VRIJDAG 15 JULI 1932 TWEEDE BLAD PAG. F BINNENLAND f - - UITVOERING CRISIS-ZUIVELWET WAT ZIJ BEDOELT EN HOE ZIJ WERKT EEN INGEWIKKELD ZAAKJE. Vroeger, toen de crisis in de melik alleen toog maar boter en kaas bracht, en wij nog Ewaar boomden in jongelingsvereeniging en ïüngvergadering, zeiden we vaak tegen elkaar als Leen Bückmann betoogt, dan is dat klare taal. Duidelijk en begrijpelijk. Nu waren wij op visite bij den heer L. Bückmann, regeerings-commissaris voor de „Hulpverleening aan de melkveehoude rij" en hij trachtte ons gedurende eenige ,uren te onderrichten over doel en wer king van de Crisis-Zuivelwet en nu vonden ,we het betoog lang niet helder en over zichtelijk. Eerlijk gezegd, we vroegen ons zelf en anderen af: hoe moeten we daar iets yan terecht brengen. Ergo: iedereen begrijpt hieruit, dat het (een heel ingewikkeld zaakje is en dat de planmatige productie nog lang niet mee zal yallen; want de maatschappij reguleeren is Wel een heel moeilijk ding. Toch moest hier ingegerepen worden. [Want ook in het land, dat van melk over vloeit, kost het geld om te produceeren en Ide veehouders moesten er niet bij wijze van spreken, want dan gebeurt het zoo goed als altijd in letterlijke zin geld op toe leggen. Als de koeien het snapten, zouden ze istaken, doch ze rekenen niet (ze hebben (daarin ook) nooit examen gedaan) en al kan 'de boer wèl rekenen, hij kan zijn bedrijf ook' niet staken. Domme menschen kunnen hun geld in een oude kous wegstoppen; het vee blijft eten vragen, al wordt de melk voor yierduiten per liter verkocht en al geeft men Op een pond kaas een kilo toe. Goedkoope zuivelproducten is mooi voor Üe consumenten; maar... er is een grens. Als de veehouder geen loonende prijs maakt, moet alles instorten. Dit te voorkomen is het doel van de Zuivelwet. Dat lijkt op zichzelf eenvoudig. De regee- ïing regelt de prijs; zij laat de binnenland- sche consumenten zooveel voor boter en kaas betalen, dat uit het fonds een loonende productie mogelijk gemaakt kan worden en dan is alles voor elkaar. Ja, in beginsel is dat juist. Maar nu komt de uitwerking. En nu ko- jnen ook de moeilijkheden. Eerst de ingewikkelde administratie om Hit boter en kaas zooveel geld te persen, dat 'een behoorlijke bijslag op de melk gegeven kan worden en dan de kunst om alle neven verschijnselen te ordenen. In de eerste plaats de uitvoer van boter* Zit daar winst op voor de boeren? Volstrekt niet. want de positie op de wereldmarkt is van dien aard, dat zelfs de kostende prijs voor den Nederiandschen zui- velboer bij export niet is te bereiken; deze moet dus steeds verlies nemen. Vandaar hier overvloed en lage prijzen. Alle uitvoer stop zetten? Dat lijkt op 't oogenblik voordeel,iger. Maar hoe zal het later gaan? Kan men goede klanten, aan wie geld verdiend is, maar zóó loslaten? Neen, en daarom moet de export doorgaan. Zelfs al lijden we er verlies op. We hopen dat het later terug komt. Het is onjuist te meenen, dat de buiten landers goedkoope boter te onzen koste eten; als wij ze niet leveren tegen wereld- prijs, koopen Engeland en Duitschland boter van Denemarken, de Oostzee-landen, Rus land, Australië en Nieuw-Zeeland en beta len dan ook niet meer dan de wereldprijs. Het met de export gepaard gaande verlies moet worden gevonden in de belasting, die geheven wordt in den vorm van een be lasting op botervet, margarine en andere z.g. spijsvetten en ook op de próducten waarin deze zijn verwerkt. Het systeem bedoelt kunstmatige schaarschte te verwekken. Bij tarwe, koffie en suiker wilde men dat ook, maar het lukte niet, om dat de artikelen boven de markt bleven zweven. De boter echter gaat in de marga rine en wordt dus geconsumeerd. Zóó kan de prijs omhoog gaan en blijft er een over schot om de boeren te steunen. De belasting bedoelt n.l. niet verder te gaan dan de veehouder een uitkeering te garandeeren, die een richtprijs van 5 a 6 et. per liter gewone melk bereikbaar maakt, zijnde het equivalent yan de onmisbare pro ductiekosten. Het ligt in de bedoeling in de toekomst de binnenlandsche boterprijs in de groothandel te brengen op f 1.60 per kg. Die prijs is ook wel te bereiken. In 1931 bedroeg onze totale boterproductie plm. 86 millioen K.G. boter, waarvan wij er 60 millioen K.G. zelf hebben geconsumeerd en 29 millioen K.G. hebben uitgevoerd. (Er is n.l. ook buitenlandsche boter ingevoerd). Voor 1932 wordt het eigen gebruik geschat op 45 millioen K.G., de productie inclusief import op 80 millioen K.G., en de export op 20 millioen K.G. Het restant, 15 millioen K.G., wordt verwerkt in de margarine die daardoor ook duurder wordt, maar tevens van beter kwaliteit en voedzamer. (Het binnenlandsch gebruik van boter zou op deze wijze in totaal gelijk blijven. Tevens komt een aparte belasting op mar garine). Het heffingssysteem, (dat gepaard gaat met die toepassing van negen aparte merken voor boter, voor margarine en weldra ook voor allerlei eetbare vetten) is in hoofdzaak i van administratieve aard; doordat het stel sel der Crisis-Zuivel-Centrale is: belasting bij de bron, zal het publiek praktisch zeer weinig van de werking der wet bemerken, behalve de geleidelijke stijging van den bo terprijs, die echter nog steeds aanzienlijk blijft beneden den prijs, die de Nederland- sóhe verbruiker nog in 1929 voor de boter betaalde. Hoe de prijsregeling geschiedt De prijsregeling zal nu als volgt geschie den. Tot heden werd de boterprijs voor den groothandel vastgesteld door de Leeuwar der noteering (Vrijdags). In het vervolg wordt de noteering beheerscht door de poli tiek der Crisis-Zuivel-wet De accijns wordt gestort in het Crisifi- Zuivelfonds en uit dit Fonds worden de zui- velhoeren gesteund. Zoo zal b.v. aan de boe ren 1.25 cent per Iitor melk van 3 pet vet worden uitgekeerd voor die periode van 11 tot en met 30 Juli. Exporteurs, die boter naar het buitenland zenden, ontvangen bij den export den accijns terug. Daardoor zijn zij in staat naar het buitenland te blijven exporteeren tegen wereldprijs. Om te voorkomen, dat er in boter naar het buitenland wordt gespeculeerd, worden al leen uitvoervergunningen verleend ten aanzien van vaste handelsrelaties van den exporteur. De prijs van de boter is niet constant, Wordt ze duurder, dan stijgt ook de prijs van de margarine. De regeling voor de mar garine-distributie is zoo, dat de verschillen de categorieën margarine-gebruikers naar eigen verlangen worden bediend. (Israëlie ten. vegetariërs e.a.). Bij het mengen van boter met margarine (25 pet boter en 75 pet. margarine) wordt een zeer strenge controle uitgeoefend in de fabrieken en meng-inrichtingen. Hoe de dis tributie zal geschieden van de onvermengde margarine aan het financieel meest zwakke deel van onze bevolking, staat nog niet vast. Evenmin is er reeds een regeling gepro jecteerd over de wijze, waarop de andere spijsvetten. die margarine zullen kunnen vervangen, zullen worden belast. Hoe goedkoope margarine aan de aller armsten zal worden verstrekt, zal in overleg met de consumptiecommissie worden uitge maakt. Die zal ook bespreken, wat er met reuzel en olie enz. moet geschieden. Naar het gerucht loopt, zal de prijs der Blue Band gelijk blijven en komt de Norma op 84 ct te staan. Maar het geven van cadeaux bij de boter zal welhaast tot het verleden behooren. Kaas en consumptiemelk Ook op de kaas (waarover straks meer) zal een heffing worden gelegd1, die uit den aard der zaak lager zal zijn dan op de boter omdat er minder botervet inzit. Het gehee- le systeem toch berust op het belasten van het botervet. De consumptiemelk valt buiten de rege ling, in zooverre, dat aangenomen moet wor den, dat als de industriemelk (dat is de melk, die verwerkt wordt tot boter, kaas melkpoeder en gecondenseerde melk) in prijs stijgt, de consumptiemelk automatisch ook in prijs zal omhoog gaan. Indien dit niet zoo ware, werd deze melk immers aan de industrie ter verwerking aangeboden, om dat dit voor den producent dian loonender is. Een uitkeering van 1% cent per K.G. melk. In verband met het bovenstaande kan het volgende gemeld worden: „Met ingang van 10 Juli 1932 zal over alle tot zuivel- of melk-producten verwerkte melk door de Crisis-Zuivel-Centrale een toe slag worden uitgekeerd van een en een vierde cent (PA ct) per K.G. melk met 'n vet gehalte van 3 pet. Voor de melk, welke tot kaas wordt verwerkt, wordt de toeslag ver minderd met het bedrag der heffing op de daaruit bereide kaas. Deze toeslag geldt voorloopig tot en met 30 Juli 1932". Uit de hierbij gegeven toelichting vermel den wij het volgende: Het is gewenscht, dat de betrokken vee houders weten, dat zij dezen toeslag uitge keerd krijgen. De consumptiemelkleveran- ciers vallen buiten de regeling. De prijs regeling voor de consumptiemelk dient zioh aan te sluiten en zal zich ongetwijfeld aan sluiten aan de gewijzigde en voor de vee houders verbeterde verhoudingen; dit wil dus zeggen, dat de consumptiemelkprijs in de periode 10 tot 31 Juli minstens PA hoo- ger zijn zal dan wanneer op de industrieel verwerkte melk geen toeslag verstrekt zou zijn. De getroffen regeling is op te vatten als een voorloopige. Indien blijkt, dat het thans vastgestelde bedrag te hoog of te laag is ge weest, dan zal zulks met behulp van de vol gende uitkeeringen gecorrigeerd worden. Het is te verwachten, dat vele fabrieken de uitkeering uit eigen middelen zullen voor schieten. Een verplichting daartoe bestaat er echter uit 'den aard der zaak niet Aan veehouders, die zelf de melk venver ken, kan de toeslag eerst dan uitbetaald worden, wanneer de gegevens van de ver werkte hoeveelheden melk, berekend met be hulp van normen uit de geproduceerde hoe veelheden boter of afgeleverde hoeveelheden kaas, via de controlestations ter kennis van de Crisis-Zuivel-Centrale zijn gebracht Heffing op botervet Op het botervet in de onderscheiden zui velproducten wordt een zelfde heffing toege past. Deze heffing is voor de boter voor de week van 10 tot 16 Juli vastgesteld op 42 cent per K.G. d.i. 50 cent per K.G. melkvet. De heffing op de kaas wordt berekend op grond van gemiddelde vetgehalten voor de verschillende kaassoorten, welke in een mi- nisterieele beschikking zijn vastgesteld en in de Staatscourant gepubliceerd. Er is aan de hand van een vrij ingewik kelde berekening gezocht naar een formule, waarin wordt vastgelegd, hoe de uitkeering voor kaas- en andere zuivelproducten bere kend zal worden, en waardoor de uitkeering voor die melk en de te heffen reohten op de geproduceerde kaas beide tot hun recht ko men. Juridisch is daarvoor deze vorm ge vonden, dat per K.G. product Wordt uitge keerd „een bedrag, verkregen door de uit keering per K.G. melkvet, vermenigvuldigd met Ï'IOO van het melkvetpercentage van het product, te verminderen met een bedrag', gelijk aan den prijs van het merk voor 1 K.G. boter, vermenigvuldigd met een voor elk product speciaal vastgestelden factor". De vermenigvuldigingsfactor voor de onder scheidene producten is officieel medegedeeld in de genoemde Beschikking van den Minis ter van Economische Zaken, geplaatst in de Staatscourant van 13 Juli, welke voor de na te noemen producten bedraagt; Volvette boerenkaas 0.111' Volvette fabriekskaas 0.107 40 4- boerenkaas 0.095 40 -j- fabriekskaas 0.091 30 -}- boerenkaas 0.087 30 4- fabriekskaas 0.063 20 kaas 0.039 Leidsche of Delftsche kaas 0.063 Vet melkpoeder 0.48S Melkpoeder 0.304 Gedeeltelijk outroomd melkp. 0.202 Magere melkpoeder0.007 Voor zoover de hoeveelheid melkvet, aan wezig in melkproducten, met zekerheid be paald kan worden, heeft de Crisis-Zuivel- Centrale de bevoegdheid van bovengenoemde normen af te wijken. ALS GEMEENTEN AANBESTEDEN MOGEN ZE GEEN PLAATSELIJKE TOLMUREN BOUWEN De Gemeenteraad van Dordrecht besloot, den plaatselijken inschrijvers bij de aanbe steding van een nieuwe veerboot voor den dienst DordrechtZwijndrecht een voor keur van 5 pCt. te geven boven de niet- inwonende inschrijvers. Daar ook andere ge meenten deze methode toepassen, is dit be sluit voor de K. v. K. voor Dordrecht e. o. aanleiding geweest, een adres te richten, om. aan verschillende ministers en aan Ged. Staten van alle provincies, waarin ze ernstig waarschuwt tegen het optrekken van plaat selijke tolmuren naast de reeds zooveel ellende veroorzakende landelijke. GEREFORMEERDE JEUGDDAG TE APELDOORN EEN GESLAAGDE SAMENKOMST In ,3erg en Bosch" te Apeldoorn heeft een goed bezochte Gereformeerde Jeugddag plaats gehad, waarvoor men van alle zijden uit de provincie Gelderland bijeengekomen was. Nadat de voorzitter van de Geldereohe afdeelmg van den Bond van J.V. op G.G-, de heer D. Timmer, van Nijmegen, een openingswoord had gesproken, was het woord aan mevrouw Van Alkemad e Kwakkel etein, oud-presidente en e>era- M van den Bond van M.V. op G-G-, die tot onderwerp had gekozen: „Nieuwe hanen". Spr. zeide, dat velen van de hedendaag- sche jeugd geen goed woord willen hooren, en dat er ook jeugdigen zijn die allle ver maning van ouderen afwijzen. In onze da gen zijn er twee moeilijkheden, waarvoor de jonge mensahen staan: aan den eenen ka.ut is er een geesit, die de scherpe kanten wil afslijpen, en aan den anderen kant is er ie sport verdwazing. Deze nieuwe banen moe ten wij niet op- Geen nieuwe banen, waar het de grondbeginselen van leer en leven betreft. Voor bet overige echter zij alle con servatisme ons vreemd. Door het nieuwe moeten wij ons niet laten verleiden en door het oude als zoodanig ons niet laten binden. Wij moeten voortbouwen op de beginselen. Met een opwekking in dien geest eindigde spr. haar toespraak. De heer Gosker refereerde vervolgens over Idealen en Toekomstverwachtingen, en j BOFFELBIJMEN, Niet frisch Vele velosportgenieters, Fietsers met geplette beurS, Vliegen in de open armen Van de plaatjescontroleurs Die langs veel bereden wegen Op de drukste punten staan, Om, nog net ter elfder ure, u Zondaars aan de haak te slaan' Zondaars, die een rijwielplaatje Hebben moeten, naar de wet, Doch het zóo er maar op wagen, Hakend naar vacantiepret; En ze zien hun oud vehikel Dubbel zwaar fiskaal belast, Ook al is maar voor één reisje 't Recht van Fiscus aangetast. Fiscus is een stugge kerel, Heelemaal geen handelsman: i Waarom biedt hij nu de plaatjes Niet voor zomerprijzen an? Als ik Fiscus was, ik toonde Meer gezonde koopmanszin: Juliplaatjes voor een gulden! Uitverkoop! Pak an! Pik in!"1 Fiscus laat z'n ambtenaren Liever los op het publiek; Smokkelen is ontoelaatbaar, Maar de fietsenvaltaktiek Is niet frisch en is niet Hollandsch; Prikkelt meer dan noodig is, Omdat Fiscus een versteende Starre wetsbetrachter is. (Nadruk verboden.X LE_0 LENS* Ds Th- Dolleman van Aalten over „Jeugd en Huwelijk". Als laatste spr. voerde Ds J. R. Gori6 van .Apeldoorn het woord over het onderwerp „Gouden en koperen schil-i den", hetgeen spr. deed aan de hand van «ia geschiedenis van Koning Rehabeam. Op voorstel van den voorzitter werden aan Ds Vonkenberg, als stichter van den Bond van J-V. op G.G., en aan mej. T. Torenbeek, presidente van den Bond van M.V. op G.G., gelukstelegrammen ge-i zonden, benevens aan den beer A. Zij li et ra, voorzitter van den Ned. Bond vanl J-V. op G.G. en aan mej. H. S. S Kuyper, eere-presidente van den Ned. Bond van M.V. op G.G. BELGISCH BROOD IN LIMBURG REGEERINGSONDERZOEK Een vertegenwoordiger van de Regeering beeft te Maastricht, en in de omstreken een uitvoerig oniderzoek ingesteld naar de om vang van den Belgischen brood-invoer in Limburg. 'AAN DEN BAND VAN HET BOSCH S3 De stippellijn geeft de ligging aan van den pas ontdekten goudader in het Great Bear Lake-gebied in N.W. Canada. Op het kruispunt met de verticale lijn werd het eerst gedolven Een ideaal vacantieoord Een nieuwe goudader in Canada

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5