BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DINSDAG 12 JULI 19o_ TWEEDE BLAL) PAG. 5 HET GROOTE MOMENT TE LAUSANNE Het groote moment te Lausanne, dat heel de wereld met nieuwe hoop vervulde: het ver drag wordt door de vertegenwoordigers der grootemogendheden onderteekend Op onze foto ziet men de Engelsche premier Mac Donald zijn handteekening plaatsen. oostelijke spoorbaan, dikwijls gesloten. Wan delaars kunnen op verschillende plaatsen van een luchtbrug, een enkele maal van een tunnel gebruik maken, maar fietsers en wagenbestuurders kunnen wachten voor de hoornen. Dat geeft stagnatie, dat kost tijd en geld, dat maakt een goede tramverbinding on mogelijk, dat kan zelfs bij brand groote ge varen opleveren wanneer de brandweer de spoorboomen niet terstond kan passeeren. Reeds jaren lang is men bezig hier oplos singen te zoeken en met de spoorwegen on derhandelt men al gedurende zeven jaar. Ten slotte is men het over de hoofdzaken eens geworden, ook over de kostenverdeeling zal men spoedig beginnen de spoorbanen omhoog te brengen. Dan is men van een inconvenient af, maar dan heeft men door de woonwijk als een lttteeken de hooge spoorbaan getrokken. Misschien is dat niet zoo erg. De huidige toestand is al evenmin aesthetisch. Veel leelijker zal het er niet door worden. Maar er is iets anders dat ons wel erg lijkt. De kosten hiervoor gemaakt zullen bedra gen ongeveer 25 milliocn. Ook daar zullen wij, hoe slechl de tijd ook lijkt, wel over heen komen. Maar niemand behoeft "dan ooit meer te denken aan een herstel van de oude schoonheid der stad aan den IJ-kant. Hiermede heeft de Raad het Centraal Sta tion opnieuw bevestigd en Amsterdam voor goed gesloten. Nooit zal Amsterdam zich meer aan U-kant opendoen. Wij weten wel dat het verkrijgen van dezen gewenschten toestand niet gemakke lijk zou zijn geweest. Maar de Ringbaan zou de mogelijkheid hebben geopend. Die moge-, lij.kheid heeft men niet aangegrepen, afge schrikt door de geweldige-moeilijkheden- die hier rezen. Wellicht te begrijpen. Maar on getwijfeld jammer. AREND VAN AMSTEL. ■A Een handige wegwijzer. De Provinciale Utrechtsche Bond voor Vreemdelingenverkeer te Utrecht heeft een handige propaganda-kaart voor do provin cie Utrecht uitgegeven. Zooals op de toeris ten-plattegronden van groote steden de voor naamste musea, monumenten en andere be zienswaardigheden voor de gebruikers wor den aangegeven met een kleine, kenmer kende illustratie, zoo vindt men op deze provincie-kaart bij alle plaatsnamen waar iets bijzonders te zien is. een plaatje daar van of een kleine .aanwijzing, die op een industrie, natuurschoon of iets dergelijks op merkzaam maakt. Deae kaart is dus een handige wegwijzer voor Utrecht, en zal oij velen hartelijk welkjom wezen. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Gisterenavond tusschen zeven en acht uur gingen drie jongens zwemmen in het Zand- gat by de steenfabriek, te Angeren. Een der knapen sprong midden in het water en zonk onmiddellijk. De twee anderen gingen hulp halen Een nabijliggende schipper kwam eenige oogenblikken later met een dreg en haalde de drenkeling den 15-jarigen J. Ingendaal op het droge. Geruimen tijd werd kunstmatige ademhalingtoegepast; De dokter uit Ange ren was spoedig ter plaatse maar het gelukte hem niet dg levensgeesten weer op te wek- Maandagmiddag' is de 13-jarige knaap Baars te Gorinchem bij het zwemmen in de Merwede verdronken. Het lijk is nog niet ge vonden. 1 v 1 ROFFELRIJMEN. Ze weten het alweer! Ze weten liet alweer, De klompendemocraten, Dat Weiter z'n rapport Wel thuis had kunnen laten; 't Is door de roode bril Ineens al goed bekeken: Het zit vol knepen en Doortrapt gemeene streken; 't Geheel is opgezet Ten bate van de rijken, Wien men met gaaf gebaar De pluimen glad blijft strijken! Ze kladderen maar wat De vrijgestelde „leiders", De vetgebaande lui, De veiligheidsbestrijders Ze schrijven in hun krant Markante „overzichten" Om 't domste kiezersdecl Verduistrend „voor te lichten"^ Ze trachten elk verschil r Verdikkend toe te spitsen,' Om elke dag weer meer De massa op te hitsen; Ze doen of ze niet zien Hoe hoog de nooden stijgen, Hoe Jan en alleman Steeds harder klappen krijgen; Ze smalen schamper op De schatkistgeldverkwisters De stuwers van de Staat: De suffende ministers. Zélf zijn ze niet in staat Eén etmaal te regeeren, Omdat ze altijd op Een ander vegeteeren! Toch zijn ze waarlijk Groot, In hun verheffend pogen: Ze zijn van heel het land De Grootste Demagogen! (Nadruk verboden.) LEO LENS. VACANTIE-ADRESSEN iNu de vacantietijd weer aanbreekt eü velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het v a c a n- t i e-a dres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden 1 wee natuurgetrouwe modellen van den pantser/cruiser „Hindenburg" en den vijf master ficus sendie dezer, dagen in het Templiner Meer te water, zijn gelaten. OPHEFFING P. T. T. KANTOREN Met ingang van 1 Juli jl. zijn de P.T.T.- kantoren te Brommen en te Huizen opgehe ven en vervangen door hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoren. BESCHERMING TEGEN LUCHT AANVALLEN EEN TWEETAL GAS-CURSUSSEN Het ingenieursbureau J. Duikerte Den Haag is voornemens op 28, 29 en 30 Juli een tweetal gascursussen te houdwn. Cursus A brengt op de hoogte met het practisch gebruik van gasmaskers en zuur stof-apparaten, cursus B handelt over het beschermen der bevolking bij luchtaan vallen. DE GOESSCHE GASTHUIS TEKORTEN Door B. en W. van Goes is thans het rap port gepubliceerd van de Ver. van Neder land sohe Gemeenten betreffende de tekor ten bij het Gasthuis. In dit rapport wordt er op gewezen dat het nadeelig saldo over 1930 f 24.763,71 be draagt. Het rapport zegt, dat het gasthuis- bestuur zich bij zijn beheer inderdaad aan grove nalatigheid heeft schuldig gemaakt. Overwogen dient te worden of het in het belang van de gemeente Goes is, dat de zie- kenhuisafdeeling van het gasthuis blijft voortbestaan. Indien zulks inderdaad 't ge val is, aldus het rapport, zou de oplossing moeten worden gezocht in de opheffing van het gasthuis als instelling van weldadig heid en in de omzetting in een gemeente lijke instelling en wel bij voorkeur in een intercommunale instelling, omdat het voor patiënten voor een groot deel op de omlig gende gemeenten is aangewezen. 1 BOND TEGEN HET VLOEKEN f JAARVERGADERING TE UTRECHT. De Bond tegen het schenden door vloe ken van Gods Heiligen Naam heeft onder presidium van Ds. H. Janssen te Utrecht zijn jaarvergadering gehouden. De voorzitter vermeldde in zijn openings woord een ontvangen legaat van f 3000. Verder besprak hij de totstandkoming van het wetsontwerp tegen de Godslastering, en roemde hij het krachtig persoonlijk getui genis van mannen als Minister D o n n e r en oud-Minister Heemskerk. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer B. de Jager, ontlleenen wij, dat er door de beide propagandisten van den Bond een 40-tal openbare vergaderingen ge houden werden, en dat speciaal in Noora- Holland gearbeid werd. Volgens het verslag van den penning meester, den heer Chr. F. Br am er, sloot de gewone rekening met een tekiort van f 2593-0,4, welk tekort echter door een legaat werd gedekt. De lieeren L. F. Duyma-er v. H. A. Beukenkamp, J. J. kamp, K. "Kruithof en W. J. No te- boom werden bij acclamatie als bestuurs leden herkozen. BRIEVEN UIT LjHOOFDSTAD ONTGORDELD EN OMGORDELD Het is lang geleden dat men om onze stad een wallengordel had. Men had die niet meer noodig, toen de practische waarde ten gevolge van nieuwe oorlogsmethoden tot nul was gereduceerd. Men heeft zich ook ver buiten de oude wallen moeten uitzetten en was dus gelukkig den belemmerenden ring te kunnen missen. In sommige steden heeft men van die oude bolwerken iets schoons gemaakt Wij den- iven aan Haarlem, aan Zwolle, om nu maar niet meer te noemen. Amsterdam heeft dat niet gedaan. De wal len zijn geslecht. Een enkele poort is blijven staan, maar het bolwerk is op de meest be nepen manier, tot bouwterrein verkaveld. Op een enkele plek heeft men nog een stuk je plantsoen overgehouden, dat ons er aan herinnert welk een heerlijke singel wij had den kunnen bezitten, als onze vaderen meer oog voor schoonheid en minder voor duiten gehad zouden hebben. Deze schoonheid van het beplante bolwerk hebben wij nimmer gekend. Wat wij wel hadden, dat was de onvolprezen openheid der stad aan den IJ-kanL Daarop slaat Von dels rijm van het „heerlijk opendoen" der stad aan Amstel en IJ. Maar deze schoonheid heefl men ons ont- nomen toen op last van de hoogwijze Haag- sche Heeren, het Centraal Station een plaats kreeg buiten het open haven front en deze schoonheid verloren ging. Men moge het ge bouw roemen, men moge toestemmen dat de entree van af het Centraal Station mooi is, het is ten koste van zoo karakteristieke schoonheid dat het nog altoos in staat is, ons met verontwaardiging te vervullen, dat men zoo grof en vandalistisch onze heerlijk heid heeft aangerand. En in het diepst van onze ziel leefde de hoop dat er nog eens een tijd zou komen, dat Amsterdam deze schen nis zou herstellen. Helaas is er sedert dien niets gebeurd dat de hoop voedde, veel dat ons doet vreezen dat dit kwaad onherroepelijk zal blijken. Daar kwam een kans. Noodig achtte men, het is niet iedereen duidelijk geworden waarom, een ringspoorbaan om Amsterdam, Aan den aanleg is men begonnen, wanneer men ooit dit werk zal voltooien weet nie mand. En nu heeft men wel gedacht dat Amsterdam nog lange jaren noodig zou heb ben om in den ring te groeien, maar dat ia een misrekening geweest, op enkele plaat sen raken wij den ring reeds en zoo spoedig de bouwnijverheid herleeft, is het maar een kwestie van heel korten tijd of Amsterdam zit weer in het keurslijf en is weer omman- teld. Men kan de leelijkheid en het ongemak daarvan met woorden trachten te verklei nen, men kan straks buiten den gordel zijn bebouwingen voortzetten en zorgen voor vol doende uitvalspoorten en invalswegen, maar dat doet het feit niet te niet, dat onze stad den gordel om zich heen getrokken ziet en dat voor de oude stadswal de hooge cein tuurspoorbaan kwam die de stad in een lijst vat en haar groei belemmert. Daar komt nu een tweede kwaad bij. De spoorbaan loopt van het C. S. door een deel van de stad, snijdt een stuk van het Oosten en Watergraafsmeer van het ongestoorde verkeer met het overige deel van de stad af. Dat is voor de Oosterlingen een geweldig ipconvenient. De spoorwegovergangen zijn, in verband met het drukke verkeer op de Te Scheveningen is brand uitgebroken in een opslagplaats De genoodigden bij de opening van de buitenschool „De van bokkingkisten. 't Was er een ware ruïne, gelijk onze Ambeltte Herfte (O.)," krijgen een uiteenzetting vaiC foto duidelijk laat zieni de ligging. ROOFDIEREN IN ARTIS PRACHTIGE FOTO'S MET INTERESSANTE BESCHRIJVING Van de directie van het Kon. Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magistrr. te Am sterdam (algemeen bekend onder den kor ten naam „Artis") ontvingen wij een pracht album, dat den titel draagt „Roofdieren in Artis". Dit album bevat meer dan honderd groo- tere en kleinere foto's van roofdieren, diie in Artis een tehuis gevonden hebben, waar zij met liefde, toewijding envakkennis verzorgd worden. Vooral dit laatste werd ons duidelijk, na 't lezen van de interessante en in hooge mate leerzame beschrijving, eveneens in dit al bum opgenomen van de hand van Artis' directeur Dr. A. L. J. Sunier. Toen wij op pag. 3 de stelling vernamen, dat als men een olifant een slurfdier noemt, men den mensch gevoeglijk als het hersen- dier bij uitstek betitelen kan, dachten wij een oogenblik: wie weet welke promoties onze mede-natuur- en tijdgenooten nog meer te wachten staan. Maar dit is ons heerlijk meegevallen. De geleerde schrijver ontpopt zich weldra als een prettig verteller, en wat ons anders bij 't beoordeelon van „albums" zelden over komt, dat had nu plaats: we lazen het spannend verhaal over Brutus en Bobby, Sopihie en Nora en de vele andere lievelin gen van den schrijver in éénen uit. En we hadden er bovendien nog spijt van, dat het boek, wat de lectuur betreft, zoo gauw uit Nooit hebben we in een hond of kat, in een paard, aap of leeuw, „een als dier ver kleed mensch" gezien; maar wel moeten we eerlijk erkennen, dat we na de lezing van dit keurige album meer dan ooit beseft hebben, dat we van den aard en het ka rakter der roofdieren zoo gyoed als niets En daarom kan dit boek van Dr. Sunier uitnemende diensten bewijzen. Ook zal het ongetwijfeld ten goede komen aan het be zoek van Artis, waarvan hij mét zooveel enthousiasme zijn beste krachten geeft. De foto's zijn, zooals we reeds opmerk ten, schitterend geslaagd en passen volko men in het kader van deze levendige be schrijving. Vermelden we nog, dat dit prachtige al bum voor de onderwijzers en leeraren in plant- en dierkunde geheel compleet ver krijgbaar is. CHR. GEREF. 'J.V. De vergadering van den Bond van Ghr Geref. Jongelingsvereenigingen wordt ait jaar op Woensdag 10 Augustus in de Chr. Geref. Kerk te Rotterdam gehouden. In de mongenvengadering worden enkele huishou delijke zaken afgedaan, waaronder ook de conclusie van het Radiorapport. Het Bouds- bestuur kan zich met de conclusie vereeni gen, maar acht om practische redenen de uitzending van den Bondsdag niet gc- wenscht. In de middagvergadering refereert de heer J. van Weert, hoofd der Chr. Ger. School te Enschedé, over „Nationaal besef in ons opkomend geslacht", terwijl de avondvergadering is gewijd aan de opwek kende rede 'Van Ds. L. H. v.' d. M e i d e n, 's-Graveilbage, over ^Jongelingen in Crisistijd". Gisterenmorgen is te Rotterdam met goed gevolg de nieuwste Nederlandsche onder- zeeër K. XIV, ge bouwd bij de Rotter- damsche Droogdok Maatschappijte wa ter gelaten. Roosevelt, candidaat voor het Ame- rikaansche presidentschap, ver scheen dezer dagen met een Indir aanschen vedertooi. Agent Anker te Rotterdam, die onlangs*een meisje uit de Blaak redde, werd (gelijk we in de rubriek Lich. Oef. gisteren reeds meldden) voor denaanvang van den S K.M.-wedstrijd gehuldigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5