WOENSDAG 6 JULI 1932 Spionnage in den grooten oorlog 'AAN ONZE BELGISCHE GRENZEN SLUWE MISLEIDINGEN Tragedies Ieder NVderlandsch grensbewoner, in het bijzonder zij, die in Zeeuwseh-Vlaanderen woonden, kan U vertellen welke tragedies zich hebben afgespeeld, vooral nadat de Duitsohers den beruchten electrischen draad hadden gespannen teneinde ontvluchting uit België, invasie in België te voorkomen. Met hoeveel list en stoutmoedigheid intus- schen de gevaren van den draad werden wonnen; hoeveel slimhedd bij het misle van de Duitsche wachtposten aan den werd gelegd, leeren de berichten, die de spionnage-centrale te Brussel ontving. Een gedocumenteerde uitgave, opgebouwd op1 de geheime berichten van dezen centralen dienst, geeft wel een kijk op de groote va derlandsliefde, die van Belgische zijde is ontwikkeld. Meer dan eens is, tijdens en na den oorlog in 't licht gesteld, dat spionnage diensten zeker niet verachtelijk te heeten zijn, wanneer zij niet worden gedaan om geldelijk gewin. Aan de Vlaamsche grenzen is dat meer dan eens getoond. Al spoedig na het uitbre ken van den oorlog stak in het bezette Bel gische gebied een geheime organisatie het hoofd op, die haar leden bij honderdtallen telde. Dwars door België, met als uitgangs punt een bepaalde frontsector, liepen de spionnagedraden naar de Hollandsche grens. De Noordelijkste spionnageketen, die van het front langs de kust ging, eindigde in het Zeeuwsch-Vlaamsche stadje Sluis, waar het eiken oorlogsdag in de hotels en herbergen van spionnen wemelde. De tweede keten liep over Brugge en Maldeghem, en eindigde schoon over Aardenburg gaande, eveneens in Sluis. De derde ving bij den Yser aan, en ging door Vlaanderen naar Bouschoute, van waaruit het Hollandsche gebied gemakkelijk te bereiken tiel. Men mag aannemen, dat de Hollandsche grenswachten waakzaam zijn geweest voor zooveel zij konden, en het is wel een feit, dat geen enkele overtreding der neutraliteit kon worden geconstateerd. Wat kon men den neutralen ook venvijten, waar de Duitsche contra-spionnagfdienst onmachtig stond te genover de tal van slimme en meer dan slimme dienaren van de Belgische geheime organisatie. Toen men Edith Cavell, de be kende moedige pleegzuster in handen kreeg, werd schijnbaar een einde gemaakt aan den "voornaamsten arbeid dezer organisatie, maar dat was slechts voor korten tijd, want nieu we figuren stonden op om den aifbeid van de gevangenen over te nemen. Zij, die uit de archieven van de spionnage centrale te Brussel hebben geput, kunnen de namen noemen van wie er, met voorbijzien van elk levensgevaar telkenmale groote diensten bewezen aan de Franschen en Engelschen, en daardoor vanzelf aan de Bel gen. De Duitschers mochten hun draad spannen, men kroop er-onder door; de Duit schers mochten iederen burger, die binnen de 100 meter van den draad werd aangetrof UIT DE PERS de Vos, die door den Duitschen contra-spion nagedienst de Belgische Schindenhannes werd genaamd, zeker een onderscheiding in dien tijd, trok telkenmale van België naar Holland en weer terug; soms bracht hij uit sluitend berichten over; soms ook diende hij als geleider aan een aantal Belgische jongelieden, die het Belgisch leger wilden volgen of aan in België achtergebleven Fran- sche of Engelsche soldaten, die naar hun corps terug wildeai. Tal van malen is hij den dood dat wil zeggen de ontdekking, nabij geweest, maar ook tal van malen is hij die op een wonderbaarlijke wijze ontkomen. Een keer is het geschied, dat men de boer derij, waarin hij op den hooizolder een ver blijf had gezocht, omsingelde en aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp. Maar in diezelfde boerderij lag een Duitsch land- stormer, en deze sliep zoo vc.st, dat de Vos •n de boer er in slaagden de uniform uit eijn kamer te halen. Gekleed in deze uniform trad de Vos kalm naar buiten, ging naar de pomp om zich het gezicht en de handen te wasschen en liep, achteloos fluitend het bosch in, waar hij 'voor verdere ontdekking gevrijwaard was. D» mode Sylma Weer een ander type was de mooie Sylma van Lajigelede, die een geziene figuur was in het tehuis der Duitsche soldaten van dit plaatsje. Zij was 19 jaar oud, slank, had prachtig zwart haar, en in haar licht mous seline kleedje kwam zij als 'n toonbeeld van onschuld voor. Op dansavonden was Sylma nooit afwezig, en kwam zij eens wat laat, dan was dat een gevolg van het feit, dat zij naar de Hollandsche grens was geweest om daar voor haar Duitsche vrienden levens middelen en 6igaren te halen. Had men ge weten, dat diezelfde onschuldige Sylma, wanneer zij over de grens de Huifkar-siga ren ging halen en de mand met levensmid delen kreeg, tegelijkertijd kostbare berich ten, plannen, documenten en wat al niet VIII stond in ons blad van 1 Juli. meer overbracht, men zou haar voorzeker anders hebben aangezien. Met spionnage gaat het altijd zoo, dat op een gegeven oogenblik de contra-spionnage- dienst argwaan krijgt. Het is de taak vaji zulk een contra-spionnagedienst om feiten te verzamelen en, dit laatste vooral, in onder ling verband te brengen. Geheel een reeks van zeer gewone, het meest onschuldige karakter dragende feiten kan bedenkelijk worden wanneer men deze naast elkander legt en verbindt. Zoo waren er ten opzichte van Sylma ook vermoedens gerezen, die intusschen haar zelf nog eerder ter oore kwamen dan de spionnage-centrale te Brussel. Voordat men zich van haar had kunnen meester maken, week zij uit, en eerst veel, veel later bleek het, dat een ander, die er weer heel anders uitzag, haar verving op een wijze die verre boven haar diensten üit- Een nog slimmere vos. Dat was een zekere Steiart, die het zelfs tot vertrouwensman van de geheime Duit sche veldpolitie bracht. Steiart was hande laar in alle denkbare artikelen; hij deed alle werk, waarmede wat te verdienen viel. Paar den hield hij voor zijn Duitsche vrienden steeds ter beschikking, en hij was zoowel aan de Duitsche als aan de Hollandsche con trole een zoo bekende figuur, dat men hem zonder bezwaar telkenmale doorliet Steiart maakte er in het bijzonder zijn werk van om postduiven te kweeken, en in België te brengen, teneinde door dezen berichten te doen overbrengen. Meer dan eens is het voorgekomen, dat Steiart de wagen vol geladen met dergelijke postduiven, Duitsche soldaten vervoerde, die misschien niet al te best te spreken waren over den Belg, die hen om de vriendschappelijke gevoelens, welke hij jegens de Duitsche indringers scheen te koesteren, niet al te karaktervast moest voor komen. Steiart heeft het zoover gedreven, dat hij de Duitsohers leidde tot aan de plaats, waar de postduiven verborgen waren, en zelf voor ging, maar alleen met het doel om de kor ven nog wat beter te verstoppen, zoodat zij dan ook inderdaad niet werden gevonden. En men mag dit alles verachtelijk spionnage- werk noemen, men denke niet te licht en te gemakkelijk over den zedelijken moed van menschen, die zich elke minuut, ja elke se conde in doodsgevaar weten; die tenslotte afhankelijk bleven van vetrouwen in ande ren gesteld, welk vertrouwen hen noodlot tig kon wonden, zoodra die anderen hen ver rieden. Het merkwaardigste wat Steiart heeft tot stand gebracht is het zoeken en vinden van den Belg, die er in slaagde den Duitschen wachtpost binnen de 100 meter van den electrischen draad neer te slaan. Geheel de Duitsche geheime dienst was in actie, en kon den man niet op het spoor komen. Maar Steiart wist wie de man was; wist ook dat deze tegen zijn consigne had gehandeld, en aan de zaak, die hij had te dienen, door zijn roekeloosheid een grooten slag had toege bracht, omdat, zoodoende nieuwe veiligheids maatregelen door de Duisohe bezettingstroe pen werden overwogen. Weken achtereen zocht de politie in Antwerpen, totdat men op de gedachte kwam om Steiart, dien goeden vriend der Duitsohers, in den arm te nemen En waar de politie faalde, slaagde hij in een paar dagen. De moordenaar, die op schijn baar afdoende wijze in Antwerpen was ver borgen, werd ontdekt, en het vertrouwen in Steiart was daardoor nog meer gestegen. Wanneer de grensstreken van het door den oorlog zoo zwaar bezochte Vlaamsche land eens konden vertellen alles wat zij wisten, zouden zij geschiedenissen overbrengen, bij welke die van den rooden Pimpernel nog maar kinderspel schijnen. En wellicht in derdaad ook zijn, omdat het bier ging tegen den vijand, door de techniek van dezen tijd outilleerd als de roode Pimpernel, zoo hij be staan heeft, bij zijn tegenstanders niet kon aantreffen. Rechtzaken. DOOD DOOR SCHULD. De rechtbank te Utrecht deed uitsnraak in de zaak tegen den 24-jarigen student W., wegens het veroorzaken van dood door schuld. Wij had met zijn auto op den Amsterd amschen straatweg een man en een vrouw aangereden; beiden zijn aan de gevolgen overleden. Bekl. werd veroordeeld tot een maand hechtenis met ontzegging van het recht tot het besturen van een motorrijtuig voor den tijd van één jaar. De Officier had drie maanden geëischt. Uit het Sociale Leven FUSIB VAN AMBTENAARSBONDEN. De algemeene clpe een fusie a« >ond. De zetel van den Pond Den Haag overgebracht. De n Bond, de heer F. v. Meurls LES IN DEMOCRATIE ALLEENHEERSCHERS IN HET RIJK DER SOCIALISTISCHE PUBLIEKE OPINIE Het is waarlijk geen wonder, dat de S. D. A. P. de aandacht van eigen onmacht en onderlinge verdeeldheid tracht af te leiden door, roekeloos en onverantwoordelijk, op burgeroorlog aan te sturen. Want nadat zij de moed heeft gehad de linksche extremisten af te stooten, zal men ook ter rechterzijde moeten afkappen. Alleen: wat blijft er dan De roode pers heeft zich op slaafsche wijze onderworpen aan de Amsterdamsche Federatie; doch de voormannen in de partij komen één voor een verklaren, dat zij deze politiek afkeuren. Thans gaat in de Socialistische Gids prof. mr. W. A. Bonger de zaak nog eens wetenschappelijk belichten en hij komt tot conclusies en stellingen, welke de onze zouden kunnen zijn, minus dan de ge leerdheid. We hebben het in de laatste we ken niet beter, maar ook niet anders gezegd. Men wage zich slechts aan eenige frap pante citaten. De „note gaie", de vroolijke noot, aldus de schrijver, heeft aan het slot der Amsterdamsche gemeenteraadstragedie, waarbij dit lichaam van vier harer zeer verdienstelijke leden beroofd werd, geluk kig niet ontbroken: Het Volk deelde mede, nadat het „groot slem" had ge maakt, dat er nu maar niet „nagekaart" moest worden. Men moet wel zeer groen zijn in de problemen der democratie om zoo iets te durven neerschrijven, al kan erkend worden dat het aan durf in deze materie de redactie van het hoofdorgaan niet ontbroken heeft: de oppositie, door de leiders zoowel van de Tweede als van de Eerste Kamerfractie tegen haar ge voerd, werd ergens in een hoekje der krant met kleine letter onder de ingezon den stukken weggestopt! Vermoedelijk een nog nooit in de politieke geschiedenis van Nederland voorgekomen feit! Met het groote formaat, het groote aantal abon- né's, de groote letters en de daarbij be- hoorende groote woorden, is dezen alleen- heerschers in het rijk der socialistische publieke opinie van den dag de kam wel wat al te zeer gezwollen. Dan betoogt de schrijver, dat het de dood voor de democratie is, als de massa over elk punt van politiek beleid bij referendum zou beslissen en staat hij stil bij de ver schillende noodwendige vormen van selectie en specialisatie in de moderne democratie en merkt daarna het volgende op: In dit systeem der democratie, zooals het met ijzeren noodzaak gegroeid is, op straffe van anders onder te gaan, is de plaats van een afgevaardigde duidelijk geteekend. Hij is lid eener politieke partij geworden en heeft daarmede zijn instem ming met het algemeene program te ken nen gegeven natuurlijk alleen in hoofdlijnen. Hij heeft door de aanvaar ding eener candidatuur openlijk blijk ge geven accoord te gaan met het z.g. ver kiezingsprogram natuurlijk evenzeer in hoofdlijnen. Zegt hij zijn partijlidmaat schap op, houdt hij op het met het pro gram eens te zijn, dan stelt hij uit den aard der zaak zijn mandaat ter beschik king, als hij tenminste politiek fatsoen heeft. Is echter van deze situatie geen sprake, dan lieeft de afgevaardigde de vrijheid, neen den plicht, naar z ij n bes te weten en krachten te handelen. Een program is maar een dood stuk papier, het is de taak van een afgevaardigde het tot leven te brengen. Hij, en niemand an ders moet weten, hoe dit geschiedt, daar voor draagt hij de verantwoordelijkheid. De heer Bonger geeft dan aan, om welke redenen het stemmen van de afgevaardig den zonder last van of ruggespraak met hep die benoemen, een grondregel der democratie is geworden: ten eerste, omdat de omge keerde regel tot het uitschrijven van stroo men referenda en afschaffing van de ver tegenwoordigende lichamen leidt, ten twee de vanwege de ongeschiktheid der massa om over politieke mogelijkheden en de prac- tische uitvoering daarvan te oordeelen, ten derde omdat men voor alles een volksver tegenwoordiger een persoonlijkheid moet zijn met eigen oordeel en onafhankelijk ka rakter, en ten vierde, omdat lastgeving of ruggespraak gedeelde verantwoordelijkheid, welke geen verantwoordelijkheid is, geefi Hij gaat als volgt voort: De Federatie Amsterdam heeft met haai lastgeving inzake de arbeidsvoorwaarden van het gemeentepersoneel een kolossal- len blunder gemaakt. Zij heeft die last geving wel trachten te camoufleeren door haar „bindend advies" of iets dergelijks te noemen, maar dit is natuurlijk ver geefs. Wie het advies niet opvolgde, werd verzocht politiek harikiri te plegen, m. a. w. dit advies was een bevel. De betec- kenis ervan gaat ver boven het geval uit, zij treft de geheele Partij. Als de Fede ratie terecht dit besluit genomen heeft, moet iets dergelijks ook gelden voor alle vertegenwoordigers ook de Kamer leden! De Partij zal in dezen dus een principieele beslissing dienen te nemen. Geheel onverwacht komt dit ingrijpen der Federatie niet, wij leven in een tijd, waarin getracht wordt alles tot zijn pri mitiefste voraien terug te voeren in de kunst bijv. is men daarin al een aar dig eind gevorderd. Waarom zou de de- mokratie daaraan ontsnappen? De massa wordt op de kinderlijkste wijze verheer lijkt om daarna natuurlijk aan het brutaalste despotisme ten prooi te vallen. Dat in de laatste tijden herhaaldelijk met een uitdrukking als: „ik dwaal liever met de massa, dan dat ik tegen haar ge lijk heb" gecolporteerd wordt, spreekt boekdeelen. Aan het slot van het artikel is nog het volgende ontleend over de vraag, welke aan de moeilijkheden ten grondslag lag: Het gaat alleen over de vraag of de ver plaatsing van koopkracht de vermin dering der eene groep (gemeenteperso neel), is immers een vermeerdering voor de burgers hetzij direct, hetzij indirect in het algemeen belang in moeilijke tij den gewenscht is. Zonder voorbehoud schaar ik mij aan de zijde van hen die deze vraag bevesti gend beantwoorden. Uit socialis tisch oogpunt is dit standpunt m. i. geboden, wie anders oordeelt staat op vakvereenigingsstandpunt Zij, die ge waarschuwd hebben tegen een al te nauw verband tusschen beide bewegingen, krij gen gelijk. Wanneer men wat losser elkander was blijven staan, zou men eikaars afwijkende meeningen minder kwalijk hebben genomen. Den aard van het beestje kan men nu eenmaal niet veranderen, de vakvereenigingen komen nu eenmaal op voor de belangen van haar leden. Toch is die aard in de laat ste tijden wel heel sterk geaccentueerd. Wie een 25 jaar geleden zou voorspeld hebben dat een vakvereeniging goed vindt dat de ondernemers den prijs van het brood met 3 cent per stuk verhoogen, als de gezellen daar iets van krijgen en dat in een tijd waar de massa meer dan ooit van brood leeft en er honderdduizen den wgrkloozcn zijn en dat het eerste woord van kritiek daarover nog moet ge zegd worden, ook in de socialistische pers, zou uitgelachen zijn. De socialistischo be weging is nu eenmaal de zwakkere bij een dergelijk nauw verband, zij moge dan ook het sterkste theoretische standpunt hebben. Gemengd Nieuws. een huurstaking te enschede. Te Enschedé zijn reeds gedurende eenige weken verschillende bewoners van een rij oude huizen, de z.g. Spitswoningen, in huur- staking gegaan. Daar geen minnelijke schik king werd verkregen, verzocht de eigenaar, de heer Spits uit ZwoQle, de uitzetting van eer aantal gezinnen. Deze uitzetting heeft Maan dag plaats gehad; daar zich een groot aantal communisten in de buurt verzameld had, was een flinke politiemacht op de been. Eenige deuren moesten worden opengebroken, maar ongeregeldheden hadden niet plaats. De com munisten bepaalden zich ertoe uit een der huizen een Sovjetvlag te laten wapperen. Het merkwaardige van de geheele zaak is echter, dat de uitgezette gezinnen des avonds laat hun intrek hebben genomen in een aantal leegstaande woningen van dezelfde rij, welkt juist waren opgeknapt, teneinde ze te kunnen verhuren. Thans zal opnieuw een uitzetting moeten plaats hebben. arme kleine. Te Nuth (l.) is het zesjarig meisje Heinen bij het spelen ongemerkt op een spatbord van een groentenauto geklommen. Toen de wagen zich in beweging zette is het kind er af ge vallen en onder de wielen terecht gekomen. Het meisje was op slag dood. de kanaalwerken te born (l.). Maandagmiddag is door de justitie te Maastricht de sectie verricht op het lijk van den Belgischen arbeider, die de vorige week bij het zwemmen over de Maas by Roosteren v/a9 verdronken, nadat hy door stakers mishandeld. Gistermorgen heeft onder groote belang stelling de begrafenis van het slachtoffer plaats gehad. De drie verdachten V., S. en ."">ch. uit Roosteren, die in verband met deze zaak gearresteerd waren, als verdacht van geweldpleging, zijn door de maréchaussees van Maastricht overgebracht en ter beschik king van den officier van justitie gesteld aantal maréchaussées dat in verband met de staking aan de kanaalwerken te Born is ge detacheerd, is met een tiental vermeerderd. In totaal zyn er 54 manschappen, waarvan 18 rijksveldwachters en 36 maréchaussées. BRANDJE IN DE STUDENTENSOCIËTEIT In de achter-lokaliteit van de studenten sociëteit N.I.A. in de Sarphatistraat te Am sterdam heeft een kleine brand gewoed, ■elke door den concierge met eenige em mers water is gebluscM. MiM fcouten en 'n rieten stoel verbrandden. In verband hier mede is een 21-jarige student aan het bureau Stadhouderskade geleid. Hij wordt ervan verdacht den brand te hebben gesticht. VAN HET DAK GEVALLEN Te Amsterdam is gistermiddag de 20-jarige radiomonteur C. R. van G. die werkzaam heden verrichtte op een perceel in de Groote Kattenburgerstraat, van het dak gevallen en terecht gekomen op het dak van een aan grenzend perceel. Het slachtoffer is naar het Binnengasthuis overgebracht, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. VERDRONKEN Te Amsterdam is uit het water van het Westerdok opgehaald het lijkje van een 4- jarig meisje, gewoond hebbende aan boord ■an een tjalk. Het kind was al spelende te water geraakt. Te Purmerend is bij het baden in de Ringsloot verdronken de 20-jarige W. Hors- meijer. De jonge man kon niet zwemmen. Vermoedelijk is hij in een derkleiputten, welke zich in de ondiepe sloot bevinden raakt. Om zeven uur werd het ongeval ont dekt, toen men de kleeren van het slacht offer vond. De bekende duiker Van Moerdijk 6laagde er na tweemaal te hebben gedoken in het lijk op te halen. In het Noord Hollandsch Kanaal bij den Hagedoornweg te Amsterdam is een jonge tje van 6 jaar, wonende in de Spirolastraat verdronken. Aan pogingen om het kind, dat spelende in het kanaal was geraakt te red den heeft het niet ontbroken, Verschillende burgers hebben zich daarvoor te water be geven. Door de leden van de Amsterdamsche Reddingsbrigade, de politieinspecteur Schuur man en de heeren Krabbendam en van Veen werd herhaaldelijk naar het kind gedoken. Het werd eindelijk met een dreg opgehaald. Pogingen werden door dezelfde leden der Reddingsbrigade in het werk gesteld om de levensgeesten weer op te wekken. Het mocht echter niet baten. Het lijkje is naar het Binnengasthuis overgebracht. TUSSCHEN DE LIFT BEKNELD GERAAKT Te Zaandam heeft een der arbeiders van firma Albert Heyn, de 37 jarige C. Hooij- schuur, het ongeluk gehad tusschen de lift te raken, met het gevolg dat hij op hetzelfde oogenblik gedood werd. Het slachtoffer laat een vrouw en eenige kinderen na. BOTSING TUSSCHEN TWEE TREINEN Te Aalten liep gister de personentrein van 10 uur uit de richting Arnhem, vlak voor het station Aa-lten door verkeerden wisselstand, op een op het eerste perron staande goede rentrein. Deze goederentrein werd in flank aangereden, waardoor twee leege goe derenwagens geheel werden vermeld. Ook de locomotief van den personentrein werd van voren ernstig beschadigd. Een hulptrein uit Winterswijk was spoedig aanwezig om baan vrij te maken. De trein van één uur kon zoodoende weer passeeren. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. BRAND. Van den landbouwer Krul te Mijdrecht is de geheele hooioogst benevens een schuur door brand vernield. IN DE EEUW DER GEJAAGDHEID. Men meldt ons uit Zeeuwseh-Vlaanderen: Hoe het met de postverzending gaat, blijkt uit het volgende: Zaarnslag en Axel liggen van elkaar verwijderd. Post men thans een brief van Zaamslag voor Axel, dan reist die als volgt: Zaarnslag, Terneuzen, Hoede- kenskerke, Goes, Vlissingen. Van Vlissingen naar Vlake, vandaar naar Hansweert Walsoorden. Van Walsoorden over Zaarn slag naar Axel! Dit is tyd- en geld-besparing. Radio Nieuws WOENSDAG 6 JULI i NCRV: Mond at VRAAGT SPOOR'/ LETOPHET FABRIEKSMERK MOSTERD "'.45 H iVv 3.30 H i 1 v s u rn VARA: Orgelspel Vara- 3 u m VARA: Var a-orgel iborg: Strijkorkest sum VARA: Orkest i NCRV: Pianorecital sum VARA: Orkeï NCRV: Persberichton sum VARA: Persberichten, DONDERDAG 7 JULI. 8.00 Huizen. KRO. Morgent 8.00 H 11 v er s u m. AVRO. Gi 10.00 H u i z 10-30 H i 1 v 12.15 H u 1 z 12.20 Dave 12.20 Lond .2.20 Kal u 13.30 HuV 30 H il v 16.00 H I 1 v mofoonplaten. sum. AVRO. Gramofoonmuziek* sum. AVRO. Trio Rentmeester NCRV Gramofoonmuziek. KRO. Gramofoonmuziek. KRO. Orkest, y. Orgelconcert. i R. Coi rg: Strijkoi sum. AVRO. Trio Zaplova. sum. AVRO. Gramofoonmu: sum. AVRO. Trantonium-de sum AVRO: Kamerorkest a u: Solistencoinceirt NCRV: Accordeon -duo NCRV: Gramofoonmuziek sum AVRO: Kamerorkest ïtV: Dameskoor „Camtemus" AVRO: Gramofoonmuziek 10.01 Hil Hul Hoekendijk Hilversu nette van Dijk AVRO: Morgenwijding NCRV: Ziekendienst: Ds C. J. AVRO: ZieJcenuur: An tol- NCRV: ZIekenuur: Ds li Boei] sum AVRO: Vruchten en Vruch* uten i NCRV: Cuinsus Fraaie Hand* 1 A mistel: 18.30 H11 v .45 Hulz versleren 19.10 Hulzen NCRV: J. A. J. Janeen Mamen* schijn: „GnaubUndien" Hilversum AVRO: „Voettocht door het NCRV: Handenarbeid ZAKENMAN IN TREIN BESTOLEN Van 22.000 golden f Gedurende de reis met den nacht D-trein AmsterdamBerlijn is de hoofdvertegen woordiger van een Nederlandsche firma ta Berlijn van 22,000.beroofd. Maandag avond was de bestolene uit Amsterdam ver trokken en gistermorgen 7.30 uur aan het station Friedrichstrasse aangekomen. Eerst in het hotel bemerkte hij het verlies van de portefeuille. Aan de politie deelde hij medo voorbij Bentheim zijn slaapcoupé te hebben opgezocht, de deur te hebben gesloten en zijn jas, waarin de portefeuille, aan den kapstok te hebben gehangen. KAPITEIN KLAKKEBOS GAAT NAAR AMERIKA 43. Ja, dat was een lastig geval, maar de' slimme professor wist raad! Er werd geluk kig nog een tweede eindje touw gevonden, en hiermede werd Kees door de andere twee neergelaten, tot hij den struik bereikte, waar het touw van den kapitein in vast geraakt was. Voorzichtig maakte Kees er een nieuw eind touw aan vast. 44. Toen werd hij, met het losse eind van' dit touw in z'n hand, weer opgeheschen en toen hij weer boven was, trokken ze alle driq net zoo lang aan het touw, tot het uit den struik losraakte. De kapitein was nu in enkele minuten1 opgehaald, en, terwijl de beide jongens zijn armen stevig vasthielden, J :J_ J zjjn jjggQgj^ weer netjc3 stand. (Wordt Vrijdag vervolgd.)' DE VAL VAN KONSTANTINOPEL 'i Door LEWIS WALLACE Naar het Engelsch door ALMA Majesteit, antwoordde de Patriarch, de j Heilige Grieksche Kerk kan nooit gedoogen, dat de Heere Jezus Christus uit haar eere- dienst wordt verwijderd. Gij hebt naar ons hart gesproken, en het zou te wenschen zijn dat de broederen gebleven waren, om u tc hooren. Heb dank, hoogeerwaarde vriend, heb dank, zei Konstantijn met een hoofdbuiging en vervolgde toen tot den Vorst: Daar een Concilie de belijdenis der Kerk heeft vast gesteld, mag er geen enkel woord aan ver anderd worden, tenzij dan door een ander plechtig en naar den vorm bijeengeroepen Concilie. Daarom, Vorst, al geef ik gaarne toe, dat ik wijzer ben geworden door de door u ontwikkelde gedachten; al geef ik toe dat uw welsprekendheid en rhetorische gaven mijn aandacht zeer geboeid hebben, al hoop ik nog verder mijn voordeel te mogen doen met uw veelzijdige kennis.... dit moet mijn antwoord zijn. De kunst om zijn gedachten en gewaarwor dingen in de diepste diepten van zijn hart te bewaren en op te sluiten, al naar dat de gelegenheid dit vereischte, kwam den Vorst nooit beter te stade. Hij boog en vraagde verlof heen te gaan. Nog één woord, Vorst zei de Keizer. hoop dat uw verblijf in deze stad van langen duur zal zijn? Ik dank Uwe Majesteit voor haar goed heid. Zoo ik de stad mocht verlaten zaJ het slechts voor korten tijd zijn en om spoedig terug te keeren. Hij nam op de gebruikelijke wijze afscheid en ging heen. Bij de poort vond hij een pas send geleide en zijn draagstoel. En zoo ver liet de Vorst het paleis van Blacherne. NEGEN-EN-VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Tweestrijd. In zijn huis teruggekeerd voelde de Vorst van Indië zich zeer ongelukkig, maar niet bepaald, omdat de Christenen zijn voorstel verworpen hadden. Hij was een klein wei nig gevoelig over het mislukken van zijn plan. maar niet teleurgesteld. Als verstan dig man, als philosoof, had hij, na de waar nemingen te Mekka gedaan, niet kunnen hopen de volgers van den Nazarener toe gevender op het stuik van hun geloof te zullen vinden, dan de aanhangers van Mohammed. Neen, hij was naar het paleis gegaan, voorbereid op hetgeen gebeuren zou. Het, viel hem niet gemakkelijk ziji grootsch plan voorgoed op te g>l/en, maar geen andere keus bleef hem over, en nu hij op wraak gaan zinnen! Weg met alle aarzeling. Toen hij de hoogte van Blacherne afdaal de had hij medelijden gevoeld met Kon stantijn, die zich zoo waardig had gehóuden. Maar alles dreef hem naar Mohammed. Mohammed dus! Had hij tpsschen de twee te kiezen, dan helde de schaal over ten gunste yan den Turk. Dat had hij reeds gevoeld bij de kennismaking in het Witte Kasteel. Behalve zijn persoonlijke gaven en krijgskundige be kwaamheden, behalve zijn jeugd, gaf nog iets anders den doorslag: tusschen Moham med en den machtigsten troon stond sliechts een grijsaard, wiens dood dagelijks veiwacht werd. Wat kan die jonkman mij van dienst zijn! Ik moet zooveel mogelijk op zijn eer zucht werken.... Ik moet die zien te leiden. Aldus redeneerde de Ziener. Thuisgekomen stond hem voor het eerst op dien gewichtigen dag het beeld voor oogen van haar, die in alle opzichten het evenbeeld was der eerste Lael, wier graf was bij den Gouden Poort te Jeruzalem. Wij leggen een zaadkorrel in de aarde, die ont kiemt en groeit en bloeit en weldra vrucht draagt. Zoo was het ook gegaan met zijn aanneming van Uël's dochtertje. De Vorst riep Syama. Zet mijn tafel en stoel gereed op het dak, zei hij. Intusschen gebruikte hij wat brood en wijn en liep zuchtende de kamer op en neer. Men kon zion dat hem iets kwelde. Eindelijk ging hij naar het dak. De avond begon te dalen. Op de tafel vond hij de lamp, de klok, de noodige schrijfbehoeften, een nieuwe hemelkaart en een keurig dia gram om een horoscoop te trekken. Hij nam de kaart op en glimlachte. Zij was door Lael vervaardigd. Zij heeft groote vorderingen gemaakt, zei hij overluid. Hij dacht aan het oogenblik, toen Uël hem toestond haar tot zijn dochter te nemen. Toen nog weinig ontwikkeld en thans een goede hulp. Hij was trotsch op haar kundigheden. Wat nam zij hem reeds veel uit de handen! Vervelende herekenin- gen werkte zij voor hem uit. Haastig ont worpen geometrische teekeningén van de planeten in haar Huizen werkte zij keurig netjes voor hem af. Met hoeveel belangstel ling bespiedde zij het eerste opkomen der sterren! Haar jonge oogen waren hem daar bij van grooten dienst, en er was zooveel vuur in de uitroepen waarmede zij het eerste verschijnen der lichtende bollen begroette. En voelde hij zich niet volkomen wel, dan opende zij den grooten EusebiusbijLYl en las hem voor, uit Job, of uit Jesaja, maar meest uit Exodus, want in zijn schatting was niemand aan Mozes gelijk. Die strijd met Pharao, die wedstrijd met de toovenaars, dat lokken van den verstokten koping in de Roode Zee, welker losgelaten wateren zich boven heim sloten..., welk een ma jestueuss wraak! Van alle droomerijen is wel de meest ijdele dat jongeren van jaren zich zoo aan ouden van dagen zouden kunnen hechten, dat zij elke andere verbintenis verwerpen. Zoo praktisch en rijk in ondervinding als hij was had de kinderlooze man toch toegelaten dat deze dwaling post vatte in zijn ziel. Hij meende waarlijk dat Laels liefde voor hem van dien aard was. Met geen onzuivere be doelingen, maar toch uit zelfzucht, en om haar zoo onder zijn invloed te brengen dat zij bij voorkeur haar leven en liefde aan hem wijdde, had hij zich geheel aan haar gegeven, daarom zich de eindelooze moeite getroost van persoonlijk haar opvoeding te leiden, haar te omringen met een weelde, die hij alleen haar bezorgen kon, op haar jeugdige verbeelding indruk te maken door zijn meesterschap over vele mysteriën. Zoo gebeurde ten laatste, dat, terwijl hij zich gelukkig voelde in zijn liefde voor haar, hij nog gelukkiger werd in haar liefde voor hemzelf; ja, hij kweekte dat gevoel aan, tot dat het geheel saamgegroeid was met zijn innerlijk leven, en hier geschiedde wat ook anderen bij ondervinding weten: inplaats dat Lael zich voor hem opofferde, was hij bereid om alles voor haar op te offeren. Tot deze ontdekking kwam hij heden. Daar zit hij dan bij de tafel, op het platte dak. Het is niet meer avond, het is nacht geworden. In de stad werd alles stil, en de sterren schitteren aan het hemelgewelf. Hij zit in gedachten verzonken en legt zich de vraag voor: Zal ik hier blijven, of naar Mohammed gaan? Geruimen tijd leende hij het oor aan de Wraak, die ten gunste van het laatste sprak. Eerzucht voegde zich ook aan die zijde. Ook de lust om kwaad te stoken wierp gewicht in de schaal, maar daartegenover stond Lael. Wat zou hij doen? Temidden van dezen tweestrijd verscheen Lael zelve. Kind, zei hij, gij hier? Ja, vader, waarom niet? Zij nam de kaart op en toen zij zag, dat hij er nog niets aan gedaan had, riep zij: U moest liever gaan rusten, u hebt een moeilijken dag gehad. Hij zag haar verbaasd aan en herhaalde: Een moeilijken dasr eehad? Ja, in het paleis. Leg die kaart neer en vertel mij wat gij er van weet Ik was vanmiddag bij vader op den bazaar, toen Sergius kwam. Hij hoeft uw redevoering in het paleis gehoord. Hoe slecht heeft die afschuwelijke Gennadius zich ge dragen 1 Ja, antwoordde de Vorst somber. Een mo narch die zulke menschen bij zich móet dulden is te beklagen. Maar wat zei "de jonkman over mijn voorstel aan den Keizer? Er is één vers in het Testament van Christus..., Zeg liever Jezus van Nazareth. Goed; in het Testament van Jezus, één vers... als dat er niet was, zou hij uw betoog over vele Zonen Gods naar den Geest hebben kunnen aannemen. Welk vers is dat? Het is waar een van de discipelen Jezus den Eengeboren Zoon noemt De Zwerver glimlachte. Het jonge mensch is een letterknecht- Hij vergeet dat de Eengeboren Zoon velo Incarnaties kan gehad hebben. Prinses Irene was er ook. Sergius zei, dat zij ook uw voorstel kon aannemen, als gij het wildet wijzigen. Wijzigen! Een monnik die nog niet geordend is en een prinses zonder echtge noot!... Een fraaie oogst na zooveel moeitel Doch ik ben moe, heel moe, en ik heb zoo veel om over te denken. Kom, zeg mij goeden nacht Kan ik niets voor u doen? Jawel. Laat Syama mij een kan frisch water brengen. Ook wijn? Ja. ook wijn. En nu, goedennacht, mijn Gul Bahar. Zij ging heen, niet vermoedende aan wel ke tegenstrijdige dachten zij hem overliet (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8