ZATERDAG 23 JULI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HINDENBURG OF HITLER? WIE REGEERT ER TEGENWOORDIG? Toenemende belangstelling voor het woord van Brüning (Van onzen Duitschen correspondent). Menige burger van de Duitsche republiek is het niet recht duidelijk meer, wie tegen woordig regeert: Hindenburg of Hitier. Ook vraagt men zich af, of het tegenwoordig ge volgde systeem van noodverordeningen en dwangmaatregelen nog iets uitstaande heeft met de grondwet van Weimar. Op de vraag wat is er in Duitschland beter op geworden, sedert Brüning tot een ontijdig heengaan werd gedwongen?, .kan niemand een bevre digend antwoord geven. Het tegendeel is waar: het door alle zich als nationaal aan dienende elementen bevochten systeem der vroegere rijksregeering moest door het ka binet der aristocraten weldra als het eenig mogelijke erkend en voortgezet worden; de met grooten ophef aangekondigde .nationale concentratie" vond haar eerste uiting in de opheffing van het uniformverbod. Weldra wist iedereen, wat hiermede bereikt werd: een verspherping van den binnenlandschen toestand, een versterking van de haat, die het Duitsche volk in een liniks-staand en een rechts-staand blok heeft gesplitst, een wakker-roepen van brutale hartstochten, welke tijdens den oorlog hoogtij hebben ge vierd. Deze eerste tegemoetkoming aan de eischen der nationaal-sócialisten heeft on- omstootelijk bewezen, dat de juiste weg door von Papen niet werd ingeslagen. De eenzij digheid van zijn beleid heeft een nationale concentratie allerminst bevorderd. Integen deel, zij dwingt ons de vraag te stellen: wat verstaat men in Duitschland eigenlijk onder Duitsch? En voorts: wie kan in deze staat aanspraak maken op het begrip: nationaal Ondanks deze teleurstelling is men voort gegaan op den eenmaal ingeslagen weg, is men steeds meer rekening gaan houden met de wenschen der Hi tl er-part ij. Wij beleefden persoonlijk in de Prinz Albrechtstrasse de walgelijke vechtpartijen tusschen de natio- naal-socialistische en de communistische leden van den Pruisischen landdag, wij wa ren tegenwoordig bij de zittingen, welke iederen productieven arbeid onmogelijk maakten, wij sloegen het gade, hoe AKerll alle verdere samenwerking met zijn aarts vijanden Braun, Severing en Grzesinski ver hinderde en werden gewaar, dat de vorming van een nieuwe Pruisische regeering syste matisch verschoven werd tot na de kamende rijksdagverkiezingen. Men wilde de macht over het rijk veroveren, om dan ook Pruisen tot gehoorzaamheid te nopen. Ook aan dezen wensch is de rijksregee ring thans tegemoet gekomen: langs dicta- torischen weg heeft von Papen de waar nemende Pruisische ministers tot heengaan bewogen. Van historische beteekenis wordt het antwoord dat door Severing aan von Papen op diens vraag werd gegeven, of hij vrijwillig afstand wilde doen van zijn rech ten als plaatsvervangend minister: „Ein re- publikanischer Minister desertiert nicht!" Men moet erkennen: een minister, die acht moeilijke jaren achtereen de belangen van den Pruisischen staat op voorbeeldige wijze behartigde, behoort niet op zulk een zonder linge wijze tot heengaan genoodzaakt te worden! Het feit, dat de kanselier bij deze besprekingen nadrukkelijk zijn persoonlijke hoogachting ten opzichte van Severing tot uiting bracht, kan hier weinig aan veran deren. Het is dan ook begrijpelijk, dat Hirt- siefer en de andere ministers eveneens uitgenoodigd tot een bespreking met rijksregeering, zich eenparig achter Severing plaatsten, om onder protest plaats te maken voor dr. Bracht, den eersten burgemeester van Essen, lid van het katholieke centrum, dien wij als staatssecretaris tijdens het kanselierschap van zijn geloofsgenoot Marz nog in onze herinnering hebben. Von Papen, voor de zooveelste maal voe lende, dat hij voor zijn nationale concentra tie het vertrouwen der volksregeering niet bezit, greep naar middelen, welke zijn voor ganger Brüning nimmer noodig had: hij kondigde over de rijkshoofdstad en de mark Brandenburg den kleinen staat van beleg af, liet de hoogste ambtenaren der Berlijnsche politie, Grzesinski, Weiss en Heimannsberg door twaalf rijksweersoldaten arresteeren en per auto naar Moabit brengen. Hun naaste omgeving begeleidde hen met een drievou dig hoera! op de Duitsche republiek. Pas toen zij, noodgedwongen, een verklaring onderteekend hadden, dat zij zich van ver dere maatregelen, op den dienst betrekicing hebbende, zullen onthouden, werden alle drie vrijgelaten, drie mannen dus, die jaren achtereen het recht en de plicht hadden, iedereen te laten arresteeren, die het belang van den staat in gevaar bracht! Na hun vrijlating hebben zij tegen deze behandeling protest aangeteekend bij den nieuwen hoofd commissaris van politie,- Melcher en het rijksgerechtshof zal zich weldra moeten bezig houden met de vraag, of de rijkregee- ring over het recht beschikt, Pruisische autoriteiten aldus te behandelen. Dr. Planclc, de tegenwoordige staatssecre taris in dienst van den kanselier, heeft ge tracht ons duidelijk te maken, dat de nieuwe maatregelen der rijksregeering onvermijde lijk waren. Volgens hem zijn de communis ten de oorzaak der binnenlanclscht wrijving en was do waarnemende Pruisische regee ring niet sterk genoeg, verder bloedvergieten ie voorkomen, niet München, maar Moskou is de schuld van alles! Het verzet van Se vering en Grzesinski dwong de rijksregee ring, voorloopig den staat .van beleg af te kondigen. Dr. Planck zal wel gemerkt hebben, dat deze weergave van betreurenswaardige feiten door de vertegenwoordigers der bui- tenlandsche pers met een ironisch glim lachje werd aanvaard. Wie de gebeurtenis sen der laatste manden van nabij volgde, die weet, dat de oorzaak van al deze ellende niet bij een bepaalde partij dus ook niet bij die der nationaal-socialisten of die der communisten gezocht moet worden, maar in het feit dat sedert de omwenteling van November 1919 nog geen enkele regeering erin geslaagd is het vertrouwen van de groote meerderheid der Duitsche bevolking voor haar work te winnen. Buiten Duitschland verwart men dezen voorloopigen staat van beleg voor Berlijn en Brandenburg met het begin van een bin nenlandschen oorlog. Dat is een vergissing: dc binnenlandsche oorlog woedt, sedert von Papen het uniform-verbod heeft opgeheven, sedert de Hitler-knapen in bruin gewaag met pistolen en gummi-knuppels gewapend, door de volksbuurten dor groote steden marcheeren, waar de communisten op hen loeren en schieten. De hierdoor bevorderde spanning neemt toe In de weken, welke aan de rijksdagverkiezingen voorafgaan en haar hoogtepunt is niet te overzien. Zij wordt be vorderd door de lankmoedigheid der regee ring ten aanzien van de nationalisten, niet minder door de publicatie van documenten, welke uit het Bruine Huis afkomstig moeten zijn. Van socialistische zijde wordt beweerd, dat men bij een gladde overwinning der Hitler-partij van plan is, den voormaligen kroonprins tot rijkskanselier te bevorderen. Mocht de lang begeerde zege ook den 3lsten Juli niet behaald worden, dan zouden de S.A. mannen in samenwerking met de rijks- weer aan de regeering een ultimatum stellen en nieuwe verkiezingen uitschrijven. Met deze plannen zou von Schieicher volkomen op de hoogte zijn. Dit alles zijn sensationeele beweringen en ik vertel ze slechts uit volledigheid, hecht er voorals nog weinig waarde aan. Zelfs de mededeeling, dat de voormalige keizer zich door middel van zijn oudsten zoon bereid verklaard zou hebben, de nationaal-socialis- tische beweging financieel te ondersteunen onder de conditie, dat Hitier hem een ver blijf in Coburg zal garandeeren, wordt door mij als een los gerucht gekwiteerd, want wij weten immers uit ervaring, dat tijdens verkiezingen allerlei ongeoorloofde middelen worden aangewend, om de politieke span ning to verhoogen. In een land, waar de geestelijke wapenen niet toereikend zijn en belaas middelen worden benut, welke aan de middeleeuwen doen terugdenken, raakt men aan toestanden gewend, welke men in andere landen welke aanspraak maken op het praedicaat „fceschaafd" gelukkig niet kent. Nu Pruisen tegen wil en dank onder voog dijschap van von Papen is kamen te staan, wordt met toenemende belangstelling ge luisterd naar diens voorganger Brüning. Deze bescheiden kamergeleerde heeft zich tot eon staatsman van groot formaat ont wikkeld. Zijn afkeer van onnoodig en vruch teloos' dispuut schijnt plaats gemaakt te hebben voor een gezond aandoende agressi viteit, verklaarbaar door de onverdiende indirecte aanvallen en beschuldigingen van zijn vroegeren partijgenoot en opvolger von Papen. Overal, waar hij thans in het open baar optreedt, wordt dr. Brüning door dui zenden Anet enorme geestdrift begroet, ook in een stad als Frankfort a. d. Main, waar het. centrum tot dusver niet van grooten in deed was. Op een vergadering te Mün chen, de stad, waar Hitier zijn eerste sma delijke nederlaag beleefde, sprak Brüning over de actie der rijksregeering en zei hij onder meer: „De voorwaarden tot de benoe ming van een rijkscommissaris zijn niet voorhanden. Men dient zich'af te vragen, of het inderdaad noodig was, iemand als Seve ring tot aftreden te dwingen, een man. die als zooveel andere Duïtschers, veertien jaar van zijn leven ten behoeve van het Duitsche volk tegen de communisten heeft gestreden" Wanneer men bedenkt, dat het Brüning was, die met geestdrift tijdens de presidents herkiezing voor Hindenburg streed, dan wordt men getroffen door het feit, dat zijn dat stellig nooit de goedkeuring van zijn voorganger zou hebben gehad 1 Berlijn, 22 Juli 1932. ONTWAPENINGSCONFERENTIE DE DISCUSSIES GESLOTEN. De hoofdcommissie der ontwapenings conferentie heeft gistermorgen de beraad slaging over de verdagingsresolutie van Benesj, beëindigd. De Chineesche delegatie zag zich door het sterke verzet tegen haar voorstel van verbod van bommenwerpen in vredestijd, gedwongen, dit voorstel terug te nemen. Aan de discussies en de stemming heb ben Nadolny en de vertegenwoordiger van Italië geen deelgenomen. Tenslotte besloot de hoofdcommissie het bewapeningsbestand, dat op 20 Sept Prol Mr. V. H. RUTGERS e.k. afloopt, met vier maanden te verlengen. De te benoemen speciale commissie voor wapenhandel en -fabricage zal zich ook be zighouden met de staatsfabricage van wa penen. In de middagzitting werden de principi- eele politieke verklaringen van vele dele gaties uitgesproken. De Nederlandsche gedelegeerde Prof. Mr. V. H. Rutgere verklaarde, dat de Neder landsche delegatie haar steun aan de reso lutie zal geven, al acht zij de punten inzake het luchtbombardement, de tanks en de zware artillerie onbevredigend. De Duitsche gedelegeerde Dr. von Nadol- nv verklaarde namens de Duitsche regee ring dat haar medewerking slechts moge lijk is indien de verdere werkzaamheden der conferentie plaats hebben op de basis der ondifbbelzinnige erkenning *'an DE TOESTAND IN DUITSCHLAND Officieel wordt medegedeeld: Uit kringen der Schutzpolizei was eten militairen bevel hebber op 21 Juli j.l. gemeld, dat de majoor der politie Encke met medeweten van den commandeur van politie Heimannsberg en den heer Garlbengh langs onwettigen weg er naar streefde den commandeur van po litie Heimanssberg in zijn functie te her stellen. Op grond hiervan zijn de genoemde drie personen gearresteerd. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de majoor van politie Enoke strafrechterlijk zal kunnen worden vervolgd. Hij blijft in arrest. Niet bewezen kon worden, dat de commandeur van poli tie Heimanssberg medeplichtig is geweest. Heimannsberg heeft verklaard, dat hij der gelijke pogingen onder alle omstandigheden zou afwijzen. De verdenking tegen den heer Carlbergh is niet voldoende bewezen. Beide laatstgenoemden zijn op vrije voeten ge steld. Heimanssberg is roomsch-kath., Encke is soc.-democraat Ter gelegenheid van het congres van den Duitschen Zangersbond heeft Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, von Gayl, een YON GAYL redevoering gehouden. Von Gayl zeide o.m., dat hij voor zijn vertrek uit Berlijn het vei- bod van niet-politieke optochten en in het bijzonder van jeugdoptochten met ingang van 24 Juli af heeft ingetrokken. Dr. Hirtsiefer geeft rijn functie over. Dr. Hirtsiefer heeft zich thans ook bereid verklaard de loopende zaken van het door hem geleide Wohlfahrtministerie over te dragen. De zaken zijn overgenomen door staatssecretaris Scheidt, Hiermede zijn alle Pruisische ministers door commissarissen vervangen. Ook de Hessische regeering stemt met Beieren c.s. in met hun protest tegen de rijksregeering. Het standpunt van Dr. Bracht. hij o.m. zeide: De taak welke de Rijkskan selier mij, in zijn hoedanigheid van Rijks commissaris, heeft opgedragen, heeft niets te maken met een of andere politieke ma noeuvre. Zij heeft slechts ten doel de auto riteit van den staat en de openbare orde en veiligheid in Pruisen te herstellen op on partijdige wijze. De staatsrechterlijke posi tie van Pruisen is onaangetast gebleven. Een resolutie van de centramfractie. In een door de Centrumfractie van den Pruisischen Landdag aangenomen resolutie wordt nopens de interventie van den Rijks kanselier in de Pruisische verhoudingen erklaard, dat de zakelijke voorwaarden voor de toepassing van artikel 48 der Rijks grondwet niet voorhanden zijn en dat het de plicht der Rijksregeering zou zijn ge weest van de onmiddellijke interventie ken nis te hebben gegeven aan de Pruisische staatsregeering. Dit is niet gebeurd. Ook is de bewering van Von Papen dat door de schuld der regeeringspartijon de communis ten in den Pruisischen Landdag een beslis sende positie innemen, niet juist. Voor het overige wordt geconstateerd, dat in andere landen sedert lang regeeringen in functie zijn, welke de zaken afwikkelen, zonder dat Rijksregeering zich genoodzaakt heeft DE ECONOMISCHE OORLOG TUSSCHEN IERLAND EN ENGELAND. Het Iersche kabinet heeft een lange lijst van Engelscihe goederen goedgekeurd, die aan nieuwe Iersche bijzondere invoerrech ten zullen worden onderworpen. Naar verluidt zullen de nieuwe invoer rechten voor een deel gelijk staan aan een invoerverbod. Zij zullen ook van terugwer kende kracht zijn, zoodat Engelsche goede ren, die gedurende de laatste dagen vóór het. in werking treden van de nieuwe douane-bepalingen naar Ierland vervoer'! zijn, ook aan de nieuwe douane-bepalingen onderhevig zullen zijn. De uitvoer van boter uit Ierland naar Engeland wordt gestaakt. EEN INCIDENT IN DEN VOLKENBOND. Op de interparlementaire conferentie had gister een ernstig incident plaats, doordat de Fransche afgevaardigde Rentudel naar aanleiding van de discussies over het plan tot codificatie van het wereldrecht, een scherpen aanval deed op het fascistische regime, dat Matteotti vermoord zou hebben. De Itaiiaansche delegatie protesteerde me. nadruk en heeft verontschuldigingen ge- eischt NA HET KREUGER-DRAMA. De „Dagens Nyheter" brengt het bericht, dat de Zweedsche minister-president in rijn hoedanigheid Aan voorzitter van de Vrij zinnige Partij 50.000 Kronen terugbetaald heeft aan bet curatorium, van Kreuger Toll. Deze som is in September 1911 door Ivar Kreuger als bijdrage in de verkiemmgs- onkosten van de Vrijzinnigen gegeven. GROOTE BRAND IN EEN BISSCHOPS- PALEIS. Men meldt uit Santiago de Chili: Het bis schoppelijke paleis in Valdivia is door een groote brand geteisterd. Een groot deel van het paleis is, afgebrand. De bisschop-titulair van Proconessus, August Klinke (van ge boorte een Oostenrijker) is in de vlammen omgekomen. TWEE MILITAIRE VLIEGTUIGEN NEERGESTORT. Men meldt uit Tokio: Twee militaire vlieg tuigen zijn omlaaggestort. Het eene ver ongelukte tengevolge van een motordefect. De piloot en twee inzittenden werden ge dood. Het andere stortte bij naohtoefenin- gen neer in de omgeving van Osaka. Bij dit ongeval werden twee personen gedood. DE AMERIKAANSCHE OUD STRIJDERS De Amerikaansche autoriteiten hebben aan de 15.000 oud-strijders, die te Washington „„eefss hebben gewacht op de aanneming van het wetsontwerp tot uitbetaling van bun oorlogspensioen, thans gelast, alle regeerings gebouwen te ontruimen en hun kampen in de openbare parken uiterlijk op 4 Augustus te verlaten. Eiken dag houden de oud-soldaten betoo- gingen. De regeering vreest wonordelijkhe- in en besmettelijke ziekten. DE HITTE IN AMERIKA In Noord-Amerika zijn dieae week 38 men- echen gestorven door de hdtte, wedke in Zuid Carolina zelfs tot 100 graden steeg. Rijksbanierlelders gearresteerd. Officieel wordt medegedeeld: De militaire bevelhebber van Groot-Berlijn en de pro- e Brandenburg heeft op 22 Juli tegen de Rijksibanierleiders majoor Alter en Ro bert Breuer een bevel tot arrestatie uitge vaardigd. Beiden worden naar aanleiding van een artikel in de ,3erliner BÖrsen- zeitung" van 21 Juli en een onderhoud met den -vertegenwoordiger van deze krant, er ernstig iuan verdacht in een vergadering van het IJzeren Front op 20 Juli de Rijks regeering en den drager van de uitvoeren de macht beleedigd en het IJzeren Front tot onwettige handelingen te hebben aan gespoord. Daardoor hebben zij de openbare rust. orde en veiligheid in gevaar gebracht. Tegen beiden zal een strafvervolging wor den ingesteld. In de late avonduren van Vrijdag en in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is alles te Berlijn rustig gebleven. Ernstige inciden ten hebben zich niet voorgedaan. GROOTE TEXTIELARBEIDERSSTAKING IN ENGELAND Vijftien tot twintigduizend textielarbeiders te Bumley (Engeland) zullen betrokken zijn bij de staking, welke gistermiddag is uitg' roepen door den bond van textóelairbeidei te Bura/iey als protest tegen de voorgestelde loonsverlagingen. Naar uit Adiclis Abeba wordt gemeld, is de uit de gevangenis ontvluchte gewezen keizer van Ahessiniö na een vervolging door 15000 man regeeringstroepen in de bergstreken van de provincie Gojam weer gevangen ge nomen. Hij is naar een andere gevangenis in de nabijheid van de hoofdstad gebracht De reeds lang geleden gearresteerde koning van Gojam. beschuldigd van een aanslag om den vroegeren keizer weer op den troon te brengen, is door het parlement ter dood ver oordeeld, maar door den keizer begenadigd, zoodat zijn straf is veranderd in levenslange verbanning met verlies van alle rechten en NA DE GEBEURTENISSEN TE ALTONA. Tegen 67 personen te Altona is een geredh telijk bevel tot arrestatie uitgevaardigd. twintig personen werden weer vrij- NOODWETR BOVEN LONDEN EN ZUID-ENGELAND. Boven Londen en Zuid-Engeland heeft Vrijdag een herig onweder gewoed. Ver scheidene personen werden door den blik sem getroffen. In enkele deelen van Londen was het electrische net volkomen gestag neerd. Een groot aantal huizen is ernstig beschadigd. In het binnenland is ook aan zienlijke sdhade aangericht. BLOEDIGE ROOFOVERVAL IN NICARAGUA. Naar uit Managua (Nicagagua) wordt gemeld, werden bij een roofoverval op twep warenhuizen acht bedienden, o.w drie Britsche onderdanen, gedood. De politie is er in geslaagd de roovers te arresteeren. DE OPSTAND IN BRAZILIË. De regeeringstroepen hebben de insur- genten te Sao Paulo volkomen omsingeld. De stad Santos is door een blokkade geheel geïsoleerd. AMERIKAANSCHE VAKORGANISATIE- METHODEN. In den Amerikaanschen staat Indiana sloten een duizendtal stakende arbeiders, die niet aangesloten waren bij een vakver- eeniging, in een mijn op. De gevangenen zaten onder den grond zonder eten. De sla- kers weigerden weg te gaan. voordat de mijneigenaren toegeven aan hun eisch om het niet-georganiseerde personeel te ont slaan en te vervangen door aangesloten ar beiders. Een afdeeling soldaten verloste de opgeslotenen. Uit Oost-lndie FRAUDE ONTDEKT SOERABAYA, 22 Juli (Aneta) Eenige da- aal van de slachterij van de firma Jenne Co is fraude ontdekt. De omvang van de fraude bedraagt eenige duizenden guldens. Na ontdekking van de fraude heeft de be heerder van het filiaal, de heer A. H. W. Kenninck zich van het leven beroofd. BLOEDIGE WRAAKNEMINGEN SOERABAYA, 22 Juli (Aneta.) Eenge da gen geleden keerde een uit de gevangenis ontslagen Madoerees, die veroordeeld was wegens moord op zijn echtgenoote, naar Madoera terug. Hij is daar door den broer van het slachtoffer vermoord. De vader van den vermoorden Madoerees verzamelde daar op negen personen en trok met dezen ge wapend naar de woning van den wrekenden zwaer. Zij troffen daar diens jongere broer aan, die werd afgeslacht, waarna nog eenige koeien en geiten werden getjingtjangd. Leger en Vloot. In verband met de reorganisatie der landmacht Te Utrecht vergaderden de voltallige hoofd besturen van de Nationale Christen Onder officieren Vereeniging en van den Ned. RK, Onderofficiers Bond „St. Martinus", teneinde te bespreken, welken weg dient gevolgd te worden, in verband met "de voorgenomen reor ganisatie van de Koninklijke Landmacht. Eenstemmig zyn de Hoofdbesturen tot de conclusie gekomen, dat aan de hand van de de Commissie voor Georganiseerd Overleg op 14 Juli j.l. gedane mededeelingen, inzake afvloeiing van overcompleet personeel, toepas sing zal vinden het bepaalde in art. 2, tweede lid van het Militair Ambtenaren Reglement. Aan den Minister van Defensie zal worden verzocht, het ter zake te ontwerpen plan ken baar te maken en om advies aan de Commissie G. O. voor te leggen. LICHAMELIJKE OEFENING DE INTERN. VIERDAAGSCHE AFSTANDSMARSCHEN Men schrijft ons: De tijd vliegt snel. Het oogenblik waarop de Int Vierdaagsche afstandsmarschen zul len aanvangen staat weer voor de deur. Het is thans de vijfde maal, dat deze mar- schen internationaal rijn. Ook dit jaar is het aantal deelnemers weer hooger dan voorgaande jaren. Telde 1930 reeds 1480 per sonen, 1931 2150, thans hebben zich rond 2350 deelnemers aangemeld. Onder de wan delaars treft men bijna alle beroepen aan: burgemeesters, rechters, adrvocaten, dokto ren. predikanten, leeraren, boekhouders, on derwijzers, inspecteurs en agenten van poli tie, officieren en onderofficieren van laud en zeemacht, industrieelen, fabrieksarbei ders, glazenwasschers, kruideniers, slagers, enz. enz. De leeftijden loopen uiteen van 15 tot 70 jaar. Het aantal dames, in 1930 slechts 60, in 1931 160, is nu 235. De buitenlandsche deelnemers komen uit Duitschland, Engeland, Frankrijk, Noorwe gen, Oostenrijk en Zwitserland. De inschrijvingen zijn als volgt verdeeld: v-oor dagmarschen van 30 K.M. melden zich 35 personen; voor dagmarschen van 40 K.M. melden zich 1180 personen; voor dagmar schen van 50 K.M. melden zich 695 perso nen; voor dagmarschen van 55 K.M. melden zich 450 personen. Het aantal burgers is voor het eerst bijna gelijk aan dat der militairen. Uit Engeland komt weer de bekende groep van de Road Walking Association, ter sterkte van tien man; uit Frankrijk ecu groep van de Fédération d'Athlétisme; uit Duitschland, Noorwegen, Oostenrijk en Zwitserland eenige individueel rnarcheeren- de burgers. Ook komen de Noorsche mili tairen weer ditmaal (1 officier en 14 solda ten). De Koninklijke Nederlandsche Land macht neemt deel met detachementen van nagenoeg alle wapens en dienstvakken. Onder de Rotterdamsche deelnemers be vindt zich een afdeeling van het „Neder landsche Meisjesgilde" leden van do afdee ling Rotterdam van het Nationaal Jongeren Verbond; de Politie-Sport-Vereen. „Herman dad"; de burgerwacht met de heeren Wap en Zeemeijer; de Rotterdamsche Wandel- vereeniging; de Vrijwillige Landstorm met cén detachement voor den afstand van 40 K.M. per dag onder leiding van den heer Mr. O. Verdoorn, le luitenant der Jagers, en een afdeeling zware mitrailleurs voor 50 K.M. per dag onder sergeant der Grenadiers H. P. Sieling. De leiding der marschcn berust weder bij jhr. mr. J. W. Schorer, hierin bijgestaan door den heer J. N. Breunese, kapitein der infanterie, en den heer K. Broessekool, ad judant-onder-of fiicier van het reg. Jagers. Moge alleen die deelnemers naar Nijme gen komen, die zich grondig hebben ge traind, en bedenken rij wel, dat deze mar- 6chen geen wedstrijd beoogen. Het interes seert den leider niets of men als eerste of laatste binnenkomt. Men marcheere rustig in behoorlijk tenue en werke mede om de marschen wederom te doen slagen. Aan de dames-deelnemers wordt verzocht niet te marcheeren in rij- of skibroek- Kunst en Letteren. Gemengd Nieuws. EEN REUZENBLOEM Prof. Jeswiet, directeur van het arboretum te Wageningen, deelt ons mede, dat de amorthothallus titanum, de grootste arons kelk ter wereld, gisteravond om 7 uur is bloeien en nu reeds opon staat met een hoogte van de bloeiwijze van 2.65 meter en een doorsnede van 1.50 meter. De bloem is van binnen bloedrood gekleurd en van bui ten geel. De bloei zal ongeveo r5 dagen du ren. De plant bloeit voor de tweede maal op het vasteland van Europa. DIEFSTALLEN VAN POSTWISSELS Den laatsten ttfd was op het postkantoor te Heerlen een zekere onrust ontstaan, wijl het ettelyke malen gebeurd was. dat, zonder dat de beambte aan het loket hier iets 330 doen kon, postwissels aan anderen dan de rechtma tige eigenaars werden uitbetaald. Zelfs een postwissel van f 175 was al geïnd toen de rechtmatige eigenaar aan het loket kwam op dagen. Donderdag werd by de politie weer een aan gifte gedaan dat er een postwissel van f 50. verdwenen was. Door de recherche werd on middellijk een uitgebreid onderzoek inge steld, met het gevolg dat een 17-jarige hulp besteller werd gearresteerd, die na verhoor toegaf de verduisteringen te hebben gepleegd. Hij bleek een mededader te hebben, den 17-j. C. H. B., eveneens te Heerlen woonachtig, die den postwissel geïnd had. Toen deze een half uur later op het postkantoor kwam, werd hy eveneens gearresteerd. Beide jongens hadden het geld ten eigen bate aangewend. KLOOS ZWIJGT Van Eeden is bij zijn sterven algemeen herdacht en in alle mogelijke bladen is ge wezen op de groote beteekenis van zijn per soon en werk voor onze Nederlandsche lite ratuur. Alleen De Nieuwe Gids heeft gezwegen. "Met geen woord heeft Willem Kloos den man herdacht, die eens zijn vriend was, en die hem eens uit zoo groote ellende heeft verlost Voor de zooveelste keer heeft Willem Kloos getoond, hoe klein en beperkt zijn hart is. Met welk genoegen ruimde hij, het ligt nog versch in het geheugen, eenige tijd geleden, de kolommen van De Nieuwe Gids in voor een schendartikel tegen de kindsch geworden dichter van Walden! Maar nu, geen woord van hulde of dank voor wat Van Eeden gedaan heeft voor de kunst. Ontstellend is het te zien, hoe geen der redacteuren de moed en lust heeft gehad, te eischen dat De Nieuwe Gids aan Van Eeden eenige woorden zou wijden, dat geen een zich heeft herinnerd, dat De Nieuwe Gids zijn ontstaan te danken heeft gehad vooral aan Van Eeden, dat De Nieuwe Gids zijn eer ste jaargang opende met Van Eeden's Kleine Johannes. Hier is geen onoplettend heid, hier is boos opzet. Kloos en met hem De Nieuwe Gids hebben opgehouden aan spraak te kunnen maken op de naam van leidinggevende krachten in ons cultuurleven. Hun doen en laten wordt op een allerdroe vigste wijze beheenscht door wat sympathie- tjes en antipathietjes. De ruïne van De Nieuwe Gids is volkomen. DE SCHRIJVERS MóéTEN SCHRIJVEN Het moderne publiek is vluchtig, leeft bij het moment, ook bij 't literair moment Het is voor een auteur tegenwoordig niet ge noeg een goed boek geschreven te hebben, neen, wil hij blijven meetellen, wil hij ge lezen blijven worden, dan moet hij elk jaar met een nieuw werk komen. „Wij leven zóó snel ontleent de D. W. en B. aan het Neue Wiener Journal dat wij heden ten- dage niet meer het gezamenlijk le venswerk van een schrijver consumeeren, maar alleen een werk, dat bizonder karak teristiek is en aan den tijd aangepast, wordt opgediend. Dat is 'n crisisverschijnsel. Men spaart niet alleen met geld, maar ook met erkenning. Beroemdheid in den ouden zin. was alleen daardoor mogelijk, dat de tijd nog te voet .sing. De groote namen trekken niet meer. Want zij zijn vergeten of ze brengen zich onvoordeelig in de herinnering. Het beste dus, wat een dichter heden bereiken kan is, dat hij méérmalen beroemd wordt dat hij zijn eigen naam méérmalen tot een grooten naam maakt." Weerbericht- PÜltJe geeft den vorig' Hoogste stand te Akureyri 765.1. Laagste stand te Vest Manör 745.0. Stand vanmorgen halftwaalf 756.S. WEERVERWACHTING (I/Iedeged door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige N.W. tot Z.W. wind, aanvankelijk opklarend, later toenemende bewolking, aanvankelijk weinig of geen regen, iets warmer over dag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT In de vlakke luchtdrukverdeeling der laat ste dagen, waarin zich door de vorming van een gebied van hoogen druk in Scandinavië en van een deDressie óver Spanje een kans op Oostelijke wind voor onze streken begon af te teekenen, is een duidelijke verandering gebracht door het indringen uit het N.W. van een depressie, die nu ten Z.W. van IJs land ligt. en naar het Z.O. doorwerkt. Voor het'weer in ons land is daardoor een voor bijgaande verbetering te verwachten, doch het is waarschijnlijk, dat de genoemde de pressie daarna bij gemiddelde Z.W. wind opnieuw regenkansen zal brengen. De op klaring, die voor morgen in den loop van den dag te verwachten is, zal de tempera tuur waarschijnlijk iets boven die der laat ste dagen brengen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 17.6 C. 24 JULI Zonsopgang 4.09 u.; Zonsondergang 8.02 1 Maansopgang 10.12 u.; Maansonderg. 11.51 i 25 JULI Zonsopgang 4.10 u.; Zonsondergang 8.01 u. Maansopgang 10.24 u.; Maansonderg. 1.03 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomertijdj 24 JULI Van 's morgens 9.32 u. tot 's avonds 4.40 u. AARDAPPELZIEKTE In het etmaal van des avonds 20 tot des avonds 21 Juli zijn in het midden des lands en van 21 tot 23 Juli in Noord-Holland de weersomstandigheden gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte, in het eerste ?rYal behoudens geringe bwolking des avonds. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walsbnt i 4.21 4.28 Basel 2.25 2.40 Hnnlngen 2.92 3.10 Hheinweiler -0.61 -0.83 Kehl 4.40 4.46 Maxan 6.27 6.24 Wiedesbelm 1.22 1.16 Mannheim 5.41 5.43 Lohr 1.64 1.72 Mainz 2.36 2.43 Bingen 3.23 3.30 Heden Vorig 3.84 3.94 I. Coblenz 3.47 3.58 Trier 0.46 0.55 Keulen 3.64 3.74 Ruhrort 2.48 Wesel 2.41 2.51 Emmerik 3.56 3.65 Dnsseldorf 3.14 Maastricht 1.86 VenJo .10.78 10.99 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 3.27 15.29 Terschelling 0.35 12.44 Harlingen 1.14 13.30 Helder le 0.00 10.57 Idem 2e 20.28 IJmniden 7.10 19 32 H. v.Holland 6.22 18.50 Schevenlngen 6.32 7.00 Rotterdam 8.35 20.36 11.31 .19 .51 20.15 Hv Holland 7.02 19.28 Schevenlng. 7.12 7.38 Rotterdam 9<15 21.15 Hellevoetsl.7.07 19."{ Willemstad 8.08 20.35 Brouwersh. 5.43 18.05 Zierikzee 6.52 19.03 Wemeldinge 7.15 19.30 Vlissingen 5.31 17.43 Vlisslngen 6.13 18.2 Vraag en Antwoord. 1967 MeJ. W Z. te V. Uw vraagr hebben wij reeds beantwoord in ons blad van 6 Juni. Waarschijnlijk door m. zich door r makkelijk in de terpentijn op. Paai lepeper er door roeren. Wanneer u r dit mengsel de meubelen wrijft, kumt u er ze ker van zijn dat u er al de bestaande hout wormpjes meo vernietiet en de komst van nieuwe voorkomt. zijn, dezelfde substantie als dat wat de kinderen Israels Hemel ontvingen, is natuurlijk niet met zoker held te zeggen, omdat vergelijking niet moge' lijk ls. Maar waarom zou het niet hetzelfde ge> weest kunnen zijn? Wanneer God een wondel doet, behoeft dat niet iet3 tegennatuurlijks te zijn. Het wondero .ntai ielheid deed Ico- werd, dat allen er mee gevoed konden worden. 1971 A. v. n. te Z. Uw vraag werd reeds In ons blad van 6 Juni als volgt beant woord: De gewone leden van de Geref. Kerk hebben niet het recht do notulen van don Kerke raad te lezen. De besprekingen van een Kcrke- raad dragen een vertrouwelijk karakter. Al leen de beslissingen en de motieven welke hier toe goledd hebben, mogen worden meegedeeld. 1972 J. D. te H. I. „De Nederlandsche Jager" ls een uitgave van A. E. Kluwer, De venter. Weekblad, f 4.50 per half jaar. II. Het secretariaat van den Bond van (Thr. Postdulvenhoudei Deo procedeert krijgt men 1973 v. O. to K. daad het recht om oi drag beslag to legger reigerlng te laten

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2