MAANDAG 4 JJLI 1932 TWEEDE BI AD PAG e BINNENLAND CHR. SIGARENMAKERS EN TABAKSBEWERKERS BONDSVERGADERING TE UTRECHT In de Zaterdagmorgen te Utrecht voort gezette bondsvergadering van de Chr. Bond van Sigarenmakers en Tabaksbewerkers werd, naar aanleiding van een voorstel van Kampen I gesproken over „vrij of bindend mandaat". De heer J. Pot, bondssecreta- ris, leidde het onderwerp in. Hij zette uit een, dat de afdeelingen als afgevaardigden moesten zenden diegenen, die 't met de door de bespreking in de afdeelingen gevormde meening eens zijn. Op de algemeene vergada ring wordt de opvatting van de afdeeling dan getoetst aan die van de andere en komen de afgevaardigden weer, rekening houdende met de gedachtengang der afdee ling, zelfstandig tot een beslissing:de be slissing van den Bond. Het bestuur werd gemachtigd, om, indien mogelijk, aansluiting te zoeken bij het Fonds voor werkstaking en uitsluiting van het C. N. V. Naar aanleiding van voorstellen van Kam pen I en II sprak de voorzitter, de iheer B. Kruithof, over: Een pensioenregeling in t bedrijf. Spr. herinnerde er aan, hoe sinds 1929 'de zaak van een pensioenfonds in het bedrijf aan de orde is gesteld door voor stellen van den dhr. Bond. Een bedrijfs fonds ligt geheel in de lijm van de Ghr. beginselen, op grond waarvan men bezwaar moet maken tegen de revolutionaire idee Van staatspensioen. Im 1930 stelden de werk lieden-organisaties een studie-commissie over dit onderwerp in, die o. m. een onder hoek instelde naar den leeftijd van de in het bedrijf werkzame arbeiders. Fondsvorming bleek niet mogelijk te zijn. Een omslagstelsel bleek beter mogelijkheid te bieden. Spr. las verschillende artikelen van het ontwerp-reglement voor. De heer Lindner, die als deskundige ge raadpleegd werd, bleek ernstige bezwaren tegen een omslagstelsel te hebben. Wel kon hij zich in een gemengd stelsel vimden, de betaling van een „doorsnee-premie". Deze premie zou hooger zijn dan voor de jongere arbeiders alleen moodig was, maar zij zul len dat offer aan de ouderen, van wier werk zij de vruchten plukken, gaarne brengen. De patroonsorganisaties willen tot in voering van pensioneering overgaan en vroegen reeds medebetaling per 1 Juli, later .gewijzigd in 1 September. Noodig is daartoe een storting van 25 ct. per week per arbei der door arbeiders en patroons, of een voudiger voor elke partij 1 pet. van het loon. Na een breede, louter informeerende be spreking werd door den 2en voorzitter, den heer J. Kwakkel, vastgesteld, dat men unaniem voor aanvaarding van de bijbe- Met 39 tegen 2 stemmen werd ten slotte de volgende conclusie aangenomen: De algemeene vergadering, enz., erkennende de wenschelijkheid van een pensioenfonds; van oordeel, dat zoo spoedig mogelijk de ouden van dagen in het genot van een zoo hoog mogelijk pensioen gesteld behooren te worden, van oordeel, dat dit echter moet geschie den naar een premie van 2 pet. van het loon, waarvan door de arbeiders de helft behoort te worden gedragen; van oordeel, dat, daar dit aanvankelijk een te gering bedrag aan pensioen zou ge ven aan hen, die direct en in de eerste jaren daarvoor in aanmerking komen; van oordeel, dat het reeds gevormde stamkapitaal benut behoort te worden tot verhooging van het aanvankelijk uit de premie te betalen pensioen; voorts van oordeel, dat het daarom ge- wenscht is, dat eenigen tijd voor de inwer kingtreding van een pensioenfonds de mede betaling der arbeiders reeds in werking treedt, om daardoor mee te werken aan een hoogere uitkeering uit het pensioen fonds aan de daarvoor in aanmerking ko mende arbeiders in de eerste jaren; gehoord de wensch der patroons-organi saties, dat, met uitzicht op de inwerking treding van het Pensioenfonds op 1 Jan. 1933, de medebetaling der arbeiders aan vangt op 1 Sept. 1932; overwegende, dat aan spoedige inwerking treding veel waarde moet worden gehecht en een behoorlijk kapitaal dan reeds be schikbaar moet zijn; besluit het hoofdbestuur te machtigen tot het aangaan van een overeenkomst met de patroonsorganisaties, waarbij medebeta- lin,g van 1 pet van het loon door de arbei ders ten behoeve van een pensioenverzeke ring met ingang van 1 Sept. a.s. aanvange. De afgevaardigde van Wageningen, die tegen stemde, had verklaard persoonlijk vóór te zijn, doch zich aan een mandaat gebonden te hebben. De heer B. Kruithof werd bij accla matie als voorzitter herbenoemd. De vorige vergadering benoemde to com missie, die een rechtspositie-regeling voor de vrijgestelden opstelde. De heer Kroon trad als voorzitter der commissie op. Na bespreking werd deze regeling met alge meene stemmen ongewijzigd aanvaard. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. PAPIERUITVOER NAAR FRANKRIJK BET DERDE KWARTAAL 1932. Naar uit Parijs gemeld wordt heeft het „Journal Officiel" de volgende invoercon tingenten voor Nederland van bepaalde soorten karton en papier voor 't 3e kwar taal van 1932 bekend gemaakt: perkamentpa pier, kristalpapier, waterdicht vet papier 98 quintaux gezwaveld en half-gezwaveld pa pier 300, papier, niet vallend onder de ver laagde rechten en bestemd voor het druk ken van couranten, periodieken, verschil lende uitgaven 1105, gesneden papier en kaarten, in een toestand niet vallend ondei speciale rechten, bepaalde artikelen van pa pier of karton 242, gesneden karton of karton („faconne brut") 54. HET ENGELSCHE VOLKSLIED TE PAS EN TE ONPAS GESPEELD Uit de Indische Gids knipten wc, dat het Engelsche volkslied in Zuid-Afrika te pas en te onpas, zelfs bij het eindigen van de bioscoop-voorstellingen hetgeen zelfs in Engeland niet plaats heeft wordt gespeeld. Naar aanleiding hiervan schrijft ons de heer Van Beek te Nijkerk, dat de Indi sche Gids ten aanzien van Engeland eenigszins abuis is. Hij heeft er geruimen tijd gewoond en is kort geleden teruggeko men en heeft geconstateerd, dat het Engel sche volkslied wel degelijk gespeeld wordt bij het eindigen van elke laatste bios coop-voorstelling. Dus steeds éémaal op ééu avond bij het einde, doch ook wel eens na elke voorstelling, wanneer er geen doorloo pend programma. En niet alleen daar, doch bij allerlei voorstellingen. Gemengd Nieuws. VEEL VISCH IN DE ZUIDERZEE. Tot veler verwondering wordt er nog da gelijks veel visch in de Zuiderzee gevan gen. Van sommige soorten komt het totaal nog boven dat van eenige jaren terug. VERDRONKEN. Zondag is bij het baden in de rivier de Maas te Wellerlooi verdronken de 19-jarige Grote uit Kevelaar. De jonge man kon niet zwemmen. Het lijk is nog niet gevonden. VERKEERSONGELUK. Bij de Hartveldsche brug te Amsterdam had een verkeersongeluk plaats. Een wiel rijder werd door een auto, komende uit de richting Amsterdam van achteren aangere den. Ernstig gewond werd de man in zorg- wekkenden toestand opgenomen en door den G. G. en G. D. naar een ziekenhuis vervoerd. De inzittenden van de auto werden door glasscherven gewond. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Man overleden. Een ernstig ongeluk met doodelijken af loop heeft te Amsterdam plaats gehad op den hoek van de Ferdinand Bolstraat en de Rustenburgerstraat. Een wielrijder die uit de Rustenburgerstraat kwam, is in vollen vaart tegen een auto gereden die uit de rich ting van de Ceintuurbaan kwam. De wiel rijder, een man van 45 jaar, bleef bewuste loos liggen. In het Binnengasthuis, waar heen hij per auto van den G. G. en G. D. was vervoerd, is hij overleden. i SMOKKELAARS-TRUCS Ondanks het nauwlettend toezicht van grens-beambten wordt er toch nog gepoogd bij Vaals wapens Duitschland binnen smokkelen. Dit bleek Donderdagmiddag weer toen een auto werd aangehouden, waarin men smokkelwaar vermoedde. In de auto werd niets gevonden, maar bij nader onderzoek vond men in de drie re serve-banden een partij revolvers. Auto en revolvers werden in beslag ge nomen. ONTVREEMDE AUTO TERECHT Een rechercheur heeft een auto. staande in de Cornelis Drebbelstraat te Amsterdam, in beslag genomen, welke wagen te Rotter- clan was ontvreemd. TWEE PERSONEN VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is te Franeker een ern stig ongeluk gebeurd. In het Nieuwe Ka naal is n.l. een kano, waarin een drietal personen gezeten was, plotseling omgesla gen. Alle inzittenden geraakten te water. Dc 35-jarige J. S. en zijn 7-jarig zoontje konden niet spoedig-worden gered en zijn verdronken. De derde persoon, de 18-jarige K. J., is door een visscher uit het water ge haald. Hij was nog niet bewusteloos. De heer S. laat een vrouw en vier kinderen achter. De kano, waarmede het ongeluk is geschied, was een tweepersoonskano. I INBRAKEN TE HAARLEM. Zaterdagnacht te kwart over drie hoorde de heer Holt, die een manufacturenwinkel heeft in den Anegang-te Haarlem, dat per sonen spraken in een kamer, die naast zijn slaapkamer gelegen was. Toen hij daar aan kwam zag hij drie personen met een wit masker voor het gelaat. Zij vroegen hem om geld. Bij het zien van deze mannen bc gon mevr. H. luid te gillen, waarop de in dringers de vlucht namen. Twee hebben het perceel door de voordeur verlaten, terwijl do ander aan de achterzijde ontkwam. De politie werd van het geval in kennis ge steld. De heer H. meende dat hij in een der daders zijn vroegeren loopjongen, den 20-ja- I rigen O. herkend had. Deze werd daarop 1 door de politie van huis gehaald. Hij be kende in gezelschap van S. en N. gepoogd te hebben in te breken. Beide laatstgenoem den zijn nog voortvluchtig. Zondagavond bemerkte de filiaalhou der van het schoenenmagazijn der firma Mesa aan den Anegang No. 28 te Haarlem dat tijdens zijn afwezigheid ingebroken was. Op een zijner kamers waren de kasten leeg gehaald en was een doosje met geld, inhou dende ongeveer f 2000, verdwenen. Van de daders ontbrak ieder spoor. De politie on derzoekt de zaak. DOODELIJK ONGEVAL TE USSELMONDE. Hedennacht om één uur is de 26-jarige Visscher. rijwielhandelaar te (Papendreeht, met. zijn motorfiets tegen een stilstaande melkauto van de melkfabriek De Kievit te [Jsselm'onde aangereden. De auto stond aan den goeden kant van den weg, maar met gedoofde lichten. De motorrijder is blijven hangen aan een van de haken van de melk auto. De hals van den ongelukkige werd opengescheurd, hij was bijna onmiddellijk dood. Het lijk is naar het lijkenhuisje te IJsselmonde vervoerd. UEPDESDRAMA TE LEEUWARDEN. Een 21-jarig meisje liep in de Arendstuin te Leeuwarden, toen ze daar haar vroegere verloofde ontmoette. Deze trachtte met het meisje te spreken, waarvan zij niet gediend was. De jongeman werd daarop zoo driftig, dat hij haar naar de keel vloog en haar trachtte te worgen. Op het hulpgeroep snel den verschillende personen toe die haar ont zetten. Het meisje was geheel overstuur en had meerdere blauwe plekken aan de hals opgeloopen. Aangifte van deze poging tot moord geschiedde bij de politie. OPGELEGDE SCHEPEN Het aantal opgelegde schepen in de haven van Amsterdam bedroeg per 1 Juli 64, waar van 61 van Nederlandsche nationaliteit De drie overige waren resp. van Noorsche, Ita- liaansche en Engelsche nationaliteit KRACHTIGE ARGUMENTEN Een been stuk getrapt Gisterenmorgen kregen te Raalte de beide zwervers D. en N. ruzie, die zoo hoog liep, dat N. zijn collega D. een been finaal door midden trapte. Nadat het been voorloopig door dokter De Boer uit Raalte was gespalkt, werd D. per auto naar het Sophia-Ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Door de politie wordt nu naar den dader N. gezocht De sacristie bestolen Te Medemblik hebben dieven zich toegang verschaft tot de R.-IK. pastorie en een kistje ontvreemd met een bedrag van f130. In de sacristie, welke aan de pastorie grenst werd bovendien door hen de kluis geforceerd, en werden verschillende kerkelijke kostbaarheden ontvreemd, zooals een juweelen monstians- kruis en drie gouden kelken^ Van de daders ontbreekt tot nog toe elk spoor. INBRAAK TE DE LIER. In de woning van den heer A. Boekestein te De Lier is ingebroken en een bedrag van ongeveer f 500 gestolen. Een voorbijganger zag des morgens vroeg dat de deur van de heden is van de daders geen spoor ontdekt Dit is thans de derde maal dat bij den heer B. is ingebroken, de vorige malen werden bedragen van f 1100 en f 900 ontvreemd. ONTSLAG OM EEN ZOEN. Te Bloemendaal kuste een schildersknecht de dienstbode van een familie waar hij werkzaam was. Haar mevrouw was daar over zoo ontstemd, dat de knecht niet meer bij haar mocht komen werken; bovendien nam zij een andere schilderspatroon in dienst De schildersknecht werd intusschen door zijn patroon ontslagen, waar hij ech ter geen genoegen mee nam; bovendien eischte hij uitkeering van loon. De kanton rechter kwam er aan te pas, met het resul taat dat het kantongerecht te Haarlem be sliste dat het ontslag van de schilders- knecht onrechtvaardig was en dat hem een zeker bedrag aan loon toekwam. ROFFELRIJM EN* De Meesters staken „Solllclteerstaklni O. L. Scholen, aangezien zön 170 solllcltai staat niet bfl, Dat wordt je wat, in Amsterdam! De meesters staan in vuur en vlam Er is een felle strijd ontbrand: Er komen „hoofd"plaatsen vacant{ En, naar de openbare wet Is er een oproep uitgezet. Maar, déze keer zal het n\èt gaant De Roode Bond is opgestaan; Tenaastenbij tienduizend „man" Staan klaar, om volgens t vaste pinn, Naar 't uitgegeven bondsparool Te zeggen: ik nooit „hoofd-der-schooV'l En 't wachtwoord is in deze strijd: Benoem naar anciënniteit. Bij 't Openbare Onderwijs Zijn alle meesters even wijs; Zijn alle meesters even vlug; Zijn 't allen: matinen-met-een^rug; Gelijk de man is daar de vrouw: Knap, stoer en sterk en taai en trouwl Ze zijn gelijk in zeggingskracht; Naar één model; van één geslacht. Geen voorrang dus, geen onderscheidl Hier geldt slechts: anciënniteit! En toch en toch, ze drommen aan. Die naar het hoofdschap durven staan Ze komen voor het wedstrijdfront Als zijn 't geen leden van „de" Bond, En wie 't in deze wedstrijd wint Snapt zelfs het Openbare Kind, Want is hst niet de dood bij Rood Dat uit de roode middelmoot Geen man, geen vrouw naar voren treedt Die met méér wijsheid is bekleed Dan in de acte, bij de wet Als minimum is vastgezetff (Nadruk verboden.) LEO LENS. Tegen onaangenamen reuk uit den mond deelen dat lie tandpasta ..Chlorodont" helder-wltte tanden be zit, terwijl bovendien de onaangename reulc uit den mond. waarvan Ik vroeger last heb gehad, is verdwenen. Ik kan Uw Chlorodont dan ooK sterk aanbevelen." (w.g.) E. G.. Mains. Ver langt alleen de echte Chlorodont-tandpasta mei rood-wit-blauwe g&r&ntiestrook, tube 35 en 60 ct» Een respectabele toestel gebruikt voor van 20.000 liter benzine wordt door een K. L. M.- vlucht A'dam-Batavia (Tentoonst. Waalhaven) Minister Ruys le Beerenbroeck die 19 Juli een radiorede hoopt te houden over den toestand des lands. Jp de Vavlav8ke Namesti te Praag defileerde de jeugd die deelnam aan een panslavisch con gres. De stoet met de in uniform gekleeds jongelui maakte een aardigen indruk. Links: Hoog geplaatsten en ondergeschikten op de hondenshow. Een der deelnemers aan het ruiterfeest in de Rushmoor Arena van Aldershot, bij gelegenheid der paar dententoonstelling, demonstreert zijn rijkunst in fraaien stijl van de Universiteitsfeesten toerden de bruggen van de hoofdstad feestelijk verlicht De Keizers gracht in haar feeërieke versiering. Prins August Wilhelm (op den voor grond rechts) woonde de studenten demonstratie tegen het r. rdrag van Versailles bij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5