BINNENLAND. Rechtzaken. WOENSDAG 13 JULI 1932 TWEEDË BCAD PAG. GEREF. ZONDAGSSCHOOLVEREENIGING „JACHIN" 58e 'Jaarvergadering te Alkmaar DE BELANGSTELLING VOOR DE ZONDAGSCHOOL Vandaag wordt te 'Alkmaar de 58e jaar vergadering gehouden van de Geref. Zon- dagsschoolvereeniging „Jachin". Oudergewoonte werd aan den vooravond een bidstond gehouden, waarin Ds. J. M u 1- der van Leeuwairden, voorging. Daarna had in hotel „Het Gulden Vlies" 'n begroetingssamenkomst plaats, die als steeds een zeer. gezellig karakter droeg. iï'J. De morgenvergadering. Vanmorgen Half 10 werd in de Geref. Kerk &an de Oude Gracht de eigenlijke jaar vergadering gehouden, onder praesidium [van Prof. Dr. F. W. Grosheide. Nadat deze de vergadering op de gebrui kelijke wijze had geopend en een kort openingswoord gesproken, werden door cretaris en penningmeester de jaarverslagen uitgebracht; ook volgden .verslagen van Uitgeverij en orgaan. De vi ce-voorzitter, Ds. J. A. Ta zei Van Rotterdam, bracht verslag uit over de iBoekbeoordeeling, waarvan hij de redactie heeft. Aan dit .verslag is het .volgende ont leend: Op vrijwel alle punten overtroffen de uit komsten die v. h. vorige verslagjaar. Was 't aantal inzendingen toen 128, ditmaal be droeg het 155. Nadere specificatie geeft een totaal van 82 boeken en boekjes (v.j. 71), en voorts wandcartons, belooningskaartjes, ie.d.g,, waaronder 6 scheurkalenders en 3 Weekkalenders. Goedgekeurd werden 69, 31 verwierven het praedicaat „zeer goed 24 „goed", 9 „matig" en 1.3 stuks moesten als niet- of minder bruikbaar worden ter zijde gelegd. In percenten uitgedrukt luidt de slotsom, dat werd aanbevolen 88 tegen 84 in het voorgaande jaar. Nog voor den eersten November was de boekbeoordeeling overal bezorgd. Dit uiter mate bevredigende resultaat is mede te danken aan de-medewerking van de heeren Uitgevers, die zoo vroeg mogelijk inzonden, öan de snelle distributie door de vlijtige hand van den heerr Koster en aan de voort varendheid van den heer Verleur, die ter drukkerij den grootsten spoed vist te doen betrachten. Inzenders waren ook 'ditmaal de firma's: Callenbach, Bredee, Meinema, Voorhoeve, Vereen, tot Verspr. v. d. H. Schrift Mazijk's Uitgevers-bureau en Geref. Zondagsschool bond. De commission ondergingen geen veran dering. Doordat de Redacteur tot Hoofd bestuurslid verkozen werd, nam hij ook ambtshalve in deze Commission zitting. Het Verslag herinnert er aan, dat Ds. J. A. Tazelaar tie boekbeoordeeling nu voor de 25ste maal heeft afgeleverd of helpen af leveren, eerst onder leiding van zijn vader, Ds. J. P. Tazelaar, den toenmaligen Hoofd redacteur en sinds 1920 zelf als Hoofd redacteur. Na het afdoen van verschillende huis houdelijke zaken refereerde de Voorzitter, Prof. Dr. F. W. G r o sh e i d e over het onderwerp: „Jachins rooster". Spr. deed dit aan de hand van de vol gende punten: 1. Het is wensche- lijk, dat de Geref. Zondagsschoolver- eeniging „Jachin" een Rooster uitgeeft 2. Deze Rooster moet zóó zijn samen gesteld, dat hij g schikt is voor i Prof. Dr. f. w. Gro-hc.de E-^eliseerende Zondagsschool en in het geheele land kan worden gebruikt. 3. Het in stelling 2 genoemde is alleen te bereiken, indien de Rooster „tafereeL- matig" wordt ingericht 4. Binnen het „tafereelmatige" kan aan allerlei billijke verlangens worden voldaan Na bespreking van dit onderwerp werd de Morgenvergadering gesloten. De Middagvergadering. In 'de middagvergaderinghield de vice- voorzitter D s. J. A. Tazelaar, van Rot terdam, een referaat over het onderwerp: „Wat kan geschie den om de belang stelling in de Zon dagsschool te .ver levendigen?" Dit onderwerp, al dus spr., is met nieuw maar zeer actueel. Onze Zondagschool maakt een crisis door. Theo retisch, als histo risch verschijnsel heeft de Zondags school weer een oogenblik aller aan dacht getrokken bij haar 150-jarig Jubileum, maar jubilea zijn snel voorbij en haastig vergeten. Na een uit voerige opsomming van de oorzaken der Z.S.-crisis zegt Spr. dat alles moet worden tewerk gesteld, om ook practisch de belang stelling te verlevendigen. Dat mag echter niet geschieden door middelen, die met het doel geen verband houden. Als het ten deze te concurreeren b.v. met de pad vinderij of met de Arbeiders-jeugdcentrale, zou de Z. S. het zeker moeten afleggen. De Z. S. brengt het aloude Evangelie, den alou- den, eisoh der bekeering. Hier is veel meer noodig dan uiterlijke middelen van stoffe- lijken aard. De terugweg van het behoud gaat ook voor onze jeugd niet over de hoog ten van het Weten, maar door de diepte van het Geweten. Laat ons daarin zoeken en blij ven zoeken onze kracht. Met alle inspanning moet de Z. S. gepro pageerd, in prediking en voorbede, en in de Kerkelijke Pers. Aandacht moet daarbij vooral geschonken aan Radio-Z. S.-avonden. Gezien het feit, dat thans ongeacht de vele tienduizenden Radiotoestellen, het aantal distributie-abonné's reeds het geweldige cijfer van 465.000 heeft bereikt, kan de waar de van den omroep niet licht worden over- Meer dan ooit moeten wij ons toeleggen op het bevorderen en versterken van onzen ar beid naar zuiver Geref. opvatting in de ge degen atmosfeer van het Zondagsche leslo kaal. Laat ons de klassen klein houden. Groot is het gevaar dat wij gaan werken voor succes. God meet de dingen met heel andere maat dan wij. Wij moeten met de grootste trouw arbeidend, geen enkele leer ling te gering achten. De wereld wacht op groote mannen ook in Gods Koninkrijk missohien zitten de nieuwe Calvijns, Wiohems, Kuypers, Bavincks als simpele Z. S.-leerlingen in onze klas, herhaaldelijk werden beteekenisvolle figuren in de Kerk en daarbuiten toegebracht door de Evangeli satie. Spr. licht deze gedachten met voor beelden toe. De moderne methoden zijn massa-methoden; bij ons gaat het allereerst om den enkeling. Ook het Eindgericht is geen massa-gericht maar een individueel ge richt. Evenals er blijdschap is bij de Engelen om onzen ijver, is er droefenis om ons ver- De band aan de Kerk moet versterkt Spr. geeft een reeks raadgevingen om de leer lingen te verkrijgen en te behouden. Hierbij komen premiestelsel, filmavond en speeltuin ter sprake. Vooral wordt gewezen op de kracht van het huisbezoek en op de inrich ting van de Kerstfeestviering. Van onze trouw en regelmaat wordt het uiterste geëischt Smaad lijden in passief heldendom is goed maar niet genoeg. Alge meene Ghristelijke Dienstplicht door ieder die er eenigermate voor geschikt is zie daar onze leus. Heel het land één aaneengesloten front, geen overtolligen, geen overtalligen, alle man paraat! En zóó naar de Victorie achter den Oversten Leidsman en Voleinder des Ge- Ook on dit referaat werd gelegenheid tot bespreking gegeven. Daarna werd de jaarvergadering gesloten, nadat dank was gebracht aan allen, die tot het welslagen hadden medegewerkt. OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTERS noemd tot burgemeester van Oostvoorae S. Da Silva, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Zwarte- waal. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN Bij Kon. besluit is aan A. L. Reimeringèr op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het hoofdstembureau voor de verkie zing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in den kieskring VII, met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en is bij voormeld hoofdstembureau tot lid benoemd ir. G. L. Driessen, oud-direc teur van gemeentewerken te Leiden. DEPARTEMENTEN Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 1 Augustus 1932, bij het Departement van Waterstaat bevorderd tot: hoofdcommies H. Goedhart, thans commies; commies N. A. Popma (o.v.) thans adjunct-commies. HET RAPPORT-WELTER ACTIE VAN HET A.C.O.P. Naar wij vernemen is het moderne comité ter behartiging van de algemeene belangen van overheidspersoneel (A.C.O.P.) in spoed vergadering bijeen geroepen ter bespreking van de te voeren actie tegen de in het rap- port-Welter vervatte voorstellen. Het door het comité te ontwerpen plan van actie zal ter goedkeuring worden voor gelegd aan de gecombineerde vergadering van Hoofdbesturen van de Nederlandsche Bond van Personeel in Overheidsdienst, de Centrale Nederlandsche Ambtenaarsbond, de Bond van Nederlandsche Onderwijzers en de Algemeene Bond van Politiepersoneel in Nederland, welke organisaties te zamen ruim 44.000 leden tellen. NOODTOESTAND TEXTIEL NIJVERHEID CONFERENTIE VAN BURGEHEESTERS Naar wij vernemen, heeft de burgemeester van Vriezenveen, de heer J. M. Krijger, het (cJh.) Tweede Kamerlid, zich tot de burge meesters van de TwentsGhe gemeenten en die van sommige plaatsen in den Gelder- schen Achterhoek, waar textielbedrijven zijn gevestigd, gewend, met de uïtnooddging Maandag te Hengelo een bespreking te hou den, in verband met de toenemende ver slechtering van den economischen toestand van Twente, vooral tengevolge van den treu- rigen toestand waarin het textielbedrijf ver- Overwogen zal worden de mogelijkheid van regeeringemaatregelen ter verbetering van de situatie, of tenminste voorkoming van verderen aohteruitgang. Indien derge lijke maatregelen reeds door derden aan de hand zijn gedaan, zail worden onderzocht, of men die actie zal steunen- ROFFELRUMEN, Sensatie DE REGEERING EN DE BELANGEN VAN IJMUIDEN Mr. KAN STELT ZICH NIET MEER BESCHIKBAAR Bij het bestuur der vereeniging van ree- ders van visschersvaartuigen te IJmuiden is de volgende brief van staatsraad Mr. J. B. Kan ingekomen: Gisteren heb ik den burgemeester van Velsen zeer tot mijn spijt moeten meedeelen dat ik mij wegens de passieve houding van Minister Verschuur niet langer kan belas ten met bemiddelingspogingen in het belang van IJmuiden. Ik heb Mr. Rambonnet te vens verzocht, de heeren, die indertijd aan de besprekingen deelnamen, daarvan in kennis te stellen. U zult inzien, dat onder deze omstandigheden een bespreking geen nut meer kan hebben; ik betreur echter ten zeerste, dat ik u niet meer van dienst kan PERSONEELINKRIMP1NG DE DEPARTEMENTEN BEREIDEN ZICH VOOR Alles wijst er op, dat men aan de depar tementen voorbereidingen treft om ingevol ge de voorstellen der Commissie-Weiter te komen tot een pe>rsoneelsinkrimping yan 12 pet. Als gevolg daarvan vernamen we, dat o.a de hoofdambtenaar dr. Anth. Folmer, direc teur van de Rijksdienst der Werkloosheids verzekering op 1 Jan. as. met vervroegd pensioen de dienst zal verlaten. Ook de in specteur-generaal van het Loodswezen, be tonning en verlichting, de heer C. D. de Haes, gaat heen en zal vervangen worden door den heer N. J. van Laer, directeur in het ierde en .vijfde district (standplaats Rotterdam). Aan "boord van 't stoomschip Volendam, Bemand met landgenooten, Heeft ieder lid van 't personeel Bij een der reddingsbooten Z'n taak en plaats; van tijd tot tijd Beoefent men de plichten Die iedereen in tijd van nood Als zeeman moet verrichten. Dat is echt Hollandsch en echt mooi Voor veiligheid en orde Moet op de zee en op het land Bijtijds geoefend worden. 't Gebeurde bij zoo'n oefening Dat bootsmaat Post in zee viel, Van vijf en twintig meter hoog Je voelt, dat dat niet mee viel! De schrik washeel natuurlijk, groot Ik mag er niet om jokken: Heel de bemanning van de schuit Op één na, was geschrokken: Het lid van de „Centrale Bond", J. Weber (goed onthouden!), Een roode kameraad, had slechts Zijn kanis koel gehouden; Hij sprong te water, greep den man En redde hem het leven; Het past, dat wij dien fermen vent Hier volle hulde geven; Maar, wat heeft de „Centrale Bond" I Met dapperheid te maken, Dat „Voorwaarts" hier een roode noot Bij meent te moeten kraken Bah, wat sensatieschrijverij Alleen de man die rood is Heeft moed en waagt z'n leven als Een kameraad in nood is (Nadruk verboden.)j LEO LENS Waar de „Prometliee" ten onder ging heeft men een boei geplaatst. Communistische en socialistische elementen brengen de geheele mijnstreek in oproer. De leger- en gen darmerietroepen bewaken de fabrieken en openbare gebouwen. Wh President Lebrun bij zijn eerste officieele bezoek aan Normandië inspecteert de eere- wachtdie te zijner eere te Caen was opgesteld. De mijnwerkersstaking in Wallonië neemt een ernstig aanzien aan, Ken der vele barricades te Marchienne. Jn navolging yan Parijs richtte ook de New-Yorksche artisten een openlucht-expositie in We geven hier eenige foto's uit de Borinage. Het socialistische volks- nleis te Charleroi moest door gendarmen worden bewaakt, daar communisten het gebouw wilden bemachtigen MacDonald werd bij zijn terugkeer in Londen op buitengewoon hartelijke wijze begroet. De geweldige menschenmenigte bij het Victoriastation te Londen. Het Rotterdamsche politiekorps in training voor de aanstaande U-daagsche afstandmarschen te Nijmegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5