llirmur itsrljr Qfrmmttt ABONNEMENT: Per kwartaal in Leiden en in plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending „4.50 .Bij dagelijksche zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 3714 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 20 JULI 1932 ADVZBTENTIEN Van 1 tot 5 regels1.1'V? Elke regel meer0.22V? Ir.gez. Mededeelingen Van 15 regels 2.30 Elke regel meer...........»»» 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. ONBEVREDIGEND ANTWOORD De Minister van Waterstaat heeft vrij uit voerig geantwoord op vragen van het Kamer lid Maenen over de staking aan het Juliana- kanaal, het collectieve arbeidscontract en het in dienst nemen van buitenlandsche arbeiders. We gaven de kern van dit antwoord weer, doch nieuws bracht het niet Wat de Minis ter liet publiceeren kwam geheel overeen met het antwoord, dat het departement tele fonisch aan een Limburgsch blad had geven. Maar dit antwoord bevredigt niet Deze staking is een gevolg van het feit, dat het loon in de buurt van Born beneden het collectief contract ligt. De Minister er kent dat, maar het geeft hem geen reden om in te grijpen. In deze tijden wenscht de regeering de bepalingen van het collectief contract niet in de rijksbestekken op te nemen. Het zij zoo, dit is een kwestie apart. We loopen er thans langs heen. Dat érverbittering zou heerschen over het feit,- dat buitenlanders in dienst zijn ge nomen,, heeft de Minister niet gemerkt Er zou ook-geen reden voor-zijn, gezien het ringe aantal buitenlanders; ruien 20 Het zij al weer zoo; over deze. aangelegen heid spreken we apart Maar de apathie van den Minister wekt bij ons toch wel eenige antipathie. Verandering van standpunt laat de Regei ring zich niet door vrees voor ordeverstoring afdwingen. Uitstekend; maar iets anders is, en dat be doelde o.i. de vrager, of de Regeering zóó han dclt, dat zij ordeverstoringen niet in de hand De vrager noch zijn partij achten ordever storingen het middel om verbeteringen te verkrijgen. Daarom klopte het antwoord niet op de desbetreffende vraag. Maar de Minister gleed ernstig uit, toen hij beweerde: Vele arbeiders zijn het blijk baar met de aannemers eens, dat de loonen Van het collectief contract thans te hoog zijn wanter melden zich veel meer werk lieden aan dan geplaatst kunnen worden. Dit antwoord doet de deur dicht Wij we ten niet, of de contractloonen te hoog of te laag zijn. We hebben er geen oordeel over. Maar d i t antwoord is zuiver oud-liberaal. En het doet te meer pijn in een tijd als deze, nu de werkloosheid dwingt om desnoods elk loon te aanvaarden. Deze departementale moraal kan op elk geval toegepast worden. Iedereén weet toch, dat het in deze tijden voor geen enkelen werkgever een kunst is om het oude, „dure" personeel te ontslaap en „nieuwe krachten voor halve prijs aan te schaffen". Gelijk in sommige gevallen, waar arbeid niets dan koopwaar is, dan ook geschiedt. Nogmaals, we kunnen de feiten niet be- oordeelen. Maar dit argument van den Mi nister, liever gezegd, van zijn departement, lijkt naar niets. Het is volgens de leer der vrije, ongebrei delde concurrentie. Het strekt een Christe lijk Minister niet tot eer. Deze Minister van Waterstaat is niet ge lukkig in zijn antwoorden. Eerst schreef hij de hardvochtige redeneering van een onge voelige Spoorwegadministratie over, die een man een maand vóór zijn vijftigjarig jubi leum aan de dijk zette, omdat zuinigheid ge boden is; nu liet hij zich een even koud antwoord dicteeren door het departement. Het is erg en erg onbevredigend. OPVALLEND EIGENAARDIG Bij de behandeling van het voorstel tot op heffing wegens bloedarmoede van eenige openbare scholen in Den Haag is iets eigen aardigs naar voren gekomen, dat toch even vastgelegd moet worden. Over de opheffing was met de roode raads fractie te praten. Het zuiver negatieve stand punt van de extra-rood-getinte onderwijzers bond werd alleen door den communis: ver dedigd. De sociaal-democraten zeiden terecht: we gaan voorzichtig te werk, maar we hand haven geen openbare scholen, welke de be volking links laat liggen. Een principieele tegenstelling was er dus ln dit opzicht niet tusschen rechts en links. Het ging alleen over de vraag van meer of minder. Maar te dien aanzien bracht juist de S.D.A.P. een factor in het debat, welke men van die zijde allerminst verwacht had. De opheffing van een school te Scheveningen werd door den rooden woordvoerder bestre den met het argument, dat het de eenige Septemberschool in heel de wijk is, en dat men de kinderen van deze school moeilijk kan sturen naar een andere openbare school waar de leerlingen uit een gansch ander milieu komen. Wat beteekent dat allemaal? De Haagsche „Vooruit" behandelt het geval op de bekende hooghartige wijze en laat zich als volgt uit. De economische toestand des lands MINISTER RUYS VOOR DE MICROFOON ,Een tijd vol destructieve factoren' OFFERGEZINDHEID EN SAAMH00RIGHEID Gieteravond heeft de voorzitter van den ministerraad, Jhr Mr Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, over de beide Nederlandsche zenders een rede gehouden over den econ> inischen toestand des lands. De uitzending geschiedde van uit de etudik) van het hoofd bestuur der P. T. T. De minister sprak als volgt: Landgenooten, Het is de tijd, met een nuchteren blik op de werkelijkheid vast te stellen, dat de toe stand des lands zorgwekkend is. Het is de tijd, dat dit feit door de openbare meening wordt aanvaard. Wordt aanvaard met wer kelijkheidszin en verantwoordelijkheidsbe sef, gegrond op ei-gen inzicht of op gepast vertrouwen in hen, die dat inzicht hebben te vestigen. De verschijnselen van het ziektebeeld verbieden verwoarloozing van levensbelan gen. Levensbelangen zijn thans meer dan ooit gemoeid bij het stellen van een niets verbloemende diagnose aan bet ziekbed onzer samenleving. De ziektekiem, die eimda jaren de wereld huishouding heeft aangetast, heeft z:eh het kon niet and ens ook gezet in het weefsel van onze volkshuishouding. Opgedrongen teruggang Naarmate ons land zich in den loop der tijden aan een welva-renden toestand aan paste,'stoort en gewent het zich thans trager aan den opgedrongen teruggang. Opgedron gen mag die teruggang worden genoemd, in zooverre de opsporing van haar oorzaken voert naar een onverbrekelijken interna tionalen samenhang der economische en financieele wetten en feiten. De vatbaarheid voor infectie door de eco nomische wereldkwaal lag voor Nederland voor de ha-n-d. Ons land heeft zijn geschied kundige betcekenis steeds mede ontleend aan de ontwikkeling van wereld-mogelijk heden op 6chier i-eder onderdeel van zijn welvaarfegabiéd. L'hans knelt ons een kelen van d-e meest verwikkel ie economisch'1 fei ten en omstandigheden, welke een gedes organiseerd wereldverkeer te zien geven. Tal van barrières voor het internationale verkeer zijn opgeworpen. Het protectionisme in het buitenland, dat na het einde van den wereldoorlog catastrofale afmetingen aan nam, is in het bijzonder toe te ec.irijven aan het ontstaan van ta! van nieuwe staten, dia door kortzichtig nationalisme gedreven, industrie en landbouw kunstmatig binnen de landgrenzen tot ontwikkeling wenszhtcn te brengen. Men streefde daarnaast naar handhaving van hetgeen tijdens den oorlog op industrieel gebied nien .v was gegroeid. En dan de verfoeide nalatenschap uit den verfoeiden wereldoorlog- de internationale schuldverhoudingen dwongen den goederen stroom in gewrongen banen. w*!ke men d >c- het optrekken van to'muren wederom ichtte tegen te gwn De handhaving van uit den wereldoorlog ontstane schulden, welke een economischcn grondslag missen, het opleggen van repara- 'ieverplichtingen eenerzijds en het str ven om door protectie te verhinderen dat deze ichuld verhoudingen in goëderenleverantks Kin einde vonden anderzijds, dat zijn de factoren, welke het evenwicht in de wereld- hu ieihou ding hebben verbroken. De industri eel© en landbouwproductie, welke door de technische evolutie op ongekende wijze de wereldwelvaart had-den kunnen vermeerde kwamen tusschen de opgeworpen hin dernissen dusdanig in de knel, dat de inter nationale prijsverhoudingen geheel uit haar voegen raakten en het geld- en credietwezen de meeste landen gedesorganiseerd werd. Het blad verklaart zich tegen de opheffing van enkele scholen, omdat „het verdeelen van de aan den bezuinigingswildeman ge offerde kinderen over andere scholen leidt in alle gevallen, behalve in dat van de B- school in de Duinstraat, tot sterke, veel te sterke opvoering van het aantal kinderen per klas." Dus, die school, hierboven bedoeld, kan wel opgeheven worden? Want door overplaat sing worden de klassen niet te groot Ge vergist u. Het blad noemt het „een grof schandaal" als deze Septemberschool opge heven zou worden. Waarom? „Wat de school in de Duinstraat be treft. ook deze moet; als de wethouder zijn zin krijgt, ten offer vallen aan het stomme rekensommetje, ofschoon zij de eenige Septemberschool is in een ge- heele wijk. De klassen zijn maar heel matig bezet, het eerste leerjaar ontbreekt, maar in Oud-Scheveningen vervult deze school toch een bepaalde functie, hetgeen ook blijken kan uit het feit, dat voor den nieuwen cursus reeds 22 leerlingen zijn ingeschreven." Lees dit goed. Deze school heeft een be paalde functie te vervullen in deze wijk. Het is eenstandenschool. En het zou, vol gens „Vooruit", een grof schandaal zijn, als hiermee geen rekening werd gehouden. 't <s niet slecht geredeneerd. Maar men behoeft geen grijsaard in de po litiek te zijn om zich te herinneren, dat de standenschool door de S.D.A.P. te vuur en te aard vervolgd werd. We moesten de een- heidsschool hebben, opdat voor ieder kind de ontwikkelingskansen gelijk zouden zijn. En nu dit! Snelle afloop als der wateren Economische verwarring Dat d-e afzonderlijke landen bij een ver klaarbare miskenning van hun interna tionale economische afhankelijkheid steun maatregelen troffen, onafhankelijk van elkaar en zonder rekening te houden niet de belangen van anderen, kon de verwarring 61 echts vergrooten. Hoezeer de aldus veroorzaakte wereld crisis, van zorgwekkenden omvang, 't Neder landsche welvaartspeil heeft neergedrukt, is den laatsten tijd bij herhaling aangetoond er. uiteengézet aan de- hand van feiten en cijfers, welke zonder eenige misleiding waar schuwend spreken. Achtereenvolgens zagen schier alle voornaamste takken van het be drijfsleven zich aangetast. De scheepvaart en de scheepsbouw, het bankbedrijf, de in dustrie in vrijwel haar geheelen omvang, de landbouw en de veeteelt, de ooft- en tu bouw, de zeevitscherij en de veenderij, alle heeft de looden crisiela6t gedrukt en atle hebben zware schokken moeten opvangen. De economische toestand in Nederlandsch- Indië vertoont al een even troosteloos beeld als die in het moederland. Ook daar een schrikbarende teruggang, zich uitend in een Indische begroeting met een belangrijk deficit, zoodat de Indische regeering zich gedwongen zag met betrekking tot de voor ziening in haar kaebehoeften een beroep op de Nederlandsche schatkist te doen. Men denke met gepasten ernst over een toestand, welke de voor ons land zoo be- teekenisrijke inkomstenbron aan Indische baten goeddeels deed opdrogen. De Indische bronnen verdroogd Daarnaast drukt ook onze gemeenschap op zorgelijke wijze de wreede plaag dor werkloosheid, welke aan d-e steuncapacifeit der overheidslichamen ongewoon zware eischen i6 gaan stellen. Onder deze onheilspellende omstandighe den heeft de overheid, bewust van haar steeds zwaarder wordende taak, haar stand punt moeten bepalen, terwijl zij in den loop van haar optreden d-e crisiswolk steels zwarter zag worden. Geheel abnormale, en onberekenbare tegenstroom ingen hebben haar met de uiterste behoedzaamheid, inge geven door verantwoordelijkheid voor de geheele bevolking, de vaart door het onstui mige water doen kiezen. Reeds is in onze dagen het gebied der overheidsbemoeiing uitgegroeid tot een om vang, welke de redelijke vraag doet stellen, of een gewijzigde ordening niet tot een pas sende ontlasting van de staatstaak, met name van diiens uitvoerenden arbeid, zou kunnen leiden. Tot welke afmetingen onder deze abnormale omstandigheden deze over-, heidstaak moest uitgroeien, laat zich ge makkelijk denken. Hierbij gold het telkens de hei-pende hand beheerscht uit te steken en daarbij het oog op het algemeen belang gericht te houden. Wat den oorsprong van den econoraisc'.ien tegenspoed betreft, heeft Nederland niet na gelaten bij monde van zijn beste staais- burgers in het internationaal milieu te waarschuwen tegen het naderend ongeluk en tegen de averechtsche maatregelen die men nam om dot ongeluk te keeren. Toen dut alles niet baten mocht en ons land steeds meer de economische gevolgen van die moeilijkheden ondervond, kon steun voor de bedreigde economie van het land niet uit blijven. Daarbij bleef uitgangspunt, dat die steun nimmer in zoodanigen vorm zou mo gen plaats vinden, dat gezond herstel daar door zou worden vertraagd. Eerst toen het hier gedurende decennia onder een v-ij- hand-elg regime opgebouwde dreigde ten on der te gaan, waren maatregelen tot beveili ging van het bestaande noodzakelijk en was hulp voor de getroffen werknemers plicht der overheid. Economisch verweer Onze landbouw, in zoo sterke mate op uitvoer aangewezen, moest voor den onder gang worden behoed. De afsluiting van onze afzetgebieden door protectie en door maat regelen op het gebied van het betalings verkeer deed de gerechtvaardigde vrees ont staan. dat, ondanks alle pogingen tot aan passing van de kosten, een prijsniveau van zoo ruïneuzen aard zou ontstaan, dat het voortbestaan van een van de belangrijkste takken van ons economisch leven ernstig bedreigd zou worden. Ook onze industrie liep gevaar door het buitenland, dat in Nederland een bij uitzon dering koopkrachtig afzetgebied vond, onder den voet te worden geloopen. Deze abnor male plotseling opduikende concurrentie zou door het lamleggen van het productie apparaat onze nationale koopkracht even zeer geschaad hebben. contingentecringsmaat regelen zijn derhal ve noodig geweest om hier te voorkomen, dat een aantal industrietakken misschien voor altijd vernietigd zouden worden. Juist om te voorkomen, dat ook op dit ge bied het herstel van normale toestanden vertraagd zou worden, was een groote voor zichtigheid noodig. De overheid staat hier voor de bij uitstek moeilijke taak het mid del van de invoerbeperking zoodanig toe te passen, dat alleen bet abnormale geweerd wordt. In een maatschappij, welke in haar ontwikkeling niet geremd wordt door fac toren buiten de sfeer der oeconomie, gaat een toeneming van den invoer gepaard met een vermèerdering van den uitvoer. Wij be leven thans echter tijden waar destructieve factoren vaak overheerschend zijn. Om deze destructie te voorkomen, dient de regeering maatregelen te nemen. Hoe groot de chaos ook zijn moge, de ten grondslag liggende oeconomische wetten weten zich echter steeds meer gelding te verschaffen. Alleen wanneer men dit be denkt. zal het besef doordringen dat een te straffe toepassing van contingenteerings- maalregelen onzen export zou schaden. Deze laatste, de uitvoer, ondervindt de grootste moeilijkheden; hij baart de regeering de grootste zorgen. Behalve land- en tuinbouw en de veeteelt verkeert ook onze op export gespecialiseerde industrie in een zeer zore wekkende» toestand. Zoo dikwijls ontmoet men bij groepen die om steun vragen een groote onwetendheid omtrent den nood onder andere groepen van ons bedrijfsleven Daar komt bij dat men vergeet, dat alleen het wegnemen der oor zaken voldoende kan baten. Handel, scheep vaart en bankwezen, zij alle hebben hun "Minister Ruys 'de BeerenbroucK voor de microfoon. groote moeilijkheden die alleen opgelost kunnen worden, wanneer de poorten naar het buitenland weer opengaan. Na deze enkele gedachten over het regee- ringsbeleid ten aanzien van het in hoofd zaak handelspolitieke vraagstuk, een kort woord over de publieke geldmiddelen. De toestand der geldmiddelen. Een pijnlijke tegenstrijdigheid vervult den toestand dezer middelen met zorg. Terwijl eenerzijds de abnormale nood in steeds drin gender mate een beroep op de openbare middelen blijft doen, slinkt het volksvenno- gen, dat ze tenslotte moet opbrengen, on rustbarend. Tengevolge van het opdrogen van de verschillende welvaartsbronnen •noest een optimistische berekening van de daling van liet belastbare volksinkomcn op ongeveer 30 pet. worden geschat. Beziet men dan de uitgavencijfers alleen reeds van wcrkloozensteun, van openbare en particu liere armenzorg, van steunmaatregelen aan den landbouw on houdt men daarbij in het oog wat aan Rijks-,'provinciale en gemeente belasting moet worden opgebracht, d-an kan geen redelijk beoordeelaar ontkomen aan.de klemmende noodzaak tot versobering en be snoeiing van de collectieve behoeften waar in voorzien moet worden. Immers, bij eon dusdanig krimpende mid delen-positie dringt zich naar voren de zorg der overheid, dat zij op de allereerste plaats haar helpend vermogen zooveel mogelijk on geschonden houdt. Dat feit verplicht haar desnoods tot du ren prijs te waken voor het financieele even wicht harer zwaarbelaste huishouding, het geen veronderstelt de meest doelmatige en sobere organisatie dier huishouding. Ter handhaving niet alleen van 's lands eredietwaardigbeid, doch veeleer nog ter voorkoming van een massale volksverar ming, welke niet meer aan procenten te hinden zoude zijn, hebben de overtuigende argumenten en luide sprekende voorbeelden, welke voor de inflatie onzer munteenheid waarschuwen, voor de regeering dan ook niet afgedaan. Zij en de Volksvertegenwoordiging die tot d- noodzakelijke besnoeiing genoopt worden en de verantwoordelijkheid daarvoor hebben te dragen, weten deze pijnlijke taak verlicht door de redelijke zakelijkheid van allen, wier inzicht hen in staat stelt de feiten te onderkennen, zooals deze in werkelijkheid Nog veel uithoudingsvermogen. Vaak wordt er geklaagd, dat de regeering nog niet voldoende maatregelen ter bescher ming van het oeconomisch leven heeft ge nomen. Veelal openbaart zich daarbij het erkende verschijnsel dat de stuurmanskunst simpeler lijkt aan den wal dan zij op de brug van het schip in waarheid is. Doch laten vooral zij, die daarbij op andere lan den wijzen, toch bedenken dat ons land re latief gesproken, nog over een groote mate van weerstand en uithoudingsvermogen be schikt en dat veel overheids-inmenging in het buitenland het herstel geremd heeft of een uiting is van een mate van verval, waarvoor ons volk behoed moge worden. Dat uithoudingsvermogen is het en de his torisch bewezen veerkracht van ons volk om zich als het moet aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen, welke de re geering den moed schenken om den moei lijken weg van versobering en doelmatige bezuiniging in te slaan. Nu de benarde fi nancieele toestand van rijk en gemeenten gebiedt, verstaat de overheid haar pijnlijken plicht offers, zware offers te verlangen. Hot is het schrijnende van de haar toe vertrouwde taak, dat zij in tal van gevallen noodgedwongen leed moet veroorzaken en teleurstelling brengen. Als noodtoestand mensehelijk gevoel en harden plicht in con flict brengt, staat zelfs de maatregel die tijdig erger leed voorkomt, al spoedig onder den schijn van harteloosheid. Dien schijn zelfs wijst de regeering met eerlijke over tuiging af. omdat zij met diep gevoeld mee leven beseft, welk leed die hardo plicht voor velen medebrengt. Dit medegevoel geldt afzonderlijke zwaar getroffen gevallen, het geldt in niet mindere mate die groep van jongemannen onder ons, die de ramp der werkloosheid treft, juist in den levenstijd, die hen met frissche werk kracht en werklust zag aantreden en wier jonge beste jaren huiten hun schuld in ge dwongen ledigheid verloren gaan. Zoo er geus dan doet hier de overmacht pijn. die bruikharen hand- en hoofdarbeid meedoogen loos afwijst Een beroep op allen. De, juist dezen en den komenden tijd be- hee.sehende vraag blijft: zal dit moeilijke en veeleischende tijdsgewricht een klein of een groot geslacht vinden? Ons volk duldt geen blaam op de geschiedenis die het thans te maken heeft. Het is bereid zijn reserve aan dappere offergezindheid en saamhoo- righeid aan te sproken om zijn toekomst op herstel en opleving voor te bereiden. Met allen ernst, dien de tijd verlangt, klinke dan een beroep op allen, vooral op hen, die zijn geroepen de openbare ning voor te lichten en leiding te geven aan volksgroepen. Laat ons niet alleen de hoogste eischen stellen aan de vorming van eigen inzicht en oordeel waar het thans meer dan ooit de moeilijkste en verwikkeld- ste vraagstukken betreft, doch laat ons bo vendien iedere /eenzijdigheid afleggen, der oogkleppen door het leven gaan" beseffen den gewetensplicht, dat onze voor lichting op zuivere en volledige documen tatie beruste! Laat men in deze uren doorzicht en orde lijkheid betrachten bij het tot uiting bren gen van wat de bevolking te zeggen en te wcnschen heeft, niet van wat haar iq strjjd met de feiten wordt opgedrongen! Met het vertrouwen in die, van burgerzin getuigende medewerking, weet de Overheid haar moeilijke taak verlicht en houdt zij haar schouders recht onder den zwaren tijd, omdat zij op Gods kracht en steun mag rekenen. BINNENLAND. CONGRES WETENSCHAPPELIJKE BEDRIJFSORGANISATIE Men meldt ons uit Amsterdam: Gistermorgen opende de voorzitter, de h?er G. J. P. Ho ge weg, de eerste zitting van het congres voor standaardmethoden voor kostprijsberekening. De heer James Polak opende hierop de discussie. Van zijn reide werd een kort uittreksel in de Duitsche, Engelsche of Fransche taal aan de aanwezigen verstrekt Hij merkte op, dat vele van de prae-advi seurs de vraag, zooals deze door t CI OS. is gesteld, anders hebben opgevat. Het CI.O.S. heeft bedoeld behandeling dei vraag 'van toepassing der standaardmetho den in een zelfde bedrijfstak, dus voor con- curreerende bedrijven. De moreele waan van de overeenstemming tot normaliseer:.] van de kostprijsmethoden is deze, dat tu een eerste stap is tot samenwerking. W de overeenkomst echter reeds waarde heb ben, dan moeten de deelnemers er een direct of indirect voordeel in zien. Van groot be lang is de vraag, beantwoord door William- sen, Engeland, en Ware, U.S.A., op welke wijze de standaardmethoden zijn ingevoerd. Achten inderdaad groote groepen van on dernemers de uniforme kostprljsmethodb van groot belang, dan zullen de daaraa verbonden nadeelen worden overwonne Williamsen was zeer sceptisch gestemd over de mogelijkheden van invoering ln Engeland. Uit de mededeelingen van Ware bleek, dat het heel wat moeite en kosten ve in de industrie die standaardmethoden te voeren. De inleider verwees hen die lang stellen in het kostprijs-vraagstuk Jn het algemeen naar de prae-adviezen van Gligorin en Schalansky. Rationalisatie en onderwijs. Daarna gaf Ing. Hofstede-Koopman een résumé van de ingekomen prae-advie- zen naar hoofdgezichtspunten en geeft daar op critiek. Spr. beschouwt eerst het alge meen vormend technisch of administratief hooger onderwijs, daarna het gespecialiseerd hooger onderwijs, vervolgens heide snortqft middelbaar onderwijs, het lager technische onderwijs en ten slotte het algemeen vor mend middelbaar- en lager onderwijs, en geeft voor deze zes soorten van onderwijs de riohtlijnen, door de prae-adviezen ge bracht. Daarop volgt een beschouwing over de noodige leerkrachten en over de schifting der leerlingen. Tweede inleider was de heer Gaston Chetau (Frankrijk). KON. NED. MIDDENSTANDSBOND CONGRES TE ARNHEM Vandaag en morgen wordt te Arnhem in Musis Sacrum een algemeen? vergadering en congres van den Koninklijken Ne ler- landschen Middenstandsbond gehouden. Reeds gisteravond kwanten een aantal afge vaardigden samen in Musis Sacrum, van waar men zich tegen half acht naar het ge nieentehuis begaf, waar het gemeentebe stuur het congres officieel zou ontvangen De burgemeester Mr. S. J. R. de M o n- c h y, hield een uitvoerige rede, waarin spr. verklaarde; dat evenzeer als een belaner.ik element in onze samenleving als de handel drijvende en industrieele middenstand het gemeentebestuur niet onverschillig kan la ten, ook de organisatie van dien midden stand de volle belangstelling heeft. Spr. her innerde aan den tijd. die nog niet zoo heel ver achter ons ligt. dat men van den mid denstand sprak als van den verdrukten Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) De radio-rede van Minister Ruys over t economische toestand des lands. (blz. 2) Het heet, dat ter ontwapeningsconferentie overeenstemming verkrcgen'zou zijn; alleen houdt Amerika vast aan de zware artillerie gn zou Duitschland ontevreden zijn over het verloop der conferentie Volgens de „Germania" zou Von Papen dictator van Pruisen worden, welks regee ring dan zou aftreden. De incidenten te Altona worden gevolgd door meerdere. Een verklaring van de Duitsche regeering over het demonstratieverbod. De stakingen in België duren voort. De leider van de Volkenbondscommissie in Mandsjoerije ernstig ziek. Dreigende oorlog tusschen Bolivia en Pa raguay (Zuid-Amerika). (Blz. 5) De begrafenis van Jhr. Mr. W. H. de Sa- vomin Lohman. D^BBELM^N stand. Spr. wees er op, dat al jaren lang de middenstand niet langer als verdrukt is aan te duiden, integendeel, het fiere praedicaal koninklijke kenmerkt den neutralen bond. De rede van den burgemeester werd bo antwoord door den bondsvoorzitter den heer Ed. G. Schürmann, die er vooral zijn vreugde over uitsprak, dat de burgemeester den middenstand beschouwt als een nuttig element in de samenleving. Gisteravond heeft men in Musis Sacrum een huishoudelijke vergadering gehouden. Hedenmiddag is het congres door den voorzitter, den heer E d. G. Sch rman n, geopend met een rede over Bealiteit. Hoe men ook moge denken over den duur van den arbeidstijd, aldus besloot Spr. deze rede, de realiteit leert ons, dat werkloosheid tot verval, dat arbeid tot welvaart voert. Door rustig voort te werken steunt men de Re geering in haar moeilijke taak om ons volk door de crisis te voeren. De congres-agenda bevat belangrijke en actueele vraagstukken, die wij gezamenlijk tot oplossing moeten trachten te brengen, in het vaste vertrouwen, dat de kentering nabij is. Gemengd Nieuws. MAN VERWONDT ZIJN VROUW De 28-jarige metselaar G. B. uit Schiedam zou zijn 25-jarige vrouw, van wie hij ge scheiden leefde, te Nijmegen nog eens weer opzoeken. Toon zij zich samen naar het huis van de ouders der vrouw zouden be geven, kregen zij wootden. De man greep een nies en stak zijn vrouw viermaal in het hoofd en bracht haar in den linker schou der een diepe wonde toe. De vrouw zakte in elkaar en riép luidkeels om hulp. De poli tie en buren snelden ijlings toe. De politic- dokter, Moes, heeft de vrouw verbonden en geconstateerd, dat de wonden niet doodelijk waren. De vrouw is daarop naar het ouder lijk huis getransporteerd. De dader meldde zichzelf in overspannen toestand bij de politie aan. DE RAMP VAN DE STANFRIES IV Het lijk van het vierde slachtoffer? Te Stavoren is aan de Noorderzeedijk drij vende gevonden het lijk van een mansper soon, dat in verre staat van ontbinding ver keerde. Aan een der voeten rat een blauwe gebreide sok. Vermoedelijk heeft men hier to doen met het lijk van het vierde en laatste slachtoffer van de in Januari jl. op de Zui- derzee^vergane „Stanfries IV". VACANTIE-ADRESSEN Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het aste adres en het vacaa- t i e-a dres, de data van begin en einde der vacsntie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1