DiNSDAG 5 JULI 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 GEMEENTERAAD VAN LEIDEN Nog geen beslissing in "de kwestie Mevrouw Braggaar de Does TWEE VOORSTELLEN DE REORGANISATIE VAN DEN REINIGINGSDIENST Het voorstel van B. en W. aangenomen Hedenavond weer vergadering Voorzitter de burgemeester Mr. 'A'. v. d. S an de Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heer Schüller Onder de Ingekomen Stukken bevindt zich een verzoek van mevr. Braggaar-de Does om de Schoolkindervoeding ook tijdens de vacantie te verstrekken; dit verzoek wordt in handen van B. en ,W. gesteld om prae- advies. Op verzoek van den heer Schüller, die af wezig is, wordt punt 4 der agenda (voorstel aankoop gronden in den Rodenburger- en Cronesteinpolder) uitgesteld. De heer v. Stralen vraagt B. en W. te mogen interpelleeren betreffende de toepas sing van het reglement voor de steunverlee- ming, welk verlof verleend wordt aan het einde der gedrukte agenda. Daarna wordt overgegaan tot behandeling .van de agenda. lo. Benoeming van een Regent van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en [Vrouwenhuis. Benoemd wordt Prof. Dr. N J. Krom. De kwestie van Maatsch. Hulpbetoon Daarna werd voortgezet de behandeling van de missieve van de Gemeentelijke Com missie van Maatschappelijk Hulpbetoon, naar aanleiding van de beschuldigingen door mevr. Braggaar-de Does aan het adres dier commissie geuit in de raadsvergaderingen, waarin de begrooting van 1932 werd be handeld. De heer Vallentgoed (s.d.) zet uit een de werkwijze van Maatschappelijk Hulp betoon en bespreekt de samenstelling waar mee spr. zich moeilijk kon vereenigen. De leden van M. H. beschouwen hun arbeid te veel als diaconale zorg, terwijl het toch moet zijn steun waarop de ondersteunden recht ihebben. Daarna bespreekt Spr. de persoonlij ke kwestie. Spr. hoopt dat het. woord ver dachtmakingen zal worden teruggetrokken. De quali'ficaties die in het adres van Maat schappelijk Hulpbetoon worden gebezigd vindt Spr. minderwaardig. Hulde moet ge bracht worden aan mevr. Braggaar-de Does voor de wijze waarop zij deze zaak in den Raad heeft gebracht. De heer Eikerbout (a.r.) zegt dat voor 'deze zaak wel degelijk belangstelling heeft bestaan, ook bij de rechterzijde in de f ractie vergaderingen. Spr. heeft zelf verschillende door mevr. Braggaar genoemde gevallen on derzocht. Voor het adres van M. H. heeft Spr. peen bewondering. De zaak had beter objec tief kunnen woi-den behandeld. Spr. vertelt verder het een en ander over het onderzoek, dat hij isgesteld iheeft. Daar waren gevallen 3d ij, die oorzaak waren dat Spr zich wel eens geschaamd heeft overheidspersoon te zijn. Dikwijls was er zelfs geen eten. Er wordt in vele gezinnen gebrek geleden. Daar moet ge holpen worden. Het spijt spr. dat niet zooals in andere plaatsten een zekere vorm, een zekere regeling is getroffen, zoodat er eenige stabiliteit in de uitkeeringen komt. Vooral de kleine kooplieden hebben het kwaad. Hoe gaat het nu eigenlijk in Maatschappelijk Hulpbetoon. Hoe staat het met het onder zoek van de verschillende rapporten? Spr. is ter oore gekomen, dat het onderzoek niet altijd even serieus is, dat men dikwijls af gaat op oude rapporten en zoo meer. Spr. wil de commissie van Maatsch. Hulpbetoon niet onaangenaam zijn, maar dringt er toch wel op aan, dat ihet werk ernstig wordt op gevat. Het is moeilijk de verschillende ge vallen te 'beoordeelen, als men alle omstan digheden niet kent; maar het staat toch wel vast dat er in deze zaak verheldering moet komen. Ér moet een commissie komen die deze zaak onderzoekt en er rapport over uit brengt. Spr. heeft de indruk gekregen, dat men hier aan 't bezuinigen is. De heer Knuttel: juist. De heer E1 k e r b o ut betoogt, dat dit toch niet te ver moet worden doorgedreven. Na den winter met men niet een groot con tingent ondersteunden uitsluiten.. Er is ook in den zomer niet veel te verdienen. De heer Knuttel (comm.) zegt, dat mevr. Braggaar de Does met haar rede in de vorige vergadering een knap stuk werk heeft geleverd. Dat wil niet zeggen, dat spr. het in alles met haar eens is. Gaarne had Spr. gezien, dat mevr. Brag gaar-de Does een wat breeder standpunt had ingenomen. De arbeiders moeten weten dat door geen enkele parlementaire actie iets bereikt kan worden en dat alleen hun mas saal optreden redding brengen kan. Mevr. Braggaar-de Does is intusschen met een overstelpend bewijsmateriaal gekomen, zoo dat spr daaraan niets meer behoeft toe te voegen.' Het adres van M. H. is een bui tengewoon brutaal stukje. Het is een persoon lijke aanval op mevr. Braggaar-de Does, maar dit interresseert spr. minder. Het is echter ook een aanval op de behoeftige bevolking. I-Iieraan moet paal en perk gesteld worden. In het adres is het woord „satanisch" ge bruikt. Maar het is satanisch dat in deze tijden de kooplieden 'zoo maar van steun wor den uitgesloten. ^Jeeft M. H. wel eens van de crisis gehoord? zou men bijna gaan vra gen. In deze tijden de menschen naar buiten te sturen alsof daar nog werk zou zijn, dat ds ironiseh-satanisch. Spr. protesteert ook te gen de werkinrichtingen, waarin de men schen gebracht worden. Het gaat om het levensbestaan van vele menschen. Wat wil men toch. Wil men het bedelverbod ophef fen, wil men misdrijven uitlokken? De heer Wilmer (r.-k.) kan de wijze waarop mevr. Braggaar de Does en haar fractie deze zaak behandelden niet waardee- ren. Men had de elementaire beleefdheid in acht moeten nemen en M. H. in de gelegen heid moeten stellen een verklaring te geven. De s.d.a.p. heeft ook gesaboteerd het raads besluit om M.H. in* de gelegenheid te stellen een verklaring te geven. De kwestie mevr. Braggaar de DoesM. H. heeft voor Spr. dus afgedaan. De s.d.a.p. heeft de afwikke ling van de zaak gesaboteerd door niet te wlilen meewerken. De vraag is intusschen gerechtvaardigd of in deze zware tijden de werkwijze van Maatschappelijk Hulpbetoon niet cenigszins moet worden veranderd. M. H. heeft een buitengewoon gewichtig werk te verrichten in dezen tijd. Er is geen dringen der eiscli dan deze, dat de menschen die hulp noodig hebben ook geholpen worden. Mede namens de heeren Wilbrink en Beeken kamp dient Spr, een motie in om een commissie in te stellen, die onder zoekt of er aanleiding bestaat om mede met het oog op de tijdsomstandigheden wijzi ging tc brongen in 'de werkwijze van Maat schappelijk Hulpbetoon en de commissie te verzoeken van haar onderzoek zoo spoedig mogelijk verslag uit te brengen. De heer v. Eek bespreekt de algemeene zijde van het vraagstuk. Zelden heeft spr. een zoo grof stuk gezien als het adres van M. H. Als de Wethouder straks antwoordt zal het boetekleed hem niet ontsieren. Wat kan de s.d.a.p. anders doen 'dan zij heeft gedaan in deze zaak? De s.d.a.p. heeft een commissie van onderzoek gewenscht, ter wijl dit toch niet gunstig is voor haar, daar deze commissie waarschijnlijk in meerder heid rechtsch zou zijn samengesteld. Spr. be spreekt dan hetgeen over deze kwestie in de Nieuwe Leidsche Crt. is geschreven en komt daar heftig tegen op. Het blad heeft echter reeds een andere houding aangenomen en gezegd, dat een commissie van onderzoek gewenscht is (dit is onjuist. Red. NJLCrt) en daardoor getoond, dat de rede van mevr. Braggaar indruk heeft gemaakt. Spr. betoogt dat de commissie, die de heer Wilmer voorstelt, de zaak slechts zal ver tragen. De heer Wilmer: Dat is toch ook het geval met uw commissie. De heer v. Eek: dat gaat over concrete feiten. Spr. dient een motie in, waarin teleur stelling wordt uitgesproken over de houding van M. H. en waarin wordt voorgesteld een commissie van onderzoek naar de door mevr. Braggaar genoemde beschuldigingen in te 6tellen. De heer Bosman vindt het adres van M. H. hoogst begrijpelijk en menschelijk na de wijze waarop mevr. Braggaar de Does M. H. heeft aangevallen. Spr. is daarom ook tegen de commissie van onderzoek. Voor de missie, die de heer Wilmer c.s. willen voelt spr. veel. De heer Wilbrink (c-h.) gelooft, dat de s.d.a.p. beter had gedaan wanneer zij de meest voor de hand liggende weg had geko zen en M. H. in cle gelegenheid had gesteld om de verschillende gevallen te onderzoeken. Dat er fouten zijn gemaakt bij M.H. is zeer •begrijpelijk, maar dat is geen reden om aan de commissie het vertrouwen op te zeggen. Het standpunt van mevr Braggaar de Does die alle. schuld op het kapitalistisch stelsel schuift is natuurlijker wel iets gemakkelijker Maar het is toch niet reëel dat zij op deze wijze is opgetreden. Aan het veroordeelend vonnis over M. H. wil spr. niet meewerken, evenmin als aan de commissie van onder zoek. Wel beveelt spr. de commissie, die hij met de heeren Beekenkamp en Wilmer voor stelt, van harte aan. Het betoog van den Wethouder Wethouder R om ij n wijst er op dat M. H. onder toezicht staat van den Raad, zoodat besprekingen op "cze plaats ad rem zijn. Het1 spijt spr dat hier de veronderstelling is ge uit dat bezuiniging hier een woord heeft meegesproken. Dit moet snr. ten stelligste tegenspreken. Dat zou mogelijk zijn als men met vaste normen- zou werken. Zoo is het echter niet. Er is nog geen enkele aandrang uitgeoefend op M. H. om op de uitkeeringen te bezuinigen. Als uitkeeringen gewijzigd zijn, dan is dat om individueele redenen. Er is critiek uitgeoefend op de toon van het adres van M. H. Spr. Icon daar inkomen. De reactie op beschuldigingen is in M. H. anders dan in den Raad. In den Raad laat men veel langs zijn kleeren afgaan, maar dat is in M. H. anders. In dat college was men terecht verontwaardigd over de beschul digingen van mevr. Braggaar de Does, Het is duidelijk, dat M. H. heeft gezegd: Mevr. Brag gaar we zullen een speciale vergadering be leggen om uw krasse beschuldigingen te toet sen. Toen mevr. Braggaar daar niet ver scheen werd de verontwaardiging nog te grooter. Ér is ok van deze beschuldigingen al zeer weinig overgebleven. Het is onjuist, dat men met de honger-weep naar de Inrichtingen Ouden van Dagen wordt gezonden. Mevr. Braggaar heeft dit ook niet volgehou den. M. H. heeft ook geen dokters-adviezen afgewezen, wanneer zij deze kende. Dat komt niet in de hersens van de leden van M. H. op. Het is volkomen onjuist. Hoe zeer het spr. spijt, moet hij volhouden, dat mevr. Braggaar haar lidmaatschap van M. H. verkeert waarneemt. Zij handelt vaak uit politieke overwegingen. In M. H. is men nog niet op de hoogte van de gevallen door mevr Braggaar genoemd. Spr. zet voorts uiteen hoe Mlaatschappelijk Hulpbetoon werkt. Wanneer er iemand meent, dat hij verkeerd behandeld is, hèeft bij allerlei instanties waar hij zijn grieven kan bekend maken, waarna ze dan serieus onder oogen worden gezien. De laatste maanden is het intusschen zoo onrustbarend zwaar geworden, dat de bespre kingen wel eens moesten bekort worden. Daarom is M. H. bezig haar werkzaamheden te veranderen. Spr. voorziet dat dit zeer noodig zal zijn, hoewel de commissieleden het niet con amore doen. In het voorstel van den heer Wilmer c.s. bemerkt spr. een zekere waardeering voor het werk van M. H. De commissie zeM en B. en W. werken reeds in die richting, zoodat spr. het voorstel gaarne aanbeveelt. Het maken van normen voor de personen die bij M. H. komen is niet wel mogelijk. Er komen verlaten vrouwen, jonge werkloozen kooplieden, ouden van dagen en zóóveel an- oategorieën die onderscheiden moeten worden, dat nonnen niet te maken zijp. Spr. beantwoordt voorts de opmerkingen van de verschillende sprekers. Van meerdere ■kooplieden is gebleken dat zij ook in dezen tijd in hun onderhoud kunpen voorzien. De gevallen die de heer Eikerbout heeft genoemd zijn spr. niet bekend. Altijd echter kan men deze dingen aan M.H. voorleggen ma eventueel een juistere beslissing wordt gepomen. Spr. wijst er op dat de leden van M. H. met hart en ziel .hun taak verrichten op een voor beeldige wijze, waarvoor hulde moet wor den gebracht (Het voorstel Van Eek wijst spr. af. De Voorzitter gelooft dat deze bespre king ongetwijfeld zijn nut heeft. De weg die Mevr. Braggaar gekozen heeft om haar grieven te uiten was intusschen niet de juiste. Ze heeft het spr. kwalijk ge nomen dat hij het woord verdachtmakingen heeft geuit. Spr. heeft dit woord gebruikt in dien zien, dat door Mevr. Braggaar de Commissie in een kwaad daglicht is gesteld. Spr heeft Mevr. Braggaar de Does niet wil len grieven maar hij moet zijn woorden toch hapdhaven. De replieken over deze zaak worden daarna verdaagd tot na de afhandeling van enkele andere punten. De vergadering wordt geschorst tot des avonds acht uur. AVONDZITTING De heer Coster zou willen zien dat het plan werd uitgevoerd in den loop van enkele jaren maar niet nu, met het oog op de kos- n. De heer Wilbrink heeft weer een zake lijk verschil van meenipg met dea Wethou der yan Fabricage. De „Vooruit" heeft be weerd, dat er een gespannen verhouding be staat tusscben spi\ en Wethouder Splinter. Thans moet spr. weer tegen 'n voorstel van dezen Wethouder stemmen. Gelukkig dat men ip ohr. hist, kringen een zakelijk vel schil van meening, mag hebben. De bezwaren van spr. tegen dit voorstel liggen hoofdzakelijk op financieel terrein. Er worden reeds zooveel eischen aan de gemeen telijke schatkist gesteld dat het al moeilijk is om rond te komen. Idieel heeft het plan sprekers instemming maar uit financieel oogpunt zal spr. tegen moeten stemmen. Zoodra de omstandigheden zich in gunstigen zin wijzigen zal spr. er graag voor stemmen. De heer Groene veld (s.d.) protesteert tegen de wijze waarop deze zaak is behan deld omdat hierdoor zijn voorstel tot het in stellen van e.n auto-centrale van de baan is. Dit is toch zeker geen prae-advies. De heer K o o i s t r a zal voor het voorstel van B. en W. stemmen ondanks den minder gunstigen toestand der gemeente-finapciën Het plan van B. en W. wordt door spr. ver dedigd. Spr. vraagt hoe de Wethouder denkt over dé verandering van de functie van het personeel. Er wordt daarop toch wel bezui nigd. De heer De Reede onderstreept 't voorstel van B. en W, en brengt, hulde a.d. nieuwen di recteur van' den Reinigingsdienst, die hier mede blijk heeft gegeven hart te hebben voor zijn afdeeling en ip hooge mate des kundig te zijn. Is deze groote uitgave verant woord. Het materiaal van den dienst is doordat dit voorstel in de pen was niet aan gevuld en achteruitgegaan, zoodat toch een vrij groote uitgaaf noodig is. Het verschil tusschen Leze uitgaaf en die ip het voor stel is niet groot genoeg om de zaak daarop te laten stranden. De heer Bosman (lib.) vindt dit voorstel momenteel nog ongewenseht uit een finan cieel oogpunt. Schoorvoetend is spr. in de Commissie van Fabricage met het voorstel meegegaan. Thans voelt hij er veel voor om tegen te stemmen. De heer Wilmer (r.k.) onderstreept het geen door den heer Wilbrink is gezegd. Er zijn op 't oogeriblik dringender behoeften. De heer Manders merkt op dat dit voor stel geen waarde heeft voor werkverruiming zal misschien zelfs pog tot gevolg hebben dat personeel wordt ontslagen. De heer Bergers is van meeping dat auto-tractie duurder is. De heer Beekenk amp (a.r.) brengt hulde aan het keurige rapport van den di recteur van den Reinigingsdienst De heer De Reede heeft gewezen op de uitnemende kwa liteiten van dezen functionaris, ^aar dan moet. het hem toch ook mogelijk zijn zijn functie goed waar te nemen, o.a. door mid del van dit voorstel. Spr. verdedigt het voor stel van B. en W. en onderstreept het ge zegde door den heer De Reede. Ook de heer Vos (v.d.) heeft bezwaar tegen dit voorstel. De heer K p u 11 e 1 (comm.) is op 't oogen blik nog geneigd tegen het voorstel te stem men. Zou het niet mogelijk zijn het mate riaal voorloopig aan te vullen. Wethouder Splinter beantwoordt de vraag of reorganisatie noodig is bevestigend. In de laatste IS jaar is geen verbetering ge bracht in den dienst. De vorige directeur heeft het schip pog drijvende gehouden, maar nu is het zin kende. De eischen die aan den dienst wordt gesteld zijn in de laatste jaren verzwaard. Men is gekomen in een noodtoestand, zoo als spr. met voorheelden aaptoont. Er moet iets gebeuren. De dienst moet gereorgani seerd. Hoe moet dat gebeuren? Err zijn drie systemen: paardentractie, gemengde tractie en autotractie Bij hand having van paardentractie is 41.000 noodig. Daarbij is 50.000 noodig voor een nieuwe paardenstal, tezamen 90.000. Bij gemengde tractie zou men komen tot een uitgaaf van 111.000. Dat scheelt niet zooveel met de auto-tractie. De duurste weg is hier de goedkoopste omdat ze afdoend is. Er behoeft niet zoo spoedig aanvulling plaats te hebben. I Spr. deelt mede, dat geen personeel zal be hoeven te worden ontslagen. Om de-zaak over den loop vap drie jaren uit te voeren is niet mogelijk, maar toch zal het wel twee jaar duren alvorens het plan uitgevoerd is. Spr. beveelt het voorstel van B. en W. warm aan. De heer Wilbrink is door het hetoog van den Wethouder niet over tuigd. Spr. gelooft dat wel iets te bereiken is met partieele verbetering en geeft daar voor eenige methoden aan. Spr. gelooft dat in dit geval de duurste weg niet de goedkoopste is, zie de vuilver branding, ook een tak van dezen dienst. Men wil nu de dienst perfectionneeren. Maar als men slechts voorzieningen wil treffen, hoeft men het beste van 'het beste niet te (hébben. Deze behoeven niet zooveel te kosten als de voorgestelde. Spr. is er ook niet zoo van overtuigd, dat de dienst zoo gerationaliseerd zal worden als in de stuk ken wordt voorgegeven. De uitbreiding in eens is niet noodzakelijk. Is de financieele toestand er maar om thans een dergelijke perfectionneering ineens door te voeren? Spr. stelt voor om naar een plaats te zoe ken voor den Reinigings- en Ontsmettings: dienst en voprloopig aan te schaffen twee auto's. Een voorsteL De heer Groene veld dient een voor stel im om over te gaan tot stichting van een centrale auto-garage voor de gemeente lijke diensten. De heer Huurman (a.r.) vindt het be palen van zijn stem over dit voorstel moei lijk. Spr. vraagt of de Raad de eerste vijf jaar voor geen nieuwe uitgaven zal worden gesteld. Dan zal hij molens volens zijn stem voor het voorstel geven. De heer Verwey verdedigt het voorstel van B. en W. De heer Knuttel is door het hetoog van den wethouder niet overtuigd. Zal men over 5 jaar niet voor nieuwe groote uitga ven komen te staan?. Een motie. De Voorzitter deelt mede 'dat er een motie is ingekomen van den heer Wilbrink, waarin de wenschelijkheid wordt uitgespro ken van de meest economische stichting van een gebouw voor de Reinigings- en Ont- smettimgsdienst en het aanschaffen van auto's voor den ophaaldienst voor zoover dat noodzakelijk is. De heer De Reede beveelt nogmaals het voorstel van B. en W. aan, maar de heer M a n d e r s handhaaft zijn tegenovergesteld standpunt. De heer Bergers zal met B. en W. meegaan. De heer Wilbrink licht zijn motie toe en zegt dat de bedoeling daarvan is om tot een voorloopig goedkoopere oplossing te ko men, waarna men over eenige jaren de zaak opnieuw kan bezien. Wethouder Splinter bestrijdt den heer Wilbrink. Aan goedkoope wagens heeft de dienst weinig. De wagens die B. en W. op het oog 'hebben worden reeds zeer goedkoop geleverd. Dat het voorstel van den heer Groenevekl van de baan zou zijn ontkent Spr. De auto's van den Reinigingsdienst kunnen niet in een centrale garage worden ondergebracht. In antwoord op den heer Huurman zegt Spr., dat binnen tien jaar, geen nieuwe voorzieningen, noodig zullen De stemmingen. Het voorstel Groeneveld (centnVe auto- garage) wordt verworpen met 22 \gen 10 stemmen (die van de s.d.a.p.). Het voorstel van B. en W. wordt aange- nomen met 25 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Bosman, Vos, Wilmer, Mandeis, Wilbrink, Coster en Van Eecke. De heer Wilbrink trok daarna zijn voor stel in. Interpellatie-Kooien. De heer Kooien krijgt daarna gelegen heid zijn interpellatie te houden over den bouw van een badhuis in Tuinstadwijk. Spr. vraagt B. en W. waarom het besluit van den Raad om tot stichting van dit bad huis over te gaan niet is uitgevoerd. Spt. licht de geschiedenis van deze kwestie toe. Moest dit plan vallen voor de plannen van de desbetreffende commissie tot het stich ten van een overdekte zwem- en badinrich ting? Moet daarop nu alles afstuiten? Twee badhuizen in deze stad zijn immers te wei nig. Spr. dient een motie in, waarin de bouw van het badhuis nog steeds urgent wordt verklaard. Wethouder Romijn zegt dat B. en W. het desbetreffend raadsbesluit hébben trach ten uit te voeren, maar de stichting van het badhuis is uitgesteld op grond van het feit, dat het Rijk geen voorschot wilde ge ven. Daarna is getracht het plan vast te koppelen aan de overdekte bad- en zwem inrichting en zoo met hulp van particulie ren het badhuis te stichten. Thans kan het college van B. en W. den wensch van don heer Kooien niet inwilligen, zuiver om fi nancieele redenen. De heer Kooien betoogt nogmaals de noodzakelijkheid van het stichten van een badhuis uit een oogpunt van volkshvgiëne. De heer Kooistra wijst op de vertra ging van deze zaak. Het is twee jaar in de Commissie van Financiën geweest- De heer Wilbrink: Wat overdrijf je weer! De heer Kooistra zegt dat door deze vertraging het plan van de baan is geraakt. Spr. ondersteunt het voorstel-Koole. De heer de Reede zet eenige beweringen van de heeren Koole en Kooistra recht De commissie van Financiën heeft getwijfeld aan de urgentie van de stichting van het badhuis. Veel urgenter was de kwestie van een overdekte bad- en zweminrichting waar aan het badhuis had kunnen worden vast gekoppeld. Doordat de kwestie van die bad en zweminrichting aanhangig werd gemaakt is de zaak in de C. van Financiën eèn half jaar hangende gebleven en niet twee jaar zooals de heer Reede beweert. De heer Knuttel (comm.) betoogt de urgentie van het badhuis. Een zoo groote stadswijk als Tuinstadwijk kan niet zonder badhuis blijven. Na nog eenige bespreking waarbij de heer van Rosmalen verklaart, hoewel lid zijnde van den Gen. Dienst en van de Federatie van wonin.gbouwvereenigingen, uit financieele overwegingen tegen het voorstel van den hèer Kooien te zullen stemmen, werd dit voorstel in stemming gebracht en verworpen met alleen de stemmen van de s.d.a.p. en den heer Knuttel voor. 6. Voorstel: a. tot toekenning van een vergoeding aan den hoofd-administratief ambtenaar ten kantore van den gemeente ontvanger S. Th. Buys, wegens derving van inkomsten als provisioneel bewindvoerder over krankzinnigen, die voor rekening van de gemeente in gestichten worden verpleegd: b. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de sub a bedoelde vergoeding. De heer K u i p e r s is tegen de schadeloos stelling, omdat het hier een nevenbetrekking betreft. Wethouder Goslinga zet de zaak uit een. Er is hier geen sprake van een toelage door toevallige omstandigheden, maar van een provisie. Deze is opgehouden door een wijziging in de invaliditeitswet, nadat de heer Buys deze 15 jaar heeft gehad. B. en W. vinden het daarom billijk den heer Buys daarvoor eenigermate schadeloos te stellen. De heer Bergers (rjk.) stelt voor den heer Buys een gratificatie te geven van 500 en „daarmede af". De heer de Reede heeft bezwaar tegen een verdere toelage aan den heer Buys. Het is een extra toelage, waarbij een behoorlijke opzegtermijn in acht is genomen. Na repliek van den Wethouder dient de heer van Eecke een motie in, waarin zijn boven uiteengezette meening wordt be lichaamd. Deze motie wordt verworpen met alleen de stem van den heer van Eecke voor. Het voorstel-Bergers wordt verworpen met de stemmen van de heeren Bergers en Eiker bout voor. Het voorstel van B. en W. wordt verwor pen met 16 tegen 11 stemmen. Tegen stem den de s.d.a.p. en de heeren van Es, Kooien, Coster en Beékenkamp. 7. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 13 Juni. 1918 (Gem.blad No. 25), regelende de heffing van leges- en expeditiegelden ter Secretarie, bij het Oud- Archief en aan het Bureau van den Burger- Tijken Stand te Leiden. Aangenomen. 8. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 13 Juni 1918 (Gem.blad No. 25), regelende de invordering van leges- en expeditiegelden ter Secretarie, bij het oud- arohief en aan het Bureau van den Burger- lken Stand te Leiden. Aangenomen. Nadat nog eenige formeele punten zijn af gedaan wordt de vergadering te 12 uur ver daagd tot hedenavond 8 uur. STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS BEDIENING BRUGGEN OP ZONDAG Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van den nacht van Zater- dat 16 Juli op Zondag 17 Juli a,s. de van wege de gemeente bediende bruggen des Zondags alleen tusschen 6 en 8 uur 's voor- middags zullen worden bediend en mits dien van 's Zaterdags middernacht tot des Zondags 6 uur v.m. gesloten zullen worden gehouden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJgN, Secretaris. Leiden, 5 Juli 1932. GOUDEN DOCTORATEN Morgen zal het vijftig jaar geleden dat dr. Th. E. Frylinck, thans woonachtig in Den Haag, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde en dat dr. A. C. van Rijn van Alkemade, wonende te Delft, promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde. A.s. Donderdag herdenkt mr. J. A. baron de Vos van Steenwijk, oud-directeur van het Kabinet der Koningin en thans wonende te Dalfsen, zijn gouden jubileum als doctor in de rechts- en staatswetenschappen. NIEUWE RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 11 Juli 1932, des namiddags te 2 uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Alge meen". De vergadering zal, zoo noodig, worden voortgezet: op Maandag 11 Juli, des avoaia.s te acht uur; op Dinsdag 12 Juli, des avonds te acht uur. Te behandelen onderwerpen: lo. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1931, van het Geref. Minne- of Arme Oude- Mannen en Vrouwenhuis. 2o. Rekening, dienst 1931, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwen- 3o. Voorstel in zake de te ontwerpen plan nen voor den bouw van een nieuw Raad- 4o. Praeadvies op het verzoek van de N.V. Gebrs. Gerzon's Modemagazijnen te Amster dam, om ontheffing van het bepaalde bij art. 19 van de verordening op het Bouwen en Sloopen, ten aanzien van een gedeelte van den gevel in de Mostaardsteeg, zulks in verband met de uitbreiding van haar winkelgebouw aan de Breestraat. 5. Voorstel tot wijziging van de begroo ting, dienst 1931, in verhand met de kosten van pensioenen, wachtgelden, ongevallen en ziekte-verzekering van ambtenaren en werklieden. 6. Voorstel tot verhooging van verschil lende posten der begrooting, dienst 1931, waarvan de raming te laag is gebleken, en tot toevoeging van eenige nieuwe posten aan die begrooting. 7. Voorstel inzake goedkeuring van de normale uitbreidingen van de Gasfabriek en de Electriciteitsfabriek over 1931. 8. Voorstel: a. tot wijziging van de begroo tingen der Gasfabriek en cler Electriciteits fabriek, in veihand met de afsluiting van de rekeningen dier fabrieken over 1931; b. tot wijziging van de gemeentebeigrooting, dienst 1931. 9. Voorstel: a. tot wijziging van de begroe tingen der Gasfabriek en der Electriciteits fabriek, dienst 1932, in verband met de kosten van fabrieksuitbreiding en uitbrei ding van bet b* 'zennet, resp. kabelnet, enz.; b. tot wijziging van de gemeente-begrooting dienst 1932. 10. Voorstelling tot vaststelling van de: verordening, krachtens art. 43, lid 1, verband met. art. 9, lid 2, van de Drankwet (Staatsblad 1931, no. 476); b. verordenimj houdende wijziging van de verordening va 18 Januari 1917 (Gem.blad no. 5), op Ver- gunnings- en Verlofslo'kaliteiten en Loge menten. 11. Prae-advies op bet verzoek van de Vereeniging „Pro Juventute", om toeken ning van een subsidie uit de gemeentekas. GEEN SPREEKUUR. De Wethouder van Financiën, de heer T. S. Goslinga, is verhinderd morgen spreek uur te houden, wegens uitstedigheid. PLANTSOEN-CONCERT. Donderdag 7 Juli a.s. zal de Leidsche Chr. Harmonie-Vereen., directeur de heer H. van der Veld, het vierde concert van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare Vet eenigimgen geven in het Plantsoen (Musls Sacrum), 's avonds 8 uur precies. Programma. 1. Goede Kameraden, Marsch, Gli. de Roy van Zuydewyn 2. Le Trèsor des Incas, ouverture, F. Hoffmann; 3. La Jolie Flamande, Valse, D. Bauwens; 4. Gzar und Zimmermann, Fantaisie, P. A. Stenz. Pauze. 5. La Vestale, ouverture, J. G. Kastner; 6. Loreley Paraphrase, Jos. Nesvadba; 7. Le Trouvère, Fantaisie, M. J. N. Kessels; 8. Loud Speaker, Marsch, S. P. van Leeuwen. Het publiek wordt beleefd verzocht dit programma uit te knippen en gedurende de uitvoering niet te loopen. WATERTEMPERATUREN. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 12 uur 23i/2 gr. c. Zweminrichting De Zijl: 9 uur 21 gr. C., 12 uur 22 gr. C. KENNIS IS MACHT Het jaarverslag van de Middelbare Han delsavondschool van het Genootschap „Ken nis is Macht', waarvan wij reeds eerder in ons blad hebben melding gemaakt, is thans in druk verschenen. NAT. POLITIE ZWEMWEDSTRIJDEN. Het programma. Op Zaterdag 9 Julf a.s. worden in zweminrichting „de Zijl" te Leiden de natio nale Politie-zwemwedstrijden gehouden, waaraan verbonden de kampioenschappen van den Ned. Pol. Sport-iBond, te verzwem- men onder de bepalingen van het reglement vau den Ned. Zwembond. Het programma luidt als volgt: 1. 50 M. vrije slag (juniores) 15 deelnemers; 2. 100 M. vrije slag (seniores) 1 deelnemer; 3. 50 M. schoolslag (juniores) 15 deelnemers; 4 100 M. schoolslag (seniores) (Ree) 4 deelnemers; 5. 50 M. rugslag (juniores) 17 deelnemers; 100 M. rugslag (seniores) 2 deelnemers: 7. Estafette wisselslag 3 x 50 M. (Ree) ploegen; 8. Popduiken 21 deelnemers; 9. Estafette vrije slag 5 x 50 M. (Ree) 4 ploe gen; 10. Schoonspringen (4 deelnemers); 11. Wisselslag 3 x M. (pers.) Seniores (Ree) 4 deelnemers; 12. Gekleed zwemmen 10 deel nemers; 13. Wisselslag 3 x 25 M. (Juniores) (Ree) 16 deelnemers; 14. Hindemiszwemmen 20 deelnemers. De navolgende Politie Sportvereenigingen hebben ingeschreven: Amsterdam, Rotter dam, Utrecht, Maastricht, Delft en Leiden. Voor 't eerst zullen de records door den N. P. S. B. worden erkend. ARBEIDSONGEVAL Gistermiddag omstreeks half drie is de jarige opperman A. R. op de eerste etage van de vleeschwarenfabriek der fa. P. V., aan de Boerhaavestraat, met het hoofd te gen een balk gestooten, waarna hij door een geopend luik viel. Hij kwam terecht op een betonnen vloer, liep een wond op aan het hoofd en klaagde over pijn in de zijde. Door den E.H.D. werd de man naai' het Acad. Ziekenhuis vervoerg. IN DE KNIE GESTOKEN De 22-jarige J. v. K., uit Katwijk, heeft zich gistermiddag omstreeks zes uur op een land aan de Gevangenlaan met een hooi vork in den rechterknie gestoken, toen hij kluiten wilde stukslaan. Door den E.H.D. is hij naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht VAN WIE? Bij de politie zijn inlichtingente bekomen omtrent een gevonden heerenrijwiel. BURGERLIJKE STAND d.: A W Menken—Gardlen d.: L i Klomp z.; E Pardonvan der Vos d.; M M Klecr in der Mark v. H ArendsWit z. OVERLEDEN: N Warmenhoven jd 70 j.; C de "Wilde jd. 51 j.:CL Vet'^ank z 6 mnd. 'Uggen en W G Rozier; AANBESTEDING Door den directeur van Gemeentewer ken is hedenmorgen namens B. en W. aan besteed het. inrichten van een terrein aan. de Verlengde Borneostraat tot speelterrein (Oosterkwartier) en het bouwen van een portiersverblijf op dat speelterrein. Ingeschreven was als volgt: De Later en Meyers, Oegstgeest 10.200.— v. Dorth, Leiden 8.640.— A. en J. den Ouden, Oegstgeest, 8.370.— T. Warnaar 8.190.— II. C. Heemskerk, Leiden 7.779.— Cornet, Leiden 7.171.— d. Geer en Stuifzand 7;111.— J. C. v. Weerden en Chr. v. Ween', Leiden 6.894. N.V. v.h. Visser en Zn., Wasse naar 6.856.— De Winter en v. Weeren, Leiden 6.593.— A. J. Langeveld, Leiden 5.789.— Rooyen en Pannekoek en Co., Leiden -S 4141.— K. VAN K. RIJNLAND Wijziging. 4 Juli. De Leidsche Courant, Leiden, Papengracht 32-34. Drukkerij. Overl. Comm.: P. Verdegaal, Noordwijkerhout C. J. M. V. I—DE ZIJL I (3—1) Gisterenavond: speelde De Zijl I voor de competitie der 3e kl. N. Z. B. tegen C. J. M. V. I in de Regentes te den Haag. Het was een zeer spannende wedstrijd daar C.J.M.V. dezen wedstrijd moest winnen om haar leans op het kampioenschap te behouden, ter wijl De Zijl als zij dezen wedstrijd won' reeds kampioen zou geweest zijn. Door deze nederlaag heeft Schoonhoven echter ook nog een kans om bovenaan te komen, zoodiat de spanning tot het uiterste gestegen is. Direct vanaf den aanvang werd er enthou siast en vlug gespeeld, en verkeerden beidé doelen in gevaar. Wanneer een Hagenaar een vrije worp te nemen krijgt, vangt de rechtsvoor de hal op en schiet ineens in! 1—0. Als er weer is uitgezwommen, en Kramp de bal te pakken krijgt, schiet hij keihard in, waardoor hij den stand! weer ge lijk maakt. De Hagenaars zetten er dan" alles op, en thans is het hun midvoor dio de leiding weet te hernemen 2—1. Als K. Kraayenbrink een keer goed op- zwemt weet keeper Roos schitterend te red- dien. Het zijn de Hagenaars die thans we- deVom aanvallen, en wanneer de rechtsvoor een houdbaar schot inzendt, laat Rameau zich passeeren 31. Met de Zijl in den aan val breekt dé rust aan. Na. de hervatting blijkt, dat 'de Zijl er alles op zet om te winnen. Aanval op aanval volgt en ten slotte heeft Kramp sucoes wanneeT hij de hal onhoudbaar inschiet. Het schot is echter zoo hard, dat scheidsrechter en grens rechter het niet constateeren en onder pro test van de Zijl-supporters, die in groote ge tale waren opgekomen, wordt ér verder ge speeld. De Hagenaars beginnen "thans zoo zwaar te spelen, dat dé wedstrijd nu in een waar fluitconcert, ontaardt. Met 3—1 in 't voordeel van C. J. M. V. komt ten slotte het einde, en beeft de Zijl een onverdiende nederlaag geleden. Het is wel de beste wedstrijd ge weest, die zij dit seizoen gespeeld heeft. C. J. M. V. II—DE ZIJL n (1—0) Voor eerstgenoemden wedlstrijd speelden' de res. zeventallen een vriendschappelijke) wedstrijd. Het was een vinnige wedstrijd, waarbij beide doelen beurtelings in gevaar kwamen, echter zonder succes, zoo met' blanken stand gedraaid werd. Na de hervat ting werd er al spoedig een Leidenaar het' water uitgestuurd, toen hij bij een aanval- ■binnen de 2 m was opgesteld. Het duurde nog geruimen tijd voordat C. J. M. V. van haar numerieke meerderheid gebruik wist te ma ken. maar ten slotte moest Van Vliet tocli zwichten. De Leidenaars probeerden nog gelijk te maken, doch het lukte hen niet en! met 10 voor C. J. M. V. brak het einde van! dézen aandligen wedstrijd aan. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN ONZE VROEDSCHAP. Stennuitkeering verhoogd met f l.-A Instelling commissie Georganiseerd Overleg uitgesteld. Maandagavond vergaderde de raaid onzer gemeente in een temperatuur van ruim 80 graden, wat de gemeente-stenografen aan leiding gaf jas en vest van rich te doeiv waartoe de pers echter niet kon komen. Voorzitter Dr. H. J. Lovink; secretaris de heer K. Salverdia. Na opening met gebed deelde 'de voorzit ter mied'e, dat ingevolge het verzoek in do vorige raadsvergadering van den heer Den Ouden om die verhooging van de tarieven, gas,, water en electrioiteit voor werkloozen niet te. gelden, dat B. en W. aan dit ver zoek geen gevolg kunnen geven, omdat het principieel niet juist is tegenover anderen en practisch niet uitvoerbaar. Verder deelde de Voorzitter mede, diat B. en W., gezien de vele verzoeken van raads leden geen vrijheid vonden de raadsverga deringen 's morgens of 's middags uit te schrijven. De heer Ten Gate B rouw er kon dit begrijpen, maar Spr. achtte het niet juist, dlat we nu uitsluitend 's avonds en 's nachts moeten vergaderen, het verzet ging niet zoo zeer tegen avondvergaderingen doch er zijn te weinig vergaderingen. Namens velschillende leden bradht de heer Van Kleef den Voorzitter dank voor het uitschrijven van avondvergaderingen. De heer Ru ting verzocht 's winters oji dén dag te vergaderen. Wethuoder Hengreen liet het koud 's morgens of 's avonds, maar terwiïle van de leden is spr. voor 's avonds. Persoonlijk is de voorzitter niet voor 's avonds, maar dé argumenten van verschillende leden waren juist, verder wil spr. wel meer vergade ringen uitschrijven. Ingekomen stukken Voorstel van den heer Van Kleef om de Comm. van Bijstand voor het Grondbedrijf uit te noodigen, of deze wil overwegen te komen tot verlaging van grondprijzen voor huizenbouw, waardoor werkverruiming zal komen. Op verzoek van den lieer V e r- donk werd het advies van den voorsteller) over dit voorstel voorgelezen. Nadat enkele heeren gesproken hadden werd het voorstel om de Comm. van Bij stand uit te noodigen (volgens het voorstel) en daarna over B. en W. naar den raads z.h.s. aangenomen. De voorzitter verzocht de Comm. dan tevens mee te dieelen de resultaten woningbouw Van Boetselaer- straat en Aarkade. Ingekomen: dankbetuiging van den heer De Graaf voor vaste aanstelling gemeente werkman. Het verzoek van huiseigenaren en Chr. en R.K. Besturen werd verwezen naar B. én W om prae-advies. Het verzoek van d'c Gewestelijke Land storm Commissie Zuid-Holland om 50 sub-

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6