De nieuwe toestand in Pruisen VRIJDAG 22 JULI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 Een verordening van Von Rundstedt inzake het gebruik van wapenen Het optreden tegen een politieke staking Wordt de staat van beleg opgeheven P De houding van Baden, Saksen en Wurtemberg EEN DECREET VAN VON RUNDSTEDT De eerste klap is een daalder waard Do militaire bevelhebber voor Groot Ber lijn en de provincie Brandenburg, luitenant generaal von Rundstedt heeft den hoofd commissaris van politie te Berlijn, den com mandant der Schutzpolizei te Berlijn en de commissarissen van politie ui de provincie Brandenburg en te Berlijn de volgende dag order gezonden: De politie moet, voorzoover noodzakelijk, binnen het kader der geldende wettelijke be palingen energiek en zoo snel mogelijk ge bruik maken van de door den aard van den toestand vereischte wapenen, ten einde het gewenschte doel te bereiken. Nimmer kan een beambte een schadeloos stelling ontvangen uit hoofde van de niet vervulling van zijn plicht of het niet ten uit voer leggen van een bevel tot handhaving van de openbare orde en rust, indien hij ter bereiking van een bepaald doel niet het wet telijk vastgestelde gebruik van zijn, wapen tijdig en volkomen heeft gemaakt. Ook moe ten zij, die onbevoegd zijn tot het dragen van wapenen en in het bezit er van of van mu nitie gevonden worden onverwijld gear resteerd worden. Voor de commissarissen in Brandenburg wordt hieraan toegevoegd, dat de betreffende mededeelingen ook van toepassing zijn op de veldwacht en de gemeentepolitie. De militaire bevelhebber voor Groot Ber lijn en de provincie Brandenburg heeft in een schrijven aan de commissarissen van politie te Berlijn en in de provincie Branden burg betreffende het verdere optreden tegen da vers; -ilers van vlugschriften, waarin tot de 'algemeene staking wordt opgewekt, liet volronde medegedeeld: De algerr-anc staking als nolitiek strijd middel tegen do verordening van den Rijks president d.d. 20 Juli 1932 beteekent een we zenlijk in gevaar brengen van de openbare orde en veiligheid. De opwekking tot een zoodanige algemeen© staking, door woord en geschrift (dagbladen, pamfletten) betee kent derhalve handelen in strijd met para graaf III der verordening van den rijkspre sident Tegen sprekers, samenstellers en ver spreiders van vlugschriften, waarin tot al gemeene stakinc wordt aanceopoord, is der halve paragraaf III van de verordening van den Rijkspresident Tegen sprekers, samen stellers en verspreiders van vlugschriften, waarin tot algemeene staking wordt aange spoord, is derhalve - "a Traaf III van de .verordening .van den Rijkspresident yan toepassing. Bijeenkomst der premiers te Stuttgart. Van bevoegde zijde wordt Rijkskanselier Von Papen heeft de minis ter-presidenten der Duitsche landen tegen Zaterdag 23 Juli a^. uitgenoodigd naar Stutt rart te komen voor een bespreking in het gebouw von het ministeries .van staat .van Wurtemberg. De van hun functies ontheven Pruisische ministers Schmidt (centrum), Grimme (soc.- dem.) en Klepper (soc.-dem.), zijn thans vrij willig afgetreden. De heeren Schreiber (staatspartij), Steiger (centrum) en Hirtsief- fer (centium) hebben, zooals Severing, ver klaard slechts „voor geweld" te zullen wij ken en zich derhalve openlijk tegenover de .verordening .va» den Rijkspresident ge plaatst. Het schijnt niet in de bed elmg van Von Papen te liggen thans reeds, dus voor de verkiezing van den Rijksdag, een Kabinet in Pruisen te vormen. Hij zal voorloopig geen - -misters in Pruisen benoemen, doch burgemeester Bracht en de Staatssecretaris sen, die zich tot hun beschikking hebben gesteld, zelf de onderscheidenlijke departe menten la.en leiden. Be houding van Saksen. Nnar fraww-' wordt zal de Saksische regee rder noch het optreden van de Beiersche re- geering die in verband u it de gebeurtenis sen in Pruisen een inroep op het Stantsge- rechtshof heeft gedaan, ondersteunen, noch op andore wijze tegen de Rijksregeenng op treden. Het Centrum tegen de dictatuur. In een vergadering der Centrumpartij heeft de staatspresident van Wurtemberg, Dr. Bolz, een waarschuwing uitgesproken tegen alle dictatoriale aspiraties. Men roept, aldus verklaarde Dr. Bolz, de tegenstanders op tot actief verweer en drijft het Duitsche volk stew? z dichter naar een burgeroorlog. Het volk is gerechtigd tegenstand te bie- 'den, indien een revolutie van boven af komt. Het zou -ep treurig zijn, indien de grond wet in gevaar zou worden gebracht door lieden, die deel uits-aken der regeering. De Centrum-fractie in Pruisen zou heden bijeenkomen. Het partijbestuur der soc.-dem. heeft in een resol... hèt optreden tegen de Pruisische staatsregeering veroordeeld. Opheffing van den staat van beleg? Wolff meldt uit Berlijn, dat in Pruisen de ontwikkelingsgang voortschrijdt in den dooi den Rijkskanselier gewenschte- zin. Dr Bracht heeft, behalve de leiding van het Minister van Binnenlandsche Zaken, ook de zaken van den Staatssecretaris overgeno men, nadat dr. Weismann zijn pensioen .verzocht heeft. Tenslotte moet nog opgemerkt worden, dat men ïekenen kan op een spoedige opheffing van den uitzonderingstoe "d m Berlijn en Brandenburg, on wel misschien reeds heden. Ook daarvan verwacht men een gunstigen invloed op de openbare meening in do rich ting van een verdere ontspanning en bevre diging. Baden en de nieuwe situatie. Het Badensche Staatsministerie heeft den president van het Staatsgerechtshof te Leip- zie >- n telegram gezonden, waarin het op grond van tikel 19 van d^ Rijksgrondwet protesteert tegen do door de Rijksregeenng genomen maatregelen in Pruisen De Badensche -egeering zal echter met groote gestrengheid alle maatregelen nemen jpm bloo Ivergieten te voorkomen rn daar door de Rijksregeering het voorwendsel ontnemen om, zooals thans in Pruisen is ge schied in te grijpen. Overigens zal Baden alle noodverordenin gen, uit Berlijn komende, uitvoeren. De president van Baden, Dr. Schmidt ver klaarde, dat Baden zich niet aansluit bij de Pruisische klacht omdat men den toestand van zaken niet voldoende kent. Ook heeft Baden een andere klacht ingediend dan Beieien. Baden erkent dat de Rijksregeering principieel het recht heeft, op grond van art. 48 een Rijkscommissaris te benoemen. Ambtenaren op nonactiviteit. Onder toekenning van wachtgeld worden 24 hooge Pruisische ambtenaren op nonacti viteit gesteld. Onder deze ambtenaren, zijn drie staatssecretarissen, vier oppex-presiden ten, acht politiecommissarissen en twee po- litiedirecteuren. De politie-commissaris Gr-esinski, de po- litie-vice-commissaris Weiss en dè comman dant de- Schutzpolizei Heimansbtrg worden strafrechtelijk vervolgd. Heimansberg opnieuw gearresteerd In den vroegen ochtend werden de afge treden Berlijnsche politie-commandant Hei mansberg en twee politie-autoriteiten gear- HEIMANSBERG resteerd, verdacht van handelingen in strijd met de verordening van den rijkspresident van 20 Juli. De Rote Fahne is voor vijf dagen verbo den. Het blad was als nooduitgave ver schenen. GRANDI AMBASSADEUR TE LQNDEN De vroegere minister van Buitenlandsche Zaken, Grandi. is benoemd tot Italiaansch ambassadeur te Londen. DE CONFERENTIE VAN OTTAWA Met veel militair vertoon is de economi sche conferentie van het Engelsche rijk te Ottawa in Canada geopend door den gou verneur-generaal van Canada. Namens de Engelsche regeering sprak Baldwin,-die een pleidooi hield ten gunste in den handel binnen het Engelsche rijk. Hierna spraken minister Bruce, van Aus tralië, de vertegenwoordiger van Nieuw- Zeeland en de vertegenwoordiger van Zuid- Afrika, Havenga, die verklaarde, dat Zuid- Afrika geen voorstander is van de theorie in een autarkisch wereldrijk. De Iersche vertegenwoordiger legde èr den nadruk op, dat Ierland bereid is alge meen betere handelsverdragen te 'sluiten tot wederzijdsch .voordeel der verdragslui tende partijen. EEN DICTATUUR IN SPANJE? Tusschen de republikeinen en socialisten in Spanje is een breuk ontstaan, doordat Lerroux, de leider van eerstgenoemden, de socialistische ministers uit do Cortez, het parlement, wil gooien en streeft naar de dictatuur. DE AANSLAG OP Dr. LUTHER Tegen Dr. Max Roosen en tegen Werner Kertscher is wegens den aanslag op Dr. Luther resp. 3 jaar en 2 jaar en 3 maanden gevangenisstraf geëischt, met den eisch van onmiddellijke gevangenneming dor ver dachten. HET AANTAL WERKLOOZEN IN PRUISEN STIJGENDE Het Pruisische bureau voor do statistiek deelt mee, dat er in Juni 1.552.131 werkloo- waren tegen 1.508.988 einde Mei. Doze vermeerdering is oven sterk als de stijging Mei en April. WERKLOOZENONDERSTEUNING IN AMERIKA President Hoover heeft de samengevatte Wagner-Garner voorstellen, waarin een ka- pitaalsvermeordering van de Reconstruction Finance Corporation met 1.8 milliard tot 3.8 milliard wordt bepaald, onderteekend. Van dit bedrag komen 1500 millioen voor nieu we credieten voor industrieelen bouw, sta ten, gemeenten en openbare bouwwerken en 300 millioen dollar voor leeningen aan af zonderlijke staten ter directe ondersteuning van werkloozen. Verder zullen 322 millioen worden besteed voor landbouvveredieten. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE EEN RUMOERIGE BIJEENKOMST. Donderdag werd in de hoofdcommissie der ontwapeningsconferentie te Genève de Verdedigingsresolutie van de groote mo gendheden onder handen genomen door de sovjet-delegatie, wier voorstellen op de ba sis van hot plan-Hoover een vermindering cischen van 331/3 pet. op alle huidige be wapeningen ter land, ter zee en in de lucht, met uitzondering van de bewapening dor kleine mogendheden en van die staten die reeds bij internationaal verdrag zijn ont wapend. Litwinow noemde de Verdagingsresolutie een bittere teleurstelling. De verklaring inzake de garantie van den vrede, in de pracambule der resolutie, wordt door de inhoud der resolutie opge heven. De resolutie is in strijd met het be sluit der conferentie nopens een Verlaging der huidige bewapeningen tot een minimum. De resolutie bevat geen enkel cijfer. Ten slotte gispte Litwinow de tot nu toe door de groote mogendheden toegepaste middelen: de overige mogendheden zonder deze bij de beraadslagingen toe te laten faits accomplis te stellen. Hij verklaar de dat zijn regeering onder deze omstandig heden de verdagingsfesolutie verwerpt. De Italiaansche minister van Luchtvaart, Balbo, verklaarde, dat hij niet zal deelne men aan de stemming over de afzonderlijke deelen der resolutie en evenmin aan de slotstemming, aangezien de Italiaansche regeering de werkzaamheden der conferen tie tot nu toe zonder resultaat gebleven acht Ambassadeur Nadolny verklaarde dat de Duitsche delegatie niet zal deelnemen aan de stemming over de afzonderlijke deelen der resolutie. Hierna kwam het tot een heftige woor denwisseling tusschen Henderson en Lit winow. President Henderson wilde het wij zigingsvoorstel van Litwinow op de praeam- bule, waarbij in tegenstelling met de ver- dagingsresolutie voorgesteld wordt het Hoo- ver-voorstel inzake verlaging van alle bo wapeningen met een derde aan te nemen, in stemming brengen in dien vorm dat slechts ,via de prasambule der verdagings resolutie hierover wordt gestemd. Litwinow protesteerde hiertegen krachtic Onder groot rumoer werd gestemd. Bij telling constateerde Henderson, dat 30 stem men waren uitgebracht vóór de handha ving van de praearnbule, zooals voorzien bij het voorstel, en vijf stemmen tegen, bij zestien stemmen blanco. De vertegenwoordigers van Duitschland. Ptalië en een aantal kleine landen onthiel den zich van stemming. De groep van acht staten met Polen was er over teleurgesteld, dat het luchtbombar- dement niet onvoorwaardelijk ook op de slagvelden Verboden" is en het verbod af hankelijk wordt gemaakt van het toLstand komen van een regeling van de internatio nale reglementeering der burgerlijke lucht vaart. Daar echter de resolutie het beginsel van een totaal verbod van luohtbombardement inhoudt, zouden de negfen staten zich bij don voorgestelden tekst neerleggen, Hongarije zou dit echter niet doen en to gen stemmen. Hierna' werd de tekst van de resolutie in Benesj over het /luchtbombardement met 29 tegen 9 stemmen goedgekeurd bij 12 stern-onthoudingen. Betreffende den tekst inzake de artillerie stelaen Nederland en Zweden een vereen voudiging voor. Er zou niets anders worden overeengekomen dan dat de conventie hej aantal en het maximum kaliber van ae stukken bewegelijke artillerie der land macht zou beperken. De Amerikaan Gibson en de Franschman Boncour waren tegen dit amendement. Prof Mr. V. H. Rutgers viel direct Amerikaan en Franschman aan. Hij wenschte allereerst Gibson gefluk met zijn trouw aan een eigen lijk door hem zelf niet gewenschten tekst. Daarop werd afgerekend met Boncour, en wel op zulk een wijze, dat dit een vrij al gemeen applaus verwierf, wat echter wei nig gaf, want de oorspronkelijke tekst werd goedgekeurd mét 33 tegen 6 stemmen en 10 onthoudingen. 78 JAAR ZONDER KWALEN Zij voelt zich als 48 Ook op hoogen leeftijd zijn pijnen en kwa len wel te vermijden. Als ze komen i altijd een oorzaak voor, een oorzaak die wel verholpen kan worden. Hier volgt een kleine les om oud te worden, gegeven door een vrouw van 78. „De laatste vijf jaar heb ik geregeld Kru schen Salts gcbruiH, en ik moet U eerlijk bekennen dat ik er niet meer buiten zou willen. Ik heb nu in 't geheel geen pijn meer en ik voel me zoo jeugdig alsof ik 48 Niemand wil gelooven hoe oud ik ben. Ik schrijf het alles toe aan Kruschen Salts". vlnvr. C. M. Vele menschen worden oud, lang voor hun tijd, omdat ze één noodzakelijke vereischte voor de gezondheid verwaarloozen: de ver eischte van een inwendige zuiverheid. Ein delijk beginnen ze eens met het gezonde Kruschen-systeem. En dan waarschijnlijk Voor het eerst in hun leven zuilen eiken dag alle afvalstoffen uit het organisme wor den verwijderd. En bijna onmiddellijk voe len ze, dat hun jeugd teruggekomen is. Zij voolen zich energiek en opgewekt. In een woord, dit is het beroemde Kruschen-gevoel! Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.). OORLOGSOPWINDING IN BOLIVIA In geheel Bolivia (Zuid-Amerika) is naar uit La Paz wordt gemeld, de staat van be leg afgekondigd. Te La Paz en alle steden van het land vonden opnieuw groote de monstraties tegen Paraguay plaats. De op winding der bevolking is buitengewoon groot Groote menschenmassa's marcheeren door de straten, roepen: Weg met Para guay" en eischen den oorlog. De Boliviaansche Centrale Bank heeft een crediet ter beschikking van de regeering gesteld voor het geval het tot oorlog komt. Alle partijen hebben dè regeering steun toe- jzegd. Intusschen is de Boliviaansche Minister van Buitenlandsche Zaken naar Washing ton vertrokken, om daar in overleg te tre den met de vertegenwoordigers van Bolivia en Paraguay, die nu reeds acht maanden zonder resultaat onderhandelingen hebben gevoerd over het conflict inzake Gran Chaeo Volgens,telegrammen uit Ascuncion heb ben de vertegenwoordigers van Paraguay, die korten tijd geleden de conferentie heb ben verlaten, opdracht gekregen eveneens met de tegenpartij in overleg te treden. REVOLUTIEPOGINGEN IN CHILI Er is in Chili een nieuw complot ontdekt en verijdeld om generaal Ibanez wederom aan de macht te helpen. Een drietal vrien den van den generaal zijn reeds gearres teerd en het landgoed, waarop de vroegere dictator zich had teruggetrokken, wordt op het oogenblik bewaakt, ONRUST IN PANAMA. De regeering van Panama (Midden-Ame- rika) heeft wegens de toenemende commu nistische onrust de uitwijzing van alle bui tenlandsche communisten en zware bestraf fing mn binnenlandsche propagandisten bevolen. In den nacht van Woensdgg op Donderdag zijn zestig communistische lei ders gearresteerd. HET KIND VAN LINDBERGH Do federale politie heeft het onderzoek naar de ontvoerders van het kind van Lind bergh gestaakt en de zaak thans overgela ten aan de politie van den staat New- Yersey. De federale politie zal haar me'dq- werking blijven verleenen, zonder evenwel al haar aandacht op het geval te concen- treeren. De ambtenaren van don federalen politiedienst oefenen een scherpe critiek uit op de methodes van de politie van New- Yersey. HEVIGE SNEEUWVAL IN SPANJE In de Aragoneesche bergen (Spanje) heeft het hevig gesneeuwd, waardoor vele dorpen zijn geïsoleerd. Door het wassen van vijf rivieren is een groot gedeelte .van de provincie over stroomd. GROOTE OVERSTROOMÏNGEN IN DEN KAUKASUS. In West-Grusinië in den Kaukasus zijn buitengewoon zware regens gevallen, waar door een spoorbaan over een afstand van acht K.M. is verzakt. Het verkeer moes; worden stopgezet. In andere deelen in Gru- sinië is de spoorbaan zoo beschadigd, dat 5000 man noodig waren om den weg wenr te herstellen en het verkeer weer mogelijk te maken. Verscheidene boeren worden ver mist NOODWEER IN POLEN. Het N.-W. van Polen is gèteisterd door een hevig onweer dat in vele plaats°n groote schade aanrichtte. Bij Kaliskz cloeg de bliksem in een afdeeling soldaten, "lie oefeningen huiswaarts keerden. Een infanterist werd onmiddellijk gedood, twee anderen werden zwaar gewond. In andere plaatsen werden nog vier personen door den bliksem getroffen. In het stadje Margonin, in Polen, zijn on geveer 200 personen tengevolge vanvleesch- vergiftiging ziek geworden. Bij velen vreest men voor hun leven. Er is een commissie, benoemd om een onderzoek naar de oor zaak in te stellen. DE ONTPLOFFING IN DEN DYNAMIET- TREIN. De ontploffing van den dynamiettrein in West-Transvaal heeft, naar thans geschat wordt, een schade van 100.000 pd.st veroor zaakt, waarvoor de spoorwegen grooten- deels aansprakelijk zijn. De dynamiet werd verzonden voor risico van den afzender. Uit Oost-lndie DE OPBRENGST DER LANDSMIDDELEN. Groote achteruitgang. BATAVIA. 21 Juli. (Aneta). De opbrengst der landsmiddelen bedroeg in Mei f 32.i OO.uOQ tegenover in Mei 1931 f 39.000.00. De totaal opbrengst over de eerste vijf maanden 1932 is f 163.000000 (in 1931 f 195.900.000) een achteruitgang van f 32.900000, hoofdzakelijk veroorzaakt door achteruitgang in de op brengsten der vennootschaps-belasting en van het invoerrecht. De monopolies brachten in Mei 1932 f 2.300.000 minder op dan in Mei 1931, waar bij de pandhuizen alleen f 1.300.000 minder. De opbrengsten van de P.T.T. en de S.S. waren in Mei 1932 resp. f 318.000 en f 541.000 minder dan in Mei 1931. Gemengd Nieuws. RUMOERIGE AVOND IN UTRECHT Gisteravond had in hotel de l'Ëurope te Utrecht een vergadering van den Fascisten- bond plaats, waar de heer Baars als spreker optrad. De vergadering zelf had een rustig verloop, daar door de fascisten 'n zeer scherpe selectie van publiek was toegepast. Op het Vreeburg hadden zich echter den geheelen avond honderden nieuwsgierigen verzameld, die vele rijen dik stonden, alsof het een op tocht gold. Vermoedelijk was deze belangstel ling te danken aan het feit, dat men een com munistische revanche verwachtte voor de ver stoorde vergadering, die eenigen tijd geleden in het N.V.-huis is gehouden. Toen de verga dering beëindigd was, werd het publiek eenigs zins rumoerig, hetgeen de politie aanleiding gaf in te grijpen. Ongeveer 12 uur heeft men op uitgebreide schaal gechargeerd, waarbij rake klappen werden uitgedeeld. In de Vie- straat is een groote spiegelruit bij deze rel letjes vermoedelijk ingegooid. De politie hoef de niet tot arrestaties over te gaan. NACHTELIJKE SCHIETPARTIJ In den Waarderpolder aan het Noorderbui- tenspaarne te Haarlem heeft Woensdagavond een schietpartij plaats gehad. Tegen het mid dernachtelijk uur bemerkte een bewoner van een der fabrieksgebouwen aldaar twee man nen, die met een zaklantaarn de omgeving af zochten. De bewaker stuurde zijn hond op de mannen af, waarop dezen eenige revolver schoten op het dier losten, welke misten. Toen de onbekende mannen daarop probeerden op de fiets te vluchten, ging de hond hen weer achterna, waarop een der mannen nogmaals een schot loste. De bewaker schoot hierna tot tweemaal toe terug doch de vluchtelingen ver- dweneh in de duisternis. De politie werd ge waarschuwd, die onmiddellijk het terrein af zette en de omgeving doorzocht. Doch van de verdachte personen is geen spoor meer ge vonden. GLAZENWASSCHER GEVALLEN Een 22-jarige glazenwasscher was gister morgen bezig de ramen van de tweede ver dieping van den winkel van het modemaga zijn Gerzon in de Kalverstraat te Amsterdam schoon te maken. Toen hy vanaf het raam kozijn op den ladder wilde stappen, gleed deze uit. De man viel op het trottoir. Mét ernstige kneuzingen werd hij door den G.G. D, naar het Binnengasthuis gebracht. DE INBRAAK IN DE GEREF. KERK TE SMILDE Hedenmorgen heeft de politie te Groningen in zijn woning den 23-jarigen J. H., die in gezelschap van zekeren J. K. uit Stadskanaal uit Veenhuizen was ontvlucht, gearresteerd. J. K. was gister reeds te Winschoten gear- resteerij. Zy zijn naar Assen op transport ge steld, om voor den officier van justitie te worden geleid in verband met een inbraak "e Geref. Kerk te Smilde. Radio Nieuws. 18.50 Lo n d e 19.10 H i 1 v e 19.30 H i 1 v e 20.00 Huize 20.15 H i 1 v e VRIJDAG 22 JULI Coooertenenz r 8 u m VARA: Orgelspel sum VARA: Orkest R.: Zigeuner Orkest sum VARA: Orgelspel sum VARA: Orkest i NCRV: Haarl. Orkest Vereen: sum AVRO: Residentie-Orkest I P a r ij s-E i f f Warschau: sympnonie-uonce Hulzen NCRVConoert I Huizen NCRVGramofoonmus Hilversum VARA: Gramofoc Duitschland" Gerlsch: „Zomer i NCRV: A. L. J. visschcn i VPRO: „Oud Testamentl- i NCRV: Handenarbeid en NCRV: Persberlchtei ZATERDAG 23 JULI e n KRO: Morgonooncert ers um VARA: Gramofoonmn ersum VARA: Gramofoonir e n KRO?Kunstensèrnblo i VARA: Vara-septet KRO: Sextet 16.00 H 1 1 ve r 16.15 Hilver 16.30 Hilver 16.50 Königs 17.00 Huizen 17.00 Hilver 17.05 Davent mm VARA: Concert lum VARA: Gramofoonmuziel i u m VARA: Concert wusterhausen: Concert KRO: Gramofoonmuzlek lum VARA: Frlesch uurtje KRO: Mandoline-orkest L VPRO: Morgenwijding KRO: Journalistiek weekover- i KRO: Kinderuurtje sum VARA: Kinderuurtje Politie- en Persbert 12.01 Hulzen KRO: Politieberichten 19.80 Hulzen KRO: Politieberichten KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND Te Mijdrecht brandde als evolg van hooi- broei de kapitale boerderij, bestaande uit woning met veestal, zomerhuis, schuur en twee hooibergen, van en bewoond door den heer Schran.a in Blokland tot den grond af Van den inboedel kon een gedeelte in veilig heid worden gebracht Verzekering dekt de aanzienlijke schade. HAAR DOCHTER VERMOORD? De politie te Kerkrade heeft aangehouden i Joegoslavische vrouw O., aldaar, in ver band met den dood onder verdachte omstan digheden van haar 5-jarige dochter. Volgens de verklaringen van getuigen moet de moeder steeds zeer bruut tegen haar dochter zyn op getreden. Op het lijk, dat reeds in beslag is genomen, zal vermoedelijk nog heden sectie worden verricht. ROEKELOOS WIELRIJDER Gister reed te Amsterdam een chauffeur met zijn auto uit de richting van de Damstraat komende aan de rechterzijde van de O.Z. Voor burgwal. Hoewel er op dat moment geen ver keer was, gaf de chauffeur bij het naderen van de St. Annastraat toch nog signalen. In St. Annastraat waren eenige opgeschoten jongens en meisjes aan het stoeien. Een jon geman sprong plotseling op een fiets en reed in pijlsnelle vaart, zonder op waarschuwingen te letten, de O.Z. Voorburgwal op, juist toen bovengenoemde auto aankwam. Om een bot sing te vermijden zou de fietser een zeer scherpe bocht hebben moeten maken, hetgeen door zyn oversnelle vaart onmogelijk was. De jongeman vloog met kracht tegen de zijkant van de auto op en werd tegen den grond ge slingerd, waar hij met een wonde iy het achter hoofd en verschillende kwetsuren in het ge laat, bloedend en bewusteloos bleef liggen. Hij is naar het Ginnengasthuis vervoerd, waar hy ter verpleging is opgenomen. Uit het Sociale Leven CHR. POLITIE.AMBTENAREN Een afdeeling Leeuwarden van de Kon. Marechaussees Op 13 Juli j.l. la ln het Oranje-Hotel te Leeu- ..an de Algemeene van Christelijke and. opgericht de ran den Bond maren in Nede Kon. Mareohai i: Afdeeling Kon. Mare- Weerbericht. Het dunne pültjo geeft den vorlgon et: Hoogste stand te La Coruna 764.5. Laagste stand te Ingö 753.8. Stand vanmorgen halftwaalf 758.4. 23 JULI Zonsopgang 4.07 u.; Zonsondergang 8.04 u. Maansopgang 10.03 u.; Maansonderg. 10.38 u, WEERVERW ACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige W. tot Z. wind, zwaar bewolkt of betrokken, met tijdelijke opkla ringen, waarschijnlijk enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 16.4 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomertijd: Van 's avonds 9.34 u. tot 's morgens 4.39 u, ^WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Caup 3.94 4.01 Heden Vorig Walshut 4.28 4.36 Basel 2.10 2.36 Hnningen 3.10 3.06 Rheinweiler -0.83 -0.84 Kehl 4.46 4.40 Maxau 6.24 6.30 VVIedesheim 1.16 1.22 Mannheim 5.43 5.56 Lohr 1.72 1.86 Malné 2.43 2.50 Blngen 3.30 3.36 Éms Coblenz 3.58 3.66 Trier 0.55 0.67 Keulen 3.74 3.85 Ruhrort 2.53 2.66 Wesel 2.51 2.5J Emmerik 3.65 3.7 Dasseldorf 3.23 3.3! Maastricht 1.91 1.9 Venlo 10.99 10.9! HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 23 Juli (Oude Amsterdamsche tüd) Delfzijl 2.56 14.56 Hellevoetsl.6.31 18.53 Helder le 0.00 0.00 Zierikzee Idem 2e 10.27 19.43 IJ malden 6.33 18.55 H.V.Holland 6.45 18.13 Scheveningen 6.65 6.23 Rotterdam 8.01 19.69 Wemeldingo 6.42 18.56 Vlisslngen 4.54 l7.04 Terneuzen 5.-.8 17.42 6.11 18.15 i St. Anna Parochie, penningmees Rechtzaken. DE BANKOVERVAL TE SCHIPLUIDEN. De vonnissen bevestigd. Het Haagsche Gerechtshof heeft gisteren uitspraak gedaan in het hooger beroep van de zaak van den overval op den kassier der Coöp. Boerenleenbank te Schipluiden, dan heer H. M. v. V., gepleegd op 7 November van het vorig jaar. Do hoofddader, der 33-jarige kellner J. J. M. D., uit Rotterdam, werd door de Haag sche rechtbank veroordeeld tot 10 jaar ge vangenisstraf; de 27-jarige meubelmaker J. v. L. aldaar, tot 7 jaar; de 30-jarlge haven arbeider M. S. aldaar, tot 5 jaar gevangenis straf, terwijl de 28-jarige boerenarbeider A. J. v. U., uit Vlaardïnger-Ambacht word vrij gesproken van de hem ten laste gelogde uit lokking. Het Hof heeft qlle vonnissen door de Haag sche rechtbank gewezen, bevestigd. De advocaat-generaal had voor verdachte D. verzwaring van straf van 10 tot 12 jaren gevorderd en tegen den vrijgesproken ver dachte van U 2 jaren gevangenisstraf ge- ei scht. Schaakrubriek. Zij draagt al=. ihaussc, District-Leeuwarden. Het voorloopig bestuur besta •en: G. Kampstra, opporwachtm' HET SCHAAKTORNOOI TE BERN. De uitslagen van de vijfde ronde luiden s volgt: H. Johner wint van Naegeli; Rivier i liest van Flohr; Colin remise met Grob; Sultan Khan wint van Stiihelin; P. Johner wint van Voellmy. Over deze ronde meldde de Zwitsersrhe draadlooze dienst, dat er groote belangstel ling uitging naar de partij EuweAljechin. De uitslagen der zesde ronde zijn: Nae geli wint van Stahelm, Grob verliest van Sultan Khan, Voellmy wint van Colin, Euwe remise met J. Johner. Berstein verliest van Aljechin, Flohr wint van Hennoberger, Gygli remise met River, H. Johner verliest van Bogoljoebow. KAPITEIN KLAKKEBOS GAAT NAAR AMERIKA 55. Net had de kapitein het gezegd, of daar kwam van tusschen de hoornen een lieele troep Indianen to voorschijn. Ze hie ven een woest krijgsgeschreeuw aan. Het was een akelig schouwspel, al die woeste, dreigende gezichten, verlicht door het flak kerende vuur! Brrr, de arme wereldreizigers stonden te beven als een rietje! 56. Toen trad er een uit den troep naar voren. Of het de baas was, wisten ze niet, maar hij begon allerlei vreemde gebaren, te maken; zeker om te vragen, wat ze zochten. Nu, de man zag er prachtig uit, dat moet gezegd worden. Hij had krullen op z'n ge zicht getatouëerd, waar een teekenmeester jaloersch op zou worden. (Wordt Maandag vervolgd^)

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2