MAANDAG 4 JULI 1932 EERSTE BLAD PAG. BUITENLAND NOG LOVEN EN BIEDEN TE LAUSANNE Ook Zaterdag en Zondag is de conferentie van Lausanne nog niet tot een resultaat ge komen. De eerste ontvverp-regeling der schuld- eischende Staten, die in niet-officieelen vorm aan de Duitsche delegatie was voorgelegd, is onuitvoerbaar en niet geschikt gebleken. De Engelsche en de Fransche delegaties zijn daarop bijeengekomen om een nieuw ontwerp uit te werken. Herriot is Zaterdagmorgen vroeg uit Pa rijs te Lausanne teruggekeerd. Hij begaf zich dadelijk naar Mac Donald. Het onderhoud tusschen de twee duurde zóó lang, dat de vergadering der vijf delegaties tot 's mid dags moest uitgesteld worden.. Toen werden ook de gedelegeerden van Italië, België en Japan uitgpnoodigd om over de definitieve ontwerp, dat men aan de Duitsche delegatie wilde voorleggen, mede te beraadslagen. Na langdurige besprekingen werd het nieuwe ontwerp vastgesteld. Daarin moet volgens geruchten, de Duit sche slotbctaling in het gemeenschappelijk fonds nog betrekkelijk hoog gehouden zijn, nl. 4.2 milliard mark. In het ontwerp zelf zou de z.g. veiligheids clausule in verband met de houding van de Ver. Staten zijn weggelaten, doch de bedoe ling zou zijn deze in een protocol of ander aanvullend stuk op te nemen. .De inhoud zou dan zijn, dat indien er overeenstem ming met Amerika betreffende de schulden kan worden bereikt, de laatste storting van Duitschland tot de helft zou worden vermin derd. Frankrijk en Engeland zouden het voorts eens geworden zijn gezamenlijk op te tre den. wanneer het er om gaat Amerika te verzoeken de oorlogsschulden te verminde ren of te schrappen. Deze overeenkomst zou ertoe hebben geleid, dat de veiligheidsclau sule op de omschreven wijze gecamou fleerd is. Nu tusschen Engeland en Frankrijk ovér- eenstemming is bereikt en de andere schuld eischende staten zich blijkbaar bij het ont werp hebben aangesloten, komt het er nog maar op aan of de Duitschers bereid zul len gevonden worden hun handteekening onder het plan te zetten. Dit nu blijkt nog niet bet geval te zijn. Reeds om negen uur Zondagmorgen heeft Rijkskanselier Van Papen, terstond met den minister van buitenlandsche zaken Von Neu- rath. zich naar Mac Donald begeven om bet voorstel te bespreken. Ook die Britsche mi nister van financiën Neville Chamberlain nam aan dit onderhoud deel. Nadat Mac Donald het voorstel had toege licht, werden de Duitsche bezwaren tegen het plan der vijf mogendheden uitvoerig besproken. De Duitschers konden zich voor al op grond van de volgende drie punten niet met het voorstel vereenigen: le. de hoogte van het gevraagde bedrag; 2e. de kwestie van de garanties, die in het voorgestelde systeem zoud enworden opge nomen om de uitgifte van tranches der ge- eisebte obligaties afhankelijk te maken van een bepaalden stand van de economischen en financieele situatie; 3e. de garantieclausule met betrekking tot Amerika's vorderingen od de vroegere geallieerden. In aansluiting aan deze bespreking zijn de vijf crediteur-mogendheden bijeengekomen om den stand van zaken verder, te be spreken. Zondagmiddag om 5 uur begaven de Rijkskanselier en minister von. Neurath, dit maal in gezelschap van den minister van Financiën Von Schwerin-Krosigk, zich we der naar Mac Donald om het Duitsche standpunt nog eens nader toe te lichten.. waarna de commissie der crediteur-staten opnieuw bijeenkwam voor een bespreking, welke in het begin van den avond nog voortduurde. De president van de Bank voor Internatio nale betalingen te Bazel, MacGarrah, düe Zatedagavond te Lausanne was aangeko men, heeft Zondag een onderhoud gehad met Mac Donald. De Britsche premier heeft na de besprekingen van Zondag te kennen ge geven, dat hij zijn oorspronkelijk op a.s. Dinsdag vastgesteld vertrek uit Lausanne voorloopig heeft uitgesteld. In verband hier mede verwacht men, dat de conferentie niet voor midden of einde van deze week zal worden beëindigd. Wij hebben hierboven slechts een resumé gegeven van het tot op hedenmorgen be schikbare nieuws uit Lausanne.. De conclusie uit deze berichten kan niet anders zijn dan dat er nauwelijks meer aan een gunstig resultaat van de conferentie ge twijfeld kan wordie®. Men is nog, als op de markt, aan het loven en bieden, maar nie mand der omstanders denkt nog in ernst aan de mogelijkheid, dat de koop zal af springen. De belangen van beide partijen zijn daarbij immers in even sterke mate be trokken. Voorts valt nog op. dat van Duitsche zijde 'de kwestie van de gelijkberechtiging, die aanvankelijk e©n belangrijke rol speelde, niet meer genoemd wordt. Vermoedelijk heeft Mac Donald de Duitschers ervan over tuigd, dat wanneer de schadeloosselling ver valt, daarmee de „schuldleugen" van het Verdrag van Versailles feitelijk eveneens ge- schrapt is, omdat de schadeloosstelling haai grond alleen vond in de bewering van Ver sailles, dat Duitschland den oorlog veroor zaakt had. Verder moet Mac Donald Von Papen c.s. tot de erkentenis gebracht hebben, dat de militaire gelijkstelling een kwestie is niet van de Herstelconferentie maar eene van de Ontwapeningsconferentie. Voor de conferentie van Lausanne heeft dit het voordeel van een belangrijke .ver eenvoudiging. t Amerikaansche aanmerkingen en goedkeuringen. Uit Washington wordt gemeld: De pogin gen van zekere delegaties in Lausanne, om de definitieve regeling van de herstelkwes- tio afhankelijk të stellen van de houding der Vereenigde Staten ten aanzien van die oorlogsschulden, worden in officieele krin gen alhier scherp gelaakt. Van regeeringszijde wordt verklaard, dat regeering en congres eensgezind van oordeel eijn, dat Europa eerst de herstelkwestie tot een einde moet brengen, vóór Amerika met zijn schuldenaars afzonderlijk over een nieu we regeling hunner verplichtingen in ge- dnchtenwisseling zal treden. Iedere poging om verband te leggen tus schen herstel- en oorlogsschulden zou een zeer ongunstigen indruk op de openbare meenning in Amprika maken. Een accoord waarin dit verband is opgenomen, zou door de regcerma niet als een definitieve rege ling der iiiTslelkwestie kunnen worden be schouwd Van de rnrrecte houding der Duitsche de legatie is hie,- met voldoening kennis ge nomen. Amerika's bereidwilligheid, om, na de a.s. Novemberverkiezingen do kwestie der oor logsschulden aan een nieuw onderzoek te DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE VOOR BESLISSENDE BESPRE KINGEN TE GENEVE? DE KLEINE MOGENDHEDEN DOEN EEN VOORSTEL De Ontwapeningsconfrentie zal Dinsdag 5 Juli a.s. bijeenkomen. De zitting zal voor de conferentie van buitengewone beteekenis zijn, aangezien heslist zal worden of de Hoofdcommissie der conferentie het plan Hoover reeds thans in behandeling zal ne men, dan wel of tot deze behandeling zal worden overgegaan in October a.s. bij de hervatting der algemeene conferentiewerk- zaamheden. Dezelfde krachten welke er de laatste da gen naar hebben gestreefd de zitting van het bureau der conferentie te verdagen, trachten ook thans weer stemming te ma ken om in ieder geval de openbare zitting ter behandeling van het plan Hoover dooi de Hoofdcommissie niet voor October te doen houden. In dit verband is het bezoek der vertegen woordigers van de kleine mogendheden (Scandinavische landen, Spanje, Tsjecho- Slowakije, Zwitserland, Nederland en België), Zaterdagavond aan Henderson en Drummond gebracht, van buitengewone be teekenis te achten. Bij deze gelegenheid werden, naar van welingelichte zijde wordt medegedeeld, vijf punten voorgesteld voor directe behande ling door de Hoofdcommissie: 1. Verbod van bombardementsvliegtuigen; 2. doorvoering van het principe der kwan titatieve vermindering van het luchtwapen; 3. Verbod voor militaire vliegtuigen bom men uit te strooien; 4. Verbod van luchtschepen boven een vast te stellen tonnage; 5. voorzorgsmaatregelen opdat civiele vlieg tuigen niet in militaire toestellen zullen kunnen worden veranderd. Van Engelsche zijde wordt beweerd dat in verband met het plan-Hoover te Genéve on derhandelingen zullen worden gevoerd door de vertegenwoordigers van de vijf groote maritieme mogendheden (Vereenigde Sta ten. Engeland, Japan. Frankrijk en Italië). De Spanjaard Madariaga neemt bij de stappen der kleine mogendheden steeds meer de leiding op zich. EX-KONING MANUEL OVERLEDEN EEN ONVERWACHT HEENGAAN Ex-koning Manuel II van Portugal, die Vrijdag nog de tenniswedstrijden op Wim bledon had bijgewoond in zijn villa Fullwell om 2 uur plotseling in zijn villa Fullwell Park te Twickenham (Middlesex) overleden. Aan een persvertegenwoordiger verklaarde de secretaris van den koning, dat deze zich steeds in een uitstekende gezondheid had mogen verheugen. Vrijdag deden zich symp tomen van een keelaandoening voor. De dok ter schreef onmiddellijk rust voor en alles werd in het werk gesteld om complicaties te voorkomen. Het was evenwel vergeefsch: om twee uur Zaterdagmiddag blies de ex-koning den laatsten adem uit Slechts zijn gemalm en zijn secretaris waren aan het sterfbed aanwezig. Manuel II is 42 jaar oud geworden. Hij be hoorde tot het huis Braganza-Saksen-Coburg dat sinds 1837 den Portugeeschen troon, be zette. Op 1 Februari 1908 werd koning Carlos en de troonopvolger Luiz Filippe op een rijtoer vermoord. De 19-jarige Manuel, die bij denzelfden aan slag licht werd gewond, beklom spoedig daar na den troon, doch werd reeds in het najaar van 1910 door een revolutie het land uitge dreven. Hij woonde sindsdien in Engeland, waar hij in 1913 huwde met een prinses uit het huis Hohenzollern-Sigmaringen. Hij vul de zijn overvloedigen vrijen tijd met het aan leggen van een kostbare Portugeesche boe kenverzameling. BRIANDS LAATSTE RUSTPLAATS BIJZETTING TE COCHEREL Herriot huldigt zijn voorbeeld Uit Parijs wordt gemeld: In stralend zomerweer is Zondag het stof felijk overschot van Aristid© Briand, dat voorloopig op een Parijsche begraafplaats was bijgezet, op het kleine kerkhof van Cocherel ter aarde besteld. Duizenden vrien den van den overleden staatsman waren aanwezig om de plechtigheid bij te wonen. De geheele regeering, vertegenwoordigers van Kamer en Senaat, het corps diplomati que, de Belgische minister Hymans, oud-mi nister Kellogg en vele afgevaardigden .van vereeoiigingen waren aanwezig. Na de indrukwekkende plechtigheid hield de premier Herriot een toespraak, waarin hij Briand huldigde als mensch en als staats man, wiens werk door de historie op juiste waarde zal worden gesohat Briand is de geestelijke leider geweest van alle vredes- streven en zijn arbeid heeft een universeel karakter gekregen door het pact-Kellogg- Briand. „Ik voor mij," aldus Herriot, „heb nooit de beteekenis van Briand's adviezen en van zijn voorbeeld duidelijker beseft dan bij de tegenwoordige onderhandelingen, die naar ik geloof zullen bijdrage tot den vrede in Europa en in de wereld." De laatste rustplaats van den grooten staatsman is zeer eenvoudig. Zij zal worden gedekt door een groot rotsblok, afkomstig uit zijn geboortestreek Bretagne; er zullen slechts de woorden „Aristide Briand" in ge beiteld worden. FOCH EN BELGIË. Te Spa is Zondag een standbeeld voor maarschalk Foch onthuld. DE OUD STRIJDERS TE WASHINGTON. De leider van de te Washington verza melde oud-strijders. Walter Waters, is voor nemens op heden een demonstratie van 12 000 oud-strijders te organiseeren van het Ivapitool naar het Witte Huis, om opnieuw aan te dringen op uitbetaling van het aan de oud-strijders verschuldigde bedrag. FANATISME TE BOMBAY. Te Bombay kwamen de laatste dagen weer ernstige relletjes voor, waarbij"het gaat tus schen Hindoes en Mohammedanen. De poli tie moet telkens ingrijpen. Bij een botsing op Zaterdag moest de politie op de fanatieke menigte schieten, waarbij acht dooden en 70 gewonden vielen. onderwerpen, wordt tenslotte informeel in het vooruitzicht gesteld niet een verwijzing naar de partijprograms, die geen van beide een nieuwe regeling te dien aanzien hebben 'tgesloten. Voorwaard© blijft echter defini tieve oplossing van het herstelvraagstuk. ROOSEVELT CANDIDAAT ZIJN PROGRAMREDE Franklin B. Roosevelt, de gouverneur van den staat New York, is door de democrati sche partij-conventie te Chicago tot demo cratisch candidaat voor het presidentschap benoemd. Nadat, zooals reeds gemeld, de drie eerste stemmingen geen resultaat hadden opgele verd, werden bij de vierde en laatste stem-: ming van de 1148 stemmen er 945 uitgebracht op Roosevelt. Op Al Smith, den democrati- schen candidaat in 1918, werden 190 stem men uitgebracht, hoofdzakelijk door verte genwoordigers uit de Oostelijke Staten. Als democratisch candidaat voor het vice- presidentschap is de speaker van het huis van afgevaardigden, Garner, benoemd. Roosevelt is per vliegtuig uit New York naar de democratische conventie gekomen, waar hem een ontvangst werd bereid, die de geestdriftigste en luidruchtigste was, men tot dusver op dit gebied heeft meege maakt. Op het congres verklaarde hij, onder verdoovend gejuich, de candidatuur voor het presidentschap te aanvaarden. Hij hield een opwindende rede,waarin hij o.a. zeide: „Onze partij moet er een zijn van liberale opvattin gen, en zij moet een breeden internationalen blik hebben; dan zal zij het grootste welzijn kunnen brengen aan zooveel mogelijk onzer burgers." Roosevelt zeide het partijprogram voor 100 procent te aanvaarden. „Van heden af, zoo betoogde hij, is het achttiende amen dement ten doode opgeschreven," Roosevelt noemde het door de republikeinen ingevoer de douanetarief een onneembare prikkel draadversperring, die provoceerend werkt en de andere naties tot represailles noopt. Ik stel voor, zoo zeide hij, hen uit te noó- digen het verleden te vergeten en zich met ons als vrienden aan een tafel te zetten, ten einde gezamenlijk plannen uit te werken voor het herstel van den wereldhandel. Wij merken hierbij op, dat de kansen van de democraten bij de aanstaande Presidents verkiezingen gunstig heeten te staan. De slechte economische omstandigheden zullen ook in Amerika wel werken ten ongunste van het huidig bewind. Zooals bekend, was Woodrow Wilson de laatste democratische president. DE NAZI'S EN HET KABINET- VON PAPEN „WIJ TOLEREEREN VON PAPEN NIET" Een brief die wat anders zegt. Op den gouwdag voor München-Ober- bayern van de N.S.DA.P. heeft de gouw leider, de Landdags-afgevaardigde Adolf Wagner, gezegd, dat men den nationaal-so- cialisten al het mogelijke zal trachten aan te wrijven, men zal trachten hen verant woordelijk te stellen voor de politiek en de noodverordeningen der regeering von Papen. Misschien zelfs voor wat te Lausanne als resultaat zal worden bereikt! De N.S.D.A.P. kan deze aanvallen van de hand wijzen door de duidelijke vaststelling. „Wij tolereeren de regeering Von Papan niet, want men heeft ons niet gevraagd. Wij binden ons niet aan deze regeering, wij ge ven haar geen volmachten, want wij hebben niets met haar te maken. Wij zien alleen, dat zij ons het recht teruggeeft, dat men oos vroeger ontnomen heeft". Verder richtte Wagner zich tegen de hou ding van de Beiersche regeering tegenover de N.S.D A.P. Tntussahen publiceert de democnatt'edhe president een brief van een zekeren Herr Gleichne, een van de oprichters vam „Herrenkilub", waaruit duidelijk blijkt, dat het kabinet von Papen zijn ontstaan dankt aan een tusschen generaal Sohleioher Adolf H'itll'ör gesloten overeenkomst. Het nieuwe kabinet, zoo heet liet zelfs ver der, is geen overgamgekabinet, integendeel hot zal in zijn tegenwoordige samenstelling door den nieuwen rijksdag worden beves- 'tiigd, in ieder geval dooi' de sterkste partij in het nieuwe parlement. Met betrekking tot den val van het kabi net-B riiniiing wordt dan nog in het schrijven van Gleichne gezegd, dat ook het kabinet- Brüning indertijd op initiatief van Schlei cher gevoimd werd en met zijn onmiddel lijke medewerking. Schleicher kon echter zijn controle over het kabinet niet handhaven en verloor zijn invloed op Bründng, tegen wien hij wat ken- it betreft niet opgewassen was. Toen Brüning nu, zoo gaat het schrijven voort, zijn „misstap" beging, door het advies, om voor de nationalisten den weg voor een instemming met de herkiezing van Hinden burg vrij te maken, niet op te volgen, wae zijn afzetting, niet 6ledhts zijn aftreden, nog maar een kwestie van tijd Niettemin hebben de hoogere instanties Brüning in een nieuw kabinet 6teeds als minister van buitenlandsche zaken gewild. Brüning echter weigerde de portefeuille van buitenlandsche zaken te behouden. SPOORWEGRAMP Negen dooden, 30 gewonden. Op het traject Beneschau-Unter Kralowïtz (in Zuid-Bohemen) zijn Zaterdagavond, tij dens een hevig onweer, dat het uitzicht op de seinen.belemmerde, twee personentreinen met elkander in botsing gekomen. Daarbij werden 9 personen gedood en 30 gewond, o.w 15 ernstig. De brandweercorpsen uit de omliggende plaatsen hebben de jammerende en om hulp roepende gewonden slechts met groote moeite uit de vernielde coupé's kunnen ber gen. Hertzog als scheidsrechter? Omtrent het Engelsch-Iersche conflict valt nog te melden, dat de Iersche regeering Zon dagnacht een nota heeft gezonden aan de Engelsche regeering. De inhoud van deze nota wordt streng geheim gehouden. Reuter verneemt echter, dat deze nota in een verzoenenden toon is gesteld en dat zij den weg open laat voor verdere onderhan delingen. Ten aanzien van het voorstel der Engelsche regeering om de scheidsrechter lijke commissie alleen uit Engelschen te doen samenstellen, stelt De Valera voor om den Zuid Afrikaanschen premier-generaal Hertzog als voorzitter van de scheidsrechter lijke commissie te benoemen en als leden twee Engelschen en twee Ieren aan te wij- ïn. Verder wordt nog gemeld, dat Ierland be sloten heeft om in geval Engeland zijn toe vlucht neemt tot een tarievenstrijd, krachtige tegenmaatregelen tc nemen. ECONOMISCHE PROBLEMEN WAT GEBEURT ER IN DUITSCHLAND? ,,DE SITUATIE MOET BIJZONDER CRITIEK ZIJN" Er worden daden geëischt In deze nerveuze tijden moet men alles, wat men hoort, ernstig onder de loupe ne men en van de noodige sensatie ontdoen. Doch aan den anderen kant mag men geen enkel feit, geen enkel bericht verwaarloozen omdat groote gebeurtenissen zich door kleine feiten aankondigen. Wij hebben ver schillende personen gesproken, die nét in Duitschland geweest zijn, aldaar met men- schen van gedachten gewisseld hebben en met versche indrukken naar huis zijn te ruggegaan. Hetgeen wij van hen hoorden, hebben wij met uitlatingen in Lausanne en Genève in verband gebracht en toen hebben wij verschillende kwesties aan elkander kunnen hechten, zoodat wij voor ons één heel gevormd hebben, waaraan wij onze opinie hebben kunnen toetsen. Het is kwestie van deduceeren en combineeren. men kan in vele gevallen ongelijk hebben, maar in anderen daarentegen den spijker op dein kop slaan. Wij zijn, tijdens de Lausanne-conferentie, steeds verwonderd geweest, dat men in het midden van een vergaderings-wek dichter bij elkander scheen te komen dan het ge val was, wanneer de gedelegeerden van hun week-end, in eigen land doorgebracht, terugkwamen. Het contact in Lausanne zélf bracht de partijen tot elkander; het overleg buiten Lausanne bracht opnieuw de verwij dering. Dit was zoowel het geval met Von Papen als met Herriot. In Frankrijk begint men de politiek van den premier tegen te werken; men vindt deze te weinig nationaal getint, terwijl de groep van Blum daaren tegen nóg grooter faciliteiten eischt Toch helt men in Frankrijk meer naar de natio nalistische richting over; wanneer een Her riot, na een heftige paar dagen, in Lausan ne terugkwam, moest hij, terwille van zijn positie in eigen land, gedeeltelijk afbreken, wat in Lausanne zoo moeizaam was opge bouwd. Met Von Papen was het ten slotte hetzelfde laken een pak. „De Von Papen van het begin der conferentie is niet de zelfde als de man van het heden" werd er gezegd en dit is juist Want de situatie Duitschland moet bijzonder critiek zijn! Elk moment verwacht men de ontketening van den burgeroorlog; de talrijke moorden en vechtpartijen, die er nu elk moment plaats vinden, beteekenen niets wanneer eenmaal hartstochten flink zijn opgelaaid en men verhoudingen begint te vergeten. Daar voor vreest men, zooals wij zeiden, elk oogenblik. Er heerscht een uiterst nerveuze stemming en Von Papen weet dat. Elke concessie, die hij in Lausanne zou doen kan het sein worden van den bloedigen strijd. Hij deinst daarvoor terug; hij heeft dan ook voet bij stuk moeten houden geen herstelbetalingen meer kunnen toestaan en ook geen eindbe- talingen meer kunnen accepteeren. Hij maakt den indruk van koppigheid, doch dit is het niet. Hij kan niet anders, ook al zou hij willen. De banken worden in Berlijn be stormd en men tracht er weg te halen, wat ingevolge de noodverordeningen is toege staan. Men weet niet, waar men de waar dén moet bergen; men begraaft ze, men zoekt er de meest eigenaardige schuilplaat sen voor. Men vreest moratoriamen is bang voor confiscatie, onteigening en beroo- ving, zoodra de tweedracht is uitgebarsten. De jongeren, die buiten het productiepro ces zijn gesloten, gevolg van de moordende crisis, eischen verandering, op welke wijze dan ook te bereiken. Gaat het langs den eenen weg niet, welnu, dan zal men het langs den anderen probeeren. Zij nemen geen genoegen meer met de verdragen van Versailles, die Duitschland knechten; willen gelijkberechtigdheid, zij willen hun krachten in alle richtingen ontplooien en zullen niet rusten, alvorens het keurslijf, waarin Duitschland door zijn vroegere vij anden en voornamelijk Frankrijk is ge stoken, is verbroken. Ook dit weet Von Papen. Hij weet, dat de jongere garde elk woord dat in Lausanne wordt gesproken minitieus uitpluist; dat niet meer zal worden geaccepteerd, wat aan Frankrijk zou worden verleend als gunst voor het laten vallen der herstelbetalingen. Om deze toestand goed te kunnen begrij pen en niet te licht te schatten, dient men de geschiedenis te raadplegen; dient men na te gaan, hoe elke revolutie ontstaan is en dient men te -ealiseeren dat 6teeds groo tte gebeurtenissen plaats gevonden hebben, nadat tal van teekenen gege- en zijn bewust of onbewust, die wezen op hetgeen broeide. Dit is het CURTIS SCHULDIG BEVONDEN De tegenden scheepsbouwer Curtis, optrad als bemiddelaar in de Lindbergh- affaire, ingediende beschuldiging, dat hij het gerechtelijk onderzoek door 'n valsche berichtgeving heeft bemoeilijkt, is door rechtbank vastgesteld. De jury, welke vier uur lang beraadslaagde beval Curtis, toen zij haar uitspraak be kend maakte, aan de clementie van de rechtbank. HET DUITSCH-NATIONALE VERKIEZINGS PROGRAM Het Duitsch-nationale verkiezingsprogram noemt als doel der Rksdagverkiezingen van 1931: de Definitieve uitschakeling van „het systeem" dat met Brüning begon, een krach tige nationale meerderheid met een invloed rijke D. N. volkspartij daarin, een krach tige middenstand als bescherming tegen de heerschappij der vakvereenigingen, onder drukking van de godloozenbeweging en be scherming van de Kerken, die dan echter ook voor den national en staat moeten opko men en herstel van de erfelijke monarchie. DE VORWMRTS VERBODEN Voor vijf dagen De hoofdcommissaris van politie heeft op grond van de noodverordening tegen politie ke excessen het verschijnen van de Vorwarts in 4 tot en met 8 Juli verboden. Eerst heden zal het rijksgerecht over de Köln. Volksztg. beslissen. DE ZEPPELIN IN ENGELAND Zaterdagavond 6 uur is de „Graf Zeppe lin" te Hannworth op het vliegterrein ge land. Twee honderdvijftig padvinders onder lei ding van den vroegeren commandant van het luchtschip R 101 waren bij de landing behulpzaam. Het luchtschip heeft van de kust af den loop van de The.-ms gevolgd. Boven Londen bracht de „Zepp" een bezoek aan den auto renbaan van Brookland, waar de Hertog van York en diens gemalin zich bevonden. Het luchtschip wierp aan een parachute een pakket rozen voor den Hertog en de Hertogin uit. geval geweest vóór de Fransche revolutie, het geschiedde alvorens het Tsarendom ten val werd gebracht En nu zijn die teekenen in Duitschland aanwezig; zij worden duide lijk gegeven, men kraait het van de daken af en toch zijn er nog zoovelen, die ze niet verstaan. Men spreekt nog over betaling van parti culiere schulden, men confereert er nog over, men sjachert nog over de rente en men noemt het een roof zonder weerga, wanneer Duitschland ook die schulden zou schrap pen. Zeker, in normale tijden zou het roof zijn, waarover algemeen afschuw zou die nen te worden uitgesproken, maar laten wij toch nimmer vergeten, dat Duitsch land staat aan den vooravond van een enor- men chaos; dat een geknot volk, eenmaal losgebarsten, niet meer denkt aan betalingen, niet meer spreekt over recht en billijkheid, nadat men dat volk jarenlang geknecht heeft. Hebben onze geuzen geaarzeld, toen zij zich onder Willem van Oranje schaarden? Heb ben de Franschen het gedaan toen de kreet „vrijheid, gelijkheid en broederschap" alom werd aangeheven? hebben de Russen één moment gedacht aan hun verplichtingen, verplichtingen van een regiem dat zij haat ten, toen hun de kans geboden werd, zich van het harde juk te bevrijden. Men begrijpe ons goedwij verdedigen niets, wij hul digen die principes nietwij willen alleen wijzen op de explosie, die staat te barsten en waarbij men niet meer denkt om de eerbie diging van andermans rechten, nu die andere rechten zoo diep in eigen vleesch knellen. Officieren mogen niet meer met buiten- landsch verlof; Beieren heeft den strijd in geluid teneinde zich los te maken van het oude Duitschland van 1870, teneinde niet te worden geknecht door een regiem, dat niet in het Beiersche volkskarakter wortelt. Laten wij zin hebben voor de werkelijk heid! Laten wij beseffen, dat Duitschland op het moment een heksenketel is, waarbij men niet met rustige leuzen moet komen van „laten wij praten, hoe w'j jelui schulden kunnen regelenbetaalt ons 8 pet. rente in stede van 10 petmaak ons nog een paar milliard mark over als eind-liquidatie van de herstelbetalingenbeperk je in je bewapeningen". Die kruidenierspolitiek, in deze tijden vol emotie, prikkelt het verzet, doet het moment dichter hij komen, waarbij Europa vuur en vlam zal zijn. Alles, wat er nu gedaan wordt, is kort zichtigheid. Er worden daden geëischt wij moeten om Europa te redden, afstand doen van oude rechten, die niet als rechten maar als onrechten gevoeld worden. Wij staan op den scheidingsweg een nieuw Europa moet geboren worden! Weerbericht. LICHAMELIJKE OEFENING ATHLETIEK CROSS COUNTRY TE HUIZUM Zaterdag j.l. werd te Huizum (Fr.) over een afstand van 3 K.M. een Cross-Country gehouden, georganiseerd door de Chr. Gymn. en Athl. Ver. „Vlugheid en Kracht". Voor deze veldloop hadden zich 18 deelne mers opgegeven, waarvan 13 aan de start verschenen. okslag 6 uur werd aan de Wargaster- weg te Goutum gestart, om dan rechtuit over slooten, hekken en gemaakte hinder nissen te trachten Leeuwarden te bereiken. Om 6 uur 8 min. en 48 1/20 sec. had de heer W. Vellinga van V. en K alhier finish bereikt, waarbij hij voor de tweede maal de wisselbeker heeft gewonnen. Vervolgens kwamen respectievelijk bin nen de loopers W. Gunnink, „Sparta" Mep- pel, met 8 min. 50 6/10 sec.; P. Feenstra, V. en K., Huizum, met 8 min. 52 8/10 sec.; J. Faber, V. en K., Huizum, met 8 min. 57 6/10 sec. Na afloop had de prijsuitdeeling plaats in lunchroom „De Schrans". Van de 13 loopers waren er 4 uit Lemmer, 1 uit Meppel, 1 van „Kracht en Vriend schap' Leeuwarden, en 7 .van „Vlugheid en Kracht" alhier. Het schitterende weer deed velen de straatweg uitwandelen om het schouwspel van over en in een sloot springen gade te slaan. VOETBAL R.C.V.B. Beker-wedstrijden Steeds HoogerH.B.S. 2—1 Pro Patria IIUnicum II 11 DE C.N.VH.-COMPETITIE Gespeelde wedstrijden: Utrecht: Klasse I: Doto I—S.G.E. 2-2 Amsterdam: D.V.V. I—Presto I 7—3 Z.C.F.C I—A.T.L. I 5-0 Vriendschappelijk: Utrecht D.O.T.O II—V.O.S. 5-5 M.B.V.—D.E. 4—3 Rotterdam: Kinderhuis—Haagsch Weezen- elftal II 1—1 Geref. Burgerweeshuis Haagsch Weezenelftal I 03 stand te Berlijn 768.4. Laagste stand te Westmanör 747.6. Stand vanmorgen halftwaalf 764.4. WEERVERW ACHTING (Medeged door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige wind uit O. richting, helder tot bewolkt, warm weer, kans op on weer in het Z.W. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 22.6 C. 5 JULI VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomertijd: Van 's avonds 9.51 u. tot 's morgens 4.18 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walshnt 3.81 3.43 Basel 2.03 1.44 Haningen 2.64 2.07 Rheinweiler -0.42 -0.28 Kehl 4.68 3.50 Masaa 5.78 5.17 Wiedesheim 1.99 1.32 Mannheim 4.52 4.13 Lobr 1.48 1.46 Mainz 1.67 1.50 Bingen i 2.58 2.45 Heden Vorig Caup t 2.93 2.80 Ems 1.13 1.12 Coblenz 2.69 2.67 Trier 0.41 0.45 Keulen 2.53 2.56 Ruhrort 1.19 1.23 Wesel 0.97 1.03 Emmerik 2.24 2.28 Dusseidorr 1.96 2.01 Maastricht 2.07 1.95 Venlo 4 4 10.70 10.10 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude A Delfzijl 0.08 Terschelling 0.37 Harlingen 10.17 Helder le 4.59 Idem 2e 17.07 IJmnlden 4 3.53 H.V.Holland 3.10 Scheveningen 3.20 20.36 16.21 15.42 15.52 Rotterdam 5.16 17.24 5 Juli .msterdamsche töd) 12.20 Hellevoetsl.3.53 16.20 22.02 Willemstad a 5.30 17.50 22.37 Bronwersh. 3.05 15.32 Zierikzee 4 4 3.47 16.04 Wemeldinge 4.06 16.27 Vlissingen 2.14 14.28 Ternenzen 2.45 15X2 Hansweert 3.34 15.48 DE C.K.B.-COMPETITIE Uitslagen van Zaterdag: Zuid-Holland (Noord): Klasse IIA; Excelsior IPernix II N.I.O. I—V.E.S. II Klasse UIA: D.E.S. IIIU.L.O. I 2—5 D.E.S. IV—N.I.O. II Zuid-Holland (Zuid) Klasse Hollandia IRapiditas I Snel I—O.D.I. I Klasse IIA; Thor IHollandia II Oranje \Vit IIBlauw Wit Klasse IIB: Rapiditas IIHollandia III Maassluis I—D.I.O. I Klasse IIIA: Top IISnel II D.I.O. II—Quick II Zwaluwen—O.D.I. III Vriendschappelijk: Dordrecht: Oranje Wit IQuick I 60 d. d. 4-2 S—3 FEDERATIE VAN ROTTERDAMSCHE C.J.M.V. Programma voor deze week Aid. I: Zaterdag 9 Juli T.T.B. I Zwaluwen I Z.W. I—V.V.O. I Afd. H: Zaterdag 9 Juli V.V.O. II-Z.W. II Eendracht II—Zwaluwen II DJ.O. ICorintia Afd. UI: Woensdag 6 Juli S.C. I T.T.B. II O.D.K. II—S.R.W. I Afd. IV; Zaterdag 9 Juli Zwaluwen IIIEendracht IV Afd. V: Vrijdag 8 Juli S.R.N. II—S.CL II Zaterdag 9 Juli Eendracht V—D.I.O. II S.RAV. III—Eendracht VI KAPITEIN KLAKKEBOS GAAT NAAR AMERIKA 41. Ach, daar had je 't al! Een heel stuk aarde schoot opeens los, en kapitein Klak- kebos tuimelde naar omlaag. En, wat het ergste was, de beer, die juist op hem toe was gesprongen, ging ook mee omlaag. De kapitein maakte de verschrikkelijkste oogen blikken van zijn heele leven mee, en hij dacht niet anders, of het volgend oogen blik zou hij zijn schedel voelen kraken. Maar wat was dat? Het touw was blijk baar in een struik vastgeraakt, en boml daar hing hij. 42. 't Was maar net bijtijds, want hij was geen drie meter meer van den grond ver-' wijderd. De beer scheen wel tegen een stootje te kunnen; na als een bal over den grond gerold te zijn, was hij nog zoo frisch ais een hoentje en begon dadelijk aanvallen te doen op kapitein Klakkebos' zitvlak, waar hij nog juist bij kon. „Help! Help!" schreeuwde de kapitein, 7.00 hard hij kon. En gelukkig! De drie daarboven hoor den het! Wordt Woensdag vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2