Het slaphangen P. VAN BERK M0T0RP0MP of KETEL defect TO MA Ons PRAATUURTJE LAhD- EN TUINBOUW No. 146 DONDERDAG 7 JLL1 1932 ROOKPOEDER, enz. Vraagt thans mijn prima geprepareerde ZWAVEL, intense verstuiving, geen plakken SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN C. HOUWELING, L. Rottekade 212 TELEFOON 10012 HILLEGERSBERG rüINDERSBENOODIGDHEDEN van tomaten Waarschuwing no. 9. A. Uitwendig is niete te zien, alleen enke le planten verioonen bruine plekken op de onderste bladeren. Dit is de echte Slaap ziekte. Verticillium. Houdt de temperatuur zoo hoog mogelijk. Ideaal is ook 's nachts 80 gr. F. Al zoo 's middags vroeg dicht en 's morgens laat open. liet gla6 onder het krijt spuiten en op het heetstvan den dag over den kop spuiten. Matig gieten. In het najaar de aangetaste planten met wortel en al jjgjj nietigen. Zieke plekken uitrijden. B. Het gewas is erg ongelijk in stand, pleksgewijs. Alleen met zon gaan de slechte plekken 6lap. De wortels zijn voorzien van kleinere of groot ere verdikkingen. Dit is de e.g. Knol het wortelaaltje Heterodera Radicicola, Een laag molm of dommeet kan baat ge ven door nieuwe, gezonde worteltjes. Overi gens helpt alleen 4 a 5 steken verdolven of etoomen, gedurende een uur op 95 gr. C-, liefst om het andere jaar herhalen. C. Gelijk bij den grond ontstaat een brui ne ring Rotpoot zie Waarschuwing 1 op aanvrage gratis te bekomen. D. De stengel vertoont op willekeurige hoogte groote bruine rotplekken en de vruchten hebben rondom de 6teel kringe tjes van zwarte 6tippen, spoedig vaillen vruchten ai. Zulke tomaten zijn aangetast door tomatenkankar. Alle aangetaste vruchten nauwlettend verzamelen en de zieke plakken uit de sten gel snijden. Deze ziekte verspreidt zich snel door de lucht en kan met het zaad wor den overgebracht Geen verdere bestrijding mogelijk. E. Op halve hoogte treden lange dorre, witachtige plekken in den stengel op, zoo dat de koppen afsterven. Men dient die koppen onder de aange taste plek of te snijden en te verbranden, want Scleroticia kan verbazend lang in den grond achterblijven met behulp van sclero tica zwarte koolaóhtige stukjes zwam- weefsel. De 6ohiimmel woekert in den grond dringt de jonge wortels binnen en groeit omhoog. Directe best rij ding i6 niet moge lijk. Dus alles doen, om uitbreiding te voor komen. F. Het gewas ziet zeer donkergroen, haa6t zwart, de vruchten blijven klein en hebben donkergroene bovenkanten. Bij fdlle zon gaat alles slap. Het gewas, vooral de kop pen zijn licht. De grond is te zwaar be mest., speciaal met 6tikstof. Volstrekt niet bijmesten en 2 maal per week flink gieten. Dichfprijzen in het bloembollenbedrijf In hunne gecombineerde vergadering meenden de drie Patroonsbonden in het Bloembollenbedrijf volgende richtprijzen voor aangenomen werk in 't Bloembollen- bedrijf te moeten adviseeren: 1 Planten, (zonder afleggen). Narcis sen met van den wagen halen, per bed van 3 BR vest land 18 ct.; Narcissen, met van Meer dan ooit Is het THANS noodig NAUW KEURIG BOEK te HOUDEN. Laat het doen door VEEMARKT lb, ROTTERDAM TELEFOON 57796 Eiken Maandag en Dinsdag van 9—5 u. te spreken. Zonder eenige verplichting ook thuis te ontbieden. den wagen halen, per bed van 3 R.R. los land 15 ct., Tulpen, met van den wagen ha len 16 ct.; Hyacinthen, met van den wagen halen, groote en kleine bollen gemiddeld 20 ct. 2. Afleggen. 3. Opmaken, rietdragen en d ken. Narcissen per bed van 3 roe 8 ct.; Tulpen, P/o bos per bed, per bed van 3 roe 10 ct. 4. Rooien. Narcissen, kaal gerooid in het pand, per strekkende roe 6 cL; Tulpen, op den wagen te leveren, per strekkende roe; Hyacintllicn, 1, 2 en 3-jarige en dikke bollen, gemiddeld per strekkende roe. 5. Afschoffelen, (en opruimen). Nar ciseen, tulpen en hyacintben, per roe. 5. T u 1 p e n p e 1 Ie n. Groote en kleine bollen, gemiddeld per mand 25 cL 7. Delven. Twee steek met schuim per roe (minimum 24 duim) 40 ct. 8. Driesteken. Per roe 9. Een steek met schuim: zonder mest uitstrooien, per roe 12 ct.; met mest uit strooien, per roe 15 ct. 10. Prakken. Per roe (1 wagen mest met uitstrooien) 10 ct P. S. Regenverzuim bij aangenomen werk voor rekening der arbeiders. Het i6 de bedoeling, dat deze tarieven zul len gelden, als ba6is van uitbetaling en dat deze basis dit jaar zal worden toegepast. De Besturen verzoeken, zich zooveel moge lijk aan de, in het advies genoemde rioht- prijzen, te houden. "Mieuwe methoden voor zaaizaadonderzoek De plv. directeur van het Rijksproef- etation voor Zaadcontrole te Wageningen maakt bekend, dat met ingang van 15 Juli 1932 de Methoden van Onderzoek van Zaai zaden aan het Rijksproefstation voor Zaad controle te Wageningen zijn gewijzigd en aangevuld. Vanaf dien datum vindt het onderzoek plaats volgens de nieuwe metho den. De voornaamste wijziging i6, dat abnór male kiemen als waardeloos worden be schouwd en niet meer, als voorheen, tot de gekiemde zaden worden gerekend. Exemplaren van de gewijzigde methoden worden na dien datum verkrijgbaar gasteld aan genoemd Proefstation, tegen den prijs van f 0.75 per exemplaar. priesch melkvee Hooge productiecijfers. Volgens het „Friesch Landbouwblad" is de heer "D. S. Gerritsen te Heidensohop (bij Workum) fokker-eigenaar van een tweetal prima melkkoeien. De eene, Sjoerdje X (opgenomen in het stamboek als »No. 56870 82 punten) gaf in een lactatieperiode van 329 dagen (in 1929— '30) 8159 kg. melk van 4.11 vetgehalte, overeenkomende met 367 kg boter en een ge middelde dagelijksche melkgift van 24.8 kg. In de daarop volgende lactatieperiode van 309 dagen ga fzij 7.4133 kg melk van 4.47 vet, overeenkomende met 364 kg boter en een dagelijksche melkgift van gemiddeld 24 kg. Een andere koe van denzelfden eigenaar, Jetske V (St. 64094; 78 punten) gaf in een lactatieperiode van 3322 dagen (1930'31) 10.850 kg melk van 3.73 vetgehalte, over eenkomende met 375 kg boter en een gemid delde gift van 34 kg per dag. In de volgende lactatieperiode van 326 dagen gaf zij 10.106 kg van 3.43 overeen komende met 375 kg boter en een gemid delde gift van 31 kg melk per dag. yergadering van Pluimvee houders te Den Haag De vereeniging tot bevordering der Pluim veehouderij en Tamme Konijnenteelt in Zuid-Holland^ houdt Donderdag 21 Juli as. haar 4en Pluimveedag in „Hollandais" aan de Groenmarkt te Den Haag. Te 10.30 zal de voorzitter ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan een herdenkings rede uitspreken, daarna wordt door den heer B. van Asperen Vervenne, distriets-assistent bij den Rijksvoorlichtingsdienst voor Pluim veeteelt een lezing gehouden over: „Het ge bruik van eieren en slachtpluimvee in Ne derland." Des namiddags zal Dr. B. J. C te Hennepe, dierenarts-bacterioloog aan de Rijksserumin- richting te Rotterdam een lezing houden over „Nieuwe gegevens inzake kuikenvoe- dering en hygièné." Ten slotte zal gezamenlijk een bezoek worden gebracht aan de Indische Tentoon stelling. Omvangen geschriften Natuurbescherming. Uitgave van do Ned. Heidemaatschappij. Deze uitgave, groot 120 pag., is een c druk vam af]. 5 van het Tijdschrift der Ned. Heide-Mij. Bij gelegenheid van het zdiv fee6t van de Vereen, tot behoud van Natuur monumenten in Nederland, had het Bestuur van de Ned. Heidemaatschappij gemeend, een nummer van haar tijdschrift geheel aan Natuurbescherming te moeten wijden, waarin belangrijke artikels verschenen die verluoht werden met meerdere duidelijke foto's van schoone plekken in ons land. Ook bevat het een lijst van landgoed ei die vallen onder de Natuurschoonheide wet en voor het publiek zijn opengesteld. Deze zijn provinciegewijze gerangschikt. Beknopt leerboek der Groen teteelt door Ir. C. M. van der Slikke. uitgave J. B. Wolters t? Groningen. Dit boek dat deel „uitmaakt van de be kende (groene) Nederlandsche land- en tuinbouwbibliotheek, is niet overbodig. Een werkje, waarin op beknopte en toch vol ledige en duidelijke wijze, zoowel de volks grond- als de glascultures behandeld wor den is wel noöJig. Zoowel de theoretici als de practischc tuinders zullen er veel aan hebben. MARKTOVERZICHT Medegedeeld door het Centraal Bureau VOERARTIKELEN. Nadat de maismarkt begin der week zeer vest was voor disponibele en aangejkomen waar, kwam er in de volgende dagen, toén andere booten naderkwamen, een terugslag. Vrijdag en Zaterdag echter werden ook deze booten gretig opgenomen en liepen opnieuw de spoedige posities op. Op termijn kwam practisch geen verandering. Gerst was op termijn van de Donau en Zwarte Zee zeer sterk aangeboden en dit aanbod sleepte ook de spoedige posities Canadagerst geleidelijk mee omlaag. De af- ladingstermijnen werden zoo laag aangebo den. dat gerst in den herfst weder een ern stige concurrent van mais dreigt te worden. Van rogge kan men hetzelfde zeggen doch hier komt het goedkoopste aanbod van Canada en Noord-Amerika. Verder is ook Duitschlaxid met den nieuwen oogst rogge en tarwe zeer laag aan de markt. Ook tarwe schijnt dezen herfst een ernstige concurrent als voedergraan te worden. Onze afnemers zullen dat als een verheugend feit begroeten; of de verbouwers van tarwe en rogge in ons land dat ook zoo opnemen is een geheel andere vraag. Maar in elk geval, wij hebben er rekening mee te houden. Lijnkoeken zijn vrijwel onveranderd, in prijs gebleven, evenals de cocos- en grond- notenkoeken. Er is over 't algemeen nog niet veel kooplust voor deze koeksoorten. MESTSTOFFEN. Stikstofmeststoffen. Wij zijn op 1 Juli het nieuwe stikstofseizoen ingegaan, zonder dat de beoogde overeenstemming tussehen alle stikstofproducenten bereikt is. Nog steeds worden de besprekingen, nu eens hier, dan weer elders, voortgezet; het lijkt niet zoo eenvoudig te zijn, om de vele en velerlei belangen in een accoord onder te brengen. Men is op het oogenblik practisch alleen aan de markt voor directe levering. Wij hebben ook d.e nieuwe producten van de Staatsmijnen, ammonsal peter S. M. en ammonsulfaatsalpeter S. M. in onze notee ringen opgenomen en ten opzichte van den zwavelzuren ammoniak een bepaalde prijs verhouding aangenomen, zooals de notcerin- gen te zien geven. Voor kalksalpeter en chilisalpetor moeten wij ons nog behelpen met het verkoopen der oude voorraden tegen best mogelijke prijzen, die belangrijk onder de „officieelc noteeringen der producenten liggen. De vraag was goed in de afgeloopen week, zoowel voor zwavelzuren ammoniak als kalk salpeter. Ook het nieuwe artikel ammonsal- peter S.M. trok de laatste dagen der wepk onmiddellijk de aandacht, voornamelijk ten gevolge van zijn meer juiste prijsstelling dan de kalkammonsalpeter gedurende dit seizoen had. Thomasmeel. De toestand op de Tho- masmeelmarkt is moeilijk te beoordeelen. In het algemeen maken dc verbruikers geen haast niet aankoopen. Zij zijn dus van mee ning, dat er voor stijging der prijzen niet veel gevaar is. Daartegenover staan echter de werken, die wegens de geringe produc ties overtuigd zijn van een verdere stijging en de importeurs, die den toestand ook niet zoo gunstig voor de koopers beschouwen. Bij de meeste artikelen, waarvan men de productie geheel vrij in de hand heeft, is de verbruiker tegenwoordig de baas, omdat de productie, het aanbod, grooter is dan de vraag. Bij thomasmeel is'de totale productie van West-Europa in het algemeen nog steeds dalende. Hoever dit door kan gaan, weten wij niet De groote onzekere factor is echter de consumptie. Niet die van Neder land, deze is wel te schatten, maar wat doen Frankrijk. Italië en Zwitserland, en bovenal: wat doet Duitschland. De crisis is in Duitsch land het allerergst Men zal zijn invoeren zooveel mogelijk willen en moeten beperken. In normale jaren komt Duitschland 700.000 a 800.000 ton thomasmeel tekort Zal het verbruik zooveel verminderen, dat men deze hoeveelheden voor het grootste gedeel te missen kan? Zal de Reichsbank voldoen de deviezen voor den invoer ter beschikking stellen? Het al-of-niet benoodigd zijn van «leze hoeveelheid van *4 millioen ton tho masmeel is de allesbeheerschende factor. Overigens is het zeer opmerkelijk, dat de verschillende landen vrijwel denzelfden prijs voor thomasmeel vragen, zonder reke ning te houden met meerdere of mindere gunstige ligging. België noteert B. frs. 1,40 h 1,45 (9% h 10 cent) .Duitschland noteert 10 cent en Luxem burg Fr. frs. 0.95 a 1,05, gemiddeld Fr. frs. 1.dat is ook 9% cent, alles boDrd spoorvrij aan de werken geleverd. Superfosfaat Men zegt, dat er in België enkele zaken gedaan zijn. doch wij zijn daar nog niet zeker van. Er is geen sprake van een overeenstemming tussehen Nederlandsche en Belgische fabrieken en de vraag van kooperszijde is niet groot voor de zomercampagne. En voor het a.s. voor jaar denkt de verbruiker er niet over thans reeds zijn super aan te koopen. Bel op: DELFT 1513 WIJ REPAMEREN ALS NIEUW P. VAN DER ZEE Molslaan 44 DELFT Telef. 1518 H.H. LANDBOUWERS en VEEHOUDERS! Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het leveren van IJzeren Hooi- of Stroobergen, ijzeren Roeden, gegolfde gegalvaniseerde ijzeren Kap, welke men op vlugge en lichte wijze kan doen rijzen en dalen door veiligheidslleren. ZEER SOLIDE - BILLIJKE PRIJZEN Bewijzen van tevredenheid voorhanden H. HARING, Telefoon 128, BOSKOOP H. D. FLACH Drogisterij - DE LIER Levering voor alle bestrij dingsmiddelen voor den tuin bouw in prima kwaliteit Adverteeren kost geld, Niet adverteeren kost meer. DEERING en C. L. CONARD Moiorpompen GEHO Eiecfrisdie Pompen WILLEM FONTIJHE's Pompen- en Motorenhanilel Dirk v. Wassenaarstraat 17 - SCHIEDAM - Tel. 68796 Vakkundige reparatie. [)e stand van het graan in Europa In bijna alle landen van Europa is de Mei maand in het algemeen gunstig geweest voor de graangewassen, welke den belang rijken achterstand in ontwikkeling, die aan het einde van April kon worden opgemerkt, voor een goed deel hebben kunnen inhalen. Ook gedurende de twee eerste weken van Juni is in de meeste Europeesche productie landen van beteekenis goede vooruitgang in de ontwikkeling opgemerkt. Nochtans is de genoemde achterstand in een uitgestrekt gebied, dat ongeveer het noorden en het centrum van Frankrijk en voorts België, Groot-Brittannië en Nederland omvat, slechts voor een gering deel inge haald dóór het. voortduren van de slechte weersgesteldheid met gebrek aan warmte en zon. In de zuidelijke landen van Europa, waar de oogst reeds in de tweede helft van Juni begint, zijn de vooruitzichten van de productie in het algemeen zeer goed. Spanje verwacht een oogst; die de record-opbrengst van 1925 zeer dioht benadert. In Italië wordt, ondanks eenige schade in Sicilië en Apulië, gerekend op een productie, welke niet min der is dan die van verleden jaar In Grie kenland. Bulgarije en Zuid-Slavië verwacht men een overvloedigen oogst. Daarentegen wordt de oogst in Hongarije eenigszins be neden het gemiddelde geschat en vermoede lijk zal de Roemeensche productie ook niet boven het gemiddelde zijn. In centraal en noordelijk Europa, waar 't tijdstip van den oogst verder verwijderd is, verschilt de stand van het gewas voor elk laud. In Frankrijk is het resultaat nog on zeker. In het algemeen is de aanblik van het graan daar nog bevredigend, ondanks het regenachtige weer in Mei en Juni, maai men vreest ernstige schade, indien het slechte weer voortduurt. Hoewel onzeker, is de stand van de gewassen daar te lande nochtans veel beter dan verleden jaar en slechts een groote reeks van abnormale te genslagen zouden ertoe kunnen leiiden, dat de oogst zoo gering wordt als de productie van 1931. In Duitschland verwacht men een uitmun tenden oogst, zoowel van tarwe als van rogge op grootere oppervlakten dan die van verleden jaar. In Polen en Tjechoslowakije, waar over droogte en koudie is geklaagd, is de stand van het graan, welke in het begin van Juni ongeveer gelijk aan het gemiddel de was, Sindsdien eenigszins verbeterd. Over het geheel genomen schijnen de voor uitzichten van den F.uropceschen oogst, wel ke, voorzoover tarwe in aanmerking komt, op ongeveer een gelijk aantal H.A. gewon nen zal worden als verleden jaar en ten aan zien van rogge op een belangrijk grootere oppervlakte zal worden geproduceerd, zoo danig te zijn, dat de totale opbrengst van tarwe ten minste op de in 1931 geoogste hoeveelheid kan worden begroot, terwijl ver wacht mag worden, dat de roggeproductie belangrijk grooter zal zijn dan verleden jaar. BUREAU VOOR RECHTSBIJSTAND „LINKER MAASOEVER" Hillevliet 142, Rotterdam, Tel. 13224 Kantooruren: 9-5 en 7-9, Zaterdags 9-1 en 6-9 BEHANDELT ALLE RECHTZAKEN. geene uitgezonderd INFORMATIëN en INCASSO'S over het geheele land. Het eenigst afdoende en voordeeligste reini gingsmiddel voor de handen van den toma- tenkweeker. Vele tevredenheidsbetuigingen uit de practijk. Verzending van proefpakken met gebruiksaanwijzing door geheel Neder land 0.85 per pot onder rembours (on- gefrankeerd). Op verschillende veilingen nog Vertegenwoordigers gevraagd. Fabrikaat: J. D. VERH0EFF ROTTERDAM MAURITSSTRAAT 59 Telefoon 57045 Nu wensch ik je eens geen goeden avond, 'doch een goeden morgen en een goeden dag. Want nu ik begin om het babbeltje van deze week te schrijven, komt in volle heerlijkheid de zon op. schiet haar stralen in wondere pracht door de morgen nevelen en verlicht mijn kamer met dat wondere morgenlicht, dat zoo'n rustigestem ming brengt zelfs bij de meest drukke na turen. Daar ginds rust, nog maar nauwelijks begonnen, de stad, hier ontwaakt het land, is reeds lang ontwaakt de meiker om straks bijtijds de daar ontwakende stad e®nt„n noodige voedingsmiddelen, de melk, te kun nen bieden. Hooger rijst de zon. Hoe snel gaat dat eerste klimmen! Alweer is een dag aangebroken. Een dag van werken. Van moeizaam zwoegen voor menigen landman. Maar ook een dag van nutteloos verdoen voor zoo menige werk- l0\Vat zijn er toch een tegenstellingen op 'de wereld! Wat een botsing van gedachten, van willen, van streven, van daden! Wat een contrasten. Daar hebt ge, kom praaljesmaker, ouwe jongen! keer nu maar eens tot de werkelijkheid terug. Zulk be spiegelen op den vroegen morgen, konitniet te pas; werken moet je, jö! daar hebt ge nu DE ONBEGRIJPELIJKE RUSSISCHE GRAANPOLITIEK. Dan weer koopen ze graan in West- Europa bij groote kwanta's. En tegelijk voe ren ze vele scheepsladingen uit om deze te ruilen voor landbouwwerktuigen, die ze na tuurlijk ook noodig hebben. Zoo hoort men dat het vijfjarenplan is mislukt, totaal mislukt en den volgenden dag leest men, dat aan een nieuw vijfjaren plan met koortsachtige ijver gewerkt wordt. Bij de handelsberichten leest men van oe Amerikaansche mnrkt op de eenc plaats, dat de markt te Chicago gedrukt werd dooi de groote Russische verschepingen en een eindje verder in dezelfde kolom leest men, dat volgens de officieele berichten Rusland „in de nfgelnopen week wederom in geen enkel artikel iets verscheept had". Ra, ra, hoe zit dat? Dat men uit Rusland van vreemde din gen, van buitengewone dingen hoort, begint al gewoonte te worden. Ik voorzie, zelfs, dat men voortaan niet meer zal spreken van „op zijn Amerikaansch", doch „op zijn Rus sisch". Zoo meldt de Russische medewerker van het Alg. Handelsblad: „Een der allernieuwste snufjes op land bouwgebied in Sovjet-Rusland is Er zijn reeds proeven genomen (in Noord - Kaukasië). Volgens de bolsjewistische mede- deelingen zijn de proefnemingen een succeo geweest. Een vliegmachine zou een hectare in een minuut bezaaien. Volgens de sovjet statistici hebben rijstvelden, op deze wijze bezaaid, een veel hoogeren oogst gegeven dan verwacht werd. Hoe groot de opbrengst per hectare was, vertellen zij echter niet. Dit jaar zullen 7000 hectaren rijstvelden per vliegmachine bezaaid worden". Dat is niet min: een hectare per minuut! asjeblieft! En dan dadelijk maar 7000 H.A. op deze manier bezaaien asjebliefti Dat is een karweitje van zoo'n kleine 120 uren, dus (ze werken daar, zullen we maar zeggen, acht uren per dag) 15 dagen. En als ze het in één dag willen doen, nemen ze wie doet je wat! vijftien vliegmachines. O zoo! Maar we zijn er nog niet. Hoor maar wat diezelfde Russische medewerker verder schrijft. „Volgens de officieele berekeningen zal het zaaien met vliegmachines DOOR AANZIENLIJKE BESPARING AAN TIJD TWEE OOGSTEN PER JAAR per rijstveld kunnen opleveren. Naast dit optimisme der sovjet-statistici staan echte» andere mededeeliugen, die de zaak in eenigs zins ander licht stellen. Uit de opgaven in de statistische tabellen blijkt nl., dat het zaaien per vliegmachine ten gevolge heeft, dat de grond ongelijkmatig bezaaid' wordt.' Op sommige plekken vielen 108 zaden per vierkanten meter, op andere plaatsen echter slechts 4! (Dat is minder mooi, vindt Praatjesmaker). De sovjet-statistici en deskundigen raden aan, inplaats van vliegmaohines Zeppelins te gebruiken om de velden te bezaaien. De raad van de landbouwacademie en de voor zitter van dien raad, prof. Toeljakow, wer ken thans aan een dergelijk plan. In het voorjaar van 1933 zullen plm. 1 millioen hectare door vliegmachines en eventueel Zermelins bezaaid worden. Aldus tenminste staat in de tabellen vermeld, welke aan de overheid ter goedkeuring aangeboden zijn". En ondanks de „zegeningen" dat het Rus sisch communisme over de Russische land bouwende bevolking brengt, WIL DEZE RUSSISCHE LANDBOU WENDE BEVOLKING MAAR HEF! SLECHT GELD STEKEN IN RUSSI SCHE STAATSLEENINGEN. Diezelfde Russische medewerker schrijft, daarover: „De sovjet-pers dringt aan op een eher- gieke doorvoering van de inschrijving o; de nieuwe leening. Om de beurt treden ver schillende personen op met de verklaring, dat die leening volteekend moet worden. Bij zonder veel aandacht wordt thans aan hel platteland gewijd, dat volgens de „Ekono- mitsjeskaja Zjizmj (spreek dit eens snel tienmaal achter elkaar uit) voor niet min der dan 800 millioen moet inteekenen. In het algemeen toont 't platteland weinig zin zijn geld in de sovjet-leeningen te beleggen. De drie industrialisatie-leeningen hebben op het platteland opgeleverd: 10 millioen roe bel, 45 millioen en 1S1 mill. De eerste lee ning de „pjatiletka in vier jaar", leverde op het platteland 287 millioen roebel op, de tweede leening met dezelfde benaming 470 millioen. Wanneer druk geoefend wordt, kan men natuurlijk wat hereiken, maar of het platteland zooveel geld (80U millioen als nu geëisrht wordt) leveren wil en kan, is de vraag". 't Is onk de vraag, of de landbouwers ln ons land de raad van den Inspecteur van de Veeartsenijkundigen Dienst Dr. P. J. 't Hooft zullen opvolgen OM THANS HET RUNDVEE TE LA TEN ONDERZOEKEN EN, ZOO NOO DIG, TE BEHANDELEN OP SCHURK Vroeger hoorden we wel van schurft hij andere dieren zooals hij paarden, scnapen, 'arkens, honden enz., doch, al werd het dan vel eens van het paard op het rund over gebracht, als zelfstandige kwaal bij de 'en kwam deze plaag niet voor. Dit Js na den oorlog veranderd en daarom vestigt genoemde inspecteur de aandacht der hoeren op deze bezoeking, die hoe langer, hoe meer over de Nederlandsche runderveestapel schijnt te komen. Thans in de zomer is de plaag minder dan in den winter, soms haast niet te ontdekken, doch in de winter komt het dan wel weer terug. Thans echter is door de dunnere beharing bestrijding veel gemakkelijker. Wij raden mede de veehouders aan op deze aangelegenheid te letten daar het lijden der dieren een zeer nadeelige invloed heeft op de voedingstoestand en de melkgift der koeien en bovendien een veelvuldig voorko men de toch al bijna lamgeslagen export geheel kan doen stilstaan door algeheele verbodsbepalingen der andere landen en mogelijke exportherleving geheel kan tegen houden. Ge weet hoe het buitenland wel eens wat zoekt, terecht of te onrecht Maar met recht is naar gezocht Dit conflict onstond reeds in 1929 over de uitbetaling van afgekeurde kleine onderdee- len en organen. De arbitrage-commissie (drie juristen, op verzoek van partijen be noemd door den president van den Hoogen Raad) hebben thans uitspraak gedaan en de slagers- en grossiersbonden in 't gelijk gesteld. Volgens hun beslissing is, vol gens de desbetreffende bepalingen van het Burgerlijk Wetboek de kooper van een rund, dat voor de slachtbank is bestemd, ook ge rechtigd tot vergoeding, wanneer na slach ting van het rund blijkt, dat het lijdenae was aan een verborgen ziekte, welke vooraf bij den koop niet was te constatecren en door welk verborgen gebrek het vleesch in het algemeen nog bruikbaar is, doen som mige organen en onderdeelen door den keu ringsdienst niet worden goedgekeurd. Dit recht op vergoeding blijft hes-aan, ook al zou de waarde van die afgekeurde onder deelen betrekkelijk gering zijn. We gelooven, dat als de boeren wat eens gezinder waren en een goed slachtveefonds hadden, zij het te bepalen bedrag voor ver goeding tot een minimum konden beperken de eventueele schade heel gering zon zijn. Nu zal men wel weer oneenigheid krij- de grootte van het bedrag. Dat niet vastgesteld is. Zooals ook niet vastgesteld schijnt te wor den WAAR EIGENLIJK ..LANDBOUW BIJ DE LANDSREGEERING THUIS HOORT. schappen promoveerde, was van 18981901 Ladbouw geheel onder het departement van BLnnenlandsahe Zaken en van 19021905 Landbouw geheel onder „Waterstaat". In 1905. Instelling van het departement van Landbouw, Handel en Nijverheid. In 1906 kreeg men de instelling der direc tie van den Landbouw, dat in 1922 Land bouw ondergebracht werd bij Binnenland- sche Zaken en in 1932 werd Landbouw on dergebracht bij Economische Zaken en Ar beid. Landbouw is dus wel gewend om te ver huizen. Of te wel: er is in den loop der laat ste 30 jaren heel wat mee omgesold. We hopen, dat nu eindelijk eens rust is ingetre den. 't Komt ons voor dat de Minister, die thans landbouw onder zijn beheer heeft, het goed met Landbouw meent en een persoon is die de noodige kracht weet te ontwikke len, wat den landbouw ten goede zal ko men. Ook de Belgische minister van Land bouw schijnt het goed te meenen. Nu weer heeft deze gelast een ONDERZOEK TE DOEN NAAR DE SORTEERING, GELIJKVORMIGHEID EN DE VERPAKKING VAN AARD APPELEN. Z.Ex. doet dit omdat zooals hij mededeel de, België steed6 grooter wordende hoeveel heden aardappelen uitvoert. In 1931 bedroeg die export 271.000 ton ter waarde van 178 miillioen franken. De kwaliteit van de Belgische aardappe len wordt niet altijd op de juiste geschat. In het bijzonder geeft de wijze, waarop de verzending plaats vindt, soms aanleiding tot klachten van de zijde der buitenlandsohe koopers. Deze kwestie heeft tereoht de volle aandacht van de ex porteurs, die hun afzetgebied willen hand haven, en zoo mogelijk veigrooten. Rekening houdende met de eisChen, wel ke bij de ontvangst van de zendingen in de vreemde worden gesteld, zullen de gekeurde aardappelen eon dooi-snede moeten bezitten, •aarvan de grootte van 15 Juni af is vast gesteld op grond van den 6tand van het gewi Mijn aanbod om in mijn vacantie te helpen vond minder gehoor. Ze moeten va.n mij ndets hebben, bang zeker dat ik te veel praatjes zal maken en dus het andere per soneel zal afleiden. Nu, dat zal ik niet. Al praat ik veel iin de krant, in het gewone leven ben dik zeer stil. Dat dagelijksdh ge-i babbel, daar heb ik mijn vrouwvolk voor., En dan zwijg je vanzelf. Maar voordat ik dit keer, voor goed zwijg nog even de mede- dedeeling dat Het ONDERZOEK DAT IK DEED NAAR EEN AaRONSSTAF HAD BEVRE DIGENDE RESULTATEN Voor de patiente zijn vensch.illende plan ten ingekomen en heel veel toezeggingen om, als het nog noodig was, te zullen zen den. Hartelijk dank voor alle hulp en be loofde hulp. Ik zal de adressen een poosje bewaren, en mochten de gezonden exempla ren niet aanstaan, dan vraag ik wel aan de mij thans bekende adressen. ondanks het feit dat met alle macht aanbel volen is om de productie te beperken. Deze poging heeft alleen maar een vermindering van 5% pCt. gebraent. Nog vee! te weinig. De koopkracht daalt en de accijnsen stij gen. Dat wil du6 zeggen, verminderde vraag, lager of gelijkblijvende prijzen. De pogingen van sommigen om worst, tong, ham en spek naar Ned. Indië te trans porteeren zal geen succes worden. Het depar tement van Landbouw, enz. te Buitenzorg oordeelt dan ook, dat DEZE VARKENSVLEESCHEXPORT IN INDIE NIET VAN GROOTE BE TEEKENIS ZAL WORDEN. Er zijn maar weinig personen, die deze producten b>geeron of financieel in staat zijn ze te kunnen koopen. Het is ook rui et waairsohijnlijk, dat gewoon varkensvleesdh daar te lande in eenigszins belangrijke hoe veelheid zou. kunnen worden afgezet, dit in verband met de overweging, dat slechts een klein gedeelte van de bevolking van Ned.- Indië, nl. Europeanen, Chineezcn en niet- Mohanimodaansche Iplanders, varkens- vlcesch nuttigt. Vermoedelijk in verband met het klimaat wordt door Europeanen weinig varkensvlecsch gegeten, zelf in de gevallen' dat dit in de door hen ge wensch te kwaliteit verkrijgbaar is. De Chin, bevolkingsgroep is de grootste kooper van varkensvleesoh. De niet-Mohammgdaansche Inlanders, van wie een groot gedeelte nog in primitieven staat leeft, komen eensdeels om deze reden, an derdeels omdat zij zelf varkens in overvloed bezitten, als afnemer niet in aanmerking. Momenteel bestaat in Nederlandsch-Indië overproductie vah varkens, zoowel wat do inheemsche als wat do geïmporteerde ras sen betreft. De Chineezcn geven de voorkeur aan het inheemsche varken, dat vrijwel uit sluitend vet levert en waarbij bovendien de verhouding tussehen eetbare producten en beenderen zeer gunstig is. Mijn kopje thee wacht. („Op de koffie'1 kom ik dus niet) zegt men mij cn dus Tot de volgende weck. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8