WAALS WULS (MIE IITIEIW 135 1.60 De Stadhuiskwestie in den Raad 1.90 Coupons Fabriekspartij Linoleum 20 790 8.25 DINSDAG 12 'JULI 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 GEMEENTERAAD VAN LEIDEN Ook twee Leidsche architecten zullen worden aangezocht. De winkel galerij verworpen. Bloemen van de Stadhuisruïne. De commissie van advies aangevuld. Het voorstel van B. en W. met eenige amendemen ten aangenomen. De Baad maakt 3choon schip. De heer Schüller wordt door den heer, Goslinga op zijn nummer gezet. Viaorait'ter de burgemeester Mr. A. v. d. San de Bakbuyzen. Afwezig met kennisgeving de heer Meij- "l)è heer Knuttel heeft bij punt 3 (Raad- huisplanncn) de volgende amendementen ingediend: a. In plaats van den architect A. J. Krop liolier te Wassenaar uit te noodigen den architect Van der Vlugt te Rotterdam, bouwmeester van Jiet fabrieksgebouw van Van Nellc, en indien <leze niest, in aanmer king zou wensdhen te korncn den archi tect Frij.thoff, bouwmeester van hel raad huis te Enschedé. ib in de commissie van advies, m plaats van Ir. G. L. Drieseen te benoemen Ir. J. H. Planten®», directeur van dc Academie voor beeklende kunsten te VGravenhage. Vervolgens komt bij dit punt in bespre king het reeds door ons gepubliceerde voor stel van dein 'lifter T-Iuunnan om ook de Leid sche architecten B. Buurman en ir. T. v. o. Laan uit te noodigen plannen to ontworpen Agenda. Daarna komt de ««end» aan de orde. Benoeming van drie ambtenaren van den Burgerlijken Stand, uitsluitend beiaat met het sluiten van huwelijken w.. Benoemd worden do heer H. P. II. Wurtó, J. Hemmes en J. Bots. 1. Smppletodre staat van begrooting, oicnst 1931, van het Gerei. Minne- of Anne Oude .Mannen- en Vrouwenhuis. Goedgekeurd. 2 Rekening dienst 1931 van het Gerei. Minne- of Anne Mannen- en Vrouwenhuis. DE STADHUISKWESTIE 3 Voorstel in zake de te ontwerpen plan nen voor den bouw van een nieuw Raad- 1UDe heer Huurman (a.r.) l-idht zijn amendement toe. De voorgestelde arohitec- ten zijn bekwaam genoeg, maar het spljtspr dat B. en W. nie ter aan gedacht hebben krachten uit Leiden de gelegenheid te ge ven hun kunnen te toonen. De Leidsche ar chitecten krijgen hierdoor min of meer een odium van ongeschiktheid. In andere plaat sen denkt men anders over die dingen, zoo als b.v. in Bloemendaail en Enschede, uit andere plaatsen krijgen de heerem Buurman en v. d. Laan wèl uitnoodigingen om in te schrijven voor prijsvragen. De heer van der Laan zou zeker geen mal figuur hebben ge slagen, zooals spr. verder aantoont. Ook oc- heer Buurman heeft belangrijke wenken uit gevoerd. Behalve zijn amendement beipreekt spr. verder liet voorstel van B. en W. Spr. juicht toe, dat de uitwas op de Visohmarkt zal ko men te vervallen, maar de winkelgalerij kan spr. niet bekoren. Winkeliers laten niet voor zich bouwen. Ze bouwen zelf mee. Spr. is bang dat men „zaakj e s" zal krijgen in- plaats van zaken. Bovendien hebroen de ver schillende winkels verschillende behoeften. Om de architecten l.e dwingen deze gf^erij te ontwerpen is dus niet goed, maar zij moe ten ook niet vrijgelaten worden. Dat zal de keus nog moeilijker maken. De winkelga lerij moet heelemaal vervallen. Wat de advies-commissie betreft B. en hebben daarmee hun aanvankelijk stand punt verlaten. Zij vonden het eerst zoo heerlijk, dat zij maar met één man zouden tc doen hebben. En nu willen zij een com missie van advies. Spr. vindt dat overbodig. De heer Knuttel (comm.) wijst er op flat zijn voorstellen tot het houden van een open prijsvraag zijn verworpen op grona van het fedt, dat dit te veel tijd zou vormen. Dat zou wel zes maanden kosten. En nu is men negen maanden verder. Spr. is sterk tegen de amendementen- Iluurmau. Spr. heeft veel respect voor de heeren Buurman en v. d. Laan, maar voor .lit stadhuis moet men het beste van het beste hebben. Wat de aangezochte archi tecten betreft: de ingezonden ontwerpen van deze heeren wijzen niet op groote per soonlijkheden. De keuze van den heer Mer- tens is wel verantwoord. Tegenover den lieer Blaauw staat, Spr. sceptischer, maar hij kan zich bij zijn keuze toclh ïïog wel neerleggen. De heer Kropholler moeten we echter niet hebben. Zijn ingezonden ont werp is zoo idyllisch en snoezig, dat Spr. er voor dezen tijd niets van moet hebben, vooral nu de heer Kropholler blijkt de kant van neo-gothisch uit te gaan. In de plaats van den heer Kropholler stelt spr. den ar chitect v. d. Vlugt voor als vertegenwoor diger van de zeer moderne richting, die bewijs van zijn kunnen heeft geleverd. Het zou niet uitgesloten zijn dat de heer v. d. Vlugt het verzoek afwees en dan zou Spr. architect Frijthoff willen uitnoodigen, al is deze riet. van dezelfde rddbting als de heer v. d. Vlugk De samenstelling van de commissie van advies vindt Spr. gevaarlijk. Door in de plaats van den heer Driesscn Ir. Plantenga uit te noodigen heeft men een critisch lid, dat oen aanwinst beteekent voor do com missie. Het behoud van d'cn ouden grond zou Spr. alsnog facultatief willen stellen. Wat betreft de winkelgalerij kan Spr. zich bij den heer Huurman aansluiten. Men ont neemt door die galerij aan de architecten de- gelegenheid om wan den gevel een een heid te maken. Ook uit commercieel oog punt zal deze galerij een mislukking wor- den. De heer Groeneveld ls het met de heeren Huurman cn Knuttel eens wat be treft dc winkelgalerij. Het verhuren van die winkels zal ook niet zoo bijzonder vlot gaan. Bovendien is er al ruimte te kort on waarom dan nog ruimte afstaan? De plaats waar men de winkelgalerij wil hebben llgf bovendien het gemakkelijkst voor het pu bliek. Waarom deze ruimte voor een ander doel afgestaan? Ten slotte vraagt Spr. wat er zal gébeu- ren met het plan-Dudok. Dat is voor een ander terrein en niet bruikbaar. De heer Bosman (lib.) is niet voor do commissie van advies. Men ruimt daardoor Ie welSllg plants In voor het algemeen oor- deel. Men loopt zoo spoedig nan do leiband van zulk een commissie. Spr. is niet persé tegen de commissie, maar vindt ze niet noo- dig voorloopig. Als zo later noodig blijkt kan ze altijd nog benoemd worden. Het be noemen van deze commissie kan- nadeelig zijm voor de zelfstandigheid der architecten. Spr. is ook niet voor de winkelgalerij. Laat men deze kwestie aan de archïtecton overlaten. Bij oen modern stadhuis passen die knusse winkeltjes niet. Door het terrein is de architect al zeer belemmerd. Waar om moet men door de winkelgalerij dezo belemmering og grooter maken? De heer C. Beekenkftmp (a.r.) vraagt zich af, of wat betreft het tijdstip waarop dit voorstel wordt ingediend en waarover B. en W. zich verontschuldigen, niet geldt de uitdrukking: qui «'excuse, s'accuse. Spr. kan zich wat het voorstel zelf be treft moeilijk vareenigen met het voorstel- Iluurman. We moeten hij dit stadhuis meer letten op het nationale dan het locale be lang. Het zijn van LeJdenaar is om in aan merking te komen voor den bouw van dit stadhuis geen conditio sine qua non. Sri. zou desnoods geen bezwaar hebben tegen Ir. v. d. Laan, maar waarom nu dadelijk twee Leidsche architecten? Twee architec ten meer zou bovendien I 10.000 extra kosr ten. Wat de winkelgalerij betreft, Spr. heelt deze in d,e C. v. F. facultatief willen stel len. In oude tijden voelde men blijkbaar niets voor een winkelgalerij. Zouden de gïv thische, de renaissance stadhuizen zich er mee verdragen? Een stadhuis moet een waardige zetel zijn voor de vroedschap. Hei moet iets eigens worden Leiden wil een stadhuis, geen winkelgalerij annex kan toorgebouw. De heer Schüller (s.d.) zegt dat we dus thans gekomen zijn aan de behande ling van een „confectie-stadhuis". Spr. wraakt het dat de heer Huurman een voor stel indient, dat niet strookt met het ge voelen van de Commissie van Fabricage, terwijl de heer Hu-urman altijd zegt dat men meer vertrouwen moet hebben in deze commissie. Uit het gezegde van den heer Beekenkamp blijkt ook, dat er geen een stemmigheid hcersCht in de a.r. fractie. De lieer Wi lm er: Dat zou erg zijn. De heer Gos l i nga: Ja, jullie zijn het altijd roerend eens! De heer Schüller (s.d.) zegt dat het voorst el-Huurman rauwelings is ingediend. Had de heer Huurman geen overleg kun nen plegen met. zijm fractie? Wat de ad vies-commissie betreft, Spr. had het be hoorlijk gevonden als het oordeel van de Commissie van Fabricage over de keuze vam den lieer D nessen in de commissie van advies was gehoord. Wat hot voorstel van B. en W. betreft dat is een gevolg van pressie van den Mi nister van Onderwijs. Intussdhen, heeft men de gevel geheel laten verwaarloozen. B. en W. trekken zich van den gevel niets meer aan. B. en W. doen het nu voorkomen of er nog een mogelijkheid is dat de oude gevel zal blijven staan, terwijl vroeger deze mogelijkheid uitgesloten was. De gevel moet volgens Spr. los koanen staan. De C. v. F. stelde voor een bouwsom van f 1.500.000. B. en W. willen dit verlagen tot f 1.250.000. B. en W. rekenen zeker ai op loonsverlaging. Het bedrag dat B. cn W. wallen zal intusschen wel overschreden worden. De heer Wilbrink (c.h.) zal geen po ging doen om ook een architect aangewe zen te krijgen, hoewel hij dit wel gaarne had gewild. Spr. begroet intusschen met sympathie het voorstel van den heer Huurman om twee Leidsche architecten uit te te noodigen om een ontwerp voor den Stadhuisbouw te maken; zoodat men hier door twee Leidsohe burgers de gelegenheid geeft te toonen wat ze kunnen. Zulk een gelegenheid zdl hen misschien nooit meer geboden worden. Het moet ons een offer van f 10.000 waard zijn om de naaim van onze stad groot te maken. Spr. hoopt van harte dat dit voorstel zal worden geaccep teerd. Spr. juidhit het toe, dati in het voorstel thans opgenomen is het verbroeden van de Korenhrugstoeg. Spr. juicht echter nog hartelijker toe de bestrijding van den bouw van 'i - de winkelgalerij. Er is al zooveel idieels verloren gegaan cn ondergeschikt gemaakt aan het zakelijke maar dit mag ten opzichte van het Leid sche Stadhuis niet plaats hebben. De win kels zullen ook niet rendabel zijn. Deze winkels zullen het aanzien van de stad naar beneden halen. De winkelgalerij lijkt Spr. ook geen middenstandsbelang. Inte gendeel. De Vischmarkt en Botermarkt blij ven als winkelstraten hun plaats behouden. Spr. heeft het ook over het plan-Dudok. Het moet toch noodig zijn in het plan-Du dok rekening te kunnen houden met de verbreeding der Korenbeursseeg, Het zal dan ook wensohelijik zijn alleen de nood zakelijke perceelcn. te onteigenen. De heer Bergers (r.k.) verdedigt de winkelgalerij. Zonder deze winkelgalerij zal de Vischmarkt een doode straat worden. Het zal ook een aardige bron van inkom sten zijn voor de gemeente. Spr. is voor het amendement-Huurman om twee Leidsche architecten uit te noodi gen. Laten deze Leidenaars een krans krij gen. i De heer Mandors (r.k.) is er voor om de winkelgalerij in het plan te doen op nemen. Spr. kan zidh zeer goed. vereenigen met het voorstel-Huunman. De heer Simon ls (r.k.) begrijpt niet dat er maar zoo heengeloopen wordt over de veibreeding van de Korenbeurssteeg. Daar zal toch een kapitaal voor noodig zijn. Wanneer er nu zooveel geld voor over ls, zou het dan niet veel rationeeler zijn de Maarsmansteeg te verbroeden. Do heer v. Es (a.r.) kan met hati voorstel van den heer Huurman wel meegaan. Spr. is tegen do winkelgalerij. Dat B. cn W. de bouwsom hebben voriaagd juicht Spr. toe. Ook is Spr. het er mee eens dat de rooi lijn van dc Visohmarkt gehandhaafd blijft. Spr. heeft een oogcniblik ook de gedachte gehad, dat de commissie van advies thans nog overbodig was. Er is todh wel iets voor te zeggen. Spr. is er echter tegen dat de commissie zal gekend worden In het pro gram van eischen voor het nieuwe stad huis. I-Iet program ls immers al beken,a. Do architecten moeten zoo min mogelijk door anderen beïnflueniceerd worden. Do heer De Reede (eb.) is tegen dc winkelgalerij uit een monumentaal en een zukelijk oogpunt. De hoer De Reede sluit zich aan bij den heer Huurman cn ook bij den heer Knuttel wat betreft architect Krop holler. Do stijl va/n den heer Kropholler is Imitatie-middeleeuwsche kloosterbouw. Spr. wil ook een zeer modern bouw meester uitnoodigon en gaat ook in dit op zicht met, den lieer Knuttel moe. Ook wat de commisslo van advies betreft gaat Spr. met den heer Knuttel mee. De Voorzitter deelt mede dat er een voorstel is ingekomen van den hoer Bos. man om dc benoeming van de advies-com missie1 uit tc stellen.' De wethouders antwoorden. Wethouder Splinter zet uiteen hoe de architecten-keuze tot stand is galcomen. Spr. deelt, mede, dat hij op het standpunt beeft gestaan en nog wel staat dat als het aantal architecten tot vijf zou zijn uitge breid, hij de genoemde Leidsöhe architect gaarne benoemd had gezien. Dat de heei Knuttel den heer v. d. Vlugt wil begrijpt Spr. niet, daar hij zich altijd verzet heeft tegen het Van Nelle-gebouw in onze stad, door v. d. Vlugt gebouwd. Spr. moet Jiet voorstel ontraden. Spr. zal vóór het voor- stel-Huurman stemmen. De winkelgalerij is noodig uit het oog punt van middenstandsbelangen, maar bo vendien levert de Botermarkt een verschil van hoogte met de Breestraat van 2 Meier. Daarom heeft men- deze ruimte op deze wijze willen benutten. Wat betreft de commissie van advies, B. en W. zijn daar nu mee gekomen omdat 't hier een meervoudige opdracht betreft en niet zooals aanvankelijk een enkelvoudige opdracht. De Bond van Ned. Architecten beeft ook geadviseerd om de commissie thans te benoemen. Men kan door de be- I noeming thans ook zoo onpartijdig moge- lijk mogelijk keuze doen. Dat B. en W. in de commissie den heer Driessen hebben ge- wenscht, is een gelukkige greep geweest, omdat de heer Driessen buitengewoon goed op de hoogte van onze stadshistorie is. Spr. zou er overigens niets tegen (hebben wan neer men nog iemand in de commissie wil de hebben. Het plan-Dudok zal, volgens het desbe treffend raadsbesluit, voorloopig gehand haafd blijven. Het onteigenen van eenige perceelcn, behoorende tot het plan-Dudok, levert geen bezwaar op. De verbreed ing van de Maarsmansteeg le vert te veel finanoieele be-zwaren op. Spr. is blij-, dat. de gevel niet is afgebroken, omdat het misschien veel beter is dat hij blijft staan. Dat de bouwsom is verlaagd ligt in de algemeen© tijdsomstandigheid, waardoor zooveel dingen veranderden. In de f 1.250.000 is niet begrepen de oude gevel en de meu- büeering. Er komt nog heel wat bij. De -heer Goslinga vindt het zeer be grijpelijk, dat B. en W. aan de achterzijde van het Raadhuis een winkelgalerij wen- schen. De achtergevel komt immers aan 'n winkelstraat. De heer Dudok heeft eigener beweging de galerij in zijn plan gebracht. Bovendien zal deze galerij een gekapitali seerde som van f 250.000 in de gemeente kas brengen. Als men de winkelgalerij niet aanvaardt doet Spr. mogelijk oen voorstel om de bouwsom met f 250.000 te verlagen. Het voorstel-Huurman zal een bedrag van f 10.000 vragen. Laat men als men twee Leidsche arohiteeten wil twee van dc voor gestelde door hen doen vervangen. De vergadering wordt daarna geschorst tot 's avonds 8 uur. A V ONDZITTIN O. In de avondzitting prijkten op de tafels, die geplukt waren op de ruïne van het oude stadhuis, waarvoor de Voorzitter een woord van dank sprak aan den goeden gever (de heer Wilbrink had het origineele idee gehad). Dc Voorzitter wilde deze Ibloemon beschouwen als een hulde-bewijs bij de begrafenis van 't oude stadhuis en een attentie bij de geboorte van het besluit dat nu nog in den schoot van den Raad rustte, maar waarschijnlijk binnen eenige uren zou geboren worden. (Gelach.) Nadat enkele hamerpunten waren behan deld ging de Raad voort met de behande ling van dc Stadhuiskwestie. Men was toe aan de Replijeken. De heer Sim on is (r.k.) dient een voor stel in om inplaas van tiet 6tadhuis uit te breiden naar de zijde van de Koren brugsteeg dit te doen naar de zijde van de Maarsmansteeg. De heer Bergers (r.k.) bestrijdt het voorstel van den heer Simonis. Hij moet niet over een millioentje zoo maar theen- looj>en. Bovendien zal het ook niet mee vallen om van de brug van de Hoogstraat af ie komen rollen (gelach) als het stad huis daar in de diepte ligt. Spr. breekt nog een lams voor de winkelgalerij. De heer v. Es (a.r.) dienst een voorstel in om de commissie van advies te benoe men uitsluitend om de plannen der archi tecten na indiening te beoordeelen en daar over dan haar meening te doen kennen. De heer De Reede (cdi.) begrijpt niel hoe de wethouder kan zeggen dat het stad huis ook wel voor een millioen kan ge bouwd worden. Hebben B. en W. het be drag dan niet nauwkeurig overwogen? Te gen de commissie van advies heeft Spr. nu geen bezwaar meer. Alleen de toevoe ging aan de commissie van Ir. Plantenga zou Spr. tocih graag zien. De l^eer Bosman (lib.) vindt het zeer overbodig dat de commissie vam advies in de kwestie van de gevel zal adviseeren. Dat kan de Commissie voor Monumentenzorg wel alleen. Spr. blijft de 'geheele commissie voorloopig oveilbodig vinden. De heer Groeneveld zegt ook nog eenige dingen, die de heer Knuttel on benullig vindt, waarop de heer Groene veld zegt dat hij niet aan den heer Knut tel zal vragen, wat hij zeggen zal. De heer Knuttel verdedigt de com missie van advies. De architecten hebben er recht op te weten wie hun plannen zul len beoordeelen. Met de toezegging, dat er bij den wethouder geen bezwaar bestaat om dien heer Plantenga aan de commissie toe to voegen, wil Spr. genoegen nemen. Spr, verdedigt voorts zijn voorstel inzake de ar- ahdtectonkouze. Bij het voorstel-Huurman verliest men de verhoudingen wat al te veel uit het oog. De heer Hu urm an verdedigt nogmaals zijn amendement. De heer Van der L-aan nvas bij do zes architecten, die do B. N. A. voor de Stadhuisbouw heeft genoemd. Wil men de LeddBcho architecten niet omdat zo iLoidonaars zijn? Tegenover den heer Schüller merkt Spr. op dat men in de a.r. (fractie onafhankelijk en verschillend over zaken mag denken. Dat is nu lliet verschil met de s.d.a.p. Het is Spr. onverklaarbaar dat de s.d. fractie dadelijk weer geheel una- iniem zal stemmen. De hoor W i 1 m e r: Dat begrijp ik ook mi et. De hoer Huurman begrijpt niet dat wethouder Goslinga zoo met groote bedra gen omspringt. Als er f 250.000 af kan, doe er dan maar ineens een half millioen af en bouw liet stadhuis van zandsteen en (usfaltpapier. Om er zoo maar twee archi tecten uit te knikkeren dal is ook geen ru n «tlge opvatting van de zaak. Spr. beveelt «zijn amendement nogmaals hartelijk aan. De hoor Schüller bestrijdt het amen- idcmont-Vnm Es. De a.r. fractie ligt In dneen Als de beer Parmcntlor hier wus geweest kou dat niet gebeurd zijn. Spr. bestrijdt voorts verschillende spre kers en vooral do meaning dat men In de C v. F. lot oen compromis was gekomen. De lieer Wilbrink begrijpt niet dat men kan sproken van een opbrengst van 15.000 ,per jaar van de winkelgalerij J.ij een gevelbreedte van 75 M. Als men rekent 25 M. voor ingangen, dan kunnen er 7 win kels van 7 M. breed worden gebouwd, dio dus f 2000 per jaar ieder zouden moeten opbrengen. Dat kan toch niet. Spr. verde digt voorts het amendement-Huurman. Men moet deze bekwame Leidenaars een kans geven. Twee architecten van de voordracht op zij zetten wil Spr. niet. Wij moeten zien het beste plan te krijgen. De lieer Coster verdedigt de winkel galerij. De heer Be eken kamp (a.r.) blijft van oordeel, dat het niet jjewenscht is dat de Leidsche architecten bij het drietal worden gevoegd. Hoezeer Spr. ook huil werk waar deert ze reiken todh niet aan de voorge stelde. Men is niet willen ingaan op Spr.'s gedachte om alleen den heer v. d. Laan uit te noodigen. Daar dus het voorstel-Huur man een en ondeelbaar is kan Spr. er niet •voor stemmen. De winkelgalerij moet weg De heer v. E s dient een amendement In om het Stadhuis binnen de rooilijn te bou wen, waardoor de verplichting voor dei. bouw van een winkelgalerij zou komen te vervallen. Na een opmerking van den heer W11- mer wijst de heer Van Es cr op, dat hij de architecten vrij wil laten ten opzichte ■van de winkelgalerij in zooverre daar thans nog sprake van zijn kan. Wethouder Splinter zegt, dat 't plan- Simonis financieel onaanvaardbaar is. Het amendement-Van Es om de commissie van advies niet te laten oordeelen over 't pro gramma van ei9ohen kan Spr. niet begrij pen. Dit is een van de voornaamste dingen. De commissie van advies is niet voorbarig. Thans is het een vrij staande commissie, die in geen enkele richting beïnfhienceerd kan zijn. De comm. voor Monumentenzorg zal geen bezwaar hebben om met de com missie van advies samen te werken. Wethouder Goslinga! zegt dat hij de win kels steeds als een meevallertje heeft be schouwd, waaruit de restauratiekosten van den ou'dan gevel zouden kunnen woraen be taald. Het middenstandsbelang en het ge meentebelang gaan hier samen. Spr. heeft wel degelijk een berekening gemaakt De winkelgalerij zal een behoorlijke opbrengst geven. Dat men de Leidenaars niet in de plaats van de voorgestelde architecten wiidc hebben is het sterkst bewijs tegen de uitbreiding van de commissie. Men moet in deze kwestie niet met sentimenteele argu menten komen. De heer Groeneveld doet een voorstel om de winkelgalerij te doen vervallen. De heer Knuttel wijzigt zijn amende ment in dien zin dat ir. Plantenga eenvou dig aan de commissie wordt toegevoegd. De heer van Es trekt na het voorstel van den heer Groeneveld zijn voorstel inzake Cc winkelgalerij in De stemming. Het voorstel Simonis (uitbreiding naar Maarsmansteeg) wordt verworpen met de stemmen van de heeren Wilmer en Simonie voor. Het amendement-Knuttel (architectuur)) wordt verworpen met de stemmen van de heeren Knuttel en de Reede voor. Het amendement-Huurman (Leidsche arclii tecten) wordt aangenomen met 19 tegen 15 stemmen. Tegen stemden de s.d.a.p. en de heeren Beekenkamp, Knuttel, Goslinga en Eikerbout. Het amendement Groeneveld (om de win kelgalerij te doen vervallen) wordt aangeno men met 25 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de Wethouders en de heeren v. Tol, Coster, Bergers, Manders en Wilmer. Het voorstel-van Es om de adviescommissie niet te raadplegen over het program van eischen wordt verworpen met 30 tegen 4 st. Het voorstal-Knuttel-om aan dc Commissie van advies toe te voegen de heer Plantenga, wordt aangenomen met 25 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de. heeren v. Tol, Tepe, Gos linga, Romijn, Coster, Wilmer, Bergers, Huur man en Manders. Aldus geamendeerd werden de voorstellen van B. on W. aangenomen. Hamefcmnten. Afgedaan werden de volgende hamerpun ten: Praeadvies op het verzoek van de N.V. Gebrs. Gerzon's Modemagazijnen te Amster dam, om ontheffing van het bepaalde bij art. 19 van de verordening op het Bouwen en Sloopen, ten aanzien van een gedeelte van den gevel in de Mostaardsteeg, zulks in ver band met de uitbreiding van haar winkelge bouw aan de Breestraat. Voorstel tot wijziging van de begrooting, dienst 1931, In verband met de kosten van pensioenen, wachtgelden, ongevallen- en ziekte-verzekering van ambtenaren en werk lieden. Voorstel tot verhooging van verschillende posten der begrooting, dienst 1931, waarvan de raming te laag is gebleken, en tot toevoe ging van eenige nieuwe posten aan die be- g rooting. Voorstel inzake goedkeuring van de normale uitbreidingen van de Gasfabriek en de Elec- triciteitsfabriék over 1931. Voorstel a. tot wijziging van de begroo tingen der Gasfabriek en der Electrlciteits- fabriek, in verband met de afsluiting van de rekening dier fabrieken over 1931; b. tot wij ziging van de gemeentebe.grooting, dienst 1931. Voorstel: a. tot wijziging van de begrootin gen der Gasfabriek en der Electriciteits- fabriek, dienst 1932, in verband met de kos ten van fabrieksuitbreiding en uitbreiding van het buizennet van de gemeente-begi'oo- ting dienst 1932. Voorstel tot vaststelling van de: a: veror dening .krachtens art. 43 lid 1, in verband met art. 9, lid 2, van dc Drankwet (Staats blad 1931, no. 476); b. verordening, houden de wijziging van de verordening van 18 Jan. 1917 (Gem.blad no. 5), op Vergunnings- en Verlofslokaliteiten en Logementen. Prae-advies op het verzoek van de Vereen. Een voorstel-Schttller. Daarna komt aan de orde het voorstel van den heer Schüller, in zake den aankoop van een complex terreinen in den Rodcn- burgpolder en den Cronesteinpolder. Do heer Coster (r.k.) dient een voorstel van orde in om do zaak uit te stellen daal de gronden reeds verkocht zijn. De heer Schüller verzet zich tegen dit voorstel en noemt het onbehoorlijk. Do heer Wilmer vindt hot voorstel- Coster zeer logisch. De heer van Eek neemt het voor den heer Schüller op. De heer Coster trekt zijn voorstel in. Do heer Schüller verdedigt daarna zijn voorstel om te trachten de gronden van do L. E. M. V. O. G. voor een bedrag van 80 ct, per M. aan to koopen. Er is gebrek aan bouw grond Dc Wethouders Goslinga en Splinter hebben zich in principe voor den aankoop verklaard. Waarom wil men dc aankoop niet meer. Als de gemeente grond heeft kan de werkloosheid met succes bestreden worden. De gronden zijn weliswaar in andere handen tegen sensationeel verlaagde prijzen Flanellen Heeren Zomerpantalons "1 Heeren 4.T5 Heeren Schillerhemden .Japonschort Indanthren M/ linnen ft Sportcorset met elastiek en 2 pr. jarretelles Pluchette Overgordijnen ft hj] ner Daar TiUU Zijden Linnen Prachtkleuren Fantasie Japonstof 17 Nieuwe dessins zijn onze prima Lingerie katoen lO el voor Eiken The< Zie de étalage Theemeubels 7.25 Velour Tafel Zeer bijz. aanb. Tafelkleeden 5.00 Prima Nederlandsch 200 cM. br. per el Zuivere Wollen Dekens met extra korting Prachtige medaillons 150/200 4.75 175/215 7.50 Gezondheidsmatras 2 pers. 5.75 Eng. ledikant m.gez.matras If] fill en voetbord IU.UU Vloerbedekking 183 c M. 200 c.M. Geschilderde Kamerlampen Eiken Rook tafels met koperen blad Wol matrasstel 7fi met kussens U»IU Cocoslooper 50 c.M. breed Eiken Slaap kamercompleet met waschkast Eiken Nachtkastje Steeds goedkooper dan wie ook Altijd beter Altijd goedkooper Haarlemmerstraat 130-136 - Leiden Telefoon 2360-2361 overgegaan voor lagere prijs dan spr. wil, maar dat is geen belemmering voor aankoop. De heer De Reede zou den heer Schül ler dadelijk willen machtigen de gronden aan te koopen voor 85 ct. Hij wil den heer Schüller echter niet belachelijk maken. Het zou voor de maatschappij die de gronden gekocht heeft een verlies beteekenen van 125.000. De grond is verkocht voor 1.05. Wethouder Splinter heeft wel iets voor de aankoop gevoeld maar zij was thans niet verantwoord. De heer Schüller had zijn voor stel thans net zoo goed achterwege kunnen laten. De heer Goslinga becritiseert den heer Schüller ernstig. Voor de grondaankoop werden twee voorwaarden geëischt: een re delijke prijs en redelijke voorwaarden. De heer Schüller is terwijl deze onderhandeling gaande was er in 't openbaar over gaan schrijven. Daardoor heeft bij de belangeen der gemeente schromelijk verwaarloosd. Is dit voorstel van den heer Schüller niet eigen lijk een consciëntie-voonstel? 't Geschrijf van den heer Schüler was ongelooflijk 'onverantwoordelijk. Dit voorstel heeft voor 6pr. alleen de betee- kenis, dat de heer Schüller door dit voorstel erkend heeft, dat hij in deze fout gegaan is. De heer Schüller zegt, dat hij met fout is gegaan. Spr. wist precies alles wat er gaande was. Op verschillende dingen heeft Spr. de vingers geiegd- Daarmee is het ge meentebelang gediend. Dit voorstel is niet om de aftocht te blazen. Het voorstel-Schüller wordt verworpen met de stemmen van de s. d. a. p. en den heer Knuttel. Daarna komt aan de orde het voorstel van mevr. Braggaar de Does om in de a.s. zomervacantie de schoolkindervoeding voort te zetten. Wethouder Tepe stelt als prae-advies van B. en W. voor de Vereen. Schoolkindervoe ding te verzoeken de voeding voort te zetten. Er is goede hoop dat de Vereeniging dit ver zoek zal inwilligen, hoewel er vele bezwaren zijn vooral wat toezicht betreft. Mevr. Braggaar de Does gaat met het voorstel accoord en wees nog eens op het groote belang van deze voortzetting. Na nog eenige bespreking, waarin o.a. de heer Wilbrink betoogde, dat men in deze toch de taak van het gezin en de gezins- eepheid niet uit het oog mag verliezen, werd hét voorstel van B. cn W. aangenomen met 5 stemmen tegen. Geheime Vergadering. •De deuren werden daarna eenige oogen- blikken gesloten. Na de heropening komt de ïxindvraag aan de orde, waarbij de heer de Reede vraagt, waar toch de verordening op het Bewaar- 8choolonderwijs blijft. In het voorjaar 1931 werd het voorstel tot reorganisatie van dit onderwijs reeds aangenomen. Wethouder Tepe antwoordt, dat de zaak thans bij de commissie van het Onderwijs is. Daarna sluiting te ruim half twaalf uur. STADSNIEUWS KOSTELOOZE RIJWIELPLAATJES Aan belanghebbenden wordt bekend ge maakt, dat behalve gedurende de gewone kantooruren, ook op 21, 22. 25 en 26 Juli, 3 en 4 Aug a.s. des avonds van zes tot acht uur op het ontvangkantoor der directe be- lasaing-invoerrechton en accijnzen, 2e kan toor, Langebrug 20 le Leiden, zitting word! gehouden voor hen die een.kosteloos rijwiel- belasting-merk wenschen aan te vragen. VAN HET STADHUIS BEBOUWINGSVERORDENING De burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat op de gemeentesecre tarie, af'deeling Algemeene Zaken, (Rapen burg J2), van 13 Juli tot en met 9 Augustus 1932 voor een ieder ter inzage liggen: het ontwerp van een verordening, betref fende den aard van de bebouwing en het ge bruik van perceelen, gelegen aan de Bree straat, de Koornbrugsteeg en de Vischmarkt. en dat gedurende den bovenvermelden teimijn belanghebbenden tegen dat ontwerp bij den Gemeenteraad bezwaren kunnen in- bremgen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Leiden, 12 Juli 1932. LEIDSCH CRISISCOM1TE CURSUS NEDERL. TAAL Aangemoedigd door de groote belangstel ling voor den cursus Engelsch heeft de sub commissie Ontwikkeling en Ontspanning het plan opgevat ook een cursus in de Ned. taal te organiseeren. Een zeer eminente kracht heeft zich ge-heel belangeloos be schikbaar gesteld dezen cursus te geven. Daar midden-zomer voor een goed begin niet geschikt geacht wordt, zal deze cursus in September aanvangen. Voor dien tijd ver schijnen nog nadere mediedeelingen. WOENSDAG-COLLECTE. De Woensdag-collecte ten bate van het Crisis-comité heeft de laatste maal opge bracht f 1106.25Vfc. PLANTSOEN-CONCERT Donderdag 14 Juli a.s. zal het Leidsch Politie Muziekgezelschap, directeur de heer M. Bolderdijk, het vijfde concert geven van den Bond van Leidsche Harmonie en Fan- fare-Vereenigingen. Het concert wordt gegeven in het Plant soen (Musis Sacrum) 's avonds 8 uur pre cies. Het publiek wordt beleefd verzocht dit programma uit te knippen;'gedurende de uitvoering niet te loopen. Programma: 1 Sympathie, marsch, S. P. van Leeuwen 2 Le Masque d'Or, ouverture, F. Popy 3 Mosaique de l'opera Nabuchodnosar, M. J. H. Kessels 4 Les Roses d'Antau, suite de Valses, Alfred Delbecq 5 Mosaique sur l'opera Stradella L. Ni/edei'meyer Pauze 6 Adölph van Nassau, marsch J. K. v. d. Glas 7 Ouverture Joyeuse, Lustspiele de Keler Bela, Arr. M. J. H. Kessels 8 Carmen, fantaisie sur l'opera G. Bizet 9 Loudspeaker, marsch, S. P. v. Leeuwen OM DEN LOUIS DOBBELMANN-BEKER Morgenavond te 7.45 uur wordt op het L.P.S.V.-terrein den laatsten wedstrijd om dezen beker gespeeld tusschen de Politie en D.A.L. (Tabaksgrossiers). WATERTEMPERATUUR Zweminrichting Hooge Rijndijk 12 uur 25y2 gr. C. Zweminrichting „De Zijl" 22 gr. C. 2Zx/> gr. C. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER Wijziging. 11 Juli. Hotel en Jachthaven ..De Brasem" E. Beck en Co.. Alkemade, Oudewetei-ing 19. De handelsnaam luidt thans: Hotel-Cafe-Rcstaurant en Jachthaven „De Brasem".

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6