$Lieuw £riksrljr (üourant TOENEMENDE VERDEELDHEID N.V, HOUTHANDEL V.H.J VAN SGHIJNDEL CO Vreest seen examen ABONNEMENT; Per kwartaal in Leiden en in plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 -f- portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending »4-50 Bij dagelijksche zending ,5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/% cent Zondagshlod niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3699 ZATERDAG 2 JULI 1932 ADVZBTENTIEN Van 1 tot 5 regelsLlT^ï Elke regel meerm 0.22'* Ir.gez. Nlpdeileelingen van 1—5 regels m 2^0 Elke regel meera 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Oil nummer bestaat uit DRIE bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad EERSTE BLAD. Storm op til in de R.K. Staatspartij? Wij hebben het betreurd en blijven het betreuren, dat de S. D. A. P. in ons land telkens afschilfert ten voordeele van de communistische en revolutio naire groepen of zich in haar propa ganda, zij het noodgedwongen, richt I naar deze extremisten. Nog pas bleek dat in een hoofdartikel, waarin gezegd werd, dat de grofheid der burgerlijke I partijen geen grenzen kent in haar haat tegen de arbeidersklasse; en waarin verder op dreigende toon werd ver klaard het schijnt wel of de bourgeoisie I naar burgeroorlog dry ft; nu goed, als ge dat wilt, zult ge hem hebben. Men vergeet daarbij wel, dat men vroeger aan de arbeiders geleerd heeft: We hebben lang genoeg bemind, laat ons nu eindelijk haten; en dat haat, naar het woord der Schrift, krakeelen verweid; maar de roode pers heeft deze opruiende en beleedigende scheldartike- len noodig terwille van de propaganda en om nog bij elkaar te houden, wat mogelijk is. Want, zelfs oppervlakkige lezing van haar bladen bewijst, dat er van eenheid er. eendracht al heel weinig te bespeu ren is. De eene strubbeling volgt op de andere, en ook tegenover elkaar ge bruikt men de woorden, welke oor spronkelijk alleen voor de tegenstanders bestemd waren. Men verwijt elkaar laster en vindt, dat men in lange jaren l van strijd nooit infamer geciteerd is, dan thans uit eigen party. Noch principieel, noch gezien de „schunnige" methode, waarop de S. D. A. P. al meer de strijd tegen anderen I voert, kan er by ons eenige sympathie zyn, waarom we het zouden betreuren, dat deze party zooveel innerlijke strub- oelingen heeft. Toch is er bij ons geen Schaden freude over de verdeeldheid in de S. D. A. P. en over de afbrokkeling ten voor deele van extreme groepen. Om de een- VDudige.reden, dat hiermee het gevaar v?or burgeroorlog, het vreeselijkste wat ein volk treffen kan, vergroot wordt. VTant, zoolang de S. D. A. P. zich zelf ia wil ze geen revolutie of chaos; doch zcodra de massa zich laat gelden, spreekt en doet men dwaasheden. Wanneer we dus, uit zuiver nationaal en algemeen menschelyk standpunt ge zien, de ontbindende factoren in de S. D. A. P. betreurendan spreekt het van zeil, dat we nog ongeruster zyn, indien het in de Roomsch-Kath. Staatsparty gaat kraken en scheuren; zelfs al is de scheur nog niet tot de oppervlakte ge komen en blijft het by een ondergrond- j sche verschuiving en ondermijning van krackt. Reeds daarom, wijl de R.-K. Staats partij bijkans een derde der bevolking vertegenwoordigt, en dus nog sterker is dan de S. D. A. P., welke het met een kvart moet doen. Dit argument echter telt nauwlyks mee, vergeleken bij het groote feit, dat we in de Roomsch-Katholieken onze vrienden begroeten, die op hün wijze, maar toch naast ons, strijden tegen het ongeloef op 't terrein van 't staatkun dig leven en daarom tegen de revolutie. O, ah het er op aan komt, dan stellen zich niet alleen Christeliik-historischen, anti-revolutionairen en Roomsch-Katho lieken tegen de revolutie men denke slechts san 1918 maar liberalen van alle gading en vrijzinnig-democraten ook. En daarom is een anti-revolutio nair bloj, gevormd door de partyen, welke geen revolutie willen, zeer goed denkbaar. De bizondere vrijwillige land storm is er een symptoom van. Maar er is. een hemelsbreed verschil tusschen de samenwerking van ortho dox-protestanten en roomsch-katholie- ken op priicipieele basis en het tijdelijk samengaar. van alle groepen, die voor recht en crde zijn. Want in 't laatste geval spreekt de godsdienstig-princi- pieele factor niet mee, in 't eerste ge val wel. En, om nu terug te keeren tot ons uitgangspuit, wanneer dus in de R.-K. Staatspartij sprake is van het hyschen van het sein Storm op til? zij het ook nog met eer vraagteeken, dan heeft dat onze warme en levendige belangstelling. Niet, om «r ons hinderlijk mee te be moeien of ongevraagde en waarschijn lijk ondeskundige adviezen te geven, doch omdat liet alleen het landsbelang, maar ook en veel meer, omdat de hand having der Christelijke grondslagen van ons volksleven er mee gemoeid is. Ter afsnijding van misverstand moet hier direct aan toegevoegd worden, dat wy hier geen revolutionaire afwijking vreezen (hoewel het onbewust wel in die richting zou kunnen gaan), doch we doelen louter op het gevaar, dat gods dienstige waarden en goederen, welke ons en Rome gelijkelijk dierbaar zijn, in 't gedrang zouden kunnen komen. Dreigt dit alles dan? Wie dagelijks kennis neemt van ver schillende persuitingen in de roomsch- kath. bladen heeft het antwoord op die vraag reeds lang gegeven en hy ont kent het dreigend gevaar niet. Hy denkt daarbij niet aan de R.-K. Volkspartij; een groepje van roomsche dessidenten, die in afscheiding heil zochten en thans, evenals de Christen democraten (hun protestantsche fami lie) onderdak hebben gevonden in het zonderlinge weekblad „Oorlog of Vre de", dat reeds kartelvorming van alle democraten op 't program had staan. Deze losgeweekte groepjes blijven thans buiten beschouwing. Het gaat ten slotte met hun leden, zooals het met enthousiaste voortrekkers van dit ge slacht der critiekzuchtigen is gegaan: ze zoeken de rust der vergetelheid, loo- pen met pak en zak naar de S. D. A. P. over of keeren terug in de verlaten gelederen. We denken aan anderen. Want aan die anderen wijdde de Maasbode een geheel artikel met het afschrift: Storm op til? Het blad volgt, voorzoover zulks mogelijk is, sinds eenige tijd de verborgen gangen eener nieuwe politieke beweging, „welke ten doel heeft een soort omwenteling in de R.K. Staatspartij te effectueeren. Met de huidige stand van zaken niet tevre den, leggen deze geloofsgenooten, die zich met den schoonen na^m van „Christelijke Stormtroepen" tooien, het er blijkbaar op aan, een duchtige op ruiming te houden onder de leden der Katholieke Kamerfractie, in welke zy alle vertrouwen moeten hebben ver loren, om hen dan zooveel in hun ver mogen is te vervangen door afgevaar digden, die beter de teekenen des tijds verstaan en die met namein het licht van „Quadragesimo anno" voor een reconstructie der huidige maat schappij op de bres willen staan." Natuurlijk blijft de party vrij in de samenstelling der kandidatenlijsten, maar het werken in het geheim is uiterst gevaarlijk, en „Wie voor deze beweging, welke blijkbaar reeds door heel ons land haar aanhangers telt, verantwoordelijk is, mocht tot heden nog niet blijken." Dit is een zeer groote grief en ze is rechtvaardig. Met eerlijke, openhartige critiek kan men heel ver gaan zonder het beginsel te schaden; maar onder- grondsche actie veroordeelt zich zelf. Die kan nooit door den beugel, tenzij men verraad wil plegen. Moet dat dan verondersteld worden? Worden er cellen, misschien wel com munistische cellen gebouwd in de R.K. Staatsparty De R.K. Kerk is in zekeren zin ook volkskerk. En dat is haar kracht en zwakheid tevens. Zy houdt haar volge lingen vry lang en vrij goed by elkaar; al is in dat opzicht ook wel eens over dreven doch er is ook een breede zoom van hen, die als roomsch-katholiek te boek staan, maar „niets meer aan gods dienst doen". Die vallen af en velen van hen heb ben zich by de S. D. A. P. gevoegd. Zouden ze nu blijven? De Maasbode veronderstelt, dat de afzwervende „ge loofsgenooten" de beste bedoelingen hebben en heeft dus niet de „verraders" op het oog. Trouwens wy kunnen ook niet gelooven, dat zulke cellen binnen 't partijverband wel tot ontwikkeling zou den kunnen komen. Ze worden te gauw uitgestooten. Daarom moet o. i. gedacht worden aan hen, die de kerk oprecht getrouw blijven, doch van meening zijn. dat hiermee een ver doorbuigen naai de roode lijn kan samengaan. Vandaar de symptomen in een deel der roomsche pers, waaruit blijkt, dat men te pas en te onpas democratische geluiden laat hooreneen toon'aanslaat, welke de roode pers niet zou misstaan, doch welke niet in overeenstemming is met de houding van roomsch-kath. Kamerleden, die geacht kunnen worden tot deze groep te behooren. Doelt daarop de Maasbode? Dan zyn we het met dit blad eens, dat een waar schuwing niet overbodig is. Men late aan anderen over om onrust te zaaien en haat te kweeken; de Christelijke partijen in ons land hebben iets beters te doen. BINNENLAND. UITVOERING TARWEWET DE ZUID HOLLANDSCHE ORGANISATIE. Naar wij vernemen, is benoemd tot voor zitter van de Gewestelijke Tarft e-organisatie voor Zuid-Holland de heer J. Bi e mond P.zn. te Bleiswijk en tot vice-voorziiter d9 heer C. D e k k e r te Barendrecht Tot plaats vervangend bestuurslid, van de Centrale Tarwe-organisatie is eveneens benoemd de heer J. Biemond Pzn. NED. BOND VAN DE MARGARINE HANDEL UITVOERING DER CRISIS-ZUIVELWET. De Ned. Bond van den- Margarinel.an.iel heeft in Den Haag een zeer druk bezochte vergadering gehouden, ter bespreking van de uitvoering der Crisis-Zuivehvet De heer H. C. Brinkers behandeld? aan de hand van de Memorie van Toelich ting en de Memorie van Antwoord, het Ko ninklijk besluit zooals dit thans met ba trekking tot den verkoop van margarine is afgekondigd, speciaal de voorschriften om trent de verpakking van de margarine. Alleen door de grootst mogelijke saam hoorigheid, aldus Spr-, kunnen misstanden in 3e toekomst verdwijnen. Dit geldt naar spr.'s meening evengoed voor de fabrikan ten, die ook door samenwerking moeten trachten den concurrentiegeest te dooden en zoodoende'een behoorlijke winst te waar borgen Spr. drong eveneens aan op een goede overeenstemming met de Crisis Zuivel Cen trale, opdat dit lichaam de overtuiging mo ge krijgen, dat er met de margarine-hande laren samen te werken is. EIGENAARDIG RAADSBESLUIT De moeilijkheden die de gemeente Em- men heeft met de financiering der onder wijsuitgaven hebben tot een eigenaardig raadsbesluit geleid. Dat besluit houdt in, dat de gemeente van het bestuur der ver- eeniging voor stichting en instandhouding van Chr. U.L.O-scholen f 10.000 leent, welk geld op geen andere wijze mag worden be steed dan voor uitbetaling aan hetzelfde schoolbestuur, ter dekking van de koslon van een nieuw schoollokaal. Op grond der L.O.-wet moest de gemeente die kosten ver goeden, maar als gesaneerde gemeente kan Emmen niet dan via het Rijk over gelden beschikken en de minister van financiën is tegenwoordig, gelijk bekend is, niet scheu tig. In de raadsvergadering werd in dezt-n gang van zaken een bevoorrechting gezicn van het bijzonder onderwijs, daar ten be hoeve van het openbaar onderwijs op geen enkele manier geld voor nieuwbouw ver kregen kan worden. ZOO MOET HET NIET! EEN VREEMDE VERKIEZING TE HARDERWIJK. Men schrijft ons: Door den Raad der gemeente Harderwijk, die in meerderheid rechtsch is, werd tot be stuurslid van de Ambachtschool gekozen het sociaal-democratische lid van den Raad. Dit kan alleen geschieden door gebrek aan eensgezindheid bij de rechtsche par- tlen. Het Chr.-hist. bestuurslid is dus ver vangen door een socialist. De stemming was geheim. Schrijver dezes hoopt, dat het niet waar is, dat ook eenige A. R. leden hieraan schuld hebben. DE VEREENIGDE PLATTE LANDERS EEN FUSIE TUSSCHEN GROEN- FRONTERS EN BRAATIANEN Te Arnhem is onder voorzitterschap van mr. C. Vervoorn uit Herwijnen een algem. vergadering gehouden van den Plattelanders- bond. Dc vergadering was zeer druk bezocht. Na een openingsrede van den voorzitter werd het woord gevoerd door het Tweede Kamerlid de heer Braat, die wees op het belang van aaneensluiting der boeren in een politieke partij. Daarom is thans ook het voorstel van het hoofdbestuur aan de orde gesteld om de Plattelandersbond te doen sa mensmelten met het Groene Front. Over dit voorstel werd hierna breedvoerig gediscus sieerd. waarn. het met algemeene stemmen aangenomen werd Aan het dagelijksch be stuur van den Plattelandersbond werden voor het Groene Front toegevoegd de heeren A. Fikse, J Spelt, N. Wassenaar en H. Vee- nendaal. Tenslotte werd langdurig gesproken over de door de regeering genomen crisismaat regelen. Betoogd werd, dat ook aan de rogge- teelt steun moet worden gegeven; aangedron- ger werd ook op landbouwcredieten van regeeringswege. DE NIEUWE CONVENTIE DE INTERPARLEMENTAIRE CONFEREN TIE TE OSLO. Inzake de interparlementaire conferéntie te Oslo deelt Reuter mee: Op de bijeenkomst van de Noordelijke af- deeling dc Interparlemerdaire Unie heeft de Deensche minister-president Stauning uiting gegeven aan zijn teleurstelling, dat de internationale pogingen om de tarief muren te verlagen, tot dusver geen resultaat hebben opgeleverd. De houding van Enge land in dit opzicht heeft verrassing en te- leurtstelling gewekt bij de landen, die nauw betrokken zijn bij den handel op Engeland. Stauning twijfelde er aan of de kleine landen op d oogenblik in start zijn in vloed uit te oefenen op de zelfzuchtige han delspolitiek der groote staten. De Noorsche oud-minister van buitenland- sche za..en, e eveneenc en rede hield, juichte de N-derlandsch-Belgische douane overeenkomst hartelijk toe en hij wees er op. dat krachtige pogingen in het werk ge steld moeten worden om te maken dat andere reg ingen ook dezen weg gaan volgen. CHR. SIGARENMAKERS EN TABAKSBEWERKERS BONDSVERGADERING TE UTRECHT Gisteren hield de Chr. Bond van Siga renmakers- en tabaksbewerkers te Utrecht zijn tweejaarlijksche bondsvergadering onder voorzitterschap van den heer B. Kruithof van Kampen. De Voorzitter heette na de gebrui kelijke opening hartelijk welkom den ver tegenwoordiger van het Chr. Nat. Vakver bond, den heer K. Kruithof; den voorzitter der Int. Federatie van Chr. Tabaksarbeiders en den Duitschen Bond van Chr. Tabaks bewerkers den heer Kamman. Deze tijd is contractueel rustiger dan ten tijde van vorige vergaderingen, doordat het contract werd afgesloten tot 1933. In het sigaren makersvak vond loonsverlaging plaats doordat de sigarenmakers veelal aan siga ren van goedkoöpere kwaliteit werden ga zet. Door bijzondere maatregelen der regee ring kon in 1031 aan de werklooze led m zes weken lang uitkeering worden ver strekt. Dat jaar werd een subsidie aan de kas tot 200 toegezegd. Als de werkloos heid zoo nlijft zuilen we daar niet ma? komen. Met dankbaarheid mag worden geconstateerd dat de regeering maatrege len trof waardoor de reglementaire kasuit- keeringen dit jarr zullen kunnen worden gedaan. Spr. besloot met een krachtige op wekking tot veel gebeds in der tijden noo i. De heer Noordman van Kampen stelde voor een telegram te zenden aau den voorzitter der ontwapeningsconferen tie om daarin uit te spreken dat de organi satie verwacht dat nu eindelijk eens oen daad gesteld za'. worden. De Voorzitter zeide dat men ter con ferentie de mentaliteit van het Nederland- sche volk ten dezen kent onder meer door de oagbladpetitie. Het is niet gewenscht dat nu door allerle: meer of minder belang rijke organisaties nog meer telegrammen an de conferentie gezonden worden. Besloten werd geen telegram te verzen den. Verslager Door den secretaris den heer J. Pot was verslag uitgebracht over de jaren 1^30 en 1931. Het verslag vermeldt voor die jarm een vermeerdering van 76 leden. Het leden tal bedroeg 31 December 1931 1077 Het verslag bevat uitvoerige gegevens omtrent de actie om de C A. O. In 'tbijzonder in een tijd van schommeling is stabiliteit in het bedrijf gewenscht, want dan kan alle aandacht geconcentreerd worden op het be drijf wat dan bijzonder noodig is. Dit ho lang van het bedrijf gaat samen met hei belang der arbeiders die in het bedrijf werken; ook voor hen is het noodzakelijk dat de loon- en arbeidsvoorwaarden niet met elke conjunctuurboweging op losse schroeven komen te staan, maar zoo eenigs- zins mogelijk die vastheid hebben dat hier. op te rekenen,valt Zoo is het nu in de si- garenindustrie: zonder bijzondere factoren van buiten af inwerkende, is de toestand in het bedrijf en voor de arbeiders tot 31 Mei 1933 stabiel. Hier aan te hebben meege werkt aldus het verslag mogen wij ons als deel der Chr. vakbeweging tot een eere rekenen welke God ons h°eft gegeven. Voorts worden in het verslag medeJeelin- gen gedaan omtrent gevoerde acties, ziek teverzekering en suppletiefonds, het orgaan, de verhouding tot andere organisaties. Besloten werd aan den heer C. van Boom als dank op het van dezen ontvencren schrijven een telegram te zanden waarin hem wederkeerig Gods zegen wordt tnege- beden. Aan de bespreking over het jaarverslag namen deel de afgevaardigden v. d. Starre, Den Bosch, Sluit-i van Hilversum, Vaan- dering van Amsterdam, van Celst van Kampen II. en v. d Veen van Meppel. Na beantwoording der gemaakte opmer kingen door den secretaris en den voor zitter weed net verslag goedgekeurd. De vergadering werd toegesproken door den heer Cammann, den v.orzitter van de Int. Federatie van Chr. Tabaksbewerkers en van den Duitschen Bond. De uitkeering bedraagt in le klas plaatsen voor man. vrouw en? kinderen M.6.60—22.80. Hij herinnerde er aan, dat ile band in de vakinternationale niet alleen in woorden, maar ook in de daad tot uiting komt. Dat bleek in den inflatietijd en bij dn groote conflicten in Duitschland en België In Duitschland zijn thans 6 milüoen werk loozen, zoodat zeker 20 milliopn menschen van ondersteuning afhankelijk zijn. Dc steun, dien men krijgt is te weinig om van te leven en te veel om van te sterven, wa*. spr. aan de hand der cijfers hpwees. Het kan t-ot groote onrust komen. Wij wenschen dat niet, maar men kan 't verstaan, dat do werk- loozen leven willen. Van de leden der Chr Organisatie is nog slechts 21 pCt. ten volte aan het werk. Een groot aantal leden ver dient niet meer dan IC Mark. Met de loonon en de arbeidsvoorwaarden staat het heel slecht Bij de laatste onderhandelingen werd ondanks de reeds lage looncn door de patroons een verlaging van 6 tot 30 pCt. voorgesteld, afschaffing van de vacantie. opheffing van den vrijen Zaterdagmiddag enz. In Hamburg verdient men gemiddeld 30 Pf. per uur. Toch werd nog verlaging voorgesteld. De voorzitter wees er op, dat bij alle moeilijkheden de positie der Nederlandsche arbeiders vergelijkenderwijze gunstig is en drong aan op gebed voor het zwaargetrof fen Duitsche volk. De financieele verslagen werden, na toe lichting door den voorzitter en den admi nistrateur, den heei J. W. Kruithof, goed gekeurd. I-Iet Dagelijksch Bestuur werd bij vernieu wing als Commissie van Redactie, de heer J. Pot als redacteur herbenoemd. In de avondvergadering werd be&loten, het aantal hoofdbestuursleden met <"én uit te breiden, te kiezen uit de omgeving van Veenendaal. De heeren J. Kwakkel, J. v. 't Endc, G. J. de Kleine, van Kampen; H. S it, A. A. Pee- tense, van Utrecht; H. W. v d Berg, van Deventer; T. Kroon, van Gouda en L. H v. d. Linden, van Beverwijk, werden als be stuursleden herkozen. Ais nieuw bestuurslid werd gekozen de heer M. Aubeek. vmn Vee- nendaal. De heer K. K ru i tho f, sprak als voor zitter van het C.N.V. zijn oude vakgenooten toe. Spr. wees op de grootb beteekenis van een krac.bt.ige leiding, waarnaar men in de Christelijke organisatie altijd gestreefd heeft Spr. wenscht den Bond veel zegen toe. Wees uzelf, staat in bet geloof, aldus roept spr. hen toe. .\NEDERLANDSCH FABRIKAAT" DE JAARVERGADERING TE LEIDEN In vervolg op het reeds geplaatste verslag van de jaarvergadering van de Vereen. „Ne derlandsch Fabrikaat", die te Leiden ge houden werd. kunnen we nog .lelden, dat de voorzitter voorstelde, om telegrammen van hulde te zenden aan de Bescherm vrouwe der Vereeniging. H.M. de Koningin, benevens a i Z.K.H. Prins Hendrik en H K.H. Prinses Juliana. Dit voorstel werd door de vergadering onder applaus goedgekeurd Mr. Hoger zeil deelde zeer tot zijn leedwezen mede, dat ir. ">n Dusseldorp op advies van zijn dokter gemeend heeft voor het voorzitterschap der vereeniging te moe ten bedanken, welk besluit geëerbiedigd moet worden. Nadat spr. den mooien staat van dienst van den heer v. Dusseldorp in korte trek ken had gememoreerd, stelde hij namens het bestuur voi r den heer v. Dusseldorp te benoemen tot eere-lid welk voorstel onder applaus werd goedgekeurd. In de bestaande vacature werd hierna voorzien door de verkiezing van den heer F. K. v. d. Berg, oud-president der Java- bank, lot Md van het hoofdbestuur. Bij de rondvraag vesti, de de heer Brou wer (Leiderdorp) er de aandacht op, dat het tijdschrift „Nederlandseh Fabrikaat" een allersobersten indruk maakt, terwijl hij be toogt. dat hierin noodig verbetering moet worden gebracht De afd. Haarlem bracht verschillende wenschen ten aarizien van te voeren propa ganda naar voren, hetgeen ook bij andere sprekers en spreeksters het geval was, zoo dat alles bij elkaar een heele serie wen schen werd geuit De vergadering werd o.m. bijgewoond door Mr. A. F. L. M. T e p e en Mr. A. J. R o m ij n wethouders dezer gemeente, den heer D. ten Cate Brouwer, voorzitter der Ka mer van Koophandel voor Rijnland, verschil lende hoofden van takken van gemeente dienst, afgevaardigden van industrieele en middenstandsvereenigingen, enz. Dr. Mr. WILLEM VAN DEN BERGH- STICHTING AANBESTEDING De bouw van een dubbele beambte-woning op het terrein van de Dr. Mr. Willem van den Bergh-stichting te Noordwijk-Binnen, is door de architect, de heer A. van der Kraan te Rotterdam, aanbesteed. Ingeschreven was door 26 firma's. Hoogste was de firma J. de Witt, te Leiderdorp, voor 18.380; laagste de firma J. Buis te Hoofddorp, voor 10.960. Hierop letten! Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid Gemengd Nieuws. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TWEE ROTTERDAMMERS ZWAAR GEWOND Men meldt ons uit Princenhage: Hedenochtend omstreeks vijf uur reed een vrachtauto op den weg van Princenhage naar Rijsbergen met groote snelheid tegen een boom. Het voertuig werd grootendeels vernield De chauffeur, een zekere Pat, uit Rotterdam, en een tweede inzittende, de beer Klijn uit Rotterdam, wérden beiden ernstig gewond. Zij zijn in zorgwekkenden toestand in het Ignatius-ziekenhuis te Bre da overgebracht Vermoedelijk is het ongeluk het gevolg van het in slaap vallen van den chauffeur. EEN DROEVIG ONGEVAL Vrijdagavond half vijf had nabij Nun- speet een zeer droevig ongeval plaats. De scholieren van het Instituut van Kinsber- gen te Elburg waren per fiets op de terug reis naar Nunspeet. Zij werden ingehaald door een colonne motor-artillerie op weg van Oldebroek naar Naarden. Een der meis jes. de bijna 16-jarige Elsje ten Hoedt, kwam tijdens het passeeren in aanrijding met een der stukken geschut De verwondingen wa ren zoo ernstig, dat de dood spoedig intrad Het gezelschap leerlingen was diep onder de indruk. EEN FLINKE SCHOORSTEENBRAND Gisteravond heeft in de Amstelbrouwerij te Amsterdam een flinke schoorsteenbrand gewoed. Geweldige rookwolken sloegen ho ven het dak uit en zelfs zag men af en toe vlammentongen. De honderden .wellicht duizenden, die zich in den omtrek verzamelden, bleven den indruk houden, dat er een geweldige brand was uitgebroken, waarvan de vlam men zich een weg hadden gebaand naar het dak. Het liet zich van buiten af ernstig aanzien. Echter het was slechts de schoor steen die op den pekketel staat en die in wendig brandde Het was dus een schoor want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct bij Apoth. en Drogisten. Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) Jaarvergadering van de Chr Bond van Si garenmakers en Tabaksbewerkers. Twee personen zwaar gewond bij een auto ongeval te Princenhage. (blz. 2) Er bestaat veel kans, dat er heden te Lau sanne een gunstige beslissing valt De Volkenboudsvergadering bijeen. Japan en China. Toelating van Turkije. Harold B Butler benoemd tot directeur van het Internationaal Arbeidsbureau. Het Vorwarts-verbod bevestigd docr het Rijksgerecht Engeland en Ierland. Het gaat meer en meer hard tegen hard. Het proces-Curtis schijnt te voeren naar de ontdekking van de ontvoerders van Lind bergh's zoonjte. (Blz. 5) Algemeene vergadering Ziekenfondswezen te Utrecht Ons ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.; Overdenking: Niet onszelven behagen. Letterkundige Kroniek, door A. Wa- Uit Tommy's Leventje, door Emmv Klein. Van Bonte Dingen: Orgelspel en zang in de kerk, door G. K. A. NonhebeL Openhartige brief. Vervolgverhaal: Uw vader weet, door M. G. Bakhoven-Michels. Herinneringen van een predikant: Afscheid van Meerland, door Ds. G. B. Westenburg. Jeugdrubriek. Kleuterkrantje. steenbrand, maareen heel groote. De biandweer had echter voor aJle zekerheid ook in het vijf verdiepingen hooge gebouw maatregelen genomen, want de schoorsteen die door alle verdiepingen loopt, straalde groote hitte uit. Op de tweede verdieping geraakten daardoor een aantal kisten met -bierflesschen in brand. Dit begin van brand werd dadelijk gedoofd. Tegen negen uur was alles afgeloopen en rukten de brandweerwagens successievelijk GROOTE BRAND TE ALKMAAR Gisteravond brak door onbekende oorzaak brand uit in het groote gebouwencomplex van de wasscherij en ververij van de firma S. Krom, aan den Schermerweg. Om kwart over acht werd het vuur door omwonenden ontdekt, die terstond de brand weer waarschuwden. Toen deze om onge veer half negen arriveerde woedde in het voorste gebouw reeds een ware vuurzee, welke door den sterken Z.W.-wind hevig werd aangewakkerd. De brandweer die met al het beschikbaro materiaal ter plaatse was. vermocht hiertegen niets en concen treerde dan ook in hoofdzaak haar arbeid op het achterste gebouw, waarin de che mische reiniging was ondergebracht Te ongeveer 10 uur was het gevaar voor uitbreiding geweken en stond er van de fa brieksgebouwen niet veel meer over dan de Naar wij vernemen is de heer Krom zoo wel tegen bedrijfsschade als tegen brand verzekerd. Door den brand zullen ongeveer 60 70 menschen werkloos worden. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Gisteren is te Grave een luxe auto. die in de richting reed van Den Bosch. door de gladheid van den weg na een regenbui ge slipt en op het rijwielpad terecht gekomen. Daar reed juist de metselaar M. Ketels uit Kessel bij Oss op de fiets. Hij werd van ach teren aangereden en zeer ernstig gewond. Men vreest voor zijn leven. De auto is in beslag genomen. DE BANKBILJETTEN-DRUKKERIJ De afd. bankbiljetten-drukkerij van do firma Joh. Enschedé en Zonen zal geduren de drie maanden stop gezet worden, wegens verminderde vraag naar bankpapier, zoo wel hier als in Oost- en West-Indië. Aan zeventig man personeel is, eveneens gedurende drie maanden, ontslag aan gezegd. AUTO EN HOOIWAGEN. Nabij de Wittelterbrug (Dr.) had gister^ middag een auto-ongeval plaats. De rijwielfahrikant van Werven uit Mep pel moest ter plaatse met zijn auto een hooiwagen passeeren. maar geraakte het be heer over zijn stuur kwijt. Het gevolg was, dat hij ov; de rails vloog en in de Drent- sche Hoofdvaart terecht terecht kwam. Omwonenden, die het on eluk b idden zien gebeuren, snelden ijlings naderbij en moch ten er in slagen den heer van W. op het droge te brengen. De auto is later uit de vaart gehaald. VERDRONKEN. Gistermiddag is de 4S-jarige arbeider G. van Hoof, woonachtig te Eindhoven, in dé „IJzeren Man" bij het zwemmen verdron ken. Zijn lijk is door de politie opgehaald. OOSTZEtDIJK No. 228. R'DAIVI ZAGERIJ EK SCHAVERIJ NASSAUHAVEN bOERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1