen, van Tubbergen; H. Meijer, pred. bij de Vrije Evang. Gemeente van Heerde; Ds. A. de Vries, van Heerde; en Ds. J. J. van de Poll, van Oene. Ds. E. Janzen Mzn., leeraar aan de Chr. H.B.School te Leeuwarden, hield een toespraak. Voorts werd de 80-jarige schei dende leeraar nog toegesproken door Ds. de Vries, als consulent, en door Ds. van de Poll. die Psalm 121 4 deed toezingen. .P5* J- Jongsleen, van Groningen, zal by de Chr. Gèref. Kerk van Apeldoorn niet Dinsdag 16 Augustus, gelijk aanvankelijk be paald was, maar Donderdag ls Augustus a.s. intrede doen, na op Zondag 14 Augustus beves tigd te zijn door Ds. .1. W. Geels, van Hilver sum, voorheen te Apeldoorn. Zondagavond nam Ds. Jongeleen afscheid van de Chr. Geref. Gemeente van Groningen, met een predikatie over Filipp. 4:6 en 7, wijzende op een opwekking tot vertrouwend geloovig leven, welke opwekking gestaafd wordt' met: 1. een dringende vermaning, 2. een lieflijke terechtwijzing, en 3. een heer lijke verzekering. Bij de toespraken richtte hy zich ook tot de zich vertegenwoordigende Vereeniging voor Chr. Maatschappelijk Hulp betoon, de Prot. Chr. Reclass. Vereen, afd. Groningen en de Vereen, voor Chr. Schippers- onderwijs, alsook tot Ds. L. Floor, van Ulrum, die de Classis vertegenwoordigde. De vertrek kende leeraar werd namens Kerkeraad, Ge meente en financieele commissie toegesproken door den heer J. Hollander, die Psalm 121 4 deed toezingen; en door Ds. L. Floor, namens de Classis en als .vriend, die Psalm 119 9 (gewyzigd) liet toezingen. Cand. J. Knoppersen, van Putten (G.), deed Zondag jl., na des morgens beves tigd te zyn door Dr. L. van der Zanden, van Groningen, zijn intrede als predikant der Geref. Kerk van Aalsmeer met een predikatie over Psalm 127 1 en 2. De nieuwe predikant sprak de verschillende deputaties hartelijk toe en werd wederkeerig toegesproken. Beide diensten was het vriendelijk kerkgebouw ge heel bezet. Ds. P. Kuylman nam Zondag j.l., na een verblijf van byna tder jaren, in een over volle godsdienstoefening afscheid van de Ned. Hervormde Gemeente te Doornspijk met een predikatie over Ps. 32 8 laatste gedeelte: „Ik zal raad geven, Mijn oog zal op u zijn". Har telijke en ernstige toespraken werden gehou den tot verschillende colleges en personen, in 't bijzonder tot de catechisanten. Ds. A. M. den Oudsten, van Elburg, sprak als consulent, als mede-provisor van het Feithenhof en als geestverwante collega, den naar EemnesBinnen vertrekkenden leeraar hartelijk toe en verzocht de Gemeente te zingen Ps. 121 4. Met smart zag de Gemeente haar leeraar vertrekken. Wegens vacaturebeurten en vacanties kon be halve de consulent geen der ringpredikanten tegenwoordig zyn. BIJ DEN VERJAARDAG VAN KONINGIN EMMA Voornaamste Nieuws. (Bit 1) Vergadering van de Bond van Crisis- (blz. 8) Dr. Seipel, oud-bondskanselier van Oosten rijk, overleden. Na de Duitsche Rijksdagverkiezingen. Duld, Koninklijke Vrouw! dat Nederland U huldigt. Met blijk van liefde en dank en eerbied diep en groot. Het is aan U 't behoud van 'f Hoog Geslacht verschuldigd, Dat uit te sterven dreigde en opbloeide uit Uw schoot! U zegent uit Zijn graf de Koning, wien Ge een zegen Des hemels zijt geweest op 't afgaand levcns- U zegent van Haar troon, aan Uwe hand bestegen, De Dochter, die in U de vroedste Moeder had; U zegent van rondom, uit hooge en lage Een Volk, dat een van zin, Uw rijksstaf heeft gekust, Met. eerbied voor de Weeuw van Zijn be minden Koning. Verzekerd van Uw hart en op Uw deugd gerust. U zeegne van omhoog de God, dien we U zien eer en, Met wat gelukkigst maakt cn opheft boven 'f slof. NICBEETS ALG. SYNODE NED. HERV. KERK Ds. G. E. ALERS Naar men ons meldt, zal Ds. G. E. Alers, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Usselo (,0.), die nog maar kort na zyn terug keer uit Zuid-Afrika (Germiston, Lichtenburg en Ithodesië) in ons land werkzaam is, met ingang van 1 September a.s. zyn ambt als predikant van genoemde Gemeente neerleg- EMERITAAT Ds. G. H. A. van der Vegte, sedert April 1915 predikant by de Geref. Kerk van Groningen, heeft, wegens gezondheidsredenen, overeenkomstig medisch advies, byi den Kerke raad emeritaat aangevraagd, ingaande einde van dit jaar. D s. P. J. van M e 11 e, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Nijkerk (G.), is op diens verzoek, na ruim 53-jarigen dienst, door het Prov. Kerkbestuur van Gelderland tegen 8 October eervol emeritaat verleend. KERKORGELS Te Schiermonnikoog is de plaatsing van een nieuw pijporgel in de Geref. Kerk op gedragen aan de Electr. Kerkorgel fabriek M. Spiering, te Dordrecht. in eeberl. De beer Prisse rapporteert namens de commissie voor de stukken ter behandeling! IJÓVgr het financieele verslag en het verslag der werkzaamheden van dé cbnïmissié voor dg Diaconale Armenzorg over 1931. De com missie ging geregeld voort met liet ter be schikking stellen van tabellarische kasboe ken, inventarisboeken, formulierextracten, exemplaren handleiding diaconale admini stratie alsmede diaconale gids. Zij tracht aan de verouderde werkwijze van Diaco nieën een einde te maken. In plaats van den overleden secr.-penning- meester, den heer Ruys, werd een secr., eeu 2de secr. en een penningm. benoemd, omdat o. a. door de splitsing van het secretariaat en het penningmeesterschap op den duur vermeerdering van kosten aan honoraria en uersoneel kunnen voortvloeien. De commissie juicht de bedoeling toe, om het nauwe verband met de Federatie van Diaconieën te handhaven. De commissie hoopt, dat, voortgaande op den ingeslagen weg, de commissie voor de Diac. Armenzorg veel zal kunnen bijdragen, om menigen onjuistcn toestand uit den weg te ruimen. De commissie concludeert, dank te betui gen aan de commissie voor het uitgebrachte verslag over 1931 en de fin. verslagen over 1930 en 1931. en de aandacht der Kerkelijke hoogleeraren te vestigen op het nut van het houden van voordrachten over Armenzorg voor de theologische studenten. Aidus wordt besloten. Namens de commissie voor nieuwe wets voorstellen rapporteert Dr. Smit over een voorstel der Class, vergadering van Breda tot invoering van een nieuw art. 26* in het Regl. voor de Diaconieën, om te komen tot meer toezicht op de administratie der Dia conieën door een hiertoe bevoegd accoun tant, die hiervoor de beschikking ontvangt over alle betrekkelijke bescheiden, te doen verifieèren, en het verslag jaarlijks over te leggen aan het Class. Bestuur; de kosten hiervan te doen dragen door de gewone uit gaven der Diaconie. De conclusie van het rapport luidt, dit voorstel af te wijzen. Aldus wordt besloten. De heer Smits rapporteert namens de commissie voor de stukken ter behandeling over een voorstel van het Class. Bestuur van Dordrecht tot invoering van een ver plicht model uittreksel uit de diaconie- rekeningen. De conclusie van dit rapport adviseert tot afwijzing van dit voorstel, docli de Class. Besturen in overweging te geven, ieder in zijn eigen ressort, een uniform uit treksel te ontwerpen en aan de Diaconieën ten gebruike te doen toekomen. Deze con clusie wordt door de vergadering met 12 te gen 7 stemmen verworpen en besloten, dit voorstel te stellen in handen der commissie voor de Diac. Armenzorg. Conform het verzoek der commissie voot de Diac. Armenzorg wordt besloten, alle stukken, die bij de Synode inkomen, op de Diac. Armenzorg betrekking hebbende, in haar handen te stellen. In den namiddag komen twee Synodi contractae samen. „KERK EN VREDE" In de Luthersche „Wartburg" lezen we van dc hand van Luctor het volgende: Een inzender in de „Oosterbeeksche Cou rant" schrijft naar aanleiding van het voor stel der afdeeling van „Kerk en Vrede" al daar, om de koninklijke goedkeuring op de statuten der vereeniging te vragen. De voorzitter van het IL B., Prof. Ileerins. zoo vernam hij, heeft geantwoord, dat de vereeniging „Kerk en Vrede" hieraan n'et kan beginnen, aangezien de regeering iio clausule eischt. dat men slechts met wette lijk geoorloofde middelen zijn doel zal trach ten te bereiken, welke belofte de vereeni ging onmogelijk kan afleggen. De schrijver, die lid der genoemde afdee ling is. heeft zich over dit antwoord de oogen uitgewreven. Er was, meen ik, van meet af niet veel scherpzinnigheid» noodig om het revolu tionair standpunt van een groot deel der pacifisten te onderkennen, en 't verbaast veeleer, dat men zich thans nog de oogen moet uitwrijven om het te zien. Intusschen verdient Prof. Hearing dank voor zijn duidelijke, overigens lugubere uit spraak. Het ware te wenschen, dat alle „vredes -maniakken, inzonderheid leiders, het aapje, dat ze in hun mouw koesteren! maar eens flink voor den dag lieten komen Dan hoefde zich niemand later door hen gedupeerd te achten. En ouders, die er nog niet aan tce zijn zich de oogen uit te wrij ven, zouden precies weten aan welke lei ding zij hun kinderen toevertrouwen. Schoolnieuws. HOOFDBEJNOEMINGEN. Woerden (Chr. Fröbelschool), mej. P. Haantjes te Valkenburg (Z.-H.). Voor tijd. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN e r a (hoofd M. Noteboom), mej. t. t. Vermue te Reitsum. CHR. SCHOOLVEREENIGING TE MEOHELEN Reeds lang werd in Mechelen (België) de behoelte gevoeld aan Chr. Onderwys voor de «anderen der verschillende Protestantsche Ker ken en groepen aldaar woonachtig. Tot nu toe moeten de kinderen öf wel z.g. neutrale öf wel Roomsche Scholen bezoeken. Afgezien van de geestelijke gevaren, die een dergelijk onder wys meebrengt, is het onderwys zelf ook niet van dien aard, dat er over te roemen valt Vandaar, dat eenige personen samen over legd hebben of er ten dezen niets valt te doen. Deze samenpreking voerde tot het gelukkig resultaat, dat j.l. week in de Geref. Kerk te Mechelen een openbare samenkomst van ver schillende Protesantsche richtingen plaats had. Deze vergadering werd voorgezeten door den heer C. Zwaan, die na gebed en Bijbelle zing een toespraak hield, waarin hij het doel der vergadering uiteenzette, namelijk oprich ting van een Chr. Schoolvereeniging. Hij gaf daarna het woord aan Ds. H. J. Win- te?' ,va,n Antwerpen, die in een rede de nood zakelijkheid en den zegen van het Chr. Onder wys in het bijzonder voor België uiteenzette. Hy sprak er zyn groote blijdschap over uit, dat waar er ook in België op schoolgebied zoo dikwijls weigering van samenwerking heerscht men in Mechelen elkander gevonden heeft, zoo dat nu Gereformeerden, Hervormden, Broeders en Methodisten hartelijk samenwerken. Hierna verklaarde de Voorzitter de Vereeni ging voor gesticht en had bespreking en vast stelling der standregeien en van het huishou delijk reglement plaats. Staande de vergade ring gaven zich 30 leden op als lid. Tenslotte deed de Voorzitter nog belangrijke mededeelingen over de vooruitzichten der Ver eeniging. Het is de bedoeling zoo mogelijk met September reeds met de drie laagste klas sen te beginnen. Een twaalftal leerlingen zul len reeds zeker de School bezoeken. Een uiterst geschikt leslokaal is onder in de Geref. Kerk aanwezig. Men is zeker daarover de be schikking te krygen. Meubilair en leermidde len zyn toegezegd door verschillende lichamen. De grootste moeilijkheid is het vinden van een geschikte onderwijzeres. Men zal namelijk niet in staat zyn het volle salaris te betalen. Men hoopt echter, dat er by den tegenwoordigen stand van zaken tfvel een leerkracht zal zijn, die zich om de heerlijke zaak van het Chr. Onderwijs te steunen, eenige opofferingen wil getroosten. Het voorloopig adres van het Bestuur der Vereeniging is: Mr. C. Zwaan, Kasteel Hof ter Linden, Battel by Mechelen. Het Nat. Padvinderskamp te Wassenaar.1 (blz. 3) (Blz. 5) Vergadering van de Ned. Chr. Bond in de Kleeding-industrie. (bit 7) Van en Over öc Ontwapeningsconferentie Divai's door het Ruhrgebied. Hooibroei veroorzaakt vele branden. i>nc^ec4*\ Ca (Lxantuo aspirii^ d en het BayerVruli. Prijj75cU.J Gemengd Nieuws. ERNSTIGE AUTOl-ONGELUKKEN. Bij Duivendrecht was het 9-jarig zoontje van R. v. d. B. aeher op een passeerendo auto geklommen. Door onbekende oorzaak, is de jongen onder het rijden van den wa gen gevallen en met het hoofd op den weg terecht gekomen. Met een ernstige schedel breuk is het ventje opgenomen. Te Tilburg wilde de chauffeur van Z. met een auto van den Heuvel den Bosschen weg oprijden. In de bocht gekomen raakte de stuurinrichting onklaar, zoodat de auto een vluchtheuvel opreed om vervolgens tegen een auto op te botsen. Door dezen schok werd de wagen weer van den weg geworpen, waar hij door een ctalageraam in een winkel terecht kwam. De chauffeur kwam er mot lichte verwon dingen af, maar de inzittenden A. B. en M. T. uit Tilburg werden door glasscherven ernstig aan het hoofd gewond, terwijl B. tevens klaagde over inwendige pijnen. De gewonden, die in een café waren bin nengedragen, werden na door den G.G.D. ver bonden te zijn naar huis vervoerd. De beide auto's werden deerlijk gehavend. Men meldt ons uit Ede: Op den Amsterdamscheweg heeft toisschen twee auto's een ernstige aanrijding plaats gehad, met het gevolg, dat een der inzit tenden zoo zwaar verwond werd, dat hij terstond overgebracht moest worden naar het ziekenhuis te Wageningen. Een der auto's was totaal vernield. EEN GOEDE VANGST. v. Men meldt ons uit Ede: De politie-agent Bosma wist in de buurt schap Wekerom aan te houden een chauffeur, die in zyn auto zes zakken jonge witte Leg- hornhennen vervoerde. Deze jontre kippen ble ken afkomstig te zyn van diefstal, aangezien de eigenaar zich spoedig by de politie ver voegde en aangifte deed van de ontvreemding. Later mocht het genoemden agent gelukken beslag te leggen op nog twee zakken jonge kippen, afkomstig van denzelfden diefstal, terwijl tevens een persoon aangehouden werd, in het bezit van een revolver geladen met scherpe patronen. Dit heerschap schynt meer van den diefstal te weten. Het onderzoek duurt nog voort. DEN HAAG 16.700 WERKZOEKENDEN Op Zaterdag 30 Juli stonden bij de Ge meentelijke Arbeidsbeurs te 's-Gravonhace ingeschreven 16.700 werkzoekenden (waar onder volgens eigen opgave werkloos 16 506V tegen 15.961 op 30 Juni 1932 cn S010 op ::i Juli van het vorig jaar. Het aantal inge schrevenen vermeerderde dus sedert SO Juni 1932 met 4.6 pet., terwijl het 108.5 pet, honger was dan op 31 Juli van het vorig jaar. De reeds in de maand Juni geconsta teerde stijging van het aantal ingeschre venen in het bouwbedrijf en .ie houtbewer king (vooral de schilders, behangers, tim merlieden, metselaars, opperlieden en stuca- dnrs) zette zich ook in Juli voort nl van 2950 totaal op 6611. Gedurende de maand Juli werden ge plaatst: afd. algem. bedrijven 110. v j* 257- bouwbedrijf M 302. i l.M; Vu tb-werking N j- 17; metaalbewerking 72 v. j I2t>" hotel bed rijf M. 40. v. j. 511; idem V 69 v j" 61. kantoorpersoneel M 51. v j. G2; 'idem 51. 4..: jeugdl>emi(ldeling 129, v j 157- vrouwelijke beroepen 686, v. j. 653; bijzon! dere bemiddeling M. 11. v. j. 30; idem V j. 1. Totaal 1893, v. j 240G.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1