ONZE VROUWEN VRIJDAG 1 JULI 1932 Schooltiieuws. HOOFDBENOEMINGEN. Alphen a. d. Rijn (Hoorn 71), W. Lod der, hoofd te Gieterveen (Dr.). Aangenomen. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Zeist (School der Geref. Gem., hoofd J. van Bochove), mej. J. G. Visser, thans tijdelijk, voor vast. Breda (U.L.O., Nieuwstraat 31, hoofd G. J. van der Meent), A. van der Giessen te Rotterdam. Groningen (Dr. A. Kuyperschool, hoofd R. v. d. Wal), H. Hoogstecn te Harkema- Opeinde. JUBILEA. Vandaag herdacht de heer J. Drop, hoofd der Van der Takschool te Den Haag, onder groote belangstelling den dag waarop hy voor 25 jaar zijn loopbaan by het Christelijk onder wijs aanving. Achtereenvolgens was hij werk zaam te Ridderkerk (1901), Vlaardingen (1902) Utrecht (1905), Rotterdam (1906), Nieuwe Wetering bij Leiden (1907, als hoofd), Pernis (1909). Den Haag (1916 tot heden). INTERNATIONALE CONFERENTIE VOOR GESCHIEDENISONDERRICHT. In tegenwoordigheid van vele belangstellen den, o.w. verschillende autoriteiten, is gister morgen in de Trèves-zaal te Den Haag de eerste internationale- conferentie voor geschie- denisonderricht geopend. Prof. Huizinga uit Leiden vertegenwoordigde den Minister van Onderwijs. De burgemeester van Den Haag was eveneens aanwezig. Prof. Colenbrander uit- Leiden herinnerde aan de voorgeschiedenis der conferentie, waar na haar voorzitter, Prof. Altamira, een ope ningsrede hield, waarin o.a. uitvoerig werd stilgestaan bij de beteekenis van het kennen van het verleden in verband met de toekomst De secretaresse Dr. Oortengen deed eenige mededeelingen, waarna ht eerste vraagpunt der agenda, gisteren meegedeeld, aan de orde kwam. Rapport hierover werd uitgebracht door Dr. Schmidt, voorzitter dér Pruisische commissie voor de geschiedenisboeken. Spr. stond stil bij de beteekenis van de cultuur geschiedenis op lagere en middelbare scholen en de wijze waarop dit onderricht moet ge schieden. Verschillende aanwezigen hadden ten op zichte van de beschavingsgeschiedenis advie zen. welke eensdeels van soéiale strekking wilden zijn, anderdeels wezen op het rekenen met temperament en tradities van een volk. Verder werd voorgesteld, om een nieuwe 'handleiding van documentatie over de 20ste eeuw samen te stellen, waarbij dan zouden moeten worden onderzocht eenige poli tieke, economische en militaire oorzaken van den wereldoorlog. Vervolgens werd opgemerkt dat men op dit oogenblik nog moefiyk kan weten waarover het onderricht in de cultuur geschiedenis moet loopen. Het gemeentebestuur vAn Den Haag heeft de conferenbieleden gistermiddag ontvangen op de koloniale tentoonstelling in het West- broekpark. Na gehouden toespraken werd thee rondge diend. ESPERANTO OP DE SCHOOL. Maandag 27 Juni werden de heeren P. W. Baas en H. C. van Leeuwen, resp. voorzitter van de Ned. Esperantisten-Vereeniging en van de Ned. Chr. Esperantisten-Vereeniging, door den Minister van Onderwijs, K. en W., in audiëntie ontvangen als vertegenwoordigers van het Onderwijzers- <vn Esperantisten- Comité ter bespreking van het door voormeld comité ingediend adres betreffende de invoe ring van het Esperanto als facultatief vak in de school. Met blijdschap kan het bestuur der Unie „Een School met den Bijbel" mededeelen, dat de inzet van de propaganda-actie uit stekend is geslaagd. Bijna 125.000 exemplaren van het propa gandablad „De Unie", No. 1, zijn naar alle oorden des lands verzonden en verspreid. Locale Comité's zijn in actie gekomen; nieuwe comité's hebben zich gevormd; op vele plaatsen hebben schoolbesturen besloten voortaan aan de propaganda de noodigé aandacht te besteden. Het komt er nu op aan den aangevatten arbeid met kracht door te zetten. Het propaganda-blad der Unie gaat geregeld verschijnen, zooveel mo gelijk éénmaal per maand, minimum 10 nummers per jaar. De middelen der Unie laten echter niet toe het blad in het benoodigde aantal tis beschikbaar te stellen. Een geringe bij drage kan niet worden gemist. Het Uniebe- stuur meent dit met vrijmoedigheid te mo gen vragen. Het besef van de noodzakelijk heid der propaganda dringt meer en meer door. Het bestuur stelde den prijs zoo laag mogelijk, n.l. op f 10 per 100 abonnemen ten van het propaganda-blad per jaar. Laat dit voor geen enkel Comité voor geen enkel Schoolbestuur een bezwaar zijn. De propa ganda is geen luxe. Het gaat ofn het behoud van onze hoogste goederen. Ons volk heeft voor de school gestreden, omdat het beginsel van de „vrije school met den Bijbel" in zijn hart leefde. De vrije school zal haar bestaan alleen dan verze kerd zien, wanneer haar grondslag blijft een levend beginsel in de harten duizenden. Men zegge dus niet, dat de pro paganda-actie haar doel voorbij schiet, om dat zij in de eerste plaats de ouders wil bereiken. Wij willen, met Gods hulp en biddend om Zijnen zegen, allereerst ons eigen huis bouwen en versterken. Geen ver overingsveldtocht is bedoeld. Gaarne worden aan het bureau der Unie, Sweelinckstraat 39, 's-Gravenhage, ten spoe digste de bestellingen ingewacht. Voor het Juli-nummer zien wij die gaarne tegemoet vóór 10 Juli a.s., opdat onverwijld met de inzending een aanvang kan worden ge maakt. Bedoeld is een bestelling van jaar abonnementen. De Unie-collecte zal onze actieve comité's binnenkort weer aan de noodige middelen helpen. Men bepale dus het benoodigde aan lal. En nu, laat ons samenwerken, met gesterkte handen! EXAMENS PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift, getiteld: „Het vers van Hooft", de heer K. Kazemier, geb. te Groningen (met lof). Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefsohrift. getiteld: „De plaatsbepaling van het netvlies", de heer M. C. Colenbrander, geb. te Heemstede. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Bevor derd tot doctor In de veeartsenijkunde op proef- ibrlft: „Bijdrage tot de diagi ACADEMISCHE LXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Rechtsgeleerdheid: Indlsahe Letteren: doet. ex., de heer E. J, v. Berg, Haarlem. Godgeleerdheid: prop, ex., de heer J. M. de ong. Leiden en A. Faber, Oostburg. Indologie: ccon. doet. ex., de heer J. A. Vorst ïan, Amsterdam;- taaik. cand.ex. de heeren A. de Vries, Den Hang. en A. van Oosten. Leiden Indisch recht: doet. ex.. de heeren A. Verheul, agstgeest en J. J. van der Wlnden.^Lelden. id. (L) de beer H. C. Napntng, Schei oc. geographie: t Bol ten. M. van den Benden (met lof). Godgeleerdheid: kerkel. voorber. ex.. de hee- en B. J. Lletaert Peerbolte, A. Groot, C. van •op en H. J. Longman. R.K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Gtal.: Ned. taal en letterk.: oand.ex., mej. Chr: de Roy m Zuydewijn te Nijmeigen, Gdschiedenls: cand.ex.' de heer P. CL Boerén te Etten (N.Br.). Rechtsgeleerdheid: doot. ex, de heer A. ran de Wynpersse. Utrecht. THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN. Gesl.: Godgeleerdheid: cand.ex., de heeren T. van der "eulen. Garijp; H. Veltroan, Kampen, en G. C4i. Plantagle, Voorthulxen; prop.ex.. de heeren Sterk V. d. Weg. Dordrecht, en H. Vruggink, RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Geel.: Geneeskunde: artsex,, le ged,, mej. J. L. M. Ger man en de heer J. J. C. Pletersen; bevorderd tot arts. de heeren J. Gal, geb. te Havelte, en P. R. d. Stadt. Kampen. Wis- en Natuurkunde (plantkunde) doet, ex., de heer S. Bloembergen. EINDEXAMENS CHR. KWEEKSCHOOL. Wenink, allen te Rotterdam. ekwaanrheid It. handenarbeid nullen P 27 Juli as. De commissies met het afnemen van dezf reedc Idem: t r de vierde idem Domi'use. W. soman. C. v. d. Heuvel. H. Kamslra. G. Krij- P. Molenaar. B. Muys, F. G. Neef. J. van kV. M. Schenk, E. Speeli geen. •J. M? H. de Greve, en de 'heeren J. Bant... kV. J. Borlnga, G. Kaastra. J. P. v. d. Meulc... Oostcrbaan. J. Stolte. H. van Willigenberg. Lil en te Leeuwarden; C. H. Kramer te Frane- cer: S. Reijenga te Donkerbroek en Th. Ste- fenga te Winsum. Afgewi EXAMENS-NI JVERHEIDSONDERWIJS m. D. Visser. M. M. J. Zieren. Berge (met lof). Gorkui dam; H. I. da Cost H. BBin; G. H Dop, .Deventer; M.- J. van EUck. Genderen: C.'A. F. Falkenhagen, Gorkum; J. W. Klaren (mei lof). Aalsmeer; A. H. de Klerck (met lof), Ithenen: B A. Kruithof. Deventer; G. J. Kwant, Hengelo; W. L. van Lakerveld. Den Haag; P. Molenaar. Westxaan; R. M. M. Oberman. Leiden; G. Otten. Assen; R. -Reltsema. Groningen; J. H. n Rhec. Keboemen;_A. B. Sanders, Enschedé (met lof). Mui ndidi Scheepsbouwkundig Ingenieur: H. A. W. Magelang; W. Jonker. Vllssingen; A. J. Mirx. Nijmegen; J. J. Stenger. Delft. Geslaagd voor het candidaatsexamen vooi Werktuigkundig ingenieur: J Bakker. Oudé- home (Fr.).: J. A. van Berne/Utrecht: H. vaj. den Boom, Noord wijk; W. L. Brocx. Terschel ling: I. Dufour, Haarlem: H. G. Geerlings,. Rot- H. Hissink. Batavia; H A. van Iterson. Telolc Betong; K. L. Koel, Haarlem: G. J. Koelewifn, Baarn; A. Kok, Rotterdam; W. O. Koning. Mii, Cornells; T. J. W van Lammeren.Voorburg; J. F. Llndenhovius. Helder: F. H. van der Marck, Zjitphen: A. G. Meesters, Velzen: A. P. Meyer, Watergraafsmeer; J. W. Niermans, ZurichJ. P F. van OdiJk. Meerssen; J. H, van Oosten. Delft; R. D. Osinga. ChemniU: E; A. Plate. Rotterdam; A. J. van der Poest Cle: ment, Dordrecht; S. G. van Ram short t; NllkerkS J M. Richters, Rotterdam; E. J. G. Schetter, Delft: C. Scherpenhujlsen. P.otterdam; F. r. L.' Schoenfeld, Gent: A. P. C. Smits van Burgst; Prlncenhage; J. I. B. Soanjaard. Borne: G T SöPkena, Leiden. E W. Veldman. Hekkum J Viaser, Amsterdam; R. Zuideveld, Vledder. EXAMENS-GEM.-ADMINISTRATIE M. H. Klomp. Woudenberg; H. M. K. wük; H. A. Koks. Beverwijk; P. W. Kool: Hilversum: J. M. Koolman. Dordrecht; P J. Schoorl; G. V. Kranenborg, Zwolle; A. Maastricht; P. J. van der Linden, St. Michiels gestel; C. Lodder. Hello; A. A. L M. Kruytzer, inberg; M. J. P. IOusters. Meerssen; oon, Zeist; D. Luteyn, Middelburg; J. -s. Aeffelt; E F. H. G. van Meer. Nij genJ. M. Monningh. Zuldhorn; W. A. Mul der. Amsterdam; J. B Nienhuis, r Ven. Rotterdam. ultei b Geraeentefinanciën. Geslaagd: P. Despinols, Boxtel; A. Hulsman. Pljnacker; U. de Jong. Borger; J. G. de Lange. Almelo; B. van 't Riet, EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG. Gesl. voor diploma B de hee- in P. Landman, Middelburg: R. Schoonbeek te lordrecht; J. A van Hoeke, Vllssingen; J. Bon- 8 te Terschelling. LEIDEN (landbouwma^hinlst). Geslaagd 4© ..eeren: A. van der Vlsch. D. W. Martin: B. J. J. G. Timmer. A. F Vredeveldt; Char. P. Bo- rler. G. F XV. Hotze, allen te Leiden: W. J. Boiro. Middelburg: -M. J. Arbouw. Leiden; G. Werkhoven. Leiden: H H. Meyerdrees. De» Haaj; en J. Klooster, Den Haag. EXAMENS-STUURMAN. DEN HAAG, Gesl. le stuurman groote stoop) aart de heeren C. Kuyper en A. Wassing. EXAMENS-NUTTIGE HANDWERKEN UTRECHT (Ned. Herv. Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen Jan van Nas sau). Geslaagd voor het examen nuttige hand werken de dames H. C Borgers, J. W. Marang, H. C. Pennlngs, A. E. H. de Ruiter en J. W' in der Hulst, allen te Utrecht. ZETTEN. (Chr Normaalschool). Geslaagd de dames s: 1% Bül Hll' ritsen Oo«" M. Ch. Ger- A. C. M. Hoogenkamp. Har derwijk; B. M. G ten Kate, SteenwUk; Th. A. *1. E. Neuffer, Bandjermasaln; J. M. de Puy, EXAMENS-ONDERWIJZER AMSTERDAM. Geëx. 12 cand. Gesl. de dames: A. Aa/lfs, A. C. EINDEXAMENS-CHR. H. B. SCHOOL ROTTERDAM (Chr. H.B.S.. Henegouwerpl. 16) GRONINGEN. Geëx. 11 cand. Gesl. de dames: F. Pollema. Wynaldum; S. Dijkstra. Minnertsga: E. M. Kloos. Groningen: A. Kleveringa, Bedum; A. G. Balt. Haren; A_ Fokkens, Hollandscheveld; H. J. Roelfsema, Groningen. DEN HAAG. Geëx. 12 oand. Gesl.: B. C. Cohen, ZIER1KZEE. Gesl. 2e ged., de dai noes, G. van Oost. A. Wei A. Hage. Afgew. 1 cand. Kunst en Letteren- DE LITERAIRE GIDS 24 JUNI 1932 Het Wilhelmus. Het eerste art. dezer aflevering handelt over „Het Wilhelmus". Wat over de ver vaardiger ervan gezegd wordt, lijkt geen steek te houden. Uit Prof. Brom's art. in „Stemmen des Tijds" door ons vópï kort gesignaleerd blijkt duidelijk, dat dr P. Leendertz Jr. niet „de laatste paladijn vóór Marnix als de maker is". Het oude, blijkbaar bij velen nog altijd zwaar-wegende argument, dat de „Byencorf" en bet „Wil helmus" zoo hemelsbreed verschillen, wat geest betreft, lijkt ons van geringe beteeke nis. Neem bijv. de „Max Havelaar". Treffen wij daarin geen fragmenten aan, dat wil dus zeggen binnen één en hetzelfde boek diie wat geest, sfeer, toon, sentiment betreft, lijnrecht tegenover elkaar staan? Vormen de hekel- èn lijkdichen van Vondel geen scherp contrast? Natuurlijk, omdat het onderwerp, de stemming, de bedoeling geheel verschilt. Wat is er psychologisch tegen, te ver onderstellen, dat dezelfde satirische scherpe geest, die Marnix in zijn „Byencorf" blijkt geweest te zijn, in een tijdsgewricht van druk en lijden aan zijn Instrument een lied van godsvrucht en berusting zou hebben ontlokt? De stemming van den dichter, toen hij het „Wilhelmus" dichtte zal allicht een geheel andere geweest zijn dan toen hij zijn proza-werk schreef als aanval op Rome's ketterijen. Bovendien ér liggen waarschijn lijk toch ook enkele jaren tusschen 't schrij ven van vers en lecrschrift. De „Byencorf" verscheen voor de eerste maal in 1569 zon der jaar noch plaats. Het vermoeden ligt toch voor de hand, dat het reeds eenige tijd vroeger geschreven zal zijn. Misschien wel vóór het uitbreken van de tachtigjarige oorlog, het is te zeggen vóó^ de vijandelijk heden begonnen. „De literanrc Gids" veron derstelt, dat- het „Wilhelmus" zoo goed als zeker dateert van 1568, maar voert daarvoor geen enkel bfewijs bij. In „Valerius' Gedenckclank" vindt men het lied niet bij 1568, doch bij 1572, met ver melding: „In dese tyat heeft men gesongen dit volgende Liedeken; 'twelcke groote vrucht onder vele luyden schafte" Waar Valerius in zijn bundel gewoon is de liederen te plaatsen telkens na dé mede- deeling van het historisch feit, waarop het betrekking heeft, staat wel vast, dat dezé nog tijdens de tachtigjarige oorlog overleden auteur, overtuigd was. dat niet in '68, maar in "72 onze nationaal-hymne werd vervaar digd. Indien dit zoo is| dan zouden er zeker een viertal jaren tusschen beide werken liggen, voldoende om hun beider verschil nog te meer aanvaardbaar te maken. Maar ook af gedacht hiervan, al waren ze in hetzelfde Jaar geschreven, de geheel veranderde om standigheden alleen kunnen daarvoor reeds volstaan. Prof. Brom heeft met de publicatie van een ander gedicht van Marnix het auteurs schap van Marnix een groote dienst bewe zen. Het is wel merkwaardig dat „De lite raire Gids" van het bestaan van dit artikel blijkbaar nog niets afweet Het is een beetje oen eigenaardig geval; een studie van een streng katholiek over een fel anti-papist in een orthodox-protestantsch maandschrift, maar dat neemt niet weg. dat een blad als „De Lit. Gids" een zoo merkwaardig opstel als dat van Prof. Brom behoort te kennen, al staat het dan ook in een Christelijke periodiek. Al was het alleen maar, omdat de leiders geen gelegenheid laten voorbij gaan om onder het motto: „Klok en klepel", „Bij de N.R.C". enz. te wijzen op de slecht- georiënteerde kritiek der vaderlandsche pers. VLAAMSCHE LETTERKUNDIGEN Bij gelegenheid van het zilveren jubileum der Vereeniging van Letterkundigen werd 25 Juni te Brussel een tentoonstelling ge opend in de „Koninklijke Bibliotheek". Zij heeft betrekking op de Nederlandsche Let terkunde in België 1830—1930. 's Middags werd de feestvergadering gehouden onder leiding van Prof. August Vermeylen. Dr. Jozef Muls sprak over „Het Vlaamsche proza in de laatste 25 jaar" en Frans Bas- J iiaanse bracht de groet over namens de Nederlandsche Vereen, van Letterkundigen. Aan de feestdisch hielden Vermeylen. P. C. Boutens en Herman Robbers toespraken. LICHAMELIJKE OEFENING PERSPUBLICATIES Tot onze verwondering ontvingen wjj den laatsten tyd herhaaldelijk klachten over het feit, dat wij in onze rubriek „Lichamelijke Oefening" verslagen opnamen van sportge beurtenissen, die weliswaar niet op Zonda plaats vonden, maat welke toch niet lagen in tie sfeer, waarin onze Christelijke jeugd moet worden gebracht. Met name werd clan geklaagd over verslagen en aankondigingen van semi-interlandwedstryden, waarby de namen van de „helden" van het sportveld werden aangekondigd enz. enz. De klagers vreesden dat wanneer de jeugd Woensdag als het ware wordt opgewekt om een p r o e f- wedstryd van het Ned. voetbalelftal te gaan bijwonen het heel moeilijk wordt haar af te houden van den eigenlijken g r o o t e n wed strijd op Zondag en dat het wekken van be langstelling voor de sensatiesport in het alge meen veroordeeld moet worden. iMet verwondering hebben wy van deze klachten kennis genomen, omdat'van de met naam en toenaam vermelde sportgebeurtenis sen in ons blad met geen woord gerept Het bleek ons dat deze klachten het gevolg waren van publicaties, die niet in ons blad, maar in een ander orgaan van de Chr. pers werden opgenomen, zoodat men de bezwaren, die men had van het eene blad ging overplan ten op het andere. Nu wenschen wy te staan voor hetgeen wy zelf opnemen in onze kolom men, doch hoogst onbillijk lykt het ons, dat men, zonder nader onderzoek, direct maar naar de pen grypt voor een klacht, die niet by ons, doqh by anderen thuis hoort. Dergelijke bezwaren worden vaak in bree- den kring zonder controle verspreid en daar om hechten wy er waarde aan te verklaren, dat door ons berichten van dien aard niet worden opgenomen, omdat wy het standpunt van de briefschrijvers deelen. Wanneer wij iets publiceeren over neutrale sportgebeurtenissen, zal zich dat beperken tot dezulken, die ook inderdaad neutraal zijn (zonder aanhalingsteefcens) en waarvan de sfeer niet in strijd is met het Christelijk levens principe of trekt in een voor onze jeugd on- gewenschte richting. Temeer worden wy gedwongen; hier iets over- te. zeggen, nu de hoofdredactie van „Lichaamsoefening" zich speciaal keerende tegen een bepaald orgaan toch de gansche Christelijke pers betrekt in haar klacht als zou deze („de" Christelijke pers) afbreken, wat de Chr. sportorganisaties met groote moeite hebben opgebouwd. Toen ons voor eenigen tyd een schrijven van de Chr. sportorganisaties bereikte, waarin ons verzocht werd bepaalde publicaties na te laten, konden wy dit zonder meer ter zijde letrcen. omdat wij eigenerbewe ging reeds dezelfde richting, als door de orga nisaties werd gewenscht, hadden ingeslagen. Maar dan is het toch onbillijk, dat de redac tie van „Lichaamsoefening" thans gaat gene raliseeren, door te spreken over „de" Christe lijke pers, omdat het haar bekend kan zijn, dat deze vrywel zonder uitzondering de door haar gewraakte richting niet inslaat. - Wij hopen hiermede nog eens -duidelijk te hebben uiteengezet, waartoe wy onze publica ties in de rubriek „Lichamelijke Oefening" willen bepalen. Alle geruchten die de ronde mogen doen kunnen onze lezers op grond hier- tegen spreken. AUTOMOBILISME dé aütomobïelkaart van nederland der k.NJLC. Dezer dagen is het derde/en laatste blad verschenen van de nieuwe Automobielkaart van Nederland, welke is uitgegeven door de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club ten gerieve van de talrijke automobi listen, die gaarne in het bejsit zijn van een goede speciale kaart van ons land. Het thans verschenen derde blad omvat het Zuidelijk gedeelte van Nederland en daarbij aansluitend de Noordelijke strook van België. Evenals de beide reeds vroeger verschenen bladen is (het op linnen gedrukt jn zoodanig gevouwen, dat men de kaart steeds gedeeltelijk kan gebruiken, zonder haar daarvoor geheel te openen. Voor het gebruik in de auto is dit een niet te onderschatten voordeel, temeer omdat tevens de slijtage tot een minimum beperkt wordt. Juist in dezen tijd, waarin meer dan ouit het belang gevoeld -wordt van de bevorde ring van het toerisme in eigen land, is deze thans compleet geworden kaart een niet genoeg te waardeeren hulpmiddel ge- woden voor de propaganda voor de schoon heid van Nederland. De automobiel-toerist kan zich rustic aan dezen gids toevertrou wen, welke hem naar de mooiste plekjes van ons land leidt met een benijdenswaar dige zekerheid. ZWEMMEN ZWEMPAK VOORNIETZWEMMERS. Op den Amstel bij het bootenhuis van de Roei vereeniging Willem III te Amsterdam vond voor persvertegenwoordigers en enkele genoodigden een demonstratie plaats van het „Nautina" badpak. Dit badpak dat oogenschijnlijk niets verschilt met een ge woon badpak stelt een ieder in staat, ook zonder te kunnen zwemmen, volkomen vei lig ie blijven drijven. Het berust hierop dat in het badpak, dat dubbel geweven is, gummiringen zitten, welke opgeblazen wor den. Door een tweetal personen welke van zulk een badpak voorzien waren werd een tochtje met een kano gemaakt. Op een gege ven moment sloegen beide personen inet de boot om en bleven zij zonder een slag te zwemmen langen tijd drijven. Om de dege lijkheid nog meer te doen uitkomen nam een der heeren een krant en ging deze rus tig in het water liggen lezen. Van een en ander werd een geluidsfilm gemaakt. liit het Sociale Leven ;rd ov< n werd in de commlssiën van of- ndcr-offlcleien van het greorgani- ■p-besluit tot wijziging het reisbesluit 1916 behandeld. In de afzonderlijke v.ergadering der commis sie van onderofficieren werden de door de Ned. Chr. Onderofficieren Vereeniging ingediende voorstellen betreffende de opleiding voor een hoogeren rang van het beroepspersoneel bene den den rang van 2e luitenant behandeld. Dezo voorstellen waren van tweeerlei strekking en wol om eerstens den Minister te machtigen „in bijzondere gevallen" af te wijken van de thans bestaande bepaling, dat aan het examen voor een bepaalden rang slechts mag worden dcelgb- nomen door hen, die de voorafgaande opleiding hebben gevolgd, terwijl het 2e voorstel ten doel had om te dezer zake geldende bepalingen van L.O. 1932. Nr. 15 in het „Bevor^eringsvoorschrift luitenant 1932" in haar geheel op te nemen. Dit laatste voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen, terwijl het eerste voorstel met 2— 1 stemmen (die der) voorstellers) werd verwor- Gemengd Nieuws. ontploft ING te amsterdam Geringe schade, geen slachtoffers In de N.V. Pharmaceutische Groothandel te Amsterdam heeft gisternamiddag een ontploffing plaats gehad van aetherdampen. Bij het overgieten van deze vluchtige vloei stof schijnt een vonk gekomen te zijn van een defecte lamp. De ontsteltenis was zeer groot Gillend liep het personeel de straat op. zelfs is iemand uit het venster gespron gen. De brandweer is met groot materiaal op de melding van deze ontploffing naar do Beulingstraat gegaan. Gelukkig was de toe stand minder erg dan zich aanvankelijk liet aanzien. Met een straal kon het begin van brand worden gebluscht De schade is niet groot twee kinderen te water! Aan de stille zijde van de Vijzelgracht to Amsterdam fietste een 12-jarige jongen met een 7-jarig meisje „achterop". Vermoedelijk is de jongen zijn stuur kwijt geraakt en reed pardoes de gracht in. Twee burgers kwamen toeloopen. De twaalfjarige jongen was onmiddellijk weer op den wal, doch zijn zusje was reeds gezonken. Het kind was echter spoedig gevonden en nog niet bewusteloos. De drenkelingen werden in het Walenweeshuis binnengebracht en vandaar weder naar huis gebracht. mishandeling" De Groningsche rechtbank heeft veroor deeld tot, acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, den 42-jarigen Groningschen schipper H. C. T., die in den nacht van 18 Mei zijn vroegere vriendin W. de R. en haar nieuwe vriend T. met een mes heeft mishandeld. De eisch luidde zes maanden. VOOR Een bezoek bij Sigrid Undset De schrijfster thuis Echtgenoote, moeder; huisvrouw en dichte res in één persoon vereenigd, zóó leeft Me vrouw Uncteet, of zooals de volksmond haar noemt „Sigrid Stor-Raade", (de sterke), in haar oud-Germaansch balkenhuis dat „Bjer- kebaek" heet, hoog boven het noordelijk deel van het Mjösmeer. Het Mjösmeer is een van de grootste meren in Noorwegen en het ligt daar, waar het mooie, breede Gudbranddal ons naar de open, lager gelegen vlakte voert. Hier regeert al jaren Mevrouw Undset door haar goedheid, haar geest en haar werkkracht bewonderd bij alle dalbewoners, en door heel Noorwegen. Van Oslo uit, waar ik mij ophield voor ge schiedenis- en tae' '-die, waagde ik het haar een brief te ven, met het verzoek, mij een kort onderhoud te willen toestaan. Hoewel ik er een aanbevelingsschrijven van een van de vertalers van haar werk had bij gevoegd, had ik den brief' toch het liefst weer teruggehaald, toen ik hem eenmaal in de brievenbus had laten glijden. Ik had ge dacht na drie of vier dagen haar weigering te zullen ontvangen, of misschien zou een vrouw, die toch zeker overstroomd werd met verzoeken van allerlei aard, mij met zwijgen antwoorden...... Maar reeds den avond van den volgenden dag werd ik aan de telefoon geroepen. „Me vrouw Undset verlangt U te spreken!" En daar hoor ik de donkere stem van de dichte res! Heel korte woordjes......" Bedankt voor het briefje, het zal me een genoegen zijn U te ontvangen, morgen, als het U gelegen komt Mijn antwoord kan ieder zich voorstellen! Den volgenden morgen per eerste gelegen heid reisde ik van Oslo Noordwaarts, door de prachtige lente van dit land, dat zoo rijk is aan wild natuurschoon. Als zilver schemer den de berken aan den oever van het Mjös meer, de trein reed langs kleine, en groote hofsteden in het dal, en overal was vrede en arbeid en tevredenheid te zien. Eindelijk, mijn aankomst op „Bjerkeback"! Sigrid Undset ontvangt mij op de breede hou ten trap aan dé voorzijde. Na de eerste be groeting vraag ik haar, of ik haar niet stoor, haar door mijn bezoek niet uit haar werk haal. „Ik schrijf niet alle dagen", antwoordt zij lachend, „of beter gezegd, niet overdag. Dan heb ik andere plichten." En de groote, niet blonde maar donkere vrouw wijst naar de wasch, die aan lijnen in den tuin hangt te drogen. „Ja, dat behoort ook tot mijn le ven, in een zoo drukke huishouding moet je je met alles bemoeien". En zij vertelt verder, dat zij in haar kleine studeerkamer hoofdzakelijk 's avonds en 's nachts werkt. Zij toont mij een laag, klein vertrekje, waar slechts een stoel, een tafel en wat boeken staan, en dat er haast als een kloostercel uitziet. Hier ontstaan de histori sche en moderne werken van Sigrid Undset. Hier, in deze sobere werkkamer, spreekt zij van haar loopbaan, bitter en moeilijk als die van iedere groote vrouw. „Na den dood van mijn vader, bij was een bekend geschiedvorscher en leider van het Rijksmuseum te Oslo, begon voor mijn moeder en haar drie dochters een kommer vol bestaan. Ik was nog heel jong, bezocht destijds een gymnasium en wilde studeeren. Maar nog vóór het eindexamen moest ik het gymnasium verlaten, omdat ik mij niet ge* noeg voor alle vakken interesseerde, aooals dat van een meisje, dat zonder betaling de school bezoekt, wordt verlangd. Later, toen ik dé handelsschool bezocht, moest ik mij juist voor die vakken interesseeren, die me ontzettend verveelden en waarvan ik eigen lijk een afkeer had, zooals boekhouden, wis selrecht, e.d. Tien jaren van mijn léven zat ik als boekhoudster op een kantóör te Oslo. Mijn beginsalaris bedroeg 40 Kronen per maand, en daarmede kon je natuurlijk niet veel doen. En dan schreef ik mijn eerste roman: „Marta Oulie". Ik was verrast door het groote sue- ces dat ik er direct mee had. Ik wilde het haast niet gelóoven, en stond een beetje wan trouwend tegenover mijn geluk. Ik bleef dan ook nog twee jaren in betrekking, tot ik mij zeker voelde." Zij toont mij de drie banden van haar voor naamste werk „Kristin Lavransdochter". „Acht maal heb ik deze drie boeken met de hand, niet met de schrijfmachine, overge- sóhreven'en omgewerkt. Als-je daar zoo mee bezig bent, dan denk je met een zekeren weemoed wel eens aan kantoor terug Sigrid Undset meent dat natuurlijk niet in vollen ernst. Ze is nu 50 jaar geweest, de eerste grijze haren schemeren op het hoofd van „Storraade". Zij heeft een man en kin deren, haar huis en de plichten daarvan, die haar met alle vrouwen van de wereld verbinden, en bovendien'kent ze al het een zame, alle smarten van den scheppenden tnensch. Sigrid Undset, de vrouw die den Nobel-pnj.- verwierf! L. W. Ons wekelijksch knippatroon We brengen nu eens een luchtig mantel pakje voor de zomerdagen. Het kan worden gemaakt uit lichte wollen of tweedstof, en als garneering dient eeji smal, lederen cein tuurtje. Dit patroon is verkrijgbaar in de maten 88, 96 en 104 cM. bovenwijdte, bij de Afd. Knip patronen, Uitgeversmaatschappij „De Mijl paal", postbox 175, Amsterdam. Dc betaling kan naar verkiezing geschieden op Postgiro 41632 dan wel ppr postwissel of in postzegels. De dames worden vriendelijk verzocht om bli bestelling niet alleen de maat, maar ook liet nummer van dit patroon (7021) op le geven, 1 Ons eigen honk Werkmandje Op bijgaand teekeningetje zien we een aar dig, zelfgemaakt werkmandje. Het handigste is om er een oud opklapstoeltje voor te ge bruiken, waarvan dan de linnen zittting wordt verwijderd. De pootjes krijgen eerst met Ripolin-verf een aardig tintje, en als alles goed gedroogd is kunnen 4ve er uit kleurige cretonne, of èen lapje dat we toch juist over hebben, den zak inbrengen. In de boveneinden van den zak komt een flinke zoom, waardoor een koordje of touw tje kan worden getrokken, dat dan met de uiteinden aan depootjes wordt bevestigd, om het werkmandje op den juisten stand open te kunnen doen staan. Beschikken we niet over een klapstoeltje, dan kan ook een pude keukenstoel voor het doel dienen. De leuning wordt er tot aan de zitting afgezaagd en ook de zitting wordt verwijderd. Alleen, we kunnen dan het mandje niet samenklappen, en als we dus in den zomer buitenshuis willen handwer ken, dan heeft een klapstoeltje meer voor deden. Wat n zullen wij heden eten Menu's voor heel de week ZONDAG: Koninginnesoep. Runderrolletjes doperwtjes met peentjesi gekookte aard appelenAardbeien met slagroom. MAANDAG: Carbonade. Witte boonen-salade. met zure saus, gekookte aardappelen, Pnuimcn-compóle. DINSDAG: Saucijsjes. Bloemkoolaardappel- balletjes, Komkommersla. - WOENSDAG: Zwezerik. Tuinboonzn, ge kookte aardappelen. SneeuwpUddlng met aardbeien gegarneerd. DONDERDAG: Kalf snieren. 'Andijvie, gekook te aardappelen. Beschuitjes met aard beien. VRIJDAG: Gebakken eieren. Sla met toma ten, gebakken aardappelen .Gricsmcel met bessensap. ZATERDAG: Kop bouillon. Varkensgehakt, postelein, gekookte aardappelen. Cream- crackers met aardbeien. De weg naar het hart Menu's, recepten enx. Indische rijstschotel Neem 6 kopjes rijst, wasch ze, en zet ze op met 12 kopjes water en een beetje zout; aan de kook brengen, op een zacht vuur drie kwartier doorkoken, dan nog 10 minuten zonder deksel droogstoomen. Men heeft dan mooie, droge rijst Snijd vier ons varkcnsvlecsch in. dobbelstee- nen, vermeng die met zout eti peper en bak het bruin in vet of boter. Daarna een kwar tier sloven mei: I pond tomaten, een hatve Spaansche peper, een lepel azijn of citroen sap, een lepel-Ketjap, (Indische Sdja),'en een theelepel suiker

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8