Jliruuir £rtïtóiT)r (Lourant BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal in Leiden en in plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending «1.50 Bij dageiijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3708 WOENSDAG 13 JULI 1932 ADVZRTENTIEN Van 1 tot 5 regelsl.lVfi Elke regel meer0.22V? Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels «nrmi 2J0 Elke regel meer0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Oil nummer beslaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. REGEERINGSPERSDIENST Aan lange stukken geen gebrek tegenwoor dig. De lezers hebben er vorige week van kunnen genieten. Hoewel we lang niet alle: doorgeven. Zoo nemen we van het rapport der commissie, die de regeering voor zou lichten over een regeeringspersdienst slechts de conclusie. Buiten- en binnenland in te lichten ovei rcgeeringsbennoeiingen en de publieke mee- njng in. ons land, is uitnemend. Maar of deze persdienst het brengen zal? Aanvanke lijk nemen we een gereserveerde houding aan tegenover het rapport, gelijk we ook gedaan hebben tegenover de commissie. Vergissen we ons niet dan gaf de adviseur, die de Regeering moest adviseeren over de samenstelling der commissie, aanvankelijk weinig blijk van objectiviteit: hij scheen feitelijk maar één krant te kennen. Trouwens, als we ons andermaal niet ver gissen, dan waren we uit die hoek zoo iets gewoon: in sommige regeeringsbureaux schijnt men nog te meenen, dat enkele libe rale dagbladen de publieke opinie in ons land leiden en weergeven. Een misverstand, dat bij élke stembusuitslag een dwaasheid blijkt, doch dat niettemin onuitroeibaar schijnt. Een misverstand, dat ook wel eens kon voortleven in de regeeringspersdienst, als de organisatie geschiedt, zooals uit het rapport schijnt te blijken. Wanneer zoo'n commissie, welke hoofdzakelijk bestaat uit personen, die" dicht bij de groote liberale pers staan, cr op wijst, dat men uit enkele groote en .voornaamste dagbladen zijn wijsheid zal putten; dan begrijpen we die taal. En met alle respect voor de goede bedoe lingen der commissie moeten we eerst pre cies wéten, wat we aan elkaar hebben, voor we meejuichen in een koor, dat zelfs in deze benarde tijden nieuwe ambtenaren wil aan stellen en nieuwe gelden op de begrooting brengen. Goed uitkijken dus, al heeft de commissie do toekomstige organisatie al zoo in de pun tjes voor elkaar, dat elke bureaustoel pas klaar schijnt gemaakt te zijn voor hem, die. ze zal bezetten. Ook stoelen zijn vaak zeer individueeTe gevallen en dingen, welke een persoonlijk cachet niet kunnen ontberen. UITVOERING CRISIS ZUIVELWET De Crieis-Zuiv el-Centrale (C.Z.C.) tc Den Kaa_. brengt ter kennis van belanghebben den bij het produceereri en verhandelen van kaas, wat zij moeten doen om eventueel de voorcleelcn te genieten an de Crisis Zuivel- wet. Wie zich niet aan de bepalingen houdt, ontvangt geen toeslag op de kaas, bij uit voer wordt de heffing niet terugbetaald en praktisch is de handel in kaas dus onmo gelijk. Vandaar, dat belanghebbenden allereeist moeten zorgen, dat zij erkend zijn of worden en ddenen ze een behoorlijke boekhouding te voeren volgens voorschrift der Centrale. Bij overtreding wordt men niet alleen uitgeslo ten, doch ook een eventueel gevorderde ba n kgaran tie» vervalt. De producent, dde is aangesloten bij een kaascontrolestation onder rijkstoe zicht, behoeft voorloopig geen erkenning, hij heeft deze automatisch. An Jaren dienen zich ten spoedigste te mélden; moeiten voor een goede boekhouding zongen, geregeld controle toelaten; en bewijzen van verkoop en weeg briefjes overleggen aan controleercnde amb tenaren. De koopers van kaas .vorden na aan melding erkend, als zij een goéde boekhou ding voeren; van de kaasproduoenten ver koopbriefjes vorderen en deze overleggen en elke noodzakelijke controle toelaten* De waaghouder dient zioh aan soort gelijke voorschriften te houden en moet te vens voor elke door hem gewogen partij kaas aan den producent een weegbnefje tor hand stellen, hem tegen den prijs van f 0.25 per blok inhoudende 50 weegbriefjes en 50 duplicaten te verstrekken door de Centrale en een duplicaat in zijn bezit houden. Aan kaashandelaren wordt in overweging gegeven, om tegelijk met hun verzoek om door de centrale te worden ingeschreven, opgave te verstrekken van het door hen be- noodigde aantal bewijzen tfan verkoop en koop- Deze bewijzen zijn verkrijgbaar in boekjes (geperforeerd), bevattende 100 ex. fi 25 cent per boekje. Al naar gewenscht wordt, kan door middel va.n carbon-papier de koo- per van kaas een cop ie van het bewijs van verkoop en koop in zijn bezit houden. Waaghoudens diienen zich ten spoedigste bij de centrale (adres: Laan van Meerder- voort 84. Den Haag) aan te melden onder overlegging van een exemplaar der door hen gebruikt wordende weegbriefjes. Uitslag van boter in koelhuizen De Criei6-zuivel-centrale vestigt er de na drukkelijke aanda-cht van belanghebbenden op, dat ingevolge beschikking van den mi nister van oeconomische zaken gedurende een periode van ten hoogste .30 da een in gaande op 11 Juli, boter uit koelhuizen worden vervoerd, mits voorzien van geleide-biljet. Geleidebiljetten als vorenbedoeld kunnen namens de Crisis-zuivel-centraile op aan vraag worden afgegewen door het Crisis zuivel-bureau, Laan van Meerdervoort Sb H. VAN ANDELt EEN RIJK LEVEN BEËINDIGD Nuttig, steeds voor anderen! Onze Utrechtsche redacteur schrijft ons: Ons A. R. volk in de provincie Utrecht is thans door een slag getroffen, welken het zich aanstonds nog moeilijk zal kunnen realiseeren, doch die zich steeds meer zal doen gevoelen. Een eik in Israël is gevallen; een groote onder ons is heengegaan, een der strijders, waarnaar allen opzagen met liefde en ver trouwen. De heer H. van A n d e 1 is gistermiddag in vollen vrede in zijn Heiland ontslapen. Ternauwernood twee jaar geleden had hij H. VAN ANDEL zijn ambt van' Gedeputeerde neergelegd; men hoopte toen, dat bij een rustig leven hem nog een aantal jaren zou zijn wegge legd. Helaas heeft de Heere van leven en dood anders beschikt, en is gister de le vensdraad afgesponnen. De laatste maanden was de toestand van den heer Van Andel reeds minder gunstig. -Na een vroegere in storting was weer herstel gekomen. Men meende weer moed te mogen scheppen en afgereisd werd naar De Steeg in Gelderland, waar de vacantietijd zou worden doorge bracht. Een plotselinge inzinking maakte enkele weken geleden aan de blijde hoop wreed een einde. Na eenige dagen in de Steeg verpleegd te zijn, werd de heer van Andel naar zijn woonhuis in de Bilt ver voerd, waar gister het einde gekomen is. Negen en zestig jaar oud is de heer van Andel geworden. Bijna had hij den leeftijd der sterken bereikt Op 26 Oct. 18Ö3 werd dé overledene gebo ren. Op 14 Mei 1888 werd hij lid van Ne derland en Oranje. Van 1S92 tot 1S94 was hij secretaris der Kiesvereeniging. In 1896 werd de Kiesvereeniging gesplitst en werd do heer van Andel voorzitter van Nederland en Oranje IT. De splitsing bevredigde niet en in de jaren 1903 tot 1905 werd de heer van Andel weer voorzitter der saamgesmol- ten vereeniging. Een aantal jaren was hij bestuurslid, maar in 1914 werd hij weer voorzitter. In 1921 legde de heer van Andel het voorzitterschap neer, maar hij werd toen tot eere-voorzitter benoemd en levendig her inneren we ons nog den avond in Irene toen aan den wakkeren strijder het eere-voorzit- terschap werd aangeboden. Het spreekt vanzelf, dat de voorzitter der kiesvereeniging afgevaardigd werd naai den gemeenteraad. Zoo had de heer Van Andel als raadslid zitting van October 1S99 tot November 1911. Niet alleen in de stad Utrecht diende de overledene onze partij met zijn veelzijdige werkzaamheid; ook in de provincie verkreeg hij de leiding. In Augustus 1909 werd In" voorzitter van het Provinciaal Comité welke plaats hij vervulde tot S Mei 1926. Na zijn aftreden als voorzitter werd hij eere-voorzit- ter van het Prov. Comité. Op 2 Juni 1901 werd de heer Van Andel lid der Prov. Staten. In 1926, toen hij zijn zilveren jubileum als Statenlid mocht vie ren, bleek wel hoezeer de heer van Andel geliefd en gewaardeerd werd van vele zijden. 30 Oct. 1917 werd het toen 54 jaar oud zijnde Statenlid benoemd tot Gedeputeerde. Men moet den heer van Andel zelf daarover hebben hooren vertellen om te kunnen ver staan hoe hij dit wichtig ambt aanvaard heeft. Hij werd de opvolger van Mr. Bilder- dijk. Mr. Bilderdijk was 8 jaar lang Gede puteerde geweest van 15 Oct. 1909 tot Sept. 1917. Enkele maanden na zijn overlijden werd de heer van Andel gekozen. Hoe zag hij tegen dit ambt op. Hij ging om raad vragen bij zijn schoonvader en sprak daar zijn vrees uit, dat hij het ambt niet goed zou kunnen vervullen. Maar zijn schoonvader sprak hem moed in cn zoo werd hij het „mnt vreezen en beven", zooals hij ons eens vertelde. Hoe is die vreeze van hem beschaamd ge worden. Hoe is het beven overgegaan in vertrouwen. Hem werden genade en eere gegeven. Toen hij heenging als Gedeputeer de, op 1 Oct. 1930, bleek hem van alle kan ten hoezeer hij wercl gewaardeerd en hoe nqode men hem missen zou in het dage lij ksch bestuur van ons gewest. Do heer van Andel heeft als Gedeputeerde ontzaglijk veel gedaan. Hij zorgde voor de positieverbetering van het provinciaal per soneel. wat toen zeer noodig was. De porte feuille van financien kreeg hij te behceren on daar zit heel wat aan vast. Tijdens zijn Gedeputeerde-zijn ging de provincie zich wijden aan de volksgezondheid. De suhsi- dioering der t.b.c.-bestrijding werd geregeld. Daarna kwma de subsidieering voor de Kin- dervacantiekolonies tot stand, en vervol gens die van de Vereeniging voor Hygiëne van Moeder en Kind. Al die voordrachten mocht de heer van Andel in de Staten ver dedigen en er door brengen. Als men het lijstje opmaakt van de be- CHR. POLITIEBOND CONGRES TE LEEUWARDEN Geen kunstmatige bloei, maar gestadige ontwikkeling Vandaag en morgen houdt de Bond van Christelijke Politieambtenaren zijn jaar- lijksch congres te Leeuwarden, in de turn zaal van liet Oranje-Hotel aan het Stations- Toen hedenmiddag te 12.30 de voorzitter de heer B. Recder, van Rotterdam, het congres opende, bleek de opkomst groot te zijn. Behalve, dat uit de groote gemeenten zooals Amsterdam. Rotterdam en Den Haag Gen groot aan lal afgevaardigden en bezoe kers aanwezig waren, was de opkomst van het platteland en vooral uit de provincie Friesland boven verwachting. De vergadering ving aan met het gemeen schappelijk gezang van Psalm 29 4 en 5, waarna de voorzitter voorging in gebed. Hij las daarna 1 Thossalonicenzen 5. In zijn openingswoord wees Spr. er op, dat de Bond en zijn leden, trots de buitengewo ne omstandigheden, waaronder dit congres wordt gehouden, zooveel redenen hebben Gode dankbaar te zijn voor de groote welda den, in hot verloopen jaar geschonken. De Bond groeit cn bloeit Niet een kunst matige bloei, zooals dat in de vakbeweging 's Gravenhage. Deze aanvraagformulieren zijn bij laatstgenoemd bureau kosteioos ver krijgbaar Voorts wordt er de aandacht op gevestigd dat de verpakking der bedoelde boter voor zien moet zijn van een voor boter uit koel huizen vastgesteld merk, dat eveneens door bovengenoemd bureau beschikbaar wordt B. REEDER in het vrije bedrijf heden ten dage wordt gezien, maar onze groei kenmerkt zich door een gestadige ontwikkeling. Ook in het afgeloopen jaar wies het leden tal regelmatig; we zijn echter nog niet waar we moeten zijn. Het ledental kan in ons land nog met 50 pet worclen opgevoerd. Spr. meent zich ontslagen tc kunnen achten van een hreede beschouwing te houden over de huidige crisis en hare gevolgen voor alle lagen der bevolking. Als Christen meent Spr. de oorzaak, be halve in allerlei bijoorzaken te kunnen zoe ken in het groote gebrek aan Christelijke solidariteit in de wereld. Do algemeene verwerping der christelijke religie, zooals wij die kennen en erkennen in liet heilig evangelie van Jezus Christus, GoJs zoon, moet ten gevolge hebben dat langen welke in het bijzonder aan de zorg van den overledene waren toevertrouwd als Gedeputeerde, dan ziet men dat zijn ambt heel wat omvatte: electriciteitsvoorziening, drinkwatervoorziening, volksgezondheid (als hierboven al genoemd), bestrijding werk loosheid en financiën. Jn 1916 werd de P U. E.M. opgericht, in 1922 kwam de samenwer king tusschen de gemeente en de provincie en werd het P.E.G.U.S. opgericht. Stuk voor stuk heeft de heer van Andel de functies, welke hem waren toevertrouwd, kunnen neerleggen. Zijn voorzitterschap van Kiesvereeniging en Prov. Comité, zijn ambt van Gedeputeerde. Met eere scheidde hij van al zijn posten, en als we thans dit rijke leven overzien, dan zeggen we: hoeveel heeft ons A. R. volk in dezen man verkre gen, hoeveel verliest het in hem. En het is onbegrijpelijk, dat iemand, die zoozeer met arbeid bezet is. toch nog tijd wist te vinden om zich aan allerlei andere zaken te geven. De heer van Andel was in zijn Utrechtschcn tijd ouderling der Gere formeerde Kerk, voorzitter der commissie van administratie van die Kerk. Hij was bestuurslid van de Chr. H.B.S. Hij was lid van het Centraal Comité onzer partij. In de Bilt gaf hij zich aan allerlei zaken. Zoo was bij meestentijds tegenwoordig bij de Kerst- feestviering van de kinderen der Zondags school. waar hij dan de vertelling deed. Hij stelde steeds belang in de zaken de Gerefor meerde Kerk van de Bilt rakende. Hij wist zich altijd volkomen op de hoogte te hou den van allerlei zaken. Daarbij dan nog ge voegd de tallooze besprekingen en conferen ties cn het vele werk, dat de heer van Andel deed voor de velen, dit zich tot hem wend den om hulp of raad. Als we dat alles over zien, dan wordt onze bewondering voor deze figuur te grooter en gaan we temecr waar- deerc-n, wat hij voor ons was. Zijn naam gaf hij aan de Nieuwe Utrecht sche Courant als medewerker omdat hij altijd voorstond een eigen Anti-Rev. dagblad voor de stad cn de provincie Utrecht. Hij zag het in, van hoe enorm belang het is, onze partij in stad cn gewest, een eigen orgaan heeft, zooals ook de andere politieke partijen hu neigen plaatselijk en gewestelijk blad hebben. Dc plaats in de Staten, een en dertig jaar lang door den heer van Andel vervuld is thans ledig. Dc ruime plaats welke hij in nam in het hart van ons Anti-Rev. volk is nu gevuld slechts met de herinnering. De plaats, die hij innam in zijn gezin'is niet te vervullen. Hier werd een echtgenoot en een vader weggenomen, die het eigen aparte1 stempel drukte op het gezin, die leiding gaf eri voorbeeld was. zooals aan slechts weini gen geschonken is om het zóó te kunnen zijn. En in de droefheid welke nu heerscht iii het huis aan de Wilhelminalaan te de Bilt, Kan slechts deze wetenschap dc stille troost brengen, dat God de Heere den man f". va.^er tot Zich riep, in de eeuwige heer- hlkheid na een rijk leven, waarboven slechts een woord gesehroven kan worden: Nuttig steeds voor anderen. De overledene was Ridder in de Orde van de Nederlandsehe Leeuw. De begrafenis heeft plaats Zaterdagmid dag om 2 uur op de Tweede Algemeene Be graafplaats te Utrecht. egoisme en wantrouwen het wereldleven beheerschen. Het gevolg van deze crisis is voor den christen, dat hij zich ook persoonlijk voor de vraag stelt, althans behoort te stellen, of hij de hooge eisch van christelijke solidari teit voor zichzelf verstaat. Ons leven is daar om in tijden van neergaande conjunctuur zeer moeilijk. Dit geldt ook voor het Overheidspersoneel, dat in den strijd om het bestaan in het verloopen jaar zich voor vermindering van inkomsten zag geplaatst. 1-Iet is allerminst een vanzelfheid, dat de vertegenwoortligers van het Christel, georga niseerd Overheidspersoneel een ietwat ander standpunt innamen dan de collega's in het moderne kamp. Spreker noemt als voorbeeld den strijd, welke onze vertegenwoordigers in het afge loopen jaar hadden te voeren in gemeenten zooals Amsterdam en hoe de geschiedenis de door onze vertegenwoordigers aangeno men houding volkomen in het gelijk heeft gesteld. Spr. wil ten slotte nog even wijzen op het rapport Weiter. dat o.m. niets meer of min der inhoudt dan een algeheele reorganisatie van ons politiewezen ten plattelande. Spr. rekent zich allerminst tot de deskun digen op dit gebied, maar wel durft hij de uitspraak aan, dat de verwerkelijking van dfze voorstellen niet zoo dichtbij ligt, als de heeren Welter e.a. zich dat voorstellen. De 2 millioen gulden, die uit die bezuiniging moeten worden gehaald, zullen naar Spr. meening de openbare kas voorloopig niet be- Voorzoover we een geschiedenis hebben ten opzichte van reorganisatieplannen van de Nederlandsehe politie, wijst die historie allerminst op een reorganisatie op korten termijn. Het congres doet wel. ook op de te houden vergaderingen van heden en morgen daaro\er zijn voorloopige meening te ge- Als chri stenen hebben we de plicht om in tijden van neergaande conjunctuur mede te diagen de lasten van de geheele bevolking, maar anderzijds mogen we niet nalaten, een zoo noodig scherpen strijd te voeren tegen verslechteringen van onze maatschap pelijke positie, wanneer het welvaartspeil op onbillijke wijze naar beneden wordt ge drukt. Den toestand van den bond besprekende, voor wat betreft dc onderlinge verhoudin gen, maakt Spr. dankbaar gewag van een echier ideale verhouding tusschen bond en afdeelingen. Dit spaart krachten uit. daar dan alle energie kan worden benut voor den strijd naar buiten. Politiek is de Chr. Pol. Bond absoluut vrij; dit in tegenspraak met geuite beweringen. Anderszijds schaamt het bestuur zich niet te zeggen, dat het gaarne wil medewerken met de politieke partijen, die bij de oplos sing der Staatkundige vraagstukken zich stellen op den bodem van cle Chr. Wereld beschouwing. Spr. eindigt zijn openingswoord door er op te wijzen, dat voor de eerste keer het congres te Leeuwarden bijeen komt. In den Bond hebben Friesland en dc Friezen 'n goe den klank. Dit moet door de wijze, waarop thans onder en met de Friezen en Friezin nen wordt vergaderd, zoo mogelijk nog wor den verbeterd. Hierna wordt overgegaan tot behandeling der agenda. Hedenavond zal door de Afd. Leeuwarden aan de bezoekers van hot congres een gezel lige avond worden aangeboden, welke ver gadering wordt gehouden in dc zaal Schaaf, Breedst raat. NOODTOESTAND RIJNSCHEEPVAART STUDIECOMMISSIE INGESTELD Gister vergaderden te Den Haag vertegen woordigers van belanghebbenden uit de oeverstaten ter bespreking van de nood toestand m de Rijnvaart. Ter verdere uitwerking van plannen ter verbetering werd een studie-commissie in gesteld, d.ie spoedig met haar arbeid zal be ginnen. Het secretariaat hiervan is: Centraal Bureau voor Rijn- en Binnenvaart, Stations weg 147, Den Haag- BOOTTREIN ROTTERD. LLOYD De firma Ruys en Co., hoofdagente der N.V. Rotterdamsehe Lloyd, meldt dat de boottrein, aansluiting gevend op de „Baloe- ran" die 15 Juli a.s. van Marseille vertrekt, Donderdag 14 Juli te 13.46 van Den Haag H.S.M., 14.15 van Rotterdam D.P. en 15.15 Roosendaal zal vertrekken. JONGEMAN VERMIST Sinds Vrijdagavond wordt te Honselersdijk (Gem. Naaldwijk) vermist de 22-jarige B. O afkomstig uit Zuidland, en werkzaam op de kweekerij van den heer J. R. te Honselers dijk. De jongeman is het laatst gezien op weg naar Den Haag. De politie heeft in ver schillende vaarten gedregd, terwijl per radio zijn opsporing is gevraagd. BRAND Te Oudenrijn brak brand uit in de hooiberg van S. De brand beperkte zich door het optre den der brandweer tot de hooiberg. Een zoontje had met lucifers gespeeld. HAND AFGEKNELD Een monteur, die werkzaam was bij de af gravingswerkzaamheden te Monster, had gis ter het ongeluk met zyn hand bekneld te ge raken tusschen eenige kamraderen van de machine, waarop hy stond. Voordat de ma chine kon worden stilgezet, was de hand van den man afgekneld. Nadat Dr. den Hollander het eerste verband had gelegd, is de ongeluk kige naar het Ziekenhuis te Den Haag ver voerd. RUITEN INGEWORPEN Bij de firma Siebergh te Amsterdam waar nog steeds 6takmg is, zijn in den afgeloo pen nacht eenige ruiten ingeworpen. Naar de daders wordt «en onderzoek in gesteld. HEMELVUUR EN SLAGREGENS HET ONWEER VAN GISTEREN VERSCHILLENDE PERSONEN GEDOOD Branden en verkeersstremmingen Gistermiddag en avond heeft zich boven Ede en omgeving een zwaar onweer ontlast, waarbij op onderscheiden plaatsen brand ontstond. Zoo sloeg in een perceel bosch heide in de nabijheid van het hotel Pano ramahoeve, onder Bennekom, de bliksem Tengevolge van den hevigen wind breidde de brand zich direct uit en was er voo brandweer geen blusschen aan. Eerst toen het ook buitengewoon hevig begon te rege nen mocht het gelukken den brand meester te worden. Ongeveer 20 H.A. bosch en heide, toebehoorende aan baron van Wassenaar te Ede, werden door het vuur vernield. Aanvankelijk liep ook hotel Panorama hoeve zelf gevaar, zoodat de gasten dan ook reeds hun koffers pakten om bij het eerste alarm te kunnen vertrekken. Te Harskamp onder Ede is tijdens het on- weder de bliksem geslagen in een boerderij, welke totaal afbrandde. Te Lunteren is de bliksem ingeslagen in een boerderij. Door het krachtige optreden van de brandweer kon de brand hier tot de schuur beperkt blijven. Onder Ede is de bliksem voorts nog inge slagen in een boom en een er direct tegen aan gelegen hooiberg. Boom cn berg werden vernield. Bij Assen. Te Witten, gem. Assen, sloeg de bliksem in de boerderij van den landbouwer O. Barkhuis. Dc heer B. en zijn echtgenoote waren niet thuis doch een viertal volwassen kinderen was aanwezig. Het vee was ii wei; een paard dat in de schuur stond kon gered worden. De boerderij is geheel afge brand. Verzekering dekt de schade. Een koe van den heer K o 11 h o f te As sen werd in de weide door het hemelvuur gedood. Vier personen getroffen. Nabij de Waterpoort te Gorcum zochten gistermiddag een viertal personen beschut ting onder een kastanjeboom. Zij werden door den bliksem getroffen en sloegen alle vier_tegen den grond. Een hunner, de 22- jarige F. Rovers, was op slag dood, twee anderen bleken slechts lichts tc zijn gewond, terwijl de vierde, de heer T. L i n s t e e, aan eene zijde getroffen was en in vrij ernstigen toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Vrouw gedood. Te Weert sloeg tijdens het onweer de blik sem in de woning van den landbouwer M. Jacobs, toen het gezin juist aan tafel za*. De 40-jarige echtgenoote van Jacobs, moeder van 7 kinderen, werd getroffen en overleed aan de gevolgen. Boerderijen afgebrand. Te Terwispel en Jubbega, in Friesland, werden een tweetal boerderijen door den bliksem getroffen. Zij brandden geheel af. Tijdens het hevige onweer, dat gister avond boven de omgeving van Alkmaar woedde is te Eenigenbrug (gem. Burgers- brug) de boerderij van den alleenw onenden man P- Sierks door brand vernield. Nader hand werd het geheel verkoolde lijk van den kluizenaar, zooals hij in den volksmond wordt cenoemd, gevonden. Te Hezerveen in de gem. Ambt Harden- berg is de bliksem ingeslagen in do boer derij van den landbouwer E. J. Schotten. Behalve een klein schuurtje brandde de ge heele boerderij af. De bewoners wisten zich tp redden, doch de geheele boedel ging ver- Wolkbreuk boven Nijmegen. Boven Nijmegen ging het onweer gepaard aan een soort van wolkbreuk, zoodat de straten in stroomende beken werden her schapen en het verkeer, zelfs per tram. moest worden gestaakt. Het onwedcr richtte geen schade aan. Knecht bewusteloos geslagen. Te Wellerhooi ((L.) ontstak het hemel vuur' vijf korenmijten, die geheel werden verteerd. Een knecht die zich hier had ver scholen tegen den slagregen, werd doorhij door de bliksem bewusteloos geslagen. Zijn toestand bleek van ernstigen aard. De Velser spoorbrug getroffen. Ook de spoorbrug nabij Velsen heeft het zwaar moeten ontgelden. Tweemaal werd deze door den bliksem getroffen, zonder dal deze schade veroorzaakte. Toen echter even later ook de bovenleiding van het baanvak geraakt werd, gaf dit een aanzienlijke ver tiaging van het treinenverkeer. Bij Oss en omgeving. Ook Oss cn omgeving hebben van onweer on slagregen te lijden gehad. Te Nistelrode nabij Oss werd de boerderij van L. v. d. Hey- rien in de asch gelegd. Van de inboedel kon wegens de snelle ontwikkeling van liet vuur niets worden gered. Een aantal boomen werd door rukwinden ontworteld en versperden de wegen, terwijl gebroken telefoonpalen op de bovenleidingen hangend, kortsluiting veroorzaakte. Onder de gemeente Hees werden de wo ningen van Th. van Duinkerken en A. van Duiflijk eveneens door don bliksem getrof fen en brandden tot den grond toe af. Ook l ier gingen de inboedels verloren. Persoon lijke ongevallen hadden niet plaats. Watermolen getroffen. De watermolen van de waterschappen Wil- iinge Langerak. Cahauw en Vijf hoeven, nabij Schoonhoven, werd eveneens door den blik sem geraakt. Deze baande zich dwars door de halken heen een uitweg zonder brand veroorzaken. In het huis van den water molenaar C. de Lange werd eenige schad» aangericht. Te Schoonhoven werd het huis van den heer A. Schakel getroffen. De schc lo was echter zeer gering. Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) De uitvoering van de Crisis-Zuivelwet. (blz. 2) Mac Donald verklaarde in het Engelsche parlement, dat er geen enkele afspraak inzake de schulden met Amerika bestond. Zijn verklaring inzake het Lausanne-verdrag lokte scherpe critiek uit van Lloyd George. Een groep van acht mogendheden heeft een zestal wenschen ter kennis van de Ontwapeningsconferentie gobrachL De woelingen in Duitschland behooren nog niet tot het verleden; de Berlijnsche Universiteit is weer gesloten. Overstroomingen in Zuid-Duitschland. (blz. 3) en over de Ontwapenings-Conferen- r^ij Hoofd-en Kiespijn MIJNHARDTS POEDERS s '.Set. Per stuk 8ct. FLESCH GESPRONGEN Doordat een met bier gevulde flesch sprong, werd van den caféhouder V., te 's-Gravenzande een stuk uit zijn onderarm gerokt. DE GEVAREN VAN HET WATER' Te Groszensiel, achter N.-Schans, trachtte de 19-jarige F. L.. een 13-jarig knaapje te redden, die te water was geraakt. De knaap wist zich zelf te redder, doch F. L. werd door den stroom meegevoerd en verdronk. In de nabijheid van Tilburg raakte het 7-jarig schippersdochtertje J. W. L., te water. Twee schippersknechts snelde te hulp en slaag den er na eenigen tyd in, het meisje boven te brengen. De levensgeesten waren echter reeds By het zwemmen in de Merwede aan het Middenveen te Sliedrecht, is de 23-jarige P. van G enderen verdronken. Zyn lyk werd nog niet gevonden. Achter Beek-Ubbergen geraakte Mej. F. by het drinken met het hoofd in den modder, waardoor zij een halswervel-fractuur bekwam. Haar toestand is zorgwekkend. BRAND TE WASSENAAR Men meldt ons cit Wassenaar: Gistermiddag ongeveer 2 uur werd de brand weer gealarmeerd voor een uitslaande brand bij den landbouwer N. van Egmond, aan den Oostdorperweg. Bij aankomst op het terrein bleek niet alleen by Van Egmond brand te zyn maar door overgewaaide vonken had ook de dicht in,de nabijheid staande woning van de familie Barendse vlam gevat Door de groote droogte was de landbouwschuur van v. E., heel spoedig een prooi der vlammen ge worden. In deze schuur bevonden zich een 30- tal vette varkens, waarvan men met groote moeite er nog 18 wist uit te krijgen, de overi ge 12 zyn mede verongelukt De dicht bij deze schuur staande hooischelf geraakte ook in brand doch de woning van v. E. is behouden gebleven gelukkig. De brandweer had in het begin groote moeite om aan bluschwater te komen, zoodat het wate. ongeveer een 500 M. ver gehaald moert worden. Het water was gelukkig nog juist tijdig genoeg op de plaats van bestemming om de woning van v. E. te kunnen redden alhoewel ook hier reeds de dak goot begon te branden. By van E. werd de schade door verzekering gedekt, by B. is dit niet het geval. Naar wij veranmen, wAs bij B. ongeveer een 14 dagen geleden de verzeke ring afgeloopen en omdat deze woning zeer bouwvallig was, had B. geen verlenging kun nen krijgen. De oorzaak van de brand kon niet worden vastgesteld en zal vermoedelijk wel onopgehelderd biyven. Voor een derde wo ning tegenover dien van B., werd eerst ook nog gevreesd maar deze heeft gelukkig geen hinder gehad hoewel de vonken door de wind weggedreven juist in de richting dezer wo ning waaiden. De met riet bedekte woning van B. is totaal afgebrand. DE INBRAAK TE NIJMEGEN De Aruhemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 27-jarigen bakker II. H., beiden uit Nijmegen, die voor twee weken terecht hadden gestaan in verband met den bekenden roofoverval aan den Groesbeekschon «eg te Nijmegen In den nacht van 21 op 22 April j.l. wa ren zij de woning van den bejaarden heer J S. binnengedrongen en hadden zij op diens slaapkamer eeprobeerd. de brandkast te forceoren. De oude man was wakker ge worden en door de indringers aanzezrepen Toen de dochter van den ouden heer op het lawaai afkwam, hadden de inhrekpi* de vlucht genomen- De rechtbank veroordeelde beiden tot een gevangenisstraf van drie jaar on negen maanden met aftrek van preventieve hech tenis. De eisch was, tegen beide verdachten, die volledig bekenden, vijf jaar gevnngenis- *f.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1