DINSDAG 12 JULI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND NA LAUSANNE GEHEIME OVEREENKOMSTEN De „Daily Herald" heeft gemeld, dat be halve het verdrag van Lausanne vier gehei me overeenkomsten zouden zijn gesloten waardoor het geheele verdrag aan waarde verliest. De Londensche dagbladen deelen de in zichten van de „Daily Herald" in hoofdarti kelen. Beweerd wordt om., dat Engeland, Frank rijk en Italië hot verdrag van Lausanne eerst zouden ratificeeren nadat een bevredigende overeenkomst met Amerika inzake de kwes tie der oorlogsschulden zou zijn tot stand gekomen. Vorder, dat een overeenkomst is tot stand gekomen tusschen Engeland, Frankrijk en Italië, waarbij iedere staat zich verplicht met Amerika geen overeenkomst te sluiten wel ke in stri is met de belangen der beide andere staten. De officieele instanties ver- klaren, dat hiervan geen woord waar is. De beide andere genoemde overeenkom sten tusschen Engeland en Frankrijk, al thans tusschen Engeland en Italië betref fende de voorloopige staking der schuldbe talingen aan Engeland, zijn volgens offici eele mededeelrngen geen geheime overeen komsten, doch het zijn overeenkomsten waar van de inhoud is gepubliceerd. Wat de eerste overeenkomst betreft, hier over zou Mac Donald inlichtingen verstrek ken. Amerika is ontstemd. Niet allpen de Engelsche, ook de Duitsche en de Amerikaansche regeering ontkennen iets van het bestaan dier overeenkomsten te weten. Stimson, de Amerikaansche staatsse cretaris, weigerde, zich over een en ander uit te laten. Een Amerikaansche senator ver klaarde, dat schrapping der schulden aan landverraad zou grenzen. In Amerika spreekt men zelfs van een reusaohtigen zwendel van Europa ten koste van Amerika. De pot ver wijt den ketel Volgens een in den Amerikaanschen se naat plaats gehad hebbende particuliere onqueie zijn van de 96 leden van den Senaat 39 Republikeinen en 39 Democraten tegen an nuleering der oorlogsschulden der geallieer den. Vier senatoren weigerden mededeeling van een standpunt, en veertien waren afwe zig- Van 2S2 afgevaardigden van het Huis ver klaarden 255 zich tegen annuleering, 149 le den waren afwezig. Deze enquete gaf duide lijk de algemeene sstemming weer die in verband met de geruchten over geheime over een komsten te Lausanne des te verbitterder is. Dc leider van den Senaat gaf de volgende verklaring: Ik zal de oorlogsschulden niet schrappen, onverschillig welke beloften er in Lausanne zijn gedaan. Ik geloof niet, dat de geallieerde schulden ooit zullen worden herzien of verminderd. Een ander senaatslid verklaarde dat hij eeuwig tegen schrapping of vermindering van de oorlogsschulden is. Churchill is niet in zijn hum In het Engelsche lagerhuis verklaarde Churchill met betrekking tot de conferentie van Lausanne, dat hij niet kan instemmen met de vreugde over de te Lausanne be reikte overeenkomst In minder dan 15 jaar na den oorlog is Duitschland geheel en al bevrijd vaji de Jasten, welke bestemd waren om de ontzet tende schade welke het aan zijn naburen be rokkend heeft, te herstellen. Men heeft ge zegd, dat Duitschland heelemaal doodge bloed was, maar juist het tegendeel is ge beurd. Ook wees Churchill er op dat de Engelsche betaling grooter geweest zijn dan wat Duitschland aan Engeland heeft betaald. Voorts braoht Churchill de geheime overeen komsten ter sprake, waarover dp Minister van financiën zich niet wilde uitlaten. Blijk baar wenschte hij dit over te laten aan Mac Donald. Een deel van de conservatieve^ was het met Churchill eens. Een verklaring van Herriot. Het Duitsche rijkskabinet heeft met alge meene stemmen de houding van de Duisohe delegatie goedgekeurd. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de verklaring die Herriot zou hebben afge legd, dat wanneer de overeenkomst van Lau sanne niet zou worden geratificeerd, het Youngplan weer in werking zou treden, niet in overeenstemming is met de overeenkom sten. Totdat de ratificatie zal zijn geschied, duren de overgangsbepalingen voort, gedu rende welken tijd Duitschland geen enkele betaling doet. Wanneer een der zes mogendheden, die de overeenkomst hebben geteekend, deze niet ratificeert, dan moet, zooals Mac Donald uitdrukkelijk verklaard heeft, een conferentie plaats hebben.. Van bevoegde zijde wordt overigens in ver band met dë berichten in de pers dat Brti- ning aan een vastbesloten „neen" zou heb- fljen vastgehouden, en minder toegevend zou zijn geweest, verklaard, dat nog geen confe rentie internationaal zoo slecht is voorbe reid als die té Lausanne. Er wordt op gewezen dat de schuldeischers- mogendheden oorspronkelijk een vordering van acht milliard waren overeengekomen, die tenslotte tot drie milliard naar beneden werd gebraolvt. Do bank voor internationale betalingen be gint nu de onderhandelingen over de garan ties voor dc rentediensten op de leeningen Dawes en Young. Door 't verdwijnen van 't plan Young is zulk noodzakelijk geworden. DE MOEILIJKHEDEN IN DUITSCHLAND OVERAL BOTSINGEN EN ONLUSTEN Van Protestantsche zijde schrijft men uit Duitschland aan Dr. F. J. Krop, predikant der Ned. ITerv. Gem. te Rotterdam, dat de communisten zich niet bepalen tot anti-gods dienstige propaganda, maar zich er op toe leggen om de Christelijke gemeenten te des- nrganiseeren, in die gemeenten als een ont bindende macht werkzaam te zijn. Zij stu ren er „agents provocateurs" op af, die tot roeping hebben overal twist en tweedracht tc zaaien, vooral de predikanten te belaste ren en in discrediet te brengen. Anderzijds worden kinderen gedresseerd op de anti- godsclientsige propaganda in do scholen. Voorts is het bewezen, dat de communisten lijsten hebben samengesteld van die predi kanten en gemeenteleden, van wie de meeste invloed uitgaat, met het uitgesproken doel om hun gezag ten spoedigste te ondermij nen, zonder het oogenblik af te wachten waarop men tot krachtiger maatregelen te gen hen kan overgaan. AUTO IN EEN AFGROND GESTORT. Men meldt uit Bazel: Zondag reed een auto, bestuurd door den koopman Darbels, waarin zes personen hadden plaats geno men, door liet d'Annivicre-dal in het kanton Wallis naar Vissoir. Plotseling gleed de auto ■\an den glibberigen straatweg en stortte in den diepen afgrond. Vijf personen waren op slag dood, de zesde overleed kort na het ongeluk, - Men meldt uit Immenstadt (Allgau): oZn- dagmiddag kwam het bij een nationaal- socialistische propaganda-optocht tot een ernstige botsing met communisten. De te genstanders sloegen met latten op elkaar 'n. Een communist kreeg messteken in hals n horst. De S.-A.-leider Hartmannsberger i'ord door een stokslag zwaar gewond. Nog| ier andere gewonden werden in het zie kenhuis opgenomen. De politie veegde de straten schoon en zorgde er v< nationaal-socialisten, die van buiten gekomen, veilig konden vertrekken. Men meldt uit Ohlau: Op den terugweg an leden van de S.A. uit Brieg, waar Zon dag een S.A.-domonstratie plaats had, heb ben Zondagavond te Ohlau hevige botsin gen plaats gehad. Op verschillende plaatsen kwam het -tot gevechten tusschen S.A. leden, Communisten en leden van de Reichsbanner. De in. Ohlau gestationneerde politie was machteloos. F.^rst na eenlge uren gelukte het een aantal landjagers uit de omgeving naar Ohlau te brengen, terwijl tenslotte ook de Rijksweer moest ingrijpen. Voor zoover tot dusver kon worden vastge steld, werden twee nationaal-socialisten ge dood en zijn er dertig gewonden. De Rijksweer heeft op den Ring een lid van de Reichsbanner aangeschoten, die niet bleef staan toen dit bevolen werd. Op hem werden wapens gevonden. Na middernacht is de rust in Ohlau terug gekeerd. Er is versterking gevraagd. Men meldt uit Leveringen: Gister hebben hier botsingen tusschen nat.-soc. en com munisten plaats gehad, dio in een straat veldslag ontaardden, welke l1/^ uur duur de. Een nat.-soc. werd gedood. Drie anderen werden door revolverschoten zwaar gewond. Bovendien vielen aan belde zijden tal van lichtgewonden. Men meldt uit Brestau: In Gnadenfrel Is het Zaterdag tot ernstige politieke botsin gen gekomen. De nationaal-socialisten had den een „Duitsche dag" georganiseerd, ter wijl de Reichsbanner een propaganda-op tocht hield. Op verschillende plaatsen ont stonden bloedige relletjes. Messen, stokken, bijlen en pistolen werden als wapens go bruikt Ook van de daken werden schoten gelost Talrijke personen werden zwaar ge wond. Een motorrijder werd van zijn motor getrokken en met messen bewerkt. De mo tor werd ln den sloot naast do straatweg geworpen om een ongeluk voor te wenden. Men meldt uit Reichenbach: Naar de bla den melden is het Zondag ook in Reichen bach tot ernstige botsingen tusschen S.A. leden en leden van het IJzeren Front geko- ïen. Aan de zijde der nationaal-socialisten ..-erden verscheidene personen gewond, waaronder één ernstig. De stormafdeeling, die inrukte naar Langenbielau werd over- allen en beschoten, waardoor 14 personen zwaar gewond werden. Men meldt uit Eclternfoerde: Eir is nóg .:n Rijksbanierman, die bij de botsingen, welke tusschen Rijksbanier en Nazi's plaats hadden, ernstig werd gewond, aan de ge volgen zijner kwetsuren overleden. In totaal zijn dus twee personen gedood. Men meldt uit Hagenow (Mecklenburg) Zondagavond is het hier tot een ernstige botsing gekomen tusschen nationaal-socia listen, die een betooging hielden ter eere van in den oorlog gevallenen en leden van het IJzeren Front. Volgens de mededeeling van de politie was de aanleiding een schot, vanuit een auto van het IJzeren Front Er ontstond een vechtpartij, waardoor 15 per sonen licht gewond werden. Dertig tot veer tig sociaal-deanocraten zijn gearresteerd. Dc nationaal-socialistische Gouwleider Hilde- brandt werd gearresteerd, omdat hij met een revolver in de hand werd aangetroffen. Na verhoor werd hij echter weer vrij ten. Na de botsing uitte hij zich in openbare vergadering over de oorzaak het gevecht. De gebeurtenissen van dezen dag vormden volgens hem slechts een deel van de groote Marxistische actie, die na de zege van Hitler in Duitschland begonnen is. De sociaal-democraten hebben niet enkel een demonstratie bedoeld want dan hadden zij geen gewapende leden van den Reichs banner uit Hamburg en Lübeck gehaald. De Hamburgers hebben reeds op hun tocht naar Hagenow daden van terreur uitge oefend. De vrouw van een nationaal-socialist zou met een vlaggestok geslagen zijn. De sociaal-democraten wilden een verbod van onze betooging uitlokken. Met de Reichban- ner waren groepen communisten meegeko men, aldus Hildebrandt. Wij hadden daarom van te voren het recht van noodweer. De po litie heeft zich voorbeeldig gedragen maar was te zwak. Een lid van de Reichsbanner heeft voor ieders oogen een S.A.-lid het pistool op de borst gezet. Volgens Hilde brandt zou de politie hebben bevestigd dat alle schoten door den Reichsbanner gelost zijn. Een telegram van het gouwbestuur aan den Rijksminister van Defensie Von Schlei cher en Rijksminister van Binnenlandsche Zaken Von Gayl zegt dat/een goed voorbe reide overval van de Mecklenburgsche Reichsbanner 25 ten deele zwaar gewonden bij do nationaal-socialisten heeft gekost. De nationaal-socialisten zijn vastbesloten zich zelf te helpen als paal en per wordt gesteld van de gewelddaden van den Reichsbanner. Daarentegen hebben leden van het be stuur van de sociaal-democratische partij een audiëntie aangevraag bij den Rijksmi nister van Binnenlandsche Zaken om te kla gen over de overvallen op de vergaderingen en demonstraties en hem te verzoeken maat regelen te nemen tegen de herhaling .van dergelijke gebeurtenissen. Men meldt uit Bremen, dat de wachtmees ter der politie Gustav Talie, Zondagavond werd gedaad door het ontploffen van een 6pjringcapsule, die bij communisten in be slag was genomen. EEN REVOLUTIE-POGING IN BELG1E EEN COMMUNISTISCH COMPLOT ONTDEKT De Belgische regeering heeft documenten in handen gekregen die bewijzen dat de op- roersbeweging, welke haar centrum in He negouwen heeft, het resultaat is 1 revolutionair complot. De draden van dit complot, dat met zorg was voorbereid ineengezet, zouden loopen over Parijs en Berlijn naar Moskou. Vast staat, dat dat de j Jacquemotte, het eenige Belgische nistische Kamerlid, de vorige week herhaal delijk in telefonische verbinding is geweest met den Franschen conunuivistischen leider Cachin, die een vertrouwensman is van d kopstukken der Derde Internationale t Moskou. Volgens het parket te Mons is een omvan; rijke briefwisseling met communistische centra in Frankrijk, Nederland, Duitschland en Rusland in beslag genomen. Ook zou liet beele plan de campagne van de communis tische revolutionairen in het bezit van de justitie zijn. Verder heeft men de hand ge legd op diverse documenten, die onder meer bewijzen dat de reeds gearresteerde commu nistische leider Lahaut voor enkele dagen van een communistisch centrum te Berlijn een cheque van 1000 dollar heeft ontvangen. Het onderzoek wees ook nog uit, dat het hoofdkwartier van de communistische revo lutionaire actie te Brussel was geves tigd. De recherche wist ook daar belangrijke documenten in beslag te nemen en arresteer de een der luitenanten van het eenige Bel gische communistische Kamerlid Jacque motte, een zekeren Debouck. Deze laatste wist echter weer te ontsnappen. Men heeft eveneens een massa proclamaties ontdëkt, welke de samenzweerders van zins waren over het heele land te verspreiden, evenals groote pakken met in het Fransch en in het Nederlandsch gestelde circulaires, bestemd om een oproer onder de troepen uit te lok ken. Tal van vreemdelingen, als Polen. Duit- schers, Tsjechen en Franschen, zijn In hech tenis genomen. De koning is uit Zwitserland terugge keerd. Barricadeeren en brandstichten. In de nabijheid van het in brand gestoken kasteel La Providence bij Mairchienne heb ben de stakers een barricade opgericht met dwarsliggers en steenen en van huizen af gerukte hekken. Zij lieten toen een door gang van 70 c.M. op den steenweg. Ieder persoon die dqor wenschte te gaan, moest een tol betalen van tien tot twintig franken, naar men aannam dat hij zou kunnen mis sen. Betreffende de brandstichting in: het kasteel La Providence wordt nog gemeld, dat dit slot geplunderd werd voor het aan de vlammen prijs werd gegeven. Van de stakers die tijdens de opstootjes te Roux gewond werden zijn er twee overleden aan de gevolgen hunner verwondingen. Een derde, n.l. Willem Bermont, woonachtig te Marchienne au Pont, doch van Nederland- sche nationaliteit, werd door een kogel in het zitvlak getroffen. Communistische actie te Antwerpen Het parket, de gouverneur der provincie Antwerpen en de hoofdcommissaris van politie hebben zich Maandag bezig gehou den met een communistische beweging, die thans weer opleeft. Men was er n.l. van op dc hoogte gesteld, dat door de communisten krachtige actie wordt op touw gezet om in Antwerpen roering te brengen. In de industrieele ondernemingen, zoowel s in de haven zijn voorzorgsmaatregelen getroffen om dadelijk to kunnen ingrijpen. De bestuurders der ondernemingen heb ben de noodzakelijk geachte instructies ontvangen. Verdere onlusten in Vlaanderen De communistische agitatie heeft ook het Vlaamsche land aangetast. Te Ninove school den stakers, die uit bet Walenland gekomen en de plaatselijke arbeiders had den opgeruid, voor een groote kunstzijdefa briek samen. Het scheelde weinig of de fa briek werd door de huilende en schreeuwen de bende bezet. Deze ging evenwel uiteen toen de gendarmerie zich gereed maakte om met scherp te schieten. Elders in Oost Vlaanderen o.m. te Zottegem deden zich eveneens incidenten voor. Bij de 'belegering van een fabriek van witgoed den twee zonen van den eigenaar gewond. Een gendarme liep eveneens een kwetsuur op. Detachementen gendarmerie uit Gent zijn op weg om de orde te Zottegem te her stellen. Maandag in den loop van den middag is de staking van het personeel der tramwegen nde arrondissementen Charleroi en Mons ingezet. Eenige honderden betoogers slaagden erin tot het plein voor het „Palais du peuple", waar de socialistische leider Vandervelde zich bevond, te geraken. De muiters maakten zich gereed om het •olksgebouw te bestormen en hadden de ra men reeds ingedrukt, toen een brandweer spuit door de in het gebouw aanwezige socialisten op hen gericht werd. Dit had een nieuwen stormloop tot gevolg. Een wagen met brood van de socialistische coöperatieve vcreeniging, die juist over het plein reed, werd aangehouden en geplunderd. Van der Volde aan het woord. DIRECTEUR VAN DE BATA- SCHOENFABRIEK BIJ EEN VLIEGONGEVAL GEDOOD Men meldt ons uit Praag: Hedenochtend heeft in de nabijheid van Zlin n ernstig vliegtuigongeluk plaats gehad, waarbjj de bekende Tsjechische schoenfabri kant Bata werd gedood. De heer Bata wilde naar Zwitserland vliegen. Het vliegtuig viel sen hoogte van 700 Meter, toen het nabij het vliegveld van Zlin was gekomen. De heer Bata en de vliegtuigbestuurder werden op slag gedood. OVERSTROOMING IN BEIEREN. Het stadje Kaufbeuren in Z.-W. Beieren is door een zware overstrooming van de Isar geteisterd. Beide spoordijken zijn over een breedte van ongeveer 50 nieter wegge- ^gen en een deel van het stadje is onder- gcloopen. Drio huizen zijn ingestort en de materieele schade is aanzienlijk; sperringen aangebracht om de auto's tot stoppen te dwingen en het visiteeren der wagens en der inzittende personen gemak kelijker te maken. De staking heeft zich uitgebreid tot Luik en Seraing, waar 2000 arbeiders een com munistische vergadering hijwoonden. Het gerucht doet de ronde, dat bij een nieuwe botsing te Gilly bij Charleroi ver scheidene stakers zijn gewond. REVOLUTIE IN BRAZILIË DE ZUIDELIJKE STATEN IN OPSTAND. Naar uit Rio de Janeiro wordt gemeld, is in Brazilië opnieuw een revolutie uitgebroken tegen de regeering-Vargas, welke in hoofdzaak- in de Zuidelijke staten Santa Catharina en Sao Paulo om zich heen grijpt. De insurgenten hebben hun hoofdkwartier gevestigd in de ka zerne der stad Sao Paulo, van waar uit de opstand wordt geleid. President Vargas heeft proclamatie tot het Braziliaansche Volk gericht, waarin hij de bevolking verzoekt een loyale houding aan te nemen, ten einde de revolutie te bestrijden. In de staten Rio Grande do Sul en Minas Geraes zijn regeeringstroepen gemobiliseerd om op te treden tegen de insurgenten te Sao Paulo. De opstandelingen eischen de directe instel ling eener constitutioneele regeering. Tot nu de beweging zonder bloedvergieten ver- loopen. De plaatselijke commandant van Sao Paulo werd gearresteerd en door revolution- naire leiders vervangen. Volgens berichten uit Brazilië zijn alle be richten uit Rio aan een strenge censuur onder worpen. De Braziliaansche regeering verklaart dat zq meester is van den toestand. De leider der opstandige beweging is generaal Lopez. De opstandelingen deelen in een verklaring mede, dat alle federale troepen te Sao Paulo eich bij de opstandige bewgging hebben aan gesloten. Ook de door de regeering gezonden strijdkrachten onder bevel van generaal Vas- concellos zouden naar de insurgenten zijn over geloopen. Uit de staat Matto Grosso zijn eveneens troepen gezonden ter bestrijding van de op standelingen. De opstandelingen hebben den Zaterdag afgetreden bemiddelaar de Toledo benoemd tot gouverneur van Sao Paulo. De burgerbevolking is van wapenen voorzien. De Braziliaansche regeering heeft krach tige maatregelen genomen ter bestrijding van den opstand in Sao Paulo. Groote troepen- afdeelingen uit de Noordelijke en Midden- Brazi'iaansche staten staan voor transport naar ^ao Paulo gereed. Het vliegtuigverkeer naar het Zuiden i tijdelijk gestaakt. Met een kruiser zijn marine soldaten verzonden. Naar thans vastgesteld wordt is de opstand naar alle waarschijnlijk heid door de militaire politie te Sao Paulo georganiseerd. Zij beschikt over 50 vliegtuig afweerkanonnen. Bevestigd wordt, dat alle garnizoenen van Sao Paulo naar de opstan delingen zijn overgeloopen. Vertrokken. BATAVIA, 12 Juli (Aneta). De Dempo van de Rott. Lloyd is hedenmorgen om 9 uur plaatselijke tijd van Tandjong Priok vertrokken naar Rotterdam. Schoolnieuws. Tc Charleroi sprak van het balcon van het socialistische volkshuis de socialistische lei der Van der Velde de menigte toe, doch moest zich terugtrekken, onder het gejouw der menigte, die hem toeriep: „Indien gij geen verkochte zijt, korjit dan naar benedon en stelt u aan ons hoofd!" 'Dat durfde Van der Velde echter niet en binnen het gebouw sprak hij de socialisti- Troepenmacht bijeengebracht De regeering heeft de in Henegouwen aan- ■ezige troepenmacht nog aanzienlijk ver sterkt. De provincie is in drie groote distric ten ingedeeld met als hoofdplaatsen Char leroi, La Louvière en Mons. Te Charleroi be vindt zich generaal Termonia, die al de troe pen en gendarmerie-detachementen onder zijn bevel heeft: het 10e regiment infanterie, twee escadrons van het 2de regiment bereden jagers en verscheidene escadrons bereden en compagnies onbereden gendarmerie met pant ierauto's en machinegeweren. Te La Lou- •ière bevinden zich afdeelingen van de 6de legerdivisie uit Brussel, te Mons zijn gearri veerd het 7de regiment infanterie, het le regiment bereden jagers en talrijke escadrons bereden maréchaussees. Het derde regiment onbereden jagers dat zich in het kamp te Beverloo bevond, is Maandag naar Doornik, zijn garnizoensstad, teruggekeerd. Ook in het Waalsi'lie gepelte der provincie Brabant, o.m. te el. bevinden zich sterke militaire (letacheni .iten. Al de wegen die naar Brussel leiden worden militair bewaakt. Naar het Zuiden toe, staan vanaf het stadje Halle wachtposten langs de autobaan en zij.n vcr- DE WERKLOOZENSTEUN IN AMERIKA. Men meldt uit "Washington: President Hoover heeft thans, zooal3 ver wacht, zijn veto uitgesproken tegen de Garner- Warner hulpvoorstellen, welke voorzien in een uitgave van 2.1 milliard dollars voor werk verschaffingsdoeleinden. Het congres werkt ieuw voorstel uit, waarbij de door het Witte Huis bestreden punten worden ver wijderd. WERKLOOZENONLUSTEN IN AMERIKA. In den Staat (Missouri kwam het tot enor me demonstraties van werkloozen. De politie dreef de menigte met traangasbommen gummiknuppels uiteen. Bovendien moest zij van de vuurwapenen gebruik maken. Vier werk loozen werden ernstig gewond. GROOTE OVERSTROOMING IN VIRGINIÊ. Men meldt uit Charleston (W.-Virginië) Tengevolge van een ontzaglijke wolk breuk heeft de gezwollen Paintoreek 200 ar beiderswoningen weggespoeld, terwijl ver scheidene steden werden overstroomd. Tot dusverre zijn 12 dooden bekend, terwijl de reeds aangerichte schade op een half mil- lioen wordt geschat. De totale schade is echter nog niet te overzien. Hulptroepen zijn gealarmeerd. DE AMERIKAANSCHE OUD-STRIJDERS. Men meldt uit Washington: Ofschoon 1600 oud-strijders zich Zondag nog weer bij de reeds alhier aanwezigen gevoegd hebben, is het leger van veteranen Zondag toch ver minderd tot 12000 man, daar 5000 man ge bruik gemaakt hebben van het aanbod der regeering inzake een voorschot van reis geld. Dit voorschot zal in mindering worden gebracht van de in 1945 vervallende premie. CURTIS GEVONNIST De rechtbank van New-Yersey (Amerika) veroordeelde Curtis, die in de zaak-Lind- bergh zichzelf valschelijk voor „bemidde laar" uitgaf, tot een jaar gevangenisstraf en 10.000 boete. HEVIGE ONWEDERS IN ENGELAND Boven de Britsche eilanden heeft zich gis ter op vele plaatsen een hevig onweer ontlast, dat waarschijnlijk het einde van de hittegolf zal brengen. Op vele plaatsen is groo te schade aangericht. De regenval was in vele districten geweldig. Op vele plaatsen sloeg de bliksem in, waardoor schade werd veroor zaakt. In het noordelijk gedeelte van Londen viel de regen als een gordijn en op veile plaatsen werden overstromingen veroor zaakt. OVERSTROOMINGEN IN WURTEMBERG. Men meldt uit Stuttgart. De wolkenbreuken der laatste dagen hebben in het Wurtemberg- sche „Oberland" catastrophale gevolgen ge had. Te Leutkireh (Allgau) staan de straten onder water. De huizen zijn ernstig bescha digd. Het treinverkeer moest worden omge legd, aangezien de spoordijk IsnyLeutkireh onderspoeld is. Talrijke bruggen rijn wegge slagen. Het verkeer wordt met kleine boot jes onderhouden. Uit Oost-lndie DE BRAND VAN DE DEMPO ONTSTAAN IN HET PASSAGIERSGOED Roekeloozc passagiers BATAVIA, 11 Juli (Aneta) De Rott. Lloy l erklaarde, dat de brand ontstond in het passagiersgoed niet voor de reis. Tot de meest beschadigde artikelen behooren o.a. pianos, boeken en lampen. Een typisch be wijs van de onvoorzichtigheid van passa giers leverde de ontdekking op van een •oor een deel met petroleum gevulde lamp in een koffer. Er zijn twee vuurhaarden ont dekt, een in de bagage en een kleinere in de kapoklading, weLke laatste vermoedelijk is ontstaan door een vonk uit den voornaam- sten vuurhaard. De datum van vertrek blijft ongewijzigd. N. C. S. V. Het nieuwe huis der Ned. Christen-Stud en- tenvereeniging welks naam „Woudschoten" zal z(jn en dat gelegen is te Zeist aan den Woudenbergschen straatweg (even voorbij de Krakeling! zal officieel geopend worden op Zaterdagmiddag 27 Augustus a.s. Van 1215 Sept. wordt er onder leiding van Dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Spren kel, een Practische Theologenconferentie ge houden, waar o.m. refereeren zullen Prof. Dr. J. de Zwaan, Ds. L. Vroegindewey, Ds. J. Koopmans, Ds. J. P. van Bruggen en Ds. J. M. Snethlage. Het algemeen thema zal zijn „Hoe vindt en bewaart de Kerk de noodige openheid in de wereld?" Terzelfder tijd Heeft er een samenkomst plaats voor predikantsvrouwen en a.s. predi kantsvrouwen. De bedoeling is, dat zij eenige onderwerpen der Theologenconferente mee maken eiï dat er eenige onderwerpen voor elk apart zullen zijn. O.m. zal mevr. Roose- Everts spreken over: „De domineesvrouw in gezin en gemeente." Van 2329 Augustus wordt in het nieuwe huis een AmerikaanschEuropeesche Confe rentie van ruim 30 deelnemers belegd. SCHOOLKWESTIE TE SCHINVELD Men schrijft ons: Eindelijk heeft de Kroon in deze kwestie een besluit, genomen en zulks wel zeer teleur stellend voor de Protestantsche minderheid in de gemeente Schinveld. Aan het R.K. Kerkbestuur is verlof gege ven tot den 'bouw eener nieuwe 7-klassige Jongensschool, terwijl het Bestuur der Clir. Nat. Schoolvereeniging nul op 't request kreeg. Er werd geoordeeld, dat deze Vereeni ging geen recht had op gelden uit de Ge meentekas voor het bouwen eener school, maar genoegen bad te nemen met een paar te verbouwen lokalen der oude Openbare School. Men vraagt zich af, welke motieven tot deze beslissing hebben geleid. Had niet de Christelijke Schoolvereeniging gelajke rech ten als hef R. K. Kerkbestuur? En als het eerste bestuur tevreden moet zijn met een afgedankte school, die verbouwd zou moe ten worden, moest dan het laatstgenoemde bestuur niet genoegen nemen met verbouw der Openbare School Temeer daar door de plannen van het R. K. Kerkbestuur tot stich ting eener Jongensschool, de Openbare School leeg komt te staan. De leerlingen der Openbare School zijn op enkele uitzonderin gen na immers geheel Roomsch Katholiek. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Reitsum (Herv. Sdhool), mej. W. Ku- perus te Zevenlhiuiizen (Gr.)- Rij se en (Oranjestraat 18, hoofd W. de Jong), D. H. Dekker te Groningen. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS Sloterdtlk-Amsterdam. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT, Geal. Apothekersexamen 2de deel, de heer. Cd A. Schnetkamp. EINDEXAMENS-CHR. H. B. SCHOOL DEN HAAG, late Chr. H.E.S. Geëx. en gesl.: L van Andel, K. Arbeider, F. Bongera; W. J. Derckaen: W. C. de Greef. A. Grootveld^ W. A. Larive, Henny P. J. i n, F. Th. Segers Weerbericht. EXAMENS ONDERWIJZER ZUTPHEN. Geal. de dames: G. Stam, Ermelo, r. A. Naafs. Wiln. L. .T. Buhii-man. An J. W. veld, P. A, de Groot, Tricht. Naafs, Wilp, L. J. Buiurman. Apeldoorn, Scholten, Zutphen, P. E. C. J. Wagte- 3chede. X C. v. d. Burg, Kapel Avezaath st., de heeren W. A. H. E. Dlnm EXAMENS-MACHINIST dlpl. C dc N. Hoogen- DEN HAAG, 11 Juli. Gesl. leren H. L. Schwab, Amste dijk. Krimpen aan de Lek en P. Sterk het theoretisch gedeelte C de heer M. Wissekerke, i Paulofna. EXAMENS O.C.MJV. AMSTERDAM, 11 Juli. Voor het eindexamen ui de O.C.M.A. (Opleidingsschool voor Chris- lök-Maatachappelljken Arbeid) z'fln geslaagd: etty Boelen, Jantlne Boomsma, Wlena Booms- a. Dolly Crone, Willy Doornhos, Rlta Duyvla. Nellie Ei am a, Ida Ferwcrda, Keetle de Graaf, Willy van der Linde, Mien Lindeboom, Laurine Nieukerken. Naomi Polman, Marie Swa- Chrisje van der Vliet, Willy Wans- beek en Mies Wolfc De OC.M.A. srdt i Septer uw. naar dc Gabrlël Met EXAMENS-ARCHIEF AMBTENAAR DEN HAAG, 11 Juli. Gesl. voor ambtenaar 2de klasse, de dames G. Brugmans te Gronln- en P. Beijsdals te Rotterdam. LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL ALS DE SPORT TOT KIJKSPEL WORDT Woensdag j.l. werd te Praag de voetbal wedstrijd gespeeld tusschen Slavia en Ju- ventus uit Turijn. Tijdëns een wedstrijd was een der Italiaansche spelers het niet eens met een beslissing van den scheids rechter en stoof op hem af. Direct daarop stroomde het publiek het veld op en de wed strijd moest gestaakt worden. Na de hervat ting wonnen de Tsjechen. Zaterdag werd echter de „revanohe"-wed- strijd gespeeld en deze ontaardde in waar voetbalschandaal. De Slavia-ploeg werd bij het station door een groote menigte ontvangen met scheldwoorden en rotte eieren. De spelers moesten onder politie- geleide naar hun hotel worden gebracht. Voor den wedstrijd werden 800 politieagen ten opgeroepen om de orde te handhaven, maar het mocht niet baten. Het publiek raasde en wilde slachtoffers zien vallen. Onophoudelijk werd er met steenen gegooid en na de horvatting werd de Tsjechische doelman door een steen uit, het publiek dus danig getroffen, dat hij bewusteloos uit het veld moest worden gedragen. De Tsjechen weigerden toen verder te spelen. En nóg weigert men ook in ons land in tc zien, dat sport alleen sportieve beteekenis beeft, wanneer het niet verwordt tot kijk spel voor een op sensatie beluste massa, dat de tribunes op een sportterrein niet thuis hooren Het duune pijltje geeft den vorlgen stand aan Hoogste stand te Stornoway 765-7. Laagste stand te Jan Mayen 757.3. Stand vanmorgen halftwaalf 759.3. WEERVERWACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige winden uit Westelijke richtingen, zwaar tot half bewolkt, aanvan kelijk nog kans op onweer- of regenbuien, koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) De ondiepe depressie bracht in geheel Frankrijk en het Oosten van Engeland on weer of regen en ligt nu over het Kanaal en ons land, waar nog zeer hooge tempera turen worden gevonden, terwijl de afkoeling zich over Frankrijk heeft uitgebreid. In Duitschland houden de Oostelijke storm achtige winden nog aan met zonnig en zeer warm weer. Scandinavië had in het Noorden reeds afkoeling. Het Zuid-Oosten is ook nog zeer warm. De hooge drukking in het Wes ten neemt niet zoo snel meer toe, maar heeft zich toch over Ierland en Schotland uitge breid, zoodat na enkele onweers- en regen buien waarschijnlijk koeler maar toch vrij zonnig weer zal terugkeeren. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 26.0 C, Hoogste stand gistermiddag 29.4 C. om 5.45 uur. Laagste stand 19.4 C. gistermorgen 8 u. 13 JULI Zonsopgang 3.55 u.; Zonsondergang 8.16 u, Maansopgang 4.21 u.; Maansonderg. 11.17 u, VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomert ft dj Van 's avonds 9.46 u. tot 's morgens 4.26 u, WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walshut Basel 2.48 2.90 Hnningen 3.15 2.53 Rheinweiler -0.88 -1.40 Kehl t t 6.03 4.80 Maxau i (5,47 6.10 Wledesbelm 1.13 1.30 Mannheim j 5.10 4.80 Lobr 1.37 1.47 Mainz i t 1.97 1.82 Bingen i 2.84 2.21 Heden Vorig Canp i l i i 3.26 3.12 Ems i t 1.04 1.06 Coblenz 3.00 2.90 Trier .it, P.34 0.10 Keulen '.'.87 2.68 Ruhxort 3.81 1.43 Wesei 1.29 1/3 Emmerik 2.48 2.48 Dusseldorf 2.28 2.20 Maastricht 1.89 1.88 Venlo 10.96 10.76 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 13 Juli '(Oude Amsterdamsche töd) DelfzJJl s 6.18 18.35 Hellevoetel.9.01 21.31 Willemstad 12.17 Bronwerah. 3.20 21.53 Zierikzee 9.43 22.12 Wemeldinge li .08 22.36 Vlissingen 8.31 20.58 Terneazen 9.02 21.30 Hansweert 9.40 22.05 Terschelling 3.30 15.50 Harlingen 4.16 16.45 Helder le 11.28 14.15 Je IJmaiden 10.21 22.52 IL v. Holland 9.23 22.00 Scheveningen 9.33 22.10 Rotterdam 11.33 23.52 C.N.VJB. Nagekomen uitslagen; Amsterdam: CV.V.W. I-V. V. I 3-5 Zwolle: D.E.S. I (Nijver'dal)—Excelsior I (Rijssen) 2—3 Enkhuizen: Dindua I—Z.C.F.C. I '4—6 KORFBAL C. K. B. Nagekomen uitslagen: Den Haag: N.I.O. I—Fiks II S—1 Rotterdam: .Thor I—O.D.I. II 7—3 WANDELEN DE INTERNATIONALE VIERDAAGSCHE AFSTANDSMARSCHEN Voor de Internationale Vierdaagsche Af- standsmarschen, welke van 26 t.m. 20 Juli a.s. te Nijmegen zullen worden gehouden, •hebben, naar gemeld wordt, 2350 personen ingeschreven. Voor het dagelijksche parcours van 30 K.M. hebben ingeschreven 35 personen, voor 40 K.M. 1180, voor 50 K.M. 695 en voor 55 K.M. 450 personen (getallen afgerond). ^Het aantal ingeschreven dames bedraagt Uit Engeland neemt een groep van 10 bur gers deel, behoorende tot de „The Road Walking Association". Uit Noorwegen een detachement militai ren, bestaande uit 1 Officier en 14 man schappen, alsmede een groep burgers van de Vereeniging „Sport" uit Oslo en eenige leden van de Vereeniging „Hermod" uit Oslo. Uit Duitschland eenige burgers. Uit Frankrijk een groep burgers behoo rende tot de „Federation Francaise d' athlé- tisme". De dagelijksche parcoursen zijn dezelfde van het vorige jaar. Aan de dames is het niet toegestaan te marcheeren in shy- of rijbroek. Rechtzaken. ROOFOVERVAL Voor het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch werd de zaak behandeld tegen den sigaren maker Petros Smeders te Zeelst, verdacht van roofoverval op Suetens te Zeelst. De rechtbank had verdachte vrijgesproken. De procureur-generaal eischte iicden wegens roofoverval vier jaar gevangenisstraf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2