VERWARRING TE LAUSANNE BINNENLAND. DINSDAG 5 JULI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND BERTRAM EN KLAUSMANN GEVONDEN GEHEEL UITGEPUT ZIJ LEEFDEN VAN SLAKKEN Uit Oost-lndie Weerbericht- GRANDI STELT RADICALE SCHRAPPING VOOR VON PAPEN IN EEN PIJNLIJKE POSITIE Herriot is. nu het financieel debat in de Fransche Kamer is verdaagd, vanmorgen weer te Lausanne teruggekeerd. Hij heeft aan de Fransche delegatie de boodschap alvast vooruitgestuurd, dat vast gehouden moet worden aan het bedrag van vier milliard mark als Duitsche deelname aan de herstelkas, terwijl ook van de ove rige punten van het oorspronkelijke voor stel niet mae worden afgeweken. Wanneer Herriot werkelijk van plan was op dit standpunt te blijven staan, had hij zoo zou men kunnen zeggen nu wel ver der te Parijs kunnen blijven. Dat hij naar de plaats van loven en bieden teruggekeerd is, mag dus opgevat worden als een gunstig verschijnsel. Evenals alle andere delegaties te Lausanne willen ook de Franschen een afbreken der conferentie zonder resultaat .vermijden. Mac Donald, die, zooals begrijpelijk, zeer Vermoeid is van de moeilijke en langdurige onderhandelingen, heeft Maandag nog weer drukke besprekingen gehad met de schuld- eischende mogendheden, met Von Papen en met de vertegenwoordigers van Hongarije en Bulgarije. Zijn oorspronkelijk op heden bepaald vertrek is nu gesteld op Donderdag avond a.s., daar hij Vrijdag weer te Londen moet zijn ter voorbereiding van de confe rentie van Ottawa. Over den «stand der onderhandelingen wordt uit Lausanne officieel nog niets- ge meld. Wel is men in vooraanstaande Engelsche kringen te Lausanne van meening, dat de door Duitschland geëischte volledige schrap ping van hoofdstuk VIII van het Verdrag .van Versailles (Herstelbetalingen en de schuld aan den oorlog) te bereiken is, ver der dat inzake het verband tussclien de ïn- tergeallieerde schulden en het herstelvraag- stuk rekening met het Duitsche standpunt kan worden gehouden en dat ook een tege moetkoming inzake de definitieve voorwaar den voor de emissie van obligaties en de linancieele deelneming van Duitschland aan den wederopbouw mogelijk is. Echter stuit de definitieve vaststelling van het bedrag van deze financieele deelneming yan Duitschland op groote moeilijkheden, daar de Fransche regeering aan het tot dus ver genoemde maximum van vier milliard vasthoudt en het naar Engelsche opvatting buitengewoon moeilijk is de Fransche rc- geering van dit imaximum-bedrag af ie brengen. Men vreest in Engelsche kringen, dat een verdere vermindering van deze som iiieuwe buitengewoon ernstige moeilijkhe den voor het kabinet-Herriot zal opleveren. Slechts aan het energiek optreden van den Enpelschen minister-president Mac Donald is het te danken, dat de oorspronkelijke teisch van Frankrijk van 25 milliard tot vier milliard is verminderd. De verdere bemid deling van MacDonald in deze kwestie stuit op groote moeilijkheden. Volgens een aanvullende beschouwing uit Lausanne, hebben de Duitschers tegenover den eisch van vier milliard geen bepaald aanbod gesteld, maar op de vraag wat Duitschland zou kunnen dragen is geant woord, dat over een bedrag van ongeveer 'twee milliard onder gezonde voorwaarden te praten zou zijn. Ook wordt er in deze be schouwing op gewezen, dat er geen sprake kan zijn van een belasting der Duitsche Rijksspoorwegen of van een ander bepaald object, maar uitsluitend yan een .verplich ting van het Rijk. m... «-• Grandi's sensatie. De spons over de schulden. Het bovenstaande legende, zaï men 3en indruk hebben behouden, dat, hoe het ver der ook moge gaan, de conferentie binnen een paar dagen tot een schikking gekomen Z°Doch daar komt nu plotseling Italië met feen geheel onverwachte verrassing. Grandi laat een interview puhliceeren, Üat iedereen ter conferentie verbluft, omdat Italië met de andere vier schuldeischers be raadslaagd had en zijn goedkeuring had ge hecht aan het accoord, dat ongeveer be- rtDo inhoud van het interview, luidt, vol gens het Vad.. als volgt Na drie weken van conferentie ben ik meer dan ooit overtuigd, dat de eenig mo gelijke oplossing te Lausanne in het belang yan allen de coup d'éponge (veeg met de spons) is. Op den openingsdag van de conferentie liebben wij een belangrijke daad voltrokken, toen wij de betalingen schorsten tusschcn 'de crediteuren en debiteuren in Europa ivoor de herstel- en voor de oorlogsschulden. Dat was inderdaad een goed begin. Wij moeten nu oppassen, dat wij door nl onze onderhandelingen niet uit het oog verliezen, waarvoor wij hier gekomen zijn. De confe rentie van Lausanne was niet bijeengeroe pen om ons toekomstige onzekere betalin gen te verschaffen, die het abnormale ka rakter van den tegenwoordigen onnatuurly- ken toestand slechts konden verlengen en daardoor verergeren, de conferentie was bijeengeroepen voor de on vermijdelijke slotformaliteit, die noodigwasvoorhot herleven van het vertrouwen en herstel yan den handel. Ik geloof, dat wij moeten oppassen, dat de geest, die de oude en nieuwe „plannen" ge ïnspireerd heeft, niet binnensluipt in het werk. dat wij nu bezig zijn te doen. Onze taak is niet andere conferenties v 0 o r t e b e r ci d e n. Zou de tegenwoordige dubbelzinnige toestand voortbestaan, dan zou het herstel .van de wereld onmogelijk worden. Het moratorium van 16 Juni, dat de beta lingen voor herstel- en oorlogsschulden tus schen de Europeescho staten schorste, wijst, ons den weg. Wij moeten dien weg tot het einde volgen. De oevreen komst, die w ij te Lausanne z u 11 en b e re i k e n, moet definitief zijn en moet de schrapping ten gevolge hebben yoor alle Europeesche staten, crediteuren en schuldenaren, zoowel voor de herstel- als voor de oorlogs schulden. Alleen op deze manier kunnen wij den weg hanen voor een algemeen accoord in overeenstemming met onze verklaring op 16 Juni. De tijd is voor ieder van ons geko men om tegenover de anderen het woord yan het Evangelie in practijk te brengen: vergeef ons onze schulden, gelijk wij ver geven onze schuldenaren". Om dit tc bereiken moet ieder van de re geeringen die vertegenwoordigd is, den moed hebben, en dat niet alleen in woorden, im het volle deel van zijn verantwoordelijk heid op zich te nemen van de offers en van het risico, die de ernst van den toestand Men vraagt zich, volgens den genoemden corresponden, na Grandi's sensationeele verklaring, te Lausanne af: wat nu? Duitschland heeft reeds twee milliard aan geboden, maar dit aanbod wordt nu door Grandi van de hand gewezen. Het is een verbluffende positie voor de Duitsche dele gatie, die nu tusschen Franschen, Belgen en Japanners aan den eenen kant en Italianen aan den anderen kant staat. Voor de ande ren is het onaangenaam om aldus een por in den rug uit het eigen kamp te krijgen, maar de positie van Von Papen is wel al lerpijnlijkst, nu hij blijkt meer te hebben willen doen dan Italië noodig vindt Men zou haast kunnen spreken van een nieuw front waarin de mogendheden, die voor be taling zijn, met Duitschland in hun midden, in het gelid staan tegenover de tegen beta ling gekante Italianen. Het is een merk waardig paradoxale toestand. Moet nu de conferentie weer yan nieuw af aan beginnen? Toelichting van Italiaansche zijde Verder kreeg de correspondent nog de vol gende toelichting van Italiaansche zijde over de verklaring van Grandi: Wij hebben deelgenomen aan de beraad slagingen der vijf schuldeischers en aan hun gemeenschappelijke eisch'en, en wij hebben het antwoord van Duitschland gekregen. Wij zijn van meening dat dit in werkelijk heid de coup d'éponge is. Immers Duitsch land biedt niet meer aan dan hetgeen het schuldig is aan achterstallige betalingen uit de periode van het moratorium van Hoover. Dit bedrag betaalt het in obligaties, die van zeer twijfelachtige waarde zijn. Dit zou be- teekenen, een. coup d'éponge, die niet als zoodanig wordt erkend. De gevolgen zullen zijn, dat Duitschland dan achteraf als belooning voor zijn zg. slot- betaling zal willen gaan praten over vermin dering van particuliere schulden. Dat wil len 'ij in ieder geval zien te vermijden. Gij Nederlanders, zult wel met ons daarin over eenstemmen. Er is echter voor ons nog een andere re den voor het voorstel van Grandi. Een coup d'éponge, die niet als zoodanig erkend wordt laat alle oorlogsschulden tusschen de geal lieerden voortbestaan. Wij moeten betalen zonder te ontvangen. Een officieele coup d'éponge omvat echter ook voor ons kwijt schelding van onze lasten. Ziedaar waarom Grandi gister zijn verklaring heeft afgelegd. Hij was slechts schijnbaar inconsequent ten ten opzichte van zijn houding van de laatste weken; zijp. verklaring is integendeel het trekken van de juiste consequentie uit het tegenvoorstel van de Duitschers. Volgens de berichten van gisteravond is na Italië's voorstel de toestand te Lausanne zeldzaam verward. De Engelschen, die oor spronkelijk de „veeg met de spons" hebben voorgesteld maar langzamerhand in het Fransche straatje zijn gekomen, zijn woe dend. Grandi is weer boos omdat de Engel schen zoo boos zijn. Daarentegen hoort men, zonderlingerwijze, in Franscihe kringen in alle kalmte overwegen of, zooals de dingen nu liggen, het voorstel van de Italianen toch maar- niet het verstandigste is wat men kan Ieder ïs benieuwd boe de conferentie uit deze wonderlijke verwarring zal geraken. HERRIOTS BINNENLANDSCHE MOEILIJKHEDEN TUSSCHEN TWEE VUREN HIJ WIL NU EERST LAUSANNE AFHANDELEN Onder dwang vap de linkerfron'de ïn zijn eigen partij, die daartoe samenwerkt met de socialisten, is Herriot genoodzaakt ge weest om de voorgenomen bezuinigingen op de ambtenaren-salarissen op te geven en met een voorstel te -komen tot slechts gedeelte lijke dekking vap het milliarden tekort door middel van belastingvenhooging. Hierdoor heeft hij echter de rechtsóhe oppo sitie weer tegen gekregen. Herriot wil nu blijkbaar de oppositie weer gunstig stemmen door de helastingveriioo- ging prijs te geven en een deel zijner oor spronkelijke voorstellen in te diepen, die ook bij de linkschie bedillers geen verzet zouden wekken. Hij heeft zijn voorstellen Maandag ïn de financieele commissie verdedigd en de com missie verzocht met baar definitieve beslis sing in de plenaire vergadering vap de ka mer te wachten tot na afloop van de confe rentie van Lausanne. De commissie besloot daarop, 'de begroo ting in tweede lezing te behandelen en den minister voor de begrooting opnieuw te hoo- In politieke kringen' te Parijs verwacht men, dat de commissie thans overeenkom stig de wenschen van de regeering, haar be slissing zal nemen. Herriot is gisteravond naar Lausanne ver trokken. waar zijn aanwezigheid dringend, noodig is. Voor zijn vertrek heeft hij een oproep op het Fransche volk gericht, waarin hij zegt, dat bij naar Lau sanne terugkeert om naar beste krachten de moeilijke onderhandelingen in liet belang van Frankrijk en vap den vrede ten einde te voeren. In verband met de belangrijke gebeurtenis sen van de twee laatste dagen, zou hij er de voorkeur aan gegeven hebben niet naar Lau sanne te gaan, rloc-h hij wil zich niet op zij wegen begeven en .bewaart de kalmte, die hij zoo noodig beeft. De regeering. die zich van haar plicht be wust is, ziet zich tegenover een ondankbare taak gesteld, temidden van zeer ernstige eco nomische moeilijkheden. Juist om deze moei lijkheden te overwinnen, is het noodig het evenwicht van de loopende begrooting te -herstellen -en de behoeften van de schat kist te dekken. Ik heb mij, aldus zegt. Herriot gedurende de laatste week rekenschap daarvan gege ven, dat dit werk onvermijdelijk is. Ik zal mij niet laten iptimide-eren, hoewel ik weet, dat ik onaangename maatregelen voorstel. Het zou zeker handiger zijn, deze maatrege len uit te stellen, doch de. plicht vereischt, dat deze terstond genomen worden. Herriot eindigt met zijn vertrouwen ip het parlement en <lc natie uit te spreken. Bij d'e Junkers Fabrieken te Dessau is het volgend telegram uit Wyndham (West- Australiè) ontvangen: „Gezond, gered; tele gram volgt. Bertram, Klausmann vliegtuig". Dit telegram is het eerste leventeeken van de Duitsche vliegers, sinds zij 14 Mei j.l. na Juin landing bij Wyndham verdwenen zijn. Volgens de tot dusver ontvangen berichten hebben de vliegers op een van de metalen drijvers van het vliegtuig getracht uit de Wesi-Aufilraijiclre wildernis ecu kolome te bereiken. Dit is hun naar nu blijkt, gelukt, en zij hebben thans weer het contact met de wereld terugge kregen. Verder wordt gemeld dat de beide vliegers het vliegtuig Atlantic hebben geborgen. Reuter seint verder uit Sydney, dat de vliegers gevonden zijn door inboorlingen, niet ver van Kaap Bernier. Zii w aren door ontberingen zoo zeer ver zwakt. da{ zij slechts een uur per dag kon den zoeken naarslakken, om het leven tc behouden. Een ander bericht meldt, dat dfe vliegers gevonden zijn door een reddingsexpeditie onder commando van sergeant Marshall. De vliegers zullen afgehaald worden door een barkas uit Wyndham, waar zij Woens dag verwacht worden. Kaap Bernier ligt aan de Sharks Baai aan de kust van de „North West Division" van Australië. Nader wordt over de lotgevallen van de beide vliegers uit Wyndham geseind: Den 15en Juni was hun een stoomschip op een afstand van ongeveer twee kilometer voorbijgevaren, zonder dat de verongelukten erin slaagden, de aandacht der bemanning en passagiers op zich te vestigen. Evenzoo was het hun eenige dagen tevoren met een vliegtuig vergaan. Zij trachtten daarop naar het naastbijge- legen stadje Wyndham te roeien maar kon den het zoover niet brengen. Den 22en Juni ontmoetten zij een inboor ling, die van Drysdale kwam en him een gr.u tcn v'scli gaf. Later kwamen nog andere inboorlingen uit Drysdale met levensmidde len van de missiesiatie. De SSsteu Juni ontvingen zij een schrifte lijke mededeel mg van -de huljrexpedilie en daags daarna konden zij „hun redders onder tranen van blijdschap omhelzen". Omtrent do wonderbaarlijke redding der Duitsche vliegers Bertram en Klausmann meldt een V.D.-telegram uit Melbourne nog de volgende bijzonderheden: Beide vliegers werden na een zwerftocht, die zes weken duurde, bij kaap Bernier, 250 mijlen ten Westen van Port Darwin door twee Australische boschnegers opgemerkt. Een der boschnegers alarmeerde een door de Australische regeering uitgezonden expedi tie, welke vervolgens per motorboot arriveer de met levensmiddelen, kleeding en medica menten. De heide vliegers waren evenwel volkomen uitgeput en konden nog slechts „brood", „brood" verzoeken. Hun kleeding- stukken waren geheel vernield. Hun laatste proviand was reeds sedert weken verbruikt. Den geheelen tijd waren zij binnen een omtrek van ongeveer 18 K.M. van bun vlieg tuig gebleven. Naar Klausmann voorts ver telde waren bedde sinds 22 Juni niet in staat zich te bewegen. Zij hadden zich neergelegd achter een steenmassa, om «laar den dood af te wachten. De vliegers waren bij het overvliegen van de Timorzee wegens gebrek aan benzine ge dwongen te landen. Drie dagen lang zochten zij eerst een menschelijke vestiging. Toen stonden zij plotseling weer voor hun toestel. Zij verwijderden hiervan een der drijvers. Na gedurende vijf dagen op het water te hebben rondgezwalkt, zagen zij in hun on middellijke nabijheid een stoomboot. Al hun geroep en alle signalen hieven onbeant woord. Het bootje der vliegers werd ten slotte aan land gedreven en de vliegers gin gen opnieuw op weg. Na dagen van ontbe ring ondervonden de beide Duitsche piloten een nieuwe teleurstelling. Een helle vuur gloed deed in hun nabijheid een mensche lijke vestiging vermoeiden, het was evenwel een boschbrand. Niettemin zetten de pilo ten hun omzwerving voor. Zij voelden en zagen ten slotte niets meer, zelfs weigerden hun reukorganen hun dienst. Zij hadden reeds alle hoop opgegeven, toen zij door boschnegers werden gered. Naar wij uit Berlijn vernemen, zijn onder handelingen gaande, om Bertram in de ge legenheid te stellen, zijn Australië-vlucht voort te> zetten met het Junkervliegtuig „Atlantic" dat op één. vlotter ita verder niet beschadigd is. GOLD RUSH Naar nieuw ontdekte goudvelden. De „Cape Times" bericht, dat in Rhodesia een ware gold rush plaats vindt naar de nieuwe alluviale goudvelden, die zijn ontdekt langs de Lundi- en de Ingesi-rivier. In grooten getale komen de prospectors aan. Sommigen hebben reeds aanzienlijke hoeveel heden goud gevonden. In he't algemeen is het goud langs de Ingesi gemakkelijker te winnen dan langs de Lundi, waar het meer „Nuggety" maar in erts en steen verborgen is. De Ingesi is over een afstand van 12 mijl afgepaald. Zoodra de regentijd inzet, wordt het delven onmogelijk, zoodat de stroom goud zoekers op het oogenblik zeer groot is. De goudvelden zijn gelegen in de streek tus schen Shabani en Fort Victoria. DOODVONNISSEN TE MOSKOU WEGENS VER DUISTERING Naar de correspondent van de „Manchester Guardian" uit Moskou meldt zijn de directeu ren van de vijf grootste staatswarenhuizen, wegens verduistering op groote schaal, 'ter dood veroordeeld. Zes chefs werden veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en tien andere tot vijf jaar eveneens wegens verduistering. Naar men vermoedt, hebben zy in totaal voor een bedrag van een millioen roebel ver duisterd. VERPANDEN VAN KINDEREN Een telegram uit Rhodesia maakt melding van het feit, dat de conferentie der zende lingen geconstateerd heeft, dat het verpan den van kinderen van inboorlingen nog be staat cm dat ook bet gebruik om jonge meisjes uit te huwelijken bijwijze van han delsovereenkomst, voortduurt. De conferentie heeft verklaard, dat de re geering van Rhodesia deze misstanden op on doeltreffende wijze bestrijdt en eischt in deze kwestie een doeltreffender administra tie, teneinde het verpanden van kinderen, te verhinderen. ONAFHANKELIJKHEIDSDAG 135 dooden Independence Day in de Ver. Staten heeft 135 personen het leven gekost Bij auto- en bootongelukken, zoomede bij liet afsteken van vuurwerk en prijsschieten kwamen hiervan 125 personen om het leven, terwijl in de bergen van Kentucky eenige veeten werden uitgevochten, waarbij tien personen werden gedood en acht gewond. ENGELAND EN HET PLAN HOOVER GEEN TEGENVOORSTEL MAAR AAN VULLENDE OPMERKINGEN Engeland heeft besloten geen plan in te dienen als alternatief van Hoovers plan op dc ontwapeningsconferentie, maar op de con ferentie in overeenstemming met en op grondslag van de voorstellen van Hoover eigen denkbeelden naar voren te brengen om de eerste aan te vullen en op sommige punten te wijzigen. ENGELAND EN IERLAND ONVERWACHTE WENDING Bij de behandeling van het wetsontwerp op den invoer uit Ierland in het Lagerhuis welk wetsontwerp is voorgesteld om de geweigerde betalingen langs anderen weg binnen te krijgen verklaarde dc labouraf- gevaardigde Greenwood, dat de Iersche vrij staat van plan is, de grondannuïteiten te storten in een speciaal fonds in afwachting, dat het geschil door een scheidsgerecht ge regeld wordt. Thomas antwoordde hierop: Ik ben hier van slechts een half uur geleden in kennis gesteld. Indien De Velera het geld vasthoudt, wijl hij meent, dat er een scheidsrechter lijke uitspraak moet gedaan worden, dan is onze taak veel eenvoudiger. Ik had dit echter graag te voren geweten, voegde Tho mas eraan toe, want thans is de eenigste kwestie, waarover het gaat, de vorm van het scheidsgerecht. Laten wij echter erop aandringen, dat dit scheidsgerecht wordt sa mengesteld uit vertegenwoordigers der ver schillende dominions. VON HINDENBURG De reis van rijkspresident von Hindenburg naar Neudeck is nog iets uitgesteld. Men mag aannemen dat dit verband houdt met de ontwikkeling van den toestand in Lau- sajine. EEN MORATORIUM AAN GRIEKENLAND De Vereenigde Staten hebben aan Grieken land een moratorium voor den tijd van 2y2 jaar toegestaan voor de betaling der oorlogst schulden. DE OPVOLGER VAN KONING MANUEL Gemeld wordt dat Dom Duarte Nuno, een kleinzoon van Dom Miguel, bet hoofd van het oude buis van Braganza, den overleden ex-koning Manuel zal opvolgen als hoofd van het monarchistisch huis. Met den dood van ex-koning Manuel is het huis Braganza Saksen Coburg Gotha uitgestorven. ONTPLOFFING OP EEN SCHIP 13 Dooden Aan boord van een Amerikaansch' vracht schip, dat een lading springstof aan boord bad, heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor dertien leden van de bemanning zijn omgekomen. Het schip bevond zich in de nabijheid van de Philippijnen. De ONLUSTEN TE BOMBAY Oak Maandag hebben te Bombay de ge vechten tusschen Hindoes en Mohammeda nen voortgeduurd, niettegenstaande Engel sche troepen en groote afd. politie gemobi liseerd waren. Er werden 5 personen gedood en 50 gewond, terwijl ook weer plunderingen plaats hadden. GROOTE WERKLOOZENDEMONSTRATIE TE BRUSSEL De Belgische werkloozen organiseerden gistermorgen te Brussel een groote betooging waaraan ongeveer 15.000 a 20.000 personen deelnamen De socialistische leider Vandervelde liep voorop i,n den stoet mee. 's Middags begaf zich een delegatie naar den Belgischen minister van binnenlandsohe zaken om hem de wenschen der demon stranten in verband met een binnenkort uit te vaardigen verordening over den werkloo- zensteun over te brengen. ZENDELINGEN VRIJGELATEN De Chineesche roovers konden hun niet meer te eten geven Zes Aimerikaansche zendelingen die eenige dagen geleden door Chineesche bandieten gevangen genomen zijn, zijn wederom vrij gelaten, hoewel het losgeld nog niet betaald was. De bandieten waren zonder geldmiddelen en konden den gevangenen niet langer te eten geven. TER DOOD VEROORDEELD Het gerechtshof te Hamburg heeft in een proces wegens roofmoord op den koopman Nitze gepleegd, vonnis gewezen. De verdachten Gerhardt en Gerner zijn wegens moord gezamenlijk gepleegd, gevolgd door roof, ter dood,veroordeeld. Vóórts wer den zij veroordeeld tot levenslang verlies van burgerrechten. Gerhardt en Gerner hadden op 12 Aug. van bet vorige jaar den koopman Nitze in zijn kantoor overvallen. Zij (hadden hem den schedel ingeslagen en daarop een geldkistje gestolen. Voor den rechter hadden beiden verklaard, werkloos te zijn geweest, terwijl zij wegens groote schuld direct geld noodig hadden gehad. GEHEIM DYNAMIET-DEPOT ONTDEKT. De autoriteiten van Valparaiso hebben een geheim depot ontdekt, dat voldoende ontplofbare stoffen bevat om dc geheeie stad in de lucht te doen vliegen. DE VOLKENBOND. Turkije den 13 Jnli lid. Naar thans hekend wordt zal Turkije den 13 Juli in den .Volkenbond worden opge nomen. CHINEESCHE STAD DOOR ONTPLOFFING GETEISTERD. Naar gemeld wordt, is door de explosie van een munitiedepot de stad Tunebi aan de Hoehai-spoorlijn volkomen verwoest. Het aantal slachtoffers is volgens dit bericht zeer groot. EEN REDEVOERING VAN KELLOGG. Tijdens een banket der Amerikaansche Kamer van Koophandel te Parijs heeft Kel logg een redevoering gehouden, waarin hij het vredesprobleem behandelde. Hij wees oj) de beteekenis van het anti-oorlogspact en verklaarde: zekere lieden verkiezen bond genootschappen tusschen de grftote mogend heden en dergelijke middelen om oorlog te voorkomen. Hij, Kellogg, gelooft niet aan de effectiviteit van dergelijke maatregelen. Al leen door ontwapening komt men tot veilig heid en vrede. Het Iloover-voorstel tot vermindering der wereldhewapening met een tierde doet weer een weinig hoop opkomen. INDIË EN DE TWENTSCHE TEXTIEL INDUSTRIE. Contingenteering onuitvoerbaar? BATAVIA, i Juli (Aneta). Het werk comité, ingesteld door de Economische Commissie tot onderzoek van de contrngen- teering van den invoer van textiel, heeft reeds eenigen tijd geleden als het stand punt van dit comité kenbaar gemaakt, dat de contingenteering, zooals deze gewenscht wordt door de Twentsche textiel-industriee- len, practisch onuitvoerbaar moet worden geadht, afgezien van de principieele zijde dezer kwestie. ONGEVAL AAN BOORD VAN DE „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT". Kind in zee gevallen. MEDAN, 2 Juli. (Aneta). Het negenjarig zoontje van de familie J. van Druten. passagiers aan boord van de op weg naar Holland zijnde „Johan van Oldenbarnevelt" is op 1 Juli tusschen Singapore en Medan uit de patrijspoort gevallen. Het schip heeft geruimen tijd gezocht, doch niets gevonden. Alle schepen zijn gewaarschuwd. MEDAN, 4 Juli (Aneta). Omtrent het droe vig ongeval, het 9-jarige zoontje van de fam. van Druten aan boord van de Joh. v. Olden- barneveld overkomen, kan nog worden mee gedeeld, dat het knaapje aan slaapwandelen leed. De avond voor het ongeluk liep het ventje nog slapend uit de hut cn in verband daarmee is het niet uitgesloten, dat hij al slaapwandelend uit de patrijspoort in zee is gevallen. DE BEZUINIGING BU P. T. T. ONGEWENSCHTE MAATREGELEN. In een adres aan de Tweede Kamer wijst de Kamer van Koophandel voor de Zeeuw- sche Eilanden erop, dat bezuinigingen als thans door het bedrijf der P. T. T. worden toegepast, de belangen van handel en pu bliek meer en meer schaden. De Kamer wijst er bijv. op, dat het toch dwaas is, dat de ochtendbladen van de groote bladen aan personen buiten een kom woonachtig, eerst den volgenden dag tegen of zelfs eerst na het middaguur worden uitgereikt. Daar de P.T.T. werkt in het algemeen be lang en concurrentie is uitgesloten, mag naar de meening der Kamer ook geen ver' gelijking gemaakt worden met commercieele bedrijven die uiteraard niet met voortduren de verliezen mogen werken. Een bedrijf, dat in het algemeen belang werkt, mag echter zoo noodig, ook op steun uit de algemeene kas rekenen. Hoogste stand te Wisby 767.0. Laagste stand te Vestmanör 750.7. Stand vanmorgen halftwaalf 758.9. WEERVERWACHTING (Medeged door 't Kon. Ned. Meteorologisch lost. te De Bilt) Zwakke tot matige winden uit Z. richtin gen, licht tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk droog, behoudens kans op onweer, warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Het hoogedrukgebicd met fraai weer en hooge temperaturen trok naar de Oostzee en W.-Frankrijk kwam onder invloed van een uitlooper van de depressie in het W. die in Biarritz reeds onweer met zwaren regen bracht. De depressie hij IJsland bleef in druk af nemen. De hooge druk bij de Azoren ver plaatst zich weinig, zoodat de W. winden in de Golf van Biscaye weinig kracht hebben, en op de Britsche eilanden alleen in Schot land zware regen viel. Wegens het afnemen der drukverschillen en de tegenstelling tusschen land- eii zee- temperatuur, neemt de kans op plaatselijk onweer toe, maar overigens blijft in onze omgeving de toestand nog gunstig. TEMPERATUUR StanH vanmorgen halftwaalf 25.0 C. Hoogste stand gisteravond 16.45 26.4 C., laagste 16.8 C. hedenmorgen 6 uur. 6 JULI Zonsopgang 3.48 u.; Zonsondergang 8.21 u. Maansopgang 6.15 u.; Maansonderg. 10.06 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomertijd j Van 's avonds 9.51 u. tot 's morgens 4.19 u. WATERSTANDEN RIVIEREN BEGRAFENIS MR. A. J. VAN SCHELVEN Gistermiddag is in het graf der familie van Schelven op de nieuwe Algemeene Be graafplaats te Bloemendaal onder enorme belangstelling bijgezet het stoffelijk over schot van Mr. A. J. van Schelven, in leven Kantom-echter te Den Haag cn voor dien te Rotterdam. Onder de talrijke velen die den overledene de laatste eer kwamen bewijzen merkten wij op Dr. A. Kuyper Jr., Geref. predikant te Rotterdam en curator van het Marnixgym- nasium; Dr. J. Hekman, rector van het Mar- nixgymnasium. Dr. J. F. Reitsma, directeur der le Ohr. H.B.S. te Rotterdam; Mr. N. E. I.emans, vice-president hij de arr. rechtbank te Rotterdam, Mr. S. G. Canes, vice-president bij de rechtbank te Rotterdam; Mr. Dr. F. Hollander, ambtenaar van het O. M. hij het Kantongerecht te Rotterdam; Mr. Lange- meijer, ambtenaar bij het O. M. te Rotter dam; W. G. M. Weenik uit Rotterdam; Mr. P. B. Bouman, Rotterdam; Mr. B. de Gaay Fortman, Amsterdam; Mr. G. R. V. Kymell, griffier bij de rechtbank te Rotterdam; Mr. H. de Bie, vice-presklent bij de rechtbank te Rotterdam; Mr. C. Uiterwijk, oudste kanton rechter te Den Haag; Mr. H. M. L. van Kruyne, griffier bij he kantongerecht te Den Haag; Mr. G. M. Cohen Tervaart, ambtenaar van het O. M. bij het Kantongerecht te Den Haag; Mr. P. C. L. Eschauzier, w.n. griffier bij 't Kantongerecht te Den Haag, den heer W. H. van Marle; notaris Ruys; Mr. Dr. W. H. Hovy; Dr. J. J. de Waal Malefijt; Kolonel W. J. D. Havelaar; den heer H. M. van Bem- melen, voorzitter der Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot" en den heer B. J. Esser uit Probolingo, om ons tot de voornaamsten der aanwezigen te bepalen. Het was een lange stoet, 'die den over ledene naar de laatste rustplaats begeleidde. Nadat de kist die slechts door één bloem stuk, een palmtak met witte rozen, was be dekt, in de groeve was neergelaten, nam de broeder van den overledene, Prof. Dr. A. A. van Schelven uit Haarlem, het woord. Allen, die den overledene gekend hebben, zeide Spr., zullen het heseffen, dat het zeker niet in den geest van den overledene 7,ou geweest zijn, indien hier toespraken werden gehouden, waarin hij genoemd werd, herin» nerd werd aan hetgeen hij gedaan heeft en wat in hem in velerlei kring gemist wordt. Het is dan ook de wensch van de weduwe en <He kinderen dat dit niet zal gedaan worden. Het is beter niet terug te zien op wat wij hébben verloren maar op wat wij hebben ontvangen. Laten wij vasthouden met alle geslachten aan de zekerheden van het Chris telijk geloof en aan het Woord, waaraan de overledene vasthield. Spr. las daarna voor een gedeelte van Romeinen 8, beginnende bij „Want wij zijn in hope zalig geworden" tot aan het einde. Daarna werd gezongen Psalm 103 vers 9: Plechtig ruischte het over de stille graven: „Maar 's Heeren gunst zal over die Hem vreezen, In eeuwigheid altoos dezelfde wezen", waarna Prof. Dr. Van Schelven het „Onze Vader" bad. De oudste zoon van dten overledene zeide, dat zijn vader gedurende zijn lange ziekte voor zijn familie en voor zijn bekenden steeds dezelfde is geweest; hij was een man met een edel rechtvaardigheidsgevoel, iemand die weinig sprak, maar die voor een ieder een vriendelijk woord had. Wat aan gaat zijn geestelijk leven, aldus ging spr. voort, zal ik slechts dit zeggen, en dat is die familie ten troost: „hij was een geloovig Ten slotte dankte spr. mede namens zijn moeder allen voor de zijn vader bewezen laatste eer en voor de belangstelling, zijn vader gedurende zijn ziekte bewezen. Daar mede was de droeve plechtigheid teneinde. De aanwezigen gingen henen onder den in druk dat hier een goed en edel mcnsch was begraven wien t n do"! is gevallen „de rust die ei overblijft voor het volk van God"j Wal shut 4 i 3.68 Basel ..it 1.80 Huningen 2.50 Rheinweiler -0.29 - Kehl i 4.95 Maxau 0. Wiedesbeim 1.55 Mannheim 4.89 Ixjhr 1.58 Mainz 1.87 Bingen 2.78 Heden Vorig Caup i i t 3.16 2.23 Ems 1.08 LI 3 Coblenz 2.92 2.69 Trier 0.56 0.41 Keulen 2.68 2.53 Ruhrort 1.22 1.19 Wesel 0.97 0.97 Emmerik 2.22 2.24 Dusaeldorf 2.06 1.96 Maastricht 1.96 2.07 Venio 10.91 10.70 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 6 Juli «Oude Amsterdamsche tfld) Delfzijl it. 0.50 12.58 Hellevoetsl.4.32 16.58 Terschelling 10.15 22.42 Willemstad 5.09 18.25 Harlingen 10.53 23.16 Brouwersh. 3.14 16.10 Helder le 5.:t8 8.32 Zierikzee 4.26 16.39 Idem 2e 17.52 2L15 Wemeldinge 4.45 17.05 IJmniden 4.33 16.59 Vtissingen 2.52 15.06 H.v.Holland 3.49 16.19 Terneuzen t 3.2i 15A0 Scheveningen 3.59 16.29 Hansweert 4.15 16.26 Rotterdam 5.5417.59 AMSTERDAM DRUKTE VOOR NIETS? De roode pers heeft weer een mooi geval letje. "VVy keuren in Amsterdam verschillende woningen af. Zeer terecht. We moeten de krotten opruimen. Maar daar zyn van die grensgevallen, waar het oordeel moeilijk is, omdat men toch billijk moet blijven. Kan de woning nog verbeterd? 't Spreekt vanzelf dat de beslissing hier een sterk subjectief karakter draagt. Nu is voor deze onbewoonbaarverklaringen beroep mogelijk. En pas heeft de Kroon twee raadsbesluiten tot onbewoonbaarverklaring vernietigd, wyl deze woningen naar haar oor deel kunnen worden verbeterd. Die verbete ringen worden in de overwegingen van het K. B. aangegeven. Een vrij simpel geval, zou men zeggen. Maar er zit politiek in. En wij lezen in „Het Volk": „Intusschen zal ook over dit regeerings- ingrijpen het laatste woord nog wel niet gesproken zijn. Men vraagt zich af of men hier te doen heeft met de eerste verschijnselen van een meer algemeene regeeringscontrole op onze onbewoonbaarverklaringen. Waaruit dan reeds aanstonds 'de tweede vraag volgt, hoe Slecht woningen wel moeten zijn voor de regeering vindt, dat aan de eischen van de woningwet voor onbewoonbaarverklaring is voldaan." Is dat niet heel veel drukte voor niets? DE PALEIS-RAADHUIS-KWESTIE VERGADERING DER COMMISSIE. De Paleis-Raadhuiscommissie te Amster dam hield een vergadering ten Stadhuize. Over de gegevens, die door de Raadhuis- en door de Museum-commissie verstrekt wa ren, hield de commissie uitvoerige bespre kingen. Deze leidden nog niet tot" een defi nitief oordeel omtrent de vraag of het Pa leis, heizij voor Stadhuis, hetzij voor een museum geschikt kan worden geacht. Be sloten werd dc verkregen gegevens door dc Technische Commissie te doen uitwerken en ook te doen nagaan de mogelijkheid van het inrichten van het Paleis voor een com binatie van een representatief stadhuis en een museum. Uit het Sociale Leven. 1>E BOUWVAKARBEIDERS EN DE CRISIS Bespreking met Minister Ruys Naar „De Volkskrant" verneemt zyn de besturen der bouwvakarbeidersbonden uitge- noodigd tot een bespreking met minister Ruys cp Dinsdag 12 Juli a.s., in verband met de inededeelmgen en de motie-Kortenhorst in de Tweede Kamer betreffende den toestand, waarin de bouwvakarbeiders verkeeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2