BLUE BAND Bi ZATERDAG 23 JULI 1932 EERSTE BLAD PAG. 3 Kerknieuws. GEREF. KERKEN IN HERST. VERBAND. Te Tienhoven (U.) Aangenomen: Naar Zandvoort, P. van der Vloed te Arnhem. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Hierden, G. van MontJ te Bameveld. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Delft, 's-Gravenzande en te Ouderkerk a. d. Amstel, cand. W. F. Laman te Leiden. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. De heer J. C. Gilhuis, Theol. cand. te Utrecht, is na peremptoir examen door de Classis Dokkum toegelaten tot den Dienst des NVoords en der Sacramenten en hoopt Zondag 23 Augustus a.s. intrede te doen als predikant der Geref. Kerk te Ooster-Nijkerk (Fr.), na bevestiging door Ds. C. Lugtigheid van Oude- mirdum. Ds. K. GROEN Naar wy vernemen, blijft het zoo plotseling Ingetreden herstel van Ds. K. Groen, predi kant der Chr. Geref. Kerk van Rotterdam- West (Delfshaven), die zoo hoogst ernstig ongesteld is geweest, aanhouden. Vorige week onderging hij nog een operatie onder het oog. De koortsen zyn evenwel weggebleven. De patiënt is gisteren in de huiskamer geweest en blyft goed vooruitgaande. Waar de dokter zyn vervoer heeft toegestaan, hoopt hij a.s. Maandag met zyn gezin naar Leersum te ver trekken, om daar tot het einde der maand Augustus voor verder herstel verblijf te houden. JUBILEA predikant der Geref. Kerk te Zuidland, komt een foutieve mededeeling voor. Ds. Van L. Iheeft niet in de Ned. Herv. Kerk gestaan, maar werd terstond predikant bij de Ned. Geref. (Doleerende) Kerk van Waarder (bij Woerden), al heeft hij dan ook nog wel op den 'kansel van het kerkgebouw der Ned. Hervormde Gemeente gestaan. gereformeerden te palembang. Te Palembang (Sumatra) woonden sinds vele jaren Gereformeerden. Hun aantal was echter te klein om een eigen kring in het leven te roepen. Zy bezochten dan ook meest de Ptrot. Kerk, waar tot dusver een rechtzinnig predikant geplaatst was en sommigen namen zelfs zitting in den Kerkeraad. De Geref. predikanten van Batavia trachtten op hun reizen door predikdienst en avondmaalsviering tusschen de leden onderling eenigen band te leggen. Ds. H. Holtrop, van Batavia, die onlangs Palembang bezocht, zag er ten huize van de familie Buy se een ontmoetingsavond georga niseerd, waar niet minder dan ruim 30 Gere formeerden aanwezig waren. Toen is er een Kring gevormd. Een commissie werd benoemd voor de regeling van plaats en tijd van ver gaderen, leiden en voorgaan in den Kring. Voorzitter en secretaris zijn geworden resp. P. den Hartog en T. van der Pol. Ds. Holtrop heeft er nadien gepreekt en een woord van dank gesproken tot de aan wezige leden van den Kerkeraad der Pxot. Kerk. Het bestuur van den Kring bestaat nu uit: J. J. G. Hofman, voorz.; H. van der Pol, secr.; A. Luyten, C. Vermeulen en B. Stassen. De Kring telt momenteel 83 leden en 21 doop leden. Eén der leden woont 15 K.M. buiten Palembang. De overigen wonen allen te Palembang, Pladjoe of te Soengei-Gerong. Er zal byna steeds worden preekgelezen. DIACONALE CONFERENTIE Op den laatsten Conferentiedag te Lun- teren, Woensdag, werd door den heer J. van 't Land, admin.-diaken te Groningen, een inleiding gehouden over: „Diaconale administratie". Hij behandelde zijn onderwerp aan de hand van onderscheiden tabellen, formulie ren, uittreksels, enz. en deelde uitvoerig mee op welke wijze door de Diaconie van Gro ningen het administrataieve werk verricht wordt, wat met de grootste nauwgezetheid dient te geschieden. Hierbij werd ook gewezen op de noodzake lijkheid van een goed ingerichte „Kerkelijke Stand". Bij de onderlinge bespreking van dit on derwerp werden door den inleider tal van .vragen beantwoord. Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, die er op wees, dat uit de overge legde stukken duidelijk blijkt, dat diaconale zaken niet meer in een onder-onsje afgedaan worden en de Gemeente er niets meer te maken zou hebben, achtte dat zeer groote openbaarheid opk zeer groote vrucht zou voortbrengen. In een slotwoord merkte spr. op, dat weer ln deze conferentie gebleken is, dat de Fede ratie, die tal van belangrijke vragen beziet en behandelt, almeer in de Diaconieën leeft! Vooral de practische zaken hebben hier volle belangstelling gehad. Alle dingen moeten eerlijk en met orde geschieden. Spr. hoopte dat men naar huis zou meenemen, de lijnen, die hier getrokken worden en dat men de zaken v-rder in classicaal en provinciaal verband zou bespreken, maar vooral nu de Kerk zulk een geweldige roeping te vervul len heeft. Met het zingen van Psalm 252 en dank gebed werd deze 14de buitenconferentie ge- Bloten. SYNODE-SAMENSTELLING Dr. ,T. Ch. Ivromsigt schreef in het Voorlaatste nummer van de confess. „Geref. Kerk' het „kleane vergaderingetje van li) personen", 'waaruit de Algemeene Synode der Ned. Hervormde Kerk met haar meer dan 1000 Gemeenten bestaat, niet te aarze len „een caricatuur, een spotbeeld van ver tegenwoordiging" te noemen, ,,'t Verdient", zoo zei hij verder „meer bekend te zijn dan het is, hoe deze caricatuurvertegenwoor diging as gereglementeerd". Ds. M. van Grieken schrijft in het jongste nummer van de „Waarheidsvriend" (Geref. Bond) om. als volgt: „Negentien leden zitten in de Synode Voor onze zoo groote Heiworm de Kerk, die juist nu een zoo belangrijke taak en een zoo gewichtige roeping heeft te vervuilen toch wel een buitengewoon, een angstig klein getal, „Waarom pakt men niet eens flink aan? Waarom gooit men allerlei wijze en onwijze redeneeringen niet over boord, om eens te komen tot een daad, waarop duizenden en tienduizenden wachten? „Negentien leden in de Synode. En dan 13 predikanten en 6 ouderlingen! Ook al zoo'n ideale verhouding! De schrijver merkt naar aanleiding van de getalsverhoudingen omtrent de saain- stelling der Synode naar de richtingen ln de Ned. Herv. Keik (11 orthodoxen vrijzinnigen) nog op: „Ging het naar getalssterkte, dan zouden de Mouernen aanmerkelijk minder invloen moten hebben, in vergelijk met de rechtzin- nigen; en ging het naar liet aantal kerkje- zoekers, dan konden de Vrijzinnigen ongeveer hun matje wel oprollen. „Maar omdat het naar de meest ongeluk kige methode gaat, dat de leden der Synode worden gekozen, is het merkwaardige feit werkelijkheid, dat b.v. Friesland twee vrij zinnigen afvaardigt, Groningen twee vrijzin nigen, Drenthe mets dan eën of twee vrij zinnigen en ook Noord-Holland (met Amster dam, Hilversum, Huizen, Bussum, de Haar lemmermeer, Broek op Langendijk enz.) niets dan twee vrijzinnigen. Waarbij dau de Waalsche Kerken, die weinig of niets betec- kenen en bovendien practised niets met het leven van de Nederlandsch Hervormde Kerk hebben uit te staan, ook trouw zorgen voor één of twee moderne Synodeleden, die al thans altijd met de vrijzinnigen meestemt (stemmen). „Wij begrijpen, eerlijk gezegd, niet, dat men al niet lang de handen in elkaar gesla gen heeft, zeggende: zóó is het toch wel de allerongelukkigste manier om de Synode samen te stellen, zóó mag het niet blijven geen dag en geen nacht meer! „Want wij zijn in 1932 toch zélf de oor zaak, dat het nog is, zooals het nü is, Nie mand anders draagt daarvan ae schuld, üan wij zelf. En als men even nuchter nadacht en men even moed greep, was het uit met dit miserabele gevalletje ,,'t Is nu al jaren den eenen keer 10 vóór en 9 tegen, dan weer 9 voor en 10 tegen; zoo blijft het karretje in 't spoor. En hoe ge zellig het tikken van de klok ook is, men kan de Synodale klok even goed stil zetten. „Toch zouden we wel willen, dat er edaule-' lijk eens verandering ten goede kwam en de Nederlandsohe Hervormde Kerk eens een andere en hetere vertegenwoordiging kreeg". HOE MOGELIJK? Dt. J. Ch. Kromsigt schrijft in het jongste nummer van het Confessioneel-Her vormd weekblad „De Geref. Kerk" over de reeds gehouden wijdingssamenkomst bij den aanvang van de zittingen van de Algemeene Synode der Ned. Hervormde Kerk, waarin Prof. Dr. L. Haatjema (Confessioneel) en Ds. J. Boonstra (m,odem) zouden voorgaan, ojm. het volgende: „Hoe zal zoo'n wijdingssamenkomst moge lijk zijn? Hoe zullen deze beide sprekers sa men kunnen bidden om het heil der Kerk? Zóó, dat dit bidden niet tot een zinledigen vorm, tot ijdele, het-gebed-ontheiligendé fra seologie wordt verlaagd. De een toch ver wacht het heil der kerk van de bestendiging der vrijzinnige synodale voogdij over üe plaatselijke gemeente en van hare bevesti ging, gelijk die is vastgelegd in de voorstel len, waaromtrent deze vergadering te beslis sen heeft- De ander verwacht het heil van de opheffing dier voogdij. We kunnen en mogen natuurlijk niet ver onderstellen, dat zij, tot instandhouding van het nu eenmaal ingevoerde gebruik der wij dingssamenkomst, ziah ertoe zouden laten vinden om het gebed te verlagen en te ont wijden tot een inhoudlooze, onwaarachtige formaliteit. De God der Waarheid zou van zulk bidden moeten zeggen: „Ik haat en versmaad uwe wij dingssamenkomst en. Doet het geroetp uwer gebeden van Mij weg! Ik kan ze niet hooren!" Alleen in waarachtig heid en waarheid mag tót God worden gebe den. Dr. Kromsigt schrijft dan een bede neer, waarin o.m. voorkomt als smeekinp voor de Kerk: „Leer gij haar. genezen van de dubbelhar tigheid, die haar ongestadig maakt in al haar wegen, zelf in oprechtheid te bid den en te betrachten: „Maak in Uw Woo ra mijn gang en treden vast, opdat ik mij niet van Üw paan moog keeren". „En ook: „Verlos mij Heer van schen overlast", waar menschen mij hebben gebonden en mij den mond hebben gesmoe dan zal ik U naar Uw bevelen eeren". KERKGEBOUWEN Te Leeuwarden heeft Ds. J. Mulder bij de ingebruikneming van het vierde kerk gebouw der Geref. Keilk een predikatie ge houden over 1 Cor. 3 9b: „Gods gebouw zijt gij". Hij lette daarbij op: 1, den Bouwmees ter, 2. de samenstellende dieè'len en 3. Gods bedoelen met den bouw. De opening van de Peldkaanikerk trok ook do autoriteit on. De Commies, der Komingm woonde de plechtigheid bij, gelijk ook afge vaardigden van het Gemeentebestuur van Leeuwarden zulks dedlen. Tevens werd in gebruik genomen een nieuw orgel, gebouwd door de Firma Valckx en Van Kmiteron te Rottendam. Het heeft 20 sprekende registers, waaronder twee trans missies in het pedaal, welke zijn verdeeld over twee klavieren en vrij pedaal, waarvan 8 registers op het eerste klavier, 7 registers op het 2e klavier en 5 registers op het pedaal De registers welke in werking komen bij «rebruik der Generale Crescendo trede wor den in de speeltafel d oor midd el van een klok met wy'zer aangetoond. Een niet on belangrijk voordeel voor den organist is ook de groepsgewijze dndieeJing der registers., welke door middel van een knopje, zooge naamde vaste combinatieknopies, in wer king worden gesteld, te beginnen met piano, dit is het zachtste spel, om te eindigen met tutti, dat is Jiet. volle werk. Verder is een vrije combinatie aangebracht, welke den or gamist. dn staat stelt, om van te voren een repristercombinatie vast te stellen, welke hij onder het spel door ten alle tijde in en buiten werking kan brengen, door het indrukken of u.tschakeJen van een apart knopje. Het orgelfront werd gebouwd in modernen stijl naar een ontwerp van den architect dei- kerk, en bestaat in hoofdzaak uit veraohil- londe achtereenvolgende rijen pijpen en eaken triplexbetimmeaiimg. Het orgel werd bespeeld door den beken den musicus R. Beinteana, organist der Koe- pedkerk, die de geluidkwaliteiten van het orgel op meesterlijke wijze vertolkte. „TE KOOP". Te Sliedrecht staat, volgens de „Ned." als gevolg der wie vacaturen in de Ned. Herv. Kerk. dj pastorie reeds gerui- men tijd leeg. Thans hebben kerkvoogden een bordje opgehangen. „Te Koop", DE GEREF. KERKEN IN INDIE Van ander karakter dan in Holland Vliegen, varen en rijden om er te komen Ontmoetincsavond Voor naamste onderwerpen. Onze correspondent te Batavia schrijft ons: Een classisvergadering in Indië beteekent heel wat meer dan een in Holland. Men komt door de groote afstanden niet zooveel bij elkaar als daar, doch slechts eens per jaar, en omdat de classis Batavia alle tien Gereformeerde kerken van Indië omvat, draagt die vergadering meer een landelijk, een generaal karakter dan in Holland, heeft ze in „ruimtelijken" zin zelfs iets van een synode. In een jaar heeft men veelal geen ander dan schriftelijk en „gedrukt" (Kerk blad) contact gehad, predikanten en ouder lingen zien dus die jaarlijksche bijeenkomst ook als een mooie gelegenheid tot onderlinge gedachtenwisseling en versterking van den band. Doorgaans nemen de predikanten ze dan ook tebaat door met elkaar een confe rentie te houden. Dit jaar kwam men te Magelang, bij Djok jakarta, op Midden-Java bijeen, van 'Batavia in één dag te bereiken, evenals van Soera- baia, onder leiding van Ds. C. Mak van Medan, die... ook in één dag althans Java bereiken kon, dank zij de voortreffelijke K.N.I.L.M. en haar reductie. Anders zou hij er, gelijk zijn collega Ds. E. de Jong van Pematang Siantar, die de voorkeur aan de boot gaf, vier dagen over hebben gedaan, tot Tandjong Priok. Aan zulke tochten is men in Holland voor een classis-bezoek niet gewoon! Aan den vooravond hield men de gebrui kelijke ontmoetingssamenkomst, welke werd vooraf gegaan door een bidstond, geleid door Ds. Th. Kuipers van Djokja. De traditie wil, dat de nieuwe predikanten die voor het eerst op deze classis tegenwoor dig zijn, op den ontmoetingsavond het woord voeren. Thans waren het Ds. E. de Jong en J. B. Allaart (van Djokja). Beiden uitten hun blijdschap dat zij tot het mooie 'werk van den dienst der kerk en der zending in Indië waren geroepen. Ook Ds. J. H. Sillevis Smitt van Semarang, onlangs van verlof teruggekeerd, sprak, en wel over zijn reis naarPalestina. En eindelijk hoorden wij van den ouden broeder J. P. Zuidema, van Malang. een persoonlijk woord, waarna Ds. A. Merkelijn van Magelang, die de leiding had, allen medewerkers, onder wie een zang koor, dankte. Dr. J. H. van Andel. van Solo, ging tenslotte voor in dankgebed. Dinsdagmorgen 24 Mei ving de eigenlijke vergadering aan, die na de middagrust van 15, in den namiddag werd voortgezet ook nog den anderen dag duurde. Een volledig verslag dezer classisvergade ring wil ik niet geven, want daarin zal men in Holland weinig belang stellen. Slechts enkele punten stip ik aan. Kerkblad. Hoewel de abonnementsprijs reeds van f 7.50 tot f 6 per jaar werd verlaagd, gingen er stemmen op tot verdere verlaging; een saldo behoeft het blad niet te kweeken. Tot hoofdredacteur in de plaats van Ds. Ringnaida van Soerabaja, na wien Ds. K. van Dijk uit Wonosobo tijdelijk optrad, werd aangewezen Ds. Sillevis Smitt, als redac teuren Ds. C. Mak en Ds. H. Bergsma van Keboemen. De Zaaier. Tijdens het verlof van Ds. Kuipers, hoofd redacteur van De Zaaier, het voortreffelijke twee-wekelijksche Evangelisatieblad der kerken, dat thans in een oplage van 8000 verschijnt^ zullen Dr.. J. H. Bavinck van Djokja, Ds. A. Pos en br. Hagen de redactie Met ingang van 1 Juii wordt aan dit blad een bijblad van acht illustratie pagina's toegevoegd. Malang. Algemeen zag de classis de wenschelijk- heid in dat Malang een eigen predikant kreeg; wanneer Soerabaja zich voorloopig met één predikant tevreden stelt, zou dit kunnen; de Malangsche dominee zou dan hulpdiensten te Soerabaja kunnen verrich ten. Een regeling in dien zin beval zij Soe rabaja aan. Rapport Zendingsdep u t a t e n. Ten vorigen jare besloot de classis het geheele zendingswerk onder de Chineezen op Midden-Java te aanvaarden als haar ge meenschappelijke zendingstaak, waarvan de leiding bij de gezamenlijke kerken zal be rusten. Intusschen deed de malaise de ker ken voorloopig terugschrikken van de gel delijke verplichtingen die zij op zich moesten nemen, zoodat de deputaten voorloopig tot uitstel besloten, hetgeen de classis goed keurde. Langdurig besprak men deze zaak. Alleen wanneer het ons financieel onmogelijk zal zijn, aldus Ds. van Dijk, mogen wij het werk laten liggen. Ds. Merkelijn oordeelde, dat dit nog niet het geval was. De missionaire pre dikant zou eventueel niet geheel midden- Java doch een kleiner gebied te bewerken kunnen krijgen. Ds. Sillevis Smitt uitte zijn groote teleurstelling over den gang van dit zendingswerk. Of wij zijn op den verkeerden weg, óf wij zijn als kerken in die zendings taak schandelijk tekort geschoten. Semarang kan zich niet langer onthouden van actie op dit gebied. In het verstrooide gebied van sprekers gemeente heeft zich n.l. nieuwe mogelijkheid geopend, en de kerk van Semarang onderzoekt dan ook of hier voor haar een zendingstaak ligt. Het slot der besprekingen is, dat op voor stel van Dr. Van Andel de zaak weer handen van deputaten wordt gesteld. Verschillende zaken. De deputaten voor een classicale diaconale taak stelden voor wegens de slechte tijden, nu alle diaconieën de handen vol hebben met eigen taak, niet over te gaan tot het aanvatten van een gemeenschappelijke. De classis ging met dit voorstel accoord. Br. W. de Vries Gzn., voorzitter der Ned. Ind. Chr. Radio Organisatio deed bij de be handeling van het rapport der deputaten voor de radio enkele mededeel!ngen om trent den verblijdenden zegen op de radio- uitzendingen van kerkdiensten. De classis wekte de kerken op, het financieel mogelijk te maken, dat voortaan twee uitzendingen per Zondag kunnen worden gegeven. Vooral voor de verstrooide leden zijn deze uitzen dingen van waarde. Ten aanzien van de bevordering der Zon dagsrust werken de kerken mede met de Christelijk Staatkundige Partij. De deputa ten werden het afgeloopen jaar herhaalde lijk teleurgesteld, doordat het de Regeering en haar vertegenwoordigers aldus hun rapport aan ambitie ontbrak, daadwer kelijk op het gebied van de bevordering der Zondagsrust werkzaam te zijn. Gezamenlijk met andere organisaties, behalve de G S. P., de Indische Katholieke Partij, het Protes- tantsch Kerkbestuur en de Katholieke Kerk zullen bij den Landvoogd stappen wordén gedaan de bevordering der Zondagsrust krachtiger ter hand te nemen, dan tot no. toe geschiedde. Op voorstel van Semarang sprak de clas- s tenslotte de wenschelijkheid uit, dat de kerken onderling overleg plegen omtrent het met verlof gaan hunner dienaren, opdat zoo mogelijk voorkomen worde, dat twee of meer predikanten tegelijkertijd met verlof Zang van den bekenden psalm 89 7 en dankgebed van Dr. van Andel sloot deze twaalfde vergadering van de classis Batavia der Geref. Kerken in Nederland-Indië. KERKORGELS Te Hengelo (G.) zal het orgel in de Ned. Herv. Kerk worden voorzien van een electrische windinstallatie, te leveren door de electrische orgelfabriek M. Spiering te Dordrecht. KERK EN HUWELIJK Het Hoofdbestuur van den Duitschen Ker- kenbond heeft een manifest uitgevaardigd, waarin het met een beroep op het Christe lijk geweten aanspoort om te erkennen: het huwelijk als de gemeenschap naar ziel en lichaam tusschen één man en één vrouw. Beiden zijn hun huwelijk op den trouwdag voor God en de menschen begonnen met de plechtige belofte tot den dood elkaar ge trouw te willen blijven. Wat God samen ge voegd heeft, scheide de mensch niet. (Match. 19 6); de heilige beteekenis van het moeder schap, van de vreugde om het kind, en den zegen die van een recht kinderrijk ge zin tot de leden van het gezin en tot het gansche volk uitgaat, en ten opzichte dpr bescherming van het ontkiemende leven, ook in deze door zonde en nood geken merkte tijdsomstandigheden; de heiliging en zedelijke beheersching van het geslachtsleven, zonder welke een gezond leven noch in noch buiten het hu welijk mogelijk is (het 7e gebod). En om anderzijds af te wijzen: alle verzoekingen om den levenslangen huwelijksband losser te maken of te ver nietigen; elke geboortebeperking uit oorzaak van zelfzucht, gemakzucht of genotzucht. God wil vertrouwen hebben op Zijn leiding en de kracht Zijner genade; k elk ivóór- of buitenechtelijk geslachtsver- KERKEN EN VREDE Het bestuur der Geref. Vereen, voor Daad werkelijke Vredesactie heeft thans, gelet op de verhoudingen bij de Ontwapeningsconferentie te Genève zoowel als de Herstelconferentie te Lausanne, een Open Brief aan de Kerken in ons land gericht, waarin gevraagd wordt, „dat zy in gemeenschappelijk overleg een alge meene Boete- en Bededag zullen uitschrijven om de nooden van wereld en Christenheid Gods aangezicht te brengen en hulp en komst af te smeeken van Hem, die alleen redding schenken kan; Die hart en hoofd der aardsche machthebbers in Zyn hand heeft en Die ook in dezen tijd den staatslieden wijsheid en bereidheid geven kan om, in onderwerping aan Zijn wil, en met volkomen terzijdestelling van eigen belang, revanchezucht en wantrou wen, een uitweg te vinden uit de moeilijkhe den, die de menschheid in kortzichtig egoïsme en het volgen van eigengekozen wegen, waar in zy naar God niet vroeg, zichzelf heeft ge schapen". Schoolnieuws. PROF. DR. A. SCHWEITZER Prof. Dr. A. Schweitzer is van zyn Engel- sche reis in Duitschland teruggekeerd, en heeft,' naar het „Hbl." bericht, medegedeeld, dat zijn verblijf (van een maand) in Engeland buitengewoon veel succes heeft gehad. Ook de financieele resultaten voor zijn Afrikaan- schen Zendingsarbeid laten zich als zeer be vredigend aanzien. Hy is tot eeredoctor be noemd der Universiteit te Edinburgh. St. An drews en Glasgow en der Hoogeschool voor muziek te Edinburgh. Prof. Schweitzer is voornemens nog eenige maanden in Duitschland te blijven ter vol tooiing van het derde deel zijner „Philoso- phie", en einde van dit jaar of begin van het volgende jaar naar Lambarene terug te keeren. CHR. H. B. SCHOOL TE APELDOORN Tot onder-directeur is benoemd Drs. H. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. r de ren (Herv. School, hoofd E. van Donkersgoed), J. van Molkenhorst te Ermelo. Heerlen (Herv. School, Beersdalweg, hoofd Joh. J. Meijer), mej. C. Tellier. Voor tydelyk. Oldemarkt. T. Lubberts te Nieuwer- oord (Dr.). Kam er ik by Woerden (Herv. School, hoofd K. Guchelaar), mej. M. van der Zee pyk, Z.-H. (hoofd J. J. Muelders), T. S. Nol ting. Als kw. „WAARAAN DE NATIE GEHECHT IS". Te Dordrecht stellen B. en W. den raad voor een der Gemeentescholen op te heffen, wegens gebrek aan leerlingen. Voor de Open bare Scholen zullen er in deze stad van pl.m. 50.000 inwoners met September slechts vyf nieuwe eerste klassen zyn. De beide socialis tische wethouders maken tegen deze opheffing bezwaar. BEPERKING-KWEEKSCHOOLOPLEIDING De heer J. Lens schrijft in de „School met den Bijbel": Geomchten doen de ronde van beperking van Kweekschoolopleidingen. Een viertal openbare kweekscholen zal verdwijnen. 't Is jammer, maar vooral in onze tijd begrijpelijk. Het ware toch dhvaasheid een opleiding door te zetten, wanneer vrijwel vaststaat, dat de eerste jaren aan het product geen behoefte is. En daarnaar ziet het uit Bovendien gaat het staatsonidterwijzers- examen'voort, met toenemend aantal candi- Daar keert echter de wal het schip. De resultaten van het examen, dat heele- maal wiet extra verzwaard is, bewijzen het dat al te velen aan het examen deelnemen zonder voldoende voorbereiding. Een U.L.O. diploma, hoe beteekenend bewijs van ge slaagde studie het ook moge zijn, is nu een maal geen voldoerude voorbereiding, om, met één k twee jaar stoomcursus, te voeren tot het onderwijzerschap. En dat schijnt de massa te meenen, en de stoomcursussen nemen maar aan. Vandaar de treurige resultaten der exa mens, waarvoor hoogstens 35 40 procent Deze deur geheel sluiten ik geloof niet dat dit gewenscht is. Over het algemeen komen hier candidaten, wier opleiding niet komt voor rekening van 't Rijk. De eenige kosten, die ze het Rijk bezorgen, zijn van geringe beteekenis, nu de vacaties voor de leden de>r commissie zijn gebracht op f5 per dag. De inkrimping der opleiding, zoo mogelijk langs de weg van concentratie, dient onder de oogen te worden gezien. Dat de commis- sie-Wclter in die richting dringt, is begrij pelijk. Mits wc de goede kweekscholen met vol doende bevolking maar mogen behouden! van de 101 dienstmeisjes bleken geen verschil te proeven tusschen Blue Band en natuurboter Zou het niet raadzaam zijn nu de boterprijzen stijgen, om voortaan uitsluitend Blue Band te gebruiken? Het voornaamste onderscheid tusschen natuurbo ter en Blue Band is het verschil in prijs. Blue Band bevat 25% allerfijnste roomboter onder Rijkscontröle. Koopt voortaan Hollands beste standaardmerkl VAC ANTIECURSUS SLECHTHOORENDEN De Vereeniging tot bevordering der belan gen van Slechthoorendcn heeft Zaterdag te Lunteren haar eersten Vacantie-cursus in liplezen geopend. Niet minder dan 22 cur sisten hadden zich aangemeld en dc cursus leider, de heer H. M. van der Zanden, di recteur van de Amsterdamsche School voor slechthoorende kinderen, moest zijn taak beginnen met splitsing in een groep A en een groep B, die ieder dagelijks driemaal drie kwartier les ontvangen. De cursisten die in leeftijd nogal uiteen loopen ,zijn allen ge wapend met cahier en potlood en maken tijdens de les ijverige notities. Tusschen de lessen, in den vrijen omgang, hebben de cur sisten in de rustige omgeving van het Land huis, een goede gelegenheid tot onderlinge beoefening van het pas-geleerde. De V-^antie-cursussen voor het liplezen zijn in het buitenland (in Duitschland en Zwitserland o.a.) al eenige jaren in toepas sing. Verwacht wordt, dat deze eerste proef neming ook voor onze landelijke vereeni ging tot definitieve invoering leiden zal. EXAMENWERK In een kanton van liet departement van de Loire kregen kinderen van twaalf jaar bij een examen te kiezen tusschen de vol gende onderwerpen voor een opstel: 1. De president van de republiek Doumer is vennoord. Beschrijf hoe ge dit vernomen hebt en wat de weerslag van die misdaad op uw sohool en in uw gemeente is 2. Den eersten Mei zijn er verkiezingen geweest om een Kamerlid' te kiezen. De can didaten probeerden de stemmen vart die kiezers te verkrijgen. Hoe hebben uw ouders daarop gereageerd? EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl. ïeneeskunde: artsex.. do heeren B. Rooden- >urg-h Vermaat te 's-Gravendeel; A. W. A loogwater en G. van Klooeterhuls. belden t« )en Haag; en mej S. Koelem&n te Rotterdam T. J. Smit de heer ting; 1: man. "tt G. Hendriks RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Geel.: J* ilkunde: artsex., de heer W. J. Eldering, jj mej. W. R. Douma; 2de theor. ex.. Lindeboom. D. Kleyo en L. Hue- e tneor. ex.. de heeren H. C. Helde- R. El erna, R. T. E. Lleke en de dames J. M E. Frcderikae. d., n.l, de heer ur- en Werktuigkunde) worden gehou- i Den Haag. Ambachtsschool. De la Rey- 68. op 23. 25—30 Juli en 1 Augustua a.Y EXAMENS-STUURMAN. DEN HAAG. 22 Juli. Gesi. voor Sden stuurman r. at., de heeren A. a Haarema en J. Kuiper. EXAMENS-HOOFDACTE ARNHEM. 22 Juli. Geëx 7. geal. 1 cand n 1. e heer G. van Dyk. Oorssel. BREDA. Geëx 8. gesl. 1 cand, n.L de heer B. Veen nlnckx, E. C. L. Dnock dien Den Haag. geal. 4 cand.. n. s C. H. M G. Brut sterdam, J Dorgelo. Zaandam, ROERMOND. Geëx. 8. geal 2 cand. n.l. de dames: A. P. A. Teunisseri. Weert en J. H. M. van den Bereken. Venray. ROERMOND. Geëx 8. gesl S cand.. n.l. de heeren A. M. H. Scheepers. Heibloem. HoUUiuO- sen; H. J. H. L. StrUbos. Weert; J. Th. Ruttcn. Suateren. P. H A. M. Schumacher. Roermond. H. J. van Cruchten, Maasniel. ROTTERDAM I. Geëx. 7. gesl. 5 cand.. n.l. da jgj.. M p Jan_ Mlddelbi ROTTERD.4 J. J. H. N. J. Dekker. Middel id, J. Melis. Kam. en J. A. v. d. Welle. Nleuw-Lek- II. Geëx 8. gesl 4 cand.. Jeren, Rotterdam, en de he- P. J. Winterdijk. Mom Zk stok BOMHPHM i A. Q. C. van der Horst. Sc UTRECHT. Geëx 8. gesl. 2 cand, n.l. de heeren: J. Berkelaar. Vlnkeveen, en J. C Wisse, ZWOLLE. Geëx. 8. geel. 4 cand, n.l. de heeren Sanderman, Delden: D. G Scharrenberg, En- :hede; G. Tankink. Overdlnkel; J. M. Bosch. EXAMENS-HANDELSKENNIS DEN HAAG, 22 Juli. Geal. de heeren: F. Hil- en, Amsterdam, en J. Bouma, RUssen. AMSTERDAM. M. Mars. O C^Matthiau. X V.'~ Met)~; EINDHOVEN. Geëx 12. geal. 10 can aims: M. W. Vrouwenvelder. P. O. E. J Zuldgeeat, J. J. van Gassen, M. BuII.-r. XL P. GrtJpskerk, J Nleboer. Vee Gorredük, A. Dommering. Hollandscheveld J. Smit. Nloiiw-Weerdlnge; J. Zwol*. Zweclo. ROTTERDAM. Geëx. 13, gesl. 12 cand. n.L dames: A. M F. Elahova, Den Haag. E. M. de Bruyne, Middelburg. J. Ctjsaouw. Wemeldlnge M. Hofman. Krabbendtjke. E. H van d^r Steag. Rotterdam. D. Bv Maas. Goee. H. M. de Mui. We meldlnge. C. Schipper. Wassenaar. H. Tr< f.'--r*. Hlllegereherg. H W. M. Gunat. Oegstgeest E. M. ^Hctidrlckx. Schiedam, on D. E Kobus. NTHHÜMdNYH 3TVVHJSN3WVX3 AMSTERDAM. 22 Juli. Geëx. 12. gesl. 9 cand. n.l. de dames. M H. WegenerSleeswök, A. s - -Ug- J. H. M. Sterling. oven. Bussum. A M. Merkx. Alkmaar. G. A. Dane. Hilversum. C. V. M. Yorat, Lelden. G. Battera. IJmuld n. Schaakrubriek. u- van Jtoaaen- cand. n.l. de W. Koopman. - -- - .-..4., n.l. da haa- T. do Groot, T. R. Com vallus, beiden Am- HET SCHAAKTOURNOOI TE BERN De uitslapen van de zevende ronde lul den: Bopoljubow verliest van N'aeceli; Al- jechin wint van Flohr: Collin verliest van Eu we: Sultan Kahn irint van Voellmy: Ri vier verliest van H. Johner; Hennoherper ttint van Gvgli; Staheli verliest van Grob; P. Johner verliest van Beinstcin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3