BINNENLAND. N.V.HOÜTHANDELV.H.J VAN SCHIJNDEL C» ABONNEMENT: Per kwartaal in Leiden en in plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0.18 .Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending „4.50 Bij dagelijksche zending „5.50 'Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7y% cent niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3711 ZATERDAG 16 JULI 1932 ADVZRTENTIEN Van 1 tot 5 regelsLl'Vf Elke iveel meera 0.22V? Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meers 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad EERSTÏTBLAD. STILLE KAMERVERKIEZING Daarna komt de groote stembusstrijd Reeds in deze maand vallen de ver kiezingen voor de gedeeltelijke vernieu wing der Eerste Kamer. Een politieke gebeurtenis van de eerste orde dus. Want ons Hoogerhuis is een politiek lichaam „par excellence". In de laatste jaren is zelfs vaak beweerd, dat zij in dit opzicht meer op haar „qui vive" en zuiverder op de graat is dan haar zus ter aan de overzijde van het Binnenhof. Hoe het zij, ondanks het feit, dat van sommige zijden de Eerste Kamer als een overtollige sta-in-de-weg wordt be schouwd (terwijl men ondertusschen zijn best doet er zooveel mogelijk in vloed te verkrijgen en vaak zijn hoop op haar stelt) geeft iedereen de poli tieke beteekenis der komende verkiezing ten volle toe. En toch, 'de kranten maken er nauw- lijks melding van en niemand praat er over, dan;mogelijk de man en, zijn fa milie, die hoopt gekozen of die vreest buitengesloten te worden. En dan na tuurlijk ook enkele leden der Provin ciale Staten., die de ver- of herkiezing moeten voorbereiden. In dat laatste ligt de verklaring. De aanwijzing van de leden der Eerste Ka mer geschiedt door een „getrapte" ver kiezing Jiët is geen rechtstreeksch be roep op de kiezersmassa, doch op een kiescollege, dat in kleine kring de be slissing brengt. Over de verkiezing van leden der Eerste Kamer wordt beslist bij de stem ming voor de Provinciale Staten. De uitslag daar geldt voor de Staten en Hoogerhuis beide. En de leden der Pro vinciale Staten doen, ten aanzien van de Eerste Kamer, feitelijk niets anders dan registreeren, wat de kiezers op dit punt wenschen. Vandaar dat de „kiezer" thans vol maakt rustig is en kan zijn. De geko zene brengt straits in zijn kwaliteit van kiezer voor de Senaat zijn stem uit en daarmee wordt beslist wat politiek gesproken van te voren reeds vast stond. Stembusverrassingen zijn, wat de groote politieke lijnen betreft, big deze verkiezing vrijwel uitgesloten; tenzij het een dubbeltje op zijn kant is; één of meer leden van een bepaalde partij plot seling verhinderd worden of een mal content een mal figuur slaat, waarover zjjn vrienden alles behalve content zijn. Zoo'n geval heeft zich eenige jaren geleden voorgedaan; doch het blijft een uitzondering en de ordinaire kiezer kan er niets aan verhelpen. Hij heeft voor zijn program gestemd en hoe zijn afge vaardigde in de Staten dat aankleedt, daarop heeft hij gedurende de zittings periode geen invloed. Straks, bij het af treden kan hij een reprimande uitdeelen en de herkiezing van den afgewekene beletten. De opmerkzame lezer maakt wellicht de tusschenwerping, dat het boven staande toch niet geheel juist is. Im mers, hij heeft in de pers kunnen lezen, dat de politieke organisaties wèl invloed oefenen op de verkiezing van leden der Eerste Kamer. Hij heeft gehoord van zittende senatoren, die van hun zetel verdrongen worden, omdat men aan hen zooals de heer Van der Lande moest ervaren het land heeft gekregen; wijl ze naar men oordeelde te weinig aan de belangen der landslieden dachten. Dit alles is natuurlijk volkomen juist. Er zijn verrassingen mogelijk ten aan zien van de personen, van de gekozenen en de partij instanties oefenen daarop invloedmaar 'politiek en electoraal ge sproken, gebeurt er niets: de kiezers behoeven er geen stap voor te verzetten. De leden der Prov. Staten knappen dit zaakje op, al of niet rekening hou dend met de wenschen der partij-orga nisaties ten aanzien van de keuze der personen, die een mandaat voor de def tige kant van het Binnenhof krijgen. In verreweg de meeste partijen wordt er dan ook geen woord over deze ver kiezing gezegd. De Statenfracties ko men bijeen en stellen, al of niet na over leg met andere groepen, de route vast. Ook wijzen zij, hetzij eenstemmig, hetzij bij meerderheid van stemmen de can- didateri aan en overeenkomstig deze ge dragslijn heeft straks de stemming plaats. Bij de roomsch-katholieken was eenige strubbeling, welke helaas tot Vermindering - van invloed van deze partij kan leiden. Immers hebben eenige leden van de Hoogerhuisfractie deze partij hun stem niet aan de Pachtwet gegeven en deswege zijn ze in mis- crediet gekomen en zullen ze hun plaats misschien aan een ander moeten af staan. Dit is een bedenkelijk geval. Immers, voor het punt in kwestie kan het wegzenden der stoute kamer leden geen baat meer brengen: de wet is verworpen en blijft verworpen. Heeft de strafoefening dus eenige zin, dan moet men achter het geval een bcginselkwestie, althans een algemeene politieke gedragslijn zien. Dan moet men van oordeel zijn, dat deze afge vaardigde zoozeer van het leidende poli tieke beginsel der partij afwijkt en in zoo algemeene zin, dat hij het vertrou wen heeft verbeurd. Want het gaat toch niet aan om een volksvertegenwoordiger heen te zenden alleen, omdat hij in een bepaald, op zich zelf staand geval niet stemt, zooals de meerderheid, of althans een groot deel van zijn partij aangenaam is. Dan im mers komt men terecht bij de roode Federatie te Amsterdam; maar dan is het ook met de democratie gedaan; dan moet een vertegenwoordigend en bestu rend college slechts bestaan uit mario netten en automaten. Ongeacht, hoe men over de Pachtwet denkt; het geval, dat men een zittend kamerlid zijn congé geeft, omdat hij tegenstemde, is hoogst bedenkelijk. Het toont, dat men blinde gehoorzaamheid en niet beginselvastheid eischt; ten zij, ja tenzij men van meening is, dat in het eene voorval zich heel het begin sel concentreert. Doch die opvatting hebben we nergens hooren verdedigen. Het feit evenwel, dat men noch in de christelijk-historische, noch in de anti revolutionaire partij het vóór of tegen stemmen bij de Pachtwet tot een schib- boleth voor de eerstkomende verkiezing der Eerste Kamer maakt, schijnt echter wel te bewijzen, dat deze op dit punt iets meer kunnen verdragen dan de roomsch-katholieke staatspartij, waar men wel van het politiek advies zal af wijken. Onwillekeurig brepgt men dit in ver band met de storm, welke misschien daar op til is en waarover we een vorige week schreven. Hoe het echter zü, al moesten we deze uitweiding maken, er blijkt toch ten duidelijkste uit, dat de verrassingen, welke bij de komende verkiezing moge lijk zijn, slechts van persoonlijke aard kunnen zijn. Politieke beroering komt er niet van. Stembusstrijd is uitgesloten. Toch is deze niet ver meer. Straks met September begint het laatste jaar van deze parlementaire periode; dat laatste zittingsjaar is tevens verkie zingstijd en brengt stembusstrijd. En hierover hopen we in een volgend artikel enkele opmerkingen te maken. OFFICIEELE BERICHTEN JONSULAIRE DIENST Bij K. B. zijn de heeren J. H. Wonterson en R. Steiner erkend en toegelaten als con suls van Oostenrijk te Soerabaja en Batavia TOPOGRAFISCHE DIENST ting thans werkzaam bij den Topografischen Dienst, eervol ontslagen uit 's Rijks dienst, zulks wegens verandering in de inrichting van 't dienstvak, waarbij hij werkzaam is. RIJKSVERZEKERINGSBANK Bij Kon. besluit is aan J. J. Oosterveen op OPHEFFING P. T. T.-KANTOREN De P. T. T.-kantoren te Grave en te Borculo zullen worden opgeheven en veiwangen door hulpkantoren voor de drie diensten DE NOOD IN DE TWENTSCHE TEXTIELINDUSTRIE CONFERENTIE DER BURGEMEESTERS In de op initiatief van het gemeente bestuur te Almelo gehouden bijeenkomst van Twentsche gemeentebesturen, die te zamen waren gekomen ten einde de vraag te be spreken of het niet in het belang der ge meenten zou zijn zich tot de regeering te wenden tot het nemen van spoedige steun maatregelen aan de Twentsche textiel-in- dustrie, waren tegenwoordig de gemeenten Almelo, Enschedé, Lonneker, Goor, Olden- zaal. Borne, Ilellendoorn en Rijssen. vergadering was eenparig van oordeel, dat het gewenscht was deze kwestie te be handelen in een door de Burgemeester van ceveen, het Tweede Kamerlid de heer J. M. K rij ge r, op a.s. Dinsdag bijeengeroepen ..adering van Twentsche en Gelderschc gemeentebesturen uit den Achterhoek, opdat men de kwestie op breedcren grondslag kan behandelen. Deze conferentie zal te Hengelo worden gehouden. DE RUKSM1DDELEN DE CIJFERS OVER DE MAAND JUNI Het overzicht der rijksmiddelen over de maand Juni jsals voren. Stage,daling naast een enkele ongedachte en moeilijk te verklaren uitzondering, maar in totaal nig bemoedigend. En zij, die nu eens' door vergelijking met de raming,"dan" wéér,'door te wijzen-op meevallers,-of opeen-slechte maand in 't vorig jaar beredenèeren, dat hét heusch nog wel meevalt; zij krijgen hoe langer hoe minder kans om den oi zele te spelen. De raming voor één maand 34.850.000; de opbrengst in Juni 1931 even hoog: 34.842.000; maar Juni 1932 moet het doen met30.888.000, dat is milliocn beneden beide cijfers. Zeker, de eerste li maanden van dit jaar blijven nóg één millioen boven de raftiin; doch we zijn nu ai, ondanks de Verhooging der invoerrechten 23 millioen beneden 1931. De Grondb elasting doet het nieJ slecht: ze bedraagt ruim 1 millioen en zelfs iets meer dan in Juni 1931; maardat komt door late betalingen. Want in de eer stc zes maanden was de opbrengst thans ruim 31/j millioen en in 't vorig jaar bijna 7 millioen. De achterstand is dus wel heel Over dc afloopende Personeele belasting behoeven we niet te spreken. Maar de Inkomstenbelasting doet ons schrik ken. Ze blijft met 3.878.000 ongeveer l1/* millioen beneden 1931 en 2V^ millioen be neden de raming. De late betalers blijven dus in gebreke en dc eerste zes maanden bleven 4j/2 millioen bii die van 1931 ten achter. De Vermogensbelasting is al even naar. Opbrengst 673.000; dat is 300.000 beneden 't vorig jaar en in de eerste maanden een millioen minder dan 't vorig jaar. Ook de Dividend- en tantièmelasting laat het liggen. Door de uitbetalingen lu deze maanden gaat de opbrengst, welke 1.596.000 bedraagt, wèl 3 ton boven de ra iling uit, doch we blijven 3 ton beneden '1 orig jaar; in de eerste zes maanden één nillioen beneden 't vorig jaar en drie mil lioen beneden de raming voor dit jaar De Invoerrechten doen het goed op 't oog. Ruim 7 millioen; 2 millioen meer orig jaar eil 2 millioen hoven de raming. Maarwegens verhooging der ■echten, moet er ruim 2 millioen méér in komen; zoodat hier raming en opbrengst kloppen. Het S t a t i s t i e k r e c h t, als bron van inkomst onbeduidend, doch als economische waardemeter belangrijk, bleef met 167.000 ruim een ton beneden 't vorig jaar on bijna een ton beneden de raming. Echter over de erste zes maanden klopt het precies mei e raming. Voorts liep het Zout terug, en het G e- slacht (2 ton)de W ij n steeg een 50.000; maar Gedistilleerd vloeide weg: over de eerste zes maanden vier mil lioen beneden de raming; de Suiker was ook bitter: bijna een millioen beneden 't vorig jaar Juni; doch over de eerste zes maanden gelijk met de raming; en de Tabak bleef ongeveer op peil. De Zegelrechten teekenen weer de malaise: opbrengst ruim 1 millioen cn vorig jaar bijna 2; in zes maanden nu ruim 8 millioen (de raming was 12y2 millioen en 't vorig jaar bijna 13 millioen. Deze baro meter staat dus heel slecht. Met Registratie, Succesie, Domeinen, Staatsloterij, is het niet anders. Stage da ling. Ook zoo met de Loodsgelden; nu 248.000; 't vorig jaar nog 334.000; in zes maanden 1.672.000; 't vorig jaar 2.162.000. Er liggen heel wat zandbanken in 't econo misch vaarwater. Leeningfonds 1914 De diverse middelen en opcenten brach ten op 4.796.000 tegen 4.596.000 in 1931. Thans dus iets meer; maar in de eerste zes maanden was het nu 32 miilioen en in 1931 ruim 34 milioen. Het Wegenfonds De Wegenbelasting ging nog iets omhoog: 700.000 tegen 671.000; in totaal S.426.000 •gen 't vorig jaar 8.104.000. Met het wegverkeer loopt het dus beter dan met het maatschappelijk verkeer. DE HEFFING OP BOTER De Regeeringeco-mmissarie voor de Hulp- verleening aan de Melkveehouderij, voor zitter der Crisi6-Zuivel-Centrale, deelt mede. dat de heffing op boter ingevolge de Cris-is- Zuivelwet voor de periode 17 t/m. 23 Juli op 42 cent per Kg. is gehandhaafd- De binnen- landeche prijs in den groothandel stijgt niet temin met 5 ct6 per Kg., daar de Leeuwarder noteering met 5 ets omhoog is gegaan ei komt dus op ba6i6 van f 1.25 per Kg. De prije va-n de boter in den kleinhandel wordt i" f 1.40 k f 1-50 per Kg. Melkveehouders, die hun melk op basii boterno tee ring verkoopen, kunnen per 10' Kg. melk van 3 aanspraak maken op eoi 17 ets hoogeren prijs dan in de thans loo pendie week. De toeslag uit het Crisis-Zuivelfonds büjft F/l per Kg. melk van 3 vet. Jhr. Prof. Mr. TV. TI. de Savornin Lohman, oud-president van den Hoorjen Baad, is qiste- ren in den ouderdom van 68 jaar overleden. EERSTE KAMERVERKIEZING Gelijk bekend, zal op 29 Juli de verkiezing plaats hebben van leden der Eerste Kamer door de Provinciale Staten van Zuid-ITolland. dat een groep op zichzelf vormt, en door de Staten van Groningen, Drente, Overijssel en Gelderland, die in Groep II zijn samengc- Voor Zuid-Holland treden af 2 R.K., 2 A.R., 2 C.H. Eenste-Kamerleden, totaal 6 rechtschen, en 2 V.B., 1 V.D. en 3 S.D.A.P., totaal 6 linkschen. Voor Groep II treden af 3 R.K., 2 A.R., 2 C.H., of 7 rechtsche Eerste-Kamerleden, en 2 V.B., 1 V.D. en 3 S.D.A.P., of 6 linksche De aftredende leden werden gekozen op 20 Juli 1926. Sindsdien zijn er in 1927 en 1931 Provinciale Statenverkiezingen geweest, die eenige wijzigingen hebben gebracht in de samenstelling dier provinciale colleges. In Zuid-Holland liepen de A.R. en de C.H. terug. Op grond daarvan becijfert de Maas bode, dat dit tot wijziging in de samenstel ling der Eerste Kamer kan leiden. Want één zetel der C.H.-fractie loopt gevaar, wanneer H.G.S. en S.G.P. of S.D.A.P. en V.D. een af spraak maken. „Deze rechtsche zetel nu, zegt de Maas bode, moet veilig gesteld worden. En dit kan door behulp van de R.K. fractie. Deze heeft bij twee zetels een ruim overschot. De anti-revolutionairen hebben om hun twee leden te handhaven, geen steun noodig. Wan neer de R.K. twee of drie stemmen, die ze kan missen, op de Christelijk-historische lijst uitbrengt, komt de rechtsche Eerste Kamer fractie onverzwakt uit den strijd, hoewel de drie rechtsche partijen 5 zetels zwakker zijn in de Prov. Staten dan bij de stemming op 20 Juli 1926." Dit advies geeft blijk van oprecht verlan- ;n om de rechtsche samenwerking te be stendigen. GEMENGD NIEUWS HEVIGE SCHEEPSBRAND TE AMSTERDAM HET VUUR LAAT ZICH NIET BEDWINGEN Kans op kapsijzen BRAND DUURT NOG VOORT DE VLEESCH-CONTINGEN- TEERING Volgens Kon. beeluit van 7 Juli zal 2e beperking van den invoer van gekoeld rund kalfsvleesoh en van bevroren rund- er ka.lfsvleesch met zes maanden worden ver lengd, du6 tot 16 Januari 1933- De toegestane invoer u>it ieder land blijft ges-teld op 60 ten honderd van hetgeen ge middeld per 6 maanden in de jaren 1929, 1930 en 1931 uit dat lan-d i6 ingevoerd, de hoeveelheid berekend. COMMISSIE INZ. GEMEENTEL. GIRODIENSTEN In tegenwoordigheid van den directeur- generaal der P- T. en T. en van den directeur Postcheque- en Girodienst heeft minister van Waterstaat gistermiddag te r in het Departement van Waterstaat commissie geïnstalleerd, wier taak het u. zal zijn te oordeelen over het streven tot oprichten van gemeentelijke girodiensten. een uitvoerige rede zette de minister de taak der commissie uiteen, welke redi door haar voorzitter, Dr E. Heldring, U" antwoord werd. DE TOL TE MAARTENSDIJK BELANGRIJKE TARIEFSVERLAGING Naar het Comité tot Bestrijding van de ilaartensdijksohe tollen ons mededeelt, is r.ens de Kon. goedkeuring verkregen op iet raadbesluit tot verlaging van de t->l- ;elden voor vrachtauto's. Zooals bekend, wordt het hooge vracht- utotarief met 50 verlaagd, dus re6p- voor ware vrachtauto's van f4 heen en terug op f2 heen en terug gebracht, en voor lichte vrachtauto's van f2 op fl gebracht. Ind-ien de voorspelling van het Comité, dat vermindering van ontvangsten niet zullen ontstaan door minder mijden van Maartens dijk, juist za,l b(ijkcn. dan zal spoedig door toezegging van B. en W. van Maartensdijk ook het toltarief voor luxe-auto's gehalveerd orden. GEREF. VEREEN. VOOR DRANK BESTRIJDING De 32ste jaarvergadering van de Geref. ereen. voor Drankbestrijding zal op 10 en 11 Augu6tu6 te Apeldoorn worden gehouden. Op de avond van 10 Aug. zal een wijdimgs- samenkom6t worden gehouden in de Wester kerk, die over de Huizer-zender zal worden uitgezonden. Hier zullen voorgaan Ds E- 1 F. Nawijn, Ds W. H. Gispen en Ds A- M. Rerkhoff. Op 11 Aug- heeft dan de alge meene vergadering plaats. Op de jaarversla gen, die bereids verschenen zijn, komen we nog nader terug. UTRECHT VERBOUWING VAN HE"" STADHUIS B. en W. van Utrecht doen den Raad een voordracht toekomen tot verbouwing van het Stadhuis. Zij zeggen daarin, dat als de mogelijkheid daartoe aanwezig was, de bouw van een nieuw stadhuis te verkiezen ware boven de verbetering van het bestaande. Maar in de tegenwoordige omstandigheden zal van den bouw van een nieuw stadhuis geen sprake kunnen zijn. De kosten van uitvoering van het ge- heele plan worden geraamd op ongeveer f 300.000 In dit bedrag is aan arbeidsloon begre pen een bedrag van ongeveer f 120.000. Zooals wij reeds gister vermeldden woedt aan boord van het in aanbouw zijnde mo torschip „Moldanger" te Amsterdam een hevige brand, waarbij zich zulk een hitte ont wikkelde, dat de scheepswand er van gloeiend stond. Nader \ememen wij duaromtrent: Gistermorgen om half twaalf is de brand van ruim drie doorgeslagen naar ruim twee. In dat ruim lagen ongeveer 500 balen kurk, die onmiddellijk vlam vatten. Geweldige rookwolken sloegen uit het schip. Door liet vele water is dit naar bakboord gaan over hellen. Wegens gevaar voor omslaan is de ,,Jason" van bakboord naar stuurboord verhaald. Aan deze zijde van het schip heeft men thans gaten gebrand om langs dezen weg te trachten het vuur meester te wor- Een brandwacht is in een ruim gevallen en heeft een arm gebroken. Enkele arudere brandwachts zijn door rook bevangen en moesten worden bijgebracht. Tegen twaalf uur was het vuur zoodanig in hevigheid toegenomen, dat een noodsignaal werd gegeven. Allen, ook de brandweerlie den, moesten het brandende schip verlaten, omdat het ongeveer 20 graden slagzij maakte. In gewone gevallen zou dat geen gevaar opleveren maar alle maehinedeelen, als winches, die aan dek staan, zijn nog niet voldoende vastgezet. Bovendien staan ook de motoren in liet schip niet volkomen vast, zoodat ook daar de kans bestaat dat deze tonnenwegende ijzeren gevaarten gaan schuiven als liet schip scheef blijft liggen. Wanneer dit gaat gebeuren is de kans groot dat het schip kapsijst- Aan stuur boordzijde zijn thans zes gaten gebrand, waardoor de drijvende spuiten de Jason en de Jan van der Heijden water werpen en waardoor het vuur zichtbaar is. Van de wal af heeft de brandweer thans ook een water kanon op het schip gericht en bestrijdt het vuur langs dezen weg. Het hardnekkige vuur Nu "eens werden de rookwolken lichter, waardoor men de hoop koesterde, dat liet vuur was uitgewoed, maar enkele oogenblik- kon later steeg weer een grijze vettige rook uit het schip. Tusschen schip en wal was een zware ijze ren brug gelegd voor het verkeer der werk lieden, die bij den afbouw waren betrokken. Deze brug is in den loop van den middag weggenomen om het slagzij-makende schip van een zwaren druk te ontlasten. Men hoopte dat de slagzij daardoor zou vermin deren. Dit wegnemen van de brug \yerd ver richt door een bok, die het gevaarte oplicht te. De bok werd door de sleepboot Daniël Goedkoop tot bij de brug gesleept. Deze boot geraakte onder de brug bekneld, waar door het stuurhuis in elkaar werd gedeukt. Toestand nog ongewijzig^! Nader bericht men ons: Gisteravond om 9 uur woedde de brand in het motorschip „Moldanger" aan de Ned. Scheepsbouw Mij. nog voort. Nog steeds stijgen rookwolken uit de ruimen 2 en 3 op. De drijvende stoomspuit „Jason" is voorlon- pig naar haar standplaats a. d. Ruyterkade teruggekeerd- De drijvende motorspuit „Jan ven der Heijden" werkt aan stuurboordzijde met volle kracht. Haar waterkanon werpt door de in den huid gebrande gaten een enorme watermassa, terwijl andere stralen eveneens Man de „Jan" door andere gaten hun water in het schip gieten. Groote zwar te plekken op den huid duiden aan. waar de platen gloeiend hebben gestaan. Op den wal wordt ook nog met een waterkanon ge werkt. Wanneer enkele oogenblikken deze machtige straal wordt stopgezet, stijgt weer dadelijk de rook zwaarder uit de ruimen op. Het water dat langs den scheepswand loopt verdampt zichtbaar; een bewijs, dat schip gloeiend heet is. Er is dan ook geen sprake van dat de brandweer in het schip kan doordringen. Zoover men kan na, branden ruim II en III uit, terwijl ru schade heeft. Het staat vast, dat het schot, dat de machinekamer van ruim III scheidt zwaar ontzet is. Ook heeft het vischruim boven de machinekamer gebrand, terwijl ook eenige daar gelegen hutten te lijdi hebben gehad. Of de machines zelf hebben geledon, kan nog niet worden nagegaan. In het schip, dat 9500 ton groot is, zijn naar schatting 1200 ton water gespoten. Ilct schip maakte gisteravond 21 graden slagzij en ligt voor 3.S0 M. en ach te,. 5.40 Meter, onder in 8 Meter water- Voor omslaan be staat voorloopig geen gevaar. Het is thans heel zeker dat een derde van het schip nieuw zal opgebouwd moeten worden. De schade is in het geheel nog niet te ramen. Het is wel zoo goed als zeker, dat de brandweer den geheelen nacht met onverminderde kracht moet doorwerken. De brand bedwongen Hedenmorgen vernemen wij uit Amster dam dat de brand is bedwongen. In den loop "in den nacht heeft de brandweer massa's ater in het schip gespoten waardoor het el dieper is gaan liggen en ook meer slag zij maakt. Pogingen zullen daarom worden gedaan het schip weer recht tc krijgen. Wan de slagzij minder groot is zal de brand- r aan boord gaan en haar nawerk kun- beginnnen. Dit nawerk zal zeker nog ge ien tijd in beslag nemen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN e vrouw van den landbouwer C. H. A. te •n (O.), die de vorige week van een hooiwagen viel, is tengc olge van de beko- verwondingen overleden. Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) In Juni brachten de Rijksmiddelen vief millioen minder op dan in Juni 1931 en in het eerste halfjaar 1932 24 millioen minder dan in de eerste helft van 1931. De hevige Scheepsbrand te Amsterdam, j (blz. 2) De voorbereidingen voor de economische vereldconferentie. De onderhandelingen tusschen Mac Donald en De Valera inzake de verhouding tusschen Ierland en Engeland zijn mislukt. (Blz. 5) De Zomerconferentie van de N.C.S.V. -^4 Ons ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.ï Overdenking: ,,Ik spare uliedeni- Troost-rijm van Jacob Westerbaen. 1 Van Boeken en Schrijvers, door P. J. Riaseeuw (Over Italiaansche novellen). Een verhaal van Jo Kalmijn-Spieren burg: Het bezit. Van bonte dingen, door G. K. A. Non- Kinderantjslen. door P. J. W. Steinz. f Moderne Fotografie, door Cor Alons (geïllustreerd). Feuilleton: Uw Vader weet, door M. G. Bakhoven-Michels (Slot). Jeugdrubriek. Kleuterkrantje. Hoe het zusje heette, door Gera Kraan van den Burg. ERNSTIG MIJNONGELUK DRIE MIJNWERKERS BEDOLVEN Op de Staatsmijn „Maurits" te Lutterade is gistermiddag omstreeks één uur een gang gedeeltelijk ingestort. Daarbij zijn drio mijnwerkers bedolven. De reddingsbrigade is direct in de mijn afgedaald. De namen der bedolvenen zijn: de Neder landers Broos gehuwd en 35 jaar; Van de Wal, 20 jaar en ongehuwd, resp. wonende te Eecht en Geleen, en de 42-jarige Belg Holbeckx. gehuwd en wonende te Ulestra'e- ten. De andere in de gang aanwezige mijn* werkers konden zich nog in veiligheid stel- OPLICHTER GEARRESTEERD. - Men meldt ons uit Baarn: Bij geruchte kwam de politie alhier ter oore, dat deze week zich alhier een heer in een der pensions had gevestigd, die zeer luxueus leefde en zich groote uitgaven permitteerde. Zoo kocht hij o.a. een nieuwe auto van f 7500 benevens voor duizenden guldens meubels en luxe voorwerpen. Voor het Duitsche meisje, waarmee hij naar Baarn gekomen was, kocht hij een nieuwe fiets, dure japonnetjes enz. Genoemde persoon noemde zich de B. cn ver klaarde, dat hij uit Britsch-Indië kwaf, alwaar hij in suiker en katoen deed. Hij wilde zich voorloopig te Baarn vestigen en in verband daarmede had een der makelaars opdracht van hem een ruime villa gehuurd, die luxueus moest worden ingericht. Nadat genoemde de B. gistermorgen meer verschillende inkoopen had gedaan, o.a. een étui met pracht zilveren messen, besloot de politie door te tasten en werd hij gearresteerd. Spoedig bleek, dat by een verkeerde naam had aangenomen. De gearresteerde bleek te zyn P. J. B., geboortig uit Vlaardingen, die ont vlucht was uit het psychopaten-asyl te Heilo. Al zijn inkoopen had hij te Baarn in twee dagen gedaan, behalve de auto, die in Rot terdam was gekocht. Met deze arrestatie heeft de politie een goede greep gedaan, aangezien deze heer reeds eerder met de politie en jus titie in aanraking is geweest. Hij is in handen gesteld der justitie to beslag genomen. Uit het Sociale Leven ONTSLAGEN IN DE MIJNEN l)n Hendrl Verder 01 ernstig In OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EK SCBAVERIJ - NASSAUHAVEN bOERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1