WOENSDAG 6 JULI 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 GEMEENTERAAD VAN LEIDEN OPNIEUW DE KWESTIE MAATSCH. HULPBETOON Het voorstel-Wilmer c.s. aangenomen HET OPTREDEN DER POLITIE BIJ DE VISCHDEMONSTRATIE VOLMAAKT COHKECT EN KEUKIO, ZEGT DE BI KGEMEESTEE In tie gisteravond voortgezette vergadering Van den Gemeenteraad werd voortgezet de behandeling van de missive van de Gem. Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon, naar aanleiding van de beschuldigingen door mevr. Bragga&r de Does aan het adres dier Commissie geuit in de raadsvery^Têrin- gen, waarin de begrooting voor 193-i werd behandeld. Men was toe aan de Replieken Mevr. Braggaar de Does is door de besprekingen volkomen teleurgesteld. Alleen bet raadslid Eikerbout brengt spr. hulde voor zijn serieus onderzoek naar de door spr. ge noemde .gevallen en voor zijn ernstig betoog. Door den Wethouder is gezegd, dat er weinig van de door 6pr. genoemde gevallen is overgebleven. Dat is toch onjuist, zooals spr. aan de hand van enkele gevallen aan toont. De heer Wilmer heeft niet veel waar deering voor spr.'s betoog, heeft hij gezegd. Hij houdt vast aan het feit, dat de namen en bijzonderheden bij de gesignaleerde geval len niet genoemd zijn. Spr. is er van over tuigd, dat alle gevallen die zijn genoemd door de commissie van M. H. gekend wor den. Ook het betoog van den heer Wilbrink was zwak en niet erg christelijk. Er is ge zegd: Er zijn wel fouten gemaakt. Men draait er om heen. Dat de heer Bosman het nut van deze dingen niet inziet i6 wel begrijpe lijk, omdat hij nooit nood aan den lijve ge vóeld heeft. Het spijt spr., dat de Voorzitter er niet is toe kunnen komen om liet woord verdachtmakingen in te trekken. Spr. noemt nog enkele gevallen om aan te toonen dat het bij M. H. niet in orde is en dat het abso luut onjuist is, dat er van de door spr. ge uite beschuldigingen niets zou zijn overge bleven. Bij liet opsommen van deze gevallen zegt spr. o.m., dat de geneesheer in M. H. evenmin als dokter iets presteert in dit col lege als Dr. v. Es in den Raad, die als dokter niets bijzonders lieeft gedaan. Als er zoo weinig van de beschuldigingen was over gebleven, zou het logisch geweest zijn, dat te sterker zou zijn aangedrongen op een commissie van onderzoek. Spr. komt tot de conclusie, dat vast moet staan, dat de ellende van de werkloosheid met allo kracht moet worden bestreden, opdat geen moreele in zinking het gevolg zij van de tot nu toe ge volgde weg. De Comm. v. M. H. moet terug komen op haar weg. Met groote intensiteit imoet gestreefd worden naar verbetering van het lót der behoeftige burgerij. Dit zij het gevolg van het adres van M. H. Dan heeft bet nog veel nut. De heer Vallentgoed repliceert even eens en handhaaft zijn standpunt. De heer Eikerbout (a.-r.) heeft met genoegen vernomen, dat bezuiniging geen invloed heeft op de uitkeeringen van M. H. Spr. vindt dat men te ver gaat als men met de hongerzweep de menschen naar de Stede lijke Werkinrichting zendt Daar moet al een zeer bijzondere reden voor zijn. Spr. stelt de vraag wie er in M. H. de leiding heeft, de Wethouder of de directrice. Als de Wethou der de leiding heeft, dan moet hij deze ook houden. Het vaststellen van normen lijkt spr. ondanks de bestrijding van den wethouder, nog steeds gewenschL Afwijking daarvan is nog steeds mogelijk. Wat de ingediende mo ties betreft gelooft spr. dat ze niet het ge- wenschte resultaat zullen opleveren. Het tweede gedeelte van de motie-van Eek be doelt de instelling van een commissie van onderzoek naar de beschuldigingen van mevr. Braggaar de Does. Deze commissie zou spr willen combineeren met de commissie door de rechtsche heeren voorgesteld om te onderzoeken of er aanleiding bestaat om in de werkwijze van M. H. wijziging te brengen. In deze zin amendeert spr. de beide mo ties, waartoe hij een eigen motie indient. De heer Knuttel (comm.) vindt de re pliek van mevr. Braggaar zwakker dan haar rede in eerste instantie, doordat zij thans een beroep doet op menschenliefde en chris telijkheid Intusschen is M. H. er toch maar slecht afgekomen. Zelfs de leden der rech terzijde hebben M. H. weinig verdedigd. De rede van den Wethouder onderscheidde zich door een warmen toon, die echter niet strookte met de sophistische, kille inhoud. De heele lijn in de uitkeeringen van M. H. deugt niet. Door dit systeem worden de ge volgen van de kapitalistsche wantoestanden afgewenteld op de slachtoffers van deze toe standen. De heer Menders (r.k.) dringt er op aan dat bij M. H. de steunuitkeeringen op zulk een wijze worden geregeld, dat gebrek bij de burgerij niet meer kan voorkomen. De heer Van Eek wraakt nogmaals de toon van het adres en zegt daarna dat in dfeze raadsvergadering een conclusie moet worden getrokken die ook de burgerij ge rust stelt ten opzichte van de belangen van de behoeftige burgerij. De motie-Wilmer c.s. brengt deze gerust stelling niet. Het vertrouwen nn M. H. kan sleohts weerkeeren als een onderzoek wordt ingesteld naar de vraag of de uitgebrachte critiek al of niet juist is. Het belangrijkste van deze discussie is dat de sociaal-demo craten er alles op willen zetten cwn de uit keeringen van M. H. te verbeteren, op zulk een wijze dat den behoeftigen een behoor lijk levensbestaan is gewaarborgd. Hiervoor moet geld bijeen worden gebracht. Spr. voelt veel voor de motie-Elkehbout, maar voor dat Spr. zijn motie intrekt wat het tweede gedeelte betreft, wil hij zekerheid hebben, dat d© commissie een onderzoek zal instellen naar de critiek van Mevr. Braggaar en dat bij de samenstelling van de commis sie wordt rekening gehouden met de wen- schen der verschillende raadsfracties. De heer Wil mer (r.k.) wil de taak van de commissie die hij heeft voorgesteld zoo breed mogelijk zien opgevat. Het feit dat een onderzoek zal worden ingesteld naar do werkwijze der commissie wijst daarop. Dezo motio stelt zich niet op het aprioristische standpunt dat de leden van M. H. hun taak niet goed vervullen, maar stelt zich wel op het standpunt dat er in deze moeilijke tijden aanleiding zou kunnen bestaan om de werkwijze van M. H. te wijzigen. Spr. laakt tenslotte de langwijlige wijze waarop dezo zaak is behandeld I-Iierdoor zal de burger' zich hoe langer hoe meer van den raad af koeren. De heer Elkerbout bedoelt met zijn motie oen onderzoek naar alle genoemde feiten. Spr. dringt er op aan dat de heer Van Eek het eerste gedeelte van zijn motie intrekt. Hierdoor blijft do zaak objectief. De lieer Wilbrink blijft van meening 'dat de motie-van Eek voor den Raad onaanv aardbaar is. Met de motie die spr. mede heeft onderteekend zal men veel meer berei ken in 't belang der behoeftigen. Spr. protes teert er tegen dat mevr. Braggaar-de Does ile Christelijke liefde in het goi ng hoeft gebracht, waarvan ze het abc misschien nog moet leeren. Laat ze oppassen niet te dicht bij het Farizeisme te komen. De heer van Eek vraagt clen heer Eiker bout zijn motio aldus te wijzigen dat vast komt te staan dat de commissie een onder zoek zal instellen naar de "in den Raad ingediende klachten. De heer Eiker bout verzoekt den Voor zitter de motie aldus te wijzigen. De heer Van Eek trekt daarna zijn motiè in. Wethouder Romijn wijst er in zijn du pliek op, dat er door de ambtenaren van M. H.. omdat ze onder zoo hoogen druk leefden, wel eens fouten zijn gemaakt. Spr. heeft overigens respect voor het werk van deze ambtenaren en dat van de secretaresse. Deze secretaresse heeft overigens geen lei ding wat de beslissingen betreft. In de ver gaderingen van M. H. heeft ze slechts een adviseerende stem. Spr. heeft overigens de indruk gekregen lat men M. H. beschouwt als een instituut at steun verleent aan werklcozen. Zoo is het niiet De werkloozen behooren bij den dienst van Sociale Zaken. De mensclien die bij M. H. terecht komen zijn ook wel dik wijls werkloozen, maar veelal komen ze door eigen schuld bij M. H. Van een politieke commissie wil spr. niets weten. De commissie voor een onderzoek naar de werkwijze van M. H., moet een des kundigen-commissie zijn, waarin ook men sclien buiten "den Raad moeten kunnen wor den benoemd. De motie-Elkerbout geeft bo vendien sanctie aan het formeele optreden van Mevr. Braggaar-de Does. Ook daarom is Spr. er tegen. Den heer Mande re verzekert Spr., dat in M. H. in 't geheel geen persoonlijke rancune bestaat tegenover Mevr. Braggaar-de Does. De motie-Elkerbout wordt verwor pen met 16 tegen 14 stemmen. Voor stemden de s. d. a. p. en de. heeren Vos, Knuttel, Eikerbout en Van Eecke. De m o t i e-W i 1 m e r c.s. wordt aangeno men met 19 tegen 11 stemmen. Tegen stem den de s. d. a. .p. en de heer Knuttel. Grondkwesties Voorstel inzake de overneming in eigen dom en onderhoud van een strook grond aan de Mariënpoelstraat, kad. bekend oiuder Sectie L. Nis, 1450. 1451 en 1452 alle gad.. De heer Ivooistra heeft er bezwaar te gen, dat de grond die bestemd was, volgens 't uitbreidingsplan voor openbaar plantsoen thans zal worden afgestaan voor particulier terrein. Wethouder S p 1 i n t e i zegt dat in het uit breidingsplan in dit geval geen sprake is van „openbaar" plantsoen. Bovendien zou 't stuk grond moeten worden gekocht Dat zou een groot bedrag vergen. Daarom heeft men deze overeenstemming bereikt met het be stuur der R. K. H. .B. S.. Het is een zeer goedkoope oplossing. De heer Kooistra is bang dat dit geval een gevaarlijk precedent is. Den heeren Manders en Knuttel lijkt deze transactie niet onvoordeelig. Na dupliek van den wethouder wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met die stemmen van de s. d. a. p. tegen. 10. Voorstel tot verkoop: a. van een gedeelte bouwterrein aan den Lammenschansweg secte M., Nis 4658 en 4659, beide ged., aan J. C. van der Steen, M. C. van Straten en J. Smittenaar. b. van een gedeelte bouwterrein aan de Bloemistenlaan, sectie M., No. 4713, aan N. P. M. Dieken. De heer Kooistra verdedigt naar aan leiding van dit voorstel Jiet erfpachtstelsel en spreekt in dit verband van een canon van 22 cent, waarop de heer Knuttel op merkt dat men daarmee miet ver scliiet Na verdediging van den Wehouder wordt het voorstel aangenomen met de stem men van de e,. d. a. p. tegen. De werkloozen-vischdemonstratie De Voorzitter stelt daarna aan <ïe orde de kwestie van het optreden van de politie bij de werkloozen-vischdemonstratie, waar over de burgemeester toegezegd had inlich tingen te willen verstrekken. De heer Van Stralen (s.d.) is van mee ning, dat de politie ruw en onbehoorlijk is opgetreden. De demonstratie was heel on schuldig. Verkeersregeling was inderdaad noodig, maar die politie veroorzaakte eerder verwarring dan orde. Er is onnoodig ruw op ingeslagen, zoodat iemand uit angst in het Rapenburg sprong, terwijl een juffrouw die naar haar kind liep te zoeken een klap kreeg. In een portiek zijn enkele personen beest achtig afgedroogd. Spr. teekent daartegen protest aan en waarschuwt niet op zulk een wijze voort te gaan. De heer Knuttel is ooggetuige geweest van het optreden der politie en bevestigt groofendeeis bet Varhaal van den heer Van Stralen. De politie stond onider leidiing van een bij de arbeiders berucht inspecteur. Er gebeurde niets en toch werd er plotseling op beestachtige wijze ingeslagen. Er was een soort woestheid in de politie-menschen gevaren. Hun optreden was niet gemoti veerd. Het is altijd dJe politie die wanorde schept. De Voorzitter wil. hoewel hij geen verantwoording sohuldig is, gaarne eenigo inlichtingen aan den Raad geven. Wat door de heeren Knuttel en Van Stralen gezegcl is klopt niet heelemaal met de inlichtingen die Spr. heeft ontvangen en met hetgeen hijzelf gedeeltelijk als ooggetuige heeft ge zien. De demonstratie kwam niet onver wachts en het heeft zich gewroken, dat niet van te voren vergunning tot het houden van deze demonstratie is gevraagd. De organi sators hadden de betooging niet meer in hun macht. Bij hen ligt de schuld. Is er ocit een demonstratie geweigerd? De heer Groenevéld tot ucu heer Van Stralen: Nou zal jij het nog gedaan hebben, Jan. De Voorzitter zegt verder. <lct liet verkeer door de demonstratie werd ver traagd. Aan de politie was opdracht gege ven het visschen niet te beletten, maar al leen het verkeer te regelen. Men is echter met vissdhen opgehouden en heeft er een optocht van gemaakt. Deze optocht was rustig, rumoerig en onordelijk. Er werd w scholden tegen de politie en men wilde aan de sommaties van de politic geen gevolg geven. Daarom werd de menigte uit elkaar gedreven. In een halve minuut was bet ter rein schoon. Natuurlijk zijn daarbij klappen gevallen. Ongelukken zijn echter niet ge beurd. Spr. komt tot de conclusie dat vooi deze demonstratio die van te voren georga niseerd is, geen toestemimiing gevraagd was cn dat daarmee zeer onvooreichtig gehan deld is. De politie niet te vlug opgetreden. was VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. de firma Wed. Kooreman en Zn. en rechtverkrijgen den, tot het oprichten van een bewaarplaats oor lompen, beenderen en oude metalen in de perceelen Oude Rijn Nis 51, 51a en 53, Sectie I. No. 439, 440 en 1928; b. de firma C. Bloot en Zonen en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een mineraalwaterfabriek in het perceel Galgewater No. 18, Sectie F. No. 1192. Leiden, 6 Juli 1932. A. VAN DE SANDE BAKHUYZF.N, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Het optreden van de politie correct en keurig. Dat de inspecteur bruut zou zijn opgetre den en steeds zoo optreedt is volmaakt on juist Spr. keurt het optreden van dezen inspecteur van a tot z goed. Hij heeft nooit aanleiding gegeven tot eenige critiek. De heer Knuttel zei dat de bloeddorst hem uit de oogen straalde, maar hoeveel daar van waar is blijkt wel uit het feit dat de inspecteur in zijn tien jaren dienst -bij de isch-demonstratie voor het eerst de hand aan de sabel gehad heeft. De heeren Knuttel en van Stralen repliceeren en blijven bij hun betoog, waar- a de vergadering te 10 min. over half één ordt gesloten. STADSNIEUWS STEDELIJK MUSEUM OVERGANGSEXAMENS Aan het Stedelijk Gymnasium zijn bevor derd: de 5e naar de 6e klasse: Go de Bel, G. D. L. Brederveld, L. Doekes, M .A. Hooy- kaas, D. Lekkerkerker, Machteld Loth, J. F. A. Modderman, J. van Niekoop, Anneke Thierry, Martha Veltkamp, W. Bos, H. Brinkgreve, Tiny Brouwer, H. Flu, G. J. Goekoop, Chr. Langezaal, Marg. S. E. Nieu- wenhuis, D. van Riessen, J. Schreuder, H. Stenfert Kroese, G. J. Velds, P. J. J. Ver- sluijs, F. Wensinck. 5 herexamens, niet bevorderd 9. Van de 4e naar de 5e klasse: D. E. B'osse- Graaf, W. Kramers, Stoppelaar, H. de Vries, G. de Witte, Joh. J. P. Zaayer, Rio de Zwaan, L. J. van Apeldoorn, L. Ba- kema, Miep Fontein, J. J. de Jong, D. II. Pluim Mentz, A. A. Moolenburgh, A. J. Mul der, Sim. de Nés, H. J. G. Postel, Liesb. Raphael. J. P. van der Stoel, A. Verstraa- ten, P. Wij nobel, L. Yntema. 1 herexamen, niet bevorderd 5. Van 3e naar 4e klasse: J. H. Bakker, Jo- sée Blink, Lidi C. v. Mourik Broekman, Joep -. Gilse, W. J. Gunning, H. A. M. den Her der, Nita van Krimpen, Cl. Meyers, J. K. J. Muller, Louise Muys v. d. Moer, J. v. Oven, E. Tak, F. A. des Tombe, J. Verloop, K. P. v. d. Wel, J. de Zwaan, P. Batealan, G. Bergsma, J. J. Bergsma, A. W. Bol, W. J. Buys, L Cohen, II. Colenbrander, Nel Eike lenboom, F. P. Flu, Willy Horst, P. G. Kragt, C. Lalau, J. E. Muller, J. de Nes, Paula Smits, C. Stolk, Cath. Tjalsma, Minke Vrie- sema, J. Zwanenburg. Niet bevorderd 10. Van 2e naar 3e klasse: J. H. v. Beelen, 'A. Bergmann, R. Boissevain, Mia Gerhardt, W. Heering, W. Hoogenstraaten, C. H. Krantz, D. C Mulder, W. G. Overbosch, J. v. Rees I. van Santbrink, M. H. Teunissen, Uus Tis- 8ing, Ja. Valkenburg, J. Veldhuijzen, J. A. Visser, Th.ra. M. D. de Wijs, Aa. J. Wil mink, Corry M. Zandee, H. Bakema, G. Brinkgreve, Aa .Bruijn, C W. Corts, Pa. van Doorn, A. van Dorp, J. C Juta, J. W. H. Kalkman, P. C Maas, W. F. K. Versteeg, S. de Waard. 1 herexamen. Niet bevorderd 18. Van de le naar de 2e klasse: Tony 'Aal- ÏJersberg, R. H. van Apeldoorn, Twine Be geer, Ant. G. Bergsma, A. Bosman, F. W. de Haan, Dina C. Henny, Bertha van Krim pen, A. J. Los, J. M. Spruijt, I. Stein, P. Vis ser, Margot Woltjer, J. Zitman, F. R. v. Roijen, C. de Ru, P. Sierat, Th. Vreede, J. W. M. van de Wall, P. Bok, B. Bolsius, Han- ny Elshout, J. H. C Kern, Adr. J. Krieger, VV. A. Krijger, P. S. Loeb, H. M. A. Los, Willy van der Meulen, G L. W. de Milly, J. Roosdorp, L. M. J. U. van Straaten, P. C. Veltman, W. G. Alderhoff, W. A. (Bodewes, C T. Breebaart, K. b'reedijk, O. H. Brouwer, A. P. Eijkman, Elsje van Kampen, J. de Kort, R. P. Kramers, L. Keunen, C. Markus- se, W. E. C. Meijer, C. A. O. v. Nieuwen- huijze, Caroline H. Riessingh, M. K. H. Vos, DE ZIJL III—ZIAN VI (2-0). Gisteravond speelden in de zweminrich ting de Zijl bovengenoemde vereeniging een polowedstrijd. Nog zelden hebben wij de Zijl-menschen een zoo goeden wedstrijd zien spelen en al was het nog geen zuiver polospel, toch is er een merkbare vooruitgang te constateeren. Vanaf het uitzwemmen is de Zijl iets meer in den aanval, maai' de veel. zwaardere te genstanders beletten doelpunten. Hasselbach krijgt een goede kans maar vergeet op to zwemmen. Even daarna krijgt Kikkert de bal mooi vrij, totdat de kleine Kapaan door alles heen zwemt en het eerste doelpunt maakt. de rust is de rechtsvoor van Zian ge vaarlijk. Het eerste schot gaat hoog over en het tweede wordt door de lat gekeerd. Dan neemt de Zijl het offensief over en opnieuw iukt het de kleine Kapaan de voorsprong te vergrooten. Een verdiende 2—0 overwinning van de Zijl III. DE ZIJL n—R. Z. C. n (2-0). Een nog feller partijtje gaf de Zijl ir te zien. Overwegend is de Zijl in de aanval en als F. v. d. Horst mooi vrij zwemt, doelpunt hij met een zeer goed schot 1—0. F. v. d Horst krijgt opnieuw een kans, denkt dat de scheidsrechter fluit, waardoor een zeker doelpunt verloren gaat Nog geen lV-j min_ uuut is er gespeeld als A. Kraayenbrink de bal in handen krijgt en keurig 2—0 maakt. Een goed schot van Arie gaat even later juist over. De Zijl blijft verwoed aanvallen, maar voor xle rust wordt niet meer gedoel punt Na de hervatting is het opnieuw de Zijl, die in het offensief blijft echter past R. Z. C. nu beter op haar tellen, zoodat er nu geen doorkomen aan is. Van Vliet moet een paar maal handelend optreden maar als altijd gaat hem dit goed af. Een enkele maal denken wij de Zijl nog te zien doel punten, maar de R. Z. C. keeper is niet meer te passeeren. Beide wedstrijden stonden onder zeer goe de leiding van scheidsrechter de Reede. WATERTEMPERATUREN Zweaninricflitinig ,J>e Zijl": 9 uur 20Vs Cl, 12 uur 21 gr. C. Zweaniinridhtinig Hooge Rijndijk: 23 gr. C. ZWEMMEN. Het bestuur der Zwem- en Polovereen. „De Zijl" ontving heden bericht van den Ned. kampioen en recordhouder van alle school- slagbanen, den heer L. Korpershoek van de Rott Zwemclub, dat deze op de nationale wedstrijd van de Zijl op 16 Juli a.s. zal trachten zijn record 500 M. te verbeteren. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving 5 Juli: A v Rooyen, Voorschoten, Voorstraat 59, brood-, koek- en banketbakkerij. E.: A van Rooyen, Voor schoten. Wijzigingen 5 Juli: C Tyesen, Leiden, H. Rijndijk 252, brood- en banketbakkerij. Uittr. E.: C P Tyesen, Deiden, dd 1 Juli 1932. Wijz. handelsn.'in: Th G I Hendriks vih C Tyesen. N. E.: Th G I Hendriks, Leiden Hotel en Jachthaven „de Brasem" E Beck en Co, Alkemade, Oude Wetering 19. N. E.: A C P Zegens, Alkemade. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: A N Jenkins 2 9j. en H^EVALLi3N: M H le FezreSchouten z. M StoutenVtilbrlef d. A NoordflkRletdök d. Uit den Omtrek ALKEMADE BURGERLIJKE STAND De heer Hazeloop dankte daarna in zeer gepaste woorden directeuren voor hun be sluit in betrekking tot zijn pensioen, voor de cadeaux en voor de aangename wijze, waar op hij met zijn collega's heeft mogen om- N.V. vh. J. C. ZAALBERG EN ZN. Onder voorzitterschap van den heer J Zaalberg werd gisteren ten kantore der NV. Kon. Ned. Fabr. van Wollen Dekens, vh. J. C. Zaalberg en Zn., de jaarlijksche alge meene vergadering van aandeelhouders ge houden. De balans en winst- en verliesrekening over het jaar 1932 werden met algemeene stemmen goedgekeurd, terwijl aan den Commissaris, den heer dr. S. Th. Holst Weber op diens verzoek eervol ontslag werd verleend. De reorganisatie-balans per 1 Maart er de statutenwijziging werden eveneens met algemeene stemmen aangenomen. Met algemeene stemmen werden tot Com missarissen verkozen de heeren: H. M. Demimers, Amsterdam; Dr. A. F. van Hall, Bentvelt; Th. Verkleij, Amsterdam en mede-directeur de heer W. a. Schrandt, Leiden. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET LEIDEN Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand Jumi 1932: 405 E. A. Frey&er, Joh. de Wittstraat 4 381 Z. Westen, Br e estreat 147. 520 H. F. v. d. Wilkte (Gem.), Nw« Rijn 15a 386 K. L. van Duur en, Utredhtsdhe Veer 25 348 J. Jansen, Emma.laan 65, Oegstgeeet 844 L. van der Meer, Oude Vest 139 431 Maason Henry, B. Louwe, Turfmarkt 5a 573 H. S. Teijn Ja-., Lage Rijndijk 32 14-4 A. W. Remmerswaal, Rhijngeesterstraat weg 30 Oestigeeet 652 P Corba, Mare 96 706 J. F. Westen, Donkersteeg 1 599 G. P. E. Weijer (Gem.), Cobetstraat 56 874 Gebr. Guliker, Oude Varkensmaaikt 5a 677 Central]e Ned. Ambtenaarebond, J. M. van Ilees, Drie Octoberstroat 47a. 890 J. Th. Boueie, Hooge Rijndijk F 106 Zoet. VOLKSWEDSTRIJDEN. Men verzoekt ons mede te deelen, dat do inschrijving van de Volkswedstrijden sluit Zaterdag 9 Juli, en die der Nat. Wedstrij den op 11 Juli laatste post. BEVALLENA A Olöerhoek—Waasdorp x. A J M v d WereldBlzot z. MA KoekWes- selman z. G OosterbroekAarsen d. ALPHEN AAN DEN RIJN INDISCHE TENTOONSTELLING De leerlingen van de voorbereidende en le, 2e, 3e en 4e klas-e der Chr. H. B. S., brachten gisterm een bezoek aan de Indt sche tentoonstelling te Scheveningen, onder leiding van de leeraren, de heeren S. Kal, Dr. H. G. Bos en j. Zonneveld. In 3 groepen werd onder deskundige lei ding al het bezienswaardige bezichtigd. Hierna werd nog een bezoek gebracht aan het Kon. Paleis, dat voor scholieren gratis te bezichtigen is, waar nu het interessante over Indië bijzondere belangstelling trok. Voor het gezelschap was 't een genotvolle en leerzame dag BALDADIGHEID Door den heer j. j. L. uit Leiden, die gister hier per auto passeerde, is bij de politie aan gifte gedaan, dat baldadige jongens in de Hoorn steenen door de ruiten zijner auto hebben gegooid. DE AAP WEER LOS Geruimen tijd hadden we niets vernomen van de aap, die in bezit is bij een bewoner der Stationstraat, Mogelijk is dit een an dere aap, maar in elk geval de politie werd opgebeld, dat de aap zijn kooi ontvlucht was en zich schuil hield in de boomen van an dere bewoners dier straat. Bij het onderzoek bleek, dat het dier in de tuin was van Mevr. de Wed. S en pogingen deed een der slaap kamers in te springen. Dit werd door eenige zoons van Mevr. S. belet, welke heeren het gelukte daarna de aap te vangen. Daar deze bewoners minder aangename ervaringen hadden van aapvisitie in 't vo rige jaar, waren ze niet voornemens de aap aan de eigenaar terug te geven. Na eenige besprekingen werd het dier aan den eige naar terug gegeven, zoodat hiermede dez» apenhistorie tot het .verleden behoorde. Tot wanneer? CHR. SCHOOL HOOFDSTRAAT. In een ledenvergadering van de School- vereen. School m. d. Bijbel aan de Hoofd straat onder leiding van den heer j. P. Bos. werd tot bestuurslid gekozen de heer C Haasbeek. GEVONDEN RIJWIEL Aan het politiebureau zijn inl. te bekomen omtrent één in de Hoofdstraat voor het per ceel van den heer D. gevonden rijwiel. H. A. HAZELOOP De heer H. A. Hazeloop, die een twintig tal jaren werkzaam was op het kantoor van N. Samsam N.V ging de vorige week zijn „dienst" verlaten, om op 67-jarigen leeftijd van de rust te gaan genieten. De heer J. B. Samsam, een der directeu ren, sprak hem op waardeerende wijze toe, hem dankende voor zijn accuraten arbeid en bood hem een prachtigen ruststoel aan. Dc heer E. van Ruller procuratiehouder sprak namens het personeel en bood hem o.m. een prachtwerk aan over Indië. AANSTELLING Na de geheime zitting van den Raad op Maandagavond werd in een korte openbare zitting, de tijdelijke hulpkeurmeester, de heer K van Keulen, per 1 Aug. a.s. voor vast aangesteld. CHR. VACANTIEKOLONIES. Alhier is opgericht een Chr .Vereeniging voor uitzending van zwakke kinderen naar Christelijke Vacantiekolonies. Het voorloo- pig bestuur bestaat uit de heeren: Ds" J. H. A. Bosch, W. J v. d. Brink, Ds. J. G. L. Brouwer, W Geerlof, L. de Graaf, A. Groe neveld, mevr. v. Leeuw en-Voorhoeve, P. Smits. mevr. Spreij-Gezel en Ds. P. Zwier. PLAATSELIJK CRISIS-COMITE. Met het oog op de financieele toestand _er kas en mede met het oog op den ko menden winter, heeft het plaatselijk crisis comité in haar Maandagavond 1.1. gehou den vergadering besloten om baar werk ge durende de zomermaanden stop te zetten. Tot nadere aankondiging kunnen dan ook geen aanvragen om hulp meer behandeld worden. Vóór 1 October a.s. hoopt het comité te trachten zijn kasmiddelen te versterken, om dan weer de hulpverleening, die nog zoo zeer noodig is, te kunnen voortzetten. Gedurende zijn bestaan heeft het comité aan ruim 1300 aanvragen, welke omvatten 700 gezinnen, kunnen voldoen. Waar zeer zeker in de wintermaanden de nood veelal het hoogst is en het te voorzien is dat er ook dan nog minstens evenveel •erkloozen zullen zijn als thans, meent het comité goed te doen om gedurende enkele weken de hulpverleening stop te zetten en de kas niet geheel uit te putten. BOSKOOP „de vooruitgang" Ged. Staten heob?n afgewezei ee van den heer J. Gelderen n'iu dent-comimisaris van de stoombootonderne- ming „De Vooruitgang" gevestigd te Bos koop, om vergunning tot het in-werking- brenging van een autodienst van Boskoop, Waddinxveen, Gouda en omgekeerd, nieuw aangelegden weg langs de Gouwe. Het afwijzend besluit, vindt zijn grond hier in, dat aan een dergelijken dienst geen be hoefte bestaat. de ham In de a.s. ingelandenvergadering van den vereenigden polder op 13 dezer, zal een ver zoek in behandeling komen van Ged. Sta ten, waarin genoemd college verzoekt, om een bijdrage van f 7500 in de kosten van het werk tot verbetering van de overscheepgelegenheid in den Ham alhier, by het maken van den Provincialen weg langs de Oostzijd De Gouwe. KATWIJK CRISISCOMITE KATWIJK Het Comité maakt bekend, dat in de vol tallige vergadering van 29 Juni 1932 beslo ten ie de 6teunverleening in de maagden Juli en Augustus aa. 6top te zetten. Dientengevolge i6 de eteunudtkeering Vrijdag 1 Juli 1932 voorioopig de laatste ge weest. Het comité zal zich in de zomermaanden bezig houden met de voorbereidding van een nieuwe steunregeling voor de komende termaanden. Aan allen, die periodieke bedragen aan den penningmeester zonden, wordt verzocht hiermede voort te gaan, daar hoofdzakelijk de toestand waarin de kas verkeert, aan leiding is geweest de steunuitkeeringen tot nader order te staken. Het Comité zegt de ingezetenen, die hem door hun gaven in geld en goederen, staat gesteld hebben gedurende ruim maanden veel leed te verzachten, hartelijk dank. Het blijft zicih in de belangstelling en steun van alle ingezetenen bij voortduring aanbevelen. Allen, die iets te vorderen hebben plaatselijk Crisis-Comité Katwijk, worden uitgenood'igd hun rekeningen ten spoedigste inte dienen bij den penningmeester van het Comité, den heer Notaris H. Eerdbeek te Katwijk aan den Rijn. Tentoonstelling Ond-Katwijk Het Comité bericht, 'at door mevrouw H. Eerdbeek te Katwijk a. d. Rijn wordt voor bereid het organiseeren van een tentoonstel ling van fraaie photo's van Oud Katwijk. De tentoonstelling zal officieel geopend worden Dinsdag 12 Juli 1932 op een nader bekend te maken tijdstip. Zij zal plaats heb ben in het gebouwtje naast het Notarishuis op de Zeeweg te Katwijk a. d. Rijn. Ingezetenen, die foto's of kunstvoorwer pen bezitten, geschikt voor deze tenloon- aangcreden, die mej. P. zoodanig raakte, dat zij geblesseerd werd en zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. LISSE INBRAAK. Gisterennacht is alhier ingebroken bij M. aan den Heerewcg. Er is eenig geld ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. Nadere bijzonderheden worden later bekend gemaakt. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer C. Jonkman slaagde in Den Haag voor Practijk Boek houden. BRAND. Van de heeren Gebr. Vreeburg geraakte een groote rietschelf in brand, welke totaal verbrandde. De oorzaak is onbekend. AANBESTEDING. Alhier werd aanbesteed door architect H. de Vries, uit Velzen, het bouwen van een woonhuis, behalve betonfundeering, glas en schilderwerk, voor rekening van den heer R. W. Derkens alhier. Ingeschreven was als volgt: S. Beukema, Aardenhout f 7600; Gebr. Moolenaar, Lisse, f (3950; De Vries en Cozijn, Hillegom, f 6078; Gebr. Breda, Sassenheim, f 5975; N.V. v.h. Jansen en van der Plag, Driehuis, f 5639.05; Th. Reeuwijk, Sassenheim, f 5610; E. Schuit, Hillegom, f 5480; N. Th. Welag-cn, Velzen, f 5455; N.V. Boterdijk. IJmuiden, f 5375; K. de Jong f 4SS7; Gebr. Ransdurp, Lisser- broek, f 5484. Begrooting f 5200. OEGSTGEEST DIEFSTAL. Op 5 Juli 1932 deelde mevr. de W. uit de- gemeente de politie mede, dat, terwijl zij ongeveer 10 minuten haar woning had ver laten. door insluiping een handtasch was ontvreemd geworden. In deze handtasch bevond zich een bedrag aan geld van f 23, een gouden heerenhorloge en andere klei nigheden. Na een uur zoeken mocht het de politie gelukken den dader, M. T. uit deze gemeente, aan te houden, die een bekente nis aflegde. De verdachte had het geld nog in zijn bezit en de handtasch had hij ver borgen in het houtgewas in het Juliana- parlc alhier. RIJNSBURG GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen. Afwezig waren met kennisgeving de Hee ren D. Knijff en J. den Haan. De vergadering werd door den voorzitter, j burgemeester, met gebed geopend, die daarna overging tot het voorlezen van de notulen der vorige vergadering. Op verzoek van den heer v. d. Gugten werd daarin een kleine wijziging aangebracht, terwijl de goedkeuring werd aangehouden tot een vol gende vergadering, teneinde te kunnen vol doen aan Wethouder van den Vijver, die in de notulen in extenso opgenomen wenschte te zien het schrijven aan Gedeputeerde Sta ten, terzake de jaarwedde verlaging van Burgemeester, Secretaris, Wethouders en Ge meenteontvanger. De Voorzitter doet mededeeling van de in gekomen stukken, w.o. de goedkeuring van Gedeputeerde Staten van de gewijzigde leges verordening, de begrooting 1932, de heffing van 60 opcenten op die gemeentefondsbelas ting, alsmede eenige verzoeken om onthef fing van hondenbelasting en van schoolgeld. Van Mej. A. Collee is ingekomen de mede deeling, dat zij verzoekt te worden afgevoerd van de lijst van sollicitanten voor hulp van den administrateur van de bedrijven. Verder is ingekomen een adres terzake de winkelsluiting van de winkeliersvereeniging „Samenwerking", reeds eerder in ons blad opgenomen. Op voorstel van B. en W. wordt z.h.s. be sloten instemming te betuigen met een adres van de Algemeene Vereeniging van Bloembollencultuur, waarbij aan de Regee ring steun wordt verzocht voor de bollen- kweekers, in den vorm van het beschikbaar stellen van gelden voor opkoop ter vernie tiging van overproductie aan tulpen- en nar- cissenbollen. De heer T. Krailt wenscht mede te deelen, dat hij vóór het voorstel van B. en W. is, hoe wel het voor hem niet vast staat, dat er in de bollen overproductie is, maar dat hij de huidige moeilijkheden veeleer aan de alge meene wereldcrisis wijt Wilde men voor speciale Rijnsburgsche belangen een steun regeling aanhangig maken, dan i9 spr. er niet van overtuigd, dat adressanten den thans gevraagden steun eveneens zouden verleenen, doch spr. wil een royaler stand point innemen. Z,h.s. wordt besloten tot het verrichten van af- en overschrijvingen op de begrooting 1931, volgens voorstel van B. en W. Eveneens z.hs. wordt op voorstel van B. en W. besloten aan den ambtenaar, belast met de administratie voor de werkverschaf fing, terzake over de maanden April, Mei en Juni een belooning toe te kennen van 25 per maand. Een volgend punt van de agenda, verorde ning eischen benoembaarheid en bezoldiging wi ÏH rUnH JrTti i rii u w f veldwachters, wordt op voorstel van B. en W. een vo.gende vergadering aangehou- vriendelijk met mevr. Eerdbeek in verbinding te stellen. De volledige bruto opbrengst van de ten toonstelling zal in de kas van. het Grisis- comité worden gestort. De tentoonstelling is toegankelijk tegen den alleszins matigen prij6 van 25 cent per persoon. Met het oog op het vele echoone, dat te bewonderen valt, zoomede in verband met het goede doel dat hiermede wordt gediend, wordt bezichtiging van de tentoonstelling ten zeerste aanbevolen. Aan mevr. Eerdbeek komt voorzeker een woord van hulde toe voor haar loffelijk initiatief. KATWIJK AAN DEN RIJN POSTERIJEN. Met Ingang van heden zal de middagpost geheel vervallen. KATWIJK AAN ZEE PREDIKBEURTEN. Geref. Gemeente (Remisestraat). Donder dagavond 8 uur Ds. Minderman, van Nieuw- Beijerland. ARBEIDSBEMIDDELING. Als werkloozen staan ingeschreven 421 personen, n.l.: landarbeiders 40, losse arbei ders 104, fabrieksarbeiders 1, visschers o9, kuipers 24, metselaars 25, timmerlieden 27, opperlieden 24 grondwerkers 58, binnen schippers 9, stokers 11, scheepmakers 8, va rensgezellen 8, sohilders 4. stueadoors 3, chauffeurs 2, mandenmakers 2, pottenbak kers 1, magazijnbedienden 1, kantoorbedien den 1, boekhouders 1, autogeen-lasschers 1, machine-bankwerkers 1. boerenarbeiders 1, tuinlieden 1, bloemisten 1, loodgieters 1, smeden 1. monteurs 1. AANRIJDING. Door een vrachtauto van den heer L. K. word in de Mr. Fockstraat een handwagen Ingekomen is een adres, onderteekend door 42 winkeliers, waarin verzocht wordt de winkels tot 10 uur geopend te mogen hou den. De Voorzitter deelt mede, dat de Raad, be houdens goedkeuring van de Kroon, bevoegd is, in bijzondere gevallen van de Winkel sluitingswet af te wijken. Waar in het adres geen enkele bijzondere omstandigheid en geen enkel argument is aangevoerd, meenen B. en W. te moeten voorstellen, op dit adres afwijzend te beschikken. Een eventueel vol gend, meer geargumenteerd verzoek, zullen; B. en W. zeer zeker in ernstige overweging nemen. Aan de orde is thans de benoeming van een jongste bediende ten kantore van de ge meentebedrijven, welk punt ook in dc vorige vergadering ter behandeling was voorgedra gen, doch waarbij bezwaar werd gemaakt, omdat het -dvies van de commissie voor de bedrijven et was gevraagd. Omtrent een voorstel in die vergadering gedaan tot 'da delijke behandeling staakten de stemmen. Thans hebben B. en W. het advies van de genoemde commissie ingewonnen, die advi seert iemand aan te stellen per maand op arbeidscontract, tegen een belooning van 30 per maand, zonder periodieke verhoo gingen, dus vaststaand. Omtrent het aanstellen van een vrouwe-" lijke of mannelijke kracht liet de commissie de beslissing aan den l'.aad, hoewel de meerderheid der commissieleden vóór man nelijke kracht waren. De heer v .d. Gugton meent dat eerst het voorstel waaromtrent de stemmen do vorige keer staakten i.n stemming wordt gebracht. De voorzitter prijst den Heer v. d. Gugten om zijn iuridische kennis, maar meent, al mocht de heer v. d. Gugten formeel .gelijk hebben, dat dit geen zin heeft, omdat ded- lijke behandeling, waarover dc zaak ging door het staken der stemmen, toch niet kon gebeuren. Dan vraagt dc beer v. d. Gugten, of de aard

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6