Uiruurr jTciitórijf Courant eersteTblad. ABONNEMENT: Per kwartaal in Leiden en in plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 -f- portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending *4.50 Bü dagelijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 3703 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 7 JULI 1932 ADVEBTENTIEN Van 1 tot 5 regels... 1.17V5 0-22VI 2-30 van 15 regels Elke regel meera 0.43 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen HET CONGRES VAN Mr. DE WILDE De oud-Wethouder van Financiën van Don Haag heeft te Hilversum enkele zeer goede beurten gemaakt. Maandag begon het op de jaarvergadering van de vereeniging „Groen van Prinsterer' met een rede over „De gemeente-financicn en de crisis", die een uitnemenden indruk maakte. Reeds toen werd enkele malen vooruit gegrepen naar verschillende punten, die door de praeadviseurs voor het congres dei Vereeniging van Nederlandsche gemeenten werden aangeroerd, waardoor bij velen de wensch ontstond, dat Mr. de Wilde aan dc discussies op Woensdag zou deelnemen. En de heer de Wilde, die, als niet meer actief wethouder, een speciale uit- noodiging voor het congres had ontvangen, nain deze invitatie tot voldoening van velen, ook buiten den kring van! „Groen van Prin sterer", aan. Uiteraard richtte zijn critiek zich tegen het praeadvies van den heer de Miranda. Diens afschuivingssysteem van de werk- loozenzorg op het Rijk werd streng veroor deeld, het behoud van de gaafheid der plaatselijke autonomie werd krachtig ver dedigd, de lichtvaardige aanprijzing eener nieuwe weerbaarheidsbelasting werd gegispt, op de groote waardij van het intact houden van ons staatscrediet werd de nadruk ge legd. Uit dit klare betoog sprak de staatsman van practische ervaring en deskundigheid, sprak de real-politicus. Zonder aan de. waarde van het betoog der andere sprekers tekort te doen mag men zeggen, dat het gesprokene door Mr. de Wil de in het midden der belangstelling stond cn in ruimen kring onder de congressisten weerklank, vond. Dit congres zal nog langen tijd in de her innering gewaard blijven als het congres van Mr. de Wilde. BINNENLAND. STEUN AAN DE NOORD- HOLLANDSCHEN TUINBOUW VOORSCHOTTEN AAN DE GEMEENTEN In de gister gehouden vergadering van de Prov. Staten van Noord-Holland is besloten steun te verleenen aan den noodlijdenden tuin bouw in Noord-Holland en wel door in het jaar 1932 aan gemeenten in dat gewest bijdra gen te verleenen in de kosten van uitvoering van regelingen tot het verstrekken van steun aan zelfstandig werkende tuinders, die in hun eigen bedrijf aan den arbeid blijven. Tevens zijn Ged. Staten gemachtigd aan ge meenten in Noord-Holland voorschotten te verleenen tegen nader te bepalen rente en af lossingstermijn teneinde deze gemeenten in staat te stellen deel te nemen aan de regeling, welke van rijkswege is getroffen inzake het verleenen van credieten ten behoeve van den groven tuinbouw in Noord-Holland. Voorts is een crediet verleend van f 100.000 voor het verstrekken van tegemoetkomingen aan tuinders, wier producten op de veilingen de onder goedkeuring van Ged. Staten vast gestelde minimumprijzen niet opbrengen, mits de tuinders van al die producten afstand doen. Tevens wordt ingesteld een in- en verkoop bureau, dat de beschikking krijgt over deze producten en daarvoor aan de tuinders den minimumprijs betaalt. De wijze waarop het in- en verkoopbureau zal werken, zal uit den aard nader bezien moeten worden. Men heeft de overtuiging, dat zoowel van de veilingbestu- ren als van den georganiseerden handel mede werking zal worden verkregen. Het bureau zal b.v. de van tuinders tegen minimumprijs inge kochte producten weer leveren aan inrichtin gen van socialen aard, die niet over voldoende geldmiddelen beschikken om aan de verzorg den allo gewenschte levensmiddelen in voldoen den overvloed te verschaffen en aan economi sche zwakken. INSTELLING REGEERINGSPERS- DIENST In het najaar van 1931 is door den minis ter van Buitcnlandeche Zaken een commis sie in het leven geroepen, welke tot taak zou hebben de regeering vain advies te die nen omtrent de instelling van een Regee- rings-persdienst. Deze commissie heeft thans een uitvoerig rapport uitgebracht, waarvan de slotcon clusies aldus luiden: dat zij spoedige instelling van een Regee- ringspersdienst dringend gewen60ht acht; dat instelling van een doelmatige Regee- ringspersdienst zal kunnen plaats hebben zonder groote of fens uit de schatkist te eischeri; dat zij zich ervan bewust is, dat In een tijd van economische en financieels crisis als de onderhavige de grootst mogelijke be zuiniging moet worden toegepast, doch het juist in een tijd van crisis de weerloosheid van een staat tegenover tendentieuze pers campagnes in hooge mate gevaarlijk kan zijn, waarbij de Commissie o.a. denkt aan campagne, ter ondermijning van het ver trouwen in het crediet of in het ruilmiddel van den Staat; dat op deze grond de Regeering moge overwegen, of niet de uitgaven voor de orga nisntie van een Regeeringspensdien&t ten veile zullen worden gerechtvaardigd door het nut dat zoodanige instelling, in het bij zonder onder de huidige omstandigheden, zal afwerpen. DE POSTERIJEN BEZUINIGEN MINISTER REYMER GEEFT EEN OVERZICHT EEN SLUITENDE BEGROOTING Naar aanleiding van schriftelijke vragen betreffende 'de reeds uitgevoerde en de voor genomen bezuinigingsmaatregelen bij de posterijen, telegrafie en telefonie geeft de Minister van Waterstaat een algemeene ken schetsing van het beleid, dat in deze dagen door de P. T. en T. wordt gevoerd. Allereerst wordt de noodzakelijkheid van een sluitende begrooting betoogd. In de tegenwoordige omstandigheden is hel een dringende en eerste eisch, voor de Staatshuishouding niet minder dan elders, dal vermindering van ontvangsten worden opgevangen door overeenkomstige verminde ring van uitgaven. Dat de bcdrijfsbegrooting voor 1932 een winst van 4 millioen gulden voorziet, verandert aan de vorenstaande beschouwing niets, aangezien over dit overschot door den begrootingswetgever voor dekking van uit gaven op de Rijksbegrooting is beschikt Genomen maatregelen. Zonder schade voor het publiek zijn reeds verschillende maatregelen genomen. De Mi nister somt ze op: a. beperking van het aantal arbeidskrach ten door doelmatiger tewerkstelling, samen voegingen van diensten, die tot dusver af zonderlijk werden verricht (post met tele graaf' e. d.). Uittredenden werden meestal niet vervan gen, of, zoo dit onvermijdelijk bleek, door locaal personeel met betrekkelijk lage bezol diging, dan wel door overgang van perso neel van een dienstonderdeel (bijv. telegraaf dienst) naar een ander (bijv. den post- of telefoondienst) b. vermindering van het aantal dienst reizen; c. een meer gelijke verdeeling van de ver loven over het geheele jaar; d. beperking van onderhoudswerken tot hetgeen noodzakelijk was; e. vermindering van de eischen voor nieu we gebouwen en bij verbouwingen. Schrap ping van plannen, die uitstel gedoogen; f. vereenvoudiging in de vervoersmetho- den; g. de omzetting van hoofdkantoren in hulp kantoren en van hulpkantoren in stations. Uit een overzicht blijkt, dat het aantal P. T. T.-inrichtingen in totaal van rond 2500 aan het einde van 1926 is gestegen tot rond aan het einde van 1931. Er is alzoo totaal een stijging van rond 12 pet. Aan de uitvoering van vorenbedoelde maatregelen werd gestadig gewerkt, totdat einde April j.I. bleek, dat op dezen voet voor 1932 geraamde hedrijfsuitkomsten niet bij benadering zouden kunnen worden verkre gen of behouden, tenzij het tempo van reeds vastgestelde voorzieningen werd versneld en een nieuw complex maatregelen werd voor bereid. die tot beperking der uitgaven zou. den leiden. Verslechtering in de dienstuitvoe ring. Alvorens nu omtrent de laatstbedoelde maatregelen, die de gebruikers van dienst meer direct raken, het een en ander mede te deelen, zet de minister uiteen, dat de bedrijfsleiding vooral naar die bezuini gingen heeft gezocht, waar de verhouding tusschen de kosten van een dienst en de ..aarde, die deze voor den gebruiker heeft al te ongunstig is. cn met werkelijke belan gen zooveel mogelijk rekening gehouden. Beperking van de postbestellingen, Maatregelen, waartoe de bedrijfsleiding al dus is gekomen, zijn de volgende: 1. Het aantal briefpostbestellingen te Gro ningen, 's-Gravenhage, Rotterdam en, zij het wellicht slechts ten deele, ook te Amster dam, wordt gebracht van 4 op 3. Meestal zal de 2de en 3de bestelling tot één kunnen worden gecombineerd. De erva ring, elders opgedaan, zoowel in ons land als daarbuiten, heeft voldoende aangetoond, dat met 3 bestellingen in den regel kan wor den volstaan. 2. In plaatsen met een bevolking van ten hoogste 5000 inwoners of in de min of meer aaneengesloten kom is of wordt het aantal bestellingen in den regel tot 2 beperkt. In Zwitserland wordt deze regel sinds een paar jaren toegepast. In België wordt in tal van plaatsen van zeer veel grooteren omvang en beteekenis slechts tweemaal besteld. Het zelfde is het geval in andere naburige lan den als Duitschland en Frankrijk. Om een indruk van den nieuwen stand .an zaken te geven, lijkt het voldoende op gaaf te geven van een 20-tal der grootste plaatsen, waar 2 maal en van een 20-tal der kleinste plaatsen, waar 3 maal daags ii kom wordt besteld. Tweemaal daags wordt o. a. besteld te Aal ten, Zevenaar, Brielle, Dokkum, Zuidborn, Amstelveen, Edam, Schagen, Voorschoten, Ileusdon, Uden, Veghel, Asten, Boxmeer. Axel. Steenbergen, Hulst, Bodegraven, Coe- vorden, Zaltbommel. Driemaal daags wordt o. a. besteld te Kaatsheuvel. Doesburg, Lochem, Nieuwen- dam, Purmercnd, Monster, Vriezenveen, Nij- verdal, Waddinxvecn, Dongen, Borne, Drach ten. Naaldwijk, 's-Gravenzande, Dieren, Ois- terwijk, Overschie, Driebergen, Oude Pekela, Bolsward. In het algemeen is het voldoende, dat m een plaats zooveel malen een post van el ders wordt ontvangen als het aantal bestel lingen bedraagt. Het is echter de bedoeling hierin, indien zulks zonder te hooge uitga- en mogelijk is, een wat ruimer standpunt ii te nemen. Belanghebbenden zullen dan n do gelegenheid komen nog een derde post n handen te krijgen, indien zij die ten kantore in ontvangst (doen) nemen. Door dezen maatregel zal in bepaalde gevallen de vertraging, welke de nieuwsbladen door de beperkte ontvangst-gelegenheid ondervinden, kunnen worden vermeden of verminderd. liet is echter om financieele redenen uit gesloten, dat thans nog afzonderlijke cou- antenbestellingen worden ingesteld. 3. In sommige buitenwijken, waar twee bestellingen worden uitgevoerd, is of wordt ven. Hiervoor is een algemeene regel ge steld, die uitgaat van de gedachte, dat het totaal van het gemiddelde port der brieven, briefkaart enen overige stukken, welke tei bestelling aanwezig zijn, ongeveer gelijk is aan of hooger moet zijn dan het uurloon, dat voor de bezorging dezer stukken is aan to nemen. 4. Ter berekening van het aantal uren, gedurende welk een kantoor voor den post en telegraafdienst opengesteld is, geldt sinds jaren een maatstaf, die gegrond is op het telegraafverkeer. Deze maatstaf welke de laatste jaren niet werd gehandteerd, voor zoover daarvan vermindering van het aan tal openstellingsuren het gevolg zou geweest zijn is thans weder toegepast, tenzij ëi bepaalde reden enaanwezig waren om een ruimere openstelling toe te staan. Uitdrukkelijk worde er op gewezen, dat in de uren, gedurende welke de telefoondienst ter beschikking van de aangeslotenen Is, geen wijziging is gebracht, en dat deze ook in sluittijd van het kantoor voor den posr- en telegraafdienst gelegenheid hebben tele grammen per telefoon te ontvangen en te verzenden. De werkgelegenheid. Verschillende van de bovenbesproken maatregelen hebben critiek uitgelokt, ge grond op de overweging, dat zij de bestaan de werkloosheid vergrooten. Maar wie bezuinigen moet en wil, kan daaraan niets verhelpen. Er moet thans snel gehandeld worden. De minister is van meening, dat de belangen, welke thans door snel handel enworden gediend, voor Staats- en Volkshuishouding van zoo overwegende beteekenis zijn, dat op de toegevendheid mag worden gerekend van hen, die van deze gedragslijn eenig nadeel kunnen on dervinden. Bezorging van dagbladen. Ter beantwoording van de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Schacpman verwijst de Minister naar bo venstaand overzicht. Hierbij zegt de Minister dat het hem niet bekend was, dat, ten gevolge van de ver mindering der postbestellingen, de dagbla den, op tal van plaatsen zelf de bezorging van de bladen ter hand te nemen. Die maat regelen kunnen indertlaad schade voor het Staatsbedrijf beteekenen. Het bedrijf zal zich evenwel deze schade ter wille, van de groote belangen die de bezuinigingsmaatregelen.be oogen te dienen, moeten getroosten, meent de Minister. CHP. BOEREN- EN TUINDERS- BOND JAARVERGADERING EN EXCURSIE ZUIDERZEEWERKEN DE MONITOR ADDER Een oud-marine-matroos meent, dat onze korte herinnering aan de tragische onder gang van de monitor „Adder", welke 5 Juli 1882 met man en muis vóór Scheveningen erging, niet volkomen billijk tegenover de regeering is. Hij was destijds bij de marine in Nieuwe- diep en had gehoopt aan boord van de „Ad der" of een soortgelijk schip geplaatst te zul len worden; doch dit mislukte en hij dankte later God voor. Commandant op de „Adder" was de offi cier Simon v. d. Aa en 67 personen zouden er aan boord moeten zijn; echter één kwam niet op tijd opdagen en bleef zoo achter. De leiding aan boord berustte feitelijk bij een jongen loods; de commandant had om een meer ervaren loods gevraagd, doch de ander •as bekwaam genoeg; zei men. De com mandant heeft daarop vertrouwd. Indien de loods gevaar vermoed had, zou hij zeker naar IJmuiden teruggekeerd zijn. Echter, pas 's avonds om 8 uur heeft de oflicier van de wacht de toren en de stuk ken geschut vast laten zetten; pas toen vreesde men dus, dat het platboomde en zwaar gepantserde schip gevaar liep. Het ongeval is in den nacht van Woens dag op Donderdag gebeurd; doch dat het niet bekend was, blijkt uit het feit, dat pas Vrijdag uit Ilellevoetsluis een loodskotter met sleepboot werden uitgezonden; men dacht dat de Adder een machine-defect had of zoo iets en hield er rekening mee, dat er niet meer, gelijk vroeger, een begeleidend vaartuig bij was, omdat het „altijd goed Ring". Zondag om 1 uur ging de „Schorpioen" in Nieuwe Diep, waarop onze ooggetuige voer (die uit de kerk gehaald was) op zoek en voer tot Scheveningen, doch vond niets. Maandags kwam de „Hercules" in Nieuwe Diep aan met een afgebroken galjoen van de „Adder" en in 't zog van het schip vond men een lijk. Vervolgens werden, vooral bij Vlieland eenige lijken gevonden; in 't geheel 30; ze werden allen, behalve van één officier, in den Helder begraven. Als tragische bizonderheid wordt nog ge meld, dat de eerste machinist van de „Ad der" in Arnhem vertoefde en dat toen de in Amsterdam aanwezige machinist van de „Buffel" meeging èn het leven liet En als bewijs van de eerlijkheid der vis- schers werd nog meegedeeld, dat deze op zijn lijk in een reddingsgordel een horloge en zestig gulden vonden; welk bezit ze bij aankomst aan de autoriteiten ter hand stel- Onze zegsman meent, dat er van zorgeloos heid of roekeloosheid geen sprake was; al moet toegegeven, dat een monitor, die tot bescherming van riviermonden dient, in diepzee altijd gevaar loopt Na de rede van Dr. Colijn, reeds een uitvoerig verslag gaven, volgde nog eenige besprekingen. Zoo werd naar aanlei ding van wat Dr. Colijn had opgemerkt over de klappen, die verschillende landen over en weev elkaar toebrengen kunnen en ivaarzoor spr. had gewaarschuwd, door den heer M i d- delman van Barneveld gevraagd of wij Duitschland, dat toch tweemaal zooveel naar ons uitvoert, en dat toch ons zoovele slagen al toebracht, niet kunnen treffen. In verband met veler critiek op de ambte narensalarissen, meende de heer de Jager van Nieuwdorp, dat we de ambtenaren hun tractement maar moeten laten, als wy dan maar weer normale pryzen krygen. De heer Sonneveld te Woerden wees op de door spr. genoemde steun aan de melkvee houderij tegenover de sociale lasten en be toogde, dat een richtprys van 5 cent per L. niet gedoogt dat ook nog sociale lasten be- j taald worden. Er werd gewaarschuwd tegen ontduiking van de Tarwewet, terwyl de heer Biemond. van Bleiswyk, er op wees, dat de geheele oogst van 1932 gesteund moest worden. Het maalpercentage moet verhoogd. Wy zelf, en vermoedelijk de spr. van hedenmiddag ook, zijn groot gebracht met hooger percentage dan 20 en 40, n.l. met 100 (gelach). Wij krijgen klappen. Dr. Colyn zal vroeger ii Indië zijn soldaten voor den strijd wel ge vraagd hebben: „Durft*ge het aan met mij?' Welnu, als hij het ons nu vraagt: „Durft ge het aan met mij?" dan zeggen wij: ..Ja, wy durven het en zullen jnet u stryden." (Dave rend applaus). De heer van Galen wyst erop, dat vooral de bedryven op zandgrond technische lichting noodig hebben. Bij de beantwoording der sprekers wei C o 1 y n er o.m. op, dat er gereede aanleiding is om te vreezen voor bureaucratie bij de uit voering der wetten, doch voor het uitvoeren van maatregelen zijn nu eenmaal ambtenaren noodig. Het applaus op de woorden van den heer Biemond vond spr. wel mooi, doch hij vreest dat als eenmaal puntje bij paaltje komt de noodige eendracht wel eens zoek kan zyn. Een verhooging van het maalpercentage zal de stem van spr. vast en zeker verkrijgen. Bij de beoordeeling om den uitvoer Duitschland naar ons land in vergelijking onze leveranties aan dat land, moet spr. ei wijzen, dat wij waren zenden die aan snel bederf onderhevig zyn en dus alleen gemakkelijk naar nabuurstaten geëxporteerd kunnen worden, terwijl wat Duitschland levert even goed, even gemakkelijk naar afgelegen landen verzonden kan worden. Zooiets moet men ook bedenken. Wat de tractementen der ambtenaren aan gaat, daaruit is niet zooveel te halen. Spr. vermoedt, dat vóór het jaar ten einde is er nog wel iets gebeuren zal. Met betrekking tot den richtprys van de melk merkte Dr. Colijn op, dat in de wet geen prijs is vastgelegd. Wél het beginsel, dat die richtprijs zoo moet zyn, dat de noodzakelijke lasten kunnen worden gedragen. Gaarne beaamde Dr. Colyn, dat er voor lichting moet worden gegeven by de verande ring der economische structuur van ons land. De Regeering zal dat echter niet alléén kunnen doen. Contact met de maatschappij is noodig. Dit contact kan nauwelijks anders verkregen worden dan door de maatschappe lijke organisaties. In dit verband wekte spr. alle agrariërs op om toe te treden tot den Christelijken Boeren- en Tuindersbond. Nadat de voorzitter de vergadering sloot, ging Dr. Colyn voor in dankgebed. 's Avonds namen ruim 170 leden deel aan het diner te Bergen, waar vele geestige speeches gehouden werden. Voor de sectievergaderingen, die op de agenda stonden, was geen tijd meer. Den volgenden dag werd door ongeveer 200 personen deelgenomen aan een zeer interessan te excursie naar de Wieringermeerpolder den afsluitdijk. Wy zullen naar we ons v stellen in ons e.v. bijblad Land- en Tuinbouw daarop nog terug komen. VROEGE AARDAPPELEN NAAR DUITSCHLAND HET CONTINGENTEERINGSBESLUIT Thans is in den „Reichsanzeiger" het be sluit van den Rijksminister voor de voedsel voorziening verschenen, waarby de contin- genteering van den invoer van vroege aard appelen in Duitschland wordt vastgesteld. Het aandeel van elk land in dit contingent zal worden vastgesteld naar den gemiddelden voer in Juli 1930 en 1931. Deze bepaling geldt tot en met 31 Juli a.s. Den tsten Augustus wordt het door geen han delsverdrag gehouden hoogere invoerrecht op aardappelen weer van kracht. NEDERLAND EN ORANJE Nummer 2 van het officieele orgaan der a.r. propagandaclubs rekent op behoorlijke wijze af met een zekeren meneer Joh. T. Meesters uit Rotterdam, die als politiek spion het Kuyperhuis binnendrong, toen er allerlei leelijks van vertelde en vervolgens een brochure uitgaf (bij wie?) met overdruk van vier hoofdartikelen van Dr. Kuyper uit 1877; eenig en alleen om de coalitie te be stoken. Deze brochure heeft overigens gekregen, wat billijk was; ze is voorzoover wij weten in de pers doodgezwegen. De onoprecht heid der bedoeling lag er al te dik op. We hebben er geen nota van genomen. Dit nummer vermeldt voorts, dat te Kra lingen een club werd opgericht met 19 leden en dat men in Zwolle e. o. tot kringvorming overging. Nummer 3 van hetzelfde orgaan verhaalt, dat het in Rotterdam e. o. ook tot kringvor ming kwam: 9 clubs sloten zich direct aan Dit nummer herdenkt Mr. Heemskerk met zijn eigen woorden uit zijn laatste parlemen taire redevoering en geeft voorts het tweede artikel over het belangrijke onderwerp: Fascisme, Nationaal-socialisme en Calvi- Verder geeft het belangrijke dingen voor het debat. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De boottrein van het mailschip „Indrapoera" an de N.V. Rotterdam Lloyd Rapide wolk schip hedenmorgen te Marseille aangekomen is, zal Donderdag 7 Juli te 7.16 uur te Roosen daal, 8.51 te Rotterdam D.P. en te 9.28 uur te Den Haag H.S.M. arriveeren. BRAND AAN BOORD VAN DE DEMP0 VERTREK UITGESTELD Nadere berichten Gisteren werd reeds gemeld, dat door broeiing in de tabakslading brand is ont staan in de Lloyd-boot „Dempo", die gister ochtend volgeboekt met passagiers uit Tand jong Priok zou vertrekken. De brand is door inpompen met koolzuur gebluscht. Het ver trek van de „Dempo" is voorloopig uitge steld. De passagiers werden zooveel mogelijk ge waarschuwd. Echter, zoo meldt Aneta. is nader geble ken dat lang niet alle passagiers tijdig «e- waarschuwd konden worden, zoodat tijdens het nemen van voorzorgsmaatregelen en hel spuiten met koolzuur voortdurend bjoein- stukken, telegrammen en afscheidsbrieven hieven toestroomen. terwijl verschillende personen vergeefs poogden te embarkeeren, hetgeen verboden was. De „Dempo" arriveerde Maandagmiddag te Tandjong-Priok, terwijl tot Dinsdagavond laat nog goederen werden ingeladen, zoodni de verrassing van de wacht, die om h«»lf- vier een verstikkende rook in de nabijheid van de derde klasse bemerkte, te prooter was. Met koortsachtige haast werd bet ba gageruim der tweede klasse ontruimd, aan gezien dit vlak boven de gevaarsplek gele gen is. terwijl water tot 10 c.M. hoogte werd ♦oegevoerd om de stalen platen tegen krom trekken te beschermen. Publiek werd tot de Lloydkade niet toegelaten. Aan boord heerschte, nadat het eerste moeilijke wera achter den rug was, de grootste kalmte. In de derde klas was om 9 uur de brand lucht nog niet geweken. In de salons lagen haastig weggesleepte koffers, terwijl het wa ter in het bagageruim gloeiend heet was ge worden en het cement op de stalen platen gebarsten. De „Dempo" moet na hlussching een nieuw attest van zeewaardigheid krijgen, waartoe alle ruimen moeten worden ontla den, onderzocht en opnieuw geladen, waar mede geruimen tijd gemoeid zal zijn. Niet alleen broeiing in de tabak, doch ook van copra en koffie worden als oorzaak ge noemd. De ambtenaren-passagiers, wier stan 1- plaats niet Batavia is, krijgen recht op dag geld, varieërend van f 6 tot' f 15. Het blusschlngswerk. Nader wordt gemeld: De broeiing van de tahakslading in luik IV veroorzaakte rook, welke door de lucht kokers ontsnapte. Dit gaf aanleiding tot het brandsignaal aan boord van de „Dempo". welke gister zou vertrekken! De burgemees ter van Scmarang, de heer Bagchus, die lo geerde bij den voorzitter van den Volksraad, den heer Mever Ranneft, was de eerste die van Tandjong-Priok Tiit door den Rotter- damschen Lloyd werd gewaarschuwd, dat het vertrek was uitgesteld wegens 'n „kletn motordefect". De assistent-residen* van Poerwakarta, de heer Fievez de Malir.es van Ginkel, die vertrekkende amh'enaren van het Binnenlandsch Bestuur uitgeleide wilde doen, kon tijdig, juist toen hij in de auto wilde stappen, worden b-ereikt. De nervositeit nam te Weltevreden toe naar mate het bericht algemeener versprei ding had gevonden. Aangezien thans vast staat dat broeiïn:? van de tabakslading plaats had, moet eerst het luik worden ee- lost, alvorens de schade kan worden vast gesteld. Den geheclen nacht was geen vlam zichtbaar, alleen werd rookontwikkeling waargenomen. De „Jan van der Heyden" kwam langszij de „Dempo" te liggen, doch behoefde niet in werking te worden gesteld. Thans zijn 40 koolzuur-eylinders, ieder van een capaciteit van 250 atmosfeer, in bet luik. Het luik zal zoo spoedig mogelijk wor den geopend, waarna het nog ten minste 12 uur zal duren voor het luik pasvrij is er. het. ruim gelost en men zich kan overtui gen dat het vuur is gebluscht. In hot bagageruim, aan luik IV grenzend, is de bagage gloeiend heet geworden, doch niet in brand geraakt Van rookmaskers voorziene bemannings leden trachten door het openen van de wa terdichte deuren den vuurhaard in het on- derruim te bereiken. Vertrek uitgesteld. 'Aangezien aanvankelijk w-erd gehoopt dat men de luiken reeds gister 12 uur zou kun nen openen, werd vertrouwd dat de „Dem po" Donderdag zou kunnen afreizen, doch meer en meer scheen de noodzaak van vor der uitstel nabij, waardoor het te verklaren is, dat de Rotterdnmsche Lloyd per advj:- ♦entie aan het publiek niet alleen mede deelt, dat de „Dempo" Vrijdag zal vertak ken doch bovendien waarschuwt, „dat de mogelijkheid van verandering niet is uitge sloten, zoodat de passagiers verzocht wor den zich van Vrijdagmorgen af met he'. passagierskantoor in verbinding te stellen" Schadepost voor tabaksexpertbureau „Het Nieuws van den Dag voor Ned.-Tn die" verklaart dat. indien wordt aangetoond dat broeiïng in de tahak inderdaad de oor zaak van dpn brand aan boord van de ..Pem- no" is. zulks een leelijke post hpteekent vnot het tabaksexpertbureau. hetwelk tot specials taak heeft de voor export aaneehoden tahak te keuren on de geschiktheid voor verzen ding. Het b'ad vestigt er de aandacht on. dat de broeiing zeer kort na de inlading op trad en acht de gevolgtrekking mogelijk.dat een bepaalde partij aan de aandacht van het tabaksexpertbureau ontsnapte. Vertrek op Zaterdag HAT AVIV 7 Juli (Anrta) Het vertrek vnn de Demno is voorloopig vastgesteld op Zater- in den loon van den dag. AUTO TE WATER GEREDEN Ta Hoogezand is een vrachtauto, toebehoo- rende aan den heer Pot int Muntendam, met drie inzittenden in het Winschoterdiep gere den. Hierby is de heer Tot verdronken. De on gelukkige was gehuwd Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) Een wettelijke regeling inzake het weren van vreemde arbeiders wordt overwogen. Een overzicht van de genomen en de voor bereidende maatregelen inzake de bezuini ging bij de Posterijen. De brand aan boord van de Dempo. (blz. 2) Drukke besprekingen te Lausanne hadden gisteravond laat nog altijd niet tot een be vredigend resultaat geleid. Mac Donald heeft zijn vertrek uitgesteld. De acht kleinere mogendheden hebben te Genève tot een krachtig optreden besloten, inzonderheid voor een algeheel verbod van het luchtbombardement. De Amerikaansche oceaanvliegers Mattern en Griffin zijn in één ruk naar Berlijn ge vlogen. Zij willen de wereld rond vliegen. (blz. 3.) Jaarvergadering van de Vereen, voor Hoo ger Onderwijs op Geref. grondslag. (Blz. 5) De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot invoerbeperking van vleesch aangenomen, en daarna het ontwerp tot instelling van een Economische Raad aangenomen. (blz. 7) Nieuwe Geref. Kerk te Zegwaard. WEREN VAN VREEMDE ARBEIDERS Naar de Volkskrant verneemt overweegt de minister van Binnenlandsche Zaken de in voering van een wettelijke regeling, waarbij het in dienst nemen van vreemde arbeiders afhankelijk wordt gesteld van een vergun ning der overheid. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Poortvliet, J. Fokkema te Sprang. Voor IJsselstein, J. H. Koster te Montfoort. Voor Dantumawoude (Fr.), J. van Rijs te Tjerkwerd (Fr.). Beroepen: Te Oudega (Wymbr.) J. R. Wolfensberger te Cubaard. BAPT. GEMEENTEN Beroepen: Te Hengelo (Ov.), K. Reiling te Nieuw-Weerdinge. CANDIDATEN TOT DEN' H. DIENST Cand. H. Vos is door de Classis Meppel der Geref. Kerken praeparatoir geëxamineerd en met algemeene stemmen beroepbaar ver klaard. Gaarne is de heer Vos bereid de Geref. Kerken te dienen en een eventueel beroep in overweging te nemen. Zijn adres is: Ben- tinckslaan 97, Hooge veen. ■Mr- AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE. Ds. J. Wymenga is voornemens 20 Juli afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Charlois in het kerkgebouw aan den Boergoen- schen Vliet. De bevestiging te Scheveningen vindt 6 Sept. plaats door Ds. G. O. Donner en de intrede op 7 Sept. d.a.v. Ds. W. P. S t r a t i n g nam Zondag ƒ.1. afscheid van de Ned. Herv. Gem., tot tekst hebbende uit de Aprocieve Boeken: „Goede trouw bestaat in eeuwigheid". Op verzoek van den scheidenden predjkant werden geen toe spraken gehouden. NED. HERV. EVANGELISATIE Cand. hulpprediker H. L. Lieve, te Vel- sen, heeft de benoeming naar de Evangelisa tie in en ten bate der Ned. Herv. Kerk te Veendam, aangenomen. HET BEROEP NAAR DEINUM Cand. J. J. Poldervaart, te Drie- bergen-Rysenburg, verzoekt ons mee te dee len, dat door hem geen beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Deinum (Fr.) is ontvan gen. PREDIKANTSWONTNGEN De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te IJsselstein, besloot tot den bouw van een nieuwe pastorie. ZENDING K a i e w e g i n g. Dr. baron van Boetzelaer van Dubbeldam deelt in de „Ned." mee, dat Dr. Azeling uit Japan, bereid is gevonden tdensij de Zendingsconferentie te Lunteren, uitvoerige mededeel ingen te doen over de Kagawa-beweging in Japan. Ook is er kans, dat Nederland bezoek krygt van den heer Philip, een dor secretarissen van den Christenraad in Engelsch-Indië. DE AARDBEIENTEELT Men meldt ons uit Kapelle (Z.): Met de aanvoer van aardbeien te Kapelle Z.) is het zóó druk. dat de laatste leveran- ier eerst om half drie 's morgens aan de beurt kwam, dit was Maandag, de daarop vol gende dag was het eenigszins vroeger. Uren staan sommigen te wachten eer men aan de béurt komt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1