Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Gemengd Nieuws. N.V. HOUTHANDEL V.H.J VAN SCHUNBEL Cf ABONNEMENT: Per kwartaal in Leiden en in plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 -f portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending w4.50 Bij dagelijkschc zending ,5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar ADVZRTENTIEN Van 1 tot 5 regels... i nï 0-22*4 Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3717 ZATERDAG 23 JULI 1932 van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer .i.0.13 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 s 12e Jaargang nummer Der tijden nood verplicht ons er toe Over de samenwerking der Christe lijk politieke partijen wilden we iets zeggen. Is daar bizondere aanleiding toe om een veelbesproken onderwerp thans opnieuw te bespreken? Ongetwijfeld, naar wij meenen. Want het volgend jaar staan we voor nieuwe verkiezingen en in de komende winter zal er een en ander ter voorbereiding dienen te ge schieden. Dat is motief genoeg om nu reeds het terrein te gaan verkennen. Echter, voor ons gold thans niet die algemeene aanleiding; wij werden op allerlei andere wijze tot deze bespre king gedrongen. Laat ons op enkele dingen mogen wijzen. Meer dan de redactie van de Banier, het Christelijk weekblad voor Indië, wellicht vermoedt, nemen we nota van deze Christelijke persstem uit verre ge westen. En we verstaan het ook wel, sis daarin soms de klacht rijst: Waar om neemt de geestverwante pers in 't Moederland zoo weinig notitie van onze strijd hier? Dat zachtmoedige verwijt geldt on getwijfeld ook ons. De Banier brengt telkens, wat ons blad geeft, onder de oogen der lezers en wij laten ons al te weinig in met de geestelijke worsteling, v/elke onze vrienden ginds hebben te voeren. Dat erkennen wij. Ter verontschuldiging mogen we slechts aanvoeren, dat we handen en kolommen meer dan vol hebben aan het geen hier zich dagelijks naar voren dringt en dan raakt Indië en ook de ons geestverwante actie daar, in 't drang. Dat betreuren wij te meer, omdat onze vrienden daar ons zulk een loffe lijk voorbeeld geven en we moesten er veel vaker op wijzen. In broederlijke eensgezindheid werken anti-revolutio nairen en Christelijk-historischen daar samen en dissidente partijtjes verhin deren er de opmarsch nog niet, welke trouwens op zich zelf zwaar genoeg is. Soms overvalt ons een heimwee naar tijden van druk en onderdrukking, toen de ruige politieke vijand ons Christen volk op éën hoop dreef en tot eendrach tig optreden dwong. Hoe mooi was de strijd tegen onrecht en achteruitzetting; hoe mieserig klein vaak het gedoe om vooraan te komen of een postje te be machtigen. Hoe doen wij onze Christen- eere vaak te kort, door van de publieke kas te vragen, wat niet per sé noodig is, of door medebelijders te weigeren, waarop zij recht hebben volgens de wet. Ach, dan was het ons vroeger, toen wij in druk en verdrukking leefden, ook veel beter. Want samenwerking sterkt. Toch zullen we dankbaar zijn, voor zoo heel veel zegen als God ons gaf na politieke actie; maar het zal ons ook moeten aansporen, om de eenheid onder broeders te zoeken, nu de gemeenschap pelijke tegenstander ons daarbij niet, zijns ondanks, behulpzaam is. Dat zulks ook door anderen gevoeld wordt, blijkt wel duidelijk uit de cor respondenties, welke uit breede lezers kring tot ons gericht worden: bemoe digende en opbeurende brieven, welke van meeleven getuigen; maar die ook aandrang willen oefenen om toch op eenheid onder broeders aan te sporen en aan te sturen. We herhalen, wat herhaaldelijk is gezegdons is niets liever dan dat. Het terrein der Christelijke actie, dat buiten de Kerk ligt, is zóó wijd en uitgestrekt, dat het minstens even gemakkelijk is om bouwsteenen als om steenen des aanstoots te vinden. Wij benaarstigen ons om naar de laatste niet te zoeken; al zijn wij wel eens genoodzaakt een enkele, welke ons door medebelijders voor de voeten wordt geworpen, weg te schoppen. Ook daarbij echter doen we ons best niet uit het oog te verliezen, dat eenheid en geen tweedracht ons ideaal is en wer pen we de steenen weg, opdat anderen er niet over zouden struikelen. Met sympathie begroetten we der halve om een bepaald geval te ne men voor eenige weken een bezoeker, die bij ons zijn hart kwam uitstorten en onze medewerking vroeg om vóór 1933 een beweging op gang te brengen, Welke de leiders der drie groote recht- sche partijen zou aanmanen om tot her stel der rechtsche coalitie te komen. We'geven die gedachte hier weer, om bok in 't publiek te zeggen, wat er on der onze menschen leeft; al hebben we aanstonds de opmerking gemaakt, dat .We ons moeilijk kunnen voorstellen, hoe een dergelijke actie moet worden. Trouwens, de wenschelijkheid van een nauw samengaan behoeft niet aan getoond te worden. Al schijnt het som wijlen, dat deze en gene het woord „coalitie" liever mijdt en bij voorkeur over „samenwerking" spreekt; dat laat ste wordt dan toch ernstig over een wóórd zullen wij niet vallen. Wie regelmatig van de rechtsche persorganen nota neemt, hoort daarin telkens weer de zucht naar nauw con tact en eerlijke samenwerking; al schroomt men niet zoo nu en dan een critische toon te laten hooren. En dat „het volk achter de pers" der groote rechtsche groepen van dezelfde opinie is, blijkt duidelijk uit het feit, dat over dit onderwerp alleen positieve en geen negatieve ingezonden stukken of brie ven binnenkomen. Welk onderwerp in de regel ook besproken wordt, altijd zijn er wel lezers, die de redactie op meer of minder (ja, dat laatste ook) vriendelijke wijze beduiden, dat ze er vlak naast is; doch ten aanzien van de rechtsche samenwerking schijnt er een communis opinio te bestaan. Dit weten de politieke leiders natuur lijk ook wel en daarom schijnt het over bodig hèn op te wekken om beter sa menwerking voor 1933 voor te bereiden. Onze eenige roeping is het, naar onze meening, om de noodzakelijkheid en mogelijkheid van dat samengaan telkens weer te bepleitén; opdat, als de leiders een modus voor vereenigd optrekken mochten vinden, het volk met eenparige schouder de gelederen moge versterken, Want op die modus, op dat accoord komt het vooral aan. De bereidwillig heid is aanwezig; het is nu maar de vraag, hoe de eenheid gevonden kan worden. Dat er thans meer dan ooit be hoefte aan bestaat, kan moeilijk ont kend worden. Als alles knarst en kraakt dienen de Christelijke partijen te too- nen, dat zij vasthouden aan de belofte der Schrift, dat God, vóór de voleinding komt, de menschheid niet in de chaos zal laten ondergaan, doch dat het be houd der volken ook alleen ligt in het onderhouden van Zijn geboden, ook oor het staatkundig leven. Ongetwijfeld wordt er in deze dagen van echte of kwasi-revolutionaire zijde meer luidruchtig lawaai gemaakt dan overeenstemt met hetgeen er leeft en woelt in de ziel der massa; ook in de politiek roert men wel de groote trom, om daarmee de al te zachte dreun van het escadron te versterken; maar het ware onvergeeflijke luchthartigheid om te meenen, dat maatschappelijke nood en opruiende propaganda niet zouden kunnen leiden tot aanslagen op de rechts- en staatsorde, welke ernstige gevolgen kunnen hebben. Ligt het dus reeds in de aard der zaak, dat de partijen, die in hun poli tieke beginselprograms teruggrijpen naar de Heilige Schrift op innige sa menwerking aansturen; deze benarde tijden maken het meer dan ooit nood zakelijk, dat het Christelijk geloof het staatsbestuur beïnvloedt en in banen leidt; en zulks kan in ons land alleen, als Roomsch-Katholieken, Chr.- historischen en Anti-revolutionairen elkaar de hand reiken en langs de weg van een goed politiek accoord in ge meen overleg zoeken naar het geestelijk en stoffelijk welzijn van ons volk. Het woord, dat de Nederlander on langs schreef, was ons volkomen uit het hart gegrepen: „Het is ons volslagen onverklaarbaar, dat terwijl de wereld in brand staat christenen uit de anti revolutionaire, de Christelijk-historisch, de Gereformeerd-staatkundige en de Hervormd-gereformeerde party den euvelen moed hebben om elkander te lijf te gaan en tegen elkander op te tre den in plaats van th£ns ten minste naast elkaar te staan". In het verband van het artikel kon bovenstaand citaat niet van de Roomsch-Katholieken gesproken wor den; doch voor ons doel moeten wij die groep er ook in betrekken. En wanneer dan, helaas, de hier genoemde dissiden te groepen door willen gaan met de sa menwerking van alle Christelijke par tijen te verhinderen en zoo de revolu tionaire machten in de hand werken, dan komt zulks, na herhaald vermaan voor him rekening en zullen wy ons te meer moeten benaarstigen, dat de goed willende partijen „een muur (des ge loof s) om ons volk mogen vormen". Samenwerking, vooral nu! De noodzakelijkheid staat boven alle twyfel vast; de mogelijkheid is er, ge lukkig, ook. Daarover nader. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. De zilveren eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, is toegekend aan mevrouw K. van der Kolk—van der Kaa, gemeente-vroedvrouw te Zwolle, in brons aan J. Brouwer, te Groningen. SUBSIDIEERING HANDELS SCHOLEN WIJZIGING VAN DE VOORWAARDEN De Minister van Onderwijs heeft met in gang van 1 September 1932 in de beschik king van 24 Februari 1925 tot vaststelling van de voorwaarden voor subsidieering van handelsscholen wijzigingen en aanvullingen aangebracht, waarvan de voornaamste hier onder volgen. Aan het bepaalde onder 3 wordt toege voegd: Het wordt voor zooveel de handels avondscholen betreft, slechts verleend in de uitgaven voor ten hoogste 10 lesuren per week vereischt, en mits de cursus na 31 Augustus begint en vóór 1 Juli eindigt. Het bepaalde onder 11 en 12 wordt ge lezen als volgt: 11. Geen subsidie wordt verleend en een verleend subsidie komt, met inachtneming van het onder 14 bepaalde, te vervallen voor avondscholen, waarvan het getal leer lingen in totaal minder dan 30 bedraagt, zoomede voor scholen waarvan het gemid deld getal leerlingen per klasse of indeeling minder bedraagt dan: 9 in een gemeente met niet meer dan 25.000 inwoners; 11 in een gemeente met meer dan 25.000, doch niet meer dan 50.000 inwoners; 13 in een ge meente met meer dan 50.000, doch niet meer dan 10.000 inwoners; 15 in een gemeente met meer dan 100.000 inwoners. 12. Splitsing van klassen is geoorloofd: bij 31 of meer leerlingen per klasse van avond scholen; hij 31 of meer leerlingen in de eerste, tweede of derde klassen van dag scholen. en bij 2S of meer leerlingen in- de vierde en vijfde klassen van dagscholen. Na het bepaalde onder 13 wordt een nieu we bepaling, genummerd 14, ingevoegd, lui dende als voigt: Het subsidie voor scholen, die 14 dagen na den aanvang van den cursus niet vol-" doen aan de onder 11 gestelde voorwaar den, zal geleidelijk worden ingetrokken, in dier voege, dat gedurende dien cursus geen subsidiie verleend wordt voor de eerste klasse en dolt uiterlijk 2 jaar na het einde van dien cursus het subsidie geheel vervalt. TOELATING LAGERE SCHOLEN DE VERHOOGING VAN DE LEEFTIJD. Op de vragen van mejuffrouw Groene- weg in zake het Koninklijk besluit betref fende verhooging van den minimum-leeftiid van toelating tot scholen voor gewoon lager ondërwijg tot zes jaren en de fmancieele ge volgen 'van dat besluit, heeft minister Terp stra geantwoord: Inderdaad zal de verhooging van den mi nimum-leeftijd van toelating tot de school voor gewoon lager onderwijs tot zes jaren uit onderwijskundig oogpunt evenals met het oog op een goede ondérwijsorganisatie en in verband met de bepalingen der Leer plichtwet en der Arbeidswet 1919 belangrijke voordeelen bieden, waarom door onderwijs deskundigen in en buiten de Staten-Gene raai dan ook herhaaldelijk bij de regeering is aangedrongen. Het Koninklijk besluit dat aan dezen wensch tegemoet komt door een geleidelijke invoering van de gevraagde verhooging (n.l in twee etappes, ieder van drie maanden), heeft bovendien de strekking een aanmer kelijke besparing op 's Rijks uitgaven te be vorderen, welke inzonderheid in dezen tijd van beteekenis is. Voor zoover hier en daar aan bepaalde scholen eenige stoornis in den gerpgelden gang van het onderwijs mocht ontstaan, vertrouwt de minister dat deze door aan passing zal kunnen worden opgeheven, ter wijl z.i. de voordeelen hiertegen ruimschoots opwegen. Ook indien mag aangenomen worden, dat het voorschrift na 15 Juli 1935 zal verlengd cordon, valt de besparing voor het Rijk niet met nauwkeurigheid aan te geven. Het toekennen van extra-onderwijzers ten einde te voorkomen, dat aan sommige scho len een onderwijzer moet ontslagen of een nieuwe leerkracht niet aangesteld kan wor den, zou het bezuinigingseffect van den ge troffen maatregel teloor doen gaan en dus medebrengen, dat deze bezuiniging op een andere en ijaar het den minister voorkomt meer bezwaarlijke wijze zou gevonden moe ten worden. Om deze'reden kunnen de ge vraagde maatregelen niet toegezegd worden. Om dezelfde reden meent hij niet aan be paalde gemeenten dispensatie te kunnen verleenen, waartoe bovendien de wettelijke voorschriften hem niet de bevoegdheid ge- Tot zijn leedwezen kan de minister, me? het oog op den toestand van 's Lands fi- :iën, geen steun van Rijkswege ten be hoeve van het voorbereidend lager onder- rijs in uitzicht stellen. AMSTERDAM GEMEENTERAAD door particulieren :n B. en W. ernstige We babbelden den Kcuringsdien: politie, waarbö I lekend, dat de w< r bovendien was alge- nde beslaan had in een ammetje. Dnar kon dus s Burgemeester ln verband met de per srklaring van den heer Huizenga zelf, een enkele poging had gedaan de po emoellliken. toezegde de zaak te bes iclüken St«un konden De Raad beslo< onderteeke waardeloos niet tegen. Ze durfden dit bltikbaa: DE NOOD IN DE BINNEN- SCHIPPERIJ ALGEMEEN COMITé GEVORMD In een Vrijdagmiddag te Groningen- ge houden vergadering is er een comité ge- ormd, dat maatregelen zal beramen om den noodtoestand in de binnenscheepvaart te lenigen. Het algemeen comité van actie bestaat coorloopig uit de heeren K. Salomons (Schuttevaar), te Gasselternyeveen; Jac. Post (N.A.S.K.), te Groningen; B. Kramer, OPLICHTER VAN f 30.000 Naar eerst hans hekend wordt, heeft de politie te Muiden Dinsdag j.l. gearresteerd de 54-jarige G. R., concierge van het Muider slot., Deze arrestatie geschiedde op ver zoek van de Officier van Justitie te Ai-.oter- dam, Mr. Overbosch, als verdacht v.. opiieh ting op groote schaal (men spreekt van o;n- streeks f 30.000) ten nadeele van een in woonster uit Soest. Omtrent de wiize van oplichting werden geen nadere inliohtingen vérstrekt. Betreffende deze oplichting vernemen wij nog het volgende: De benadeelde dame uit Soest bezocht vo jaren geleden het Muidcrslot. De vrouw van den concierge droeg dien dag een insigne en de Soestsche dame informeerde belangstellend, waarvan dit insigne Zij verwees haar voor nadere inlichtingen naar haar man, die de bezoekster vertelde, dat dit een insigne was van een vrijmetse- laarsvereoniging. waarin hij een invloedrijke plaats innam. Van liet een Kwam het ander, de man was blijkbaar vrij rad van tong en wist de dame te overtuigen van het belangrijk ciaal en philantropisch werk van zijn eeiuging. De vrouw kwam zóó onder den in druk van 's mans beloog en zijn vorstelijke woning, dat zij hem op verschillende tijd stippen belangrijke sommen gelds ter hand stelde. Tenslotte was dit bedrag aange groeid tot het niet onbelangrijk sommetje van f 30.000. De dame, die ongehuwd is, kreeg blijk baar tenslotte argwaan. De Justitie stelde een onderzoek in met het bovenvermelde gevolg. Van het geld is niets over, de man ontkent hardnekkig ergens iets te hebben verborgen of belegd. De Justitie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld in het Muiderslot en vele papieren in beslag genomen. Den man zal waarschijnlijk oplichting, subs, verduistering ten laste worden gelegd. DE BRAND OP DE MOLDANGER LEEGGEPOMPT EN WEER VOLGELOOPEN Men meldt ons uit Amsterdam: Toen de brand in het motorschip „Mol- danger"\vas gcbluscht, is men het blusch- water uit het schip gaan pompen. Dit werk ging betrekkelijk langzaam .omdat de kurk en houtresten het water hadden vervuild en die resten dikwijls de pompen verstopten. Het schip begon meer en meer recht te lig gen. Gisteren was men zoo ongeveer gereed met pompen en een dikke koek verbrande kurk en hout lag op den bodem van het schip. Plotseling is toen de „Moldanger" ;aan recht liggen. Daardoor kwam een der gaten van de vele, die men in den wand van het schip had gebrand, onder den water spiegel en liep het vaartuig geheel vol. Het ligt nu ongeveer 7 Meter diep. Aan leegpom pen valt nu niet meer te denken, vooraleer de gaten die in den wand van het schip zijn gemaakt, gedicht zijn. Het dicht maken van deze gaten is nu geen gemakkelijk werk meer, omdat ze onder •ater zijn gekomen. Een duiker zal dit werk moeten verrichten 't welk geruimen tijd in beslag zal nemen. KIND UIT HET RAAM GEVALLEN Op den hoek van den Lijnbaangracht en de Westerstraat te Amsterdam is een kind van jaar uit het raai' gevallen. Ernstig ge- wond is de kleine naar het Tesselschadezie- reeder Ie Groningen; E. Wegenborg, reeder kenhuis vervoerd. te Delfzijl; Mr. Bast, te Iloogezand; P. Har- kema (Nat. Schippers Ver.), te Groningen; d. Ploeg (Stoomv. en Motorbelan- gen), te Winsum Fr.); A. Dubbelboer (Ver- venersbond Stadskanaal e.o.), te Musselka- naal; J. D. Roeles (schippersver.). Steen rijk; M. v. d. Sleen, oud-adjunctinspccteui an de binnenschipperij, te Leeuwarden; D. Visser Bzn. (De Eendracht), te Veendam; H. Schuur Oranje, te Groningen; en de scheepsbouwers J. T. Wilmink te Gronin gen, ir. E. Smit Tzn. te Hoogczand en J. Niestern te Delfzijl. Ö.m. zijn nog vertegenwoordigers van de Kamers van Koophandel en Fabrieken uitgenoodigd in het comité zitting te neraen DE DADER VAN DE SCHIETPARTIJ TE HAARLEM GEARRESTEERD De dader van de schietpartij in de Duïven- voordestraat te Haarlem, de Dui'.scher A. Lingner, is op verzoek van de Haarlemsehe politie te Essen (Duitschlandl gearresteerd Denkelijk wordt hij niet uitgeleverd. Hij zal in Duitschland zijn straf uitzitten. NEDERLANDSCHE DAMES GEWOND Bij een auto-ongeval in Duitschland REMAGEN, 23 Juli. Vrijdag is te Sinzig een taxi uit Godesberg, waarin waren ge zeten een echtjaar, een kind en twee Neder- landsche dames, bij een poging om vooreen andere auto uit te wijken, geslipt. Het voer tuig kwam dwars over den weg te staan. Óp hetzelfde oogenblik wilde een auto met vier personen, komende uit Godesberg, passeeren. Deze auto reed op den dwars over den weg staanden wagen in, die daar door geheel werdvernield. Op het hulpgeroep snelden voorbijgangers toe. Ook de brandweer en medisch perso neel was spoedig ter plaatse, om de gewon den uit de overblijfselen van de vernielde auto te bevrijden. Van het echtpaar was dc vrouw reeds dood; de man kreeg een ge compliceerde schedelbreuk en inwendige kneuzingen en het kind bad een bekken fractuur. De beide Nederlandsche dames kregen eveneens ernstige verwondingen. De chauffeur was slechts licht gewond. De in zittenden van de andere auto werden licht gewond. AUTOMOBILISTEN NAAR DUITSCHLAND Laat de vlaggetjes thuis De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club verzoekt er op te wijzen, dat de auto mobilisten, die thans naar Duitschland gaan verstandig zullen doen de veel gebruik: vlaggetjes, welke meestal ter zijde van e-?: spatbord worden aangebracht, thuis te la ten. Immers zoolang de politieke strijd Duitschland voortduurt, kan het gebruik zulk een vlag aanleiding geven tot prikke ling van menschen, die meenen daarin ni of andere partijvlag te moeten zien. DE ONBEWAAKTE OVERWEG Doodelijk ongeval bij Goor Op don onbewaakten overweg van de spoorlijn Goor—Delden heeft gisteravond een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. De 33-jarige landbouwer J. Wiemering, uit Kerspel-Goor, wilde zich, nadat hij zijn verloofde die vlak bij Goor woont thuis bad gegebracht, per rijwiel naar zijn woning be geven Toen hij den onbewaakten overweg tusschen wachtpost 25 en 2G passeerde hij door den trein die om 9.54 van Goor in de richting Delden vertrekt, gegrepen gedood. Het zwaar verminkte lichaam werd ongeveer 50 Meter van de plaats van het ongeval gevonden. .Het rijwiel was totaal vernield. De marechaussee uit Goor, die spoedig ter plaatse was, stelde een onder zoek in. Het stoffelijk overschot werd naar het lijkenhuisje op de algemeene begraaf plaats te Goor overgebracht. Het ongeluk i: des te droeviger daar W. binnenkort in het huwelijk zou treden, en juist gisteren den geheelen dag was bezig geweest hun toe komstige woning op het Zeldam iu te rich DRUK PENSIONBEZOEK OP DE VELUWE Men schrijft ons van de Veluwe: Het duurde wel iets langer dan vorige j; ren, maar eindelijk is de drukte op de Vi luwe toch weer gekomen. Bij het Uddeler- meer is het op zonnige dagen weer hijzon der druk. Van de gelegenheid om te baden maken velen druk gebruik. Het blijkt, dat velen, die anders naar het buiten! gaan, thans de voorkeur gaven aan ons mooie Nederland. En zeker niet het minst, omdat het in het buitenland zoo roerig is. DE ROGGEOOGST REEDS BEGONNEN Men is met het maaien der rogge op dt Veluwe reeds begonnen. Het gewas is pracn- tig. De oogst is rijker dan ooit, maar aange zien goede rogge aan de Amsterdamsehe beurs voor f 3 per mud verhandeld wordt, is er voor den Veiuwschen boer maar weiu'g voordeel van te behalen. VECHTPARTIJ Te Amsterdam ontstond ruzie tusschen een man en een vrouw, die weldra ontaardde in een vechtpartij. De man trok een mes en ta kelde de vrouw daarmede toe. Zij kreeg tier steken in het hoofd en twee in de linkerhand. De Geneeskundige Dienst bracht haar naar Binnengasthuis. Haar toestand is van dien aard, dat zij nog niet door de politie kon worden gehoord. MILITAIR VLIEGTUIG BESCHADIGD Men meldt ons uit IJsselmonde: ijdagmiddas dijkji gedaald en met den kop in een weiland ge schoten. Het vliegtuig zelf werd beschadigd. De in zittenden bekwamen geen letsel. TEEKEN DES TIJDS Een luxe-auto voor 1000 Op een publieke veiling te Bussum van de in staat van faillissement verklaarde na latenschap van een bankier, is naar het Hbld. meldt, een zevenpersoons Rolls Royce- auto, groot model, de zoogenaamde „siient ghoste" met luxe carrosserie en alle benoo- oigdheden, o.a. een reiskoffer, die alleen reeds bij aanschaffing zeker f 500 gekost zal hebben, bij opbod voor duizend gulden van de hand gedaan, zonder dat bij afslag ge lijnd werd. DOUANEBEAMBTE DOODGESCHOTEN In de buurt van het Duitsche plaatsje Straelen, nabij Venlo, is hel lijk gevonden Duitsche douanebeambte. Het l"k schotwonde in de hartstreek. Twin tig meter ervan verwijderd werd de dienst an ile beambte gevonden. De Duit sche politie en gerechtsbeambten hebban onmiddellijk een uitgebreid onderzoek inge steld. De gegevens, die de Duitsche politie over dat geval heeft verkregen, wijzen ei op. dat S. door een smokkelaar in hinder laag is gelokt en neergeschoten is. Men neemt aan, dat de vermoedelijke dader, eiens opsporing door de Duitsche politie erzocht wordt, over de grens naar Neder land is gevlucht BIJ HOOFDPIJN, duizeligheid, suizen in 't oor, gestoorden slaap, slechte gehumeurd heid, prikkelbare stemming, neme men dadelijk het van ouds beproefde gebleken „Franz-Josef'-bitterwatcr te baat. Bij Apoth. Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) de voorwaarden n handelsscholen. (bit 2) Hindenburg of Hitler? (Van onzen Duit- pondent). De toestand Een incident in den Volkenbond. Een nasleep van h?t Kreugerdrama. Staking in de Engelsche textielindustrie. (blz. 3) De Geref. Kerken in Indië. (Blz. 5) De Eerste Kamer heeft het ontwerp tot steun aan de Scheepvaart en de Crisis-var- kenswet aangenomen en is daarna op recès gegaan. (Blz. 8) Inwendige Zending te De situatie in Zeeland. Hot ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.: Overdenking: Leugengeest. Gebed des Middags, vers van Jacob Revius. Boekbespreking door A. Wapenaar. Van Bonte Dingen: Over bliksemaflei ders en babg's door G. K. A. Nonhebel. Het verhaal van deze week: A'aar het qroote gebod, door Gré van Ast. Voor de jeugd. AUTO-ONGEVALLEN Op de Bredasche weg te Roosendaal (N. Br.), is de auto vau notaris Eyerdingen uit Terborg, bestuurd door zijn zoon, door de gladheid van den weg geslipt en tegen een bespannen voermanswagen van J. Heering uit Roosendaal opgereden. II werd van zijn wagen geslingerd en met een schedelbreuk opgenomen. Zijn toestand is ernstig. Aotarls E. en zijn zoon kwamen met den schrik vrij. De auto werd zwaar beschadigd. Gistermorgen kwam de heer Schonk uit Ginneken met zijn vrachtauto uit de richting Breda langs de Baronielaan gere den. De wagen werd bestuurd door zijn vrouw, terwijl achterin haar moeder was ge zeten met nog een vrouwelijk familielid. Mevr. S. passeerde 'een vrachtwagen cn wil de daarna weer rechts van een weg gaan rilden. Door de groote vaart slipte de wa gen, vloog tegen een boom, sloeg om en kwam onderstboven over een sloot vii een heg in een aangrenzend weiland terecht. voor de omwonenden den hevigen slag hadden gehoord en bij de auto kwamen, was S. reeds uitgestapt. Hij was slechts licht aan het gelaat gewond.'Mevr. S. bleek zeer ernstige hoofdwonden te hebben beko men, terwijl haar borstkas was ingedrukt Zij overleed na ongeveer tien minuten. De moeder van mevr. S. bleek eveneens ernstig te zijn gewond. Ook het vrouwelijk familielid was vrij ernstig gewond. De ge wonden werden per auto naar Breda overge bracht. Een onderzoek wordt ingesteld dooi den brigade-coinmandant van de mare- haussee te Roosendaal. Men meldt ons uit Ederveen: Toen de 6S-jarige Gerrit Boonzaayer alhier per rijwiel het Renswoudsche dijkje kwam af rijden om dwars den Rijksstraatweg tusschen Renswoude—de Klomp over te steken alwaar het uitzicht niet vrij is, werd hij door eeo luxe auto gegrepen en op slag gedood. Naar wij vernemen treft den bestuurder af komstig u:t 's-Gravenhage, geen schuld. Vrijdagavond is onder de gemeente Tege- u" eri!fti^ .ongel«k gebeurd. De heeren Zur H. en F., beiden uit Gravenhage kwamen per motorrijwiel uit Venlo en juist toen zij hen voorbij rijdenden benzinetankwagen de fa. Geeler uit Meerssen wilden passee ren. boog deze auto naar links af. Het motor rijwiel vloog dientengevolge in volle vaart tegen den benzinewagen. De berijder als ook de duorijder werden van den motor geslingerd en bleven bewusteloos op den weg liggen. De heer Zur H. had een zware hersenschudding opgeloopen en zijn toestand wordt hopeloos geacht. De duorijder F. heeft ernstige verwon dingen en inwendige kneuzingen bekomen. Ook zyn toestand is zorgwekkend. OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCBAVERIJ NASSAUHAVEN B0ERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1