ONZE VROUWEN DONDERDAG 28 JULI 1932 EERSTE BLAD PAG. 3 BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN WATERSCHAPPEN ENZ. B8 Kon. besluit zijn benoemd: In Groningen: tot lid van het bestuur van het waterschap de Johannes Kerkhovenpolder. Mr. J. H. Geertsema te Haren en J. A. Waiboer ts Anna Paulownapolder. In Zuid-Holland: tot dijkgraaf van de Vier Polders, gemeenten Dordrecht en Dubbeldam. W. H. Staring te Dordrecht; tot hoogheemraad van de Vier Polders .gemeenten Dordrecht en Dubbeldam. L. F. D. van der Minne, te Dor drecht; tot idem t>. Herwejjer Jansz. te Dubbel dam; tot hoogheemraad van de Krimpenerwaard C P. Dogterom te Stolwijk. St. Phllipsland; tot dijkgraaf van het waterschap Oude Wolphaartsdek J. Goetheer te Wolphaarts dfclc: tot gezworene van den Oudepoldr phlllpjand L. J. van Nieuwenhuyzen; Upsland: tot gezworene van het waterschap Oud WolphaartsdUk M. L. Smallegange te Wol- phaartsdök; tot gezworene van het waterschap Groot en Klein Baarzande J. F. de Milliano te Groede; tot gezworene van den Nieuwe Annex Stavenissepolder Chr. Luijlc Jzn. te Stavenisse, tot gezworene van het waterschap De Vrije Pol ders onder Tholen C. Bierens te Tholen en P. C A. de Wit te Tholen; tot_ gi zijn, want iemand, die slechts zoo kort in een gemeente woont met een uitgestrekt heid en met een ingewikkeld bestuursorga- nisme als Den Haag heeft, zal onafhanke lijk daarvan mede kunnen besturen in het belang van de O.S.P. Ook in het belang van Den Haag? van Alstelnpolder J. J. uw en L^ngendam: tot g In Noord-Brab gcliiksch bestuur van hi Baanst J. B. Becu-Vei r van het d: - :hap de Cro Lindensche Sluis, J. A. M. van de Morel, CuUk; tot lid idem H. P. Martens te Linden: t gezworene van het waterschap Oude Glimespol- der C. A, Wijnen te Halsteren: tot lid van het dogelijksch bestuur van het waterschap de pol der van Linden A. C. Peters te Linden. In de provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht: tot dijkgraaf van het hoogheemraad schap Amstelland H .J. Doude van Troostwijk te Nleuwersluls. Verder is aan J. van Gllst te Numansdorp op BlJn verzoek eervol ontslag verleend als heem raad van den polder Cromstrijen. O.S.P.-ER IN DEN RAAD? YOU NEVER CAN TELL. In onzen democratischen tijd aldus de Haagsche corr. van het Alg. Handelsblad hoort men soms van merkwaardige gebeur tenissen in den kring van hen. die als bij zondere apostelen daarvan op het politieke tooneel in ons land rondwaren. In Gouda woonde zoo iemand en hij dien de er de SD.A.P. met al z'n werkkracht, met al z'n felheid, met al z'n strijd'zin, m het belang van de arbeidersklasse, en, omdat hij er geruimen tijd woonde, ook in het belang van de stad. zooals hij althans dat belang zag. De heer K. R. van Staal werd in de kringen van de S.D.A.P. menig maal ten voorbeeld gesteld. Het politieke loven in Gouda's raad kreeg feller kleur, werd bewogener door dezen arbeidersleider. Edoch, de heer Van Staal bleek het te langen leste niet meer eens te zijn met de leiding in zijn partij en de man, eèns de lèider van de Goudsche moderne arbeiders beweging, hielp mee aan de stichting van de Onafhankelijke socialistische partij. In de S.D.A.P. had hij afgedaan. Hij werd voorman bij de O.S.P. en zoo lazen we dezer dagen in een plaatselijk blad nu gaat de heer Van Staal Gouda verlaten. Hij kan blijkens zijn eigen uitlatingen do belangen van zijn partij beter in Den Haag dienen. Daar komt deze O.S.P.-er nu wonen, niet omdat hij de residentie zoo'n aangename woonplaats vindt, maar om de belangen van zijn partij beter te kunnen behartigen. Men houdt er n.l. rekening mee,' dat het volgend jaar voor Den Haag en opiliggende gemeenten nieuwe verkiezingen voor den raad noodig zullen zijn in vér band met de annexatie. Bij die gelegenheid moet een bres geschoten worden in de rijen van de S.D.A.P., dan moet de O.S.P. ver tegenwoordigd zijn in den Haagschen ge meenteraad. Dat zal de heer Van Staal mogen doen als 't lukt. Schielijk ver laat de heer Van Staal Gouda om in Den Haag zoo lang te wonen, dat hij candidaat voor den gemeenteraad zal mogen worden gesteld in het belang van de O.S.P. Onafhankelijk zal hij ongetwijfeld kunnen CHR. BOND VAN ZANGVEREEN. ZANGWEDSTRIJD TE ZEIST Men schrijft ons uit Zeist: Het is wel onder zeer ongunstige weers omstandigheden geweest, dat bovengenoem de Bond zijn zangwedstrijd moest houden. Geen wonder dan ook, dat 's avonds hei U.M.I. orkest uit Utrecht onder zulke om standigheden al zeer weinig publiek om dc tent zag verzameld. Echter vol goeden moed beeft het zijn goed verzorgde programma uitgevoerd. Voor Woensdag waren de weervoorspel lingen van De Bilt wat gunstiger en tot den middag kon men dan ook ongehinderd ge nieten van de mooie zangnummers, die door de verschillende vereenigingen ten beste werden gegeven. In de namiddag ech ter pakten meer en meer de donkere wolken zich samen en duurde het niet lang of u eerste bui brak los. Buiten de deelnemend, koren was er dan ook zoo goed als geen j publiek in het Walkartpark, dat door het Gemeentebestuur voor dit doel welwillend was afgestaan. De zangers- met hun directeuren lieten zich evenwel niet ontmoedigen en er werd veel moois ten gehoore gebracht Niet minder dan 24 koren moesten zich deze dag met elkander meten. Nadat door allen gezamenlijk onder lei ding van het jurylid L. Mens uit Leiden Psalm 138 was gezongen werd om 10.15 uur niet de wedstrijd aangevangen. zich voor deze wedstrijd opgaf, uit een ge heel verzegeld paket een partituur kreeg en deze vier-stemmig moest zingen, na slechts vijf minuten gekregen te hebben dit door te zien en waarin de dirigent de noodige wenken mocht geven. Door de jury werd dan gelet op de volgende drie punten: n.l lste, of werkelijk de noten werden gezon gen; 2de de voordracht; 3de de totaal-in druk. De waardeering hiervan was in drie klassen verdeeld en wel 60 punten 3de prijs, 70 punten 2de prijs en 85 punten lste prijs. Voor deze wedstrijd gaf slechts een vereen, zich op, n.l. het Chr. Gem. Koor „Laus Deo" te Zeist, directeur de heer Dick Zijlstra. Op waarlijk bewonderenswaardige wijze kweet dit koor zich van deze moeilijke opdracht. Na afloop deelde de heer Mens mede. dat „Laus Deo" met deze „nieuwe daad" 70 punten en alzoo een 2de prijs was toege kend. Terecht zeide de heer Mens deze pres tatie „bijna schitterend" te willen noemen. Voorwaar een prestatie om trotsch op te zijn. Voor „Laus Deo" onze oprechte geluk- wensch. Met een avondconcert van de medewer kende vereen. „Sursum Corda", Amersfoort; „Omhoog", Apeldoorn; „Jubal", Amersfoort en „Soli Deo Gloria" van Utrecht besloot deze eerste concoursdag, die vandaag zal worden voortgezet en waarop nog twin tig vereenigingen zullen uitkomen. VERONTREINIGING DER VECHT Kunstmatige reiniging van rioolwater noodig. Verschenen is het verslag der be vindingen en handelingen der Gezond heidscommissie der gemeente Utrecht Dit I deel bevat het rapport omtrent de veront- Door de jury, bestaande uit de heeren J reiniging der Vecht en der openbare watc- N. Bosch, Amsterdam; L. J. Mens, Leiden Sepeente Utrecht Het rapport en F. \V. Sprey, Rotterdam, werden de vol-» 10ei hoofdstukken en zeven bijladen en eendo punten toegekend: groot In een begeleidend 4e afd. Gem. Koren: Zanglust, Wekerom (F.dc), 249 punten, 3de prijs; Soli Deo Gloria, Scherpenzeel, 231 punten, 2de prijs; Soli Deo Gloria, Soesterberg, 277 punten, 2de pr. 2e afd. Gemengde Koren: De Lofstem, Sas- senheim, 287 punten, 2de prijs; Halleluja, Vinke\een, 208 punten, 2e prijs; Looft den lieer, Meppel, 26 punten, 2do prijs. Ie afd. Gemengoe Koren: Excelsior, 's-Gra- veland, 254 punten, 3de prijs. 4de afd. Gem. Koren: Halleluja, Gouderak, 295 punten, 2de prijs; Soli Deo Gloria. Utrecht, 286 punten, 2de prijs; Zon en Schild, Amersfoort. 305 punten, lste prijs. 4e afd. Dainesk iren: Meisjeskoor Hosan na, Goudc, 312 punten, lste prijs. 3e afd. Dameskoren: Juliana, Utrecht, 285 punten, 2de prijs. 3e afd. Mannenkoren: Zanglust, Genemui den, 300 ppnten, lste prijs. Afd. Uitmuntendheid Dameskoren: Excelsior, Maarsen, 304 pun- en, 1ste prijs. Eere-afd. Dameskoren: Halleluja, jBleis- wijk, 307 punten, lste prijs. Superieure afd. Dameskoren: De Lofstem, Loosduinen, 230 punten, 2de prijs. Eere-afd. Gem. Koren: Sursum Corda, Zwartsluis, 310 punten, lste prijs; Sursum Corda, Amersfoort. 305 punten, lste prijs. Superieure afd. Gem. Koren: De Lofstem, Genemuiden, 295 punten, 2e prijs; Soli Deo Gloria, Durgerdam, 283 punten, 2e prijs. 4e afd. Kinderkoren: Chr. Meisjeskoor, Omhoog Apeldoorn, 277 punten, 2e prijs. 3e afd. Mannenkoren: Jubal, Amersfoort, 317 punten, lste prijs. Eere-wedstrijd. Dameskoor Excelsior, Maarsen, 22% punt, lste prijs; Gem. Koor Sursum Corda, Amers foort, 21 punten, 2de prijs; Mannenkoor Zanglust, Genemuiden, 20 punten, 3de prijs, Mannenkoor Jubal, Amersfoort, 20 p. 3e pr. Als novum was door het bestuur een wed strijd „Prima Vista" ingelascht De bedoe ling hiervan was, dat elke vereeniging, die schrijven aan B. en W. zegt de commissie: De resultaten van het onderzoek, dat door Dr. J. J. Vleeschhouwer verricht werd, mogen wij hierbij aanbieden. Het onder zoek heeft langen tijd geduurd, aangezien wij ihet wenschelijk vonden den toestand der wateren onder verschillende omstandig heden na te gaan. Hierdoor beschikken wij thans over een groot aantal gegevens, die ons een denkbeeld kunnen geven van dien toestand. In het algemeen is onze indruk aangaan de de verontreiniging van de Vecht niet zoo ongunstig als die der z.g. Vechtcommissie, die dezen stroom als een „jopen rotvijver' bestempelde. Het valt natuurlijk niet te ont kennen, dat, wanneer een stad van 150.000 inwoners op een openbaar water loost, dit water verontreinigd wordt. De omstandigheden, waaronder geloosd wordt, maken evenwel, dat dde verontrei niging veel geringer is dan men zou mogen verwachten, waartoe de dagelijksche ver- versdhing met 't water, uit de Lek afkom stig, zeker belangrijk bijdraagt De veront reiniging is 't sterkst tussohen Utrecht en Maarssen. Daarna verbetert het water, om op sommige plaatsen opnieuw verontrei nigd te worden. Het voortdurend opnieuw toegevoerde vuil, afkomstig van verschei dene dorpen, maakt, dat eerst op grooten afstand van Utreoht een duidelijke zelf reiniging heeft plaats gevonden. Gaan wij de riolen van Utrecht na, dan blijkt dat vooral de riolen, die rechtstreeks op de Vecht loozen, beneden de Weerdsluls, de verontreiniging van dit water veroorza ken. Deze riolen toch voeren het afval water van een stadswijk van ruim 36.001» inwoners af. Het effluent van deze riolen komt niet in grachten, maar direct in de Vecht terecht De loozing van het rioolwater in de Utreohtsche openbare wateren is een van de redenen, waarom de Vecht niet zoo sterk verontreinigd is, als men oppervlakkig zou denken, indien een stad van 150.000 inwo ners op een stroom van die capaciteit loost. In de Utredhtsche grachten toch heeft reeds een belangrijke mineralisatie en t?e- zinking plaats, zoodat het op de Vecht, door de Weerdsluis geloosde water, een zelfreinigingsproces heeft ondergaan en niet in sterke mate vervuild is. Dit zelfreinigingsproces is dank zij de groote hoeveelheid water, waarin het op treedt, over het algemeen niet van dien aard, dat het tot stank aanleiding geeft In tegenstelling van de meeste andere Hol- landsche steden, stinken de grachten hier, behoudens een enkele uitzondering, niet. Het water, dat het minst in staat is, het toegevoerde vuil te venverken, is de Mln- stroom. De verontreiniging van dezen stroom is o. i. voor een groot deel verant woordelijk voor den minder goeden toe stand, waarin de Nieuwe Gracht verkeert. Uit bovenstaande volgt dus, dat naar onze meening de vervuiling van de Vecht, voor zoover die door Utreoht geschiedt, moet worden tegengegaan door het riool water uit het gebied, dat rechtstreeks op de Vecht loost, (Ondiep, enz.) kunstmatig te reinigen. Aangaande de methode van reiniging heb ben wij ons thans nog geen oordeel ge vormd. Wij zijn evenwel gaarne bereid dienaangaande alsnog van advies te dienen. Wat de verontreiniging van de open wa teren in Utrecht betreft, zijn wij van mee ning, dat het nemen van ingrijpende maat regelen op 't oogenblik nog niet urgent is, Toch zal het te verwachten zijn, dat bij een verdere uitbreiding van de stad sommige wateren, b.v. de Minstroom, schadelijk voor de openbare gezondheid zullen worden. Wij zullen dus onze aandacht aan de vraag stukken blijven wijden. met den tlnprö* g-ebeurd niet tot Internationale con- n. Welke prö' restrictie bad toegepast. In antwoord op de vraag, waarom lnte trole bp tin wel en bjj andere product proc klein. De grootste wer Boeken en Geschriften. WAT HEEFT DE HUIDIGE CRISIS, ONS, CHRISTENEN, TE ZEUGEN, door J. V. d. Berge Uitgave van J. Tak te Amsterdam. Inderdaad heeft deze brochure bö ons den Indruk gewekt, dat zij niet gemaakt, maar ge boren te, dat zU de geestelijke neerslag ls van droeve ervaring. De heer v. d. Berge heeft een goed werk ge daan. door als Bestuurslid eener A.R. Kles- vereenlglng in bezielenden stijl ons te wijzen op de hand Gods in de crisis, welke we door- Gelijk bH een ernstige zieke de lichaamspijnen zoo dc overhand kunnen hebben, dat het Bchler onmogelijk is aan geestelijke dingen te denken, zoo lijkt het wel, of de maatschappelijke ellende waarin we verkeeren op heden, alle gedachten aan de dieper liggende geestelijke oorzaken van de crisis bü ons terugdringt Met grooten ernst wordt ln deze brochure gewezen op het gevaar dat ons dreigt Er is zelfs een berusten in dc maatschappelijke ellen- le. welke niet de vrucht ls van een ootmoedig bulgen onder de slaande hand Gods, maar dat slechts het gevolg ls van de verkeerde meening dat deze crisis een overgang vormt naar een nieuwen staatkundigen en maatschappeljjken bestaansvorm, waarin de zegeningen der Re volutie ons deel zullen worden. Gaarne bevelen wö deze brochure ter lezing aan, omdat ze ons laat zien, hoe voor de Ego-cultuurbeoefenende menschheld de crisis veel dieper en ernstiger Ie dan velen meenen. In deze crisis valt een Babels-toren van men- 8chelü'-e heerlijkheid. In deze crisis knarsetandt de mensch, die zijn goden ziet ondergaan. Men leze en verspreide dit hoogst ernstige woord. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de ln dit nummer voorkomende ad- ECONOMIE EN FINANCIEN DE INTERNATIONALE TIN-CONTROLE. Indlë, momenteel ln ons land. Doel zijner ls. naar hij in een persgesprek mededeelde, het versterken van het contract tusschen de advi seurs der Indische Regeering in tinzaken met de delegatie in het Internationale Tln-comlté. De restrictie stelt Indië voor verschillende vraagstukken en deze moeten door de betrok ken personen zoo goed en ook zoo vlu^ moge lijk worden opgelost. Men stelde Ir. de Jongh nog verschillende belangwekkende vragen ln verband met de tln- Érlctie. Op deze vragen werd o.m. geantwoord men kan zeggen dat de tot dusver bereikte resultaten der tincontrole relatief gunstig zijn. Wel is waar kan niet ontkend worden, dat :t belangrijk ln prjjs la gestegen, kelen sterk zijn gedaald hoe alle andere artl* oductle bedraagt plaats zijn alle vindplaatsen bekend en worden geëxploiteerd. Ook hier is een groot verschil met producten als suiker en rubber. Daar komt nog bij dat het verbruik van tin zeer onelas. tisch is. Het is altijd een to verwaarloozen on derdeel van een voorwerp. Daarom heeft ook de prijs weinig invloed op de consumptie, doch wordt bepaald door de behoefte. Dlt zlin alle maal factoren, welke bö andere producten niet aanwezig zijn en daarom controle zeer moeilijk en soms onmogelijk maken. N.V. ENKES. Verlies f 71.720.— (v. J. f 140.556.—). Aan het Jaarverslag over het boekjaar 1 April 1931—31 Maart 1932 der N.V. Eukes wordt het volgende ontleend: Het ls niet mogen gelukken het boekjaar zon- ilndlgen. Ofschoon de reeds deelig saldo en wel van f 7285 te boeken. D< gebruikelijke afschrijvingen en bovendien een belangrijke afschrijving wegens waardevermin- ing van goederen vorderden totaal f 86.0UU. ihterstallige vorderingen tot een be drag van f 6188. Het boekjaar sluit met een verlleasaldo van f 71.720 (v.J. f 140.556). hetwelk wordt voorge- ■efonds ad f 9443 f 62.277 af te boeken i houden. Niettemin zijn wij van oordeel, g< de finantleel krachtige positie onzer vennoot, schap en ln aanmerking nemende de door ver dere toepassing van bezuinigingsmaatregelen -- hoogde efficiency reed* bereikte resui- NIEUWE GEMEENTELEENINGEN De Gemeentexaad van Dordrecht besloot tot het aangaan van een geldleenlng groot f 1.000.000 tegen 5% pet. rente. De helft wordt geleend bö het Pensioenfonds, de andere helft bö de Rijksverzekeringsbank. De Gemeenteraad van Hilversum bealoot tot het aangaan van geldleenlngen. nom. groot f 100.000 en f 200.000 tegen 5?i pet. a pari over 10 jaar. LOOPUYTS BANK Div. 3 pet. (v. J. iy2 pet.) De winst 1931 der N.V. Loopuyts Bank be draagt f 101.295 (v.J. f 113.884). Er wordt 3 pet dividend uitgekeerd (v.J. 4%). BATAAFSCHE PETROLEUM MIJ. Intr. ter beurze van A'dam van 4% pCt. gegarandeerde dollar obl. per 1942. Broekmans Effectenkantoor bericht, dat het door bemiddeling van de heeren Bosch en Co. van 27 dezer af ter beurze te Amsterdam zal doen verhandelen: 4*6 pet. gegarandeerae obll- gatiën per 1942 van de Bataafsche Petroleum Maatschappij in stukken van 1000 nominaal en in 'certificaten van 100 |(uitgegeven door Broekmans Administratiekantoor N.V.) De eer ste koers, waartegen deze stukken zullen wor. den verhandeld zal in overeenstemming z(Jn met den prijs te New-York, welke ca. 86 fó Am- sterdamsche usance zou bedragon. PROCTER EN GAMBLE. Sterk gedaalde winst. De netto winst over het afgeloopen boekjaar der Procter en Gamble, de groote Amerlkaan- sche concurrent van het Unileverconcern, be draagt 9.132.000 (V.J. 5 22.660.000). 5 pCt. WAR LOAN. Een toezegging der Egyptische Regeering. De Egyptische regeering heeft medegedeeld dat zU als bltfk van vertrouwen ln het Brltsche crediet heeft b&sloten haar aandeel in de 5 pet Engelsche oorlogsleening te zullen convertee- ren. Het Egyptische aandeel in deze leening is ongeveer 16 miUioen pond sterling groot. Ook de National* Bank van Egypte heeft be sloten haar Engelsche oorlogsleening te con- OOST-BORNEO MAATSCHAPPIJ. Nadeelig saldo kolenbedrijf f 239.465.—, (v. J. I 203^83). Geen dividend (v.j. 5 pCt.). Blijkens het jaarverslag over 193i der Oost- Borneo-Maatschappij bedroeg in dit Jaar de steenkolen productie 146.385 ton (v.J. 214.744). In het verslagjaar hebben de omstandigheden er toe geleid, dat de resultaten van het kolen- bedrijf zeer onbevredigend bleven. n.L een na deelig saldo gaven van f 239.465 (v.J. zijn t acht wordt, al» prijzen niet verder dalen, dat 1932 met een langrUk lager nadeelig saldo zal kunnen af- Over 1930 werd een dividend vastgesteld i ;i pet., hetgeen eerst in 1932 zal worden beta De resultaten*^ stellen" ons niet in "staat l het boekjaar 1931 dividend uit te keeren. Het achterstelllg dividend op de preferente aan deelen zal daardoor stijgen tot 12 pet. Mc KEESPORT TINPLATE De Mc. Keesport TInplate ls de grootste Ame rlkaansche vervaardigster van blik en leveran- :anning-maatschap- sle te lijden heeft, maakt z(j nog voldot winst om het dividend van J 4 op de aandeelen te kunnen doorbgetalen. B(J een koers van 33 beteekent dit dividend een rente van circa 12°» wat, gezien de omstandigheden, zeer fraai ls. ige periode van ht vorige jaar. De maatschappij heeft noch obligatieschuld noch preferente aandeelen tot haar last. terwtjl in totaal 300.000 stuks gewone aandeelen zonder INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Geachte Redactie, Met meer dan gewone belangstelling las on- dergeteekende Uw stuk: „Samenwerking, voor al nu", in uw blad van 23 dezer. Mag bt) U daar in den kan >rgelei ilng werd aangehoord. Hier hebt U het: Nu Dr. Kuyper en Mr. Lohman den weg van alle vleesch zijn ge gaan. wat nog een zoeken, een speuren haast, om toch weer eens na te gaan, waarin ze ver schilden! Wordt het niet hoog tijd. ons eens ernstig af te vragen, of we dit aan de hand zullen blijven houden? Moesten allen, die van Christelüken huize zijn en die gelooven, echt waarachtig, dat alleen, door vast i kinderen in dezen ver warden en verwarrenden tijd te vinden is, moes ten die allen niet als één man schouder aan schouder gaan staan? En nu denk ik niet alleen aan onze Chr. Historische menschen. De tijd zal 't wel leeren ,dat de meest verstokte „Llngboe- klaan" de hand zal moeten reiken aan de „Ker stenman". dat „Chr. Historisch" identiek zal zijn n „Antirevolutlonnalr". In é^n v 3 zullen Protest Tot 2 he Staf het i t één groote ChrlsteltJk- rslag. Nu schrijft U: „Onze eenlge roeping is het, naar onze meening, om de noodzakelijkheid en mogelijkheid van dat samengaan telkens weer te bepleiten, opdat als de leiders een modus voor vereenlgd optrekken mochten vinden, het volk met eenparige schouder de gelederen mogo versterken. En verder: De bereidwilligheid ls aanwezig; het Is nu maar de vraag, hoe de een heid gevonden kan worden. De bereidwilligheid, lu U daarvan zoo zeker? Het zou ondergetee- kende ten zeerste verblijden, daarvan iets meer in Uwe kolommen te lezen. Optrekken onder het modus: Eén ln de hoofdzaak, vrö ln de btf- zaken. het groote groot, het kleine klein zien. Daarom gaat het. maar de ondervinding, ten minste van onderget. .leert, dat dit o zoo moei lijk ls. iDtusschen met dank voor de plaatsing. Katwijk a. Zee. w7 v!*4 AKKER. Hist. Unie nemen wö gaarne op. 't Is wel n waai dig, hoe de gedachte aan eenheid, dan nier. dan daar vernomen wordt Al heeft dit nog geen resultaat als zoodanig, het voorkomt toch groo- tere verwöderlng. Wat al een zaak van belang is en in de goede richting zal dröven. VOOR Kinderkleeding, voorheen en thans Eerst in 'de laatste jaren hebben we geleerd, om in de kinderen geen kleine volwassenen te. zien, maar ze eer te bekijken als wezens met een eigen aard en aanleg: onze oogen zijn opengegaan voor het eigene van den kinderleeftijd. Wij hebben dan ook omtrent verzorging en kleeding van het kind heel andere denkbeelden gekregen. Dat blijkt wel het beste als we de kinderkleeding van een zestig jaar geleden eens met die van tegen woordig vergelijken. Destijds was men zoo onverstandig om de kleeding van het kind dezelfde richting te laten volgen als die van dc heerschende mode voor volwassenen. Mis schien moeten wij de kunst van modiste en kleermaker uit dien tijd erg bewonderen, maar de kinderen die in al die mooie dingen moesten loopen en zich bewegen, waren niet te benijden. Droeg de vrouw een crinoline, we zien het op oude plaatjes, dan moest ook de kleine drie-jarige in een onmogelijk wijd en gestijfd rokje worden gestoken. Schreef de mode een nauwsluitende, hooge kraag voor, dan werd ook het kind, soms een halve zuigeling nog, van zoo'n soort halsband voor- zien- In dit opzicht zijn we thans gelukkig wel iets verstandiger geworden! Thans weten we, dat lichaam en organen van het kind niet in den groei mogen worden belemmerd door nauwe, onpractische kleeding. We mogen het kind niet als een volwassene beschouwen, Westelijk noch lichamelijk. De normale gezonde ontwikkeling van het kind eischt van ons individueele verzorging en oplettendheid, in het hijzonder ook wat de kleeding betreft. Dit geldt reeds voor den zuigeling. De tijd is voorbij dat de baby werd ingepakt alsof hij per post moest wor den verzonden, dus zoodanig dat hij zich niet roeren kon. Tegenwoordig zijn baby's boven- en onderlichaampje nog slechts losjes met linnen omwonden, zoodat armpjes en beentjes volle bewegingsvrijheid behouden. Voor de een- en tweejarigen geldt de stel regel, dat de kleeding beter is naarmate ze meer vrijheid van beweging geeft en de fris- sehe lucht laat toetreden. Natuurlijk moet hierbij worden gelet op de lichamelijke ge steldheid en het weerstandsvermogen van het kind. Een groote rol in baby's verzorging speelt de onderkleeding. Ze moet eigenlijk nooit anders dan van poreuze, gemakkelijk te was- schen stof zijn. 's Zomers zijn linnen en halflinnen goed en in den winter verdient dunne wol dus de voorkeur. Het is een algemeen .misverstand dat ge-1 breide en gehaakte onderkleertjes te veel lucht doorlaten om goed te kunnen verwar men. Ze houden de kleine prachtig warm en bevorderen een goede lucht-circulatie. Er zijn kinderen, ook onder volwassenen komt dat wel voor, die een gevoelige huid hebben en geen wol kunnen verdragen. In dergelijke gevallen is het goed het kind onder de wollen kleertjes een heel dun linnen hemdje aan te trekken. Elastiek, voor het ophouden van broekje, kousjes of rokje kan heiemmerend werken op de ontwikkeling van de organen en moet dus worden vermeden. Het beste is om de kinderen lijf jes te laten dragen, waaraan dan het rokje of broekje kan worden vastgeknoopt. Deze lijfjes moeten over de borst goed ruim zit ten en in den rug nauw sluiten. Als we daar niet aan denken, zal zoo'n lijfje bij hard- groeiende kinderen een totaal verkeerde wer king hebben, daar het dan de ruggegraat naar voren trekt. Ook behooren hangers en onderlijfjes zoo breed mogelijke dragers te hebben. Smalle dragers, die slechts op het uiterste einde van de schoudertjes rusten, zullen voortdurend venschuiven, wat voor het kind een onaangenaam gevoel is en op den duur kan een leelijke lichaamshouding daar van ihet gevolg wezen. Zeer af te raden zijn ook de elastieken kousebanden voor kinderen, want deze be lemmeren den bloedsomloop. Men brenge liever een kousenhouder aan de binnenzijde van het dij beentje aan. Het kleeden van kinderen tusschen drie en tien jaar wordt al gemakkelijker, omdat er dan meer keus is. Zeer practisch is het z.g. speel broekje, waarin armen, beenen en halsje vrij blijven. Voor meisjes zijn ook de losse hangrokjes doelmatig en hygiënisch. Ze worden tegenwoordig ook wel met in de taille aangezet en onder het rokje zittend broekje gemaakt. Wel moeten we er voor oppassen, dat in het broekje geen elastiek zit, dat om de dijen gaat spannen. Voor jon gens zijn sweater of blouse met broekje handig en gezond. Ook voor meisjes kunnen we zoo'n combinatie, maar dan met rokje maken. Eenvoudige, doelmatige kleeding. daar komt het op aan, en deze is bovendien het meest kinderlijk! De handschoen in den loop der eeuwen Wat is dit eigenaardig, dat je gewoon bent je zoo weinig rekenschap te geven van de dingen, waarmee je bijna eiken dag in aan raking komt, terwijl wat verder van je af ligt juist daardoor veel spoediger je belang stelling gaande maakt! Het lijkt inderdaad wel, of de wijsgeer, die beweerde, dat de menscliheid altijd opzettelijk naar het ge compliceerde zoekt, gelijk heeft. Dit dachten wij dezer dagen, toen wij een historische handschoenen-tentoonstelling bezochten, ge arrangeerd door de bekende firma M. Laim- böck, die behalve in Amsterdam, ook in Botterdam, Den Haag en Nijmegen is geves tigd. Waaraan ben je méér gewend, dan aan het gebruik van handschoenen, en wie heeft zich ooit eens afgevraagd, waar ei) wanneer dit gebruik is ontstaan? Blijkbaar is het met den handschoen al net zoo gegaan als met de andere onderdee- len van ons toilet: het is moeilijk uit te maken, of zij hun ontstaan danken aan hun practisch nut, dan wel aan een behoefte tot opschik. Zoo heeft men, om een voorbeeld te noemen, ook reeds in de graven der Pharao's handschoenen aangetroffen. Maar had Egypte dan een klimaat, dat het dra gen van Handschoenen, als beschermers van de handen tegen de koude, noodzakelijk maakte? Of fungeerden zij in dat oude land misschien als een middel, om aan den vorst een zekere extra waardigheid te verleenen? Hoe vreemd het ons ook moge toelijken, dat men handschoenen zou moeten aantrekken om als Vorst te kunnen uitkomen, toch ge looven wij dat deze veronderstelling minder onwaarschijnlijk is, dan men wel zou rnee- iicn. In zijn boek over de kleeding, het be kende „Sartor Resartus", wijst Thomas Car- lyle er terecht op, welk een voorname rol de kleeding speelt bij het instandhouden van ambtswaardigheid en maatschappelijke verschillen. En niemand minder dan de groote Pascal beweert, dat het uiterlijk van den mensch, wat zijn kleeding betreft, van zeer groote waarde is voor zijn milieu. Immers, hoe verzorgder het voorkomen, des te meer dienaren die aan dit resultaat heb ben medegewerkt, kapper, kleermaker, schoenmaker, enz. enz., zoodat de kleeding niet alleen een thermometer van den maat- schappelijken welstand van den drager is, maar tevens overduidelijk aantoont, in wel ke mate andere menschen van hem afhanke lijk zijn. Een ander merkwaardig ding is, dat men met betrekking tot den handschoen niet eens kan zeggen, wat nu wel het oudste mo del geweest is, de want of vuisthandschoen, dan wel die met de vijf-vinger-indeeling. De handschoenen uit het graf van Toutancha- men vertoonen reeds dezelfde vinger-indee ling, die wij ook tegenwoordig nog bezigen, terwijl in de negende eeuw de dikke lede ren vuisthandschoenen opgeld deden. Merkwaardig waren vooral de gebreide handschoenen op deze tentoonstelling, zoo wel om de patronen, alsook om de typische kleurschakeeringen, waarin men de eigen aardigheden van de oude volkskunst zeer goed kon onderkennen. Er waren er uit Let land, Polen, Noorwegen, Rusland, Zweden, Schotland en Zwitserland. De valkeniershandschoenen uit de acht tiende eeuw vielen vooral op door de prach tige kwaliteit gemzenleder, waaruit zij wa ren vervaardigd. Volgens betrouwbare des kundigen zou in vroeger tijden de kwaliteit an liet leder altijd beter zijn geweest, om- dat men na het looien dit nog geruimen tijd liet liggen, waardoor het nog steeds mooier, soepeler en sterker werd. Opvallend weinig is er aan het model van de handschoen in den loop der eeuwen ver anderd. De afwerking is natuurlijk aanzien lijk veel acurater geworden, en evenzeer de „pasvorm", omdat men zich daarop syste matisch is gaan toeleggen, (maar andere Ja, weet u waarin de mode zich steeds het beste heeft kunnen uitleven? In de lengte, het model of de versiering van de kap. Een prachtige wit-glacé handschoen uit de veer tiende eeuw heeft er bijvoorbeeld een van sneeuwig-wit konijnenbont, een "ander exem plaar, een van wjldleer, en voor heeren dracht bestemd, is van een oneindig aantal lederen schulpen voorzien. Lederen hand schoenen met wijdsche zijden franje, zooals het model dat Cromwell moet hebben ge dragen, zijn ook zeer bezienswaardig. Waar schijnlijk was deze Engelsche staatsman heusch niet wat men tegenwoordig een dandy noemt, maar hoeveel meer zwierig heid had zijn toilet dan dat van de huidige heeren der schepping. Wat is onze tijd toch schraal en nuchter en verkeerd prozaïsch! Een heel typisch exemplaar van een hand schoen is die uit Duitschland van omstreeks 1530. De vingers van deze handschoen zijn op een heel bijzondere wijze opengewerkt, opengeritst zou je haast zeggen, precies als of ze in de lengte ter hoogte van de vinger geledingen met een scherp mes zijn open gesneden. Door de speling die in de ruimte ontstaat, geeft dit typische effecten, precies alsof het leder op die plekken 4 jour be werkte ringen heeft. Deze mode moet zijn ontstaan na het terugkeeren uit den oorlog van een troep soldeniers, die wel met glorie waren bedekt, maar ook niet veel méér „om het lijf' hadden. Een styleering derhalve van hun gescheurde wambuizen en hozen. Vermelden wij ten slotte nog de Eskimo- handschoenen, vervaardigd uit de ruwe half- bereide rendierhuid, die verre van aange naam riekt, en heel ruw en stug aanvoelt. Blijkbaar hebben de dames en heeren in het hooge Noorden minder gevoelige handen dan wij, zuidelijker aardbewoners! Wat zullen wij heden eten Menu's voor heel de week ZONDAG: Huzarensla. Gekookte aardappe len, spinazie, en kalfsgehaktMaizena- rand mei frambozen en slagroom. MAANDAG: Runderlapjes met uitjes ge stoofd. Versche capucijners, gekookte aardappelen. Bessencompöte. DINSDAG: Kalfslapjes, tuinboontjes met gebakken aardappelen. Meloen. WOENSDAG: Tomatenslaatje. Doperwtjes, gekookte aardappelen en gehakt. Aalbes sen met basterdsuiker. DONDERDAG: Spercieboontjes met azijn be reid, gebakken aardappelen, rundvleesch. Griesmeelpudding. VRIJDAG: Worteltjes met gekookte aard appelen en spiegeleierenDruiven. ZATERDAG: Andijvie met gekookte aardap pelen en carbonade. Pruimencompóte. De weg naar het hart Menu's, recepten enz. Bereiding van yoghurt. Veel huismoeders geven de voorkeur aan zelf bereide spijzen, ook al omdat het in den regel goedkooper komt. Ook yoghurt, het be kende, gezonde en krachtige inelkkostje, kun nen we zelf maken. Vooral in de warme zomerdagen is zoo'n verfrisschend bordje yoghurt, dat ook uitstekeiid als toespijs kan dienen, altijd welkom. De bereiding is als volgt: Versche melk wordt onder voortdurend roe ren vijftien minuten gekookt. Inmiddels wordt de yoghurt in poedervorm, die we in elke apotheek of bij den drogist kunnen krijgen, in een kopje opgelost met goed afge koelde melk. Op een liter melk rekent nien een theelepel yoghurtpoeder. Als men het poeder goed heeft geroerd, zoodat alles is opgelost, wordt dit mengsel bij de afgekoelde melk gedaan, welke vervolgens in schalen cn glazen wordt overgegoten. De afgedekte schalen worden nu in de kookkist gezet of op een plaats waar de temperatuur stabiel is. Daar blijft de melk vier tot zes uur staanDan moet ze goed dik zijn en op een koele plaats, liefst in kel der of ijskast bewaard worden, opdat se niet over-zuur wordt. Goede yoghurt mag maar even zuur zijn en blijft, indien ze juist behandeld is, twee tot drie dagen goed Yoghurt is een zoo heerlijke melkspijs, dat het zeker de moeite zal loonen om het zelf- bereiden eens te probeeren! 'Aardappelsla. Snijd de koude aardappelen in plakjes, giet er een half kopje kokend water op en iaat J" even intrekken. Meng een beetje mosterd peper aan met een paar eetlepels olie en azijn, giet dit sausje over de aardappelen. Roer er naar verkiezing wat plakjes kom kommer door, stukjes hard gekookt ei, fijn gehakte peterselie, stukjes tomaten of fijn gesnipperde ui. Ons wekelijksch knippatroon [1008 Ditmaal een mantelcostuumpje, dat uit ver schillende stof, en voor verschillende doelein den kan worden vervaardigd. Is de bedoeling, het op reis te dragen, dan kunnen we het beste dunne tweed nemen. Voor in de stad zal effen wollen stof in een iets donkerder tint weer meer geschikt zijn, terwijl tenslot te voor buiten of strand wollen crépc in lich te tinten de voorkeur zal hebben. De hoofd zaak is, dat we dit vlotte costuumpje eigen lijk overal kunnen dragen. Bij de afdeeling Knippatronen van de Uit geversmaatschappij „De Mijlpaalpostbox 175, Amsterdam is dit knippatroon verkrijg baar tegen betaling van f0.75 per stuk. De toezending van dit bedrag kan geschieden per postgiro (nr 41632), per postwissel of in postzegels. Het patroon wordt geleverd in de maten 88, 96 en 104 cM. bovenwijdte. Men verzuime vooral niet, om bij de verlang de maat tevens het nummer van dit patroon (7008) op te geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3