llirumr £>ihsr()r ttotmtiü Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONNEMENT! Per kwartaal in Leiden en in plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending 4.50 Bij dagelijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad cent Zondagshlad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3710 VRIJDAG 15 JULI 1932 ADVSBTENTIEN Van 1 tot 5 regels1.17V? Elke regel meer0.22Vi Ir.gez. Mcdedeelingen van 1—5 regels m 2^0 Elke regel meers 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Uit nummer bestaat uit DRIE bladen DE DRIE KWARTJES Door de regeeringscommissaris voor de iwlpvcrlecning aan de melkveehouderij is een steunregeling ter algemeene kennis ge bracht, die in één opzicht belangrijk ver schilt van de eerste inleidende regeling. Was de eerste maatregel slechts bedoeld als 'n poging om onmiddellijk althans eeni- ge hulp te bieden, ook de thans ingediende toepassing van de Crisis-Zuivelwet is als een voorloopige te beschouwen. Het belangrijke verschil tusschen beide is evenwel, dat de nieuwe regeling duidelijk uitspreekt, dat van de toepassing harer be palingen de leveranciers van con sum p- t i e melk zijn uitgesloten. De eerste maatregel deed zulks niet. Deze schonk over een tijdperk van drie weken aan de veehouders een tegemoetko ming van f 0.75 per koe en per week. Duidelijk is, dat met dezen steun werd be doeld eenige hulp te bieden aan de veehou ders, die voor hun melk aan de zuivelindus trie slechts enkele centen ontvingen per liter. Maar deze regeling, die niet onderscheid de, stelde den steun ook beschikbaar voor die boeren, die hun melk afleveren onmid dellijk ten behoeve van de consumptie en daarvoor een prijs ontvangen van vaak tien .cent per liter. Dat bij een dergelijken prijs het melkbe- drijf nóg wel rendeert, moge blijken uit het feit, dat verschillende landbouwers met de zen melkprijs voor oogen nog tot uitbrei ding van hun veestapel overgingen. Men voelt, dat hier de steun niet gemoti veerd was. En diegenen onder de veehouders, dié weigerden op de beschikbaar gestelde kwar tjes aanspraak te maken, strekt het dan ook tot eere,, dat zij hunnerzijds ertoe bijdragen om een leemte in de regeling weg te wer- In zooverre is de nieuwe voorloopige maat regel een stap 'vooruit, dat wordt gevraagd met welk doel de melk wordt afgeleverd, opdat de hul'pverleening binnen de juiste perken blijft. Het is toch in het belang van het ge heel e landbouw- en v e eh ou d erst edrij f dat enkel daar steun wordt geboden, waar zulks n o o d i g is. ONBILLIJK EN INCONSE- KWENT Men weet, dat wat de financieele verzor ging van het onderwijs betreft, de openbare school richtinggevend is. Die gaat voorop. Die schijnt eenige eerstgeboorte-rechten te hebben. Het bijzonder onderwijs mag volgen. Is de openbare school duur, dan mag de bizondere het ook zijn. Krimpt de eerste in, dan moet de laatste volgen. Die inkrimping is thans alom geboden. Vooral wat betreft het instituut der boven tallige onderwijzers. In vele gevallen harde bezuinigingsmaat regelen; in sommige volstrekt niet te betreu ren. omdat men weeldeklasjes gemaakt heeft. Doch hoe het zij: men moet met de open bare'school beginnen. Dat eischt de wet. En de praktijk maakt het gemakkelijk, om dat in vele, wellicht zeer vele gevallen, de bizondere scholen in boventalligheid nog niet op 't peil staan van de openbare. Schoolbesturen hebben altijd geleerd iets zuiniger te leven dan gemeenteraden. Nu echter ziet men iets bedenkelijks ge beuren. Voorstanders van het openbaar onderwijs verzetten zich in gemeenteraden tegen de bezuiniging, want, zeggen zij: het openhaar onderwijs krijgt de slagen en het bizonder wordt beschermd. Ja, men durft de stelling aan: begin maar met uw bezuiniging bij het bizonder onderwijs. Zoo rakelt men het smeulend vuur van de oude schoolstrijd weer op; doch men is bovendien inconsekwent en onbillijk. Im-- mers, warfneer het openhaar onderwijs in het financieele richting-gevend is, dan moet het dit zoowel zijn bij dalende als bij klim mende conjunctuur. Nu er bezuinigd moet worden, dient men jóók bij de openbare school, welke in menige gemeente zeer royaal verzorgd werd, te be ginnen; de bizondere volgt dan automatisch. Hef is inconsekwent thans de volgorde om te keeren. Maar het is ook o n b i 11 ij k tegenover de bizondere school. Zij bleef heel vaak aan de lage kant en er is geen enkele reden om haar thans extra te laten bekrimpen. Uit de weinige geneigdheid om te bezui nigen blijkt een mentaliteit bij de voorstan ders van openbaar onderwijs, welke niet be vorderlijk kan zijn voor de vrede op school gebied. Hoewel er gelukkig steeds meer voorstan ders van de openbare school komen, die met Dr. C. P. Gifnning in de T e 1 e g r a.a.f erkennen: „een heillooze versplintering (die men ten onrechte aan de pacificatie wijt; had ten gevolge dat er kunstmatig overal kleine o p e.n b a r e schooltjes gekweekt zijn, welke nu „ons onderwijs onduldbaar duur maken". Laat men daar dus ook met bezuinigen beginnen; dat is consekwent en billijk! OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de orde van Üranje-Na&sau, Dr. A. J. S- vin Lier, directeur der N.V. Utrechtsche Hypo theekbank te Utrecht PENSIOENRAAD Benoemd tot plaatsvervangend lid van den Pensioenraad Mr J. P- A. Laman de Vries, staatsraad in buitengewonen dienst te 's-Gravenhage. BELASTINGEN, ACCIJNZEN, ENZ. Op zijn verzoek is aan G. Brookhuis eer vol ontslag verleend als ontv. der dir. bei en acc. te Geldermalsen. Op verzoek eervol ontslag verleend uit '6 rijks dienst aa J. Coster ais ontv. der dir. bel. en acc. te Die vér, wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam ;s: idem aan G. J. L. Maas te Grauw. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan J. Schuiling, als verificateur der invoer acc. te Venlo. Benoemd tot ontv. der diir. bel. en acc- te HarmeJen J N. van der Ben. surmn. der dir. bel. invoerr en acc- ter directie Utrecht. DEPARTEMENTEN Benoemd tot commies bij het dept. van Fi nanciën in vasten dienst Mr H. Albarda te 's-Gravenhage, met bepaling, dat die benoe ming zal ingaan op den dag waarop hij zal zijn ontheven van zijn functie van secreta der Staatscommissie tot Verlaging van I Peil der Rijksuitgaven. BEZOLDIGING GEMEENTE- PERSONEEL EN HET WELTER.RAPPORT Naar de „N.R.Ct,'' verneemt, ie de regee ring voornemens gevolg te geven aan het voorstel der BezuinigingscommiesieTWeiter, om art. 170 der Gemeentewet, dat den ge meenteraad de. regeling opdraagt van de bezoldiging vdn het gemeentepereoneel, in dien zin te wijzigen, dat zoodanige regeling onderworpen wordt aa.n de goedkeuring dei- Kroon en is een daartoe strekkend we' ontwerp reed6 in voorbereiding genomen. Op het oogenblik bestaat er ten deze krachtens de Ambtenarenwet, een repres sief toezicht van Ged- Staten, die o.m. wij ziging van de door den gemeenteraad vast gestelde regeling door een besluit van bar- gemeester en wethouders kunnen vorderen en zoo noodig zelf een regeling kunnen stellen onder goedkeuring van de Kroon. Dit toezicht heeft echter niet alleen betrek king op d-e bezoldiging, dooh strekt zich uit tot de geheele rechtspositie. BOTERNOTEERING BEPAALD OP 83 CENTS PER E.G. De boternoteerlngscommissie, gevormd door den Algemeenen Ned- Zuivelbond, de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melk hygiëne, de Vereeniging van Groothande laren in boter, de Crisis Zuiver Centrale en het Crisis Zuivel Bureau, deelt mede, dat de Leeuwarder boternoteering voor 15 Juli is bepaald op 83 cent pea- kg. STANDBEELD DER KONINGIN OP CURACAO Een dameevereenlginig te Willemstad is voornemens, daar ter plaatse een stand beeld te doen onthullen van H-M. Koningin Wilhelmina. Dit beeld, dat 15 M. hoog zal worden, zal het tweede standbeeld der Koningin in de Overzeesohe gewesten zijn. Het eerste werd, ter gelegenheid van het zilveren regeerings- jubileum, te Paramaribo onthuld. VEER WILLEMSTAD-NUMANSDORP Het veer WillemstadNumansdorp zal Vrijdagmiddag om 3 uur door den Commis saris der Koningin in Noord-Brabant, offi cieel in gebruik worden gesteld, terwijl het Zaterdag d-a.v. voor het publiek' toeganke lijk zal zijn. WIERINGERMEERPOLDER SECRETARIS-BENOEMING De heer P. C. Peters, burgemeester van Medemblik, 16 benoemd tot secretaris aan de afdeeling Algemeen Bestuur van de Di rectie van den Wieringermeerpolder. EEN NIEUWE NEERBOSCH- UITGAVE Bij Neerbosch' Boekhandel en Uitgeverij is dezer dagen verschenen een gedicht van I-I. den Engelsman, getitel „Hymne aan Nederland", en met muziek van J. S- de Vries. Dit lied voor gemengd koor, orgel of piano, beeft een eenvoudige gedragen melodie, en zal aan een ©enigszins geschoolde vereeni ging weinig moeite geven. Men make er eens kennis mede, misschien dat men het dan in studeert voor 31 Augustus a.s. „VAKBEWEGINGSPREDIKANT" EEN REDE ZONDER CONCLUSIE Op gezag van ons blad maakte ook het Volk melding van de rede, welke een orthodox predikant op de Veluwe voor een moderne vakorganisatie hield. Nader blijkt, zoo schrijft nu Het Volk, dat on6 blad steunde op een onvermeld be richt van het Chr. Persbureau. Dit nu is onjuist- We gingen af op een stuk verslag in de Gereformeerde K e r k, waar het door Ds Lingbeek bespro ken werd, Hierdoor kwamen wij er ook toe om na een andere inlichting te hebben ontvan gen te veronderstellen, dat de dominé van Urk er te veel politieke propaganda mee gemaakt en zijn Veluwschen collega wat al te veel naar zich toe getrokken had, Vandaar ons tweede artikeltje. Echter ontvingen we daarna een vrij uit voerig verslag uit het Nunspeet6 Nieuws- en Adv.blad, en daaruit blijkt duidelijk, dat onze eerste opvatting juister was dan wat wij in tweede instantie schreven. Ds Beerekamp toch verstoutte zich het volgende te zeggen: „Met het Woord van God als richtsnoer kan een christen dan: le- Lid zijn van een modernen vakbond, maar ik verbind hieraan een tweede vraag: Kan een christen lid zijn van een christe- lijken Vakhond? Op beide vragen antwoordt spr, pertinent Christelijik of niet christelijk georgani seerd is de vakbeweging in strijd met Gods Woord. Want in de vakbeweging wordt ge steld macht tegenover macht. De christelijke organisaties mogen dit in wat meer gema tigden vorm doen, tenslotte gaat het ook bij hen om macht tegenover macht. Dit beginsel komt voort uit den mensch"- Echter, al6 het om den brood.e nood-zak^iijk was, zou de spreker zich bij de moderne beweging voegen om daar te getuigen. Erg duidelijk is dat nkt en consekwent evenmin;1 maar in het debat bleek, dat de spreker er zelf geen raad mee wist; want, zoo luidt het verslag: „Tenslotte geeft 6pr. op de vraag van een, hoe z.i. de oplossing gezocht moet worden, ten antwoord, dat dit moeilijk is te zeggen en te veranderen. Men komt dan op bet ter rein van de staatkundige politiek"- We gelooven niet mis te tasten, als we zeggen, dat deze predikant daar bij voorkeur vertoefde; want zijn rede was zeer politiek getint in d-e richting der H.G.S. De roede pers; zegt ten slotte, dat „deze hopeloos achterlijke predikant voor de christenen de christelijke vakbeweging nog afkeurenswaardiger vindt dan de moderne, Daarenboven blijft overeind de instemming van den orthodoxen predikant van Urk, hot oud-Kamerlid Lingbeek, met de ten onrechte aanvankelijk onderstelde voorkeur voor modernen vakbond". Men ziet, hoe vast men loopt, als men zulke propaganda voert- AMSTERDAM DE VACATURE BIJ MAATSCH. STEUN. Voordracht van B. en W. Reeds een paar jaar terug had de heer J. W. J u r r e m a, Directeur van Maatschappelyken Steun, met het oog op zijn leeftijd, mogen heengaan. Op sterk aandringen van de zijde der Gemeente, is hij nog op zijn post geble ven. Thans heeft hij met 1 October a.s. ont slag gevraagd. Een buitengewoon verdienstelijk ambtenaar gaat met hem den Gemeentedienst verlaten. In de ruim 40 jaar van zijn ambtsvervulling heeft hij zijn dienst zien groeien tot wat hij nu verband met de geweldige crisis is en hy heeft de leiding behouden. Hem te vervangen zal geen gemakkelijke taak zijn. - f Het aantal gegadigden moge niet gering zijn geweest, het aantal geschikten voor dezen zwaren dienst, was tenslotte niet zoo groot. B.^en W. dragen nu voor als no. 1 de heer P. Keulemans, Voorzitter van den Raad van Arbeid, en als no. 2 de heer drs. J. C. van W ij k, adj.-secr. van het Centraal-Comitó voor jongere werkloozen. De eerste candidaat heeft veel voor. Hij kent de Amsterdamsche toestanden, staat aan het hoofd van een grooten dienst met veel perso neel. is gewend samen te werken met Gem. Dienst, vakcentralen en diverse sociale organi saties. Hij is ook in onze kringen bekend als een werkzaam en hoogst bekwaam sociaal wer De tweede heeft in vroeger jaren in Utrecht veel en goed sociaal werk gedaan, heeft zich de laatste jaren behalve met zijn studie ook met het sociale leven bezig gehouden en wordt door personen uit allerlei kringen, als een man met groote talenten en werkkracht aanbevo- Er is echter reden om aan te nemen, dat de Raad niet van de voordracht zal afwijken en dus de heer Keulemans groote kans heeft volgende week te worden benoemd, DE HAAGSCHE DEMONSTRATIE En de Amsterdamsche werkloozen De S.D.A.P. hield in Den Haag een betoo ging ter ondersteuning van de interpellatie- K u p e r s. Het ging dus om de steunregeling en zorg voor de werkloozen. Aan die betooging deden ook Amsterdam sche werkloozen mee, die verlof hadden voor deze keer, hun stempel in Den Haag te halen, inplaats van in Amsterdam. Inderdaad, een eenigszins wonderlijke af faire zoo van den buitenkant bezien. De heer Boissevain (V.-B.) heeft in een en ander aanleiding gevonden, om schriftelijke vragen m het College van B. en W. te stellen. Nuchter is het antwoord van B. en W. Het is hier en elders gewoonte ondersteunden, die om een bepaalde reden ergens elders be rinden verlof te geven, ter plaatse van hun tijdelijk verblijf te stempelen. Men heeft in dit geval zich er niet het hoofd over gebroken, waarom dit verlof werd ge vraagd. Hier wreekt zich de publieke opzet van de vragen. Had men zakelijk de kwestie bekeken dan had men over het systeem kunnen spre ken. En dan zal men licht wel tot overeen stemming komen. Als men vaststelt dat een systeem dat dergelijke vrijheden mogelijk maakt, toch radicale herziening behoeft. Wie demonstreeren wil. blijve daarin vrij, doch doe het niet op kosten van de publieks kas, ook niet gedeeltelijk. HOE MEN DE KIEZERS VOORLICHT VERDACHTMAKING We lezen in De Waarheidsvriend, het orgaan van den Geref. Bond: De heer Van Dis, de redacteur van „De Banier", het Staatkundig-Gereformeerd dag blad, blijft zich in zijn blad uitputten in het verdacht maken van Dr. Colijn. Het heet van den leider der Antirevolu tionaire Partij zelfs niet minder, dan dut hij den wil des volks hooger stelt dan Gods Natuurlijk deert zulk onwaardig geschrijf dezen Staatsman niet. Ditmaal gaat het over de goedkoope extra- treinen op Zondag. Voor het laten loopen van deze treinen zou de Minister van Waterstaat zoo zegt ds heer Van Dis zich beroepen op den heer Colijn, die bij zijn algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting van 1929 had te hen nen gegeven, dat het publiek, 't welk zich des Zondags voor het vervoeren aanbiedt, niet kan worden afgewezen. Nu deelt de heer Van Dis zijn lezers ech ter niet mede, dat de Spoorwegwet, wat ieder Antirevolutionair wel anders zou wil len, het vervoeren van reizigers op Zondag voorschrijft; evenmin maakt de redacteur van „De Banier" er zijn lezers opmerkzaam op, dat minister Reijmer, toen de Staatkun dig Gereformeerden in de Tweede Kamei bij de behandeling der Rijksbegrooting over het dienstjaar 1931 tegen het laten loopen van treinen op Zondag opkwamen, den heer Van Dis aanraadde, voorstellen in te dienen tot wijziging" van de Spoorwegwet. Doch tot op heden bleef deze partij in gebreke aan dien raad gevolg te geven, zoadat de heeren Van Dis c.s. ook mede verantwoordelijk zijn, dat de treinen op-Zondag loopen. Maar wat het ergerlijke en demagogische is in de voorlichting van den heer Van Dis in „De Banier", dat is, waar hij het heeft over goedkoope en extra treinen op Zondag, geen melding in zijn blad maakt van wat Di*. Colijn daarover bij de behandeling der Rijksbegrooting van 1929 in de Tweede Ka mer sprak. Bij die gelegenheid toch zeide het Antire volutionair Kamerlid, nadat hij vooraf had laten gaan zijn instemming, dat het Kabinet zich had uitgesproken op het beginsel te slaan, dat het zijn regeermacht ais Over heid wil uitoefenen in overeenstemming met den geopenbaarden wil Gods: „Er mag van de regeering verwacht wórden, dat zij haar invloed zal gebrui ken, om alles, wat opzettelijk ingaat, te- Éjèn de handhaving van de Zondagsrust, te weren. Tót dat opzettelijk ingaan tegen het handhaven van de Zondagsrust be hoort .q.a. het .op- -bijzondere-, wijze, tegen goedkoope tarieven, laten loopen van Zon- dagslreinen". Op deze woorden van Dr. Colijn, waaruit duidelijk het bezwaar blijkt tegen het aan wakkeren van het vervoer van Overheids wege door extra treinen met goedkoope ta rieven te laten- loopen op Zondag, liet de afgevaardigde nadrukkelijk volgen, dat de Antirevolutionairen van de Regeering ver wachten, dat zij dit kwaad met kracht zon bestrijden. Zoo de zaak staande, heeft daar de heer v. Dis, die het gesprokene door den heer Co lijn in de vergadering van de Tweede Ka mer van 6 November 1928 in de Handel in gen, op blz. 278 kan vinden het recht om het voor te stellen, alsof de heer Colijn ten aanzien van het laten loopen van goedkoope extra treinen op Zondag, geheel aan ae zijde van den Minister van Waterstaat staat, die daartegen tegenwoordig geen bezwaren maakt? Dit is een verdraaiing der feiten en bo vendien niet anders dan verdachtmaking. Woorden en daden. De zaak, waarover wij hierboven schre ven, zoo vervolgt De Waarheids vriend, en die te vinden is in „De Ba nier" van 27 Juni, krijgt een nog droeviger karakter, wanneer wij „De Banier" van 24 Juni ter hand nemen. In dit nummer van het blad komt ,alle vrome praatjes van den heer Van Dis ten spijt, een berichtje voor, nota bene over: „Goedkoop reizen", lui- „Van heden af is aan de stations der Ned. Spoorwegen een boek verkrijgbaar van 250 bladzijden voor-slechts 5 cents. Een lijst van goedkoope treinen (ook die des Zondags de passagiers vervoeren) en alle goedkoope zomertarieven (ook die des Zondags gelden) is er in opgenomen. Foto's, penteekeningen en kaarten verluchten den tekst. Voor ver dere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad". En dan volgt op de advertentie-pagina de onderstaande advertentie: Dit wil iedereen hebben Het boek, Zomer 1932 Goedkoope treinen (ook op Zondag) Goedkoope tarieven (ook op Zondag) 256 bladzijden voor 5 cent Interessante beschrijvingen van de plaat sen, die met goedkoope treinen kunnen worden bezocht; data, dienstregelingen en prijzen dezer treinen. Foto's, penteekenin gen en kaarten. Te bekomen aam de stations. De kaartenverkoop begint voor de eerste goedkoope treinen op 27 Juni aanstaande. Men staat verbaasd over de vrijmoedig heid (om geen ander woord te gebruiken) van den redacteur van „De Banier", die in het eene blad Dr. Colijn beschuldigt met Minister Reijmer gemeene zaak te maken ten aanzien van het laten loopen van goed koope extra treinen op Zondag, en in het andere blad op indirecte wijze den Staat kundig Gereformeerden aanbeveelt van deze Zondagstreinen gebruik te maken. Men moet maar durven. Het is de man met twee aangezichten. Met Dr. Colijn, en met hem de Antirevolu tionairen verdacht te maken, werft „De Ra nier" kiezers voor de Staatkundig Gerefor meerde Partij, en met het opnemen van de advertentie ze komt zelfs voor de tweede maal voor in het nummer van 30 Juni krijgt men centen in het laatje. Zoo snijdt het me? van twee kanten. Het is wel droe-1 :g. DOOR VALLENDE STEENEN GEDOOD. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in de 300 Meter diepe Willem Sophia-mijn te Speckholzerheide bij Heerlen de mijnwerker Arets onder afvallend gesteente geraakt en met inwendige kneuzingen naar het hospitaal te Heerlen overgebracht. Des nachts is de ongelukkige aan de bekomen verwondingen overleden. H(j laat een vrouw en twee kin deren na. DE GEVAREN VAN HET WATER! Gistermiddag is de 11-jarige A. Hoogevelt. uit Reewijk, bij het zwemmen in de Bree vaart verdronken. Toen hij zich midden in de vaart bevond, werd hij getroffen door een toeval. Ofschoon enkele voorbijgangers het kind onmiddellijk te hulp schoten en hem spoedig op het droge hadden, mocht het toepassen van kunstmatige ademhaling niet meer haten. De jongen zou juist van daag zijn 12e verjaardag hebben gevierd! Te Schermerhorn word de 23-jarige J H.. uit Purmerend, tijdens het zwemmen onwel en verdronk. Medische hulp kon niets meer uitrichten. LIJK GEVONDEN. Te Alkmaar is in het bosch te Bergen (N.-H.) het lijk gevonden van een onbe kend man van middelbaren leeftijd. Bij het lijk lag een rijwiel. Uit een ingesteld on derzoek blijkt, dat het lijk daar reeds lan gen tijd gelegen moet hebben. Het verkeer de reeds in verren, staat van ontbinding. Het hoofd was geheel met ongedierte be dekt en onzichtbaar. Het parket uit Alk maar was spoedig ter plaatse. Op het lijk werden eenige brieven gevonden, welke als afzender vermelden C. Billenkamp te Ber gen. Het lijk, vermoedelijk van C. B. te Ouden Nieuwdorp, is naar het lijkenhuisje te Bergen overgebracht Aan misdaad worn* in deze niet gedacht BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TRAM. Op den hoek van de Van Woustraat en Jan Steenstaat te Amsterdam heeft een botsing plaats gehad tusschen een tram wagen van lijn 5 en een H.G.T.-taxi. ü- chauffeur van den laatstgenoemden wagen wilde nog voor de tram omgaan. De taxi was ernstig beschadigd en de vier passa giers waren allen licht gewond, voorname lijk door glasscherven. Een dame .werd na het Tesselschadeziekenhuis gebracht, maar kon, naar verbonden te zijn, weer vertrek- ERNSTIG AUTO-ONGELUK DOOR DEN- DRANK. De auto, bestuurd door P. uit Tilburg met vier inzittenden, komende uit Oister- wijk-, is 's nachts onder Berkel (N.-Br.) geslagen. Twee ernstig gewonden werden naar fiét ziekenhuis" té Tilburg overgebracht Hun toestand is ernstig. Het ongeval is gévolg van drankmisbruik. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. De 46-jaiige K. Visser, wonende te Heems kerk, die ön zijn rijwiel gezeten was, is 'on den rijksstraatweg te Beverwijk door een auto aangereden. In het Roode Kruisziek1 huis is Visser aan zijn wonden overleden. KNAAPJE IN DL AMSTEL GERAAKT Te Amsterdam is een 6-jarig jongetje spelend in den Binnenamstel bij de Hal maansteeg geraakt. Hij is ter verpleging in het Binnengasthuis opgenomen. BIJ HET SPELEVAREN VERDRONKEN. Te Deventer is gistermiddag de 24-jarigi gehuwde van Ewijk, die op den IJsel vonr Deventer aan het spelevaren was, te water geraakt en verdronken. Het lijk is later uit de IJsel opgehaald. BRAND IN EEN ELECTRISCHE MALERIJ. De malerij geheel uitgebrand. Omstreeks halfdrie 's nachts is brand uitgebroken in de electrische malerij de coöp. handelsvereen. van den N. C. B. te Veghel. De vermoedelijke oorzaak van brand is dat waarschijnlijk tusschen de maalsteenen, die voorzien zijn van kleine ijzeren punten, onder de te vermalen goe deren stukjes metaal zijn geraakt, zooals spijkers e. d., die mede vermalen werden, waardoor het geheel aan liet gloeien ge raakte. Deze gloeiende massa is door ko kers naar beneden gezakt en daar verder in brand geraakt. Het vuur greep met groo te snelheid om zich hetn. zoodat men een oogenblik bevreesd was' dat de geheele fa briek een prooi der vlammen zou worden. Gelukkig is het zoo ver niet gekomen en kon de brandweer na eenige uren hard werken omstreeks halfzes zeggen, dat zij den brand meester was. Men was erin ge slaagd het vuur te beperken tot de enkele malerij. Om halfzes kwam ook nog de Ei:ui hovenscbe brandweer te hulp. die hij de nablussching assistentie verleende. Tn to taal waren bij het blussching:*vérk v:jf stralen water benut. De geheele inhoud van de malerij is ver woest. Het bierdoor geleden verlies is te belangrijker, daar de malerij eerst kort ge leden geheel was gemoderniseerd en geoer feetionneerd met de meest moderne ma chines. De schade is dan ook zeer greot dorh wordt door verzekering gedekt. Hoewel het riog versebeidene maanden zal duren voor het bedrijf on den ouden voet zal kunnen worden voortgezet, is de directie toch van mecning dat het bedrijf niet zal behoeven te worden stongezet en dat de werkzaamheden in een andere -af deeling zullen kunnen worden aan de gang gehouden en voorloopig althans geen ar beiders zullen worden ontslagen. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Gisterenavond is op den Groningschcn straatweg, ter hoogte van den Watertoren, een ernstig motor-ongeluk gebeurd. De 70-iarige Ten Huiscner wonende Ach ter de Hoven-a. reef per fiets met vrouw en zoon in de richting Groningen en wild"1 een stilstaande auto pnsseeren. Op dat m'v ment kwam uit de richting Groningen enn motorrijder. Deze, die wellicht te laat -ten ouden man bemerkte, reed tegen den oud -n man op, met het gevolg, dat deze een zwa re hersenschudding opliep. Ten Huischor is per ziekenauto, nadat medische hu'p was ingeroepen, naar het SL Bonifacius- hcspitaal overgebracht. Zijn toesta tel was z'er ernstig. Voornaamste Nieuws* (blz. 2) De stakingen in België breiden zich steeds De revolutie in Brazilië. Opstand in Ecuador (Zuid-Amerika). De groep van die acht kleine staten eischt duidelijke besluiten op de ontwapeningscon ferentie en geen doofpotpolitiek. Amerika zou een scherp-omlijnde eindreso- lutie ter ontwapeningsconferentie gereed hebben. Relletjes te O verschik. (Blz. 5) De uitvoering van de Crieis-Zuivelwet. (blz. 9) De gifgassenoorlog. Naar aanleiding van Ds. Tazelaars referaat op de Kamper School dag. De zomerconferentie van de N.C.S.V. (blz. 10) Het extra-rood contract door Mr. H. SLACHTOFFER VAN DE ZEE. Men meldt ons uit Den Haag: Gistermiddag omstreeks 5 uur is de 37-ja- rige A., wunende in de Segherstraat bij het zwemmen in zee verdronken. Hij had zich Lij een der golfbrekers voor den vuurtoren in zee begeven, zwom om den golfbreker heen. doch werd door den stroom meege trokken en vercLonk. Zijn lijk spoelde li ter aan. WEER EEN GEHEIME RADIO-ZENDER. Installatie in beslag genomen. Door den radio-controledienst is gisteren, in samenwerking met de gemeentepolitie, te Leiden proces-verbaal opgemaakt tegen een bewonei\ van den Hoogewoerd aldaar, bij vvien in den kelder een geheime zender- inrichting was opgesteld. De ondordaeien van den zinder werden iii beslag genomen, VARA-UITZENDING VERBODEN. Door Omroep-Cactrols-Commissie. Gisteravond zou door de V.A.R.A worden uitgezonden een satyre in één bedrijf, ge titeld: „Overgeschakeld op Genève". Naar de omroeper mededeelde, kon deze uitzending echter niet plaats hebben, daar de Omroep-Controle-Commissie haar had verboden. EEN GRANAAT IN EEN SLOOT. Al de tweede in veertien dagen! In een sloot langs den rijksweg Roosen daal—Breda. nabil he* dorp St. Willebrord, is gisteren een geladen houwitser kartets gevonden, met een omvang van 42 en een lengte van 64 c'.M. Vermoedelijk heeft iemand het gevaarlijke ding jarenlang in huis gehad en het daar niet langer dun en houden. Vast staat, dat dit projectiel eerst in de laatste dagen in de sloot kan zijn gelegd, daar deze kortelings nog is schoongemaakt en toen niet is gevonden. Het is heel opmerkelijk, dat dit de twee de maal is in de veertien darten, dat in de omgaving van dit dorp een granaat van dergelijke afmetingen is gevonden. Het ge vaarlijke voorwerp zal heden dcor deskun digen van de Hembnig te Amsterdam tot ontploffing worden gebracht. AANVARING MET EEN SLUIS Men meldt ons uit IJmuiden: Het Yoego-Slavische stoomschip .Jurkc Topic", komende van Ancona, heeft bij h?'. passeeren van IJmuiden in de midden- sluis met stuurl oerdboeg tegen den Zuiden- midden-cornefort gevaren. De sluis werd vrij ernstig beschadigd. Met schip hoeft aan stuuboordboeg een scheur van 1 M lengte gekregen, juist onder de deklijn. Het is doorgevaren naar de Koenhaven om te bunkeren. Waar de schade zal worden her steld is nog niet bekend. IN DE SCHIE VERDRONKEN Men meldt rus uit Rotterdam: Do 7-iariire I. I, van Opdo.p uit dc Bokel- straat is Woensdag in de Schie te water geraakt en gezonken Vier mannen ,.:jn bet kind nagesprongen om het boven te bren gen, doch eerst later mocht het met t m dreg gelukken het lijkje op te halen. U.t 1» naar de ouderlijke woning gebracht. Uit het Sociale Leven. DE TOESTAND IN DE MIJN INDUSTRIE Door den Nederlandschvn R.K. Mijnwer- kersbond is een telcgrom ge:onden aan den Minister van Waterstaat te Den Haag. waar in geconstateerd wordt, dat sinds de confe rentie tusschen den Minister en de vertegen woordigers der mijndirecties en arbeiders organisaties de toestand in ..e mijnindustrie nog moeilijker is geworden. De Oranje-Nassou Mijnen zullen tegen 1 Augustus omstreeks 700 arbeiders ont- hetgeen groote beroering onder de mijnwerkers veroorzaakt. In het telecram wordt nogmaals met kracht en klem aangedrongen op het treffen van de bespro ken maatregelen, waardoor de positie der mijnindustrie kan worden verbeterd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1