JMcttitrr riltórljr Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Schoolnieuws. IDELV.H.J VAN SCHOEI C^ ABONNEMENT: Per kwartaal in Leiden en in plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending ,4.50 Bij dagelijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 3705 Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (ra 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 9 JULI 1932 ADVZRTENT1EN VaD 1 tot 5 regelsLIiy% 0.22 Y, van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummei bestaat uit VIER bladen LAUSANNE De lezers vinden vandaag in hun blad aan twee belangrijke dingen vele ko lommen gewijd. Het eene speelt op in ternationaal terrein en het andere op nationaal. En toch is er sterk verband tusschen beide. In Lausanne is beproefd althans voor een deel orde te brefigen in de wereld- chaos en in ons land heeft de commissie- Weiter ons allen als het .ware"willen zeggen, dat wij pas ons deel kunnen krijgen bij een algemeene opleving, zoo deze op komst is, wanneer wij eerst moedig afgeschud hebben wat op zand grond werd gebouwd. Lausanne heeft dan het eind in zicht gebracht van de herstelbetalingen door Duitschland te voldoen. De nieuwe Duit- sche regeering heeft het er niet kwaad afgebracht. Ilerriot bouwde, dunkt ons, bewust voort aan het werk van Briand, en Mac Donald heeft met Britsche taai heid het doel in het oog gehouden. Wanneer deze laatste zich ten vorigen jare vast had laten leggen binnen eng partij-verband zou misschien dit resul taat er niet geweest zijn. Een les voor de velen, welke ook nü het groote nog steeds niet vermogen te zien. De fantastische bedragen uit vorige overeenkomsten zijn verdwenen. Drie jaren heeft Duitschland rust. En daar na hangt het af van den algemeenen gang in de wereld, of de drie milliard eindaflossing zullen worden betaald. Wordt dit bedrag niet opgenomen door de geldmarkt, wijl men daar den toe stand nog te somber beschouwt, dan .houdt de verplichting na 15 jaar toch automatisch op. Dit is paedagogisch goed gezien. Twisten geven leege kisten. Hoe Duitschland en ook hoe Frank rijk dit verdrag zal opvatten, moet af gewacht worden. De geesten zijn zóó verwilderd, dat nauwelijks verwacht mag worden algemeene vreugde over dit slotaccoord. Daarbij vleie niemand zich metde hoop, dat nu alles zich snel herstellen zal. Er resten nog zooveel moeilijk heden. De oorlogsschuldenhet politieke gedeelte van het Versailles-verdragde financieele misère in Midden- en Oost- Europa en de budget-verstoring in zoo goed als alle landen. Een wolkje als eens mans hand ver scheen aan den horizon. Hiervoor moge een danktoon oprijzen. Ditmaal gaf de ronde tafel-conferentie resultaat. Het zal de bezwaren van het geheel en van den enkeling iets lichter doen schijnen. En tegelijk den plicht om niet terug te deinzen bij het nemen van dringend- noodige maatregelen, scherper doen ge voelen. HET BEZU1NIGINGSRAPP0RT- WELTER Wat hiermee bedoeld wordt, weet thans ongeveer iedereen in ons land. Wat het rapport zelf bedoelt, wordt heden publiek bezit. Het is in druk ver schenen en het belangrijkste van de in houd wordt onze lezers ter kennis making en overweging aangeboden. We schrijven hier boven: het bezuini gingsrapport-Weiter. Zonder eenige bij- of toevoeging. Zonder, wat de zakelijke inhoud betreft, woorden van lof of cri- tiek. „Het rapport" zonder meer. De straffe bezuiniging, zoo gij wilt; doch dan volkomen objectief gezien. Want de belangrijke inhoud moet eerst bezinken, wil men een eerlijk oordeel vellen over de middelen, welke de commissie aan geeft om het verbroken evenwicht van de staatsbegrooting eenigszins te her stellen. Een voorbarig oordeel lijkt ons gevaarlijke critiek. Echter willen we gaarne beginnen met een woord van hulde aan de com missie, omdat deze alleszins verdiend is. Het rapport is groot van stijl en con ceptie. Het betoogt en overtuigt. Het ontwijkt "geen enkele moeilijkheid. Het ontziet geen enkel heilig huisje. Het noemt de dingen, zooals ze zijn en gaat diep op alle kwesties in, terwijl het van groote kennis en helder inzicht blijk geeft. Hoe men ook over de voorgestelde maatregelen moge oordeelen; niemand kan naar recht en waarheid beweren, dat hier het domme potlood bezig is ge weest. Natuurlijk, wie zijn oogen dicht doet voor de werkelijkheid, kan met een slagwoord en een armzwaai zijn afkeer van de geboden voorstellen uitdrukken; doch daarmee is land en volk niet gered. De commissie-Weiter heeft zich met open oogen voor de werkelijkheid ge plaatst en zich toen afgevraagd: wat moet er nu gebeuren om in deze moei Ujke tijden te redden, wat te redden valt. Ook daarvoor een woord van lof. Straks zal de critiek wel los barster Ongetwijfeld reeds heden. Rechtvaar dige en onrechtvaardige. Tegenover elke aanbevolen maatregel zal men wellicht hoewel het niet gemakkelijk zal gaan een voorbeeld kunnen stellen, waar op niet of te weinig bezuinigd zal wor den. Ongetwijfeld zullen zoo goed als alle aangegeven middelen pijn doen; het zijn vaak insnijdingen in het levende vleesch van onze volksgemeenschap. Het zijn harde maatregelen. Maar zeer krachtig is het betoog van de commissie, dat het niet baat of men tegen negentig procent der maatregelen afwerende gebaren maakt: de zorgelijke toestand eischt pijnlijke operaties. Inkrimping personeel, salarisverla ging, vermindering werkloozensteun stopzetting onderwijsuitbreiding; het is allemaal erg, heel erg. Doch wie hei afkeurt, wijze niet alleen op het sociaal- onwenschelijke van deze dingen, maar ook op het economisch-mogelijke om het anders te doen. Met een schreeuw en een leus komen we niet door de crisis heen. Zeer terecht heeft de Commissie zich niet alleen tot de rijksuitgaven be paald; ook de gemeenten krijgen een goede beurt. Dat moet. Want de recht vaardigheid eischt het, zoowel ten aan zien van het personeel in publieke dien sten als tegenover de burgerij, die alle publieke kassen met haar belastinggeld moet vullen. Een goede zijde van het rapport is, dat bij verschillende bestuursinstanties thans met de oude sleur gebroken zal moeten worden; overal is men uit de dommel gewekt, dat een gang op slof fen het meest profijtelijk is, of dat aan vastgeroeste formaties niet geraakt mag worden. Bij de lezing moet men in aanmer king nemen, dat in het rapport nog de oude benamingen der departementen zijn gebezigd, omdat de wijziging na de vaststelling intrad; op de werkelijke inhoud heeft het echter geen invloed. Met deze enkele woorden leiden we het rapport bij onze lezers in. Bespre king volgt later wel. Ieder oordeele; doch objectief en niet te haastig! BINNENLAND. EERSTE KAMERVERKIEZING De A.-R. Statenclub van Zuid-Holland heeft de volgende candidatenlijst voor de verkiezing van leden voor de Eerste Kamei vastgesteld: 1. Prof.-Mr. A. Anema, Haarlem (aftr.); 2, Mr. P. E. Briët, Leiden (aftr.); 3. J. S. Ruppert, Utreeht; 4. Prof. Dr. J. Severijn, Utrecht; 5. J. v. d. Molen Tzn., Renkum: 6. W. Warnaar, Sassenheim; 7. Prof. Mr V. H. Rutgers. Amsterdam; 8. Dr. J. F. Reits- ma, Rotterdam; 9. Mr. H. W. Hovy, Am sterdam; 10. Mr. H. Baron van Heeckeren van Keil, De Steeg. liit het Sociale Leven LOONCOMMISSIE IN DE TYPOGRAFIE NOG GEEN OVEREENSTEMMING Gelijk gemeld, leverde de eerste vergade ring der Loonc^mmissie, voorzien in art. 26 der C.A.O. voor de typografie, waarin werd nagegaan of aan de hand der indexcijfers be treffende de kosten van het levensonderhoud en mede in verband met den algemeenen toe stand in het typografisch bedrijf, tot verla ging der loonen moest worden besloten, geen resultaat op. Donderdag j.l. is de tweede vergadering ge houden, waarin opnieuw over deze aange legenheden gesproken en gestemd moest wor den. Thans staakten, naar de „Volkskrant" verneemt, de stemmen andermaal. De commissie moet nu nogmaals bijeenko men, aangevuld met een onpartijdigen voor zitter. Wanneer deze derde vergadering zal plaats hebben, is nog niet vastgesteld. NED. CHR. BOND V. ARBEIDERS ASTERS) IN DE KLEEDINGINDUSTRIE Bovengenoemde Bond hoopt 1 en 2 Aug. zijn negende algemeene vergadering te Utrecht te houden In het gebouw voor Chr. Soctale Belan gen. Kromme Nieuwe Gracht 39. De eerste zit ting wordt 's Maandags gehouden van 's och tends 11 tot 's middags half 1 en de tweede van half. 3 tot half fi. De derde zitting heeft Dinsdag plaats van 11 tot half 1 en eventueel een vierde zitting van half 3 tot half 5. Verschillende voorstellen komen aan de orde, -a. een voorstel Lelden, om een derden vrij gestelde aan te stellen. Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Den Haag-West, cand. W. F. Laman te Leiden en cand. A. Dubois te Apeldoorn. Beroepen: Te Papendrecht en te Soest, cand. W. F. Laman te Leiden. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Hoorn, J. Dykstra te Haulerwijk (Fr.). Naar Valthermond, cand. D. Veenhuizen te Groningen. Bedankt: Voor Wilnis en voor Oudega (Wymbr.), cand. D. Veenhuizen te Groningen. NED. HERV. KERK Drietal: Te Enschedé (vac.-Ten Kate), G. A. Barger te Hees, J. C. Fritzsche te Ber- gentheim, S. H. J. Voors te Zierikzee. Beroepen: Te Amstelveen, J. Fokkema te Sprang (N.-Br.). Aangenomen: Naar Hoorn (Terschel ling), cand. P. W. B. Haseloop te Groningen. Naar Nigtevecht, cand. J. J. Poldervaart te Driebergen-Rijsenburg. Bedankt: Voor Dussen, cand. J. J. Pol dervaart te Driebergen-Rijsenburg. Voor Driesum (Fr.), J. Fokkema te Sprang. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. Cand. S. R. S m i 1 d e, beroepen predikant by de Geref. Kerken van Geesteren-Gelselaar, is door de classis Zutphen der Geref. Kerken peremptoir geëxamineerd en met algemeene stemmen toegelaten tot den dienst des Woords en der sacramenten. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Cand. M. J. van D ij k e n, Korreweg 96a, Groningen, is door de classis Groningen der Geref. Kerken praeparatoir geëxamineerd en met algemeene stemmen beroepbaar verklaard in de Geref. Kerken. Ds. H. v. d. Linde is voornemens 28 Aug. a.s. afscheid te nemen van de Herv. Evange lisatie te Drachten, om op 4 Sept. intree te doen te Aalsmeer na bevestigd te zyn door Ds. IJ. Alkema, van Aalsmeer. JUBILEA Ds. K. Hielkema, predikant der Ned. Herv. Gemeente te KaniDea, werd in het Broe derhuis aldaar gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hy de Gemeente te Kampen 25 jaar mocht dienen. Twee-en-twintig sprekers voerden by die gelegenheid het woord, w.o. Ds. M. Ottevanger en Ds. F. A. van Schaick, jongste en oudste predikant der Gemeente, burgemeester Fern hout en de oudste inwoner van het Ned. Herv. Bestedelingenhuis. Een en ander ging gepaard met het aanbie den van geschenken. Ds. H. C. BRINK Ds. H. C. Brink, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Nieuwveen, is sinds eenige weken ongesteld en vertoeft aan een der zeeplaatsen tot herstel. De ring Woerden is niet ingeroe pen, aangezien men dan rechtzinnige predi kanten krijgt. IN MEMORIAM Te Oosterbeek zal men op het graf van den overleden predikant der Ned. Herv. Gemeente, Dr. A. J. van 't Hooft, een gedenksteen plaat sen, Eveneens bestaat dit voornemen te Gro ningen ten aanzien van den overleden predi kant der Ned. Herv. Gemeente aldaar, Ds. J. J. van de WaU. RUSTHUIZEN. Te Seppe onder Hoeven (N.-Br.) is te midden van een boschryke streek een tehuis voor ouden van dagen van de Ned. Herv. Kerk geopend door den voorzitter der regen ten, Ds. G. C. Postma, van Oudenbosch, waar na de heer J. R. Snoeck Henkemans, Tweede Kamerlid, het woord voerde, benevens pastoor Smits en de burgemeester van Hoeven. By de opening waren aanwezig het college van regenten, vertegenwoordigers van prov. en class, kerkbestuur, van de stichting ,.Barm- hartigheid en Weldadigheid" en van „Kinder-' zorg". Het gebouw, „De Wildert" genaamd, werd voorheen gebruikt door de Ned. Vereeniging voor Chr. Kolonisatie en Vacantie, en is nu in het bezit van de diaconieën van de Ned. Herv. Kerk in de classis Breda, die het in samen werking met de Vereeniging van Herv. Diaco nieën onderhoudt als herstellingsoord en rust huis voor patiënten van de diaconie en vooral voor hen, die tot den verarmden middenstand behooren. BEVORDERING VAN INWENDIGE ZENDING. De Vereeniging tot Bevordering van Inwen dige Zending hield te Doetinchem een vrijwel voltallige zomervergadering, onder presidium van Ds. V. Roos van Bloemendaal, daar de voorzitter Mr. Di. Schoch om gezondheidsrede nen in het buitenland vertoeft. Na verschillende mededeelingen van den directeur, Ds. J. Groeneweg, die als zoodanig voor 't laatst een bestuursvergadering bij woonde, werd langdurig gësproken over den steun in den volgenden cursus aan de meeste kweekelingen te verstrekken. Het bestuur deed daarby, wat het kon, doch de penningmeester, de heer Cordes, moest telkens tot voorzichtig heid manen. Met het oog op den financieelen toestand was het dan ook onmogelijk aan alle aanvragen van studenten, die als kweekeling wilden aangenomen worden, te voldoen. Van de 21 moesten 7 worden afgewezen. Bespre kingen werden daama gehouden over verschil lende interne belangen en over een eventuee- len opvolger van Ds. Visser, op Ruimzicht. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. C. Cordes en Ds. V. Roos, werden by acclamatie herkozen. In een gecombineerde vergadering van beide besturen op 1 Sept. a.s. zal Ds. Groeneweg officieel zyn werk neer leggen en Ds. H. Visser als predikant-direc teur worden geïnstalleerd. De najaarsverga dering, verbonden met de installatie van de nieuwe studenten, wordt gehouden Donderdag 29 Sept. a.s. BIJBELSCH MUSEUM Woensdag 13 Juli a.s. des avonds 8 uur hoopt Ds. W. E. van Duin, predikant der Géref. Kerk in H.V. te Amsterdam-West, een dienst te houden bij den Tabernakel in het BijbelBch Museum, Hemon.vlaan 19A te Am sterdam. Men voorzie z:-!i lir-f-t t'idig van plaatskaarten ad f0.25, Adres: Stadhouders kade 137, of 's avonds by den ingang. IS HET EINDE NABIJ? Ds. A. B. W. M. Kok, Geref. predikant te Zaamslag, schrijft in het Chr.-Hist. ,.Rott. Weekblad": Aan menig predikant wordt te genwoordig de vraag gesteld: „Gelooft U ook niet, dat het einde der wereld naby is? Er ffP w gebeuren in onzen tijd zóóveel opmerkelijke1 Kon. Besluit, waarbij de Vereeniging voor RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN Ir. het „Staatsblad" is afgekondigd dingen, zóóveel feiten die, naar de Schrift hooger landbouwonderwijs te Groningen wordt zullen voorafgaan aan de wederkomst van j aangewezen als bevoegd om by de faculteit Christus". der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniver- Ik weet het niet. siteit te Groning en een by zonderen leerstoel Ook voor dezen tijd geldt: van dien dag,te vestigen in de agronomie. van die ure weet niemand. Neem preeken en 1 Vermoedelijk zal in October deze leerstoel tijdwoorden uit bijna alle eeuwen, en ge vindt bezet worden door Dr. J. Kuyper, die sinds vrijwel zeker enkele schrijvers, die bewerenj eenige maanden werkzaam is aan het Bota- de mate der ongerechtigheid is vol; geen tijd j njgch laboiatorium aldaar, was boozer dan de onze. nog nimmer de jeugd j zoo opstandig, nog nooit de afval zóó groot KLASSESPLITSING BIJ HET M.O. als nu. De tyd van Jezus' wederkomst kan afwezen. In 1597 „Chr. Middelbaar Onderwijs", orgaan der „Onze God laat ons lederen dag zóóveel vreese nieuwen ™s klasse- lüke teekenen en wonderen hnoren en zien. dateerst toegestaan zal zij" voor de Iemand, die nog een beetje christelijkheid in klassen b« meer dan 30 leerlmgen m zich heeft, z'n hart ineen voelt krimpen». In de twee b» mee' dan 26 dienzelfden tyd merkt men op: „De werken rcpFRANTn TV TIF sfHOOi Gods zijn wonderbaarlijk en onnaspeurlijk en ESPERANTO IN DE SCHOOL tegen den thans naderenden jongsten dag en Het comité tot invoering van esperanto in het einde der wereld worden vele dingen, die de school, bestaande uit vertegenwoordigers tot nu toe verborgen zijn geweest, geopen-1 der vier landelijke Nederl. esperantistenver- baard. Wèl hem. die het met juist begrip aan- eenigingen, heeft een kleine brochure uitgege vaardt en zich daaraan niet ergert". Een an-1 ven waarin propaganda wordt gemaakt voor der die dacht, dat hy precies den datum van I onderwijs.in esperanto op scholen. Twee les- Christus' wederkomst kon vaststellen, plaatste boven zyn geschrift: 'VgyECHTE FRIESCHE HEEREN BAAI) 20-50 cf. per ons vftct punlat aa. voor Jriesdt Aardewerk en Koperwcrlt. Voornaamste Nieuws. Dit zegt het heilig boek, niet ik, Dus is 't gewislijk waar, Hoed U want spoedig staat ge (voor 't gericht. De jongste dag komt zeer nabij. uur per week zouden voldoende zijn om de kinderen in een jaar de taal vol doende te leeren beheerschen. Ook uit metho disch oogpunt zou het rijn aan te bevelen, voor het bevorderen van het krijgen van taal inzicht. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Rotterdam Cal vy ngchool, Toussaint- straat 26, hoofd G. Vlaanderen), W. Buiten- mej. A. Reedijk, aldaar, voor hem onweerlegbaar toeschijnende berekenin-1 hu:s» aldaar, gen tot de overtuiging, dat Jezus Christus in tydelyk. het jaar 1836 zou wederkomen. T V'aSrdl,,?.e" hoofd Fr. Komt het einde spoedig? J- ^Bo°raard)\me'- JL?" Eof."b?.r?' Er zijn theologen die meenen, dat het M. Ma™»8 te Rotterdam voor tgdehjk, Christendom nog in den kinderleeftijd ver- I*-•> Bokhorst te Kamerdt. keert, en de vervolgingen van dezen tijd de booze kinderziekten van het Christendom r';" In 1921 schreef Prof. Dr. de Zwaan (in „V ~a- gen van den Dag"): „Het Christendom is geen ding, waar men zoo eventjes kennis van neemt, er waarvan men „de oorsprong" paar bladzijden uit een tijdschrift, rustig gezeten in een gemakkelijken stoel, even zich laat uitleggenwant het is een zeer en zeer sterk levend iets, dat na zooveel eeuwen wellicht eerst staat aan het begin van zyn eigenlijke ontplooiing". Hoe het zij de teekenen der tijden stem men tot diepen ernst. Het ware woord van den grooten kerkvader Augustinus mogen we wel ter harte nemen: God heeft dien laatsten dag voor ons verbor gen gehouden, opdat we alle andere dagen hem zouden verwachten. DE EV. REF. PFARRGEMEINDE TE WIEN-WEST. Het uitvoerend' comité, bestaande uit df heeren Dr. J. Zalmann, Soest; C. de Geus, Am sterdam; P. van Woerden, Arnhem, verzoekt ons opneming van het volgende: De dringende bede om hulp voor den grooten nood der protestantsche geloofsgenooten in Oostenrijk en speciaal van de Ev. Ref. Pfarr- gemeinde Wien-West, heeft veler hart getrof fen en ons met menige gave verblijd. Verantwoording hiervan wordt hieronder opgenomen. Namens Pfarrer Dr. Richard Thomas betui gen wij allen milden gevers onzen hartelijken dank. Tevens deelen wij op zijn verzoek iets mede over den arbeid in zijn gemeente en wil len wij trachten u een beeld te geven van den nood der gemeente en de vele moeilijkheden, die te overwinnen zyn om de zware taak van herder eener protestantsche gemeente in een land als Oostenrijk, dat zoo diep gebukt gaat onder de geweldige economische en financieele wereldcrisis, ook maar eenigszins te kunnen blijven verrichten. Inderdaad kunnen wy ons niet voorstellen wat het zeggen wil steeds opnieuw de grootste ellende, armoede en honger om zich heen te zien, by de geestelijke- gaarne de zoo drin gend noodige stoffelijke hulp te bieden en dit helaas niet te kunnen. De gemeente, aan den rand der stad Weenen in het midden van groote arbeiderswijken ge legen, telt noK steeds onder haar leden 60% werkloozen. Behajve deze heeft zy als lid menige oorlogsweduwe die een kommervol be staan leidt. Denkt U eens in van 50—60 schil ling (circa 20 Hollandsche guldens) per maand die deze als staatsrente krijgen te moe ten leven. Omdat deze armen vrijwel onmoge lijk de huur kunnen betalen, dreigt voortdu rend uitzetting üit hun woningen en komen zy dan, hoe kan het anders in een hoofdzake lijk Roomsche- en voorts Godlooze omgeving, in hun vertwijfeling bij hun predikant om steun vragen. En voorts de kinderen uit deze arbeiders gezinnen zijn bijna zonder uitsondering onder voed en velen tuberculeus. Met welke een blijdschap schreef ons Pastor Thomas, dat hy met de ontvangen gaven reeds menige weduwe te hulp had kunnen ko men en het mogelijk was zes kinderen naar een herstellingsoord te zenden. Echter zyn er nog circa 50 kinderen die uitzending naar een Erholungsheim dringend noodig hebben. Heerlijk is het, dat wy niet tevergeefs heb ben gevraagd en eenigszins al dit leed hebben kunnen helpen verzachten. Maar het was slechts een begin, er is meer noodig, dringend noodig. Kom schenk ons Uw gaven, ook de kleinste is welkom; hoe groot is ons voorrecht in om standigheden te zyn te kunnen zeggen en doen: „Het is zaliger te geven dan te ontvan gen". Het postgironummer van den Penningmees ter van het Comité voor de Evangelische Re- formierte Pfarrgemeinde Wien-West, den heer P. van Woerden te Arnhem, Burg. Weerts- straat 39 is 192872. (hoofd J. Bouman). mej. 4. H. Wemmers te Bruinisse. Tegen 1 Sept- Hylaard (hoofd J. Wobma), mej. H. Bakker te Sneek. Nieuwlande (hoofd H. Hazenberg), mej. B. M. G. ten Kate te Steenwyk. 4e-D o r p (Chr. Nat.), J. R. d. Beukei te Bussum. Gemengd Nieuws. HET TRAMONGELUK TE PEIZE. Wy vernemen nader, dat de verongelukte machinist van de stoomtram Groningen- Drachten een vrouw en twee kinderen achter laat en pl.m. 40 jaar oud is. Van de koeien, die het ongeluk hebben ver oorzaakt, zyn twee gedood, terwyl drie een poot zyn afgereden. Het is nog niet bekend van wie de koeien waren. De machinist is met zijn hoofd bekneld geraakt in de draden van een hek, waartegen de locomotief was opgereden. Daardoor is hy niet. zooals de con ducteurs, in staat geweest van de tram te springen. Drie wagens zyn geheel vernield, twee zyn weer op de rails gebracht, men is bezig een derde weer op de rails te plaatsen. Passagiers worden per bus vervoerd, terwyl het goederenverkeer stil staat. Een troepje padvinders met Hakenkruisen op hun uniform, hebben gistermorgen in de omgeving van het J. D. Meyerplein te Am sterdam last ondervonden van een aantal per sonen. Deze zyn de padvinders te lijf gegaan en hebben hen de kruisen van de uniformen getrokken. De padvinders zyn naar alle kanten gevlucht. De politie, die tusschenbeiden kwam, heeft de jongelieden, waarvan er twee in het Bureau J. D. Meyerplein waren gevlucht, in bescherming genomen. Zy zyn toen onder verdere bescherming eerst gebracht naar het vergaderlokaal van de fascisten op de Prinsen gracht en later naar de jeugdherberg in de 3e Schinkelstraat. TE WATER GERAAKT. Te Amsterdam is gister een jongen van 11 jaar al spelende in een der kanalen bij de nieuwe markthallen geraakt. Het gelukte door duiken den jongen spoedig boven water te halen. Hoewel hy reeds bewusteloos was kon den door toepassing van kunstmatige adem haling de levensgeesten worden opgewekt. De Geneeskundige Dienst bracht den drenkeling ter verpleging naar het Wilhelmina Gasthuis. INBRAAK Bij de winkelier van de Rudolphstiehting is in den nacht van Donderdag op Vrijdag ingebroken. Door een raam is de dader naar binnen gekotaen. Na wegneming van het geldkistje met kasgeld, zilveren horloge met ketting en vulpen, heeft hij door de deur de woning verlaten. De politie doet onderzoek. Te Lausanne is een overeenkomst bereikt en hedenmorgen plechtig onderteekend. De schadevergoeding behoort door dit verdrag feitelijk tot het verleden. In de Ontwapeningsconferentie is de dis cussie over het plan van Hoover beëindigd. Prof. Rutgers hield een krachtige rede vóór het Amerikaansche plan. De Amerikaansche oceaan vliegers Mattern en Griffin hebben bij Minsk moeten dalen. Zij zijn daarbij gewond. Benoeming van een regeeringscommissaris en van bestuursleden der crisis-zui vel centrale De vertrekdatum van de Dempo is nog on bepaald. Ons ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.: Overdenking: Tot vrede geroepen. Van de Vrede des harten, vers door John Ietswaart. Van boeken en schrijvers: Vlaamsche en Italiaansche novellen, door P. J. Risseeuw. Het verhaal van deze week: Uitgestoo- tene, door Phé Wijnbeek. Van Bonte Dingen, door G. K. A. Nonhebel. De St. Bavo, door A. W. Verhorst (met reproducties naar het werk van den schrijver). Feuilleton: Uw Vader weet, door M. G. Bakhoven-Michels. Jeugdrubriek. Kleuterkrant je. Rechtzaken DE AANVARING VAN DE CORNELIA B Xederlandsche motorschip G< Dultsche stoomschip August Haaks lichtschip tijoens mist trd. In do gegev< had laatstgemeld Raad uitspraak de kade Is geloopen. lordeel dat dl. HAR'ATÜBOOT AAN DE GROND DE MALLINES IN ZINKENDE TOESTAND Vanochtend omstreeks half zes heeft op de Westerschelde een aanvaring plaats ge had tusschen het ss. Mallines van den dienst van Harwich naar Antwerpen en een tankboot; de Mallines kreeg ernstige schade en begon onmiddellijk water te maken. Het stoomschip is toen ter hoogte van den Een- drachtspolder op de plaat gezet om zinken te voorkomen. Uit Terneuzen zijn onmiddellijk sleepbooten ter assistentie vertrokken. Een andere opkomende reddingsboot voor Ant werpen die even later de plaat, waar de Mallines op het droge was gezet, moest passeeren, is langs zij gekomen en heeft de passagiers van het beschadigde stoomschip overgenomen. De aanvaring geschiedde tij dens dikke mist Omtrent deze aanvaring vernemen wij nog het volgende: Even boven Terneuzen lag een plaatselij ke dichte mistbank boven het water. In ver band hiermede was de Mallines voor anker gegaan. Tegen halfzes hedenmorgen werd het schip door de tankhoot Hanseat uit Dan zig midscheeps aan stuurboordzijde aan gevaren. De schok was zeer hevig en de Mallines kreeg ernstig averij. Doordat het water de machinekamer binnendrong was het noodzakelijk het schip aan den grond te zetten. Hiervoor werd de plaat dwars van den Eendpachtspolder gekozen. Dit was mo gelijk, omdat de aanvaring geschiedde tij dens hoog water. De Hanseat. die vermoe delijk ook averij heeft opgeloopen. is door gevaren naar Antwerpen. Onmiddellijk werd assistentie gevraagd en 3 sleepbooten: de „Goliath", de „Raymond" en de „Sirius". die te Terneuzen gestationeerd lagen gingen ter assistentie. Ongeveer 1 uur na de aanvaring kwam de Harwichboot „Vienna", welke weekend- tochten van Engeland naar België maakt, de Westerschelde opstoomen. Het schip draaide bij. De drie sleepbooten hebben daarop de ongeveer 80 passagiers van de Mallines naar de Vienna overgebracht Dit geschiedde zonder ongelukken. Bij laag water kan de Mallines ongeveer droog komen te staan en men zal dan trach ten bet gat voorlooplg te dichten. Bij hoog water zal men vervolgens trachten het schip los te brengen, het pogen boven wa ter te hcuden en naar Antwerpen te sleepen. OOST ZEEDIJK No. 228. R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN B0ERENGAÏ

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1