WESTFALEN Land- en Tuinbouw. DINSDAG 5 'JULI 1932 III (Slot) Ta-taaa-ta-laaaa Weer had onze chauffeur een van die lange hellingen .genomen", welke men in Noord-Sauerland vindt en wc zwenkten met een scherpe bocht naar rechts. Kven ging het omlaag, om ddn weer in zig zag- wendingen te klimmen naar een nog hoo- gere Jiergkam. Verrukkelijk is ook hier het uitzicht. Dc dalen zijn meer afwisselend van vorm. maken een grootscher indruk en zijn nóg meer verlaten dan die van Zuid-Sauerland. Wie van absolute eenzaamheid houdt, kan hier, waar een verbaasd hert af en toe langs den weg staat te gluren, volop ge nieten. Nog steeds ging onze weg naar boven tot we eindelijk de verlaten Astenbergturm be reikten. Een schitterende uitkijk. Hier, op 812 M. boven de zeespiegel, hadden we het hoogste punt van Westfalen bereikt en vrij snol ging bet van nu aan naar omlaag langs Winterberg, een wintersportplaats bij uit nemendheid, met bobsleebaan, springtorens cn uitgestrekte skihellingen, ook in den stomer een mooi land, met zeer moderne ho tels die men hier niet zou zoeken. Na een korte rit bereikten we het veel lager gelegen Büren. Het plaatsje zelf, dat uit 1200 dateert, maakt met z'n vervallen stadswallen en ruines een wat zielige in druk. Het is vroeger een Jezuïtenburcht gr v eest en hoewel deze orde door een verbod werd getroffen is dc kerk blijven staan, als een getuigenis van den kunstzin der orde broeders. Opmerkelijk zijn in deze kerk de fresco's, 'die door hun perspectief-werking het gebouw hoogcr doen schijnen dan 't in werkelijkheid is. Indrukwekkender dan dit Rococo-bouw- werk is echter de middeleeuwsche Wevels burg. Gelegen op den rand van een steile berghelling was het ten allen tijde een on neembaar ridderslot, dat het vlakke Lippi- schc land aan zijn voet volkomen beheersch te. In een der muren van de binnenplaats, (in driehoeksvorm), vindt men nog de kogel gaten die getuigenis afleggen van het stand recht, dat in den ouden tijd gold. De geschie denis daarvan is toch te merkwaardig om ze niet te vertellen. Ridder Von Spiegel dan, wrevelig van een resullaatlooze jachtpartij terugkomende werd, toen hij door Büren reed, uitgelachen door andere edelen, die met z'n schutters capaciteiten den draak staken. Woedend greep de driftige heer Von Spiegel z'n roei en pafte, om z'n vaardigheid te tóonen, een leidekker, die op een der huizen rustig zat te werken, pardoes van het dak. Door ijlings ce vlucht te nemen, wist de ridder z'n leven te redden en jarenlang zwierf hij in ons land in de verre omgeving rond, totdat de tijding hem bereikte, dat zijn nc-ef bisschop an Paderborn was geworden. Zich dan weer eilig wanende trok hij vermomd naar de Vevelslmrg, waar juist een ridderfeest werd gehouden. Men kwam er echter achter, dat de beruchte Ridder Von Spiegel binnen de burcht was, de ophaalbrug ging ijlings om hoog en de ridder-moordena J zat als een muis in den val. De ridders gaven geen pardon, maar zetten Von Spiegel tegen den muur van de binnenplaats, waar hij volgens egels van de kunst werd gefusilleerd. De lieden, die misschoten hebben, hun vi sitekaartje achtergelaten in de kogelgaten die de Burgwart den bezoeker thans nog t cenige trots toont. ai bet gezelschap van dezen Burgwart zijn we nog afgedaald in de sombere spe lonken. waar in den tijd van het bijgeloof de beklagenswaardige „heksen" aan de ketting werden gelegd. In korten tijd heeft nun alleen hier 20 van deze vrouwen ver brand en onthalsd. De burchtheer heeft ge lukkig momenteel alleen nog maar toezicht op de jongelui, die in de romantische jeugd herberg van de burcht komen slapen en eten.... De lezer zal gemerkt hebben, dat wij on gemerkt uit liet land van zuiver natuur schoon zijn overgegaan in een streek, waarin de geschiedenis een hartig woordje gaat mee spreken. Wie Paderborn. de oude keizer- en bis schopsstad bezoekt, wordt vrijwel van hui: tot huis aan de oudheid herinnerd. Voor kunsthistorici is Paderborn een heerlijke stad, maar ook op den niet speciaal op de geschiedenis geprepareerden bezoeker maakt de stad oen grootschen indruk. De dom, die Karei dc Groote in 799 liet bouwen, heeft een zeer srhoone toren, die zich als een fak kel boven de vakwerk-huizen omhoog werkt. Machtig is het effect dat liet kerkgebouw met z'n Romaansche en Gothische venster bogen. van binnen maakt, een indruk, die bij ons versterkt werd door het concert op het overschoone orgel. Men had de attentie, bij ons bezoek, werken van oud-Nederland sche meesters uit te voeren. Pompeus is de Jezuïtenkerk met een barok-altaar, dat heel liet koor omspant. Het raadhuis stamt uit de 17de eeuw en is in renaissance-stijl op getrokken. Het gebouw heeft liet karakter van den tijd, waarin deftige leden van de vroedschap liun stijtgeplooide halskraag droegen op den toog van liet allerbeste Tecklenburgsche laken. Jammer genoeg was ons slechts weinig tijd gelaten om studie te maken van stad, waar de vijf Paderbronnen tot één rivier samenstroomen; de auto stond al weer klaar om ons dwars door het Teuto- burgerwoud naar Detmold te voeren. Is het nog noodig iets te zeggen over het Teutoburgerwoud? Wie kent niet al was het slechts per briefkaart het trotsche standbeeld van Herman op den Grotenburg, dat over de ein- delooze dennebosschen het geweldige zwaard opheft als symbool van de bevrijding van de Germanen van alle vreemde overheer- scliing. Wie slechts voldoende mondkost meeneemt kan in de eindelooze wouden dagenlang rondzwerven zonder tweemaal eenzelfde pad te kruisen. Vele landgenooten hebben den weg naar Detmold en de naaste omgeving reeds ge vonden en het is geen wonder, dat steeds meer deze streek aJs vacantieoord in trek komt. Detmold is op en top een residentie, een keurig onderhouden stad, met goede hotels, gezellig verkeer en centrum voor een onnoemelijk aantal uitstapjes. Geen stad van minder dan 20.000 inwoners kan hogen op een zoo gedistingeerd karakter als liet „wunderschöne" Detmold met z'n slot. z'n theater en tal van andere openbare gebouwen, die alle tusschen tuinen en plant soenen liggen, die op het keurigst onder houden zijn. Hoe heel anders is weer Lemgo, de oude eerwaardige Hanzestad, waar we enkele on vergetelijke uren doorbrachten. Hebben an dere oude steden altijd een luchtje van schimmel en uitgeslagen boeken, Lemgo mist dat. Zelden zal men een oud stadje ont dokken, dat als geheel beter geconserveerd gebleven is als dit Stammend uit de 12de eeuw was het in de Hanzetijd een bloeiende handelsstad; de dertigjarige oorlog vernie tigde echter den welstand. In de 17de eeuw deed de stad van zich spreken door de hek senprocessen. Twee burgemeesters brachten alleen reeds resp. 37 en 25 heksen op de brandstapel of in het gunstigste geval op het schavot. Dit verleden waart nog rond tusschen de oude gebouwen, maar de tegen woordige burgemeester, een allercliarmantst gastheer trouwens!, is er meer op gesteld, lieuwe menschen naar zijn stadje komen, dan dat hij er toe medewerkt om dc plaats op deze wijze te ontvolken. Op een toto in dit artikel ziet men het oude stadhuis met de aangrenzende raad- potheek, een renaissance-bouwwerk, ri reeds sedert eeuwen éénzelfde familie de mortier stampt en op den achtergrond ziet de twee torens van de Nicolaïkerk. Beide bouwwerken zijn de moeite waard. De kerk is vooral hierom merkwaardig, dat gebruik zijnde voor den protestant- schen eeredienst, toch door haar versiering, glas-in-lood ramen en al taai-stukken mijlen af staat van ónze witgekalkte Calvinist tische kerkgebouwen. Het raadhuis heeft natuurlijk z'n raads- kelder, waar ons gezelschap met het „Wil helmus" werd ontvangen door het stedelijk orkest. Stel U voor in Holland: een plaatsje 12.500 inwoners, dat er een stedelijk orkest van 25 beroepsmusici op na houdt! Onmogelijk! Hoe gaarne zou 'k# nog uitweiden over de prachtige met boutsnijwerk versierde topgevelhuizen met inscripties die getuigen an den vromen zin der eerste bewoners, iver bet stedelijk museum met z'n schatten en het Junkerhaus, een met houtsnijwerk erkropt huis, dat geheel bewerkt werd door een krankzinnige, maar m'n ruimte is beperkt, het wordt hoog tijd, dat ik iets vertellen over de Lippische badplaatsen en dan wel allereerst van het onvolprezen Bad Pvrmoiit. Het is wel zeer merkwaardig, dat i den voet van liet Teutoburgerwoud niet minder dan 15 geneeskrachtige baden telt. Allerwege spuiten de koolzuur, zout- en staalhoudende bronnen omhoog en van oude tijden af heeft de lijdende mcnschheid bier genezing gezocht. Het valt buiten het bestek van deze eenvoudige reisbeschrijving de medische kwaliteiten van elk der baden te gaan beschrijven. Daarom mogen wi staan met een leekepraatje. Bad P.vrmont is een zeer schoone bad plaats, niet een natuur, die door den rnensch als het ware gedwongen is om het schoonste te geven. De parken rondom het Kurhaus zijn zoo smaakvol beplant, dat er ten allen tijde een overvloed van bloemen is. Schitterend zijn de lanen met de rechtaf- geschoren eiken. In alles is goede smaak betracht, zoodat elke gedachte aan pompeuze overdaad verre blijft Weelde zonder overdaad distinctie' Pyrmont was vroeger voornamelijk bekend als vrouwenbad, maar trekt tegenwoordig ook vele hartpatiënten, rheumatici, lijders aan bloedarmoede er a. Wereldberoemd zijn de modderbaden. Het was ons vergund eens een kijkje achter de schermen te nemen, in de fabriek waar het „Moor" wordt samengesteld, want de tech niek helpt hier de natuur een handje om de modder voor de verschillende patiënten in verschillende warmtegraden, verdikkingen en samenstellingen te leveren. De badhui zen zijn alle zeer luxueus ingericht en ook de gebouwen waarin de concertzalen, lees kamers en drinkhallen zijn ondergebracht munten stuk voor stuk uit door voorname In Pyrmont komt men niet alleen om er als zieke te herstellen, maar ook om er rij ker te worden in cultuurbezit, om er te ge nieten van wat goede smaak en omgangs vormen in het leven kunnen bieden. Bad Oeyenhausen heeft veel meer de érn stige patiënten. Het is „de stad zonder drempel" (niet: zonder tempel! zetter!) want overal moeten de lijders, die in rolwagentjes worden rond gereden of zichzelf rondrijden kunnen ko men. Vooral voor rheumatieklijders is hier baat te vinden. De kracht van de bronnen komt wel het duidelijkst uit bij de Jordan- sprudel, welke uit eigen kracht de koolzuur- rijke vloeistof 42 M. omhoog spuit met een capaciteit van 10 millioen L. per dag. De zes bronnen in Oeyenhausen hebben elk een eigen temperatuur, welke niet kunstmatig verhoogd of verlaagd behoeft te worden, zoo dat alle koolzuur (die hier zeer sterk aan het water gebonden is) behouden blijft. Ook -oor hartpatiënten is 'dat een bijzonder voor deel. Dat het den patiënten zoo gemakkelijk mogelijk wordt gemaakt blijkt wel uit het feit, dat men in een der hotels directe aan sluiting heeft op de bronnen, zoodat men om de baden te gebruiken geen stap behoeft te verzetten. Ook hier is weer veel werk ge maakt van de gebouwen en de parken, ter wijl de omgeving op zich zelf ook rijk aan natuurschoon is. In Bad Salzufeln, een sterk opkomende badplaats, valicn direct op de gradeerwer ken, die men in Pyrmont en Oeyenhausen mist. Over een soort van. reu zen takkenbos wordt.dagelijks 800.000 L. zoutwater gevoerd om door een verdampingsproces de lucht in de omgeving ten goede te beïnvloeden. Ook Salzufeln heeft prachtige parken, met heel mooie springbronnen en fraaie gebouwen. Rothenfelde is een radium-zoutbad van bijzondere kwaliteiten, iets eenvoudiger opzet, jonger ook nog, maar sterk in op komst en met een directie, die blijkbaar al les op haren en snaren zet om de goede eigenschappen van het bad bekend te ma ken. Vooral als kinderbad is Rothenfelde bekend geworden, maar voor de ouderen gelden dezelfde geneeskrachtige weldaden. In 't bijzonder het inhalatorium is bekend en ook hier heeft men zeer uitgestrekte gra deerwerken, de grootste zelfs, naar ik meen. En nu mogen we met een kort woord van aanbeveling voor de zieken de badplaatsen weer vaarwel zeggen, om tot de gezonde eantlegangers terug te keeren, voor een laatste trip vlak bij de grens. Bielefeld is een echte levende stad, met een industrie, die hard werkt en een wereld reputatie heeft verworven. Elke heerenmode zaak heeft Bielefelder zijde en elke comes- tiblesliandel Dr. Oetker's puddingpoeder. Aan de naam van Dr.Oetker werden wij bij ons bezoek herinnerd door het bezoek aan de Oetkerhalle, een prachtige muziektempel, die eerst voor kort door Oetker aan de stad werd geschonken als een herinnering aan zijn in den oorlog gevallen zoon. Bielefeld heeft nog meer merkwaardig heden, o. m. „Bethel", niet een zieken huis. •naar een zieken stad, door Bodenschwingl gesticht ten behoeve van de arme. lijdende menschheid, waartoe hij, door de liefde van Christus gedrongen, werd uitgedreven. En dan, wat men toch in een fabrieksstad niet zou zoeken: heerlijk natuurschoon en veel mooie oude gebouwen. We zitten hier vlak tegen het Teutobur gerwoud aan en van verre wenkt reeds de Porta Westfalica. De grens is al dichter ge naderd, als we te Tecklenburg aankomen. Tecklenburg, een bergstadje aan de rand van het vlakke Munsterland. Hier is nu de meest volmaakte tegenstelling met een plaats als b.v. Bad Pyrmont. Alle luxe is hier vreemd in bet eenvoudige bergnest, met z'n vakwerkhuizen en z'n klimmende straten, met z'n vervallen burcht en oude poortjes, een plaatsje, waar de zenuwach tigste stadsmensch tot rust moet komen, of hij wil of niet. Waar zal het U overkomen, dat twee geitjes in het centrum van het dorp haasjc- ver-springen? 'En waar krijgt ge reebout •an het hert, dat de waard zelf geschoten heeft? In Tecklenburg! Ik ga de geschiede- van de vervallen burcht niet vertellen; er moet wat voor de lezers te ontdekken ;er blijven Nog even stappen we af te Burgstcinfurt met het prachtige slot van de vorsten van Bentheim (dat zoo vaak bezocht is door onze Koningin-Moeder) met z'n overheerlijk natuurschoon in het Bagno; we doorkruisen nog in de vlucht Coesfeld met z'n oude bin nenstad en prachtige wandelwegen, dan zijn we al weer in Nederland, het „benachbarte" vaderland, waarover we bij 26 officieele ont- angsten zoo veel vriendelijks hebben ge hoord en we neurieën, na het tallooze ma len aangehoorde slappe „Wie Neerlandsch bloed" in gedachten het van levenskracht tintelende Wilhelmus van Nassauwe Westfalen, het is mij lief geworden, ik kan een bezoek er aanin later jaren óf nu van harte aanbevelen, maar laat ons allen boven alles liefhebben en waardeeren ons eigen schoone land, dat evenmin ver dient onbekend te blijven als Westfalen. H. Radio Nieuws 20.20 Wars 20.20 L a n c 20.50 Lond 21.00 H i 1 v 21.15 Hu 1 7. 21.30 HIlV 21130 K a I i 23.00 Huil 23.30 H i 1 v 8.01 H 11 v 8.15 H u^i z |[l5' H uVz 2.20 Kalu 2.20 Lan DINSDAG 5 JULI sum AVRO: Gramofoonmuziek li au: Concert n berg: Concert •e u rn AVRO: Kinderkoor i KRO: Orkest sum AVRO: Omroeporkest ■sum AVRO: Omroeporkest dborg: Concert 0 KRO: Gramofoonmuziek sum AVRO: Gramofoonmuziek Lezingen. Cursussen ent. 1 KRO: „De edele metalen In het 's°um AVRO: „Wandel- en Rij- DE TOMATENHANDEL De prijzen aanmerkelijk gedaald Bnpels< voer recht en. daar eertijds Engeland juist d< groote afnemer was van de tomaten. Ook d< handel naar Duitschland is niet al te vlot. zoo- lak betaald. CONTINGENT SLACHTPAARDEN De directie i deaen export slaehtpaarden, i. Zij, diie zich •ekening bezig grona daarvan meenen voor i,n certificaten ln aanmerking zich daartoe te wenden tot r den uitvoer naar Frankrijk ïge Burchtstraat 39. Den Haag sum VARA: Solisten-k\ NCRV: Harmoniurnbe3] sum VARA: Septet NCRVMiddagconcert lborg: Strijkorkest n b e r g: Populair conci i NCRV: Deutsche trio Ad HT\VeV*sum VARA 8.00 Huize 10.00 II11 v e 10.30 Huize 20.00 Huize Kirkiltoi 1 NCRV: Schriftlezing VPRO: Morgei 14.15 Hilversum VARA: On 14.30 Huizen NCRV: Mej. 18.40 Hilversum VARA: door Mr A. J. Herzberg ;n tink: Chr, Zionisme"» i H. Kloe J i NCRV: Politieberichte! Volledige programma's in de Cmroepgids. Duidelijke foto's; best verzorgd Radio blad; 4 gld. per half jaar ol 18 ci per week. Ned. Chr. Radio-Vereeniging, Voog- lenzang, Ede. Draagt bij iH de omroepkosten. DE VAL VAN KONSTANTINOPEL Door LEWIS WALLACE Naar het Engelsch door ALMA (91 Hoort vervolgens deze verschillende zin sneden uit de Veda's; Van een Oppersten Rechter is het heelal doordrongen, zelfs iedere wereld in den geheelen natuurcir- kel. Er is een Opperste Wezen, sneller dan dc gedachte der menschen, dat door niets geschokt kan worden. Den oorspromiclij- ken Beweger kan zelfs het goddelijk ver stand niet bereiken; die Geest, ofschoon onbewogen, verheft zidh oneindig boven an deren, hoe snel ook hun loop. Hij is verre van ons, toch zeer nabij. Hij dringt' door liet geheele wereldsysteem en is er toch on eindig verre vanWelnu, Heer, en gij, vrome broederen, komen deze aanhalingen niet van geheimnis ontdaan tot ons? Maar zoo er een schaduw van twijfel overblijft niet betrekking tot wien wij bedoelen, hoort dan en overdenkt het gebed dat ik u ga voorlezen uit diezelfde Veda's: o Gij, die de wereld onderhoudt, Gij, eenige beweger van alles, Gij, die zondaren tegenhoudt, die gindsohen grooten luchtbol, welke als de Zoon van den Schepper schijnt, doordringt, verberg uw beweeglijke stralen en verbreid uw geestelijke helderheid, opdat ik uw meest zichtbare, meest roemvolle, ware gedaante moge zien. O M, goddelijke Geest; gedenk mijner! O M, gedenk mijn -daden! Laat mijn ziel terugkeeren tot den onstei- lelijken Geest van God en laat dan mijn lichaam, dat in stof eindigt, terugkeeren tot het stof. Wie is O M; Of zoo mijn Heer. nog in het onzekere is, hij luistere dan naar deze Heilige Woorden uit de Veda's: Zonder hand of voet gaat hij snel en grijpt stevig vast; zonder oogen ziet hij zonder ooren hoort hij alles; hij weet alles wat te weten is, maar er is niemand die hem kent: Hem noemen de wijzen den Groote, den Verhevene, den alles doordrin genden Geest. O, Majesteit, een kind zelfs zou begrij pen, dat God hier wordt beschreven. De Vorst zwpeg, en een zijden doek uit zijn zak nemende, veegde hij voorzichtig de openliggende bladzijde van den Euse- biusbijbel af, en sloot hem. De andere boe ken legde hij op een stapel, na ze ook af zonderlijk afgestoft te hebben. De toeschou wers sloegen hem vol belangstelling gade. De Vaders hadden heel wat vreemde denk beelden vernomen en stof tot overdenken voor vele dagen en nachten; toch ge voet- den alle dat de toepassing nog ontbrak. De toepassing, geef ons de toepassing spoe dig' klonk het in hun van ongeduld bran dende ziel. De Vorst vervolgde: Als men met kinde ren spreekt moet men dikwijls ophouden en het gesprokene herhalen, maar gij zijc mannen, geoefend in 't redeneeren. Daai om, wat liet geloof betreft, dat de natiën, zooals ik straks zeide, van mij verlangden, heb ik niets anders te zeggen dan: het ls God; en wat zijn goedkeuring daarvan be treft, gij kunt deze Testamenten van mij nemen cu ze tot asch verbranden, maar gij zult niet kunnen loochenen, dat Hij het geloof dat ik u breng goedkeurt. Het ligt niet in de goddelijke natuur dat God zich zelf zou afvallen. Of dit begrip God ruim genoeg is om al de godsdiensten op aarde te omvatten, wil ik niet bespreken; want ik verlang eerbiedig te zijn. Maar mocht gij het als zoodanig aannemen, dan behoeft gij niet verlegen te zijn om een vorm, waarin gij het gieten moet De wet geleerde vraagde den Meester: Wat :s het groote Gebod? En de Meester antwoordde: Gij zult liefhebben den Heer uwen God met geheel uw ziel en met geheel uw verstand, dit is het eerste en het groote gebod. Nooit heeft eenig mensch een betere uit drukking bedacht voor den hoogsten mensehelijken plicht het totaal der leer. Ik behoef niet te zeggen, welke meeste» het zeide, evenmin zal ik aandringen op de erkenning, maar indien de wereld het aannam, en er zich aan hield, zou er een einfle zijn aan oorlogen en geruchten van oorlogen, en God zou hebben wat Hem toekomt. Als de Kerk in uw eerwaarde hoofdstad de eerste was om ze aan te nemen met hoeveel blijdschap zou ik dan die goede, tijding aan de volken brengen... Hier viel de Patriarch hem in de rede: Wat moet ik verstaan, Vorst, onder die uitdrukking: totaal der leer? Geloof in God. Tot verbazing van den Keizer ontstond een groote beweging onder de geestelijken, en te midden van die opgewondenheid zag men Gennad'ius zijn kruisbeeld zwaaien, als een veldheer zijn commandostaf. Een vraag, een vraag! riep hij luid. Terstond werd alles stil. Wat is Jezus Christus in mv totaal der leer? Die vraag bracht 'de gedachten van alle aanwezigen onder woorden. Geestelijken, hovelingen, en het meerendeel der hooge ambtenaren stonden van hun plaatsen op om beter het antwoord te hooren. Op even duidelijke toon, doch bedaard, zonder hartstocht, antwoordde de groote acteur: Een zoon van God. En Mohammed, de vader van het Isla misme, wat is hij? Als de monnik den naam van Siddartha genoemd had, zou zijn peilen niet zoo diep gaand, de uitwerking niet zoo snelwerkend en groot geweest zijn; maar Mohammed, de kameeldrijver! Eeuwen van strijd, haat, plundering, moord, ontwijding van kerker en altaren, riep de naam Mohammed .voor den geest. De Vorst bleef kalm, maar zijn oogen fon kelden toen hij antwoordde: Hij zal blijven in den Geest een ander van de Zonen Gods. Toen barstte Gennadius los: Leugenaar! Bedrieger! Verrader! Een bode van Satan zijt gij! Gij ontketent de hel! Gij wilt den gezegenden 'Zaligmaker van zijn kroon be- rooven, Hem zijn troon in het onzichtbaar Koninkrijk doen deelen met Mohammed, dien aartsleugenaar, dien man des bloeds, dat monster, voor wien de hel te klein is! Het zal u niet gelukken! Onze Kerk zonder haar Christus is een lichaam zonder ziel, een oog zonder licht! Op, broeders! Schande over ons, dat wij gasten zijn onder één d met dezen dienaar des duivels! Wij kunnen hem niet van hier verdrijven, maar wij zelf kunnen van hier gaan. Volgt mij, gij allen die Christus en de Kerk liefhebt! Naar uwe tenten, o Israël! Het gelaat yan den spreker jvas 'denliër- rood van drift, zijn stem klonk als een donderslag door de ruime zaal; vele mon niken rezen ijlings op en verdrongen elkan der huilende, om dichter bij hem te komen. De Patriarch was doodsbleek geworden en sloeg kruis op kruis. Konstant/jn begreep onmiddellijk wat hem als Keizer en als gastheer te doen stond, en gebast ie vier gewapende officieren den Vorst te gaan beschermen. Deze bleef op zijn plaats, schijn baar verbaasd, maar in waarheid zeer nieuwsgierig naar den afloop dezer uitbar sting. Voor hem was zij een uiting van de onredelijk menschelijke natuur, in antwoord op een ouderwetsche opwelling van bij- geloovigheid. Nauwelijks had de wacht zich naast den Vorst geplaatst, of Gennadius snelde hem voorbij naar de deur en zijn getrouwen in dolle vaart hem achterna. Het duwen en stooten, het onzinnig gehuil kan ieder zich gemakkelijk voorstellen. Toen de scheur makers verdwenen waren, bleven alleen de hovelingen, benevens de Patriarch en zijn aanhangers over. Waar is Hertog Notaras? vraagde Kon- stantijn. Men keek rond, maar er volgde geen ant woord. Het gelaat van den Keizer betroi maar bedachtzaam als altijd verzocht hij den Vorst naderbij te komen. Wees niet bevreesd. Vorst. Mijn volk is driftig van aard en handelt somtijds in overhaasting. Als gij nog meer te zeggen hebt willen wij u gaarne tot het einde hooren. Do Vorst bewonderde de zelfbeheersrli!' van zijn verheven gastheer. Na een diepe buiging antwoordde hij: Misschien heb ik te yee! gevergd yan de .vrome Vaders. Toch zou het mij een veel grooter droefheid zijn, als hun ongeduld zich uitstrekte tot Uwe Majesteit. Zij joegen mij geen vrees aan; ook heb ik niets meer aan mijn rede toe te voegen, tenzij het u gelieft nog over iets te vragen dat u duister voorkwam. Ik begrijp dat de Vorst van Indië oné een voorstel deed tot hervorming van onzen godsdienst, zei de Keizer tot den Patriarch* De beleefdheid eischt een duidelijk antwoord maar de onbetamelijke heftigheid, waarvan wij zooeven getuigen waren, en de geest van wederspannigheid, die zich zoo droevig openbaarde, maken het dringend noodzake lijk dat gij aandachtig luistert naar wat ik hem nu antwoorden zal, opdat niet een ver keerde overbrenging of onjuiste overstelling tot moeilijkheden leide. Zich tot den Vorst wendende vervolgde dé Keizer: Ik geloof dat ik u begrepen heb. Da wereld is op godsdienstig gebied droevig ver deeld, en uit die verdeeldheden is de ellende voortgekomen, waarop gij zinspeelt Uw plan heeft veel goeds. Het doet mij denken aan het lied, het liefdelijkste dat ooit doot menschenoor gehoord is: Vrede op aarde, in menschen een welbehagen De volvoering van uw plan is echter een tweede vraag. Ik bezit de macht om den godsdienst van mijn Rijk te veranderen. Onze tegenwoordige! Geloofsbelijdenis is door een Concilie vast gesteld, dat u als wereldberoemd niet onbe kend kan zijn. Ieder woord is ons heilig. Dé betrekking tusschen God den Vader, Chris tus den Zoon, en de menschen, is naar mijne en mijner onderdanen tevredenheid vastge steld. De Vader Patriarch zal zoo goed zijd voor de Kerk getuigenis af te leggen. [(Wordt vervolgd}!

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8