Miruiur CriïlsdK ABONNEMENT: Per kwartaal in Leiden en in plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2 35 Franco per post 2.35 portokosten Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending ,4.50 Bij dagelijksche zending ,5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 71/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar N°. 3715 T^sgelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 21 JULI 1932 ADVUBTENTIEN Van 1 tot 5 regelsl.l^Vf Elke r.'eel mepr0.22Vj Ir.gez. Medcdcelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meera 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0 '0 12e Jaargang Dit nummer Destaat uit TWEE bladen h* de Rijkswerkinrichtingen te Veenhui- EERSTE BLAD. VRIJ GEVAARLIJK VOOR BEELD Telkens weer blijkt, dat ook onze beste liberale medeburgers van onze schoolstrijd maar heel weinig hebben begrepen. Altijd weer komen de oude waandenkbeelden ove Christelijk onderwijs voor den dag. Toen besloten was, om noodgedwongeh ii de Wieringermeer een bizondere neutrah school te stichten, waar het godsdienst onderwijs buiten de schooluren wordt gege' yen, hebben we onmiddellijk gewaarschuwd- '««r de consekwenties. Immers, we voor fasen de vraag van de overzijde: als dat deer kan, waarom kan het dan elders niet? Ln waarom niet overal? We noemden het daarom een waagstuk en een opoffering. Het verloop der geschiedenis stelt ons vól kernen in 't gelijk. De redactie van het libe rale Handelsblad is over het geval gaan nadenken, en komt tot merkwaardige conclusies. Het blad ziet de eenheidsschool komen. Niet een zoodanige, dat kinderen uil cie meest heterogene gezinnen bijeen ge plaatst worden, maar een school waarin zoowel kinderen voor wie openbaar onder wijs verlangd wordt als kinderen van ouders die bizonder onderwijs voor hun kinderen wenschen, plaats kunnen vinden. Wel standsverschil, maar geen geloofs verschil. Waarom ook? Bij verschillende: vakken blijft de gezindheid der ouders ge-, heel buiten spel. Zelfs aardrijkskunde en lezen kunnen als neutraal vak behandeld worden; meent het blad. Voorstanders van Christelijk onderwijs voelen hier reeds duidelijk, dat het liberale blad in de oude Jiberale schoolpolitiek vast geloopen is. Het wordt nog duidelijker bij de bewering: zen mr. dr. R. H. baron de Vos van Steen' wijk, commissaris der Koningin in de pro vincie Drente. RAAD VAN NED.-INDIE. Bij Kon. besluit is aan den lieer L. H. W van Sandick, lid van den Raad van Ned.- Indië, op zijn verzoek met 20 Augustus eer vol ontslag uit 's rijks dienst verleend, on der dankbetuiging voor de langdurige er trouwe diensten, door hem aan den lande bewezen. DRINKWATERVOORZIENING. Bij Kon. besluit is met 1 Augustus aan J. Ph. Snel, bureel-ambtenaar bij het Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig VEERDIENST GORINCHEM-- SLEEUWIJK DE EOUW VAN DE DERDE VEERBOOT De bouw van een dercle groote veerboot is gegund aan de N.V. Scheepsbouwwerf en machinefabriek „De Klop", te Sliedrecht. zijnde 'ie laagste inschrijfster van die wer ven, die zelf ook de machines maken. HET TWENTE.RIJNKANAAL TEWERKSTELLING VAN WERKLOOZEN :en, waaruij 5™* te,pas ka..n opgenomen te krijgen. Zoo komt het ar overigens, u.j herhalen hel,da( ccn ,,ctlTkkphjk op lectlijl, Sütf™, °r, ®.a.rrt2°tP,trünrle vader in de werkverschaffing moet „Geschiedenis zeker vakken, waarbij „kb komen, maar kan men all van het beginsel,- volgens hetwelk liet godsdienstig zuurdeesem het geheele on derwijs moet doordringen, probeeren .het elementaire onderwijs in teekenen, rci~~ nen, enz. te tinten." Het woord „godsdienstleer" is hier zeer typeerend; en dat hierbij „kleur" te pas kan komen, bewijst wat we schreven: Van onze schoolstrijd heeft zelfs deze redactie niets, maar dan ook niets, begrepen. Toch meent het blad, dat de Wieringer- meerschool in het nieuwe land, ook nieuwe onderwijsperspectieven opent; n.l. een school, waar naast de onderwijzers, die de „open bare" onderwijsbehoeften zullen bevredigen, onderwijzers en geestelijken zullen staan om godsdienstonderwijs te geven. Precies de oude theorie: zout naast het c-ten, maar niet er in, zooals Dr. Kuyper zei. Het blad beweert: „De centrale eenheidsschool in de Wie ringermeer kan een school worden zon der overbodige hekken, een school die op den duur wellicht een voorlooper zou kunnen worden voor een betere regeling van ons versnipperd onderwijs." Wij antwoorden: eenige samenwerking, b.v. ten aanzien van gymnastieklokalen is best mogelijk; maar overigens kan het niet; absoluut niet. Ondanks Wieringermeer. Onze correspondent in Twente meldt ons. Zooals bekend worden plannen beraamd u werkloozen tewerk te stellen aan de Twente—Rijnkanaalwerken en tijdelijk voor het groote grondwerk geen machines, doch arbeiders te gebruiken. Voor (lit plan, waar omtrent reeds een bespreking met de Twcnt sclie gemeentebesturen is gehouden, voelen deze laatste zeer veel, maar zij zijn tevens er van doordrongen, dat aan de uitvoering groote moeilijkheden zijn verbonden. Een der eerste bezwaren, waarop men bij een tueele uitvoering zal sluiten is het feit, dat men hier met productief werk te doen heeft en dat men v Te est, dat van de zijde arbeidersorganisaties bezwaren zullen •den opgeworpen om dezen arbeid te be talen naar den norm, welke in de werkver- chaffing geldt. In verband daarmede zal 't gemeentebestuur \an Enschede overleg ple gen met de vakcentrales. De gemeentebestu- ren voelen echter veel voor het plan, omdat het zeer gewcnscht is, dat zooveel mogelijk godsdienstleer ziin I menschen aan arbeid worden geholpen- Zij godsdienstleer j zullen „-achten eenigv lerlichtcnde bepal.n- BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTERS. Per 1 Augustus is benoemd tot burgemees ter der gemeente Stedum G. Kuijper; zijn opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeenten Dirksland, Melissant en Her- kingen D. J. Visscher; van Schermerhorn B. Meindersma; van Gaasterland H. Gaai- kema; en van Hoedekenskerke J. M. Slegt. DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. Bij Kon. besluit is aan den hoofdcommies bij het Departement van Defensie P. Gest- man met ingang van 15 September op zijn verzoek eervol ontslag verleend. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit is aan mr. G. J. C. Schilt huis met 1 Augustus eervol ontslag ver leend als kantonrechter-plaatsvervanger in liet kanton Rotterdam; is benoemd tot kantonrechter-plaatsver vanger in Beesterzwaag J. P. van der Sluis, notaris te Gorredijk. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de vaca ture van raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem voorloopig niet zal worden vervuld. RIJKSSEROLOGISCH INSTITUUT. Bij Kon. besluit is met 15 October aan W. N. Hendriks, technicus bij het Rijksserolo-j gisch Instituut, op zijn verzoek eervol ont slag als zoodanig verleend. REGENTEN GEVANGENISSEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het College van Regenten over de gevangenissen te Arnhem mr. J. II. M. van der Grinten, raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid, tevens voorzitter van het College van Regenten inde vader in de werkverschaffing i arbeiden en dat twee volwassen zoons zon der werk rondloopen. Men heeft daarom de wenschelijkheid uitgesproken om in zoo'n geval een der zoons tewerk te stellen. De heer Meyer de Vries heeft reeds toegezegd dat hij er bij de Regeering op zal aandrin gen dezen wensch in ernstige overweging te nemen. Voorts is er van de zijde der Gemeentebe sturen op aangedrongen om ongehuwde werkloozen, die voor zich zelf moeten zor gen, in de gelegenheid te stellen bv. eens in de drie weken naar de werkverschaffing te gaan, opdat zij zooveel kunnen verdienen, dat zij in staat zijn de allerbenoodigstc kleedingstukken aan te schaffen. Zij ont vangen nu zooveel ondersteuning, dat ze juist hun kostgeld kunnen betalen. VOOR NEDERL. FABRIKAAT COMMISSIE GEÏNSTALLEERD De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft gistermorgen in een der zalen van zijn departement cle Commissie geïn stalleerd, welke hem van advies zal hebben te dienen inzake de propaganda voor Ne- derlandsche fabrikaat, waarvoor op de be grooting voor het loopende jaar gelden zijn uitgetrokken. Minister Verschuur hield de installatie- rede, die door de Voorzitter der commissie mr. M. P. L. Steenberghe werd beantwoord. ZUIDERZEEVISSCHERIJRAAD OPGEHEVEN Bij K. B. van 16 Juli is te rekenen van 1 Juii j.l. opgeheven de sedert 20 Maart 1911 vnor de visscherij in de Zuiderzee bestaande Viescheriiraad. CONGRES WETENSCHAPPELIJKE BEDRIJFSORGANISATIE In het voortgezette Congres voor Weten schappelijke bedrijfsorganisatie werd de ver gadering voor vraagpunt 10 inzake voorbe reiding, verdeeling en controle van den arbeid i den landbouw geleid door Dr. H. J. Lo- i n k, oud-directeur-generaal van den Land bouw, die het groote belang van de onderzoe kingen op dit gebied voor den landbouw in zijn gehpelen omvang in het licht stelde. Daarop leidt Ing. Van den Ban de be sprekingen in met een beschouwing over het onderwerp en de 14 hieraan gewijde rappor ten. De grenzen van het voor uiteenloopende behandeling vatbare onderwerp trekt spr. al dus, dat daaronder valt alle arbeid welke in een landbouwbedrijf moet worden verricht. Dit houdt in. dat mag worden ondprzocht of bepaalde werkzaamheden met de hand dan wel met behulp van werktuigen moeten ge schieden en meer speciaal dient te worden nagegaan, welke werktuigen het meest aange wezen zijn en met welke gereedschappen en volgens welke werkmethoden de arbeiders moeten werken. De rapporten bewijzen verder, dat de studie m den landarbeid zich in de verschillende landen in een ongelijk stadium van ontwikke ling bevindt. Een belangrijke factor voor de mate, waarin de resultaten der landarbeidsleer de praktijk ingang vinden, is intusschen gelegen in de energie en den commercieelen aanleg der bedrijfsleiders. Onder leiding van den heer Ir. Maas Geesteranus vergaderde groep 4. Het onderwerp der bespreking luidde: „Hoe moet ALG. SYNODE NED. HERV. KERK 1e Zitting. De afgevaardigden ter ver gadering zijn: Hoogleernren vanwege de Ned. Ilerv. Kerk uit de universiteitssteden: Prof. Dr. L. Knap pert tc Leiden; Prof. Dr. Th. L. Haitjema te Groningen. Vanwege de Prov. Kerkbesturen en de Waalsche Commissie: de H.H. J. Barbas, nred. te Hengeloo (G.); Dr. P. Smit, pred. te Heumen; A. B. te Winkel, pred. te 's-IIage; P. Bokma, pred. te Schiedam; D. Mulder, pred. te Westwoud; A. P. Smits (in plaats van den heer A. Óhlen), oud-oud. te Am sterdam; Dr. G. J. Weyland, pred. te Veere; Dr. H. E. G. van de Meene, pred. te Ovei- langbroek; M. E. v. d. Veen, oud. te Utrecht; Dr. C. J. Niemeyer, pred. te Bolsward; H. Eisma, oud. ter Bolsward; L. S. v. Zwet, pred. te Aimeloö; P. Wolffensperger, oud. te Zwolle; F. Tarnmens, pred. te Oostwold; E. II. Mellerna (in plaats van den heer J. W. Bolt), oud. te Winschoten; J. W. J. Ad el ink, pred. te Heeze; E. Baron Prisse, oud- oud. te Ulvenhout; J. Boonstra, pred. te Gieten; E. J. II. Brandligt, Waalsch pred. te Groningen. Vaste leden met adviseerende stem: de H.H. D. den Breems, secretaris te 's-IIage; Mr. S. J. Hogerzeil, Quaestor-Generaal te s-Hage. De lieer H. Eisma, oud. te Bols ward, zal na een week worden vervangen door zijn secundus, den heer F. W. C. do Haas te Sneek. Als president van jaren opent Dr. G. J. Weyland de vergadering met het lezen van Psalm 103 en gebed. In een toespraak herinnert spr. aan het jongste jaaroverzicht in het Jaarboek der N. II. K., dat hij prijst, over de opening dei Synode, waarhij vroeger gedifferentieerde toespraken werden gehouden; dorh in 1931 woorden, die sohpr en nuchter waren; hij ziet hierin een deugd; hoe ouder we den, hoe nuchterder; en, president van jaren zijn, is een plicht van den ouderdom. Aan de welkomstgroet wil hij enkele woorden toevoegen. Wij zouden kunnen spreken over den crisis-tijd, dien we ook op kerkelijk ge bied ontwaren, ook in zekere geprikkeld heid; een niet le verwonderen verschijnsel, Moge deze niet het kenmerk zijn van onzen arbeid, maar een wijze bezonnenheid met getrouwheid en liefde. Onze arbeid gaat niet op rozen, hij is niet gemakkelijk en gewaardeerd. Ilozea zegt: Ik zal uw weg met doornen omtuinen. Toch wil spr. denken aan Drumnionds srhoone woord over de Christelijke liefde: „W~ k nen den weg door het leven maar éénmaal gaan, laat ons dan rozen strooien op het VERDRAG MET BELGIE INZAK F. INVALIDITEITS- EN OUDERDOMS-VERZEKERING Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu ring van een tusschen Nederland en België gesloten verdrag betreffende de gelijkstelling van elkanders onderdanen voor de toepassing der wederzijdsche wetgeving op het punt der invaliditeits en ouderdomsverzekering ei regeling van de gevolgen voor elkanders onderdanen van het naast elkander werken dier wetgevingen. WIJZIGING DER KIESWET DE RESTZETELS WOEDEN DUURDER. Andere wijzigingen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging 'an eenige artikelen der Kieswet. Het komt op het volgende neer. Om te voorkomen, dat maar luk-raak can- didatenlijsten worden ingediend, hoewel er geen sprake is, dat op die lijst ook maar één zetel valt, wil de Minister als eisch stellen, dat de handteekeningen van bevoegde kiezers, die de candidatuur steunen, moeten worden gesteld ter secretarie van de gemeente, waar het hoofdstembureau is gevestigd. Waarschijnlijk zal blijken, dat menigeen, die i maar teekent, er niet zooveel voor over heeft. De ontworpen regeling, welke voor alle •erkiezingen geldt, komt hierop neer, dat gedurende 14 dagen vóór de candidaatstelling op de genoemde secretarie iedere kiezer de gelegenheid krijgt zijn handteelcening te plaatsen onder een candidatenlijst, die hijzelf aanbiedt, of die door een ander kan worden langeboden. Tegen de kleine partijen. Teneinde de versnippering van stgmmsn in erband met de talrijkheid van partijen met slechts één vertegenwoordiger in de Tweede Kamer, te verhelpen, wordt voorgesteld het percentage van 75 van den kiesdeeler, hetwelk thans geldt voor de verkrijging van estzetels, te verhoogen tot 90 9c- Deze verhooging zal alleen gelden bij de erkiezing voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten. Voor de gemeenteraden, by welker verkie zing als gevolg van het minder aantal te ï'.len plaatsen het thans mogelijk is, dat partij niet even 40 9£ van het totaal aantal uitgebrachte stemmen de absolute meerderheid der zetels verwerft, zal veeleer de bestaande bepaling moeten worden ver- :wakt en wel in dier voege, dat het minimum an 75 9'o enkel zal gelden voor het verkrijgen •an den eersten restzetel. Voorts wordt voorgesteld een vervroeging an de stemming, door den dag der candidaat- telling te bepalen op don tweeden Dinsdag der maand Mei. bedrijf de technische en geestelijke op-1 t'a'' van den naaste". Laat ons dit doen dooi leiding van het toezichthoudend personeel 5,e liefde van Christus. Zoo mogen we elk jaar onzen arbeid beginnen, niet ten doode, maar ten leven. Spr. herinnert aan Roe- nTcensche dwangarbeiders in de zoutmijnen, wier weg geregeld langs een kerkhof leidde en hen telkens deed denken: Straks is mijn plaats daar ook. Zoo is het bij ons niet. Wij zijn geen dwangarbeiders. Onze weg voert ten leien. Is 't Gods weg, dan zijn wij daar van altijd zeker. Bij het openen der Confe rentie te Stockholm zeide de Bisschop van Winchester: Wat wij noodig hebben, is niet cle dood maar het leven. In dienst Christus wordt ons duidelijk: „Uw woord is bet leven en het leven is het licht der men- schen". Spr. herinnert aan het heengaan van Dr. J. Th. de Visser, die onze Vader- landsche kerk een warm hart heeft toege dragen. In den Zuiderzeeraad en den Raad van Beroep voor de Predïkantstraktementeri heeft de overledene belangrijke diensten be wezen. Hij was een welbespraakt redenaar, met groote geschiedkundige kennis, die hij stolde in dienst van zijn Heer, de kerk en het vaderland. Inzonderheid heet spr. de prae-adviseurs en den secretaris welkom en verklaart de vergadering geopend. Alsnu wordt overgegaan tot benoeming van het Moderamen. Benoemd wordt tot president Dr. G. J. Weyland, tot vice-presi dent de heer A. B. Te Winkel en tot diens secundus de heer F. Tarnmens, die deze be noeming aannemen. Het Reglement van orde wordt vastge steld; de agenda aangevuld. Prof. Dr. F. W. A. Korff, die zijn benoe ming tot kerk. hoogleeraar te Leiden heeft aangenomen, zal li October zijn ambt aan aarden. De heer H. C. C. Franck heeft wegens on gesteldheid bedankt als lid der Alg. Syn. Commissie. Den vice-president wordt ver zocht, de registers van den secretaris na te zien. Er zal slechts één synodus contracta worden uitgeloot. Aan de orde komt het verslag van de ver richtingen der Alg. Syn. Commissie gedu rende het afgeloopen jaar, onder meer van de financieele aangelegenheden in het alge- Vormen van rationalisatie. Onder voorzitterschap van prof. Ir. Dres den werd gister beraadslaagd over het onder werp „Vormen van rationalisatie bij eontinu- productie, serie-f abri enge en fabricage van afwisselende producten". Ongeveer 150 con gressisten waren aanwezig. Als inleider van de discussies trad op Dr Louwerse. Onder leiding van Mr. van Hellenberg-Hubar werd een zitting gehouden waarin het vraag stuk der distributiekosten in den tusschen- handel tegenover de omzetsnelheid van den voorraad werd besproken. Inleider was hier de heer J. J. R. Schmal, secretaris van het Economisch Instituut voor den Midden- Voorts werd een ziting gehouden, gewijd aan het onderwerp: „Marktanalyse voor cou rante producten." Er waren verschillende in leiders. De leiding berustte bij den heer Van der Leeuw. Ka afloop der zittingen werd door de con gressisten een boottocht door de havens ge maakt, aangeboden door het gemeentebestuur van Amsterdam. De dames-congressisten maakten een autotocht naar Haarlem. Sluitingsrede van Dr. Colijn. Het Congres werd gistermiddag gesloten met een rede van Dr. H. Colijn. ,Op deze rede komen we morgen terug. Een verrassing. Tijdens de zitting van het Congres ontving de Italiaansche deelnemer Signor Biagi tele grafisch bericht, dat hij benoemd was tot minister van Economische en Sociale Zaken in Italië. Hij is onmiddellijk naar Rome ver trokken. DIACONIEËN NED. HERV. KERK CONFERENTIE DER FEDERATIE „De zo.-g voor Ouden van Dagen" Nadat Dinsdagmorgen door Ds. G. Tiche laar, van Lisse, begonnen was met een over denking, waarbij van Hand. 20 35 werd uitgegaan, werd de Diaconale Conferentie te Lu n teren vanwege de Federatie van Ned. Herv. Diaconieën voortgezet door den heer J. Welling, van Nijmegen, die het onderwerp: „De zorg voor Ouden van Da gen" besprak. Spr. gaf daarbij een uiteenzetting bepaal delijk van wat de Diaconie te Nijmegen ten deze deed door den houw van rie stichtingen ..Levensavond" en „Julianaoord", resp. 'voor minder en beter gesitueerden. Hij gaf de historie van dit werk aan waarvoor in 192? de actie begon. Het leven in „Levensavond' wordt beheerscht door de vijf voorwaarden van „Armenzorg en Weldadigheid", afzon derlijke woongelegenhedcn zoowel voor al- leenwonenden als voor gehuwde paren; maaltijden, bediening en verzorging op eigen kamer; algeheele vrijheid voor de bewoners, eigen meubileering van woon- en slaapgele genheden en opname van invalide en andere personen, die bijzondere verzorging noodig hebben, mits ze niet aan een ziekte lijden, die gevaar oplevert voor hun omgeving. Velt bezwaren, die de oude gestichten aankleven zijn daardoor ondervangen. Bovendien bleek dat het wegnemen der massale verzorging bet bezwaar der gemengde bevolking onder vangt. Na zes jaar ervaring kan men gerust zeggen, dat het nieuwe syslcem niet mec-i voldoet, doch zeer goede resultaten heft. „Julianaoord" is in Maart j.l. geopend. E is wat meer comfort, overigens is er een voud en coberheid om de prijzen (pension prijs f S50—f 1200 per persoon per jaar) lang te houden. Deze stichting moet zichzelf be druipen. Eveiltueele winst komt aan Reide stichtingen zijn steeds bezet geweest pn verrichten uitnemend werk: L. voor Her vormden uit Gemeente en Classis Nijmegen; J. voor Protestanten uit liet geheele land. Er werden na dit referaat verschillende vragen gesteld, die door den heer Welling breedvoerig beantwoord werden. Vervolgens heeft de Conferentie eei cursie gemaakt naar Amersfoort, waar het rusthuis „De Lichtenberg" is bezocht. De avondvergadering kon weer onde ding van den voorzitter, Prof. Dr. J. R. Slo temakér de Bruine, staan. De heer A. van G e e I e n, directeur de Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Utrecht, sprak bier over: „De taak der Diaconieën o| het gebied van de werkloozenzorg in ver band met de werkzaamheid van do Over- Hü zette uiteen, dat door rationalisatie en mechanisatie vooral in de grootbedrijve werkloosheid zeer is toegenomen. Wijzende op de taak ten deze van Rijk en Gemeenten, noemde hij nauwere samenwerking op dit terrein een eerste eisch, wijl er massaal ge regeld moet worden cn vaste normen die nen te gelden. Vervolgens gaf hij de aanvullende taak aan, die hier nog voor rekening van de Dia conieën ligt, waarvoor hij voorbeelden ui! de practijk noemde. Verder zouden jeugdige werkloozen door ontwikkelingscursussen! gesteund kunnen worden. Ook in dit opzicht en vooral met liet oog op de toekomst moet er tusschen Diaconie en Overheid contact zijn. Ook deze inleiding werd door een breede bespreking gevolgd. Ds. M. Ottevanger beëindigde den dag met een overdenking over Jesaja 40 31. Voornaamste Nieuws. Kerknieuws. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Schiedam (3de pred.pl.), C. Vonk te Baarland. Bedankt: Voor Oudshoorn (gem. Al phei! a. d. Rijn), C. Vonk to Baarland. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Den Helder, cand. D. Bicsma te Groningen en W. Meijnhout te Haarlem. Beroepen: Te Urk, cand. W. F. La- man, te Leiden. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Lage Vuursche, A. M. den Oudsteïi te Elburg. Te Randwijk, J. E. Klomp te Ede. O I'D GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Alphen a. d. Rijn, B. Huisman, voorganger te Werkendam. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: Voor Dordrecht, A. Verhagen tc Middelburg. Drietal: Te Tholen, J. D. Barth te Bors- sele, M. Hofman te Krabbendijke en J. Fraanje tè Barncveld. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De heer H. de Jong, Theol. cand. te Wom- niels, is, na praeparatoir examen by de Geref. Kerken, beroepbaar verklaard, zal gaarne des Zondags die Kerken dienen en na 1 November jen eventueel beroep in overweging wil len nemen. VERKIEZINGEN Tn de Ned. Herv. Kerk: Roosendaal (N'.-B.). Voor het Kiescol lege. Gekozen zijn de 14 candidaten der recht zinnige lciesvereeniging „Evangelie en Belij- Vrijdag zal de Quaestor-Generaal in de vergadering komen ter behandeling der financieele aangelegenheden. Vrijdag a.s. zullen de groslijsten voor de vacaturen in de Alg. Syn. Comm. worden opgemaakt; de benoemingen zullen Maan dag a.s. worden gedaan. liet moderamen werd gemachtigd tot het samenstellen der verschillende commissies. Des avonds had in de Kloosterkerk ccn wijdingssamenkomst plaats, waar sprekers waren Prof. Dr. Th. L. Haitjema en Ds. J Boonstra, terwijl de heer Joh. de Zwaan door orgelspel medewerking verleende. PREDIKANTSWONINGEN. Te Breskens is een aanvang gemaakt met den bouw van een nieuwe pastorie der Ned. Herv. Gemeente, onder architectuur van den heer L. A. Cysouw. Vóór 7 jaar werd een kerk gebouwd. Ook is sindsdien een eigen jeugdlokaal verrezen. de Federatie Opheffing Zuiderzeevisscherijraad. Congres voor Wetenschappelijke Bedrijfis- >rganisatie. Voorstel tot wijziging van de Kieswet (blz. 2 en 3) De gebeurtenissen in Duitschland. De ontwapeningsconferentie wil de groote noeilijkheden inzake vermindering van bo vapening later „oplossen". Brazilië kondigt een moratorium af. (blz. 3) Gisteravond zijn er tc Overecliie weer rel letjes geweest. (Blz. 5) Zomerconferentie ven de Ned. Bond van J.V. op G.G De Eerste Kamer heeft de besluiten van den gouverneur-generaal van Ned.-Indiê tot nadere wijziging van de begrooting voor 1932, met de stemmen van de sociaal-democraten tegen, goedgekeurd. liet bijblad LAND- EN TUINBOUW be- P raatuurtje. Met den C.B.T.B. op stap. Ons bezoek aan de kaliproefvelden. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds J, Wymenga heeft, wegens vertrek naar Scheveningen, gisteravond in dc Yliei- kerk afscheid genomen van de Geref. Kerk van Charlois (Rotterdam). Hij heeft er 9 jaar gearbeid en, naar hij meent, niet zonder ze gen. Spr. had tot afscheidstekst Judas vs. 20 en 21 en handelde over „de taak van de Gemeente Gods", welke taak bestflat in: 1. het zichzelf bewaren in de liefde Godc, en 2. het verwachten van de barmhartigheden van den Heere Jezus Christus ten eeuwigen le ven. Nadat hij eenige toespraken had gehou den. werd de scheidende leeraar zelf toege sproken door zijn ambtgenoot Ds D llogèn- birk, die dat op verzoek von Ds W.. op sobere wijze deed. hem naineii6 Kerkeraad en Gemeente dankende voor zijn arbeid en persoonlijk voor de aangename samenwer king. Toegezongen werd Ps. 19 4 (gewijzigd) PREDIKANTSCONFERENTIES De 11de Ilerv. Geref. Predikantenverga dering wordt Donderdag S September a.s. to Utrecht gehouden. De agenda bevat: Openingswoord door Ds. J. C. van Apeldoorn ta Leiden, „Het wezen der Kerk in verband met het kerkelijke vraagstuk", door Dr. J. P. Kromsigt te Amsterdam. „Preekinethoden" door Dr. J. J. Woldcndorp te Stedum. Can didaten tot den II. Dienst en zij. die hun ker kelijk voorbereidend examen aflegden, kun nen als gasten dc vergadering bijwonen. Secretaris der vereeniging is Ds.'A. J. W. van Ingen, Toulonschelaan Sa, Dordrecht. RUSTHUIZEN Te P u r m e r e n d zal door de Vereen, van Diaconieën in de Ned. Herv. Gemeenten bin nen de Classis F.dam een Tehuis voor Ouden an Dagen gesticht worden. Hiervoor is een som van /S5.000 bijeen. DE POLITIEK IN DE KERK. Bij de kerkelijke verkiezingen in de Duit- sche Protestantsche Kerken komen, naar de ,.Ned." meldt, hier en daar de natiunanl- soeialistisch (Hitier) gezinde kerkleden met een eigen lijst voor den dag. De kerkelyke kiesverecniging heet dan: „kerkelijke veree- aging voor positief Christendom"... In Baden verwierf deze lijst deze week bij haar eerste optreden in de Badensclie Landssynode direct dertien zetels. Velen betreuren het, dat zoo doende de politiek ook nrin of meer het kerkelyk leven begint te beheerschen. Op 18, 19 cn 20 Juli heejt de Federatie

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1