EERSTE KAMER VRIJDAG 22 JULI 1932 TWEEDE BLAD PAG.* Deviezenregeling Contingenteerin- gen Sieun aan kippenhouderij en grove tuinbouw OVERZICHT 1 Onze Senaat is een degelijk college en be handelt 's lands zaken serieus. Soms wel eens wat al te serieus, alsof de dingen spik splinternieuw zijn en er nog nooit een woord over werd gezegd. Ondanks den heer ter Haar meenen we, Idat het bij de deviezen en bij de contingen- teeringen vooral wat al te grondig toeging. Redevoeringen er over werden reeds een dag te voren aangeboden, in de hoop dat de pers den tegemoetkomenden veelpraten- den senator, die deze nieuwe methode in troduceerde, een ruim deel van haar be langstelling zou geven. De uitwerking kon wel eens anders zijn, vooral als blijkt, dat zulke speeches meer gewichtig schijnen dan ze zijn. De morgen werd besteed aan de deviezen- regeling, de middag aan de contingentoe- ringen, de kippen en den landbouw. Heden gaat de Kamer voort, met de varkens en de scheepvaartbelangen. De behandeling van een en ander in de Tweede Kamer ligt nog slechts kort aohtcr ons. nieuwe klanken hoorden we niet en dus volstaan we in dezen tijd van vacantie ,en besparing met een sober verslag. VERSLAG drie naturalisatie-ontwerpen; wijziging der Justltle-begrootlns 1931, en opheffing der Rijkswerkinrichting voor mu ien te Hoorn, Inrichting van een nieuwe rUks- .Vra uitvoerig werd gesproken over de zgn. deviezenregeling feen systeem van vergunningen voor betalingen. De Keer DOBBELMANN (R.K.) was van mee- de hand der overheid - zön, Zü heeft het ^steeds gebruik van dwingen wat ons wederrech- Dult3chland te consolldeeren. Daar heeft Dultschland zelf ook groot belang bö. Het bedrijfsleven zal ln de gelegenheid wor den gesteld zUn belangen te doen kennen Z.h.st. werd het wetsontwerp goedgekeurd Na de Pa^e kwameji ^de contlngenteerings- schoelsel, tricotgoederen, wollen en hal! wollen stollen en boven- klccding. speciaal be: der damesbovenkleedlng en zou tegen het'des- lset stemmen wetsontwerp' dat zv'ver protectie De heer W15STERDIJK (VD verdedlgde.dat over elke contlngenteerlng ln de Staten-Gene- raal kan worden gesproken. De heer KOSTER (Lib.) ontwikkelde bezwa ren, maar Zou voorstemmen. De heer W1BAUT (S.D.) verklaarde met zijn fractlo tegen alle fontlng^pteering te zullen MINISTER VERSCHUUR verwonderde zich larover opnieuw. Wat beteekent dan toch de :em der soc.-dem. voor de algemeene Crisis- Contlngenteerlng vormt geen bedreiging voor De bovenkleedlng der dames wordt gecontln- ïnteerd op 62 V* pet. der waarde,-dat ls bijna -J0 pet. der hoeveelheid. Wat kah daartegen tdch voor redelijk beztvaar'zUn? Er blüft voor de dames ruime keuze mogelijk. Kunstmatige bloei door contlngenteerlng ligt niet ln de be doeling. Zaken doen goed zich niet onnoodlg lit te breiden. De zijden japonnetjes zijn voor 100 pet. der waarde gecontlngenteerd. Trlcotbovenkleeding voor dames zal op 100 pet worden gecontin- genteerd. Het wetsontwerp werd z.h st. goedgekeurd. De heeren TER HAAR en WIBAUT tegen. Z.h.st werden vervolgens aangenomén: de contlngenteerlng van: leestklaar schoen- erk, boter, rtlwlel bulten- en binnenbanden 1 porselein, f(jn en sanitair aardewerk en uur- en wandtegels. de coöperatie toegekende bevoorrechte positie, komt haar niet toe. Het koelen van eieren was nimmer het monopolie der coöperaties; de vrije handel deed er minstens vier maal zooveel aan De bewering, dat alleen door de coöperaties de kippenhoudera konden worden bevoordeeld, houdbaar. Laat de minister alsnog de' "teken aan den vrijen handel om tot De vrije handel jal DE NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ EN DE WERKVERSCHAFFINGEN De minister van BInnenlandsche Zaken en^Land'bouyv.heeft' aan.alle inspecties van de werkverschaffing -medegedeeld, d„t in overleg met <je Nederlandsche Heide-Maat- sohappij een regeling is getroffen, waardoor de algemeene controle, welke deze inst_—ag namens het Rijk op de werkverschaffingen, welke onder leiding van gemeente-personeel staan, uitoefent, voortaan beter tot haar recht komt Door een nieuwe indeeling dor ambtsgebieden, aanwijzing van bijzonder personeel enz. zal het de Nederlandsche Heide-Maatschappij mogelijk zijn deze alge meene controle geheel overeenkomstig de wenschen van den Minister uit te oefenen. RATIONALISATIE EN WERKLOOSHEID VERBETERING VAN PRODUCTIE METHODE IS ALTIJD WINST Zooals we gisteren meldden heeft Dr. H. Co lijn het Congres voor wetenschappelijke bedrijfsorganisatie gesloten met een rede over het streven naar wetenschappelijke or ganisatie. Het was ons toen niet mogelijk ruimte te vinden voor een uitvoerig verslag; maar de gemaakte opmerkingen waren te belangrijk, dan dat wij het geoorloofd acht ten er in enkele niets zeggende zinnen mel ding van te maken en derhalve nemen we de vrijheid de hoofdinhoud op deze plaats eenigszins uitvoerig weer te geven. We voeren daarbij den heer C o 1 ij n sprekend in en hopen hem met de weergave van zijn rede geen onrecht aan te doen. „Het is mijn bedoeling slechts te spreken over het algemeen karakter van de bewe ging, die door het congres wordt bestudeerd. Het streven naar wetenschappelijke organi satie wordt niet overal met instemming be groet. Ik denk daarbij niet aan den tegen stand, die schuilt in het oenservatisme der maatschappij, noch aan het verzet in han delskringen en regeeringsdienst tegen het aannemen van een nieuw parool. Een dergelijk verzet is wel geen onbelang rijke factor, maar die moeilijlüieden kunnen gemakkelijk overwonnen worden, daar ook de meest conservatieve handelsman en de meest onwillige ambtenaar zich ten slotte gewonnen zal geven door de resultaten het werk van het Congres. Maar ik denk aan een groeiende beweging, die neigt tot verzet tegen de bedoelingen van het Con gres, niet omdat er twijfel zou bestaan aan de doelmatigheid van de voorgestelde maat regelen, indien ze uitgevoerd wonden, maar omdat men vreest, dat die maatregelen, in dien ze uitgevoerd worden, tè efficient zul len blijken, dat het werk van het Congres een gevaar voor de huidige maatschappij zal worden. De beweging, die ik op het oog heb, is de beschuldiging, dat rationalisatie leidt tot werkloosheid. Deze oppervlakkige, maar tegelijkertijd verbreide meening kan maar niet met een enkel gebaar genegeerd wor den. De kwestie is. dat het Congres streeft naar meer volmaakte productiemethoden, wat beteekent óf grootere productie met dezelfde arbeidskrachten óf en dat wordt gevreesd dezelfde productie met minder arbeidskrachten. Men kan dit niet ontkennen. Het is een voldongen feit.En een treurig feit tevens, als men in het oog houdt, dat millioenen menschen, die bereid zijn te werken, reeds geen emplooi kunnen viniden. Zou men dan nog meer menschen het brood kunnen ont nemen? Dat is de brandende kwestie. Velen zullen antwoorden, dat er in deze voorstelling veel overdrijving is. omdat de wetenschappelijke organisatie slechts be trekkelijk langzaam vordert en geen groo- ten invloed op de werkloosheid kan hebben. Daarin zouden zij gelijk hebben, maar toch geloof ik, dat het in het belang is van de maatschappij en van het werk van het Congres, dat de mogelijkheid van deze uit werking der rationalisatie voortdurend het °°P gehouden wordt. Maar daarmede is-zeker geen definitief Vonnis uitgesproken over het werk-van het Congres. Ik ben zelfs bereid, stelling te nemen tegen hen, die elke verbetering, welke vermeerdering der werkloosheid mee brengt. veroordeelen. Ik zou ze willen vra gen: wanneer ge U verzet tegen verbetering van het productiestelsel, omdat daardoor de werkloosheid wellicht groeit, moet ge dan niet opkomen voor een slechter maken de productiewijze, omdat daardoor i personen arbeid zullen vinden? Juist nu is er reden te over, om door te gaan in de eenmaal genomen richting, met uitzondering wellicht van de grootei openbare werken mits er maatregelen ge nomen worden, om plotselinge groote ver anderingen te voorkomen. Dat moet ieder duidelijk zijn, die de moeite neemt, dieper op het werk van het Congres in te gaan. Allereerst: wat is de eigenlijke beteekenis van de overproductie, waaronder de wereld lijdt? Ongetwijfeld een teveel aan arbeids krachten en hier en daar ook een teveel aan productie. Machines en werktuigen worden in het geheel niet of hoogstens nu en dan gebruikt; fabrieken zijn gesloten, evenals talrijke plantages in de tropische gewesten. Dat alles zijn feiten, die niet ge negeerd kunnen worden. Maar beteekent dat nu, dat wij de goederen, die vervaar digd zouden kunnen worden als de fabrie ken worden heropend, niet noodig hebben? Voor bepaalde producten moet wellicht bevestigend worden geantwoord, maar in 't algemeen moet het antwoord luiden: neen, wij hebben die goederen noodig, vele men schen hebben ze zelfs bitter noodig. En toch worden ze niet vervaardigd. Waarom? Omdat onze maatschappij zóó verarmd is, dat zij de noodige koopkracht mist, om zich de goederen te verschaffen. En derhalve blijven fabriek en plantage gesloten. Te vaak wordt over het hoofd gezien, dat de welvaart niet wordt bepaald door de hoeveelheid van goederen, die beschikbaar zijn. maar door de hoeveelheid, die binnen het bereik van het volk kan worden ge bracht En die is beperkt door de koop kracht van de massa De maatschappij kan niet meer consumeeren dan zij kan betalen. Dat is één kant van het vraagstuk Maar er is nog een andere. De productiekosten vormen een belangrijke factor in de verhou ding tusschen productie en consumptie kracht Hoe lager de productiekosten, des te grooter de hoeveelheid goederen, die bin nen het bereik van 't volk kunnen worden gebracht op hetzelfde niveau van de koop kracht Lagere productiekosten beteekenen ln dit geval echter niet lagere loonen en minder koopkracht Iptegendeel. Wetenschappelijke organisatie bedoelt een verbetering van de productiemethoden met behoud van de nominale koopkracht en yergrooting van de reëele koopkracht Ik ben overtuigd, dat men, als men maar even het oog wil slaan op eenige eenvoudige economische waarheden, spoedig zal begrij pen. dat de arbeid van het Congres een zegenrijke arbeid is, niet alleen voor de maatschappij, maar ook voor het individu. De vrees voor rationalisatie is een gevolg van de huidige economische depressie. Men deinst terug voor een grootere productie, maar verliest uit het oog, dat de fout schuilt iu een te groote productie-capaciteit in ver gelijking met de koopkracht. Indien voor dezelfde koopkracht meer goederen zouden kunnen worden verkregen, dan zou het resultaat zijn: grootere welvaart. Zelfs in onze verarmde maatschappij. Ja, speciaal in onze verarmde maatschappij, want een vermeerdering van de goederen, die binnen ons bereik liggen, beteekent een zegen voor de menschheid, en die zegen zal te grooter zijn, naarmate de maatschappij armer is. Wat ik hier heb uiteengezet, heeft ook betrekking op de staatsdiensten. Ik leg daar op den nadruk, omdat velen geneigd zijn, de arbeid van het Congres tot de particu liere ondernemingen te beperken. Daaraan heeft het Congres geen schuld. Het Neder landsche Instituut voor Efficiency heeft vanaf dén aanvang een groote belangstel ling gehad voor de organisatie van publieke diensten en dit Congres heeft bewezen, dat de internationale Efficiency-beweging het zelfde standpunt inneemt. En terecht Want deze diensten hebben niet minder dan particuliere ondernemin gen behoefte aan gezond advies. Wellicht zelfs meer. Want het is een bekend feit dat gouvernementen, zelfs zeer radicale gouver nementen. uiterst conservatief zijn in zaken van administratie. Nu is dat ook in de pri vate onderneming, vooral in de groote, geen ongekend verschijnsel, maar het staatsbe drijf spant toch de kroon. Om «ie eenvoudige reden, dat het nooit door concurrentie be dreigd wordt Daarom is zijn administratie zoo snel verouderd en versteend. Vooral in dezen tijd eischt de organisatie roff&lrijmen. TOE MAAR'. 1 Of het nog niet mooi genoeg is Met het Moskousche gestook, Grijpen ze nu, bij verrassing. Ook nog naar de roode pook Bij de staking in de mijnen, Die bijtijds is afgelast, Voelden de Sovjetsche Belgen Zeer zich in hun eer getast; En het is dan ook een schande Dat ze niét werd toegestaan In een week de heele orde Eventjes in puin te slaan; Maar nog grooter schande is het Dat men op- Pn meemensch schiet. Die bewust zich promoveert tot Menschelijke parasiet. Daarom is het te begrijpen Dat men niet meer demonstreerz Zonder wapenen, waarmee men Zich tegen de honden keert. Ferme jongens, stoere knapen Van het communaal geslacht- Zijn ze waarlijk'al op alles En op nog wat voorbedacht. 't Is te hopen, dat de leiding De biljetten niet vergeet: „Schiet niet op je kameraden! 't Spul is anders niet compleet. (Nadruk verbodenLEO LENS4 van de staatshuishouding de grootst moge lijke bezuiniging. Het is noodzakelijk, dat 't mes in de uit gaven wordt gezet; ook kleine bezuinigingen mogen niet verwaarloosd worden. Gedreven door een schijnwelvaart, hebben de regeeringen van alle landen dezelfde fouten gemaakt als vele private onderne mingen. Uitbreiding en een bijna ongelimi teerde expansie waren de gevolgen van den overvloed van geld, dat de schatkisten vulde, terwijl tegelijkertijd de prijsstijging de uitgaven tot een ongekende hoogte op- droef. Een hoogte, die nu door een onrust barende vermindering der inkomsten, on mogelijk kan gehandhaafd blijven. Overal' bedreigt die financieele crisis de welvaart en soms zelfs het bestaan der burgers. En hoe zullen de regeeringen reageeren op dit gevaar? Hoe zullen zij evenwicht in de be grootingen brengen? Samentrekking van hun werkzaamheden zal vaak onvermijde lijk zijn. De salarissen zullen moeten wor den verlaagd en zijn reeds gereduceerd- Maar dat is alleen gerechtvaardigd als geen moeite gespaard is om op andere wijze te bezuinigen. En hier komt de arbeid van het Congres te pas. Maar hier ook zal de taak het moei lijkst zijn, want administratief conservatis me is stoutmoedig als een leeuw en koppig als een muilezel. Daarom zijn geduld en volharding noodig. Maar als daarmee suc ces behaald wordt, dan zal het Congres de dank oogsten van ieder, en dat zal geen mindere belooning zijn dan het resultaat in geldsommen, bij de oplossing van het pro bleem der wetenschappelijke organisatie in een private onderneming. Een inspectie De Duitsche troebelen Begrafenis Lord Plumer Luitenant-generaal Von Rundstedt, aan wien de uitvoerende macht in Groot-Berlijn en Branden burg is opgedragen. De arrestatie van Kommandeur Heimannsbcrg, bij de jongste troebelen in Berlijn. utoair verwon in onrusug uerign. De Rijkskanselarij te Berlijn staat onder militaire bewaking. Prinses Mary inspecteert een Schotsch bataljon, Waarvan zij „kolonel" is. fJc begra}enisstOet van Lord fturner, Engelseli maarschalkpasseert het graf, van den onbekenden soldaat tëTönden,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5