DONDERDAG 14 JULI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE HERLEVING DER ENTENTE CORDIALE EEN FRANSCH-ENGELSCH ACCOORD AMERIKA IS BEVREESD In het EngeJlsdhe parlement deelde 'de minister van buitenlandsobe zeken, Sir John Simon, mede, dat de regeerkigen van Frankrijk en Engeland een overeenkomst hadden aangegaan op de vier volgende pun ten teneinde de geest van samenwerking ven Lausanme te ontwikkelen: Het vriend schappelijk uitwisselen van meeningen en het elkander op de hoogte hiou<Éen van alle kwesties, die den Europeesehen toestand betreffen; samenwerken teneinde een billij ke oplossing te vinden voor het ontwape ningsprobleem; samenwerken ter voorbe reiding van de economische wereldconferen tie; tot aan het sluiten van een nieuw han delsverdrag iedere discriminatie te vermij den jegens elkander. Duitschland, Italië en Belgie zijn uitge- noodigd zich bij deze verklaring aan te sluiten. Ten opzidhte van bovengenoemd aocoord verklaarde Harriot, dat het beteekent en voor de Fraiwch-Enigelsche be trekkingen een nieuwe aena inluidt. Alle problemen welke betrekking hebben op de belangen der beide landen, zullen, aldus Herriot. in de toekomst niet meer afzonder lijk kunnen worden behandeld. Engeland kan zich bijv. niet meer, zooa-is in 1923, te genover de Vereenigde Staten verplichten de schuldenbesprekiii'gen voort te zetten, al vorens met Frankrijk tot overeenstemming te zijn gekomen- De Entente Cordiale was het verdrag in 101, tuseohen Enigeland en Frankrijk geslo ten. waarbij oude twistpunten uit den weg gentimd werden en besloten werd nieuwe kwesties in der minne te schikken. Geen eenheidsfront tegen Amerika. In Duitsche rogeeriugskringen zou men vriendschappelijk tegenover dezen 6tap staan. Dit nieuwe acooord zal een geschikte gelegenheid zijn, welke Duitschland de mo gelijkheid zal geven eventueels politieke eisohen te berde te brengen, waarop men in Lausanne niet verder is kunnen ingaan, daar daar slechts de heretelkwestie alleen aan de orde was. Verder wordt er met na druk op gewezen, diat deze overeenkomst op geen enkele wijze een eenheidsfront bedoelt te vormen van Europa tegenover de Ver- eenigide Staten. Het staat in geen enikel ver band tot de Europeesche schulden aan Amerika, wat van Engeische officieele zijde eveneens wordt beweerd- In Amerikaansche kringen heeft het be- rioht over het accoord groot opzien ge baard, ofschoon de officieele instanties, zoo lang nog geen officieele berichten zijn ont vangen, hun mecning nog reserveeren. Er bestaat de onverhulde wees, dat Europa in de oorlogesohuldenikw.estie een eenheidsfront heeft tot stand gebracht. Behalve de oorlogs- schuldenkwestie vreest men voor de gevol gen van dit pact voor economische kwesties, douane politiek en over het algemeen voor den internationalen handel. De Engeische minister van buitenflandsche zaken wees er op, dat hot accoord zeer wal ©en herziening van het Versailles- verdrag zou kunnen behandelen. Voor het geval, dat Duitschland Engeland zou polsen over de kwestie van de schrapping der bepaling om trent de „schuld aan den oorlog" uit het Verdrag van Versailles, zal de Engeische regecring gehouden zijn over deze aangele genheid overleg te plegen met Frankrijk. De uitinoodiging, om zidh aan. te sluiten, geldt enkel voor de Europeesche mogendhe den en betreft, niet Japan. Men hoopt door het accoord niet weer zoo plotseling voor belangrijke initiatieven te worden gesteld, als met de beid© Hoover- interventies het geval is geweest en dat niet meer zal worden gereageerd zonder dat de een den ander erin gekend heeft- Dit is ook van groot belang als op 15 Nov. de vervaldag plaats heeft, waairop Engeland weeir aan Amerika heeft te betalen en Frankrijk nu vooruit zal weten, wat Enge land zaJ doen, opdat het zelf niet een hou ding zal hebben aan te neimen, dde Amerika zou ontstemmen. Men hoopt door het aocoord beter gedokt te zijn voor sommige - nrrassingen, die den kaatsten tijd bijna afbreuk deden aan som mige toenaderingen, die geweneoht wen-den. Op weg naar beter handelsverkeer? Van de meeste beteekonis wat betreft de onmiddelijke uitwerking van het accoord ls wel het laatste van bovengenoemde vier punten inzake het sluiten van handelever- dragen. Dit punt wordt zoo opgevat, dat Engeland en Frankrijk de overtuiging heb ben, dat in afwachting van definitieve han- deisaoooorden en de resultaten der econo mische conferentie de landen zidh reeds groepsgewijze moeten verstaan. Om de be moeilijking van het ruilverkeer te vermin doren, wordt reeds direct overeengekomen elkander niet met discriminatoire tarieven te bestoken. Men wil ook verder gaan en aangezien men vorwadht, dat MacDonald en Herriot zullen voortgaan om ook met andere mogendheden dergelijke accoorden van vertrouwensvolle samenwerking te slui ten. zou dit accoord een belangrijke stop be teekenen op den weg ter bestrijding van de belemmeringen op het gebied van het inter nationaal handelsverkeer- Te Parijs wordt het accoord als een diplo matieke gebeurtenis van den eereten rang en als het begin van oen nieuwe periode in de Europeesche politiek beschouwd, welke stabiliteit en veiligheid kan brengen. De president der Fransche republiek heeft Her riot in een langdurige audiëntie ontvangen. Herriot had Dinsdag langdurig met den Engelschen gezant Tyrrell geconfereerd. Hij heeft daarna de overeenkomst aan den mi nisterraad voorgeleerd. Dc president der repu bliek ontving den Engelsdlien gezant in een langdurige audiëntie. DE KLEINE BURGEROORLOG IN DUITSCHLAND Dinsdagavond kwam het op verscheidene punten in Keulen tot uitspattingen der Com munisten, die gedeeltelijk in den vorm van een weloverwogen aanvalsplan tegen de po litie optraden. De in groote sterkte opgekomen politie moest herhaalde malen van vuurwapens ge bruik maken en moest om de orde te kunnen herstellen een pantserwagen in dienst stel len. Reeds in het begin van den avond kwam het bij een demonstratie van de nationaal- socialisten in Keulen-Kalk tot 'botsingen tus schen de nationaal-socialisten en de commu nisten. De politie, die trachtte in te grijpen werd uit de huizen bekogeld, beschoten en met heet water overgoten. Bij deze botsing werden 17 belhamels gearresteerd. Hier en daar kwam het later nog tot botsingen tus- schen Nalionaal-Socialisten en Communis ten, zonder dat echter ernstige incidenten voorkwamen. Te middernacht kwam het in de Kalanter- en Elsass-strasse tot geregelde gevechten. Hier hadden de communisten op vele plaat sen het plaveisel opgebroken, den rijweg met glasscherven bestrooid, de straatlantaarns ge doofd en op andere wijze het verkeer ge stremd. Er werd op de politie geschoten. Door een systematisch doorgevoerde tegen actie kon tenslotte met behulp van een pant serwagen in den vroegen ochtend de orde hersteld worden. Geheele blokken huizen werden onderzocht en een aantal wapens in beslag genomen. 53 personen werden gearres teerd. Men meldt uit Duisburg: In het stadsdeel Hamborn is het Woensdag voor het gebouw \an de 60c. dem. „Volksstimme" tot een he vige vechtpartij gekomen tusschen Rijksba- nierleden en nationaal socialisten. Er werden drie schoten gelost. Een nationaal socialist werd levensgevaarlijk gewond, terwijl een ander minder ernstige verwondingen opliep De politie 6telt een onderzoek in, dat tot nu toe zonder resultaat ia gebleven. (Communistisch leider vermoord. Men meldt uit Marnock (Holstein): In een sloot werd het lijk gevonden van den sedert Zondag vermisten communistischen leider Adolf Bauer. Het lichaam vertoonde geen uiterlijke verwondingen, maar men vond sporen van een heftigen strijd Zondagavond had Bauer nog een rede gehouden.- Instructies aan de autoriteiten. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken heeft een oproep tot bezonnen heid gericht tot de bevolking en bovendien den rege erin gspresi den ten ver zocht de volgende instructie te richten tot alle daarvoor in aanmerking komende politie autoriteiten: „In elk geval van aanmelding van een de monstratie, in het bijzonder van vergaderin gen en optochten in de open lucht, moet ern stig worden onderzocht, of er voldoende po- litiekrachten aanwezig zijn ter bescherming J van de demonstratie en de deelnemers daar- j aan, ook op den heen- en terugweg bij het aan- of afmarcheeren en het vervoer van j vrachtwagens. Wanneer geen voldoende po-1 litie aanwezig is, moet een verbod worden afgevaardigd". Door middel van de radio heeft hij allen j politieautoriteiten verzocht,, de maatregelen in de noodverordening van 14 Juli 1932 neer gelegd, in verband met het onbevoegd dra gen van wapenen, streng toe te passen en degenen, die onbevoegd wapens dragen, zoo lang mogelijk in hechtenis te houden. Een algemeen uniformverbod. Het bestuur van den Bond van Christelijke Vakvereenigingen heeft het volgende tele gram aan den Rijkspresident op het land goed Neudeck gezonden: De toenemende ter reur en 'e politieke moorden eischen een on verwijld algemeen uniform verbod. Wij ver zoeken den Rijkspresident om, overeenkom stig zijn openlijke belofte, thans alle grond wettelijke middelen aan to wenden om te verhinderen, dat verdere gewelddaden zullen plaats hebben, om het leven der volksgenoo- ten te beschermen en om een vrije beslis sing bij de Rijksdag verkiezingen te verzeke ren. Felle aanklacht tegen de soc. Bern. In een nationaal- socialistischen verkie- zingsoproep wordt de sociaal-democratische partij uitgemaakt voor de corruptie-partij van Duitschland, die de schuld draagt aan het Barmat- en andere schandalen. Er wordt gewezen op de reusachtige salarissen van de directeuren van de Berlijnsche Verkeersmaat schappij, op de paleizen van de ziekenkas sen, en op de enorme honoraria van de z.g. arbeidersleiders, terwijl het volk nauwelijks van den eenen dag in den anderen leeft Deze leugenachtige bankroetiers" moeten verdwij non. Zij hebben het openbare leven gemaakt tot een genotzuchtig zwelgen. Bij liet volk berust de beslissing of Duitschland nog lan ger het paradijs van alle klaploopers en be driegers zal blijven of weder het land van eer, van discipline, van vrijheid en verant woordelijkheid zal worden. Het groote oogen blik van de afrekening is gekomen. DE VOLKENBONDSRAAD Men meldt ons uit Genève: De Volkan bondsraad is tegen Vrijdag bij eengeroepen voor een buitengewone zitting in verband met de voorbereiding van de Economische Wereldconferentie. DE STAKINGSBEWEGING IN BELGIE Over het algemeen nemen de zaken in het Belgische mijngebied' thans een kalm verloop, hoewel in het kolenbekken van Luik de staking gister nog uitgebreid is. In 24 mijnen van de 43 ligt het werk thans stil, terwijl 31.500 arbeiders staken tegen 19.500 die nog werken. Te Brussel is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen betoogende communis ten en de politie. Ter hoogte van de Oude Markt raapten de communisten oud ijzer en steenen op, waarmede zij de politie be kogelden. Noodgedwongen maakte de poli tie van haar vuurwapens gebruik, tot fle stakers uiteengedreven waren. Hierbij vie len drie gekwetsten, terwijl drie raddraaiers werden gearresteerd. Te Antwerpen is de communistische be weging vrijwel in de kiem gesmoord. Toen dokwerkers in de verschillende stations aankwamen, trachtten communistische voormannen hen te overreden het werk neer te leggen. De politie greep echter on middellijk in en arresteerde drie der agita toren, terwijU vier andere uit hun wonin gen werden gehaald cn in verzekerde he waring werden gesteld. Onder hen bevon den zich twee Duitschers. Er hadden ver der geen incidenten plaats. Alle arbeiders gingen aan het werk. De uitgetsrekte petroleum- en naphta-op- slagplaatsen worden door de politie en troe pen bewaakt. Dc minister van Arbeid, Heyman, deelde mede, dat een volledige overeenstemming was bereikt tusschen de afgevaardigden der mijnbesturen en de afgevaardigden der mijnwerkers. In het kolenbekken van de Borinage heeft een scheidsgerecht van werkgevers en werk nemers uit de kolennijverheid een arbitrale uitspraak geveld, waarbij de loonen tot 1 November a.s. worden vastgesteld. Een commissie zal een overeenkomstig voorstal bestudeeren voor de overige kolengebieden. GEWELDIGE BRAND TE NEW YORK Te Coney Island, het beruchte New-York- sohe amusementscentrum is Woensdagmid dag een brand uitgebroken, welke binnen zeer korten tijd enorme afmetingen aan nam en 't geheele stadsdeel bedreigde. Zeer spoedig na het uitbreken van den brand hadden dc vlammen zich reeds aan tien huizenblokken medeccdeeld. Op het alarm rukten direct alle beschik bare brandwachts met veel mateiaal uit Brooklyn aan om te trachten de brand te localiseeren. De zeewind wakkerde de vlam men evenwel krachtig aan. Honderd dui zenden nieuwsgierigen bemoeilijkten do blusschingswerkzaamheden. Uit vijf politie vliegtuigen werden de blusschingswerkzaam heden geleid. Ondanks alle pogingen ver dere uitbreiding van het vuur te verijdelen, sloegen de vlammen toch over naar de b?. langrijkste winkelstraten in het stadsdeel. Talrijke kantoorgebouwen en magazijnen werden een prooi der vlammen. Intusschen warenujjog 1700 brandweerlie den uit andere stadsdeelen van New-York gerequircerd. De algemeene verwarring werd nog vergroot door de groote menigte nieuwsgierigen. Duizenden auto's met nieuwsgierigen blokkeerden de straten wel ke toegang gaven naar het tooneel van den brand. De materieele schade (bedraagt eenige millioenen dollars. Een later bericht meldt: De brandweer is er in geslaagd den brand te beperken tot zes huizenblokken, welke geheel uitbrand den. De schade die de enorme brand op Conav Island heeft aangericht wordt op 2.000.000 dollars geschat. 500 personen werden licht gewond. Ongeveer 5000 personen moesten in hun badpak naar huis gaan, omdat hun klecren verbrand iwaren. NOODWEER IN FRANKRIJK Uit vereohltlonde Fransdhe departementen wordt gemeld dat door onweder groote ©ohn- de is aangericht. De rivieren zijn ten deele buiten hun oovere getreden en hebben de te velde staande gewaesen volkomen vernield, In het bizonder is aanzionlijke schade aam gericht in de omgeving van Toulouse. In de rivieren is veel vee verdronken. De mate rieele schade bedraag eenige miUiocnon franken. De Garonne is op eohrikbarende vyliz goslegon. zoockit man verdere over stroomingen vreest' Ten bohoevo van de be volking der bedreigde stroken zijn reeds omvangrijke voorzorgemaatregelen getroffen Officieel wordt medegedeeld, dat het Duit sche rykskabinet een verordening heeft aan genomen betreffende den vrij willigen ar beidsdienst. De verordening zal worden ge publiceerd. nadat zij den rijksraad zal zijn ter kennis gebracht. MECKLENBURG-SCHWERIN NAT-SOCIAUSTISCH De nieuw gekozen landdag in Meokl-en- burg-Schwerin heeft den nat.-eoc. afgevaar digde Krueger tot president van het huis ge kozen. Van de 55 stemmen kreeg Krueger er 30. Plaats vervangend voorzitter werd even eens een nat.-eoc Dr Sdhumann, die even eens 30 stemmen kreeg. Het presidium van den landdag van MeCkleriburg-Schworm be staat thans uit enkel nationaal-eocaliet» i De minister-president is eveneens een nat. eooiaJist. RUSLAND EN MANDSJOERIJE De Mandsjoerijeche regeering heeft beslo ten aan den Ruesischen consul-generaal mede te deelen, dat de aanwezigheid van Ir Rudy, de Manidsjoerljache regeering gons zijn onvriendelijke houding Jegens don staat ongewensoht lijkt. Zij staat op het standpunt, dat de sovjet-ambtenaren, die leidende posities bij de Chineeeche Ooster- ©poorweg bakleeden, de Mandsjoerijsohe regeering moeten erkennen, en het werk der Mandsjoerijsiohe autoriteiten niet mogen bemoeilijken. Om deze reden staat zij op de terugroeping van Ir Rudy, en van andere sovjet-embte 'ren- DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Het presidium der Ontwapeningsconfe rentie heeft een streng geheime zitting ge houden. waarin naar het schijnt belangrij ke besluiten zijn genomen. Benesj, de eer ste rapporteur der Ontwapeningsconferen tie deelde mede, dat de hoofdcommissie Zaterdagmorgen bijeen zal komen, om mid den de volgende week de discussies te be ëindigen. Het conferentiebureau komt dan 20 Sept. weer bijeen, om de hervatting der MAC DONALD ZIEK. Mac Donald houdt het bed en is lijdend aan zeer hevige zenuwhoofdpijnen. Het En geische parlement is met va cautie gegaan tot 27 Oct. eJi. VERSCHERPTE TOESTAND IN IERLAND In Iereohe regeeriinigekrinigen worden maat [■egelen overwogen ten aanzien van de En- geleohe bizondere douane-maatregelen- O.m. wordt overwogen de Iereche behoeften aan steenkolen uit andere landen te betrekken, voorts speciale douanerechten te heffen op Engelsdhe fabrikaten. Vooraanstaande En- geledhe importeurs verklaren, dat de Engei sche bizondere douanetarieven waarschijn lijk den ccntinentalen hendel naar Ierland zullen bevorderen. HET DEENSCH NOORSCH CONFLICT De Decnsche premier Stauning heeft over de inbezitneming door Noorwegen van bied op Oost-Groenland, het volgende klaard: Deze bezetting is niet alleen een schending zooals do vorige, maar zij ricP zich veel meer direct tegen districten va' dit land, die ongetwijfeld onder de Deensche staatssouvereiniteit vallen en die een gebied vormen, dat een deel is van het Decnsche koloniale gebied Groenland De vereeniging van huiseigenaars in Oostenrijk heeft tot de Oostenrijksche om- roèpmaatschappij het dringende verzoek ge richt in den vervolge niet meer zulke gym nastieklessen uit te zenden, waarbij sprin gen, dansen en andere oefeningen voorko men. Als grond voor hun verzoek voeren zij nan, dat in de groote huurkazernes te Woe- nen de zolders en de leidingen van gas en olectriciteit teekenen van verval beginnen te vertoonen, ten gevolge van de groote be langstelling der luisteraars voor do gymna stiek. DOODELIJK BERGONGELUK Een gids in het Mont Blanc-gebied. en een alpinist, een jonge Parijzenaar, hebben den dood gevonden bij de beklimming van de Aiguille Verte. 2ij zijn meegesleurd door een lawine. Een bergbewoner on dekte hun lijken. ONLUSTEN DOOR DE G.P.OE OP OP BLOEDIGE WIJZE ONDERDRUKT WARSCHAU, 14 Juli. Volgens een bericht van de „Ag. Express" zijn kort geleden in enkele plaatsen van de republiek der Wolga- Duitschers, onlusten onder boeren uitgebro ken, welke door de G.P.Oe. bloedig zijn onderdrukt. Alleen reeds in Urby en Krnsny zijn ruim 90 kolonisten neergeschoten. Voi- gens dit bericht zouden de oorzaken tier onlusten zijn dat de plaatselijke Sovjet autoriteiten de verordening van Stalin over den gedeeltelijk vrijen handel in levensmid delen niet willen uitvoeren. Op talrijke plaatsen waar kolonisten producten ten er- koop wilden aanbieden zouden de goederen in beslag genomen zijn. In vele gevallen heeft men de eigenaars gearresteerd1 en aan geklaagd wegens levensmiddelenspeculatie. Op verschillende plaatsen zou het tot directe vuurgevechten zijn gekomen tusschen cle bevolking en afdeelingen van de G.P.Oe, die uit Moskou versterkingen heeft moeten ont bieden. De „Kurjer Warszwaski" publiceert een bericht over bloedige botsingen tusschen Oekrainische boeren en de G.P.Oe. In een plaatsje in het gouvernement Kief zouden de boeren geweigerd hebben de vereischte hoeveelheden graan to leveren. Toen daar op de G.P.Oe. het graan in beslag wilde nemen, dreven de boeren de troepen uit het plaatsje. Na aankomst van versterkingen is het dorp omsingeld, althans volgens dit be richt, en aan alle vier hoeken in brand ge stoken. Verder meldt het bericht nog. dat 350 personen bij den aanval op het dorp om het leven zijn gekomen. DE BELGISCHE LANDSFINANCIEN De leiders do meerderheidspartijen van de Belgische Kamer en de Senaat hebben een bespreking gehad met den eersten minister betreffende het voorstel tot het verleenen van volmachten aan de regeering inzake het nemen van maatregelen tot bevox-dering van de landsfinanciën. De meerderheidspartijen hebben zich tegen dit voorstel uitgesproken zoodat Renkin er van heeft afgezien dit ovorstel bij de kamer in te dienen. DE REVOLUTIE IN BRAZILIË De Braziliaansche minister van oorlog heeft gelast vrijwilligers van twee lichtin gen in het leger op te nemen, ten einde de opstandige beweging in Sao Paolo en de overige Zuidelijke staten spoediger te kun nen onderdrukken. De regeering neemt alle noodige maat regelen ten einde de verzorging van Rio dc Janeiro met levensmiddelen te verzekeren. Dit bericht, dat door de censuur is heen geslopen geeft dus klaarblijkelijk te kennen, dat de toestand in het land ernstiger i: dan tot dusverre werd erkend. Volgens berichten uit Rio de Janeiro heeft de opstand in Brazilië het herstel van de grondwet ten doel. De kansen van Vargas om de opstandige beweging met geweld te onderdrukken worden steeds kleiner. Hij heeft daarom een Comité, bestaande uit ver tegenwoordigers van alle kringen, samenge steld, dat een ontwerp voor een nieuwe grondwet zal uitwerken. Het ontwerp zal voorgelegd worden aan de nieuw te kiezen nationale vergadering. Een bemiddelings voorstel van de staat Rio Grande heeft Var afgewezen, met verklaring dat er geen uitzicht was tot overeenstemming zoolang de opstandelingen zich niet overgaven. Var gas heeft verschillende militaire academiën- die neiging vertoonden zich bij de opstan dige beweging aan to sluiten, laten sluiten. De geheele kust en alle havens van Sao Paulo zijn geblokkeerd. RIO DE JANEIRO, 14 Juli. De leiding van de opstandelingen in Sao Paulo meldt, dat de stad Cruzeiro een belangrijk strategisch punt zonder tegenstand door de opstande lingen is ingenomen. Van andere zijde wordt echter het bericht verspreid, dat Cru zeiro en ook Xantos weer heroverd zijn. Een infanterie en cavallerie-regiment uit Rio de Janeiro dat tegen de opstandelingen was af gezonden, is naar hen overgeloopen. Even zoo zouden volgens mededeelingen der revo lutionairen troepen van de Bondsstaat ln Tres Coraives zich bij den opstand hebben aangesloten. BRANDSTICHTER IN HET GROOT Sedert een jaar hebben in Munchen 47 branden in magazijnen en zolders gewoed. Voor eenige weken is bij een nieuwe brand op een zolder een man gearresteerd die ver dacht werd dc brand gesticht te hebben. Hij ontkende echter hardnekkig iedere schuld. Eerst op grond van door de politie getoond bewijsmateriaal bekende hij deze brand ge sticht te hebben waarna hij door den mand viel en eveneens bekende ook 41 andere branden të hebben gesticht ZWARE AARDBEVING IN MEXICO In den Mexicaanschen staat Jalisco is gister opnieuw een zware aardbeving voor gekomen. De reeds door de aardbeving van 18 Juli geteisterde stad Autlan is thans vol komen met den grond gelijk gemaakt Schoolnieuws. Weerbericht. Gemengd Nieuws. VERDUISTERING VAN f 60.000. De oud-bankdirecteur J. F. W. D., die de vorige maand in Den Haag werd gearres teerd, verdacht van verduistering van I 60.000, is op verzoek van zijn verdediger in vrijheid gesteld. MEISJE VERMIST! De Kinderpolitie te Rotterdam verzoekt opsporing en aanhouding van de jeug actrice Gisika Kremor. Mej. Kramer, dde nog geen 18 jaar oud ie, maakt deel uit van gezelschap van den heer Bouber, dat thans in Arena te Rotterdam optreedt met het tooneel spel „Oranje Hein". Maandagavond is mej. Kremor hierin nog opgetreden, doch sindsdien wordt zij vermist. SCHIP GEZONKEN Het schip 'De Vier Gebroeders, geladen met schelpen is aan den hoek van Ouwer- kerk nabij Zierikzee gezonken. Aan boord bevonden zich zes personen, die in een roei boot konden gaan. Zij zijn door de Dorus Rijkers Fop Smits Bergingsbedrijf aan boord genomen en te Wemeldinge aan wal gebracht. „De Vier Gebroeders" zit op onge veer 30 Meter diepte. GEJL UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Hoogl^eeraarsbenoemingen. B. en van Amsterdam stellen den Gemeenteraad oor over te gaan tot de benoeming van een buitengewoon hoogleeraar in de oeconomische geologie en de oeconomische mineralogie waar de voordracht luidt: 1. Dr. J. Versluys, te Den Haag; 2. Ir. A. C. de Jongh, te Ban doeng. Verder stellen B. en W. voor om Prof. Dr. D. Plooy, aan wien eervol ontslag als gewoon hoogleeraar is verleend, te benoemen tot bui tengewoon hoogleeraar in de uitlegging van het Nieuwe Testament en de oud-Christelijke letterkunde- THEOL. SCHOOL TE APELDOORN. Aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk, gevestigd te Apeldoorn, zijn bevorderd van de de 5de klas de heeren T. de Bruyne te Zwolle, J. P. Geels te Hilversum; J. Kamp man te Ommen, P. H. van Marrum te Fra- neker, D. van Wilsum te Soest. Van de 3e naar de 4e klas zijn bevorderd de heeren: E. du Marchie van Voorthuizen, J. G. van Minnen, W. Ruiter en J. Visser. CHR. GYMNASIUM TE UTRECHT In een intieme samenkomst is afscheid ge nomen van de heeren A. M. G. C. Knottnerus L. A. van Melle, die aan het einde van den loopenden cursus als leeraar van het Chr. Gymnasium te Utrecht zullen heengaan. Het woord werd gevoerd o.m. door den Vorrzitter van het Bestuur, Mr. H. J. H. Baron van Boetzelaer, den rector Dr. A. Hengeveld, den conrector Dr. J. W. A. de Hoest, terwijl ten slotte een der leerlingen de genegenheid der gymnasiasten onder woorden bracht. Menig geschenk werd daarbij aangeboden. CHR- HUISHOUDONDERWIJS Te Groningen is aan het Bestuur Ver eeniging voor Chr. Nijverheidsonderwijs ver gunning verleend over te gaan tot aanbeste ding van een Industrie- en Huishoudschool met Internaat. Vorig jaar werd aan de Hoendiepskade een mooi bouwterrein aangekocht. Tegen Juni 1933 wordt de voltooiing van het nieuwe gebouw tegemoet gezien, zoodat met het nieuwe cur susjaar in September 1933 de school in gebruik genomen kan worden. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Rozenburg (Herv. Chr. School, Zuid zijde, hoofd A. Vermeer), J. Dijkshoorn te Vlaardingen. Voor vast. Nijver dal (Chr. Nat. U.L.O.-School, hoofd T. Visser), P. Tyssen te Heemstede. Urk (Geref. School „Rehoböth", hoofd G. Heetebrij), IK. Meinenva te Ternaard. SCHOOLBOUW Te Wassenaar is voor den bouw van een Chr. Fröbelschool opdracht gegeven aan de firma Zwanenburg en Van der Bent te Kat wijk aan Zee.. Het schoolgebouw komt bij de Van Zuylen Nijeveltstraat te staan. Architect is de heer A. Bontenbal te Wassenaar. J. D. DRAGT Aan den heer J. D. Dragt, hoofd der School met den Bijbel te Harmeien, is met ingang van 1 November a.s. eervol on f lag verleend. De heer Dragt was als onderwijzer werk zaam o.m. te Gouda en Woerden, en als hoofd eener School te Heemse en sinds 1904 te Har- melen. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS Gailiard te Alphen a. d. RUn. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl.: Apotheke: 3 dg Mooy en J. M. I C. van der Meulei Apothekersassis- Ter Apel en de damea M. Sleawerda te De RL); J. J. Feenstra te Den Haag en F. H. Spruyt I EXAMENS-NOTARIAAT DEN HAAG, 13 Juli. Gesl. voor deel I, de heer A. van Heerewaarden te Goes; en voor deel II. de heeren F. C. M. van Gurp te Breda en G. A. de Zeeuw te Nijkerk (G.J. EIND-EXAMENSGYMNASIUM 'ifc ZEIST. Chr. Lyceum. Geëx. 3. gesl. allel S cand., n.l. H. Bijvoet, A. Langerels en J. M. J. Teseling. EINDEXAMENS-CHR. H. B. SCHOOL HAARLEM, Chr. Lyceum. Gesl.: mej. P. Spar- rlus. de heeren P. J. Bosch, C. van Driel, J. J. Ch. Th. Ecftinck Schattenkerk, L. Chr. C. F. Onvlée, C. G. C. Onvlee, H. van Rlesscn, L. F. Stolk, C. C. van Wijk. Afgew. 2 cand. VLAARDINGEN. GeBl. de damea J. Varoslau, T. Sparriua, bolden te Vlaardingen, J. Qualm, Vlaardingerambacht, M. Kloota, Maassluis, de heeren M. de Willigen, W. J. de Vos. I. Helle man, J. van Wijk, A. Bot, allen te Vlaardingen, EXAMENS-NIJVERHEIDSONDERWIJS DEN HAAG. 12 Juli. Akte N 8. Geëx. 6. gesl. cand., n.l de dames N J A Binnendijk, M. J. -an Dawen, B. J. S. O. Cals, J. E. Blok en M. L Peoters. EXAMENS FRANSCHE TAAL Techniek. D-K.W. BIJ DE N.V. HANDELMIJ. R. S. STOKVIS ZONEN Zoo juist vernemen wij, dat de N.V. Han- delmij. R. S- Stokvis Zonen te Rotterdam een overeenkomst heeft aangegaan met de D.K.W. fabriek te Zsohopau in Sakeen, voor den verkoop in Nederland van de be kende D.K-W. motorrijwielen. Ook de be- noodigde onderdooien voor genoemde mo torrijwielen zullen door de N.V. Handelmij. R. S. Stokvis Zonen uit voorraad worden geleverd- - tot 16 uur. J's Zaterdags alleen EXAMENS- HOOGDUITSCHE TAAL De openbare mondelinge examena voor de akte M. O. B. worden afgenomen te Amsterdam, Gem. Universiteitsgebouw op Donderdag 14 Juli. Vrijdag 15 Juli. Maandag 18 Juli. Dinsdag 19 Juli. Woensdag 20 Juli en Vrijdag 22 Juli i Zaterdag 23 Juli, telkens Zaterdag 16 i 9.30 uur. EXAMENS ONDERWIJZER ZUTPHEN. Geëx. 12. gesl. 8 cand., n.l. de hee ren: D Prins. G Tadema en L. Veenstra, allen Zwolle, H. K. de Vries. Kampen, C. Westcroor- dc. Tiel, P. Yntema, Apeldoorn. D. IV. Nouwer- da, Veldwijk, en W. IL G. Wijlhulsen. Arnhem. EXAMENS-HANDENARBEID ELAARLEM. 12 Juli. Geëx. 12, gesl. 11 cand n.l. de dames C. E. Adriaanse, J. W. Andréa, I. J. A Doeksen en E. J. Hogenkamp, allen Haarlem. L. E. Lantzins en P. C Riphagen. beiden Heemstede, M. A. Schol. IJmuiden, E. W. v. d. Vliet. Zand voort, W. M. Vreenegoor, Haar- EXAMENS-STUURMAN. DEN HAAG. 12 Juli. Gesl. voor 3den stuur man gr. st., de heer S. Mellema. EXAMEN S-ANALY ST UTRECHT. Voor het aanvullend examen der Nod. Chem. Vereen, voor klinisch analyst 1ste deol. ztln geslaagd de dames: C. van Arkel, M. J. A. A. Baaten, E. C. Bakker. M. E. van den Berg. P. G. B Brouwer. J W. E. van der Does de Bye, M. A. Cappon. C. H. Gours. G. A. E. de Geus, T. H. Heuff, M. M. J. Hoppenbrou wers. U. Hovy. J. H. Koning. J. C. M. Mulder. M. H. Mulder, T. Nltzsche. E. M. Ott, C. D. Pastoor. E. A. J. Pel, J. van de Plasse, J. Rio„. do. H. M. Stuitje. M C. Trapmnn—Brouwer J Verburg. F. Verhave. M. A. Vojfelaar. J. M. d. - - - s. W. Bungi ngs, H. A. Ter L. E. M. Petit, t. J. A. J. de B. .T. Kliphuis, Hoogste stand te Thorshavn 764.1. Laagste stand te Clermont 752.5. Stand vanmorgen halltwaalf 756.2, WEERVERWACHTING (Uedeged door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige winden uit Westelijke ichtingen. Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen, waarschijnlijk nog regenbuien met kans op onweer, later iets koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het uitgebreide deprcssie-.gebied over onze omgeving breidde zich sinds gisteren tot over Engeland, Ierland en Scandinavië uit en vertoont kernen bij het Kanaal en in Oost- Duitschland, waarvan de eerste Zuidwaarts en de tweede Oostwaarts trekt. In Ierland, Engeland en Frankrijk stijgt de barometer, zoodat Westelijke winden uit Noordelijke streken afkomstig een verdere afkoeling zul len brengen en aanvankelijk de kans op onweer nog vrij groot blijft. In Noord- en Oost-Duitschland, Denemarken en Zweden blijft hot nog zeer warm. Frankrijk is tot onder normaal afgekoeld. De meeste onweer regens vielen in een strook van Holyhead over ons land naar Karlsruhe en Dresden. In Zeeland viel plaatselijk bijna 40 m.M. Uit Duitschland ontbreken echter de berichten van regen overdag. In het etmaal van den avond van 12 Juli tot des avonds 13 Juli zijn de weersomstan digheden in De Streek tusschen Hoorn en Enkhuizen gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 1S.2 C omertijds Van 's avonds 9.44 u. tot 's morgens 4.28 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Wnlshut 4.14 0.— Canp 3.80 3.54 Basel 2.25 2.25 Ems 1.09 1.16 Huningen 3.95 2.95 Coblenz 3.37 3.18 Rheinweiler -0.68 -0.68 Trier QAO 0.41 Kehl 4.40 4.55 Keulen 3.33 3.04 Maxau 6.56 6.29 Rnhrort 1.84 1.62 Wiedesheim 1.38 1.47 Wesel 1.68 1.42" Mannheim 5.85 5.50 Emmerik 2.78 2.56 Lolir 1.2!» 1.32 Dusseldorr 2.68 2.44 Mainz 2.40 2.16 Maastricht ).93 1.82 Bingen 3.25 3.04 Venlo 11.04 10.89 zware onweders waren de te achterhalen, weshalve de HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 15 Jnll (Oude Amsterdamsche ttfd) Delfzijl i 8.41 21.07 Hellevoetsl.12.35 Terschelling 5.55 18.20 Willemstad 0.46 13.24 Harllngen 6.47 19.17 Brouwersh. 11.47 Helder le ].14 4.36 Zierikzee 12.16 Idem 2e 13.38 17.06 Wemeldinge 12.40 IJmuiden, 0.04 12.43 Vlissingen 10.45 23.19 ILv. Holland 11.49—.— Terneuzen ,11.22 23.52 Scheveningen xl.59 Hansweert ,12.09—.— Rotterdam J.08 13.53 Radio Nieuws DONDERDAG 20.20 Kalundborg: Orgelcc 21.20 Londen R.: BBC-orkes 21.-.:. L. a v n try: Sul:,ton-eo 22 30 Hulzen NCRV: Grnmof 22.45 1 23.00 1 zon NCRV: Knippen en Stofver- z e n NCRV: Declamatie J. Logtenberff Huizen NCRV: Politieberichten i Huizen NCRV: Persberichten Huizen NCRV: Persberichten Hilversum AVRO: Per&beridhten VRIJDAG 15 JULI Conoerten e Hulzen KRO: Morsenconcert Hilversum VARA: Gramofoonmuz Hilversum VARA: Septet Huizen KRO: Gramofoonmuzlek H i 1 v e r su m VARA: Septet Hilversum VARA: Septet ndborg: Radio Hai Hilv Huizen KRO: Kunstensomble i Londen R.Kwintet i VARA: Orkest JvkO: Gramofoonmus ry: Orgelrecital KRO: Kon. Militairt VPRO: Morgenwijdinj 11.30 Huizon KRO: HalfuurtJ. rijding r zieker 10.15 H 11 v Bouwi 11.00 Hilv Bouw: 19.00 Hilv VARA: Voordracht Adolf VARA: Voordracht Adolf VARA: „Onze eisch tot 79.10 Hulzen KRO: „De onderkoopmai Ned. Oost-Indiö' 14.00 Hilv luchts 16.30 Hilv t VARA- ,,Hrt bestuurbare i Jules Veine" VARA: Knutselen

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2