BINNENLAND. DONDERDAG 14 JULI 1932 TWEEDE BLAD PAG..* dfficieele berichten iden post-, telegraaf- en telefoondienst H. ,van Engelen, op zijn .verzoek, eervol ont slag verleend. Sf.' e lel. de heer s.-dirig. off. van gez. 2e 1 .ndmacht, op het daart door hem gedaan verzoek, een eervol on tal verleend uit den militairen dienst; ls met Ingang van 28 Juli 1932, aan den re paardenarts 2e kl. W. Beernlnk. van het pers bij het dienstvak dei voor speciale diensten de res.-le-lult. J. Heide, van het 8e reg. inf., zulks i 8e reg. inf., zulks onder gelijk- itslag uit zijn tegenwoordige be- Vierling, zulks met de .-2e-luit. voor speciale den dienst bij de Art.- jdig eervol on rekking; de heer Ir W. H. J. M. bepaling, dat voorn, re diensten is bestemd voor aen aien: inrichtingen; is benoemd bij het res.lpers. der landmacht, bij het pers. van den geneesk. dienst, tot res.- off. van gez. 2e kl. de heer N. de Voogd, arts; is benoemd bij het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, tot off. van gezondh. 2e kl. de student in de geneesk. (arts) L. C. Bree- baart, zulks onder gelijktijdig eervol ontslag als res.-2e-luit. der infanterie; ,.JS. b?noenvd> bi-® bet res--Pers. der landmacht, bij het pers. van den geneesk. dienst, tot res.- off. van gez. 2e kl. de heer J. H Beckers arts- Is: a. met ingang van 1 Aug. 1932, aan den res.-kapt. H P. Hoekstra, van het 3e reg. veld- art.: b. met ingang van den datum van dit be sluit, aan den res.-le-luit. Mr A. Koning, vean het reg. jagers, en D. H. Wallis de Vries, van het 5e reg. veldart., alsmede aan den res.-le-luit speciale diensten J. P. M. Staal, van het rachtdienst, op het - erzoek. een eervol 3 zoodanig verleend uit den mil. dienst is benoemd bij het res.-pers. der landmacht, bij het pers. van den geneesk. dienst, tot res.- dienstpl. vaandrig (arts) Brugman, van de le comp. hosp.sold.; ingang van 21 Juli 1932, 1 3. J. F. zijn, a. bij het wap en-der inf., tot le-luit. bij zijn tegenwoordi gk i het 2e reg. het 2e reg. onber. t le-luit. bij hun ts. P. Soer. van v. d. Bosch, van i het 7e ontslag verleend uit den mil. dienst, aan den res.-luit.-kol. C. J. C. Janssen, van den staf van het wapen der inf.; II. met ingang van 8 Aug. 1932 het res.-pers. der landmacht, bij 1 Inf., bij den staf van dat wapen, tot kol. de eervol ontslagen res.-luit.-kol. autoverkeer met belgie EN SMOKKELHANDEL. De Belgische douane acht het noodigmet liet oog op het bedrijf van auto-smokke laars, die met groote snelheid trachten de grensstations te passeeren, de toegangswe gen tot dat land af te sluiten met z.g. egge- installaties. In verband daarmede maant de K.N.A.C. kutomohilisten die de Belgische grens over gaan tot zeer groote voorzichtigheid- CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN acht en veertigste jaar verslag HET JAAR 1931 In gewoon formaat, d. w. z. drie en half honderd pagina's groot, is verschenen het acht en veertigste jaarverslag der Ver- eeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Nederland. Het verslag opent, als gewoonlijk, met een kort inleidend artikel van het Centraal be stuur, bestaande uit de heeren: L. Linde boom, voorzitter; C. S. van Dobben de Bruyn, secretaris; T. Plantenga, penningmeester, waarin ons opviel de klacht, dat de kerken zoo weinig belangstelling toonen. Want „Het getal van „Gereformeerde Kerken" is klein, geringer zelfs dan vroeger. Van „Ned. Hervormde Kerken", die in zeer groote meer derheid profiteeren van deze „Christelijke verzorging", zijn het slechts enkele, die de Vereeniging steunen. Broeders en Zusters, is dat goed? Is dat recht voor God? Let toch eens op de cijfers, en werkt allen mede, ieder in zijn Kerk Kring, tot verandering. Ruim 60 pet., van de patiënten zijn „Ned. Hervormd"; ruim 20 pet. „Gereformeerd". Het laatste percentage is nogal aan de lage kant. Het overzicht van de gestichten spreekt van 63 pet. patiënten, die tot de Ned. Herv. Kerk behooren en 26 pet. van de Geref. Kerken. Chr. Gereformeerden zijn er slechts 2 pet., en Evang. Lu'thersch ook 2 pet. Voor de klinieken Amsterdam en „Ocken- burgh" zijn deze percentages 40, 18, 1 en 6. Na het verslag der laatste jaarvergade ring volgt de „Geschiedenis" over 1931. Daar- zijn opgenomen de mutaties in het be stuur in de leiding der gestichten; voorts de belangrijkste wijzigingen aan de gebou wen en overzichten op de verpleging betrek king hebbend. Zoo waren er in de stichtin gen op 31 Dec. 1931 in totaal 341 verpleeg den; in de klinieken totaal 755: Valerius- plein 544 en „Ockenburgh" 211. De laatste is dus nog niet bezet. Het aantal patiënten op de stichtingen is vrij stationair; alleen Dennenoord ging se dert 1921 met 114 vooruit. Vogelenzang is ieuw en wordt nog steeds uitgebreid. Het volledige beeld is als volgt: Op 31 December 1931 bedroeg de bevolking: Gestichtspatiënten 3299, Sanatoriumpatiën ten 119, Kliniekpatiënten te Amsterdam 95, Kliniekpatiënten „Ockenburgh" 93, Verpleeg- personeel 1013, Ander personeel 378, Totaal 197, zonder de kinderen van het personeel. De Vereeniging telt ruim 13000 contribuan- n en 86 corporatiën, die geldelijk steunen, terwijl 52 afdeelingen en 5S4 corresponden ten hierbij de helpende hand bieden. Het stemt, zoo lezen wij, tot ootmoedigen dank aan den Heere, Die tot al den arbeid op het Centraal Kantoor en de Stichtingen staat stelde, en ook aan onze Vereeniging het voorrecht bevestigt, dat zij in de zorg volle omstandigheden, die op maatschappe lijk gebied zich overal openbaren, aan al haar financieele verplichtingen kan voldoen algemeen vertrouwen geniet. Na het algemeen gedeelte volgen de ver-| slagen van de stichtingen, welke een vol ledig beeld geven van de wijze, waarop alles reilt en zeilt Feitelijk geven ze een ant woord op elke vraag, welke men stellen kan 1-Iet hoofdstuk Financiën toont, welke enorme bedragen er gemoeid zijn met de verzorging van krankzinnigen. De oprich tingskosten bedroegen tot heden ruim elf 'llioen; de begrooting over 1932 bedraagt bijna vier millioen. Aan salarissen wordt uitbetaald ruim f 900.000. De kostprijs per patiënt is in Bloemendaal het laagst: f741 per jaar en in „Ockenburgh" 1 het hoogst f 1544. De bijdragen van kerken en particulieren loopen terug; de contributiën bedroegen in 1931 f 16.056; dat is f 572 minder dan in 1930. In het verslag zijn een drietal foto's opge nomen: bezoek van de Koningin-Moeder aan „Ockenburgh", Dr. H. Sap, die aftrad als geneesheer-directeur van Bloemendaal en gezicht op het hoofdgebouw te „Vogelen zang". antwoorden van ministers OVERLEG VOOR DE WEGEN. 'Op de vragen van het lid der Tweede Ka mer den heer Beumer inzake de instelling van een commissie van overleg voor de we gen, antwoordde de minister van Water staat, dat het de bedoeling is, dat de com missie van overleg voor de wegen zal wor den ontbonden zoodra voorbereiding van de thans aanhangige werken tot aanleg en "erbetering van rijkswegen zoo ver is ge- ■orderd. dat haar diensten kunnen worden gemist De minister vertrouwt, dat ©ulks zich Da verloop van de nieuwe vijfjarige periode wel zal afteekenen. Mocht alsdan blijken, dat de commissie ook na den afloop van deze zaak nog nut tig werk kan verrichten, dat een definitief karakter draagt, dan zal het oogeniblik zijn gekomen om haar als vast college in den zin van artikel 78 van de Grondwet in te stellen. aanbesteding DE ZUIDERZEEWERKEN 1. Let bouwen van 5 Vaste bruggen in ge wapend beton in den Wieringermeer. Laag ste inschrijver was Chr. Melsen te Den Haag voor 59.970; 2. het verhoogen van den Noorder- en Zui- denhavendam van Harlingen met bijkomen de werken. Laagste inschr. Aannemings maatschappij A. J. Huitzing te Coevorden, voor 61.840 Bloedarrhe, Zenuwachtige Volwassenen en Kinderen die zich lusteloos en slap gevoelen, die overwerkt zijn, prikkelbaar, moede, vroeg tijdig uitgeput, gebruiken met uitstekend gevolg als bloedvormings- en versterkingsmiddel D« HOMMEL's Haematogen g het oordeel /an Uw dokterl (Adv.) DAT IS STERK het radio-monopolie van de a. v. r. o. Vorige week schreven we een driestar'over bovenstaand onderwerp op grond van mede- deelingen in het orgaan van de K. R. O. Naar aanleiding daarvan ontvingen van een tweetal lezers een schrijven niet erzoek de tegenspraak in de Radiobode van de A. V. R. O. onder de aandacht onzer lezers te brengen. Waartegen geen enkel be zwaar is en waartoe we ook uit onszelf zou den gekomen zijn, want we letten op deze Nu hadden we reeds ter zijde gelegd, het Vaderland ter verdediging van de A. V. R. O. schreef en na de R a d i o b o d e gelezen te hebben, moeten we zeggen, dat in het korte stukje van het Vaderland ongeveer evenveel gezegd wordt als in het wijdloopende artikel van de Radiobode. Het ging over twee zaken. We nemen de laatste het eerst. Daarover schrijft het Vaderland: De dirigent van het K. R. Q-orkest was met vacantie en nu wilde men Schnee- voigt en Neumark laten dirigeeren. Waar om Schneevoigt niet gekomen is, wordt niet onthuld. Schneevoigt was slechts een paar maal gastdirigent in Scheveningen en het viel zelfs de Katholieke Radio Gids blijkbaar moeilijk om aan te nemen, dat de Kurhausdirectie Schneevoigt zou hebben kunnen verbieden voor de K. R. O. op te treden. Dit laatste wordt echter wel beweerd van Neumark. Ook nu weer, schrijft het blad, bezweek de directie der Kurhausconcerten. We kunnen echter mededeelen, dat er van geen bezwijken der directie (voor de Avro dan) sprake is geweest. Den heer Neumark is volstrekt niet verboden voor de K. R. O. op te treden. Deze tegenspraak 1 ij k t afdoende. En we maken er zonder bezwaar melding van. Maar wat de Radiobode er aan toevoegt geeft toch te denken. De A. V. R. O.-directie zegt n.l., dat de heer Neumark vrij is in zijn keuze tus- schen A. V. R. O. en K. R. O.; kiest hij de laatste, dan is hij voor de eerste onbruik- Hieruit lezen wij, dat de A. V. R. O. zelfs niet kan velen, dat een dirigent in zijn vrije tijd voor een ander orkest optreedt Zulks Ls niet in overeenstemming met de royale hou ding, welke de A. V. R. O. tegenover ande ren zegt aan te nemen. Nu liet tweede geval, dat o. i. veel ern stiger is. Slechts in 't voorbijgaan geeft do Radiobode dat toe. Wie het K. R. O.-orgaan niet las, begrijpt het zelfs niet voldoende. En ook het Vaderland licht niet vol komen in. Wij omschreven de ernst van het geval aldus: „Een monopolie van de uitzending der "concerten is tot daaraan toe; maar dit gaat 'veel verder. Het houdt toch in, dat de con certen alleen door de A. V. R. O. uitgezon den mogen worden en door niemand anders, ook wanneer de A. V. R. O. geen zendtijd beeft. Dan wordt er dus eenvoudig niet uit gezonden." Zonder behoorlijk verband met het voor gaande schrijft de Radio-Gids eenvoudig: De Kurhaus- en Concertgebouw-concer ten zijn voor A. V. R. O.-gebruik a 1- 1 eeninderdaad! Dan volgt het verhaal, dat de A. V. R. O. wel eens een vriendelijk aanbod aan de K. 'R. O. deed en dat de laatste ook wel beslag legde op een muziekkorps in den Bosch; doch daarover ging het niet De grief, welke wij onderstreepten was deze: Als de A. V. R. O. geen zendtijd heeft, worden de can- certen eenvoudig niet uitgezonden. Concer- m, waarvoor het rijk subsidie geeft. Dat is van belang en dat is sterk! Daar blijven wij bij. ROFFELR1JMEN, Tragische taktiek Gehoorzaam aan de domme dreiging Van Schmidtde linkervleugelman Die, met z'n soort, werd uitgesmeten, Zwelt dag aan dag het rood elan En zien we thans de roode horden Der machtige S. D. A. P. In brallend' optocht demonstreeren; Ze móéten met de kudde mee! De leiders danken op hun knieën Dat Weiter stof tot smalen biedt; 't Belooft een schoone roode toekomst Met de verkiezing in 't verschiet. Het eerste nummer van 't programma:. De stormklok wordt met kracht geluid; Punt 2: ze kleeden de personen Van de commissie-W elter uit; Het wemelt er van argumenten Van schunnig en verdacht allooi; De roode penneridders toonen Hun schoonste Indianentooi; De gifpijl is het fijnste wapen; Gedreven door hun oer-instinct Bekladderen ze de karakters Dier mannen met hun klodders inkt De smaad moet krenkende vervangen De kracht van de verslapte vuist; Zelfs achten ze de productieve Tribunetaai tezeer gekuischt. 't Is goed! We hebben het begrepen: Rechts-N ederland is ook niet doof!. Wij zullen jullie mores leeren, Bedrijvers van karakterroof Liegt, van de morgen tot de avond; Keert binnenstbuiten je gemoed; Je krijgt beslist je volle portie Als straks de kiezer uitspraak doet. We staan alleen maar van je domheid, Je achterbuurtspraktijken paf; Van Holland, van de vreede vrijheid En van Oranje blijfjje af! (Nadruk verboden.) LEO LENS. naasting van spoorwegen JAARLIJKSCHE BATE VAN 160.000. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot naasting van de spoorwegen UtrechtZwolle, ZwolleKampen en Den DolderBaarn. De Regeering heeft aan de Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij het voor nemen medegedeeld om te bevorderen, dat de aan die Maatschappij behoorende spoor wegen Utrecht—Zwolle en ZwolleKampen tegen 1 Jul 1933 zullen worden genaast. Gelijke mededeeling is gedaan aan de Utrechtsche Locaalpoorweg Maatschappij omtrent haar lijn den DolderBaara. De verbinding UtrechtZwolleKampen is de eenige hoofdspoonweg, die nog afzon derlijk is gebleven. Het voorstel tot naas ting betreft de laatste fase van een overi gens voltooid proces van consolidatie. Van naasting dezer lijnen wordt een jaaTlijksche bate verwacht van f 160 000. „Moeder en Kind" - „Slaap, kindje, slaap .v. ,i pduscer-afdekking van mutsc/m kalksteen, zooals er vier op de nieuwe brug tusschen Heerengracht en Bezui- denhout te Den Haag worden geplaatst* Tijdens zijn eerste officieele reis opende President Lebrun het sanatorium van St. Sever, Het vertrek van den president, na de plechtigheid Berlijnsche werkloozen zijn bezig met het bouwen van hun eigen voorstad Marzahn, bestaande uit 1800 huisjes. Rechts: Bij Verschure Co. te Amsterdam werd een der pooten van een 150 tons hijschkraan 6 meter hooger geplaatst ten dienste van dn scheepsbouw. m

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5