|liruu"r £ctft5fl)f (üottrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken VACANTIE-ADRESSEN ABONNEMENT: Per kwartaal in Leiden en in plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- schc zending n*-50 Bij dagelij ksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7x/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ADVZBTENTIEk Van 1 tot 6 regels Lin? 0.22 N°. 3701 DINSDAG 5 JULI 1932 Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.43 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Di! nummer beslaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. „HET VOLK" EN HET VOLK Groot is de Federatie der S. D. A. P'ers in Amsterdam. Maar grooter nog is de redactie van het Hoofdorgaan der S. D. A. P. Men klaagt in de partij over het absente isme der Kamerleden, der „genossen" meer bepaald. Een klacht, welke al oud is, perio diek weerkeert en die nu eens meer, dan weer minder gegrond is. Nu heeft de afdeeling Amsterdam V zich Verstout een motie aan te nemen, waarin dit verschijnsel wordt betreurd, en waarin op afdoende maatregelen wordt aangedron gen. Mag dat zoo maar? Neen, zegt „Het Volk", de motie had gevoegelijk achterwege kunnen blijven, want onze redacteur heeft zich over het geval al in afkeurenden zin uitgelaten. Ziet u, als liet Volk reeds gesproken heeft, wat vei beeldt zich het volk dan nog? Het mag, zooals in de bekende Amsterdamsche kwestie achter het Hoofdorgaan aanloopen, maar deze grapjes zijn niet noodig. Trouwens men vindt daar aan het Hekel- veld dat het aannemen van moties door al lerlei partij-afdeelingen wel wat al te groo- ten omvang aanneemt. Wij mogen dit wel. Misschien begrijpt men in deze kringen zoo langzamerhand dat moties goedkoop zijn en wordt men er in andere lichamen wat zuiniger mee. Tenzij dan, dat men gaarne het monopolie houdt yoor Kamer en Raad. MET ELKAAR IN TEGEN SPRAAK In de motie van afkeuring, welke de af deeling Amsterdam V der S. D. A. P. de roode Kamerleden op hun dak stuurde over hun absenteïsme (en waaraan we reeds eer korte beschouwing wijdden), wordt opk ge zegd, dat de afdeeling „ernstig betreurt het gebrek aan principieel optred^ van de Tweede Kamerfractie", terwijl zij het voorts „moet laken, dat een aantal spiekers voor de S. D. A. P. in de Tweede Kamer onop houdelijk mot elkaar in tegenspraak zijn weest". We citceren dit even als één der bewijzen voor de stelling, waarmee we Zaterdag ons hoofdartikel begonnen: de verdeeldheid in dé S. D. A. P. neemt hand over hand toe: ondanks de mooie woorden en fanfares welke men te pas en te onpas (vooral het laatste) "ten beste geeft over de rotsvaste eenheid in partij en vakbeweging. Geen wonder, dat het partij-orgaan niet moede wordt dergelijke symptomen van in nerlijke zwakheid van een geruststellend en kalmeerend onderschrift te voorzien. Of dat helpen zal? KOUDE VERHOUDING CHR. BOEREN-EN TUINDERSBOND JAARVERGADERING TE ALKMAAR Z.Exc. Dr. H. Colijn spreekt over „den stijgenden crisisnood" Dat men bij een groot bedrijf als de Spoor wegen zijn geen rekening kan houden met allerlei particuliere wenschen en verlangens (hoewel het bij overplaatsing, naar we mee- nen, dikwerf gebeurt) begrijpen we vol komen. Maar het gaat o. i. al te mechanisch toe. r.ls men den stationschef te Hoom precies een maand voor zijn vijftigjarig jubi leum ontslaat en als de directie, hoe drin gend het ook gevraagd wordt door ingeze tenen ter plaatse en collega's, er geen mouw aan weet te passen om dezen man nog één maand in dienst te houden, teneinde dat, toch wel ongewone jubileum te vieren. Het Kamerlid Duys heeft er den minister yragen over gesteld en deze heeft gezegd, dat de directie geen rekening kon houden met een niet officieel erkend jubileum en langer in dienst blijven nu de opvolger klaar staat niet vereenigbaar was,met de tiians bij het spoorwegverkeer geboden uiterste soberheid. Wo hebben respect voor de soberheid, welke de Spoorwegen willen betrachten en de noodzaak zal ieder verstandig mensch toegeven; doch dat in zaken het dienstver band betreffende, eenig cn alleen het woord gegeven moet worden aan het verstand, terwijl aan 't hart alle invloed ontzegd wordt; dat is ons te kras. Een onwaardig ambtenaar ontslaat men zoo noodig daags voor een jubileum; doch iemand, die bijna vijftig jaar zijn beste krachten gaf aan de Spoorwegen de zonnige dag van een merkwaardig jubileum te ont houden; wij kunnen ons niet voorstellen, dat een particulier werkgever het zou doen waarom dan de directie der Spoorwegen, die meermalen toonde, dat zij overleg ei werking met het personeel op hooge prijs stelt? Wat een koude verhouding werdt het zoo! Heden werd in „De Harmonie" te Alkmaar de Jaarvergadering gehouden van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. Te ongeveer 12 uur opende de voorzitter r o f. D r. P. A. Diepenhorst ue ver gadering met gebed en sprak daarna de openingsrede uit over het onderwerp Vrienden in den nood ..aarin gewezen werd od den ernst der tijdon en de noodzakelijkheid dat alle Christen Boeren en tuinders zich ver eenigen, om gezamenlijk de steeds moei 1 ijker wordende bestaansstrijd te strijden, maar dat te doen steunende op Gods Woord. Aan het door den secretaris-pennirgmees- ter uitgebracht verslag, dat reeds in het or gaan der vereeniging: „Ons Platteland" af gedrukt werd. ontleenen we nog het vol gende: Het aantal leden, dat op 1 Jan. 1931 bedroeg 5639, vermeerderde in dat jaar met niet mindr dan 3101, een stijging alzoo van ongeveer 55 pet. Even vooruitloopend over 1932 al, kan thans medegedeeld wor den, dat de was van het ledental aanhield en in de eerste maanden van dit jaar word het 10000e lid reeds ingeschreven. Deze le den waren ultimo 1931 verdeeld over 190 afdeelingen. Het orgaan der vereeniging: „Ons Plat teland", dat vanaf begin 1931 balfmaamle- lijks verschijnt, zal volgens een laatstgem- men bestuursbesluit binnen afzienbaren tijd een weekblad worden. Wat het Chr. landbouwonderwijs aangaat: de twee Landbouwwinterscholen te Hoofddorp en te Heemse ontwikkelen zich regelmatig. Het aantal Christelijke la gere land- en tuinbouwscholen vermeerder de in 1931 met drie, n.l. te Dalfsen. Fran-ker en Musselkanaal, zoodat het aantal thans 16 bedraagt Het aantal londbouwcursussen bleef sta- tionnair. Inzake het Christelijk Landbouw- huishoudonderwijs valt met blijd schap te vermelden, dat door samenwerking tusschep onzén Bond en de Christine Her- mineschool te Zetten, men slaagde om aan laatstgenoemde school een opleidingscursus voor leeraressen in het Landbouwhuishoud- ondervvijs te verbinden; op 19 October 1931 werd deze cursus geopend met een voldoend aantal leerlingen. Omtrent de boerinnenorganisatie vermeldt het verslag, dat reeds einde van 1931 een bespreking plaats had met belang stellenden, waaronder een deputatie uit het Bestuur der Federatie van Christelijke Vpi- eenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes. Het resultaat was, dat in de laatste Fe- bruariweek 1932 in het Clubhuis te Oml- Leusden onder leiding van het bestuur dier Federatie een kampweek van Christelijke Boerenmeisjes is gehouden, die als welge slaagd moet worden beschouwd. De bedoeling is nu in den winter van 1932/'33 een dergelijke kampweek te herha len en te beginnen met de "organisatie van oud-leerlingen van de Christelijke Land- bouwhuishoudscholen en -cursussen. Hiermede is het stekje geplant, dat lang zamerhand kan uitgroeien tot een Christe lijke Boerinnen-organisatie. Wat de samenwerking met de andere beide centrale landbouworganisaties betreft wordt medgedeeld, dat in 1931 vijf maal vergaderd werd. Op deze vergaderingen we den, in verband met de tijdsomstar.digh- den, een groot aantol belangrijke onderwer pen behandeld. Ook werden in samenwer king met deze beide centrale landbouw-or- ganisaties niet minder dan 38 requesten aan de betrokken autoriteiten gezonden. In een groot aantal commissies werd de Chr. Boeren- en Tuindersbond vertegenvvoor- d'ui't de rekening- en v e r a n t w o op ding vermelden wij. dat deze sluit met de eindcijfers in ontvangst en uitgaaf van f 9393,52. De propagandakosten bedragen f 3589.77, de aflossing en rente f 571.49. Wij kregen bij het doorlezen van het ver slag den indruk, dat de C. B. T. B. in ge zonden toestand verkeert Na enkele, bespreking en de rondvraag werd gepauzeerd tot half drie. Na de pauze werd het woord gegeven aan Z. Ex. Dr. H. Colijn, het onderwerp: welke een rede hield Stijgende Crisisnood. Spr. had zich afgevraagd of het onder verp wel juist geformuleerd was, nu er •eeds zooveel voor den landbouw in den .-uimsten zin des wtfords is gedaan en nog zal worden gedaan, zoodat er meer gedacht kan worden aan geslaagde leniging, dan aan het stijgen van den nood. Doch de C. B. T. B. telt ook tuinders onder zijn leden en bovendien de bond stelt ook belang in den algemeenen toestand van land en volk en niet alleen in die van eigen kring. En toen Spr. zich realiseerde dat crisisnood niet alleen op stoffelijk terrein tot uiting komt, doch ook in de wereld van den geest, toen verdwenen de bedenkingen. Het is bijzonder juist gezien, dat de be paalde groep vertegenwoordigers een be knopt overzicht verlangt over r.en algemee nen toestand. Voor een evenwichtig oordeel is het noodzakelijk ook den nood van ande ren te kennen. Doch ook omdat het beeld van Paulus over het menschelijk lichaam en de leden ruimer strekking dan de apostel bedoelde kan toegekend worden. De akkerbouw, veeteelt en tuinbouw zijn leden van het Nederlandseh economisch lichaam, doch het lichaam zelf zijn ze niet De geweldige economische crisis die nu al 10 jaar aanhoudt, bestrijkt de geheele we reld en geen enkele vorm van bedrijf blijft onaangetast. Land voor land, bedrijf voor bedrijf meent er slechter aan toe te zijn dan een ander. Doch nauwkeuriger waarneming doet zien. dat het meer een verschil van tijd dan van graad is. Zoo was in ons land de toestand nog bevredigend toen andere lan den reeds lang ernstig leden. Zoo was de akkerbouw in hoogen nood, terwijl de var Dr. H. COLIJN kensfokkerij nog zeer loonend was. Doch thans is de eene tak na de andere, het eene land na het andere in verdrukking geraakt Het langst heeft de scheepvaart geleden. Reeds sedert 1921, al was er zoo nu en dan een opleving. Eind 1931 hadden 16 van de grootste reederijen met een kapitaal van 230 mill, gulden een verliescijfer van 126 mill, gulden. Niet alleen de financieel geïnteresseerden, doch heel het volk lijdt hier thans in mede, daar er in 1929 nog een netto inkomen' uit de scheepvaart op onze betalingsbalans met het buitenland was van pl.m. 200 mill, gul den. bijna zooveel als onze uitvoer van kaas, boter en bacon samen (214 mill.). Ook de binnenvaartschipperij lijdt zwaar. Hierbij is een kapitaal van 500 mill, gulden grootendeels renteloos geworden. Bij de Rijn vaartschipperij is het aantal opgelegde sche^ pen tot bij de 1000 gestegen. De zeevissche'rij vertoont eenzelfde beeld: Katwijk, Scheve- ningen, Vlaaidingen varen met verlies. Alles wat met water verband houdt is noodlijdend geworden. Was het op het land maar beter. De steun aan aardappelmeelindustrie, grove tuin bouw. tarwe, bieten, vlas, melkvee-, varkens- n kippenhouderij zijn noodig geworden en ragen jaarlijks bij 200 mill, gulden. En (Je droeve toestand bij de tuinbouwproducten doet vreezen, dat we er nog niet zijn. De toestanden bij den bodemcultuur zijn zéér ernstig. Ernstiger, dan ze bij menschen beugenis ooit waren. Ook de nijverheid maakt kwade tijden door. De werkloosheid en heb opteeren van ettelijke millioen aan reserves is daarvan het bewijs. Reeds bij het begin van den crisis stond onze nijverheid niet sterk: in de eerste ijf jaren moesten reeds 54 ondernemingen een verlies van 115 mill, boeken. Zoo is. zegt Spr. in vogelperspectief, de toestand bij ons. Ook de industrie is dus op weg noodlij dend te worden. Voor sommigen is het reeds zoover. Uit Twentsche textielindustrie hoo- ren we de noodkreten reeds. Men deinst bijna terug voor het antwoord op de vraag, waarop het uit moet loopen. Aan vverkloozensteuri geven we reeds 150 mill, gulden per jaar uit. Aan Armenzorg 100 150 millioen. De Staat vraagt van de burgerij rond 700 mill, en de overige pu bliekrechtelijke lichamen nog eens hetzelfde bedrag. De steun aan den landbouw vraagt straks 200 millioen. En het volksinkomen dat voor een paar jaar pl.m. 4000 millioen bedroeg, daalde met 30 pet., misschien met meer. Hoe zullen daaruit genoemde bedra gen geput worden? Bij het bankwezen komt men niet terecht De handel schrompelt in. Men verwijst gaar ne naar de „kapitalisten", doch ook hier zijn geweldige verliezen geleden. De fondsen van 89 vooraanstaande ondernemingen, die Sept. 1929 een beurswaarde hadden van 5000 miil. gulden zijn thans tot 1500 mill, gedaald dus met 70 pet. Het inkomen daaruit is tot een zesde deel teruggeloopen. De bruto-op- brengst van vijf voorname Indische produc ten, waarin enorme kapitalen belegd zijn be droeg in 1928 nog ongeveer 1000 mill, gulden, in 1931 niet meer dan 300 a 350 millioen, zoodat thans niet meer tie productiekosten gedekt worden. Van de „rijken" is dus ook" niet veel meer te halen naar te vreezen valt De totale waarde der cultuurgrond in Nederland met de daarbij behoorende gebouwen is onge veer 3500 millioen gulden, juist, het bedrag, dat effectenbezitters in twee jaren verloren hebben. Dit is wel een neerdrukkende schets, die gegeven moet worden om tot besef te komen van de nuchtere werkelijkheid, die is, dat geen enkele groep kan zeggen, dat zij alléén in verdrukking is geraakt cn dus ook iedere wensch, die men koestert, niet ingewilligd kón worden. De economische actie vordert kennis, meer dan men wel aantreft. Er worden met ontstellende luchthartigheid maatregelen aan bevolen. Veel misverstand is er over de han delsbetrekkingen met het buitenland. Wij zijn aangewezen op uitvoer. Een eeuw ge leden was dat anders, toen ieder land groo tendeels voor zichzelf zorgde. Ons land zou nog geen 5 millioen bewo ners kunnen voeden, en we hebben er acht In Duitschland zijn stellig 25 a 30 millioen menschen meer dan het voeden kan. Onze economische politiek is dus op uitvoer gc- richt. In 1929 voerden wij nog voor over de 600 mill, gulden aan bodemproducten uit, vooral van veredelde producten, terwijl we goedkooperc invoerden, die wij wel zelf had den kunnen teelcn, doch voordeeliger invoe ren. Dit proces van ruil met winst is een der middelen om ons volk te onderhouden. Export is dus een levensbelang voor ons. We moeten ons dus richten op exportherstel en desnoods op productiebeperking. Het eerste hebben «e niet in onze hand, en in den strijd, die daarbij ontstaat staat het huiten- land sterker dan wij, omdat zij te weinig en wij te veel hebben. Bovendien is de koop kracht bij onze afnemers zeer verzwakt. We zullen dus op verminderde export moeten rekenen en tot productievermindering de toevlucht moeten nemen. Maar. hoe moet dan de bodem benut wor den? Het ligt voor de hand dat ook de in voer verminderen moet en vrijgekomen grond benut dient voor producten die anders ingevoerd worden, voor zoover de bodem dit toelaat Dit zou kunnen als een beschermend recht hierbij medewerkt Spr. noemt dit ech ter niet als aanbeveling. Hij meent, dat de door hem de laatste vijf jaren in binnen- en buitenland verdedigde politiek van de open deur als het meest baat gevende is te be schouwen. Vooral voor ons land geldt dit. Doch als dit onbereikbaar is, als alle mid delen daartoe falen, dan moeten we ons zelt helpen. Doch dit zou een ramp worden voor onze 8 millioen zielen. eD levensstandaard von ons volk zou omlaag gedrukt worden naar die van vele tientallen van jaren te rug. Deze richting, de z.g. autarkische is alléén te aanvaarden als uiterst middel. Al les moet gedaan worden om onze export te behouden of te herwinnen. Dat dit niet te bereiken is met het terugslaan naar die ons troffen is velen niet duidelijk. En toch is daarvoor veel te weinig saamhoorigheid bij onze volksgroepen. Zoo vreest spr. dat, als onze Regeering door de haar gegeven volmacht bij de de- viezencontróle tegen het buitenland gaat optreden en er scherpe tegenmaatregelen worden genomen, door de getroffen of te treffen staten, er van de noodzakelijke eena gezindheid bij ons volk niet veel zal blijken. Er zijn helaas géén lichtstrepen aan den horizont te ontdekken die een nieuwen dag aankondigen. Er is stijgende crisisnood. De veerkracht verslapt, hoe langer de toestanden aanhou den. 't Is zelfs mogelijk, dat we nog maar het begin der smarten beleven. De vólken zijn onwillig de werkelijkheid onder de oogen te zien. Verantwoordelijke staatslie den blijken nog weinig in staat de hand aan den ploeg te slaan. De vermindering det bewapening is geen schrede nader gekomen. Te Lausanne vordert men evenmin. En zon der een regeling der onderlinge schuldver houdingen komt men niet vooruit. Voorts wil een deel des volks, ook in ons land, de toestand niet nuchter onder de oogen zien. We zijn verarmd en verarmen nog meer. Er zal geweldig bezuinigd moeten worden. Doch wie er van rept wordt van te voren a! erketterd. Spr .acht het niet ondenkbaar, dat op de duur Staatsuitgaven met een 150 millioen omlaag moeten. Ook de uitgav van vele gemeenten moeten omlaag, moderne democratie wil hiervan niets hoo ien. Zelfs de 3 pet. loonsverlaging bij veer sterker daling der kosten van levensonder houd stuitte vaak op verzet- Wie er vóór was werd vaak door de machtige dezer aar de: koning-kiezer opzij gezet. Ook in de be schutte niet-Overheidsbedrijven heeft men veelal geen oog voor de werkelijkheid. Ook in de kringen, van den landbouw is gemis aan werkelijkheidszin. Een bewijs ts de actie tegen de söcïóle lasten, aJsof daar mede de nood in den landbouw gaat ot blijft. Met z.g. Staatspensioen vaJt de verze kering niet weg. Alleen maar de ouderdoms- verzekering. Verlichting zou dat weinig 'brengen, wel een wedloop bij elke verkie zing om deze ouderdomsuitkeering ten laste der publieke geldmiddelen te verhoogen. Dat zou de beurs zwaarder treffen. En, zegt spr., als men het heele sociale verzekeringssy steem wil afschaffen, dan kan men even goed den wensch uiten, om de sterren van den hemel te plukken. Daarvoor Is het niet denkbaar een meerderheid te vinden. De Antirevolutionairen en de Chr. Histo; rischen hebben een bij uitstek practised standpunt ingenomen. Zij richten zich op het product De verleende steun overtreft vele malen de sociale lasten, wat spr. met een voorbeeld aanhaalt. Een akkerbouwbe drijf waarbij de sociale lasten f 500 bedra gen kan aan tarwesteun 7000 gld. verwer ven. Een veebedrijf van 20 koeien moet 70 gld. aan sociale lasten opbrengen, dat is de steun voor één koe. Afzonderlijke partijvorming geeft voor de boeren volgens spr. een zeer onbevredigende toestand. Zelfs al zouden alle boeren van 11 e richtingen zich tot een groep gen dan nog zouden ze het hoogstens tot 12 zetels brengen in de Tweede Kamer. Zouden daar de boerenbelangen mee ge diend zijn. Het is gevaarlijk tc ageeren voor afzonder lijke partijorganisatie. Het beste middel ter behartiging der groepsbelangen is een goede maatschappelijke organisaties, die in nauw contact blijven met de politieke vertegen woordigers. Dus een alle Protestantse!) e boe- n en tuinders omvattende organisatie, Spr. waarschuwt tegen de toenemende zucht alles van den Staat te verwachten. Aan het kunnen van den Staat zijn ook grenzen. En bovendien het gevaar wordt zoo groot verlossing van alle moeiten en zorgen van den mensch te verwachten. We zouden vergeten, dat God het is, die regeert, die ook tegenslagen ons zendt. Het grootste verlies zou zijn afgeleid te worden van het geloof, dat de Almachtige alles regeert en onderhoudt en ons alles van Ziin Vaderhand doet toekomen. Indien w dit niet langer konden belijden, zouden w_ niet van stijgende crisisnood moeten spre ien, doch van een ten top gestegen kwaad. Als we kunnen zeggen: in tegenspoed ge duldig te zijn en in alles wat on9 nog toe komen kan ons vertrouwen te blijven stellen op don Almachtige, dan komen we ook deze moeilijke tijd te boven. Omdat God, de Heere dan Uw en ons werk niet ongezegend zal laten. STEUN AAN KIPPENHOUDERS VOORZICHTIGHEID GEBODEN VOORLOOPIG VERSLAG EERSTE KAMER Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der Rijksbegroo- ting voor het dienstjaar 1932 (Garantie-rege ling ten behoeve van de kippenhouderij), waaraan wij het volgende ontleenen: Enkele leden betreurden, dat dit wetsont werp in de Tweede Kamer als het ware bij errassing is aangenomen. Zij betwijfelen, of het doel zal worden bereikt, indien dit ontwerp tot wet mocht worden verheven. F.eu groot aantal eieren toch, zal. onverkocht als zij zijn, een den prijs drukkende factor op de markt blijv Eenige leden stelden de vraag, of de onbe- redigende toestand in den eierhandel niet grootendeels is fe wijten aan de steeds ver der gaande uitbreiding der productie, welke op uitvoer is gericht. Van andere zijde werd betoogd, dat er den kippenhouders geen verwijt van mag maken, dat zij in aantal zoozeer zijn toege- ook de eierproductie aanzienlijk is vermeerderd. Integendeel, het behoort h.i. maken met het resultaat, dat het eier- oersaldo van 1906 en vroegere jaren se dert dien gaandeweg is veranderd in een ontzagwekkend uitvoersaldo ter waarde van rca f 70 millioen in 1929. Niettemin achtten ook deze leden het twij felachtig, of het aanhangig wetsontwerp be hoort te worden aangenomen. Immers is de gunstige tijd voor het in belangrijke mate opslaan van kalk- en koeleieren voor het loopende jaar zoo goed als verstreken. Sommige leden wenschten onder de aan dacht van den Minister te brengen, dat naar hun meening de vrije handel te veel bij diens regeling uit het oi.g was verloren. Wanneer de vrije handelaren daaraan geen deel hebben, zet men hen als het ware uit het bedrijf. Dat achten deze leden een grie- end onrecht voor deze handelaren. Tegen de hier geuite bezwaren en aan drang op den Minister uitgeoefend, kwa men eenige andere leden in verzet. Naar hun meening is wijziging in ons distributie systeem zoozeer gewenscht, ook voor de boe ren, dat deze leden verre de voorkeur geven aan de coöperaties boven den vrijen handel. Worden de coöperaties gesteund, dan wordt daardoor rechtstreeks geheel overeenkomstig de bedoeling, de eierproducent gebaat. Steunt echter den handelaar, dan blijft het twijfelachtig, in hoeverre, langs indirecten eg, degenen baat daarbij vinden, die den steun behoeven. Algemeen werd de wensch geuit, dat het koclhouden cn bewaren van de eieren uit sluitend in Nederlandsche inrichtingen en hier te lande zouden geschieden. Na afloop dezer vergadering werd een autotocht gemaakt naar Bergen langs de Schoorlsche bosschen en duinen. Vanavond worden sectievergaderingen ge houden over: zaaizaadkeuringen en ovi landbouwonderwijs. Morgen vindt de excursie plaats naar de Zuiderzeewerken. UITVOERING WINKELSLU1T1NGS WET De Ver. van Ned. Cacao- en Chocolade fabrikanten en de Ned. Ver. van Suikerwerk en Chocolade-fabrieken hebben ieder afzon derlijk aan den Minister van Arbeid hm bezwaren kenbaar gemaakt tegen de king von de Winkelsluitingswet Deze bezwaren komen neer op aanmerke lijke vermindering van debiet en betalings moeilijkheden van do zijde der winkeliers, waarvan de fabrikanten den terugslag Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) Jaarvergadering van de Chr. Boeren- en Tuindersbond te Alkmaar. Verschenen is het Voorloopig Verslag van van de Eerste Kamer over het wetsontwerp inzake de steun aan de kippenhouderij. Jaarvergadering van de Vereen, tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland. Financieele moeilijkheden bij de Indische Tentoonstelling te Den Haag. (blz. 2) Te Lausanne, waar men zoo aardig op dreef was, is plotseling Italië weer met het voorstel ge!: ,n om de spons over de her stelschulden halen. Dit heeft groote ver warring gebracht qn de Duitsche delegatie een zeer pijnlijke positie bezorgd. De binnenlandsche moeilijkheden voor Her- De Valera wil de annuïteiten aan Enge land in een potje doen in afwachting vaa de regeling door een scheidsgerecht Engeland za' ter Ontwapeningsconferentie trachten Hoovenr's voorstellen aan te vullen. De Duitsche oceaanvliegers Bertram en Klausman zijn in West-Australië in uitge- s ££3Tn,u£^ïsr^r'iii'her^nn s;!sr,tand sevonclen-Hun normale tijden winstgevend hebben weten te SCHOOLBESTUUR EN GEMEENTE Eve lals te Eramen, waar de gemeente hpt geld voor de houw van een Ghristelijke school van het schoolbestuur leent, 7.011 zulks ook te IJsselmonde plaats gehad heb ben als de Raad het niet afgestemd hal. In de laatste vergadering op Vrijdag 2'. Juni jl. bleek bij het gemeentebestuur een schrijven ingekomen te zijn van.de Geref. school te IJsselmonde, die aan de gemeen'? een leening aanbood van f 41.000 tegen 5V£: waarover direct kon worden beschikt. Na breedvoerige discussie en op advies van de financieele commissie is de Raad hierop evenwel niet ingegaan omdat de gemeente de kosten in' deze tijdsomstandigheden niet kan dragen en aangezien de bouwkosten als gevolg van de onderhandsche aanbe steding wel meer zullen bedragen dan noo dig is. Het schoolbestuur was ook genegen dit bedrag voorloopig als kasgeld aan de ge meente te leenen en dan nader te onder handelen over het tijdstip, waarop met de bouw begonnen zou worden. Doch ook dit voorstel werd met de stem men der soc.-democraten en antirev. vóói verworpen. Daar de gemeente op 1 Juli jl. f 30.000 aan de familie Bichan van IJsselmonde moest betalen, en zij tengevolge van hoven- vermelde beslissingen tot op heden 't gelJ hiervoor nog niet heeft, wil genoemde no taris namens de familie zijn rechten laten gelden. INDISCHE TENTOONSTELLING FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. Naar aanleiding van het gerucht, dat de Indische tentoonstelling zich in financieele moeilijkheden zou bevinden, deelde het be stuur mede, dat er inderdaad moeilijkhe den waren, doch men hoopte T\<\p; in den loop van deze week daarvoor een oplossing te vinden. De juridische adviseur ontslagen. De directie dpr tentoonstelling deelt mede, dat Mr. Katz, die tijdelijk als juridisch art viseur was opgetreden, sedert de Iaatstp weken met de tentoonstelling geen enkele bemoeiing meer heeft. Het schijnt, dat Mr. Katz aan het ont staan van de financieele moeilijkheden niei geheel vreemd is. Het gerucht wil, dat hij een te groot deel der geldmiddelen aan zich getrokken heeft. DE BUIT DER DOUANE SMOKKELEN LANGS DE OOSTGRENS. Gedurende de maand Juni zijn in den be wakingskring der douane te Leer 66 proces- sen-verbanl opgemaakt wegens het smokke len van 2900 pond koren. 1472 pakjes tabak. 132,46 pond koffie, 239.90 pond thee. 619 pond weitenmecl. 2 paarden, 2 wagens, 2 varkens en zeer vele andere alle op (meest Neder landsche) smokkelaars, die bovendien 30 fietsen in den steek lieten, welke in beslag .jzijn genomen. (blz. 3.> Schaakrubriek. (Blz. 8) Westfalen III (slot). ..SONNEVANCK" Naar wij vernemen is aan Dr. G. K. c h 0 e p op zijn verzoek eervol ontslag erleend als geneesheer-directeur van het Sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk, tegen 1 Januari 1933. ..VREDERUST" Op Maandag 4 Juli j.l. hield de Vereen, tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland haar zeer druk bezochte 28ste jaar vergadering in het kerkgebouw van de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. De aan de vergadering voorafgaande bid stond werd geleid door Ds. II. A. W i e r- singa van Vlissingen. die sprak naar aan leiding van Hebr. 13 5 en 6. De jaarvergadering stond onder leiding van den voorzitter der Vereeniging, den heer J. J. C. van Dijk; vertegenwoordigd waren 52 afdeelingen en 31 corporation. Uit de door den secretaris en penningmeester uitgebrachte jaarverslagen vermelden wij. dat aan het einde van het verslagjaar de Vereeniging 68 afdeelingen en 4S corpora ties telde, benevens een aantal afzonderlijke leden, in totaal 4202 leden. Aan het einde van het verslagjaar worden in de Stichting „Vrederust", met inbegrip van de gezins verpleging, verpleegd 765 patiënten; hetver- pleegpcrsoneel bestond uit 73 verplegers en 104 verpleegsters. In den loop van het jaar werden als hersteld ontslagen 49 patiënten, als verbeterd 33 patiënten. Bij Kon. Besluit werden 4 paviljoens aan gewezen als „open afdeeling" in den zin van art. 7 der Krankzinnigenwet- De „buitendienst" in de provincie Zee land, ten doel hebbende nazorg en voorzorg, ontwikkelde zich geleidelijk en gaf reden tot tevredenheid. liet centraal administratiegebouw werd voltooid en kon aan het einde des jaars in gebruik worden genomen. De exploitatie van de Stichting gaf een gunstig resultaat, zoodat een winstcijfer van f 23.604,05 werd verkregen. In totaal kon op gebouwen, machines en inventaris een bedrag van f 110.374,11 worden afge schreven, waarna de bezittingen op de ha- lans voorkomen yoor f 1.371.544,32, waarte genover de schulden staan tot een bedrag van f 1.101.620,16. De gevormde reserves tot liet aanbrengen van de noodige verbeterin gen in de inrichting der paviljoens en tot het vernieuwen of verbeteren van wegen, beloopen L'ians in totaal f 269.924.16. Aan contribuanten, collecten en giften werd ontvangen een bedrag van f 5646.47, terwijl voorts een legaat van f 500 aan de Vereeniging ten goede kwam. Ter vervulling van de vacatures, ontstaan door de periodieke aftredine van de be stuursleden de heeren L. A. Cijsouw, L de Feijter, J. Steketee en II. R. Struve werden gekozen de heeren: L A. Cijsouw Jr. van Breskens, J. M. Oggel van Axel, L. van Yes- sem van 's Heer-Arendskerke en Ds. C. Waardenburg van Bruinisse. Na het huishoudelijk gedeel'e der verga dering hield Prof. Dr. J. R. Sloternaker de Bruine een rede over: „De individu- eele en de sociale zijde van ons geestesle ven"; het schoone woord werd met onver deelde aandacht aangehoord. Nu de vacantietyd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vacan- t i e-a dres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1