ZATERDAG 23 JULI 1932 VAN EN OVER DE ONTWAPE NINGSCONFERENTIE DE GROEP DER KLEINE MOGENDHEDEN" RUST NIET WAT DEZE „KLEINEN" WILLEN XXI 1 Met voldoening mag worden vernield, dat de groep der z.g.n. acht kleine Staten niet rust. Zij heeft, nadat het algemeen schema der Engelsche voorstellen hekend was ge worden, opnieuw beraadslaagd, en Qieeft nu baar conclusies aan Benesj, die algemeen rapporteur is, overhandigd. De bekwame Tsjechische Minister v. Buitenlandsche Za ken, de man, die al J4 jaren lang de bui tenlandsche politiek van Tsjecho-Slowakije leidt, neemt bij Sir John Simon's afwezig heid in zooverre diens plaats in, dat hij on derhandelt met de verschillende dele gaties over de wijzigingen, die zij in het ont- werp-Simon aangebracht willen zien. En nu zou het inderdaad niet al te zeer te verwon deren zijn, indien Benesj een goed stuk van de concrete wenschen der acht kleine staten, waartoe ook Tsjecho-Slowakije is te rekenen, in het door hem te ontwerpen eindontwerp zou opnemen. Dat neemt natuurlijk niet weg dat amendementen op dit eindontwerp mo gelijk zijn, zoowei van de zijde van de acht kleine staten als zij zich niet bevredigd aohten, als van de zijde der overige, wan neer zij meenen, dat dit te ver gaat. Er zijn zes desiderata van de zijde der z.g.n. kleinen. Het eerste betreft de lucht macht en wel 'liet verbod van alle bombarde menten uit de lucht, te bereiken door: a de afschaffing van alle vliegmachines en wa tervliegtuigen die een zeaer gewicht (1600 Kg. voor de eerste en 2000 Kg. voor de tweede categorie) overschrijden; b vaststelling van een globale tonnemaat voor de vliegtuigen en watervliegtuigen en een globalen inhoud voor de militaire luchtschepen,voor ieder der verdragsluitende partijen; c afschaffing van het speciaal voor hommenwerpen uit de lucht dienende materiaal; d verbod van alle militaire training die het onderricht in het hommenwerpen uit de lucht ten doel heeft; e doeltreffende middelen ter verhinde ring van het gebruik van de civiele lucht vaart voor militaire doeleinden. Het tweede punt betreft de landmacht. De delegaties verlangen de volgende punten: 1 afschaffing van tanks boven een zeker ge wicht Hierbij wordt in een noot de opmer king gemaakt dat de delegaties, waarvan enkele zelfs de volkomen afschaffing van tanks zouden wenschen, in ieder geval er op aandringen dat de grens zoo laag moge lijk zou zijn; 2 afschaffing vnn het zware verplaatsbare geschut, waarvoor de grens getrokken zou moeten worden bij 155 m.M. Het derde punt van de resolutie betreft den chemischen en bacteriologischen oorlog, die volgens deze delegaties gaheel afgeschaft zou moeten worden, en ieder onderricht in het gebruik van deze wapenen verboden moeten worden. Het vierde punt is de oprichting van een permanent ontwapeningsorgaan, zooals dit in het ontwerp-conyentie-Loudon voorzien is. Het vijfde punt: een regeling betreffende den particulieren en staatshan- del in en de fabricage van wapenen en mu nitie. Ten zesde geven de acht delegaties hun meening te kennen over de wijze, waar op in de vacantie het verdere werk van de conferentie voorbereid moet worden. In dt. eerste plaats leggen zij den nadruk op de ■wenschelijtoheid dat de 5 vlootmogemdïieaen van Washington en Londen zoo spoedig mo gelijk in onderling overleg tot een substan- tieele vermindering komen van het mate riaal en den huidigen toestand van de vloot- bewapening. Deze vermindering moet ge zocht worden zoowel langs een kwalitatie- ven als langs 'n kwantitatieven weg. De be sprekingen der vijf mogendheden zouden moeten gevoerd worden in nauw contact met het bureau der conferentie, opdat dit t.z.L het toekomstige werk van de confe rentie op dit gebied zou kunnen voorberei den. Voorts zou het bureau de opdracht moe ten krijgen de voorstellen van Hoover en andere voorstellen met betrekking tot de ef fectieven te bestudeeren en de mogelijkheid van toepassing van ieder der voorstellen moeten nagaan. Tenslotte wordt het bureau verzocht het werk van de budgetaire com missie te bespoedigen, opdat zoodra de con ferentie hei-vat wordt de toepassing van het beginsel der budgetaire beperking en de pu blicatie der uitgaven bestudeerd kan worden Men ziet het, nieuwe gezichtspunten ko men hierin niet naar voren, maar de beslist heid, waarmede deze punten zijn gesteld, heeft den goeden indruk, dien men van dit initiatief had, in de kringen der conferentie versterkt. Daarbij komt nog, dat de Ameri kanen, hetzij dan met, hetzij dan zonder politieke overwegingen, we] iets meer tege moetkomendheid tegenover de Hoover-voor- stellen getoond willen zien, dan tot dusver in het voornemen van het bureau der alge- meene commissie ligt. Hierbij telt ook het woord der Russen mede, die vrijwel geheel de Hoov-er^gedachte in de eindresolutie ver werkt willen zien. Zij toch verlangen niet minder dan dat tot uiting zal komen: 1. Kwantitatieve verlaging van alle be wapeningen met ten minste 1/3, met uitzon dering van de kleine staten en de reeds bij verdrag ontwapende staten. XX stond in ons blad van 13 Juli. en net De Jantjes van de Heemskerkaan 't touw trekken! 2. Volkomen afschaffing van alle bombar dementsvliegtuigen. 3. Afschaffing van alle soorten tanks. 4. Beperking der verplaatsbare veldartil lerie tot een maximurnkaliber van 100 mM, 5. Beperking van het scheepsgeschut over eenkomstig de beperking der kustartillerie. Het presidium der conferentie krijge op dracht in de periode tussolien beide zittin gen der conferentie practische voorstellen uit te werken betreffende de toepassing va het principe van verlaging der bewapeni: gen ter zee met 1/3. Dat het zooVer zal komen, mag uitgeslo ten worden geacht, maar toch, de druk van deze verschillende zijden zal niet onverschil lig blijven. Oorspronkelijk zou de algemeene commissie aan het einde der afgeloopen week hebben vergaderd, maar men heeft Herriot er van overtuigd, dat zijn aanwezig heid te Genève noodzakelijk is. Dat heeft uiteraard belangrijke redenen, en dat doet veronderstellen, dat men wellicht toch nog iets verder zal komen dan aanvankelijk ge meend werd. En het Engelsch-Franschs ver drag, waartoe Italië en België zijn toege treden, en waarvan het bestaau, ondanks de koele ontvangst, die het te Berlijn genoten heeft, aan Duitschland niet onbeteekenend kan voorkomen, helpt in deze richting me de. Er is in de laatste weken aan het Meer van Genève althans iets bereikt; er lijkt iets van een kentering in de hopelooze onbeslist heid, die tevoren heersohte. Wij zijn aan de laatste weken van het eet- ste deel der Ontwapeningsconferentie, en misschien wel aan de laatste dagen. Maar het zijn niet de minst belangrijke! Kerknieuws. ALG. SYNODE NED. HERV. KERK Derde Zitting. Van de Vereen, van Godsdienstonderwijzers in de N. H. K., in 60ste Jaarvergadering te Amsterdam bijeen, is een telegram ingekomen met groet en heilbede, waarvoor ,dank betuigd wordt. Ingekomen is een verzoek van gewezen Kerkeraadsleden van St. Annaland betref fende een beslissing der Alg. Syn. Comm., die hun hooger beroep van het besluit van het P. K. van Zeeland tot ontzetting uit hun ambt niet in behandeling heeft geno men wegens het niet voldoen aan het stel len van zekerheid. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Opgemaakt worden de grostallen voor de benoeming van een predikant-lid en zijn se cundus, één ouderling-lid en twee secundi- ouderlingen-lid der Alg. Syn. Commissie. Voortgegaan wordt met behandeling der handelingen van die Alg. Syn. Commissie en wel verrichtingen naar aanleiding van in gekomen stukken, waarbij voorlichting of tsschenkomst werd ingeroepen. Het Cl. Bestuur van Dordrecht zond een brief van den Kerkeraad van Alblasserdam waarin tusschenkomst der Alg. Syn. Comm. werd verzocht in verband met de impasse, waarin de gemeente zich bevindt tloor de vele vacaturen in den Ring. De Alg. ~!yn. Comm. benoemde in 1930 een commis- ie, om een onderzoek in te stellen naar het aantal vacante Gemeenten in de verschil lende classikale ressorten; deze stelde een enquête in, waarvan het rapport ter tafel 13, dat le Alg. Syn. Comm. geen aanleiding gaf tot het stellen van bepaalde conclusies De Quaestor-Generaal komt ter vergade ring en wordt in kennis gesteld van hel be sluit der vergadering, de door hem overge legde rekeningen goed te keuren, hem te ontheffen van alle verantwoordelijkheid voor zijn beheer over 1931 en hem evenals zijn secundus uit te noodigen, zich met de administratie te blijven belasten, waartoe deze zich bereid verklaart. Aan de orde komen de aangelegenheden oor het Fonds voor noodlijdende Kerken n personen. De collecten der gemeenten, zijnue f 23.104.79, waren f 225.21 lager en de gilten, zijnde f 2204.50, f 37.50 minder dan in 1930. De gemiddelde prolongatie-rente was 1.6047 (vorig jaar 2.1825) procent Van H. M de Koningin werd weder f 2000 ontvangen. Aan groote toelagen werd uitgekeerd f26.095; hiervoor is nog f 49.850 te betalen. Voor klei ne toelagen aan gemeenten en personen is f 10.700 beschikbaar en voor groote f 30.700. Toegestaan wordt aan 22 groote toelagen f 30.315 en voor kleine toelagen f 11.085. Af gewezen moeten 14 aanvragen om groote toelagen. De ontvangsten en uitgaven be droegen f 92.061.09 met een saldo van f 52.000. Te laat ingekomen aanvragen moe ten het volgend jaar tijdig worden inge diend. Het verslag van den staat van het Fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften der gemeenten, waar eigen middelen ont breken, wijst aan ontvangsten en uitgaven f 15.639.30 aan met een saldo van f Van H. M. de Koningin is weder ontvangen f 750. Aan 24 aanvragen wordt f 8750 toege staan; drie aanvragen worden afgewezen. De staat van het Fonds tot verbetering der schraalste predikantstraktementen wijst aan inkomsten en uitgaven aan f 139.662.34 met een saldo van f 71.500. Van het Fonds „Aanpakken" is f 32.500 ingekomen. Aan 126 gemeenten wordt f 61.512 toegestaan. Het minimum der laagste traktementen wordt gebracht op f 175Ó. Acht aanvragen worden afgewezen. De President spreekt een woord van dank uit aan het Fonds „Aanpakken" en spreekt de hoop uit, dat dit Fonds zijn bijdrage niet zal behoeven te verminderen. De verkorte rekening der Algemeene we duwen- en weezenbeurs wijst aan ontvang sten en uitgaven f 346.929.57 aan met een saldo van f 209.000. Aan 381 weduwen, 4 minderjarigen en 16 erven werd f 135.556.17 uitgekeerd. Aan vacaturegelden werd f 55.024.58 ontvangen. De uitkeering wordt weder bepaald op f 350. De rekening van ontvangsten en uitgaven der Synodale Bijbelvertaling des N. T.'s en van den Vervolgbundel op^ de Ev. Gezangen bedragen onderscheidenlijk f 3110 (met een 6aldo van f 1750) en f 1S60. Het Studiefonds en het Fonds Schraalste ontvangen hieruit f 850 en f 500, terwijl het saldo voor even- tueele uitgaven beschikbaar blijft De rekening van het Fonds der Algemeene Kas heeft aan ontvangsten en uitgaven f 130.724.68 met een saldo van f 20.187. Hier op volgen de aangelegenheden van het Hulppensioenfonds voor emeriti-predikan ten. Het aantal deel gerechtigde gemeenten is thans 374 met 538 plaatsen. De contribu- tiën bedroegen f 5500. Uitgekeerd werd aan emeriti-predikanten en 6 erven. Er zal over 1932 f 170 worden uitgekeerd, dat aan inkomsten en uitgaven f 28.095.S3 heeft met een saldo van f 21.150. Aan de N.V. Drukkerij voorheen Koch en Knuttel te Gouda zal weder f 500 subsidie rorden verleend voor de uitgave van Van Alphen's Nieuw Kerkelijk Handboek. Het Studiefonds heeft f 1095 beschikbaar, ermeerderd met de eventueele toelage uit het Fonds „Racer Tak". 19 voordrachten worden toegewezen. De rekening van Fonds van het Gebouv? 3or de Alg. Synode heeft aan ontvangsten en uitgaven f 7791.28. De balans wijst aan f 95.785. De ontvangsten der Generale Kas bedroegen f 75.427.63. Op 31 Dec. 1931 was in kas met vorderingen van twee gemeen ten f 106.248.41. Reeds bestemd voor groote toelagen f 33.274, zoodat voor uitkeeringen beschikbaar blijft f 72.974.41. Toegewezen worden 66 aanvragen aan Gemeenten, „Duitschland", „Valkenheide", „België", „N.-Frankrijk", „Davos", de Ver. „Land in Zicht" voor het Zuiderzeegebied en 83 aan personen (f 15.880), samen met suppletie toelagen aan „geestelijke behoeften", „schraalste" f 76.527. Op een subsidie-aan vraag van het Alg. Ned. Verbond voor de bouwvallige kerk op Ceylon wordt f 100 toe- CONFERENTIE VOOR INWENDIGE ZENDING Donderdagmorgen leidde Ds. T. J. Jansen Schoonhoven een korte godsdienstoefening. cende over des Heilands woorden in Lukas 8 25: „Waar is uw geloof?" 3. J. H. C. Kamsteeg, van Gorssel, sprak daarna over: „Leiding en gehoorzaam heid", die optrad in de plaats van Prof. Dr. F.. M. Th. Bëhl, wien wegens ziekte door den dokter het optreden verboden was. j wees er op, dat het God is, Die leidt door Zijn kracht, wetenschap en liefde. Het is troost te weten, dat Gods leiding in ons leven is. Wie dat niet ziet. leeft zielloos langs alles heen. Echter gaat die leiding vaak tegen ons willen in, wat in allerlei levens gebeurtenissen is op te merken. Gehoorzaamheid is hooren en luisteren naar God en doen wat Hij zegt. Echter verzetten we ons vaak, omdat we Hem niet begrijpen. Maar zonder te begrijpen, moeten we als El ia ons in Hem sterken: „Zoo waarachtig als de Heere leeft, voor Wiens Aangezicht ik sta". De ware gehoorzaamheid leert Jezus Christus, die gehoorzaam is geweest tot den dood des kruises. Slechts in den weg van voortdurend gebed, het sprekend luisteren en het luisterend spreken leert de mensch aan Gods leiding te gehoorzamen. Na den middagmaaltijd demonstreerde de heer J. Meyerink, van Rotterdam, de werking van het reddingsapparaat bij brand „Davy". waarmee men zich uit de bovenverdiepingen van een brandend gebouw veilig naar beneden kan laten zakken. Vervolgens werd een uitstapje naar Hum- melo gemaakt. In de avondzitting sprak de heer D. C. A. Bout, uit Steenwyk, Rrotestantsch geestelijk verzorger onder tewerkgestelden, over: „Uit mijn arbeid onder de tewerkgestelde wsrk- loozen". Er zijn in ons land meer dan een kwart millioen werkloozen. Eenige duizenden worden tewerkgesteld, waarvan eenige honderden ir kampen. Uit allerlei bedrijven aardappelmeel- industrie, vervenerij, textielarbeid, kolen mijnen, scheepvaart enz. komen de men schen in de werkverschaffing naast elkaar aan het grondwerk. De loonkwestie is van niet weinig invloed op de stemming in een kamp. Die tevoren langdurig werkloos waren, dragen gewoonlijk den tijdgeest met zich. Begrijpelijk is, dat veel tact noodig is om leiding te geven aan zulke mannen uit verschillend milieu. Spr. wees er op. dat in de eerste plaats behoudend werk wordt verricht door het toe steken van de vriendschapshand, den Evange- lisatiearbeid en de geboden, ontspanning. Met voorbeelden toonde hij aan, dat dit werk ge zegend wordt. Een vijftal personen informeerde door vragen nader naar dezen geestelijken arbeid. In de slotzitting van Vrijdag sprak de heer P.'M. Legène, van Zeist, over: De Uitwen dige Zending en wel speciaal onder de Bosch negers en de Hindoes od Suriname. Spr. gaf een duidelijke uiteenzetting van den moeilijken arbeid onder de Boschnegers in de oerwouden met hun groote bezwaren en moordend klimaat. Reeds 216 zendelingen der Broedergemeente vonden er den dood. Contact met de negers te verkrijgen is door hun misme en hun taal zeer moeilijk. Toch is het Zendingswerk niet vergeefsch geweest: er zijn thans 3000 bekeerlingen. De geestelijke nood en de lichamelijke Spr. wees ook op de ziek ten die de inboorlingen hebben aangetast doen een kreet om hulp opgaan. Onder de 35000 aanwezige Hindoes leeft heimwee naar hun land en godsdienst. Zij luisteren naar het Evangelie en zouden dat aanvaarden, als het niet de* i godsdienst der blanken was. In den grond zü/n zij godsdiensti- ger dan de Christenen, en 7/j zouden niet het Christendom aannemen, maar Jezus Christus. De bekeerlingen noemen zi sh dan ook niet Christenen, maar Jezus-menschen. Langzaam begint het Christendom onder hen door te dringen. Ds. A. J. Eoozemeyer, voorzitter, spak een slotwoord en beantwoordde daarin de vraag: hoe reizen we verder? met Gods Woord tot Mozes in Ex. 175„Neem uwen sta uw hand", Waar voor Mozes de toekomst onbekende was, gaf zijn staf hem herinnering den braambosch, aan het staan in Gods kracht voor Farao en aan Gods verdere won derbare leiding. Elk heeft zich af te vragen of hij zulk een staf bezit en weet van ontmoe tingen Gods, van Zijn leiding en van gel zaamheid aan die leiding. Dan, aldus Spr.. voorwaarts met dien staf. sterk in God, veilig bij Hem, reizende Zijn heerlijke toekomst te gemoet. De Conferentie is hierna op de gebruikelijke wijze gesloten. Uit het Sociale Leven DE LOONEN IN DEN TUINBOUW Men meld- De commi heeren Chr. f24 gehanc ona 1 pet. betaalde loc leuvel, lid d< stert, redacteur van den ir. dr. A. A. van Rhfla, Isterie van Arbeid, heeft ïstle tuaschen de R.K i. Het lo 3 tot 1 Fc bben. werd met f 3 per we i bepaald op f21. Voor loi blijft6 het contractloon^c .fd. Bovendien zullen de r dertoeslag betalen over al nlsatles haddei DE SITUATIE IN ZEELAND (Van onzen Zeeuwschen medewerker) 't Is nu juist een half jaar geleden, dat ik onder bovenstaanden titel een beschouwing gaf van de toenmalige situatie. Thans nu wij een half jaar verder zijn, willen we de heden- daagsche situatie nog eens bezien. Laten wij beginnen met te melden, dat de Crisis meer en meer scherpe vormen heeft aangenomen. In alle Zeeuwsohe plaatsen neemt de werkloosheid toe en vraagt men zich angstig af, wat de toekomst zal brengen, her leving of nog dieper depressie. Want onder de Nederlandsche provinciën is het Zeeuwsche gewest wel het zwaarst getroffen. We kunnen veilig aannemen dat het Zeeuwsche kapitaal met 40 pet. gedaald is. En wat zal de toe komst brengen? Als wij rondom ons blikken en wij zien de tarwevelden daar zoo mooi liggen, dan be looft dit, dank zij de Tarwewet, een blijde einduitkomst voor de boeren. Ook voor de arbeiders? Wij zetten hier achter een groot vraagteeken, want wat wij zoo onderweg ver namen, stemt ons niet blyde voor de toekomst. 't Is verblijdend dat de regeering den land bouw ter hulp is gesneld en de tarwewet heeft ingevoerd, maar aan dit wetsontwerp ont breekt m.i. een schakel n.l. dat ook de arbei ders zullen profiteeren van deze wet. Ik be weer niet dat de boeren niet recht tegenover hun arbeiders staan, maar of de arbeiders zullen profiteeren is een vraag. Althans naar hetgeen wij zoo te hooren kregen, heerscht er in sommige streken groote verbittering. Er is een groote oppervlakte tarwe gezaaid. Werkloon zit daar haast niet in. Nog een paar weken en de machine gaat er door en in de schuur wordt het machinaal ge- dorscht. Hiertegen rijst nu het v zet. Waarom, zoo vragen de arbeiders, v om de gesteunde tarwe met de machine ge- dorscht? Waarom mogen wij dit nu, wat de gesteunde tarwe betreft, niet met onze handen doen Honderden arbeiders zouden by dit „Vlegelplan" gebaat zyn, en samen boer en arbeider kwam men mooi den winter door. In het Dagblad „De Zeeuw" dat zyn kolommen openstelde om dit vraagstuk van alle zijden te doen belichten, werd het plan warm aanbevolen door de arbeidersorgani saties, maar de boeren staan er sceptisch te genover. Met genoegen vernam ik dat eenige boeren reeds vrijwillig toegezegd hebben, een n gedeelte met de hand te zullen late>- dorschen. Anderen denken er niet over, om te doen, wat de wet hun niet voorschrijft. Wer- kelyk het is jammer dat de wetgever daarin niet voorzien heeft. En het _pyt my, dat de verbittering toe zal nemen, die door een enke le clausule bedwongen zyn. p.i. zou het vlegel plan op het platteland gunstig werken. 1 Een tweede feit dat hier de gemoederen wel eenigszins bewogen heeft, is de opheffing der 118 jarige „Goesche Crt.", het liberale orgaan dat hier in een groot gedeelte van Zeeland de lakens uitdeelde. Naar wy vernemen, wordt zij door de „Middelburgsche Courant" „opge slorpt", alleen de „kop" blyft. Wat ging het liberale blad te keer toen „De Zeeuw" werd opgericht. Onze menschen moesten1 het kunnen en fiolen van toorn werden over deze onderne ming des geloofs uitgestort. En zie, naarmate ..De Zeeuw" wies. taande de liberale „Goe sche", die in verkiezingsdagen zoo vroom de witte das aan kon doen. Het is een taaie stryd geweest, de „Goesche" zat ook in vele recht- sche gezinnen „vastgeroest" en de abonnemen ten gingen van vader op kind over. Een van dé zwaarste bestryders van het liberale blad was de afd. Goes der S.D.A.P. Deze hebben van meet af aan de gezinnen van de „Goe sche" losgemaakt en deze naar het „Volk" e.d. overgebracht. Telkene brokkelde de grond af en thans kon de liberale courant, mede door de malaise, het niet verder bolwerken. Met de „Middelburgsche Crt" werd contact gezocht en het personeel volgens de plaatselyke pers met ingang van 1 Aug. a.s. ontslagen. Trou wens op den duur was de positie van de „Goe sche" niet vol te houden. Het publiek van he den stelt zich niet meer tevreden met een courant van driemaal per week. Als onze voertrekkers dit nu nog eens konden aan- Als wy zoo de verschillende raadsverslagen der Zéeuwsche gemeenten nalezen, dan treft het ons, dat er in de colleges van B. en W. zoo weinig inzicht in den emst van den toe stand is.. Als Minister de Geer niet met zyn kortingswet op de gemeenten gekomen was, dan zou men er niet over denken om een ge ringe 3 pet, toe te passen. De voorstellen wor den de raden aangeboden, omdat „'t moet" hoogerhand, maar anders, dan zou het niet gebeuren, 't Is nog zoo slecht niet. Gedep. Staten laten zich echter geen zand de oogen strooien en treden flink op. De Raden van Middelburg en Goes kregen hun begrootingen retour, met de boodschap, dat zij ze, naar genoegen van dit College, moesten herzien. En dan gebeurt het. 't Is werkelyk verdrietig om te zien, hoe weinig medewer king er is, om offers te brengen ter wille van de gemeenschap. Het eigen „Ik", treedt op den voorgrond. Raad van Goes komt binnen enkele dagen ook weer voor een eigenaardige kwes tie te staan. Er is n.l. een tekort van f 30.000 op de exploitatie van het „neutrale" zieken huis, en de gemeente, die er niets over te zeg gen heeft, wordt verzocht dit tekort te dekken. 't Spreekt vanzelf dat B. en W. eerst eens op onderzoek uitgegaan zyn of zy verplicht zyn dit tekort te dekken. Men heeft een on- Radio Nieuws. ZATERDAG 23 JULI i KRO: Orkes ische liederen Plano-recital i VARA: Graniofoonmuziek i 18.25 H 19.45 20.00 20.00 Hilversum VARA: B< lollstlek weekoi VARA: Kinderuurtje 23.00 Hilversum VARA: Persberichten ZONDAG 24 JULII 8.30—9. leid< Pree Zang-koor „li Huizen NCRV: Morgenwijding, te door Ds Joh. J. van Petegem. Vrij Ev. i. Zajig door het Chr. Gem Vrije Ev. Gean. I. v. den heer Jac. v. d. m. 1 Zingen. 2 Bidden. 3 yrd-t: Avond- Psalm 85. 6 Gebed. 7. akoor „Laus Deo", dir. H. R. Huis- e Amsterdam. Léon J. Stam, bas-bari- Zaandijk. Cor. Zeme, orgelist tflj MAANDAG 25 JULI 8.15 Huizen NCRV: Morgi 10.30 Hilversum VARA: 10.50 Hilversum VARA: VARA: Gramofoonmuzlek M an do 11 ne - m u zi ek GramofoonmuzlèJè Mandoline 11.15 Hilv 11.30 Huizen NCRV: Gramofoonmuzlek 11.35 Hilversum VARA: Gramofoonmuzlek 15.00 Hl 1 v 16.20 Da ven try: Orkest 17.00 Hulzen NCRV: Dameskoor. 17.00 Hilversum VARA: Septet 17.20 La 17.20 War 18.45 Hilversum VARA: Gramofoonmuzielj 18.50 Londen R.: Sextet 19.20 Hilv 20.00 Hulz 20.00 I" r g: Vesperw i VARA: Orkest r k 1 I «ten. 10.30 Huizen NCRV: Hoekzema 16.00 Huizen NCRV: Ziekenuur: Ds B runs ting Lezingen, Curinmn, en» 10.15 Hilversum VARA: Voordracht I 11.00 Huizen NCRV: Chr. lectuur door meji j i VARA: Voordracht i VARA: Voordracht i VARA: C. de Dood lees# 11.00 Hilv e 11.40 Hil v« 14.15 Hilv! 14.35 Hu iz e n NCRV: A J. Herwdg: Zomer-* vijanden 15.15 Huizen NCRV: Knippen en naaien ÏH2 Hlrizen NCRV: StofversiéNstl 18.30 Huizen NCRV: Vragenuurtje 19.45 H 11 vze r s u m VARA: Voordracht; W, 9^ l VARA: Ktoderuurtje Volledige programma's in de Omroepgids, Duidelijks foto's; best verzorgd Radio blad; 4 gld. per half jaar of 18 et per week. Ned. Chr. Radio-Vereeniging, Voog- lenzang, Ede. Draagt bij iö de omroepkosten. derzoek gevraagd, door middel van de Vereen, van Ned, Gemeenten. Het resultaat van het rapport was voer het Gasthuisbestuur vernie tigend. Het Rapport concludeert dat de Ge meente hiervoor niet aansprakelijk is, eB dat het Bestuur het tekort zelve maar moet dekken. ,Ja maar", zegt het Bestuur, „het zieken huis is een gemeentebelang, dus be hoort de gemeente ook te betalen". Wy zyü benieuwd hoe de beslissing vallen zal. De Ver- v. Gemeenten adviseert er nu een ge» meentelyk ziekenhuis van te maken. Voorts is men in Middelburg en natuur- ljjk in geheel Zeeland benieuwd, wie dfi opvolger zal worden van burgemeester DumoU Tak. Middelburg heeft in hem een uitsteken de burgemeester gehad en de hulde door Mr. I Andel (A.R.) aan hem in de laatst gehou den vergadering toegebracht, was welverdiend f Op politiek gebied is het stil. Maar na da vacantie zal het wel weer opleven. Mogen da donkere wolken die zich boven het Zeeuwscha land samenpakken, spoedig verdwijnen. DE VAL VAN KONSTANTINOPEL Door LEWIS WALLACE - Naar het Engelsch door ALMA Wat zou de Rus doen? En toen hij de proclamatie van den Vorst las en welke ongehoorde belooningen werden aangebo den, ontstelde hij, niet zooals hij zijn vader wilde wijsmaken van afgrijzen over de mis daad, ook niet van vrees dat het volk de schuilplaats zou ontdekken, allerminst uit angst dat een zijner helpers hem zou verra den, want met uitzondering van den be waarder waren allen reeds verre weg. Maar de Ruswat zou die doen? Hij was nog slechts kort geleden in de stad gekomen, nog zoo pas uit dat afgelegen klooster niemand kon berekenen waartoe hij in rtaat zou kunnen zijn! In die onzekerheid besloot hij zijn tegenpartij te zoeken en stoutmoedig te toetsen. In welke stemming zou hij het nieuwtje ontvangen? Met die geheime be doeling zag Deinerles den onbedorven leer ling van Vader Hilarion aan. Sergius ontmoette den blik zonder de min ste noging om zijn smart te verbergen. Zijn eenig streven was zijn gevoel te beheer- schen. Hij wilde tijd winnen om te over leggen, en hij had geen beteren weg kun nen kiezen om Demedes in de war te bren gen, die zich nu gedrongen zag een tweeden pijl te verschieten. Nu weet u, vader, waarom ik niet met u kan ontbijten. Ik moet gaan helpen zoe ken. De belooning is groot en ik zou er wel een willen verdienen. Do eerstp namelijk, want ik ken dat meisje ook. Zij boezemde mij belang in en mijn hart is 'n gevaar ge weest. Eéns(hij zag van terzijde Sergius aan) ééns heb ik geprobeerd bij haar in de gunst te komen, maar zij wilde niets van mij weten, 't Is zooals de Vorst van Indië zegt, zij was schoon van aangezicht. Ik ben zeker dat gij mij toestaat mee te helpen zoeken? Ga, mijn zoon, en God geleide uw schreden. Dank u, maar ik heb nog een verzoek. Ik zou u willen vragen of Sergius met mij mag gaan. Hij is groot en sterk en or 6aagd, en wij zullen wellicht kracht noodig hebben, zoowel naar 't lichaam als naar den geest, want \vie kan zeggen waar onze voe ten ons zullen heenvoeren, of met wien wij le doen zullen krijgen. Ik vind heel goed dat Sergius meegaat, antwoordde de Abt. Doch Sergius antwoordde bedaard: Voor 't oogenbbik kan ik niet. Ik moet boete doen en vandaag de derde afdeeling van mijn brevier bidden. Als dat gedaan is, wil ik gaarne gaan. Het spijt «nij, zei Demedes. Dan ga ik maar vooruit. Hij kuste zijn vaders hand en -ging. Toen de Abt ontbeten had ruimde Sergius alles weer op cn zei: Heb ik uw toestem ming om straks te gaan helpen zoeken? Ja mijn zoon. Het zal wellicht een paar dagen duren. Haast u niet. Het is een lieidewerk. Ais de jonge monnik niet met zijn ganscha hart verdiept was in de heilige dingen, sinds onheuglijke tijden vastgesteld voor het dïr- de dienstuur zal hij zeker wel vrijgesproken zijn door den hoogen Rechter, voor wien hij ondersteld werd te staan. Nooit van te voren toch was hij zoo ontdaan geweest. Hij had zich goed gehouden zoolang Demedes er was. Zijn beschermengel had hem ingefluisterd op zijn hoede te zijn voor den Griek, en het was hem gelukt. Zoodra hij echter allean was bezweek zijn krachr,. Hij haastte ziiu naar zijn cel in de hoop van daar rust te zullen vinden, maar het was alsof een stem hem vervolgde, haar stem, die om hulp riep. Onwillekeurig antwoordde hij: Ja, ja! Waar zijt gij? Zijn zielsangst nam toe, totdat de bel hem naar de kapel riep, en hij gehoorzaamde gaarne. Onder de zware stem men der broederen zou die eene stem wel verloren gaan. Maar hij vergiste zich. Hij hoorde ze zelfs nog duidelijker. Toen vraag de hij een ouderen broeder, die naast hem stond, hem zijn k misboek je te leewm. Voor ditmaal echter bleef de droeve afbeelding van den Christus op het middenblad zonder uitwerking. Hoe aandachtig hij ze ook be zag, het baatte niet, en, zonderling voor waar, dat gelaat nam haar trekken aan. Mij was er dus nog erger aan toe dan straks, want nu voegde zich haar lijdend gelaat bij haar angstkreten. Eindelijk was de dienst afgpluopen. Hij snelde naar zijn cel terug, verwisselde zijn zwarte jas niet de grauwe pij die hij uit Bielo-Osero had meegebracht, en ging op de jacht, evenals de duizenden die, hem reeds vóór waren, maar zijn ijver was duurzamer dan die der anderen, en daarenboven was men in 't bezit van een kostbaar geheim. Op straat hoorde hij overal spreken yan de uitgeloofde belooning en overal vragen: Is zij al gevonden? De geheele bevolking, mannen, vrouwen, kinderen, scheen op de been te zijn. Sergius vervolgde zijn weg zon der acht te slaan op de aanmerkingen, die zijn vreemde kleedeirdracht en zonderling hoofddeksel op de menigte maakten. Zoo iemand hem gevraagd Jiad: Waar gaat gij heen? zou hij het misschien niet hebben kunnen zeggen. Hij had geen plan, hij'werd voortgedreven door een onbekend gevoel Hem was een licht opgegaan. Hij wist nu dat hij" de verloorne liefde en brandde van verlangen, om den roover te vinden en te straffen. Hij doorliep het Hippodroom en ging van daar naar het plantsoen, de terrassen op... Ach, konden de boomen van dat kleine boschje, die getuigen waren geweest van het breken van den stoel, slechts spreken! Ver volgens besteeg hij de trap naar den muur- voort, voort, zonder ophouden, totdat hij aan de bank kwam, waar hij op dien middag had zitten droomen, waar hij Demedes den vrouwenroof had hooren beschrijven. Radeloos liet hij zich op die bank neer vallen, liet zijn arm op de borstwering rusten en sloot de oogen. En vreemd genoeg, het gesprek, dat hij daar eenigen tijd gelerlea beluisterd had, schoot, hem eensklaps woord voor woord te binnen. Wat nog vreemder was, het kreeg een beteekenis, toen niet door hem opgemerkt, en terwijl hij luisterde be greep hij er alles van, en zijn koortsachtige overspanning bedaarde. Tegen den middag stond hij op, een ander man, koel, bedachtzaam, onvervaard. Allo jongensachtigheid was verdwenen. Als Vader Hiliarion hem nu had kunnen zien, zou hij hem met zorg hebben gadegeslagen. Met andere woorden hij zag de dingen zoo- als zij waren; dat zoowel het kwaad als het goed een deel van het scheppingsplan uit maakt; dat godsdienst alleen kan leiden en hervormen; dat het einde der dagen goede menschen in strijd zal vinden met booze menschen.... in kort, dat Demedes de rol vervulde hem door zijn karakter en aa opgedragen,, evenals de waardige Abt hel tegenovergestelde te zien gaf. Maar dat niet alleen. Zijn nieuwe inzichten maakten hem gemakkelijk het pad van den zondaar r gaan. In het verhaal van den vrouwenroof, nu voor de tweede maal gehoord, meende hij Laels lot gevonden te hebben. Demedes, hen innerde hij zich, gaf de historische schets om zijn tegenstribbelenden vriend te overtui gen, dat hij het meisje zonder veel moeite kon rooven en verbergen. Het keizerlijk reservoir was ook ditmaal tot èen róovershol verlaagd, daar hield hij zich van overtuigd. Sergius' eerste gedachte was de hulp van den Vorst van Indië in te roepen, om met hem de gevangene te bevrijden, maar hij begreep dat het wijzer was eerst cp.verken ning uit te gaan. Moest hij zich niet vóór alles overtuigen, of het mogelijk was het reservoir tot zulk een doel te gebruiken? Hij keerde dus om en ging zoo snel hij kon naar liet plantsoen terug, en van daar naar het Hippodroom, waar hij eensklaps begreep, dat het niet verstandig was zich in zijn Rus sisch ordekleed bij den bewaker te vertoonen Demedes zou hem uit de beschrijving dade lijk herkennen. Hij ging dus naar het kloos ter terug, verwisselde van kleeding en begaf zich vervolgens naar het reservoir. De deur van het gebouw stond open en op den drempel zat de bewaarder, een man van middelbaren leeftijd en met een in-. nemend gelaat Ik ben hier vreemd, zei Sergius tot heiro; het reservoir is immers voor het publiek te zien? Kan ik er ingaan? Zeker; de toegang is vrij. Gindsche deur aan het eind van de gang brengt u op de binnenplaats. Als gij de trap niet vini den kunt, roep mij dan maar. Sergius gaf den man een fooi en ging. De binnenplaats was geplaveid en vrij ruim. Een langwerpig ronde bronmuur in het midden gaf de plaats aan, waar men naar het water kon afdalen. De hof was geheel opeji, maar in een hoek was een afdakje gemaakt ter beschutting van een draagstoel, die daar op den grond stond, do stokken recht overeind tegen den muur. Ser gius boog een weinig voorover cum in dë opening te zien en ontdekte vier treden, die naar een bordesje leidden. Hij daalde af en vond een tweede trap. Voorzichtig voort gaande, want de steenen waren glibberig, telde hij veertien treden, naar een steiger, veel breeder dan het bordesje. De uiterste rand stond onder water. Daar hij niet verder kon, bleef hij staan om rond te zien. Hoewel er niet veel te zien Was kreeg hij I toch terstond een indruk van groote uitge strektheid. Vóór hem een donker effen water vlak, dat zich reeds spoedig in de duisternis verloor. Op een paar ellen afstand verrezen uit dien on beweeglijk en vloed twee kolos sale, spookachtig grijze kolommen. Daar achter verhieven zich nieuwe pilaren en I wederom pilaren, steeds schaduwachtiger in het schemerachtig perspectief. (Wordt vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8