JJJcü HAROL Hoe leeft men elders? In Portugal Wij hebben als huismoeders niet altijd gelegenheid om kennis te nemen van alles wat er zoo in den loop van het jaar op de boekenmarkt verschijnt. Laten we bovendien maar dadelijk daaraan toevoegen, dat er in den re gel heel wat bij is, dat ons niet, of maar ten deele belang inboezemt. Toch vindt men soms, toevalligerwijs, in boeken waar men zoo eens in neust heel aardige dingen, en die hcusch het weten wel waard zijn, omdat ze ons weer een frisscheren kijk geven op ons eigen leven en onze vertrouwde om geving. Zoo'n boek is bijv. het werk van Mr. W. J. van Balen over „Por tugal, de tuin van Europa". De mees- tcn onzer, die van de verschijning van dit werk hoorden, uit advertentie of boekbespreking, zullen het hebben laten glippen, omdat we doorgaans in reisbeschrijvingen d&n pas goed be lang stellen, als we van plan zijn om relf zoo'n land eens te bezoeken. Maar Mr. van Balen is een aardig frisch verteller, en wat hij over het Portugeesch eten en drinken bijvoor beeld verhaalt, is heusch interessant. Nadat hij heeft medegedeeld dat de Portugcesche boer nog heel primitief leeft, en bijvoorbeeld altijd nog de oude, lompe ossenkarren gebruikt, op luidkrijschende wielen met twee spa ken, die eigenlijk niets dan ruwe schij- .vcn hout zijn, gaat hij verder: „Zelfs in den middenstand stuit men op een verbijsterende primitiefheid van huisvesting, en op een volkomen ge mis aan zin voor geriefelijkheid of gezellige inrichting. Ook de hygiëne laat natuurlijijk zeer veel te wcnschen over. Een hoog geboortecijfer, maar een nog veel hoogere sterfte, vooral natuurlijk onder kinderen. Opvallend is dat onder de mannelijke kinderen het sterftecijfer grooter is dan onder vrouwelijke. Ook de voeding, hoezeer zij door de zegeningen der natuur overvloedig kon zijn, is onder het lagere volk onvol doende en ondoelmatig. Volksvoedsel bij uitnemendheid is de stokvisch, die uit Noorwegen wordt aangevoerd. Maar de Portugeesche stokvisch is een schotel die weinig op onzen stokvisch lijkt, want een integreerend bestand deel wordt gevormd door uien en knof look. Voorts eet het volk brood, grof en wei nig smakelijijk. Een zeer belangrijk element der dagelijksche voeding is de visch, die er natuurlijk langs de kust zeer rijkelijk is. Het stadsleven van Lissabon wordt in hooge mate verle vendigd dóór de zwermen van visch- vrouwen, die 's morgens in grooten ge tale de oevers van de Taag verlaten, en met grooté, platte ma len op het hoofd door de straten stappen, heuvel op heuvel afl Op die platte bennen liggen onder de beschutting van groe ne bladsren reusachtige monsters van visschen, maar ook stapels versche sardientjes, bestemd om geh>kken te worden. Vraagt men in een restaurant om sardientjes, dan krijgt men deze in verschen vorm, in olie gebakken, en zeer smakelijk. Verlangt men echter sardientjes uit het Mik, dan moet men „conserva" bestellen. Verder eet men in Portugal weinig ge kookte groenten, doch veel salade, en vooral veel tomaten en waterkers. Wat de tafel betreft, die men als rei zende vreemdeling gespreid vindt, kan in het algemeen worden gezegd, dat de voeding overvloedig is, zóó rijkelijk, dot men er altijd wel iets onder vindt, dat aan een buitenlandsch ver hemelte smaakt Nu eens zal dit een vischgerecht zijn, dan weer een kip of een salade of gebak. En wanneer men het go-d heeft, blijkt menigmaal zelfs het geheele menu volkomen ge nietbaar te zijn. Eieren worden er gebakken of naar landsgewoonte even door heet water gehaald en daarna uit een glas ge slurpt. Een gekookt ei, halfzacht naar onze Hollandsche standaardbegrippen, zal men in Portugal vergeefs bestel len. Men zal tot drie, vier keer toe pro- beeren om dien wonderlijken gril van een vreemdeling te bevredigen, doch het resultaat zal alsnog blijven, dat de struif u door de vingers glipt Een speciale delicatesse zijn de „lulas" of inktvisschcn, of de „iscas", letter lijk iOkaas, waar de Portugees zich' graag op tracteert, balletjes van lever met knoflook, een gerecht dat lk slechts onder alle voorbehoud Van aan bevelen". Ons wekelijksch knippatroon In den winter, als do dagen kort en donker zijn, zullen wc allicht minder voor huisjurkjes besteden dan in den zomer. In de zomermaanden, als buiten alles zonnig en vriendelijk is, dan zal zelfs de meest zuinige huisvrouw het verlangen hebben om weer eens een frisch, modern jurkje te bezitten, al was het maar voor reserve. Ons knippatroon van deze week laat ons zulk een eenvoudig, en toch be schaafd jurkje zien. Het kan zoowel van gebloemde als effen zephir, als van mousseline worden gemaakt Het knippatroon kost 0.75 per stuk en is verknjgbaar in de maten 88, 96 en 104 c.M. bovenwijdte, bij de Af dee ling Knippatronen van de Uitgevers- Maatschappij „De Mijlpaal", Postbox 175, Amsterdam. Betaling kan geschie den per giro, Nr. 41032, dan wel per postwissel of in postzegels. De dames worden verdocht bij bestel ling vooral niet te verzuimen naast de verlangde maat oo1' het nummer van; dit patroon (7177) op te ge va. Onnoodige vertraging in de toezending zal Jaardoor worden voorkomen. voor warme dagen, gemaakt uit mous seline met pofmouwtjes en zeer ruime klokrok. Nummer 3 is een zomerjurkje uit kunstzijde, bestaand uit een effen, ge- plissecrd rokje en lange casaque uit gebloemde stof. Nummer 4 geeft ons een eenvoudig zomerjurkje te zien uit waschzijde. Het heeft een sjaalkraagje, lange, bij do polsen wijd vallende mouwen, terwijl een ceintuur in differente, kleur de ecnige garneering is. Nummer 5 is een elegant zomerjurkje, gecombineerd uit geruite taftzijde en eenkleurige zijde. Aan den voorkant ligt de taftzijde als een doek over de blouse. De effen rok is tot de knie glad geknipt en in lichte plooien sluit de geruite taftzijde daarbij aan. Nummer 6 is een eenvoudig voormid dagkleedje uit waschbare stof. De blouse wordt met twee overslagen, waarin twee knoopen zitten, gesloten. Onder aan het rokje is een eenvou dige klokkenvolant aangebracht. Nummer 7 is een zomerjurkje uit heel dunne wolgeorgette. Over de korte mouwen valt een pelerine. Het kraagje is hoogst eenvoudig. In de voorbaan van het rokje zijn twee klókken inge zet Nummer 8 is een namiddag-jurkje uit gebloemde crêpe-maroccain. De sjaal- vonnige garneering van de blouse en de ceintuur zijn uit éénkleurige zijde gemaakt. Daarbij een eenvoudig klok rok je. Nummer 9 tenslotte, is een elegant middagkleedje uit groot-bloemige crêpe de Chine. Aan hals en mouwen een garneering van klokken-volants. Over elkaar liggen klokvolants op knie hoogte van het rokje, dat zeer wijd is. Er is geen grooter wonder dan de liefde zelf. Wanneer een mensch zijn schuld aan u ontkent wordt die in Gods grootboek geschreven, I De mode van den dag Voor Zomer en op reis De overgang van lente- naar zomer mode is bijna onmerkbaar gegaan. Lijn en karakter van de japonnetjes en muntcls zijn ongeveer dezelfde geble ven. Do stoffen met klein patroon, bloempje, ruitje of nopje hebben nog altijd de voorkeur. Natuurlijk zal men daarbij rekening houden met het warme jaargetijde en alleen dunne, luchtige stoffen kiezen. In verband hiermede kan worden op gemerkt, dat de heel dunne wolstoffen, zooals wolgeorgette en wolvoile, als ook crêpe-romain hun zegetocht heb ben voortgezet Onder de voormiddag- en huisjurkjes vinden we dezen zomer een nieuwe ling, namelijk het overgooiertje, dat practisch i en jeugdig kleedt Het bij zondere voordeel van dit modelletje, dat overigens niet zóó nieuw is als het er wel uitziet, jaren geleden kon den wij het reeds, zij het dan ook in ecnigszins anderen vorm, zien is dat we onder het door smalle of brcede dragers opgehouden rokje verschillen de blouses kunr.en dragen, van het effen Panama-polo-hemd met korte mouwtjes tot de blouse uit gebloemde zijde met ruche-garneering en pof mouwtjes. Op de reis, op de wandeling of aan het strand is het overgooiertje een gemakkelijke en sportieve dracht De zomermantel heeft de sportieve lijn behouden. Breede revers en soms zelfs de pelerine-kraag zullen we zien dra gen. De negen figuurtjes, die we hier op de teekening zien, brengen ons wel den echten zomcrl Nummer 1 is een zomerjurkje uit ge nopte georgette. De garneering aan hals, mouwen, om de heupen en aan den rokzoom bestaat uit kleine volants Het rokje is wijd en klokkend. Er wordt een zwart fluweclcn ceintuur bij gedragen. Nummer 2 is een namiddagkleedje Wat zullen wij heden eten Menu's voor heel de week ZONDAG: Groentensoep. Varkenslap jes, gekookte aardappelenprin- cesseboontjes. Rabarber met slag room. MAANDAG: Biefstuk, gebakken aard appelen, sla van komkommers en tomaten. Beschuit met aardbeien. DINSDAG: V ermicelli-soepSaucijsjes, gekookte aardappelen, bloemkool met kaassaus. Kersen. WOENSDAG: Runderrolletjes. Gekook te aardappelen, doperwtjes met worteltjesBananen. DONDERDAG: Kalfsoesters. Gebakken aardappelenspinazie. Beschuit met bessensap. VRIJDAG: Gebakken schol. Gekookte aardappelen, snijboonen. Grièsmeel gegarneerd met aalbessen. ZATERDAG: Kalfslapjes. Gekookte aardappelen met rauwe sla. Wen telteefjes. De weg naar het hart Wentelteefjes (i p BENOOD1GD: 4 of 8 sneden oud witte brood, 2 eieren, wat melk, suiker, een theelepel fijne kaneel, de geraspte schil van een halve citroen, boter of bakvet. BEREIDING: Snijd van de sneden wit tebrood de korsten af. Klop de eieren met de suiker voeg de kaneel en de geraspte citroenschil daaraan toe en vervolgens de melk, en laat het brood daarmede doortrekken. Maak boter of vet in de koekepan warm, en bak de sneden wittebrood aan beide zijden lichtbruin. In de plaats van wittebrood kan men ook beschuit nemen. Bessensap Voor het maken van bessensap doet men het best groote, flink volgroeide bessen te nemen, bijvoorbeeld 10 of 20 pond. Eerst worden ze natuurlijk goed gewasschen en vervolgens laat men ie eenigen tijd uitlekken om zooveel mo gelijk al het water weder te verwijde ren. De vruchten moeten daarna van de steeltjes worden geritst hetgeen men het gemakkelijkst klaarspeelt met be hulp van een gewone vork. Daar in het bessensap natuurlijk geen velletjes of pitten mogen voorkomen, hetgeen bovendien licht tot gisting aanleiding zou kunnen gevent evenals de aanwezigheid daarin van steeltjes moeten de bessen zorgvuldig worden uitgeperst, bijvoorbeeld door ze in een zakje te doen van stevig doek. Het uit persen geschiedt het beste met de hand. Heeft men het uitvloeiende sap in een pan verzameld, dan wordt dit, zonder toevoeging van water of iets anders, eenigen tijd opgekookt De flesschen, waarin men het sap wil bewaren, moeten van tevoren goed worden uitgekookt, en ook de kurken moeten nieuw en geheel zuiver zijn. Na het kurken dichtlakken. Kersensap. Voor het maken van kersensap ge bruikt men vruchten en suiker in ge lijke hoeveelheden, bijvoorbeeld 1 Kg. suiker op 1 K.G. kersen. Wasch de kersen, en verwijder de stelen en pitten en laat ze even koken. Leg in een vergiet een schoone doek, doe er de kersen in en laat ze uitlek ken. Verwarm dit sap opnieuw, voeg de suiker er aan toe en kook het zoo lang tot het helder is. Het schuim moet met een schuimspaan voortdurend wor den verwijderd. Het sap wordt ver volgens in uitgekookte, met nieuwe kurken goed gesloten en toegelakte flesschen bewaard als zomerdrank. Roode Bessensap. Bessensap, voor zomerdrank, bereidt men op de volgende manier. Wasch de bessen, doe ze in een pan zonder waWY en verwarm ze geleidelijk, zoodat ze veel sap verliezen. Laat ze daarna 24 uur uitlekken in een puntzak. Meet het uitgelekte sap en voeg op iedere liter sap een pond suiker toe. Laat die sa men koken tot een vierde verkookt is. Het schuim moet telkens worden ver wijderd. Doe het sap daarna goed warm in uilgezwavelde flesschen tot 5 c.M. onder de kurk, sluit ze met een nieuwe, uitgekookte kurk en lak ze. Zeer smakelijk is op twee pond roode bessen één pond zwarte bessen, of half frambozen, half roode bessen. Fram bozen zijn eerder rijp dan bessen, het frambozensap moet dus later weer door het bessensap gemengd en daar mee even opgekookt worden. (Deze beide recepten, Kersensap en Bessensap vonden wij in een boerinnen- blad; we hebben ze zelf nooit beproefd, dus geven ze onder voorbehoud, op ver zoek van een lezeres, die ons hierover schreef.) Ons eigen honk Boeketten maken In het Maandbericht van de afdeeling Enschedé van de Ned. Ver. van Huis vrouwen troffen we een aardige hand leiding aan voor het maken van boe ketten, waarmede ook onze lezeressen h&ar voordeel zullen kunnen doen. Niet iedereen, zoo lezen wij, heeft spoe dig den slag te pakken, mooie boeket ten te maken. In de groote steden is dit een speciaal vak en wordt het meest door dames uitgeoefend, mis schien omdat deze over het algemeen niet zulke grove handen hebben. Een boeket moet los en elegant zijn, nooit stijf en popperig. Om ze goed te maken moeten wc in de allereerste plaats over passend materiaal beschikken, d.w.z. bloemen die bij elkaar passen zoowel wat kleuren als vormen betreft Ook de bloemenvaasjes moeten hierbij eenigszins passen. Hebben we een lange vaas dan passen daar bloemen in met lange stelen of pluim- en aar- vormige bloeiwijzen, zooals Delphi nium, Lupinen. Voor de groote vazen n.men we groote bloemen als Zonne bloemen, Pioendahlia's. Voor kleine, sierlijko vaasjes, nemen we ook weer fijner materiaal als Lathyrus of Pronk- erwten, Asparagusgroen, enz. Verder kunnen de gewone of coiderwetsche ur nen, potten, kannen enz. dienst doen; hoofdzaak is, dat deze met smaak ge rangschikt worden. Het behoeven niet altijd dure, zeld zame bloemen te wezen. Ook van de eenvoudigste wilde bloemen kunnen we prachtboekettcn maken. Denken we maar eens aan de bekénde blauwe korenbloemen; deze in combinatie met een paai- korenhalmen, klaprozen of ganzebloemen en we hebben een prach- tigen bloemruiker Als we maar zor gen niet te veeel bloemen te nemen en in geen geval alle even lang afsnijden, zoodat het meer een bloemkoolvorm wordt Vaak wil men te veel materiaal ver werken; enkele takjes bloemen en zoo noodig een paar takjes groen als: va rens Tamarix, Asparagus is meestal meer dan voldoende. Het geheel moet los en bevallig zijn en niet overal vol en gelijk verdeeld. Het hindert niet als we met de bloe men een paar knoppen meesnijden; steeds zorgen we voor lange stelen. Dit werkt gemakkelijk en we kunnen er beter zoo noodig iets afnemen, dan wat bijdoen. Dit laatste wordt in de bloemen-winkels veel gedaan met ijzerdraad, waarop de bloemen worden geplaatst om een langeren steel te ver krijgen. Dit ijzerdraad hebben wij niet noodig, als we maar zorgen steeds bloemen met lange stelen te snijden. De langstgesteelde bloemen schikken we zooveel mogelijk naar het midden der vaas, terwijl de kortere er meer omheen komen. Handige maniertjes Waschen van witte wol Alle stoffen vragen bij het wasschen een zorgvuldige behandeling, en witte wol zeker wel in de eerste plaatst Hoe vaak ziet men niet dat na de wasch van het mooie losse weefsel maar wei nig meer over is, en dat het heldere wit overgegaan is in een onfraai g'-ell Wie witte wol gebruikt denke er aller eerst aan deze niet geheel vuil te dragen, de wasch hoeft Jan niet zoo intens te gebeuren en men heeft meer kans op goede resultaten. Het witte wollen goed weeke men eerst in lauw water, waaraan men wat borax of ammonia heeft toegevoegd, in dier voege dat men bij een hoeveelheid van 10 liter water een halve lepel bo rax, of 1 lepel ammonia gebruikt Het toevoegen van borax of ammonia heeft ten doel, om het water zacht te maken en het vuil en vet, dat zich in het warchgoed bevinden, daaruit los te weeken. Deze middelen koopt men bij den drogist Na het wasschen denke men er aan, de wol nooit uit te wringen; uitknijpen is het eenige wat men doen mag om er het water uit te verwijderen, of zoo men een wringm.ichine bezit, kan men het daar ook doorheen draaien. Bij het ophangen zorge men ej-voor, dat het goed niet uit den vorm zakt, en drogen l:an beter g' Mdelijk gebeu ren, dan teveel in Lc zon, of, 's win ters, te dicht bij de kachel! Inktvlekken in leer. Het verwijderen van inktvlekken uit leer is een geduldskarwcitje, waarmee men bovendien niet te lang moet wach ten. Betten met wat melk is het aller beste, en als men het maar lang ge noeg volhoudt, geeft het het gewensch- te resultaat. Barstende cakes. Om het barsten van cakes tijdens het bakken te voorkomen moet men de oven niet te warm maken, zoodat er zich aan de bovenzijde geen korst vormt, aleer het gebak voldoende is uitgerezen. Een beboterd papier over het baksel is ook een goed middel. Alles op één pit! Een belangrijke besparing Op de hierbijgaunde teekening kan men zien, hoe men drie pannen met verschillenden inhoud op één vlam kan verwarmen. De groente, die de meeste warmte noodig heeft, komt in de onderste pan, het vleesch, dat eerst even is aangebraden in de tweede, en de aardappelen of de soep in de derde pan. H Is iets dat even wennen moet, het koken op deze zuinige manier, maar op den duur, als men het handig weet toe te passen, bereikt men er een aar dige besparing mede op do gasreke- ning! Goede en goedkoope voedingsmiddelen In tijden van algemeene bezuiniging vraagt het voedingsvraagstuk wel al lereerst onze volle aandacht. Niet of wc ons voldoende voeden kunnen, maar hoe we met zoo weinig mogelijk geld een zoo groot mogelijke voedings waarde krijgen. Met wat overleg is de mogelijkheid om ons een goede, gezonde en tevens goed koope voeding te verschaffen, nog al tijd groot. Een bij uitstek geschikt voe dingsmiddel is en blijft de aardappel. De aardappel biedt ons als voedings middel bijna onbegrensde mogelijkhe den, we kunnen er een schoteltje uit maken voor zieken en gezonden, voor volwassenen en kinderen. De voorstanders van groente-voeding zullen misschien vragen: „Ja, maar waar blijft dan de vitamine-houdende groente?" Welnu, aardappelen zijn groente! Ze bevatten óók de voor het lichaam zoo noodzakelijke vitaminen en bovendien nog de zeer belangrijke groncktoffen, eiwit en koolhydraten. Dat geldt ook voor suiker. Deze bevat weliswaar geen vitaminen, maar daar voor weer rijkelijke koolhydraten. En wel in zoo groote hoeveelheid, dat sui ker en koolhydraten eigenlijk op één lijn zijn te stellen. Suiker-koolhydra ten vormen den onmisbaren grondslag voor alle mcnschelijke voeding, samen mot het eiwit In welken vorm de koolhydraten worden opgenomen, is niet zoo belangrijk en waarom zou den we dan niet de voorkeur geven aan suiker, die de koolhydraten in bijna zuiveren vorm bevat! Suiker is geen snoepmiddel, maar een goed en goedkoop volksvoedsel. Vroeger be schouwde men suiker als een lekkernij, die een gezond mensch eigenlijk niet moest gebruiken en soms zelfs nhdee- lig voor onze gezondheid kon zijn. De wetenschap heeft aan dit sprookje reeds lang een einde gemaakt Suiker is gezond. Zelfs de suikerziekte heeft niet zooveel met de opname van suiker te maken, als de naam zou doen ver moeden. Ze is niet anders dan een stofwisselingsziekte, waarbij de suiker in het organisme gebrekkig wordt om gezet en afgevoerd. Niet de suiker, maar de zieke buikspeekselklieren heb ben hieraan schuld. Een ander bezwaar, dat'tegen het ge bruik van suiker wordt geopperd, is, dat ze tandkaries zou veroorzaken. Ook dit bezwaar berust op verkeerde ver onderstellingen. Het tandbederf wordt in de hand gewerkt door de spijsresten, die tusschen de tanden achterblijven en of daarbij de suiker een bijzonder nadeeligc rol speelt, is niet bewezen. De bacteriën, die het tandbederf ver oorzaken, ontwikkelen zich op en in alle spijsresten. In plaats van de sui ker de schuld te geven, ware het mis schien raadzamer, wat meer propa ganda te maken voor goede reiniging van het gebit. En onder een goede reiniging verstaan we niet het éénmaal per dag borstelen, zooals dat gebruike lijk is, maar liefst ook na de maaltij- Uen en in het bijzonder vóór het naar bed gaan. Want juist 's nachts moeten de tanden vrij zijn van spijsresten, die den voedingsbodem vormen voor de be- derfbrengende bacteriën. Daardoor zal dan de legende worden te niet gedaan, dat suiker schadelijk is voor de tanden. Aardappelen en suiker, het zijn de twee producten die, vooral in tijden van be zuiniging, den grondslag kunnen vor men voor onze voeding, juist omdat deze uitmuntende voedingsmiddelen ook financieel in ieders bereik liggen. REUKLOOS HAARWATER ONMISBAAR VOOR SCHOOLGAANDE KINDEREN FLACONS SO-^BU DROGISTEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8