MAANDAG 4 JULI 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 STADSNIEUWS CR1SISCOMITE-LE1DEN WOENSDAG 6 JULI a.s. VACANTIE- COLLECTE. Het damescomité, dat zich deze winter be last heeft met de regeling van de Woensdag collecten, heeft na overleg met 't dagelijksch bestuur van het Crisiscomité besloten de Woensdagcollecten in de maanden Juli Augustus tijdelijk te onderbreken. Het comité heeft hiertoe moeten besluiten, omdat het gebleken is, dat door de vacan- ties van zeer vele collectrices en ingezetenen een geregelde voortgang der collectes zeer zou worden belemmerd. Na Woensdag a.s. worden daarom de col lecten tot September stopgezet om deze dan met hernieuwde kracht weder te beginnen. Gaarne moedigen wij daarom een ieder aan deze week extra in de zak te tasten opdat, als het kan, deze collecte het gemis van 8 volgende goed kan maken. Dat het 't Comité ernst is de arbeid in September weer met alle krachten te her vatten moge blijken, dat thans reeds een aanvang is gemaakt met de noodige voor bereidingen. Door vertrek en om andere redenen heb ben de gelederen der collectrices verliezen geleden deze moeten zoo spoedig moge lijk worden aangevuld. Een ieder, die zich daarom bereid verklaart, te beginnen Sep tember, het werk te steunen door zich ge durende 2 uur per week beschikbaar te stel len wordt verzocht zich op te geven aan het Bureau van het Crisiscomité, Stille Rijn 3. Het Crisiscomité is dankbaar voor de (me dewerking van Leidens burgerij in deze maanden getoond. Helaas echter zijn de vooruitzichten voor den komenden winter nog niet verbeterd en dus zal het werk met kracht, maar ook met veel opoffering in het bijzonder van de zijde der collectrices worden hervat. Woensdag dus extra collecte. Stortingen op postrekening 188650 zijn ten alle tijde in het bijzonder in deze zomer maanden hartelijk welkom! DE LEIDSCHE WINKELSTAND STOFZUIGERCENTRALE HAGEMAN. In het perceel Korevaarstraat 7, waar tot ïiu toe gevestigd was de Stofzuigercentrale van den heer Elzeiman, is Zaterdagmiddag geopend een filiaal van de Stofzuigerceu- trale Hageman, iwaarvan het hoofdkantoor is gevestigd te Haarlem. In deze nieuw e zaak, waaraan uiteraard niet veel restau- ratie-werk behoefde te worden verricht, wor den alle stofühigermerken onpartijdig ver kocht. Behalve op de gewone wijze verkoopt deze zaak -volgens een distributie-systeem, waarbij een stofzuiger van goede constru- tie doorloopend in gebr,uik gegeven wordt, terwijl de verantwoordelijkheid en de repa ratiekosten voor rekening van de centrale worden genomen. De kosten komen daarbij op f 0.60 per week, f 2.50 per maand, f 7.25 per kwartaal, f 14.21 per halfjaar, f 2S per jaar. Het motto van de Stofzuigercentrale is: Geen schulden, geen verplichtingen, geen huurkoop, geen hooge reparatie-kos'en, ook voor bescheiden beurzen steeds een goed product. VEREEN. VAN MATHESIANEN EXCURSIE Zaterdag hield (bovengenoemde Vereeni- ging wederom een excursie, ditmaal naar het Nederlandsoh Historisch Natuurwetenschap pelijk Museum. Nadat de voorzitter, de heer S. Sanders de vele belangstellenden aldaar had welkom geheeten, gaf hij ht woord aan Dr. C. A. Crommelin, directeur van het museum. Dr. Crommelin, gaf als inleiding een kleine be schouwing over het ontstaan en doel van het Museum, voornamelijk om de studie van de geschiedenis der natuurwetenschappen te bevorderen en om hulde te brengen aan de nagedachtenis van vele groote Nederland- sche geleerden, die door hun onderzoekingen op natuurwetenschappelijk gebied zooveel hébben bijgedragen tot Neerlands roem. Daarna werd door de verschillende afdeelin- gen van bet museum gewandeld, waarbij Dr Crommelin de vele interessante voorwerpen toelichtte. De heer Sanders bracht tenslotte dr. Crom melin dank voor zijn prettig en leerzaam rondgeleide. AANBESTEDING. Door het Architectenbureau Ponsen en Lohman te Leiden-Sassenheim, werd alhier in Café Trianon, namens den heer H. J. van Gjffen aanbesteed het bouwen van een dub bele woning aan de Wethouder Spaargaren straat te Oegstgeest, waarvan de uitslag is als volgt: H. W. van Leeuwen, Katwijk aan Zee f 11.977; A. J. Seijsener, Hillegom f 11.566; Th. Reeuwijk, Sassenheim f 11.411; F. H. Geers, Voorburg f 11.350; K. Burgy en N. Neutêboom, Leiden f 10.990; Gebrs. van der Plas, Katwijk aan Zee f 10.800; E. J. Neuteboom, Leiden f 10.740; fa. Helmond Moermond, Wassenaar f 10.708; Gebrs. Stik- voort, Leiden f 10.492; Gebrs. Ransdorp, HaarlemmermeerLisse f 10.454; J. Kes, IJmuiden f 10.100; J. de Witt, Leiderdorp f 9200. De gunning is aangehouden. GEDENKTEEKEN A. J. DE LANGEN Er heeft zich een comité gevormd om op het graf van den onlangs overleden oud- hoofdonderwijzer der Plantsoenschool, den heer A. J. de Langen een gedenkteken te plaatsen namens de oud-leerlingen. Dit co mité bestaat uit de heeren J. A. v. d. Broek Jr., Oosterstraat 30, A. Brandt, Willemstraat 27 en W. J. Kokkedee, Trompstraat 14. Allen die hun vroegeren leermeester op deze wijze ■willen eeren worden verzocht aan bovenge noemde adressen giften voor dit doel te doen toekomen. WATERTEMPERATUREN Zweminrichting De Zijl 9 uur 20 gr. C., 12 uur 21% gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk 12 uur 22 gr. C. DE DIENST DER APOTHEKEN De avond- nacht- en Zondagdienst der apo theken, wordt van Maandag 4 Juli tot en met Zondag 10 Juli a.s. waargenomen door: Apotheek A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313 en apotheek G. V. Reijst, Steenstraat 35 telefoon 136. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: B Buitendijk 2G j. en K Rietkerken 28 j. W NUenhuis 25 j. en S W Robbers 23 j. J J Landesbergen 25 j. en J Baart 22 J. G v Iterson 23 J. en S Mlnke 19 j. I Jansen 21 J. en M Pfell 21 J. A Verver 27 J. en M C P Prins 26 j. BEVALLENC Siérat—Neutebooro d. LEIDSCHE ZWEMCLUB Zaterdagmiddag heeft de Leidsche Zwem- club onder begunstiging van heerlijk zomer weer baar jaarlijksche school- en onderlinge wedstrijden gehouden. De belangstelling viel voor den Zaterdag middag niet tegen en velen zijn van een aard'igen sportmiddag getuigen geweest Er heerschte, mede dank zij het mooie weer, een opgewekte stemming, de afwer king van het programma liep vlot van sta pel en zoo was vóór zes uur alles geschied. Mooier kan het wel niet Bijzondere prestaties zijn er dezen middag niet geleverd. Zoo grootsch zijn we het van de onderlinge wedstrijden van de Leidsche Zwemcluh heelemaal niet gewend. De nummers van het programma, even min trouwens als de deelnemers, zijn daar op ingesteld. Toch mogen we wel enkele dingen in het bijzonder aanstippen, voor namelijk wel de kampioenschappen: 100 m. vrije slag, 100 m. rugslag, beide voor hee ren en de 40 m. schoolslag voor dames. Alle drie kampioenschappen werden door leden van de Leidsche Zwemclub gewonnen Op de 100 m. vrije slag was dit niet te verwonderen, wijl alleen L. Z. C.-ers had den ingeschreven. Dat hier tenslotte Harry v. d. Reijden wederom op den kampioens titel beslag zou leggen was wel te voor zien. In den mooien tijd van 1 min. 9.4 sec (0.6 sec. korter dan vorig jaar) eindigde hij als eerste, ongeveer 20 m. voor S. Ouwer- kerk. De derde ingeschrevene, J. Meijn, was niet uitgekomen. Harry v. d. Reijden legde door deze overwinning tevens weder beslag op den Van Spall-beker- Om liet kampioenschap 100 m. rugslag ging de strijd tusschen C. A. de Reede en F. v. d. Mark Jr. Onmiddellijk na het start signaal trokken beiden er flinik tusschen uit. De eerste 20 m. bleven beiden gelijk, daarna kwam de Reede iets voor en wist tot het einde zijn positie te behouden. Het verschil in tijd was volgens den chrono meter slechts 0.2 sec. Volgens waarneming moest het iets meer bedragen hebben- ITet dérde kampioenschap dier L. Z. C. werd gewonnen d.oor mej. R. Bruggeman op het nummer 50 m. schoolslag, terwijl Henny Passier de tweede plaats bezette. Daarna kwamen er drie Zijl-leden, de dames A. Kapaan. E. W. Arnoldus en C. v. Leeuwen- De deelname voor de schoolwedstrij'den, wij wezen er in onze voorbeschouwing reeds op, was niet zoo groot als voorgaande jaren. Of het gebrek aan belangstelling is dan wel een momenteel gebrek aan ge schikte vertegenwoordigers weten we niet. Intusschen vielen er van de weinige inge- geschreven school ploegen nog af, zoodat de deelname pover genoemd kon worden. In de school estafette voor meisjes ver scheen de Gem. H. B. S. niet aan den start, zoodat de Meisjes H. B. S. al heel gemak kelijk won. De tijd was 19 sec- langer dan vorig jaar. De schoolestafette voor jongens werd ge zwommen zonder het. gymnasium. De Gem. H. B. S. won van die Chr. H. B. S. in 2 min. 8 sec. (vorig jaar 2 min. 5.4 sec.). De driekamp voor jongens-school ploegen, was eveneens voor de Gem. H. B. S. Het schoonspringen was wel het slechtste deel van den driekamp. Het programma werd voorts mlet tal van andere nummers aangevuld. Nieuw was de estafette voor Sportverenigingen. De korf ballers kwamen er wel heel sleoht af. Im mers U. V. S. liad den wedstrijid al gewon nen, toen Buijs nog als vierde zwemmer de 40 m. vrije slag moest beginnen. In bet nummer 40 m. schoolslag voor heeren waren de gasten, leden der H. Z. en P. C. de I.eidenaars de baas. Zij wonnen alle drie de prijzen. Evenzoo toonden de Hage naars zich de meerderen in de 40 m. rugslag. De dames van <le Zijl legden in het num- met 40 m. rugslag beslag op den eersten en tweeden prijs. Flink bezette nummers waren die van de 40 m. vrije slag voor dames en heeren. Bij de dames werden eerste en vierde prijs gewonnen dioor leden der H. Z. en P. C., bij de heeren vielen alle vier prijzen den Hagenaars ten deel. Vervolgens kregen we nog een nummer handicap voor dames, een afval-race voor heeren en geblinddoekt zwemmen voor dames zoowel als heeren. Vooral in dit laatsta nummer ontbrak het komisch ele ment niet Na het schoonspringen, dat bij die dames gewonnen werd door mej. Leni Bruggeman en bij de heeren door Harry v. d. Reyden, kregen we het slotnummer: den polo-wed strijd tusschen de Zijl I en het tweede ze vental dor L. Z. C.., waaibij in de plaats van tie Gebrs. Walenkamp J. P. Buijs en J. Meijn meespeelden. Het begin vertoonde een vrij aardig gelijk opgaand spel, waarbij Kramp voor de Zijl de leiding nam. Daarmede was het echter gedaan met de Zijl. Door twee doelpunten van Jan Buijs hadi de L. Z. C bij de rust een 21 voorsprong. Na de hervatting was de L. Z. C. ver in de meerderheid en Werd de stand geleidelijk opgevoerd tot 71, door S. Ouwerkei'k (2), J. Buijs (1) en L. Westen (2). Na het beëindigen idcr wedstrijden wierden de prijzen door den vice-voorzitter der L. Z. Z., den heer W. F. van Ingen Schenau, aan de winnaars en winnaressen uitgereikt. Hij bracht daarbij dank aan de deelnp- mers(sters) in het bijzonder die der H. Z. en P. C. en de Zijl en aan allen die tot het welslagen der wedstrijden hadden medege werkt. Een woord van lof ook aan het personeel der zweminrichting, dat als steeds gezorgd had voor het uitleggen van banen en het wegnemen daarvan, toen zulks noodig was. De resultaten der wedstrijden zijn: Schoolestafette medsjes. 4 x 100 m. vrije siag: 1. Meisjes H. B. S. in 2 min. 54.4 sec. Schoolestafette jongens, 4 x 40 m. vrije slag: 1. H. B. S. (Hooge Rijndijk) in 2 min. sec.; 2. Chr. H. B. S. in 2 min. 16.4 sec. Estafette voor Sportvereenigingen, 4 x 40 40 m. vrije slag: 1. U. V. S.„ in 1 min. 54 sec., 2. Donar, in 2 min. 44 sec., 3. Fluks, in 2 min 17 sec. 100 m. vrije slag (om het kampioenschap van Leiden en -den Van Spall-beker): H. v d. Reijden (L. Z. C.) in 1 min. 9.4 sec., 2. S. Ouwerlcerk (L. Z. C.). 100 m. rugslag heeren (kampioenschap van Leiden): 1. C. A. de Reede (L. Z. C.) in 1 mir| 32.2 sec.; 2. F. v. d Mark Jr (de Zijl) in 1 min. 31.4 sec. 40 m. schoolslag dames (kampioenschap van Leiden): 1, mej. R. Bruggeman (L. Z. C.) m 36.4 sec.; 2. mej. H. Passier (L. Z C) in 37 sec.; 3. mej. A. Kapaan (de Zijl) in 37.2 sec., 4. mej. E. W. Arnoldus (de Zijl) na overzwemmen met mej. C. van Leeuwen (de Driekamp voor jongens (leerlingen Middel bare en U. L. O.-scholen): 40 m. vrije slag, vergooien polo-bal en schoonspringen: 1 Gem. H. B. S. (H.-R.) 27.4 punt, 2. U. L. O.- school (Hibma) 26.4 pun.t 40 m. schoolslag heeren: 1. G J. van Aelst (H. Z. en P. C.) in 28.2 sec., 2. B. J Jonker (idem), in 30.2 sec., 3. J. Faure (id.) in 30.4 sec., extra prijs voor lsten L. Z. C.'er: S. Ouwerkerk in 32 sec. 30 m. rugslag dames: 1. mej. M. Kraai jen- LEIDSCHE CHRISTELIJKE JEUGDCENTRALE Het eerste optreden naar buiten van de Leidsche Christelijke Jeugdcentrale is een groot succes geworden. De openluchtmeeting die Zaterdagmiddag op Oud-Poelgeest is ge houden, is, mede dank zij het gunstige weer, uitnemend geslaagd. Toen de Voorzitter van de Centrale, de heer Smit, de samenkomst opende, waren heel wat jonge menschen met enkele ouderen bijeen op het zeldzaam schod- ne landgoed in de eerste plaats om te luiste ren naar de beide sprekers, naar de zang van het kinderkoor en overigens om het feit zelf, dat men bijeen was, waardoor gedemon streerd werd de mogelijkheid van het een drachtig optrekken onder de banier van het De heer Smit wees er op dat in onzen tijd eenheid dringend noodig is en dat deze niet in de laatste plaats moet gevonden worden op het terrein van de jeugdbeweging. Als de jongeren de eenheid niet kunnen vinden, hoe moet het dan later gaan met de ouderen als zij de eenheid willen vinden op het we reldterrein. De Leidsche Chr. Jeugdcentrale heeft een poging gedaan de eenheid te vinden. Zij zocht deze in het centrale punt: Jezus Christus, de Verlosser der menschheid. De heer Smit ging daarna voor in gebed waarna het woord was aan den heer T. S. Goslinga, om te spreken over „Arbeid". Rede van den heer T. S. Goslinga. Spr. begon met er op te wijzen, dat onze tijd moeilijk is vooral voor de jeugd. In onze dagen zien we een sterke opleving van de roomsch-katholieke, van de vrijzinnige en van de socialistische jeugdbeweging, welke opleving een gevolg is van het feit, dat de jeugd gezamenlijk de levensproblemen on der oogen wil zien. Ook de protestantsch- christelijke jongeren blijven daarbij niet achter en in dit verband wil Spr. gaarne hulde brengen aan het streven van de L. C J. C., die zich werpt op het behoud van de geestelijke goederen, die door onze vaderen verworven zijn en waarvan de verdediging aan ons is opgedragen. Komende tot zijn onderwerp wijst Spr. er op wat een heerlijk woord „arbeid" is. Hoevelen zijn er die geen arbeid hebben, hoevelen ook van onze jeugd. De werklooze jeugd, dat is een van de brandendste vraag stukken van onzen tijd. Wat baten allerlei opleidingsscholen als wij voor de opleiding geen emplooi hebben. De wereldcrisis slaat degenen, die dat probleem wenschen op te lossen met machteloosheid. Ook het lot van werklooze jonge mannen en vrouwen is echter in Gods hand en als zij dat geloo- ven kunnen, zijn zij nog gelukkige men schen die uitkomst zien. Het aantal beroepen gaat in ons land de duizenden te boven en daar kan Spr. dan ook niet op ingaan. We moeten zoeken naar een gemeenschappelijk punt in onze arbeid en zoo kunnen we dan de arbeid beschou wen uit het oogpunt van onze christelijke levensbeschouwing. Voor jonge menschen, die de arbeid aan vatten is dit dikwijls 'n ware ontgoocheling. We levens immers in een van God afgekeer de wereld en alleen Gods algemeene genade maakt het leven nog dragelijk. In deze van God afgevallen wereld komen de jonge menschen te staan en zij onder vinden daarbij dat de menschen nog iets vernachten van het Christendom en dat het Christendom hun dat niet geeft, omdat zij het van menschen verwachten. Maar het is niet zoo, dat de mensch de wereld schraagt. Deze wereld gaat voorbij. Ook de groote staatslieden schragen deze wereld niet. We moeten ook in onzen arbeid allereerst zoe ken naar een innerlijke vrede, in het besef dat God de wereld bestuurt De mensch kan niets. Het leven in God is niet een vroom praatje maar de waarachtige waarheid, waai in een wonderbare troost verscholen ligt. Dit voert intusschen niet tot berusting, tot inactiviteit, maar integendeel, tot daden, tot actie. Een ook gij, aldus Spr., hebt de taak na te speuren de ordinantiën Gods voor het 'laven; Dit moet geschieden uit Schrift en historie, naar het kernachtige woord van Groen van Prinsterer, dat er twee lakens zijn in hec leven: Er staat ge schreven en er is geschied. In de eerste plaats moet geput worden uit Gods woord en daarna ook uit de histurie, waaruit Gods wonderbare wegen kunnen worden gekend. Voor alle tijden en omstandigheden gelden Gods geboden. Wanneer we de veranderin gen nagaan in de historie dan zullen we ook ontvankelijk zijn voor nieuwe dingen. Het is niet zoo zeker, dat we na deze crisis dezelfde toestanden zullen terug krijgen als voor den oorlog, die zich dan verder zullen ontwikkelen. Gij jonge menschen zult moe ten leven in nieuwe tijden. Gij behoeft daar echter niet angstig om te zijn. God regeert en gij kunt u gerust aan Hem overgeven. Wijs dan echter beginselen die niet zijn vol gens Gods Woord absoluut af. Luister alleen naar de stem van God in uw hart Bedenk uw onwaardeerbaar voorrecht dat gij in een christelijk gezin zijt opgevoed. Alleen een Christen kan in deze tijden gelukkig zijn onder alle omstandigheden, ook onder zijn arbeid. Geve God u het voorrecht om de Chr levensbeschouwing als grondslag te hebben voor al uw levensomstandigheden. Verza melt u voor het kruis, waarin gij al uw troost en al uw hoop en al uw geluk kunt De rede van den heer Goslinga werd met applaus begroet Vervolgens zong het kip- derkoor Ex Animo eenige liederen die veel brink (de Zijl) in 34,2 sec., 2. mej. A. v. d. Mark (de Zijl) in 40 sec.. 8. mej. A. Tissen (II. Z. en P. C.) in 41.8 sec. 40 m. rugslag heeren: 1. W. Jager (H. Z. en P. C.) in 30.2 sec., 2. C. J. van Aslst (id.), in 30.4 sec.; extra prijs snelste L. Z. C.'er: J. Meijeraan in 39 sec. 40 m. vrije slag dames: 1. mej. D. Winkler (H. Z. en P. C.) in 29.2 sec., 2. mej. A. v. d. Mark (de Zijl) in 31.8 sec., 3. mej. T. v. d. Ivaaij (L. Z. C.) in 33 sec. en extraprijs voor lste L. Z. C.-lid. 4. mej. D. de Groot (H. Z. en P. C.) 33.8 sec. 40 M. vrije sip* heeren: 1. C. G. van Aelst (II. Z. en P. C.) in 23.2 sec., 2. W. Jager (idem) in 24.8 sec., 3. J. de Groot (idem) in 25 sec., 4. J. Faure (idem) in 25.2 sec., extra- rpsij voor lsten L. Z. C'er: *J. Verhaar in 25.6 sec. 40 M. handicap voor dames- en meisjes leden der L. Z. C.: 1. mej. L. Bruggeman in 36.2 ces, 2. mej. A. Passier in 37.6 sec., 3. mej. A. Platteel in 39 sec. Afvalrace voor heeren L. Z. C.: 1. J. P. Buijs, 2. II. v. d. Reijden. 40 M. geblinddoekt zwemmen voor dames en heeren L. C. Z. Dames: 1. W. Christiaanse, 2. A. Platteel. 3. R. Bruggeman. Heeren: 1. .1. Verhaar, 2. A. C. Westen. 3. H. v. d. Reijden. 4. S. Ouwerkerk. Schoonspringen. dames en heeren leden L Z. C.: Dames: 1. mej. Leni Bruggeman 65/6 p. Heeren: 1. H. v. d. Reijden 61/6 p., 2 H. i 1/Q v, IT O O/O bijval oogstten en daarna trad de pauze in, die de aanwezigen gebruikten voor een wan deling in de fraaie lanen van oud-Poelgeest en voor spel en zang, zoodat de rusttijd om vloog en het nogal eenigen tijd duurde voor de aanwezigen zich weer om het spreek gestoelte hadden geschaard. Nadat het kinderkoor zich nog een en andermaal had laten hooren, was het woord aan Ds. A. K. Straatsma, Ned. Herv. Pred. te- Den Haag, die het onderwerp Vrije tijd behandelde. Spr. begon met op te merken, dat vrije tijd arbeid veronderstelt. Als men niet werkt ka.n men niet spreken van vrijen tijd. Is vrije tijd een zegen? Ja of neen? Hier is maar niet zoo een antwoord op te geven. Vrije tijd kan een zegen zijn maar ook een vloek. Spr. vergelijkt dit met het vuur: het vuur is voor ons onmisbaar, den aan de machines, 's winters als warmtebron en zooveel meer, maar 't kan ook een ramp beteekenen, denk aan de verwoestende branden. Zoo ook is het met vrije tijd. Voor menigeen is het een zegen, maar ook talloos velen hebben zich er aan verbrand. Tijd ziet spr. als een gave Gods. 't Is Gods tijd dien Hij aan ons geeft. Voor velen is het een probleem hoe zij hun vrijen tijd moeten doorbrengen; de een verprutst zijn vrijen tijd en de ander weet er een heerlijkheid van te maken. Wil het goed zijn, dan zal men vrijen tijd moeten brengen in een drietal sferen. Als eerst sfeer, waar onze vrije tijd ons brengt is de Kerk, hetgeen spr. met nadru-K zegt, want Kerk beteekent Zondag en Zon dag beteekent vrijen tijd. Practisch betee kent de Kerk in onzen vrijen tijd, dat God de snaren van onze ziel op de juiste hoogte stemt. De tweede sfeer waar onze vrije tijd ons brengt is het huisgezin. Een stuk van onzen vrijen tijd moet bestemd zijn voor ons huis, ons huisgezin. Een Engelsch spreekwoord zegt: „My home is my castle" (mijn huis is mijn kasteel). Spreker houdt van dit spreek woord. Voor vele jonge menschen in on? tegenwoordigen tijd is het huis niet meer het kasteel, maar het hotel, waarin zij enkel slapen en eten. Zij zoeken de vreugde bui tenshuis en deze ontaarding van het huise lijk leven is een van de droevigste teekenen van het moderne leven. Ds. Straatsma herinnert hierbij aan het moderne gezin, waarin zooveel „kapot" is. Ook de ouders zullen op hebben te passen dat hun kinderen niet door hun toedoen onhuiselijk worden. Maar behalve de Kerk en het ouderliik huis, en nu wil spr. de cirkel ruim en wijd trekken is daar ook de groote sfeer van het buiten-zijn in de vrije natuur. Gelukkig is de tijd voorbij dat jongelui ui' Christelijke gezinnen bang waren voor de sport. We zullen hebben te zorgen dat het lichaam sterk en gaaf wordt. Ook wandel en fietstochten wil spr. hier aanbevelen. De doorsnee-jonge mensch in onzen tijd kent de natuur, de mooie natuur niet meer en daar om verveelt men zich dan ook zoo ontzettend gauw. De Natuur is voor velen een boek dat dicht is. Laten wij. alzoo Spr., in onzen vrijen tijd de natuur, Gods natuur weer terug vinden. Spr. wil de drie sferen in één gedachte samenvatten en wijst er hierbij op, dat het in ons leven met onzen vrijen tijd eerst dan goed zal zijn als deze drie: kerk, huisgezin en 't leven buiten in de natuur, komen te liggen in een open vlak, een rechte lijn. Laat heel ons leven van den arbeid en van de rust meer en imeer gevuld zijn door die ééne groote vraag: Heer, wat wilt Gij dat ik doen zal? Na gemeenschappelijk gezang sloot ds. M. Punselie met dankgebed. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER Wijziging. 30 Juni. Café Stadion, Lei den, Turfmarkt 12. Uittr. E.: Wed. S. M. Bronkhuyzen—Knotter, Leiden, d.d. 27 Mei 1932. Uittr. Gevolm. H. J. de Vries, Leiden. N. E.: H. J. de Vries, Leiden. Naamlooze Vennootschap „Leidsche Ijzerhandel v.h. fa. J. C. Bernard, opgericht 1836", Leiden, Vischmarkt 22—25. N. Com missaris: B. Bisseling, Drumpt. M. Teljeur, rijwielhandel, Leiden, Hee rensingel 45. Uittr. M.E.: S. Jansen, Leiden. W. Stavleu, brood-, beschuit-, koek- bakkerij. Leiderdorp, Hoofdstraat 91. Overl. eigen.: W. Stavleu, Leiderdorp, d.d. 13 Mei 1932. Wijz. Handelsn. in: Wed. W. Stavleu. N. E.: Wed. M. Stavieuvan Leeuwen, Lei derdorp. J. Schavemaker, broodbakker, War mond, Dorpsstraat B 33a. Vest. fil.: War mond, Dorpsstraat B 157. Opheffing. 30 Juni. Firma J. Oudshoorn en Zoon, tuinderij, bloembollenkweekerij en -handel, enz., Warmond, Heerenweg A 65. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN GEMEENTERAAD Aanvullingsagenda voor de raadsvergade ring van hedenavond: Voorstel van B. en W. om den tijdelijken hulpkeurmeester K. van Keulen, met ingang 1 Augustus a.s. vast aan te stellen als OVERDRACHT GEDENKSTEEN AAN DE FAMILIE VAN WIJLEN DEN HEER A. VERDUYN Op het kerkhof aan den Oudshoornscheweg is Zaterdagmiddag in tegenwoordigheid van vele vrienden en oud-medestrijders door het zich daarvoor gevormd comité aan de familie Verduyn overgedragen de op het graf van wijlen den heer Arie Verdui n overleden 19 Dec. 1931 geplaatste gedenksteen. Zoodra de familie en belangstellenden zich om het graf hadden geschaard werd de sarcophage namens genoemd comité aan de familie overgedragen bij monde van den hoer J. G. Baart. Deze heette allereerst de familie waaronder o.a. de bejaarde echtgennolo van den overledene hartelijk welkom. Reeds direct na het overlijden van uw man en Vader, aldus spr., rees bij ons de vraau wat te doen om de nagedachtenis van onzen allen zoo beminden vriend Verduyn in eere te houden en tevens uiting te geven van do gevoelens die in ons aller hart jegens hom zullen blijven voortleven. Na vele overleg gingen heeft men tenslotte uit deze vele vrienden een comité gevormd, waarvan ik gaarne het voorzitterschap aanvaardde en waarbij men op de gedachte kwam om op zijn graf een eenvoudige grafsteen to plaat sen, geheel in overeenstemming met zijn per soon zonder eenige versiering. Dank zij de vele giften die weldra binnenkwamen kun nen wij U thans dezen steen aanbieden. Uit voerig stond Spr. dan stil bij al hetgeen do overledene in het belang van de Geref. Kerk, Chr. School en op maatschappelijk en poli tiek terrein door Gods genade heeft mogen doen. Na vervolgens de familie te hebben verzocht dezen eenvoudigen steen met het sober doch veelzeggend opschrift te willen aanvaarden als een blijk van hetgeen er in veler hart leeft, eindigte Spr. met te zeggen deze overdracht tevens een blijde gedach tenis te noemen, waarbij boven alles en in eerste plaats dank past aan God voor al hetgeen men in broeder Verduyn te Ouds hoorn heeft mogen ontvangen. Vervolgens werd het foudraal van den steen genomen, waarna een zoon van den overledene den voorzitter, comitéleden en alle gevers namens de familie dank bracht voor deze eenvoudige gedenksteen, zoo geheel in overeenstemming met vaders leven. Ook bij de plaats van dezen steen hebben wij een roeping te vervullen. Spr. ontwikkelde dan de gedachte dat men dezen steen niet moet aanzien als een sluit steen of denken aan een meditatie. Neen. al heeft Vader de strijd gestreden en kon deze eertijds ook een onrustige worden genoemd, voor ons allen hier oud en jong blijft de strijd voortgaan, tot Hij wederkomt Wien is gegeven alle macht in Hemel en op aarde. Na ver volgens zijn moeder in blijvende liefde te hebben aanbevolen, verzocht Spr. de aanwe zigen als slot dezer plechtigheid nog te zin gen Ps. 98 4: „Laat al de stroomen vroolijk zingen". ZENDING ONDER DE HINDOE'S Voor de afd. Rijnstreek der Chr. Onderwij- zersvereen. trad Zaterdagmiddag alhier op de heer P. M. Legène, oud-zendeling der Broedergemeente onder de Indiërs in Suri name. Spr. wees allereerst op de in-dwaze verheerlijking van het Hindoeïsme waaraan velen zich den laatsten tijd schuldig maken. Hij bewees hoe geestelijk-arm de Hindoe is, hoe het Hindoeïsme feitelijk alleen in Voor- Indië aan de boorden van de Ganges beleefd kan worden en hoe vreeselijk het lot der meisjes en vrouwen bij hen is. Daarna ver telde hij van de moeilijkheden, die de zende ling ondervindt wanneer hij deze menschen wil spreken van het Christendom. Honger naar geestelijk voedsel is er genoeg, maar helaas werkt het voorbeeld der naam-chtaste nen zoo afschrikwekkend. Doch gelukkig kan ook daar reeds van rijken zegen getuigd worden, vooral waar het geldt den arbeid tot redding van jeugdigen. Aan de hand van keurig stel lantaarnplaatjes werd verder nog een en ander verduidelijkt. Jammer dat deze leerzame lezing slechts door weinigen bijgewoond werd. CONCERT Woensdag 6 Juli as. hoopt de R.-K. muziek- vereeniging „Leo XIII" des avonds te kwart over acht, in de tent aan de Stationsstraat een concert te geven. LOOP DER BEVOLKKO Ingekomen van: Nieuwkoop H M O Ze- dienstb., Hoogêdtfk 7; Boskoop. C H hland K. Pape, dienstb.. Satlonsstr. 4C Waddinxveen, A W Koomen en gezin, veeh., Pi Hendrikstr. 1: Rotterdam. B H v Pelt en gezin, kantoorbed.. Julianastraat 28rood Vertrokken naar: Haarlem. Emmalaan 5. M v Betjeren, z.b.. Hoofdstr. 83; '6-Graveland. H Boot .dienstb.. Stationsstr. 38; Den Haag. Lek- str. 171. J S Buurman, bloemistkn.. Raadhui! 't-geest, S. Nootenboom. *.b„ Raadhui- 36, D Stooker, 44: Utrecht. Hambi Visserstr. 25a: Utrecht. Vleutenscheweg 27. C j Iman. z.b.. Rozenstr. 8. Lelden. Hoogl. Jr, schilder. Hort BOSKOOP ORANJE-COLLECTE De ..Oranje-collecte", ten bate van Chr. Ned. Herv. Scholen in Nederland, heeft op gebracht f 126.50. AMBTENAAR SECRETARIE Tot tijdelijk ambtenaar ter Secretarie in deze gemeente is benoemd de heer W. Hoff mann. van Den Haag. RIJKSPOSTSPAARBANK Gedurende de afgeloopen maand werd aan de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd f 2004S.92 en terugbetaald f 16165,21. Het laatste door de Spaarbank uitgegeven boekje draagt het numn er 5331. BAD- EN ZWEMINRICHTING Gedurende de afgeloopen week werden ir de bad- en zweminrichting alhier 274 heeren- 478 dames- en 188 volksbaden genomen. CRISIS-COLLECTE Morgen zal door het Crisis-comité alhier een open-schaal collecte worden gehouden ten bate van de crisis-werkloozen. POLDERSCHOUW Donderdag 7 Juli a.s. zal door het bestuur van den Voorofschenpolder schouw gedreven worden voor alle schouwbare werken, gelegen in dien ipolder. BURGERLIJKE STAND. GEHUWD: N de Bruün 26 en J Sanner BEVALLEN: ME Flanen—Voorbij z.; W M KATWIJK AAN ZEE GEVONDEN VOORWERPEN Huiesleutel, autoband merk „Fire Stone" gabardine regenjas, kinderbadeostuum. sleu tel, paar blauwe gummi bsdechoentjes met rood randje, ijzeren gewicht 2 kg., bruin le deren poitemomnaie imh. 33 ct, zilveren hee- renhologeketting, portenionnaie inh. f 1.37V- en een zakmesje, lichtbruine ceintuur mouw van een japon, bruin kinderschoentje (gummi), bril met hoornen montuur, een Sohoteohe terrier. Inlichtingen betreffende bovengemelde voorwerpen u-orden lederen werk de g van 10—12 uur vm. verstrekt aan het bureau van politie te Katwijk aan Zee. VERBODEN KAMPEEREN. Medegedeeld wordt, dat van 9 Juli—28 Augustus geen vergunning gegeven zal wor den om op het gemeentelijk kampeerterrein in de Zuid-duinon te kampeeren van Zater dag tot Maandagmorgen. Deze maatregel wordt genomen omdat liet terrein anders geen plaats biedt aan hen. die voor langeren tijd willen blu en. OPLICHTING. Door den controleur der gemeentelijk steunverleefiing i> aangifte gedaan, dat de gemeente opgelicht is door J. H uit de Zwanen burgstraat. Deze stond als werkloos ingeschreven, doch bij controle bleek dat hij werkzaam was bij de Reederij P. M.. Hier van had hij geen kennis gegeven en liet door een ander persoon frauduleus rijn kaart afstempelen, om hierdoor het steun geld te innen, wat hem ook gelukte. Ili-r- van is liet gevolg, dat de ondersteuning is ingetrokken eu proces-verbaal wegens op lichting tegen hem werd gemaakt. NED. HERV. KERK. Ds. Rutgors zal van 5—27 Juli afwezig zijn; voor dringende boodschappen, zijn wijk betreffende, vervoege men zich bij Ds. K.il'k- VOOR DE OUDE KERK. De extra-collecte, gehouden voor de Oude Kerk, heelt opgebracht 1 285.02V3. WEGWIJZER GEPLAATST Door de A.N.W.B. is Zaterdag wegwijzer No. 3437 geplaatst, aan den Rijksweg. Leiden— Alphen. bij de Bruggestraat, naar Leider- Hiermede is voldaan aan een reeds lang gekoesterd verlangen van velen in Leider dorp en Hoogmade. Nu de weg naar Iloogmade en Woubrugge zooveel verbeterd is, meende het bestuur de A.N.W.B. ook op dezen weg nog meer de aandacht te moeten vestigen. Ook was bet noodig dat op de Hooge Rijn dijk duidelijk te zien is dat er een zijstraat op den Rijksstraatweg uitkomt Er wordt daar zeer hard gereden en nu door den weg wijzer wordt men tot voorzichtig rijden aan gemaand, en zal dit zeker ongelukken voor komen. LISSE L. R. C. I—IJ. F. C. I 1—8. Het is even over zevenen als scheids rechter Arnoldus beginnen blaast. Als L. R. C. de toss wint stellen beide ploegen zioh op., L. R. C. met zon en wind in den rug. Er ontwikkelt zich direct een vinnige strijd met af en toe IJ. F. C iets in de meerderheid. Al spoedig maakte IJ. F. C haar eerste doelpunt en na een kwartier spelen volgde nummer 2. L. R. G had geen geluk, een goede doelverdediger, welke de paal en bovenlat nog al eens hielpen had den zij tegen; het spel was in deze periode vrijwel gelijk opgaande. Het eenige doel punt door hen gemaakt ontstond uit een corner van links genomen, welke door de rechtsbinnen keurig ingeschoten werd. Rust brak aan met 21. Na de thee hetzelfde spel, totdat er een klein incident zich voordeed tusschen de backs en de doelman, waardoor de laatste zich schijnbaar ontmoedigd gevoelde. Gelei delijk werd de stand opgevoerd tot 81 voor IJ. F. C, waarmede bet einde kwam, wel wat geflatteerd. 42 had'o. i. de ver houding beter weergegeven. Scheidsrechter Arnoldus leidde correct. L. R. C. ni—IJ. F. C. IL Even over vijven blaast scheidsrechter Pardon beginnen. Als L. R. C de toss wint stellen heide ploegen zidh op. L. R. C. met zon en wind in den rug. Een geanimeerde wedstrijd wordt er gespeeld, waarbij aan beide zijden de doelmannen productief werk te verrichten krijgen. Als er ongeveer een kwartier gespeeld is scoorde IJ.F.C haar eerste dtjglpunt; kort daarop was het L.R.C. c!at doelpuntte. Zoodat rust aanbrak met ge lijke stand. Na de thee even een offensief van IJ.F.C., maar sjxoedig werkte L.R.C zioh los en maakte een doelpunt. Na de aftrap een mooi afgezette aanval, welke even mooi gehouden werd. Het was echter uitstel van executie, want sr»oedig maakte IJ.F.C. gelijk. Gerui- men tijd ging het nu gelijk op, totdat IJ.F.C ten derde male scoorde. Waarmede het einde kwam van deze prettig gespeelde BLOEMPJES-VERKOOP De bloempjes verkoop voor Herwonnen Levenskracht heeft f 209.15 opgebracht. POSTSPAARBANK Aan het postkantoor werden bij de Rijks postspaarbank gedurende de maand Juni ingelegd f. 10307.04 en terugbetaald f 10307.59 Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6319. Haaster—van Wlnsen d. Ch. Lang. Paulowna Mej. H de Winter, vertrokken nat NOORDWIJK O -Zeeweg 80b. H üaKKer v Wassenaar n Voorstraat 52a. L. ICröger van den Haag. naar O. Zeeweg 34 H. Bartlema van A'dam naar VoorAraat 137. M. van der Helden \an Voorburg naai Lmma- weg M. P. den Hollander van Wassenaar naar Hoofdstraat 66b. j Linthout van Sas senheim. naar Voorstraat 45. J F Vogel en VERTROKKENKlVttriervan Gooweg leiden, Wasstraai 27. P. Nagtegaal, Hoofd 70 i Oegstgeest. Terweewe Nd. Boulevard" 2bo Pieké- naar Ned. O.-I. T Ln weg 16. naar Mook, R.-K. KweeUscfinol. M van stetjn—Wijsman, van Douzastr 13. Voorhout. Hoofdstraat 76 A J M Flo. fam. van Wllhelmnla*tr. 33 naar Vooi Boerhaavestraat 36. G W Wagenaar Nijmegen. an yo« Den Haag. Rüswükscheweg 99. en fam.. van IJmulderstr. 25 n« steurstraat L J Vogel-, straat 15 naar Wassenaar. St gesticht. trant 19. naar J Heemskerk r Lelden. Pas- Willebrordus- NOORDWIJK-BINNEN GESLAAGD Onze plaatsgenoot© mej. H. A J Dijkstra e.aagde te Leiden voor het examen nuttige handwerken. NOORDWIJK AAN ZEE WAARDEVOL PARELSNOER VERLOREN Een alhier als badgast vertoevende dame heeft het ongeluk gehad een waardevol parelsnoer te verliezen. De dame welke in het badhotel Huis ter Duin logeert, heeft een bedrag van ƒ200 beschikbaar gesteld als be looning voor den vinder. DUINBRAND Gister ontstond in eon perceel duingrond ten noordon van ons dorp, door tot nog toe onbekende oorzaak, brand, die zich nog al ernstig liet aanzien. De trealarmeerdc brand weer was met de motorepuit spoedig t*r plaatse, doch behoefde eren dienst te doen. daar de brand door het flinke optreden van de brandweer van het Staataboscbbeheer, bijgestaan door vrijwilligers, was gebhischt. De vermoed el i.'ke oorzaak zal zijn het weu- Aerpen vau een brandende sigaar, sigaret of lucifer. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer H. v. d. Boom slaagde voor het cand.ex. werktuigkundig ingenieur. (Zie vervolg pag. 6)

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3