VRIJDAG 8 JULI 1932 IN DE HEILSTAAT AAN ALLES TE KORT De Russische arbeider heeft het slechter dan onze werkloozen De redacteur van de roode pers, de heer Matthijsen reist op dit oogenblik met de „Intoerist" in Rusland en het getuigt van moed, dat hij in zijn blad de dingen zegt, zooals hij ze ziet. We geven enkele citaten: „Het leven is hier duur. Zelfs het onont beerlijke boven het te kleine minimum, dat den loonarbeider toegemeten wordt is peper duur, cn luxe dit is al het niet-onont heerlijke is extra gepeperd van prijs en daarna verdubbeld. Wat kan de arbeider nu onder deze om standigheden voor zijn loon koopen? Wittebrood is luxe. Dat krijgt de arbeidei niet Een puntbroodje dat bij ons een paar centen kost kan voor een uur-loon niet wor den gekocht Onder den roebel is het niet te Het roggebrood kost 17Vz cei}t het K.G. Het nominaal-hoogere uurloon in aanmer king genomen scheelt dat niet zooveel met den Hollandschen prijs. Al hebben wij voor minder geld goed tarwebrood. Het groote verschil zit hierin, dat de Hol- landsche arbeider zooveel brood kan koopen als zijn geld toereikt, en dat de Russische gerantsoeneerd wordt Wat des te erger is daar de mogelijkheid om het tekort met an der voedsel aan te vullen heel gering is. Aardappels zijn heel schaarsch, vet ook, van vleesch, melk, boter en margarine is geen sprake. Door de schrale rantsoeneering en de schreeuwende duurte van andere levensmid- delen is het brood tekort nijpend in dit land, dat tarwe en rogge bij scheepsladingen ex porteert. Een onoogelijk stuk toiletzeep kost in alle winkels 1.20 roebel, ruim anderhalf uur loon. Voor een gulden koopt men in Holland ge makkelijk vijf of zes betere. De tram is goedkoop, 15 kopeken, een vijf de van een uur loon; en de wagens zijn dan ook altijd vol; (uitpuilend vol, zit-, staan- en hangplaatsen. Conducteurs zijn er niet. Hun dienst, die onnoemelijk veel onaangenamer is dan op een Amsterdamsche tram, wordt door een vrouw waargenomen. Zeer vaak ook de wagenbestuurder een -ster. Het ga er niet minder goed om. Nog een goedkoop artikel heb ik ontdekt: lucifers. Twee kopeken het doosje. Wel niet noemenswaard duurder dan in Holland, maar veel slechter. Eieren zijn op een hoogst enkel uitzon deringsgeval na voor arbeiders alleen in den straathandel verkrijgbaar: 10 stuks voor 7 roebel. Bijna een uur-loon per stuk. Boter verkoopt de coöperatieve winkel der bedrijven niet, de staatswinkel evenmin. Op de Bazar kost zij 30—85 roebel het K.G.; bijna een week loon. De bevoorrechte groe pen, die hun inkoopen in de Sovnarkom mogen doen, betalen er 5 roebel het K.G. Suiker kost 61 kopeken het K.G. het loon voor 50 minuten werk. Maar de winkels zijn gauw uitverkocht. De aanvulling op de markt moet met 10 roebel het K.G., 13 loon worden betaald. Een kip kost 10 tot 18 roebels in den vrijen handel. In de officieel toegelaten winkels is het artikel niet te koop, evenmin als vleesch. Daar in de woningen der gewone arbei ders gas ontbreekt, moet op petroleum wor den gekookt. Iedere familie krijgt 10 kan per maand. Een kubieke meter hout kost in den winter 75 80 roebel, 14 dagen loon Kolen zijn heel schaarsch. In den winter wordt kou geleden. Kleeren en schoenen zijn haast niet te be talen. Uit de étalage van een coöperatieven winkel noteerde ik de volgende prijzen: een vrouwenmantel, zooals in Amsterdam geen arbeidersvrouw zou willen dragen, 113.50 roebel; een japon van crêpe de chino 195.65 roebel; vrouwenhoedjes, zooals ze bij ons op de markt verkoopen, 27.20 roebel en 30.60 roe bel; het weekloon van een arbeidster; een halfzijden blouse 61.50 roebel. De gelukkigen, die een bon bemachtigen, betalen voor grove werkschoenen, 10 roebel. Buiten de bon 25 a 30 roebel. _,De huren zijn laag. In een der nieuwe fabriekswoningen de eenige, die naar onze begrippen bewoonbaar zijn betaalt een arbeider voor twee kamers en een keu ken 10 roebel. Dat is de helft van de huur pener (maar dan grootere) arbeiderswoning in een Ilollandsche stad. De overgroote meerderheid verwoont nog iets minder, maar woont dan ook zeer bekrompen en slecht. Het deel, dat voor kleeding en voeding beschikbaar blijft is dus niet grooter dan in Holland. En voor dit deel.koopt de Ilolland sche arbeider een veelvoud van wat de Rus sische arbeider krijgt. Terwijl zijn vrouw en hij er geen uren voor in de rij behoeft te staan. Sinds ik in 1926 in Rusland was, zijn de looncn verdubbeld. Wat mij niet verwondert. Want herhaaldelijk heb ik van loonsverhoo- gingen van 10 en 25 pet. gelezen. Maar de prijs der waren is misschien drie of viermaal zoo hoog geworden. Het is veel bezwaarlijker geworden, deze waren te koo pen. De verscheidenheid van artikelen is met meer dan de helft verminderd. Materieel had de Russische arbeider het toen niet beter dan onze werkloozen. Nu heeft hij het veel slechter." Hier hoeft geen woord bij. WAT GEBEURT ER IN DUITSCHLAND? GEVAARLIJK SOLDAATJE SPELEN NOORD TEGEN ZUID (Van onzen Duitschen correspondent). Trommelgeroffel. Bazuinengeschal. Haken kruisvlaggen wapperen in den wind. Bruine blouses. Bruine pantalons. Bruine laarzen. Hakenkruis op de das, op de jaskraag, op de mouwen, in het knoopsgat. S. A. marcheert met militair élan door de straten van Ber lijn en zingt: „Für Hitler gehn wir in den Tod!" Geestdriftig publiek steekt de rechter arm in de hoogte en brult: „Heil Hitier!" Duizenden voetgangers en fietsers komen achteraan. Alles jubelt en lacht. Een golf van geestdrift glijdt over de stad. De vreemdeling die naar Duitschland komt en dit alles niet kent, waant zich in de dagen van het uniform-vermaak van vóór den oorlog, en vraagt zich af: Maar heeft men hier dan heelemaal niet geleerd Wij moeten er ons aan wennen, in Noord- Duitschland met deze S.A. als een belang rijke factor in het politieke leven rekening te houden1: Mecklenburg, Oldenburg, Bruns- wijk, Hessen, Anhalt en andere Duitsche staten hebben een zuiver nationaal-socialis- tische regeering of een coalitie van natio- naal-socialisten en Duitsch-nationalen. In Pruisen zal het gewicht van 162 nationaal- socialistische volksvertegenwoordigers in de komende tijd zwaarder wegen dan dat van 128 sociaal-democratische zetels, zooals we die tien jaar lang beleefden. Wanneer de rijksdagverkiezingen een normaal verloop hebben, dan zullen we over een maand een reeks hooge zetels bij de politie door natio- naal-socialisten bekleed zien, want het na- tionaal-socialisme zal tot een regeerings- partij zijn gegroeid. Beleefden wij het niet reeds in Breslau, dat de Hitler-bataillons bij klaarlichten dag door de stad marcheerden zonder het gebruikelijk escorte der politie? Het herstel der S. A. troepen had in haast alle Noord-Duitsche landen een kalm loop. In een tijd van politieke wrijving mo gen wij ons door locale botsingen niet laten misleiden. De beteekenis van zulke com plicaties mag niet overschat worden. Hitier marcheert Veel moeilijker en gecompliceerder was Beieren, Baden, Wurtenberg en Hessen weerden zich energiek tegen de verordenin gen van Hindenburg inzake de opheffing van het S. A. verbod. In den Beierschen landdag leidde dit verzet tot heftige toonee- ien, zoodat een aantal nationaal-socialisti- sche afgevaardigden van de zitting voor een bepaalden tijd werd uitgesloten. Zulke i vallen en maatregelen zullen de verhouding tusschen de Beiersche staatsregeering en de nationaal-socialistische partij niet beter ken, temeer, waar de Beiersche minister president dr. Held tot de felste tegenstanders van de Hitler-beweging in het centrum in casu de Beiersche volkspartij moet gerekend worden. De nationaal-socialistische organen verlangen derhalve de rijkaexecutie tegen Beieren. Zij beroepen rich op artikel 48 van de grondwet, waardoor de rijkspre sident in staat wordt gesteld, een land, dat de hem door deze grondwet opgelegde ver plichtingen niet vervult, met gewapende macht hiertoe te dwingen. Practisch wil dat zeggen: groote troepenafdeelingen van de rijksweer moeten naar Beieren en Baden marcheeren om de staatsregeeringen tot het vervullen van Hindenburgs verordeningen te bewegen, hetzelfde dus, wat in 1923 tegen 't roode Saksen en Thüringen werd onder nomen! Dat beteekent: Reichsrccht bricht Landsrecht! Voordat de rijksregeering hiertoe overgaat zal zij zich moeten afvragen, of de landen niet wettelijk bevoegd zijn, zulk een nood- erordening onder beperkende bepalingen te aanvaarden. Men zal zulk een opvatting hoogstwaarschijnlijk van de hand wijzen en in dat geval zal het de taak der juristen zijn een begaanbaren weg voor beide partijen te vinden. Noodzakelijk is een oplossing, die het noemen van do Main als scheidingslijn tusschen Noord- en Zuid-Duitschland verhin dert Het is aan geen twijfel onderhevig, dat het overgroote deel der Zuis-Duitsche be volking aan de door Bismarck bewerkstel ligde rijkseenheid met heel zijn hart is blijven hangen. Reeds doet het sensationeele gerucht de ronde, dat Beieren voornemens is zich onder de dynastie der Wittelsbachers van Noord-Duitschland, speciaal van Prui sen te scheieden. Wie 't voorrecht had, ooit met den voormaligen kroonprins van Beieren over dit thema van gedachten te wisselen, die weet, dat prins Rupprecht voor zulk een plan niet te vinden zou zijn. Wel zal men in Berlijn bij alle doortastendheid den Beierschen staat den indruk van voog dijschap moeten sparen, want dit machtige land wil door het rijk niet „geonassregelt" worden. Beierens gevoel van zelfstandigheid mag niet onnoodig worden geprikkeld. Ber lijn moet beseffen, dat Oostenrijk en Frank rijk sedert den oorlog om de sympathie van Beieren gewedijverd hebben; moet bedenken dat Frankrijk nog steeds een eigen gezant schap in München onderhoudt Eén ding staat vast: noch het thans ver boden Rcode Front der communisten, noch de Staalhelm der Duitsch-nationalen, noch de Rijksbanier der republikeinen, noch eenige andere politiek getinte organisatie is er de laatste elf jaar in geslaagd, zooveel ministers in een precaire situatie te brengen, zooveel opschudding te veroorzaken. zo< spanning in het politieke leven te brengen als de nationaal-socialistische S.A. sedert de opheffing van het S. A.-verbod. Mochten zij, die zoo nu en dan eens naar Duitschland komen, dit ziende met groote bezorgdheid huiswaarts keeren, dau denke men slechts aan de spreuk: „Nichts wird heiss gegessen als wie es gekocht wird!" HEEFT HITLER TROUWPLANNEN (Van onzen Duitschen correspondent) Via Engeland, waar men voor de particu liere aangelegenheden van andere menschen nog altijd veel tijd en belangstelling beschik baar heeft loopen in Berlijn berichten binnen omtrent Hittlers aanstaande verlo ring met niemand minder dan mevróuw Winifred Wagner, de weduwe van Siegfried Wagner, die sedert het overlijden van zijn grooten vader de muzikale leiding in Bay- reuth voor zijn rekening had genomen. Dat mevrouw Winifrid Wagner over veel energie beschikt, bleek juist dezer dagen uit een conflict tusschen haar en den RerJijn- schen Philharmonie-dirigent Furtwangler, een Wagner-specialist van wëreldrepütatie. In tegenstrijd met een afgesloten contract eischte mevrouw Wagner de*absolute leiding der Wagnc-r-opvoeringen in Bayreuth. Toen FurtwSngler op dezen merkwaardigen eiscb niet wenschte ih te gaan, ontstond er vrij scherpe, briefwisseling tusschen beide par tijen. welke in de dagbladpers' der gansche wereld groote opschudding teweeg bracht Aanvankelijk werd gedacht, dat er wrijving bestond tusschen Furtwéngler en Toscanini, maar in een uitvoerig artikel deelde de Eer lij nsche ddrigent me»de, dat hiervan geen sprake was. Hij wenschte zich in zijn muzi kale leiding to Bayreuth- door niemand, dus ook niet door mevrouw Wagner, beïnvloed te zien en deelde haar derhalve mede, dat hij zich als dirigent terugtrok. Tallooze spe cialisten op het gebied van muziek hielden zich sedertdien met dit conflict bezig en haast allen namen partij voor Furtwangleri herinnerden aan diiens overweldigend succep van de vorige maal en stelden de vraag, of mevrouw Wagner hier werkelijk in het be lang van de Wagner-feesten in Bayreuth heeft gehandeld? De Engelsche bladen beweren thans, dat deze vrouw, die de meest Duitsche muziek vertegenwoordigt, den meest Duitschen man Adolf Hitler wenscht te huwen, om hiermede haar vier kinderen een tweeden vader te geven. Het is bekend, dat Hitier reeds gerui tijd tot mevrouw Wagner in vriendschappe lijke relatie staat; na de jammerlijke mis lukking van zijn Münchener putsch in No vember 1923 moet Hitler in Huis Wahnfried asyl gevonden hebben. Spotvogels beweren, dat niet slechts verstandelijke en politieke maar ook muzikale overwegingen den 6toot tot deze verloving geven: Adolf ver staat het immers meesterlijk, millioenen anderen naar zijn pijpen te laten dansen! Mevrouw Wagner is van Engelsche af komst, een geboren Williams en werd op gevoed bij haar pleegvader Klindworth. Door hem en de bevriende familie Bechstein werd zij in de tradities van Bayreuth bin nengeleid. Den 22 September 1915 trad zij in het huwelijk met Siegfried Wagner en daar dit veelbesproken huwelijk in den oorlog viel, noemden vrienden hem schertsend een ;,Kriegsgewinnler". U'Jt dit huwelijk zijn twee zoons, Wieland en Wolfgang en twee dochters. Friedelind en Verena geboren. Toen Siegfried Wagner Juli 1930 vrij plot seling, juist tijdens de voorbereiding dei Wagner-Festspiele, te Bayreuth overleed, be sloot zijn vrouw Winifre.d de traditie van Huis Wahnfried. bijgestaan door voortreffe lijke raadslieden, voort te zetten. Sedertdien hoorde men beweren, dat zij zich niet slechts op het gebied van kunst en muziek, maar minstens evenzee^ op dat der politiek be weegt, dat zij in haar overtuiging meer en meer naar het radicalisme overhelde. Moch ten deze geruchten op feiten berusten, dan zou een verloving en huwelijk met Adolf Hitler op de logische lijn liggen. Gemengd Nieuws. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Gistermorgen is op den onbewaakten over weg te Rottum bij Heerenveen de zeswielige melkauto van den melkrijder Jelle Brats uit Delfterhuize, beladen met ledige melkbus sen, gegrepen door den trein uit Zwolle, die te 13.10 uur in Heerenveen aankomt. De bine werd van de auto afgerukt, terwijl bestuurder in een sloot werd geworpen. Deze bleek ernstig aan het hoofd gewond te zijn en is na voorloopig door Dr. Frik verbonden te zijn, per ziekenauto naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd. De auto was geheel vernield, terwijl de ledige bussen overal ver spreid lagen. Er is proces-verbaal opge maakt. DE INBRAAK TE MEDEMBLIK Eenige kinderen hebben Woensdagavond bij de Sluis in de Wieringermeer een kistje gevonden, hetwelk kerksieraden bevatte, af komstig van den inbraak in de R.K. Kerk op 30 Juni1 Juli. Echter waren daarvan.de juweselen afgetrokken. Ook het geld hebben de inbrekers medegenomen. Tot heden zijn nasporingea vruchteloos. VERDRONKEN ..Bij Sluiskil in de gemeente Terneuzen is Woensdag bij het zwemen in het kanaal ver dronken de 36-jarige J, B., werkzaam op die ammoniakfabriek te Sluiskil. De man laat een vrouw met vier kinderen achter. VERDUISTERING. "Te Amsterdam heeft een schilderspatroon aangifte gedaan dat zijn gewezen compag non te zijnen nadeele een bedrag van f 1800 heeft verduisterd. GRAANSILO AFGEBRAND. Te Winschoten is de graansilo van den heer Kuiper afgebrand. DE BOER ALS DETECTIVE HIJ plukte aardbeien toen de dief er was. De landbouwer K. te Etten miste uit zijn kaslade een bankbiljet van f 20. In plaats van onmiddellijk de politie hiermede in ken- his te.stellen, besloot hijzelf als defectieve op te treden. In de open Iade deponeerde hij een portemonnaie met een bankbiljet van t 10 en heel wat klein geld en ging kalm aardbeien plukken in afwachting van de dingen die komen zouden. Wie beschrijft echter zijn verbazing, toen bij zijn thuis komst bleek, dat èn portemonnaie èn inhoud verdwenen waren, zonder dat de dief eenitr spoor had achtergelaten. Thans deed hij ech ter aangifte bij de gemeentepolitie, die om trent den dader op het oogenblik nog volko men in het duister tast GEVAARLIJKE STIER Woensdagmiddag is de landbouwer C de H. in de Rondeloeperpolder onder Nieuwer Amstel bij het losmaken van een stier, door het dier op de horens genomen en tegen den grond gesmakt. Hierbij weiden hem drie ribben gebroken terwijl ook zijn neusbeen verbrijzelfd werd. De stier kon door te hulp geschoten per soneel tenslotte worden gegrepen. BRAND Men meldt, ons uit Dussen: Door onbekende oorzaak brandde de boer derij van den heer v. Dijk alhier, tot den grond toe af. Bijna al het huisraad ging ver loren en tevens twee auto's. Naar wij ver nemen vermoedt men, dat hier kwaadwil ligheid in het spel is. Uit Oost-lndie EEN TEXTIELFABRIEK IN NED. INDIE In verband met de plannen tot oprichting eenër textielfabriek in Ned.-Indië verneemt Aneta-Iiolland, dat de Intern. Crediet- en Handelsvereniging te Rotterdam zich tot de Indische reReering heeft gewend met het veraoek aan het nieuwe bedrijf steun te ver- leenen. De Internationale heeft verzocht de invoerrechten op garens af te schaffen. 12 JAAR LANG HEVIGE MAAGPIJNEN Hoe mevr. v. d. B. deze voor goed kwijtraakte Een opgetogen brief uit Arnhem „Met dit schrijven wil ik U mijn allerhar- telijksten dank betuigen voor de schitterende resultaten, die ik door het gebruik van Kruschen Salts verkregen heb. Ik leed namelijk meer dan 12 jaar aan maagpijn. Wat ik daar al niet mee afgesuk- keld heb is haast niet te gelooven. Van alles heb ik al geprobeerd, doch zonder resultaat; 't werd steeds erger. Bij 't minste wat ik at of dronk had ik vreeselijke maagpijn, gp- volgd door brakingen, tot al het eten er weer uitkwam. Ik had dan ook al lang alle hoop op herstel opgegeven, toen ik op zekeren (voor mij gezegenden) dag, bij mijn ge huwde dochter te Amsterdam zijnde, van deze den raad kreeg 't eens met Kruschen Salts te probeeren. Op haar aandringen kocht ik 'n klein potje en ziet, waar ik zeil al heelemaal niet meer op rekende, gebeurde. Reeds na twee weken gevoelde ik mij al een hoop beter. De maagpijnen werden minder, en ik kon al zonder dat ik er verder last van had het een en ander gebruiken. Nog durfde ik niet aan een algeheelo beterschap te ge looven. Dat «as volgens mij te mooi om waar te zijn. Wie schetst echter mijn blijdschap en dankbaarheid nu ik met vreugde kan getui gen, dat ik werkelijk door 't gebruik van Kruschen Salts geheel van mijn maag- bezwaar af ben. Ik gebruik 't nu ruim 8 maanden volgens voorschrift, eiken morgen een theelepeltje in de thee, en ben nu van alle pijnen af. Ik kan weer alles mee eten zonder er later hinder van te hebben. Ik voel mij een geheel ander mensch, en zie er ook veel beter uit sinds ik met Kruschen Salts begonnen ben. Ik zal dan ook Kruschen Salts bij al mijn kennissen aanbevelen en raad een ieder aan het eens met Kruschen Salts te probeeren. Ik geef U het recht dezen brief in zijn geheel of gedeeltelijk naar eigen goeddunken te publiceeren en noem mij. Uw dankbare patiënt B. v. d. B., Arnhem." Wat Kruschen Salts deed voor Mevr. v. d. B. deed het reeds voor tallooze anderen, endat kan het ook doen voor U. De „kleine dagelijksclie dosis" spoort de maag sappen aan tot betere werking, veroorzaakt een geregelde, gezonde spijsvertering en zorgt, dat de afvalstoffen eiken dag, zacht en volkomen, uit het lichaam verwijderd worden. Reeds spoedig nadat U met Kruschen Salts begonnen bent. zullen de maagstoornissen uitblijven. U zult zich algemeen veel gezon der en opgewekter voelen en van Uw voed sel kunnen genieten "zonder die afschuwe lijke pijnen naderhand. En bovendien zult U ondervinden dat herstel door Kruschen blijvend is! Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) ONDERWIJSREGELINGEN. SOERABAJA, 7 Juli (Aneta). De Directeur van de II. By S. alhier ontving de volgende drie besluiten: le. leerlingen, die een klas moeten dóubleeren en in de volgende klasse Weer blijven zitten, zullen van de school worden verwijderd; 2e. leerlingen, die blij ven zitten kunnen op voorstel van de direc teuren van de school worden verwijderd, indien naar hun oordeel de leerling geen kans van slagen maakt; 3e. ook zonder dat voprstel is hun verwijdering mogelijk door den directeur van het Departement van On derwijs en Eeredienst GEEN SOLLICITANTEN. SOERABAJA, 7 Juli (Aneta). Op den op roep van de gemeente Soerabaja van solli citanten voor de nieuwe betrekking van ac countant is geen enkele sollicitatie binnen gekomen, zoodat, de oproep in de Nederland- sche bladen zal worden geplaatst Radio Nieuws .VRIJDAG 8 JfL 2.55 K al u n d b o s\im: AVRO. Residentie-orkest, try: Concert. Iiau: Symphonie-orlcest, i NCRV: Concert i NCRV: Gramofooninuzlek VARA: Gr! n: NCRV. Handenarbeid, n: NCRV. Radio-doKter. n: NCRV A. J. Herwlg. Border- rsum VPRO: Cursus: Godsdien- n"SNCRV Dn Sanders: Bescher- NCRV. Politiebericht VPRO. Persberichtei VPRO. Persberichtei 14.00 Huiz 14.10 Hi 1 v 15.15 Hilv 15.50 D a v 16.00 Huiz l"6.nn Hilv ZATERDAG S JULI sum: VARA Gramotoc i KRO: Trio sum VARA: Septet i KRO: Sextet i KRO: Gramofo< s u inVara. Gi sum VARA: Or.. KRO: Grajnofooni i VARA: Septet VARA: Vacant)o In eigen 19.45 Hilversum VARA: „Bij de pomp" Kinder uurtje» 14.30 Huizen KRO Kinderuur EEN KRACHTZENDER IN LUXEMBURG. Op Vrijdag Nederlandsche programma's Op 1 Augustus a.s. zal een nieuwe Luxem. burgsche zender, onder beheer van de Com pagnie Luxembourgeoise de Radio Diffusion haar uitzendingen aanvangen. Dezo zender is gebouwd nabij het dorp Junglinster en ligt op 35 K.M. afstand van Luxemburg en heeft een antenne-energie van niet minder dan 200 K.W. De uitzendingen geschieden op een golflengte van 1250 Meter. Wij vernemen omtrent dezen radiozender, dat zich in Nederland een groep heeft ge vormd, die de Nederl. programma's op dezen zender zal verzorgen. Het Nederland sche programma zal eiken Vrijdag worden uitgezonden. SOERABAJA, 7 Juli (Aneta). De Indischd Courant meldt, dat de begrooting van de stadsgemeente Soerabaja voor het dienstjaar 1932 nog niet door het College van Gedepu teerden van den Provincialen Raad is goed gekeurd. Dit houdt verband met verschil van inzicht, inzake de gevolgde begrootingstech- niek. KAPITEIN KLAKKEBOS GAAT NAAR AMERIKA J 45. Terwijl kapitein Klakkebos met zijn arme verstuikte beenen door de anderen ondersteund werd, begaf het gezelschap zich weer naar de plaats, waar ze zoo gezellig gezeten hadden. Toen ze er aankwamen, ble- se verbaasd staan: een jonge beer, schijn baar een telg van de oude, die daarstraks den vrede zoo wreed verstoord had, had zich e^n der wijnflesschen meester gemaakt. 46. Maar aangezien veel wijn voor een beer evenmin goed is als voor een mensch, stond het beest te waggelen op zijn beenen en viel. tenslotte geheel verdoofd in professors stoel neer. Nu durfden de anderen naderbij te ko men. „Dat beertje nemen we mee als aan denken" zei kapitein Klakkebos. Nu, daar wa ren ze 't allemaal mee eens, en zij besloten het alvast maar in de boot te brengen. (Wordt Maandag vervolgd DE VAL VAN KONSTANTINOPEL Door LEWIS WALLACE Naar het Engelsch door ALMA De Vorst van Indië was een zeer voorzich tig man. Hij dacht er niet aan den kapitein in het geheim te nepien. Na dus Plati te hebben rondgèvaren, voer het scheepje af naar Prinkipo en Halki, door Griekschen smaak en weelde in ware lusthoven her schapen. Daar bleef het schip liggen, dien nacht cn den volgenden dag, terwijl de pleizierreiziger zich vermaakte met het doen van uitstapjes naar de kloosters en de naburige heuvelen. Den tweeden avond, toen het volkomen windstil was, nam hij de sloep en ging op zee roeien, nadat hij zich voorzien had van wijn en water, dit laatste in een nieuwen waterzak, opzettelijk voor de reis aange schaft. Als hij wat lang uitbleef behoefde de kapitein niet ongerust te worden, zei hij, want Nilo was een uitmuntend zeeman en sterk genoeg om een stootje te weerstaan. Rondom Prinkipo waren verscheiden plei- zierbootjes. Het zingen der opvarenden klonk ver over de door de maan verlichte zee. Zoodra zij buiten het gezicht en geh< waren zette Nilo alle krachten hij, zoodat zij twee uren na middernacht bij de uitstekende punt van Plati waren. Van daar uit was de ï'uinc gemakkelijk te bereiken. Evenals den vorigen keer, toen het be graven der schatten het doel van den tocht was, werd ook nu de groote sluitsteen op zij geduwd, waarna, do Vorst op handen en luiieön de nauwe gang inkroop. Hij was in spanning. Als da kostbare steenen ontdekt (W waren en weggenomen, zou hij de reis moeten uitstrekken tot Jaffa, om de Jeruza- lemsche schatkamer te kunnen bereiken. Maar het zwaard van SaJamo, dat was niet te vergoeden.... dat verlies zou onherstel baar zijn. De steenen brokkelden af, de doorgang was somber, de voortgang langzaam. Hij moest letterlijk iedere duimbreed gronds vóór zich bevoelen; zijn handen gebruiken zooals een rups haar voelhorens gebruikt; maar hij klaagde niet, die bezwaren juist hadden hem de schuilplaats in de eerste plaats doen kiezen. Eindelijk kwam hij een trede lager en onderzocht met de linkerhand den zijmuur totdat hij een spleet in de rots voelde. Dat was de plek die hij zocht. Bij onzeker lamplicht, met hamer en beitel ge wapend had hij daar lang, heel lang geleden een gleuf uitgehold, naar binnen breeder en dieper wordende. Het was niet moeilijk ge weest de ruimte voor het oog te verbergen, Drie of vier van de steenen werden ver wijderd... en toen kwam de schapenvacht, die den ouden Nilo had toebehoord, te voor- In weerwil van de duisternis kon hij niet nalaten het pak los te maken. Het zwaa was er veilig en wel! Hij trok het uit de scheedc, draaide het om en om, kuste het robijnen gevest en vermeide zich in de macht, die deze reliquie bevat. Daarnaast lag do waterzak. Hij tikte en klopte er op cn .vond alles in orde. De juweelen en de groote smaragd, alles was nog aanwezig. Hij nam de zakken op en tcLde ze... negen. Hij herinnerde zich hoe hij tienmaal die gang had moeten doorkruipen om zijn schatten te bergen en begon ze er nu op dezelfde wijze uit te balen, totdat alles veilig in de boot gebracht was. Op den terugtocht maakte hij nieuwe pak jes .gebruikte zijn mantel om het zwaard in te wikkelen en den nieuwen waterzak voor de zakjes met juweelen. Ik heb er genoeg van zei hij tot den kapitein, toen hij zich tegen den middag ver moeid op het dek liet neervallen. Ik ver lang naar huis Wij zouden kunnen lan den als het donker is, voegde hij er een oogenblfik later bij. Maar lang voor zonsondergang zijn wij in de haven. Welnu de Bosporus is groot genoeg; ga tot Buyukdéré en zoo terug. Maar, Heer, de wacht aan de poort moest eens weigeren u door te laten! De Vorst glimlachte, en gedachtig aan de juweelen in den waterzak, zoo achteloos naast hem neergeworpen, zei hij. Wind het anker maar op! De bezorgdheid van den kapitein nleek overbodig te zijn. Toen de Vorst te midder nacht aan wel stapte, fluisterde hij zijn naam den hoofdman der wacht bij de poort van Blacherne in, liet een geldstuk in de beambtelijke hand glijden en werd zonder verder onderzoek doorgelaten. Op straat zag niemand iets ongewcons in den ouden man, die een mantel over zijn arm droeg en ge volgd werd door een bediende met em half gevulden waterzak over dén schouder. De Vorst was in een opgewekte stemming. Over één zaak was hij in het onzekere. Hij had zoo straks de hoogte van Candille ge- !zien. een tooverachtige verschijning in den maneschijn, en terstond had zijn verbeel ding haar gekroond met een Indischen trant, van het zuiverste .marmer, om heer lijk uit te komen tegen de donkerkleurige bergen daarachter Hij was geen Griek dis bang Behoefde te zijn voor de Turken. Neen, onder Turksche bescherming vond hij een waarborg van vreedzaam bezit, iets, waar hii onder Konstantijn niet zoo zeker van was. En daar hij het noodige met zich voer de om dien droom te verwezenlijken, liet hij zijn verbeelding den vrijen loop. Hij bouwde, het huis, hij hoorde het plas sen der fonteinen in den binncnihof en de echo's in de zuilengalerijen. Vrij van zor gen, opnieuw gelukkig, zou hij met Lael door de tuinen dwalen, waar Perzische ro zen met Arabische rozen wedijverden in geur en het gezang der vogels tot midder nacht voortduurdemaar voor het ver moeide afgetobde hart was niets zoo zoet en rustgevend als de gedachte, dat men tot iedere vreemdeling zou zeggen: Hebt gij het paleis van Lael gezien? Neen. waar is het? Op den Candilli. Het paleis van Lael! Wat klonk hem dat lief in de ooren! Ja, wat zou hij doen? Op zijn terrein een stad bouwen, of op rlen bergtop? Vol van deze gedaohten naderde hij zijn huis en keek in het voorbijgaan terloops naar de overzijde. Tot zijn verbazing be merkte hij dat bij Uël nog licht brandde. Dat was iets buitengewoons. Hij zou even den schat wegbergen en dan naar Uëls huis gaan om de reden hiervan te vragen. Niet zoodra had hij zijn eigen drempel overschreden, of Syama kwam hem zeer ontdaan tegemoet, wierp rich .voor hem ne- der en omvatte zijn knieën, onder het uit- stooten van onverstaanbare klanken. De Vorst schrikte, er was iets gebeurd, dat be greep hij. maar wat en met wien? Hij deed Syama opstaan en deze greep zijn hand en leidde hem naar Uëls huis. Zoodra de koopman hem zag vloog hij naar hein toe, vatte zijn handen en riep op hart- brekenden toon: Zij is weg! Weg! De God onzer vaderen moge haar beschermen! Wie is weg? Lael, Lael! ons kind, onze Gul Bahar! Het bloed van den grijsaard stolde in zijn aderen, hij werd dooasbleek; toch was zijn zelfbeheersching zóó groot, dat hij met vaste stem vraagde: Weg! Waarheen? Dat weten wij niet. Zij is van ons weg gerukt. meer weten wij niet. Zeg mij alles, gauw! O mijn vriend, mijn vaders vriend, ik zal u alles vertellen. Gij zijt machtig en hebt haar lief, gij kunt helpen waar ik machteloos sta. Vanmiddag liet zij haar stoel komen en ging naar den muur tegenover het Bucoleon. 't Weid avond, maar zij kwam niet terug. Ik ging naar Syama, maar zij was niet in uw huis. Hij en ik gingen samen zoeken. Men had haar op den zee muur gezien, later bij de groote trap, daar na in het plantsoen. Wij volgden haar spoor door de straat terug naar den tuin, .langs het Hippodroom. Daar is zij het laatst ge zien. Ik riep al mijn vrienden uit den ba zaar te hulp, honderden loopen haar op het oogenblik te zoeken. Zij ging per draagstoel, zegt gij? En wie aren de dragers? De vaste stem van den Vorst was in vreemde tegenstelling met zijn krijtwit ge- 'vat. De maunen, die w'j al geruimea tijd io dienst hadden. Waar zijn zij? We hebben hen gezocht, maar kunnen ze nergens vinden. De Vorst hield zijn oogen op Uëls gelaat gevestigd. Die oogen schitterden met onna- tuurlijken glans. Hij dacht na. Laels ver dwijnen was niet vrijwillig. Zij werd ergens gevangen gehouden. Als het doel der scha king was losgeld te eischen, zou geen haar op haar hoofd gekrenkt worden,maar als neen, daór kon hij niet aan denken... dat zou te verschrikkelijk zijn. Best staal, in groote spanning gebracht, breekt zonder waarschuwing in stukken. Zoo ging het de zen man. Hij hief beide handen op, riep met luide stem: o God, leen mij de bliksems uwer wrake!en zou voorover gevallen zijn als Syama hem niet opgevangen had. VIJFTIGSTE HOOFDSTUK. Het bleemenfeest. De Akademie van Epikurus bestond vol strekt niet alleen in de weelderige verbeel ding van Demedes; maar haar bestaan was een feit, evengoed als het bestaan der Broe derschappen in de stad een feit was, of schoon de eerste veel meer van zich deed spreken dan vele der laatstgenoemde. Be dachtzame lieden schudden het hoofd. Aka demie van Epikurus! Wit beduidde dat anders dan philosophische gemeenheid?

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8