Met den C. B. T. B. op stap P. VAN BERK IR E IL IREOL Ons PRAATUURTJE LAND- EN TUINBOUW No. 147 DONDERDAG 14 JLL1 1932 BUREAU VOOR RECHTSBIJSTAND „LINKER MAASOEVER" Hillevliet 142, Rotterdam, Tel. 13224 Kantooruren: 9-5 en 7-9, Zaterdaps 9-1 en 6-9 BEHANDELT ALLE RECHTZAKEN. peene uitgezonderd INFORMATIëN en INCASSO's over het geheele land. i J ,Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuinders MHMMNHH Prettige dagen hebben de boeren en tuinders met elkaar doorgebracht in Alkmaar en omgeving. „De Christelijke Boeren- en Tuindersbond vergadert, dit is zeker iets voor jou" werd me gezegd. Ik wist liet; had het reeds lang geleden in „Ons Platteland" gelezen en genoteerd. Even met de Directie er over spreken. Natuurlijk moest ons blad daarheen en natuurlijk moest de landbouwredacteur daar heen. Het eenige Christelijke dagblad, dat, ter- wille van zijn vele boeren- en tuinderslezers een speciale land- en tuinbouwredacteur heeft aangesteld en wekelijks een bijblad geeft alleen aan land- en tuinbouw gewijd, moet natuurlijk van de partij zijn als de Christelijke Boeren- en Tuindersbond in jaar vergadering bijeenkomt. Niet alleen, dat hij bijeenkomt om te vergaderen, deze Bond. doch zoo n dag wordt meteen benut om gelegenheid te geven eens kennis met elkaar te maken. Zeeuw en Fries. Hollander en Graafschapper, allen komen ze, en allen komen ze met elkaar in aanraking en bespreken ze met elkaar aller lei zaken. Leeren elkaar en elkanders werk en omstandieheden, waaronder dat werk ge daan moet worden, kennen. Dit verruimt den blik en geeft helderder inzicht in het landbouwbedrijf in zijn vele vormen en vertakkingen. Het Bestuur heeft goed gedaan aan de jaarvergadering een excursiedag vast te knoopen, en natuurlijk moet dat verband tusschen dien eersten en tweeden dag niet maar alleen het natuurlijk verband zijn. dat er steeds tusschen de twee opeenvolgen de dagen bestaat. Daar meet iets feestelijks, iets verbroede- rends bij komen. Dat is natuurlijk een ge meenschappelijke maaltijd. Een maaltijd. Boeren- en tuinders dineeren niet. Ze gebruiken een maaltijd. Goed ge zegd! 's Middags hadden we dan ook niet „genoenmaald", noch „geluncht". We hadden „ge.koffietafeld". (Misschien zijn we ook wel „op de koffie" gekomen, maar daar schrij ven we zoo meteen nog wel over). Alleen den tweeden dag, toen we ons naar de Zuiderzeewerken begaven en reeds de drooggemaakte en beteelde Wieringermeer- polder hadden bezichtigd, de nationale trots ons ondanks onze bekende nuchterheid, be zielde en we ons het „heertje" gevoelden ondanks de regenbuien, toen toen hebben we „geluncht". Althans volgens het pro gramma dezer beide dagen dat, al mocht de voorzitter. Prof. Dr. P. A. Diepenhorst, tij dens den maaltijd er drie belangrijke fouten in ontdekken, een grammatische, een genea logische en een historische, toch getuigde van de juiste psychologische visie van den samensteller. Aan den, die dagen immer ijverigen heer Kolijn (wel met een K., man aan toch met hoofdletter K.) daarvoor ons saluut Zoo hadden wij dan ruimschoots gelegen heid onze oude kennissen weer eens te ont- Meei dan ooit Is het THANS noodig NAUW KEURIG BOEK te HOUDEN. Laat het doen door VEEMARKT lb, ROTTERDAM TELEFOON 57796 Eiken Maandag en Dinsdag van 9—5 u. te spreken. Zonder eenige verplichting ook thuis te ontbieden. moeten en nieuwe kennissen te verkrijgen. Tijdens de koffiemaaltijd begon dat al, want niets is zoo geschikt om vriendschap met elkaar te sluiten als gezamenlijk aanzitten aan een tafel om te eten. En al bestaat dat eten dan alleen maar in een paar broodjes of sneedjes brood met boter en niet meer, omdat er niet meer te krijgen is. Al is op een zoo zwoele dag als die dag, de koffie niet tc benaderen, omdat de gérant van de „Har monie" te Alkmaar, die voor de kofn maaltijd zorgde, blijkbaar veel te weinig personeel had en bovendien geen orde en regelmaat in het bedienen had gebracht, zoodat men maar moet zien hoe het brood naar binnen te krijgen, dat toch al niet smaakt, omdat kaas- en vleesch enz. om het te beleggen, hoogst sporadisch op de tafels voorkwamen; toch is men wel ontvankelijk voor een praatje met linker- en rechter- en overbuurlui, komt in amicale stemming totdat bij de deur de kellners voor die paar brokken onbelegd brood met een klein kopje koffie ('k heb het in één slok op", zei iemand mij) een gulden vraagt, en niet met het woord doch wel met gebaren en teekens ook nog een fooi wenscht Enfin, dat kon Kolijn (met een K.) niet helpen en toen we de zaal binnenkwamen na lang, doch tevergeefs od een tweeden slok koffie gewacht te hebben en na veel vruch- telooze pogingen, eindelijk met eenig resul taat de laatste droge kruimels naar binnen werkten, en daar Dr. Colijn (met een C.) reeds zagen staan, toen vergaten we na tuurlijk niet de vriendschap, doch wel de disharmonische stemming over de ..Harmo nie" en trotseerden de smoorheete zaal en zagen enkel de „stijgende crisisnood", zooals alleen Dr. H. Colijn. die kennis van zaken heeft, en met breeden blik allen ziet. in sobere, doch niettemin welsprekende taal ons die afteekenen kon. Wij hebben die rede reeds verleden week in ons hoofdblad weer gegeven, ook de korte bespreking welke er op volgde. Na afloop wérd per autobus getoerd naar Bergen om daar in het Hotel „Duinvermaak" de maaltijd te nuttigen. 't Scheen, dat „Duinvermaak" (evenals de ..Harmonie") nog eigenaardige opvattingen over de boeren en tuinders heeft, als zouden deze voor hun drie gulden, die deze maaltijd moest kosten, niet eenige heel bil lijke eischn te stellen hebben. „Duinver maak heeft met deze maaltijd geen reclame gemaakt Het feit, dat aardappels (waarvan we de kwaliteit als goed konden veronder stellen, doch omdat ze ongeveer rauw. al thans steenhard opgediend werden, kon deze veronderstelling niet aan de practijk getoest worden), dat de aardappels precies 15 mi nuten na het inmiddels ijskoud geworden vleesch werd gepresenteerd en weer 10 mi nuten later pas de groente, terwijl de saus alweer ongeveer 15 minuten op zich deed wachten, verhinderde echter niet, dat er met belangstelling en interesse naar de vele tafelspeeches geluisterd werd, waarvan wel de eerste en laatste door den immer geesti- gen voorzitter de meeste bijval bracht. Cfk die van Dr. Beumer en Biesheuvel tintelden van humor. Natuurlijk ging het met sommige speeches ook wel als met de aardappels, van ons ongaar en bij het opdienen rinkelden ze op het bord en getuigden ze niet alle van even breeden blik, doch daar lette men niet op.' Men had schik met elkaar, was in een prettige stemming en vergat voor een ooeen- hlik „de stijgende crisisnood" (behalve ver moedelijk een kort oogenblik toen de kellners kwamen om de drie gulden voor de „maal tijd" plus de verdere verteringskosten te innen). Men was zelfs in zoo 'n goede stemming, dat men als boer en tuinder zich de tame Ijk ernstige beleediging liet welgevallen, dat enkel buitenlandsch fruit: een banaan of een Amerikaansche appel, als dessert aange- irL, ANTHjlN boden werd. Zelfs op mijn gezegde: laat ik eens een buitenlandsche appel nemen werd door geen der in de nabijheid zittenden gereageerd. Toch was het zóó opvallend, dat den vol gendon dag. toen na de lunch weer een ba naan werd gepresenteerd, een pas uit Zuid- Af ri ka teruggekeerde tegen ons zijn verwon dering over dit feit uitsprak. inmiddels was het beginnen te regenen, en kon de terugtocht, die langs Sohoorl ging. niet dat mooie bieden, wat het wel had kun nen zijn. Later hoorden we, dat juist dien dag de bekende regenmaker Veraart, met bevro ren kranten de wolken had gebombardeerd, en beseften we al weer de veelzijdigheid van de krant en de éénzijdigheid van een der tafelspeeches die over de pers handelde één van de ongare aardappels die speech wel te verstaan. Naar de Zuiderzeewerken. Den volgenden dag zouden wij dan geza- germeerpoldpr en den afsluitdijk bezichti- menlijk de Zuiderzeewerken: den Wierin- gen. Er waren naar schatting ruim tweehon derd personen, die aan deze excursie deel wilden nemen. In een groot aantal touring cars en particuliere auto's werd door deze belangstellenden plaatsgenomen en te ruim 9 uur zette in enkele groepen de karavaan zich in beweging. De lucht dreigde alweer en 't duurde dan ook niet lang of een malsche en verkwik kende regen daalde opnieuw neer. wel niet voor ons van pas, maar Y°°r de gewassen wel. En bij ons zat de „leut" er zoo in, dat we niet door een regentje, zelfs niet door een regen de pret lieten ontnemen. De goede stemming bleef er wel in. Alleen als de wa gens eens moesten worden verlaten, dan was Leiden in last. Vooral bij de diames van het gezelschap. De meeste Zeeuwsche kap pen bleven dan binnen. Die waren van hen, welke in verregaand optimisme aan geen regen gedacht hadden en dus de parapluie niet meegenomen hadden. Van zulk opti misme waren ook andere dames slachtof fer, die een mantel, een hoed. een costuum of hoe liet dan heeten mag, niet door een zoo nuttig instrument tegen den regen kon- dgn beschermen. Maar bij sommigen was de nieuwsgierigheid om alles te zien en te hoo- ren, toch wel zóó groot, dat ze de regen trot seerden. Hier was een strijd gestreden tus schen ijdelheid. noem het in dit geval zorg zaamheid, en nieuwsgierigheid, twee van de vrouwlijke „deugden". Enfin, we reden dan onder geleiide van den voorrijder Ir. Roebroeck een der landL bouwkundige leiders in den Wieringermeer- polder.Alkmaar uit. Eerst waren de wegen mooi en recht, doch op een gegeven moment staken we er gens het Noord-Hollandsch kanaal over en toen begon het. We werden er draaierig van, langs vaarten en over bruggen, met scherpe bochten en vreemde slingeringen, langs gehuchten en dorpen met onuitspre kelijke namen Daar heb ik niet veel meer van onthouden, 'k Heb een paar maal een poging gewaagd om de dorpsnaam op zoo'n K.N.A.C.-bord te lezen, doch heb al gauw den moed opgegeven en kon dus heusch niet meer vertellen waar we op die heenreis langs gereden zijn. Dat spijt me heusch, want ik zag daar uitnemende landerijen, pracht gewassen en prima vee. Met de noo- dige uitzonderingen, noodig omdat je anders zo licht vei-wend wordt, kreeg ik toch van de boeren in die streken een heel wat gun stiger indruk als van hen uit de streek, die ik eenige weken geleden bezocht en waar over ik toen heb geschreven in minder gun- stigen zin. (Vervolg in het volgend nummer). Het koelen van tulpen Ofschoon de financieele uitkomsten met het trekken van tulpen in het afgeloopen seizoen allertreurigst zijn geweest, zullen toch vele tuinders er weer toe overgaan wat bollen te forceeren. Speciaal de gekoelde bol len hebben bet er niet het slechtst afge bracht en daarvoor zal de belangstelling wel licht het grootst zijn. Laat men daarbij voor al echter secuur te werk gaan en alle voor schriften van Prof. Blaauw nauwkeurig op volgen. Zoo is het van het grootste gewicht dat de bollen in het juiste stadium van ontwikke ling naar. het koelhuis gaan. Eind Juli, be gin Augustus is in het algemeen de juiste tijd, doch dit moet voor elke partij precies worden nagegaan. Op den Proeftuin is voor leden gelegen heid dit tegen kostprijs (f 1«— per partij) te doen geschieden De Directeur van den Proeftuin Z.H. Glas district Naaldwijk. HOI U\&. 1=3 secten op Ad. I scutums, Dahlia's, Rozen, Orchideeën, 1 Lelies, Cacteeën, enz. Qe coöperatie in Nederland Volgens de in het Maandblad van het Cen traal Bureau voor de Statistiek vermelde opgaven van de Kamer van Koophandel wa ren 1 Januari 1.1. in het Handelsregister in geschreven 3179 coöperatieve vereenigingen. Al deze vereenigingen zijn coöperaties in den zin van de wet op de coöperatieve ver eenigingen. Buiten beschouwing zijn gelaten de vooral in den landbouw talrijke vereenigingen, welke niet aan de eischen der genoemde wet voldoen; economisch is er echter vaak geen verschil in werkwijze tusschen deze vereenigingen en de coöpera ties. Vergeleken met verleden jaar blijkt er weinig verandering te zijn gekomen in de aantallen der in het handelsregister voorko mende coöperaties. Evenals in andere jaren was 't aantal nieuw opgerichte coöperaties het grootst in den landbouw. Onderscheiden naar haar werkzaamheid bewogen de vereenigingen zich op zeer ver- sohillend terrein. Op het gebied van den landbouw waren verreweg de meeste, n.l. ruim 2200 werkzaam, waarvan ruim 800 cre- dietcooperaties, ongeveer 1400 inkoop-, ver koop-. productie coöperaties, (waarvan ruim 500 in het zuivelbedrijf) en een gering aan tal verzekeringscooperaties, enz. Sinds 1925, het eerste jaar. waarin het centraalbureau dergelijke gegevens gepubliceerd heeft, is het aantal coöperaties in den landbouw met ongeveer 300 toegenomen. Het totaal aantal coöperaties steeg daarentegen nog niet met de helft van dat aantal, doordat van ver schillende andere categorieën het aantal ver eenigingen verminderde, zoo b.v. in de groep der verbruikscoöperaties o.a. door samensmelting van vereenigingen met ruim 100. Van de 3179 ingeschreven coöperaties voerden 1655 een naam met bijvoeging volgens wettelijk voorschrift van letters ter aanduiding van de wijze, waarop de aansprakelijkheid der leden voor de ver bintenissen der vereeniging was geregeld. Van deze 1653 vereenigingen voerden 6S8 in haar naam de letters G. A.. hetgeen beduidt, dat de statuten eene van de wettelijke voor schriften afwijkende regeling der aanspra kelijkheid bevatten, 716 de letters W.A. (geene van de wettelijke voorschriften af wijkende regeling) en 251 de letters U.A. (aansprakelijkheid bij de statuten uitgeslo ten). In dezelfde aflevering van het maand schrift treft men verder een overzicht aan van het aantal leden op 1 Januari j.l. spe ciaal van de verbruikscoöperaties. Sinds 1 Januari 1931 is dat aantal met ongeveer 10.500 toegenomen, d.i. 3,6 pCt. en bedroeg in den aanvang van dit jaar bijna 300.000. Per verbruikscoöperatie werden gemiddeld 724 leden geteld tegen 702 een jaa-r tevorei|. Zeer groote ledentallen komen bij de verbruiks- vercenigingen in ons land slechts zelden voor. Er zijn 356 coöperaties met hoogstens 1000 leden. 56 met tusschen de 1000 en 10.000 één coöperatie te 's-Gravenhage met ruim 17000 en één te Rotterdam met ruim 54.000 leden. Het aantal leden van verbruikscoöperaties per 100 inwoners bedroeg voor het geheele rijk 3.7; van de provinciën was dit het hoogst in Zuid-Holland, n.l. 6.7 Neemt men aan. dat elk lid van een verbruikscoöpera tie gemiddeld een gezin van 4 personen ver tegenwoordigt. dan bedraagt het aantal per sonen in ons land, dat bij voorkeur ver- bruiksartikelen van coöperatieve vereeni gingen betrekt, rond 15 pet. van de bevol king. J71ke maand van het jaar wordt er geoogst Het Algem. Handelsblad weet mede te dee len, dat in elke maand van het jaar ergens op de aarde graan geoogst wordt: in Ja nuari in Australië, Nieuw-Zeeland, Qhili, Argentinië; in Februari en Maart in Egypte, Syrië, Cyprus, Perzië, Klein-Azië, Mexico; in M e i in Texas, Algiers, Centraal- Azië, Qhina, Japan, Marokko; in Juni in Californië, Oregon, Mabama,, Noord- en Zuid-Cavolina en in nog enkele Zuidelijke Staten van de Noord-Amerikaansche Unie, verder in Griekenland. Turkije, Spanje, Por tugal. Zuid-Frankrijk; in Juli in de Ooste lijke Staten van Noord-Amerika, Roemenië, Bulgarije, Oostenrijk, Hongarije. Zuid-Rus land. Duitschland, Zwitserland, Zuid-Enge- land; in Augustus in Nederland. België, in do Noordelijke Staten van Noord-Amerika Engeland, Denemarken, Centraal Rusland; in September en October in Schot land, Zweden. Noorwegen, Noord-Rusland; inNovember in Peru en Zuid-Afrika; in December in Birma en Nieuw Zuid- Walcs. niet giftig, ab soluut onscha delijk, zelfs voor de teerste bloemen in volle bloei. Vraagt inl. Plantenz.k. Dienst, Wagenin- gen. Verkrijgbaar bij alle bekende Zaad handelaren of bij den Importeur: Van der Haar's Commissiehandel, Rotterdam MARKTOVERZICHT Medegedeeld door het Centraal Bureau Voerartikelen. Mais bleef nogmaals de geheele week voor directe levering meer gevraagd dan aange boden, zoodat binnenkomende partijen ge regeld een premie konden bedingen. Midden der week werd Argentinië bovendien vaster en werd mais over de geheele linie hooger genoteerd. Alleen de Donau ging niet mee. De noteeringen van de Donausoorten ble ven beneden de Laplatapariteit. Een binnen komende boot met Donaumais bleek slecht te zijn, zoodat men ook voor verdere afla dingen van de Donau wat huiverig werd. Gerst werd van de Donau, of beter van de Zwarte Zeehavens gedurende de geheele week op Aug./SepL-afladixig en latere ver schepingen geschikt aangeboden. Canada bleef voor spoedige aankomende en aflading prijshoudend. Wat binnenkwam ging vlot weg. Rogge was het geschiktst van Canada en Noord-Amerika voor spoedige versche ping. Tevens kwam Duitsch/Poolsohe con current aan de markt voor den herfst. Ook tarwe was van de Oostzee zeer laag aange boden. Hierin kwamen enkele zaken tot stand. Haver vrijwel onveranderd. Het artikel lijnkoeken blijft verlaten. Er is zeer weinig kooplust; de prijzen zijn on veranderd. Cocos- en grondnotenkoeken zeer schaarsch met aanmerkelijk hooge prijzen, vooral voor gron-dnotenkoek. Meststoffen. Stikstofmeststoffen. De vraag voor stikstof voor direct gebruik bleef goed in de eerste week van Juli. Telken jare wordt de aanwending van stikstof in ae verdere maanden van meer bbteesenls. Zoo was dan ook deze week de omzet grooter dan wij in eenige week van Juni gekend hebben. De zwavelzure ammoniak spant nog steeds de kroon, maar ook kalksalpeter ging be vredigend. Verder trok de nieuwe ammon- salpeter S.M. buitengewoon sterk de aan dacht Degenen, die een beetje bevreesd zijn voor de zure werking van den zwavelzuren ammoniak en toöh gaarne voor weinig geld goede en vlug werkende stikstof willen, ne men de neutrale ammonsalpeter, nu de prijs niet langer een beletsel is Maar ook blijkt, dat voor hen, die beslist salpeterstikstof wensahen, kalksalpeter de meststof is, die de dhilisalpeter bijna geheel verdrongen heeft De nieuwe prijzen van dhilisalpeter en kalksalpeter blijven nog steeds uit. Blijkbaar wordt er nog steeds geconfereerd tusschen de producenten dier meststoffen Op de markt van zwavelzuren ammoniak voor het voorjaar is het kalm. Het schijnt, dat de thans geldende prijzen voor Juli de basis zullen vormen voor het komende herfst- en voorjaarsseizoen. Thomasraeel. De markt blijft een bijna onveranderd vast aanzien behouden wat de vraagprijzen der werken betreft. Luxemburg is op de basis van 9y2 a 9% cent voor onze markt uitgesloten. Den vraag prijs van Duitschland, 9% 6 10 cent, moet men bij watertransport ook nog verhoogen met cent voor boordvrij kosten, zoodat België op het oogenblik onze goedkoopste leverancier is. Superfosfaat. De markt blijft kalm. Behalve een enkele zaak in België is er nog vrijwel niets gedaan. Het verschil in prijs met de Nederlandsdhe fabrieken is echter slechts zeer gering, vrijwel niets als men de hoogere vracht in aanmerking neem?. Voor losgeladen waar zal voorloopig een prijsvermindering worden toegepast van f 0.20. De mogelijke voordeelen van het aankoo- pen van Belgische super zijn daarmede voor het oogenblik althans, geheel vervallen. Nu mag mijn collega van „De Tijd', die zijn wekelijksah praatje „Half om Half noemt, beweren, dat het heelemaal met waar ie, dat men wat te zeggen heeft, ale men gaat praten, omdat de meeste men seden praten zonder te weten wat ze zeg gen, iik ben het daarmee niet in aille op zichten eens. Maar ik geloof het wel, als men zijn praatje „HalJ om half" noemt. Want half om half i6, naar mij verteld wordt, (ik zelf ben niet geheel deskundig op het gebied van „zoete slokjes') een cock tail van iets heel pittigs, en iets heel pi- quant zoets en heeft de eigenschap om den gebruiker naar het hoofd te stijgen, zoodat men hem „half om" krijgt. En dan ja dan zegt men rui et altijd wat al praat men. Niet altijd, want eoni6 kan men nog wei eens rake dingen zeggen- En dat doet mijn collega ven „De Tijd" als hij b.v. zegt, dat de meeste mensohen geen heiligen zijn en dat ze. al6 ze een 6tralenkransje om willen hebben, onder een Philipsla-mpje moeten gaan staan. Dat praters niet altijd wat zeggen kan waar zijn, dooh als mijn collega ook land en tuinbouwredacteur was, dan zou hij net als ik beweren, dat er altijd wel wat te zeg gen is, als men gaat praten. Wel zooveel, dat men zoowat nooit klaar komt. Wat. ook wel eens gemakkeijk is, want dan houdt men maar op en zegttot de volgende U Maar dat zeg iik nu nog niet. Zoo moet ik o.a. nog mededeelen, dat HET EERSTE RECHTSZAAKJE OVER DE CRISISPACHTWET REEDS BE- HANDELD IS. Als ik het mij goed herinner, wa6 het in 'Amsterdam. Ja va6t, het wa6 te Amsterdam wan1 daar zijn al heel wat aanvragen van pachters binnengekomen om ontheffing van een deel. soms van alles. Dat gaat dan zóó: de kantonrechter roept beiden, pach ter en verpachter, bij zioh om over het geval te praten. Zoo ging het ook hier. De peóhter. die in Mei nog een half ja arlijkflche termijn ad f 439 ten volle had betaald, zette uiteen, dat hij door de ongunstige tijdsomstandigheden zijn bedrijf niet loonend had kunnen maken pn met verlies had gewerkt, waartegen de WAT IK HOORDE EN ZAG, LAS EN DACHT. OP REIS EN THUIS. 3 verpachter aanvoerde dat hij zijnerzijds ook dermate moeilijke tijden doormaakte, dat, t hij een vermindering van de door hem te 5 ontvangen pachtsom moeilijk kon toestaan. Nu gaat het ndet aan alles maar zoo aan - te nemen. Menechen zijn geen heiligen en - de kantonrechter had zeker geen Philips- 5 lampje boyen de hoofden der partijen brain- den, zoodat hij" ook geen stralenkrans zag. 1 Dus werd navraag gedaan en zoo mogelijk inzage van papieren- Resultaat was: I DE PACHTER KREEG 200 GULDEN t VERMINDERING PER JAAR. t Dit had ook terugwerkende kraoht, zoo dat de paóhter straks in November maar I 239 gulden behoeft te betalen. t 't Geldt eohter maar voor één ja an-, 't Vol- t gend jaar dius, zoo noodig, weer aanvragen. Dat is niet zoo erg. Wij moeten zoo vaak eik jaar weer met hetzelfde aankomen, om dat ook groote mensohen hardleersch zijn- Da ar sluit ik mijzelf niet van uit, hoor. Ik L ben het op tijd ook wel. 'k Kan na twee jaar nog niet hooren of de bel van de voor- deur of van de keukendeur gaat, wat die andere huiogenooten niet begrijpen- Onder ons gezegdik begrijp het zelf ook niet Maar nu dat hardleersch zijn van vele lezers: daar komen nog vélen mij monde- ling en sóhriftelijk vragen, wat tegen het „wit" in de rozen te doen is. Laat ik het dan nog maar eens weer zeggen. TEGEN HET „WIT" IN DE ROZEN HELPT EEN SALICYL-OPLOSSING Maar alleen tegen het „wit", dat is, wat wij noemen, de meeldauw bij de rozen, is i dit middel goed- Meeldauw komt ook op andere planten voor. Meel veel zelfs. Zoo bij perzik, bij appel. eik. meidoorn, wijn stok, riddersporen (Delphinium), Hortensia en aardbei. Men gebruikt in de groote cul tures Califoroieche pap als bestrijdingsmid del, of (bij de perzik, die niet tegen Califor nische pap kan) met poederzwavel. Bij het wit in de roos kan heel goed die nen. omdat men t<-■■■'- «'cede de luis te lijf moet. zeepspi ritus m. 1% salicylzuur. Ge weet nog wel hoe ge zeepspdritius, het mid del togen luis. gereed maakt- Of weet ge dat ook al niet meer? 'k Za'l het nog eens zeggen: in 1 L. water oplossen 1 afgestre ken eetlepel (20 gram) groene zeep en daar na bijvoegen 1 y2 eetlepel (ook afgestreken? vroeg mij laatst een snuggert) brandspiritus. Willt ge rozen tegen het „wit" behandelen doe dan nog 1 gram saLicyltzuur hierbij. Dit koopt ge toch bij den drogist en Laat het daar dus afwegen. Doch ik zou voor deze witbehanidelQng maar vast 10 L. of meer nog nemen, dus 2 ons groene zeep en 100 gram brandspiritus, en 10 grapa saiicylzuur Los dit salicyzuur vooraf op in de brand spiritus, dat gaat nogal vlug, in water lost het veel moeilijker op- En tegenstop! ik wil mijn heele praatuurtje nu eens ndet aan luizen- en ik weet niet wat-jatgerij doen. Ik wil amateur kweekers nu ook nog eens iets moois lee ren. Men kan ZELF ZIJN ROZEN VERMENIG VULDIGEN door het z.g. „stekken". Dat iö een heel aardige liefhebberij, vooral al6 men een bak heeft, doch ook zonder die kan men het probeeren en zail men wel succe6 hebben- Ge hebt wel eens een heel mooie roo6 en wilt daarvan meerdere. Of ge ziet bij bu ren, bij familie of kennissen een soort roos d;ie ge ook gaarne bezit. Welnu, ga stekken De maand Juli leent zich daar goed voor. Ge neemt een scheut, liefst een die gebloeid heeft, snijdt het bovenste deel tot het eerste vijftallig blad er af en neemt de scheut zoo lang, dat er in 't geheel drie, vier oogen aan zitten- De bovenste oogen zijn te zwak, de onderste meestal ook. Zet deze stekken in een bak met goede fijne tuinaarde met soherpzand vermengd en bedekt den grond ook nog met een Laagje scherp zand. Houdt het gevalletje goed nat. Dadelijk, van het insteken der stekken af, al. Ge zult er wel succes mee hebben. En zelfvoldaan zijn Niets is zoo mooi, als planten, die men zelf van het begin af, opkweekt. Vandaar dat boeren en tuinen zoo'n mooi werk is. Doch zoo ge weet is het mooie er nu al wol heelemaal af. Al moet dadelijk erkend worden, dat er veel voor de boeien gedaan wordt. Een er van is de Pacbtwet-Ebels. Daarover kwam gisteren een met mij pra ten. Doch de praatjeemaker was naar de Bom- melenvaard getogen, om daar eens te neu zen. Welnu,, een mijner collega's stond hem te woord en heeft mij gezegd waar het om ging- En dan wil ik dadelijk zeggen, dat DE PACHTWET-EBELS GEEN TERUG WERKENDE KRACHT HEEFT OVER 1931 In ons hoofdhlad van 4 Juli hebben we al een en ander daarvan gezegd, dodh het blijkt me, dat er vele boeren en tuinders «jn, die land- en tuinbouwmededeelingen leen in ons bijblad „Land- en Tuinbouw" verwachten. Maar dezen moeten toch dage lijks de krant ook eens doorzien. De eene dag meer, de andere dag minder, staat er toch vaak heed wat van belang voor onze boeren en tuinders in. Zoo schreven wij daar dat er onder vielen alle vóór 1 Jan. 1932 afgesloten pachtcontracten. Nadrukke lijk vermeldden wij, dat de termijnen die na 12 Febr. 1932 betaald zijn, of betaald hadden moeten zijn ook nog onder de wet vielen, dus niet die daarvóór betaald had den moeten zijn- Dus niet de contracten over 1931. Voor betalingstermijnen na 12 Febr. en vóór 1 Juli vervallend moet de huilip van den kantonrechter gevraagd wor den uiterlijk 31 Juli a.s. Over de na 1 Juli vervallende termijnen moet gereclameerd worden binnen 14 dagen na het vervallen, dus na den verplichten vervaldag. Dat weet de bezoeker C. de O- te B. dus wel weer. Zooals ik zei. ik was de Bommelerwaard in en zag op mijn heen- en terugreis ook veel kersenboomgaarden, waar de vlag voor uitgestoken is ten teeken, dat eir GELEGENHEID IS OM KERSEN TE ETEN. Of gelegenheid was, want op vele plaat sen was de pluk afgeloopen. De vrucht aan de oude boomen had veel geleden van de buien in het laatst der vorige week, terwijl da© van de jonge boomen daarentegen uit stekend was gebleven. De prijs der kersen is meegevallen en liep van 25 tot 40 ets per kilo, zoodat de kersenboeren, de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, tevreden zijn. De verzending van mandjes kersen door particulieren van uit de boomgaarden was dit jaar aanmerkelijk minder dan vorige seizoenen. Misschien wa6 het bezoek aan den boom gaard ook wel zoo druk niet als vorige ja ren- Het publiek is zoo vree6elijk verwend en meent dat voor alles abnormaal lage prijzen betaald kunnen worden. Enfin de kersenboeren kunnen tevreden zijn. Dat wanen de bessenboeren in de Bom melerwaard ook. Ik was in Ammerzoden en wilde een6 zien HOE DE INVLOED VAN KALI OP DE BESSENBOOMEN WAS. 'k Had de centrale kaliproefvelden in Hedel en Ammerzoden gezien (daar praat ik nog wel eens over) en hoorde dat ook bij de naar. in de buurt veelvuldig geteelde roode en zwarte en kruisbessen, proeven met verschillende kadibemestingen genomen werden. i Daar moest ik natuurlijk ook heen. Een flink perceel roode beseen was in drieën ge deeld- Het eerste was bemest met 1200 Kg. zwavelzure kali (per H.A. berekend), het perceel daarnaast had niets ontvangen, het derde perceel ontving 600 Kg. zwavelzure kadi Moest ge gezien hebben! Wat een ver schil I Die geen kali hodden ontvangen wa ren voor een deel kaal, verder hadden ze veel gesohrompeLde bladen: randjesziek, veel minder bessen, kleiner, bleeker. En proef het verschil eens. Wat waren de goed bemeste lekker, frisoh, sappig, en de andere dor, zuur, wrang- Als de mensohen daar in de omgeving zoo iets zien, weten ze meteen wat h'un te doen staat en hoe te handelen. Als ze dan maar niet doen als die boer, dii-e hoewel hij mij niet kende, maar in de verte zeker een onbeperkt vertrouwen in mij kreeg. Stellig door mijn postuur. Ik groeide er van toen hij heel uit de verte wenkende en roepende te kennen gaf er prijs op te stellen: „Ok eens bie zien bump- kes te kommen kieken." HIJ HAD ZIEN BUMPKES KALI- ZOUT 40% GEGEVEN en nog wel heel laat. In April geloof ik. 'k Heb hem den raad gegeven, maar te doen wat daar op dat proefveld waar ik zoo even geweest was, gedaan werd, vooral geen ruwe kali-zouten te geven en vroegtij dig de kalibemesting, zwavelzure kali of desnoods patentkali, te geven- Hij beloofde mij het te zullen doen en voor mijn advies zou hij mij een mandje bessen zenden. Als hij zijn belofte nu maar houdt, vooral de belofte om mijn advies op te volgen. De bessen te zenden mag hij dan vergeten tot het volgend jaar. Ik vrees, dat ze nu erg zuur of anders smakeloos zullen zijn. Als hij mijn raad opvolgt, dan zullen ze het vol gend jaar vrij wat lekkerder zijn en veel meer opbrengen en een betere prijs maken- allemaal voordeelen. MET DE AARDAPPELUITVOER LIJKT TIET NIET VOORDEELIG De EngalsOhe Minister heeft net ver klaard, toen een der leden wees op het feit dat Nederlandsche aarda-ppelverbouwers schepen in gereedheid brengen teneinde vroege aardappelen naar Engeland te bren gen tegen een prijs van dertig shillings per ton, dat er voor hem geen enkele reden be staat om onmiddellijk maatregelen te tref fen. De adviescommissie inzake invoertarie ven zal wel aandacht aan (tit vraagstuk schenken- Met onze Duitsdhe export gaat het net zoo. Want als de contingenteering van den invoer van vroege aardappelen in Duitsch land op 1 Augustus zal zijn geëindigd, treedt een invoerrecht in werking van een rijksdaalder per 100 kg., zoodat onze uit voer naar Duitschland dan practieoh on mogelijk zal zijn! En Duitschland is in normale tijden onze voornaamste afnemer. Ook vaax BLOEMKOOL, DIE THANS REEDS NAAR DE VUILNISBELT GAAT. Deze week hebben transportauto's van de exportveiling reeds een drietal wagens met eerste soort bloemkool naar de gemeente- reiniging vervoerd, omdat het product on verkoopbaar was. De bloemkool wordt in kratten aangevoerd, waarvoor 5 oenten huur aan de veiling betaald moet worden. Hierin gaan acht stuks en een verbouwer deelde mede, dat de bloemkool gisteren voor één cent per stuk werd verkocht, zoo dat hij per krat van acht stuks 3 cent ont ving- De traaisportauto's wanen van eenige op schriften voorzien, die eenigszios de menta liteit der tuinders weergeven. Men las o.a.: Waar blijft nu de regeering? 92 mill, voor werkloozen, niets voor ons. Van 8 tot '6 avonds 9 uur werkm en niets ontvan gen! Onze producten waardeloos! Waar moeten vrouw en kinderen van leven? Waar moeten wij ons werkvolk va/n beta len? Zijden japonnen, zelf6 kunstzijden kun nen vain de uitkomsten der tuin deus niet betaald worden. Zelf6 niet al is deze KUNSTZIJDE GEMAAKT VAN RIET- SUIKERAFVAL Zooals thans zal geschieden- Daardoor worden de productiekosten van rietsuiker verlaagd en dus de concurrentie met de bietsuiker, dus met onze beetwortel grooter. Wij lazen over deze zaak het volgende: „Het. leinidbouwd epartement der V.S. heeft bekend gemaakt, dat. de afval van rietsui ker (bagasse) een grondstof vormt, voor de vervaardiging van kunstzijde. Door de bagasse te behandelen met een weinig kostbaar procédé van nitraatzuur, hebben de eoheikunidigen van het departe ment een cellulose van hooge kwaliteit ver kregen. Deze ontdekking wordt beschouwd a.ls bijzonder belangrijk met het oog op het feit, dat de Ameriikaansohe fabrikanten van kunstzijde als grondstof slechts hebben houtpulp en de Amerikaansdho bosschen gel ei d eli j k a cht erui t ga an Maar het is tijd. 'k Ga een verfrisschende dronk, geen „half om half" gebruiken- Maar zeg me eerst eens: heb ik nu alleen maar gepraat of ook wat gezegd?.. O. zoo! Tot de volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8