VRIJDAG 1 JULI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND GOEDE WIL EN TOENADERING Met grootcn ijver wordt thaös te Lausan ne het werk voortgezet. De beide commissies, die Woensdag op voorstel van MacDonald zijn ingesteld, hebben Woensdagavond tot in den nacht vergaderd. Die voor de economische en commercieele zaken is al gereed met haar taak: ze stelt voor twee ondercommies te benoemen: één voor de financiën en één voor de economie. Deze zullen moeten behandelen, de beper kingen in het geldverkeer en in den handel, de basisprijs van de goederen en de kwes ties van monetairen aard en van het cre- diet. In die onder-commissies zal elk der 7,qs uitnoodigende mogendheden (België, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië en lapan) door een financieel en een econo misch lid vertegenwoordigd zijn. De Vol kenbond zal bovendien verzocht worden drie van zijn leden, anderen dan de ge noemde zes, te vragen zich op dezelfde wij ze in de commissies te doen vertegenwoor digen. Op een later tijdstip zal dan een der gelijke' uitnoodiging tot de Ver. Staten wor den gericht, opdat deze dan ook zullen kutraen medewerken aan de voorbereiding van de economische wereldconferentie, die in het najaar, vermoedelijk October, te Lon den zal worden gehouden. Ook het bureau der conferentie, dat ver eenzelvigd schijnt te moeten worden met de commissie, die zich met de herstel kwestie heeft bezig te houden, is in volle actie ge weest. Het is weliswaar nog niet tot een resultaat gekomen, maar het schijnt, dat de standpunten elkander naderen. Wij maakten reeds melding van de Duit- sche bereidwilligheid om onder bepaalde voorwaarden een geldelijke bijdrage te le veren (die dan geen „schadeloosstelling" meer zal mogen heeten) in een wereldher- stelfonds. Daar is bij de onderhandelingen van Don derdag een Fransch voorstel tegenover ge komen, welks inhoud hierop neerkorft, dat de geallieerden afstand doen van hun eischen tot schadeloosstelling, wanneer Duitschland zich verplicht tot een slotbeta- ling, hetzij van zes milliard mark, die ver minderd zou kunnen worden met 't bedrag, dat de Amerikanen zullen vorderen, hetzij van 2 milliard, die dan echter vermeerderd moeten worden met eventueele hoogere eischen der Amerikanen van hun schulde- De Duitschers hebben zich hier echter standvastig tegen verzet. Zij zijn wel be reid tot de algemeene kas bij te dragen maar slechts met een bescheldene en niet- rekbare schuldbekentenis. Herriot blijkt echter onvermoeibaar in zijn pogingen om de conferentie tot een goed resultaat te brengen. Gisteravond ver luidde alweer, dat de Frausche premier, nu de Duitschers zijn voorstel hebben al gewezen, met een volkomen nieuw plan zou komen, dat hij eerst „even" te Parijs ging bespreken om er dan Zaterdagmorgen mee ter conferentie te komen. Ook Von Papen gaat weer voor enkele dagen naar Berlijn om overleg te plegen met zyn kabinet. Zoo wordt er dus niet alleen met ijver maar ook met grooten ern6t gewerkt. Men heeft het er klaarblijkelijk op gezet om de finitief werk te verrichten, nu de toestand van de wereld zulks met onverbiddelijke krachfr vereischt, t Alles wijst erop, dat men elkander nadert Was de onzekere factor Amerika en zijn onwilligheid om in de Europeesche finan- cieele besprekingen betrokken te worden niet zoo sterk dan zou men hoogstwaar schijnlijk reeds tot een overeenkomst ge raakt zijn. Doch ook buiten Amerika om imoet at wederzijdsche goede wil in staat zijn tot eenstemmigheid te komen. Wij hopen, dat we dit heuglijk feit spoe dig kunnen berichten. Lausanne verklaarde Herriot o.a. het vol gende: Ik Tertrouw op het succes van de Con ferentie te Lausanne. De conferentie moet succes hebben, alleen reeds om de eenvou dige reden, dat een mislukking niet denk baar is. Wij Franschen hebben een groot voordeel te Gcnève en dat is mijn persoon lijke sympathie voor MacDonald. De vriend schap tusschen MacDnoald en mij is een symbool van de vriendschap tusschen onze beide naties. Van het eerste begin der con ferentie bestond er t.a.v. alle principieele kwesties nauwe overeenstemming tusschen MacDonald en mij. Frankrijk heeft zijn best gedaan het En- eelsche standpunt te begrijpen, dat vér gaande betalingsoverdrachten zoowel van oorlogsschulden als van herstelbetalingen in de huidige situatie van economische verar ming der geheele jvereld onmogelijk is. Gedurende alle onderhandelingen had Herriot zich nauwkeurig gehouden aan rapport van Bazel. De Fransche delegatie was vast besloten een spoedige, definitieve regeling te vinden. Frankrijk was bereid offers te brengen en zijn rechtmatige eischen t« beperken, op dat de conferentie zou kunnen slagen. Frankrijk deed dit in de hoop, dat een succes te Lausanne, dat gevolgd zal worden door een vriendschappelijke overeenkomst met Amerika, meer tot het herstel van de wereldwelvaart kan bijdragen dan iets an ders. STRESEMANNS OMGEVING STERFT UIT (Van onzen Duitschen correspondent) Ongeveer terzelfder tijd loopen twee doodsberichten binnen, die te denken ge ven: twee mannen uit de naaste omgeving van wijlen Stresemann zijn heenggaan Dr. Fritz Mittelmann en Ernst Scholz. In den glanstijd van Stresemanns „Erfüllungs- politik" hoorde men vooral Scholz veel noe men. Hij behoorde tot de wegbereiders van het nieuwe Duitschland, was aanvankelijk tegenhanger, later een tijouw medewerker van Stresemann. Jaren achtereen was hij voorzitter dep Duitsche Volkspartij, totdat ook hem zijn gezondheidstoestand noopte, zich voorgoed uit het politieke leven terug te trekken. Toen de oorlog uitbrak, was Scholz eerste burgemeester in Kassei, als majoor der re serve nam hij deel aan den oorlog, later ontmoetten wij hem als burgemeester van Charlottemburg en in 1920 trad hij naar vo ren als „Reichswirtschaftsminister". Hij werd als een der besten van zijn partij ge waardeerd. Met toenemende bezoigdheid en niet zonder verbittering volgde hij den gang van zaken, sedert hij de leiding der partij in dr. Dingeldey moest overgeven. Dr. Fritz Mittelmann, de vroegere rijks dagafgevaardigde der Volkspartij, is te Dus- seldorp in een kliniek overleden. Hij ver tegenwoordigde in het parlement het dis trict Pommeren. Ook hij zag zich om gezond heidsredenen gedwongen, zich uit het poli tieke leven terug te trekken. LONDEN, 1 Juli. Mac Donald heeft den kanselier van de schatkist Neville Chamber lain, die gisteren uit Lausanne t? Londen arriveerde, telefonisch verzocht onmiddel lijk naar Lausanne terug te keeren, aange zien zijn aanwezigheid voor eenige details hot noodzakelijk maakt. In tegenstelling tot zijn aanvankelijk voornemen, keert Cham berlain derhalve heden weer naar Zwitser land térug. Onverwacht bezoek van Herriot aan von Papen. LAUSANNE, 30 Juni. De *ittin~ van het bureau der conferentie, welke plaats had onder voorzitterschap van Mac Donald, werd tegen zes uur voor een uur geschorst. Tijdens deze onderbreking heeft Herriot zich onverwacht in gezelschap van zijn ka binetschef naar hotel Savoye hegeven, waar hij een onderhoud bad met den Rijkskan selier en de Duitsche ministers. Dit onverwachtsch bezoek wordt algemeen aldus geïnterpreteerd dat op voorstel van Engeland thans de laatste pogingen zullen wonden gedaan om een directe overeen stemming tot stand te brengen tusschen de-Duitsche en Fransche regeering. Het bureau der conferentie, dat den ge heelen ochtend, ten slotte zonder de verte genwoordigers van Duitschland vergaderd ha;d„ kwam om halfdrie onmiddellijk na den lunch opnieuw bijeen in de vertrekken irai) den Britschen premier. LAUSANNE, 30 Juni. Het bezoek van Her- ridt' aan den Rijkskanselier duurde 40 mi nuten. Na afloop bracht von Papen den Fr&ifschen premier naar zijn auto. Daar Hërriot Zondagavond uit Parijs naar Lau sanne terugkeert, schijnt er geen sprake te zijn van een beëindiging, d.i. een misluk king der conferentie. Geruchten over voorstellen der geallieerden. PARIJS. 90 Juni. De bijzondere corres pondent te Lausanne van Havas meent te weten, dat de geallieerden heden het vol gende voorstel hebben uitgewerkt: 1. De rrediteur-staten zijn bereid af te zien van alle verdere Duitsche betalingen op herstel rekening, wanneer Amerika afziet van de intcrgeallieerde schulden. 2. Duitschland doet de B.I.B. terstond door de rijkregeering gegarandeerde schuld bekentenissen toekomen, die echter eerst van dien dag af rente gaan dragen waar op Duitschland zijn betalingscapaciteit her kregen heeft Deze schuldbekentenissen zul len 7 milliard goudmark bedragen. LONDEN. 1 Juli. In een onderhoud met een correspondent van de Daily Mail te AANSLAG OP UN1VERSITEITS- RECTOR TE WEENEN DOOR EEN COLLEGA Bij de onthulling van een grafmonument op hot centrale kerkhof te Weenen heeft pro fessor Schneider van de universiteit te Wee nen op den nieuwen rector der universiteit prof. Abel, een schot gelost. Prof. Schneider was op den rector toegetreden met de woor den: „Nu zullen wij eindelijk eens afre kenen!" Het schot miste echter zijn doel. Toen prof. Schneider nogmaals wide vuren, kon de naast hem staande burgemeester Dr. Seitz hem dit nog juist beletten. Prof. Schneider werd onmiddellijk ge- arresteed. Hij schijnt in een oogenblik van verstandsverbijstering gehandeld te hebben. HET TAAL-ONTWERP IN BELGIE AANGENOMEN OVERWINNING DER MINIMALISTEN In de Belgische Kamer is Donderdagmid dag met 80 stemmen (katholieken en libera len) tegen 12 fronters en 63 onthoudingen (socialisten en zes liberalen) het wetsvoor stel goedgekeurd inzake de taalregeling bij het lager- en middelbaar onderwijs, nadat tevoren de artikelen werden goedgekeurd in den geest, zooals door Van Cauwelaert geëischt. Renkin, de minister-president, had met een verwijzing naar den internationalen toestand, de Kamer gesmeekt, geen crisis to veroorzaken. Voor de Vlaamsche minimalisten betee- kent dit een overwinning; anderzijds is het ook een overwinning voor de regeering, al thans de dreigende regeeringscrisis is voor- loopjg van de baan. POLITIEKE VECHTPARTIJ TUSSCHEN STUDENTEN De universiteit gesloten Een hevige vechtpartij tusschen links- en rechts-geöriënteerde studenten in d§ vesti bule der Berlijnsche universiteit heeft den rector genoodzaakt de universiteit voor gis ter en heden te sluiten. Het begon met ge zang en gejoel van nazi-studenten, die blij kens hun uitroepen, wilden, dat de joden uit de universiteit zouden uitgesloten worden. De linksche studenten verzetten zich daar tegen. Nadat het gebouw ontruimd was, wer den de vechtpartijen op straat voortgezet. Een groote politiemacht was noodig om orde te scheppen. Het bleek achteraf dat vier linksche studenten vrij ernstig gewond wer den. Vandaag zou de senaat der universiteit beraadslagen. Handhaven de nationaal-socialisten hun eisch, dat de joden van de universiteit ver wijderd moeten worden en zeker niet meer in de vestibule mogen verschijnen, dan zal de universiteit tot na afloop van het semes ter gesloten blijven, hetgeen dan zou betee- kenen, dat dit semester voor de studenten aan de Berlijnsche universiteit niet meege rekend wordt. ECONOMISCH PROGRAM DER CHILEENSCHE REGEERING IEDER BURGER BEZITTER De consul van Chili hier te lande, de heer A. Wiechman, heeft van de nieuwe regecring der Chileensche republiek eert telegram ont vangen, waarin wordt medegedeeld, dat deze regeering op economisohen grondslag is geba seerd. Er is ingesteld een nationale economische raad, aan welk lichaam de verschillende eco nomische vraagstukken ter beslissing zullen worden voorgelegd door een algemeen secre tariaat, waarin ook een drietal personen van Duitsche of Fransche nationaliteit zitting hebben. In zijn eerste zitting heeft de Raad de eco nomische politiek der nieuwe regeering in de volgende punten vastgelegd: 1. Verbetering van de betalingsbalans. 2. Het voeren van zoodanige financleele politiek, dat inflatie voorkomen wordt. De regeering heeft voorts beslag gelegd op de groote landgoederen van die bezitters, die daarvoor van de hypotheekbank meer dan de werkelijke waarde hebben ontvangen. Het streven der regeering is, om ieder tot bezitter te maken, en daarom heeft zij den eigendom der kleine bezitters en dien van de tusschenklasse gegarandeerd. SPRINKHANENPLAAG OP SARDINIË Groote schade Op Sardinië hébben reusachtige zwermen sprinkhanen groote schade aangericht. Het spoorwegverkeer werd gestoord daar de sprinkhanen zich op de spoorstaven hadden genesteld, zoodat uit vrees voor ontsporing dc treinen langzaam moesten rijden. De in secten zijn uit Noord Amerika afkomstig. DE BEZUINIGINGEN IN FRANKRIJK Volgens Havas bevat het financieele wets ontwerp (1 vandaag bij de Kamer ingediend zal worden o.a. de volgende voorstellen: Ver laging van de militaire credieten met in het geheel 10 pcL; vermindering met 5 pet. van de uitgaven voor de staatsambtenaren, echter zonder salarisvermindering; uitbrei ding van de belasting op den omzet op de confectiebedrijven; belasting van de inleg gingen bij de spaarbanken en verhooging van de inkomstenbelasting. Op deze wijze moet 4 milliard van het deficit van oy2 mil liard gedekt worden. Severing weigert. De rijksminister van bianenlandsche za ken heeft den Pruisischen minister van bin- nenlandsche zaken, Severing, verzocht, de so ciaal-democratische „Vorwarts" en de katho lieke „Kolnische Volkszeitung" elk voor 5 dagen te verbieden. Later wordt gemeld: Vorwarts en Kolnische Volkszeitung zullen voorloqpig verder verschijnen, daar de Prui sische regeering besloten heeft geen gevolg te geven aan het verzoek van rijksminister Von Ga/J. Het Rijksgereohtshof heeft nu tot taak de staatsrecht.lijke beslissing in dezen te tref fen. Volgens de Duitsche pers wordt Von Gayl's verlangen tot verbod van de Köln. Volkszei tung gemotiveerd met een verwijzing naar een artikel in de Köln. ""olkszeitung van 26 Juni jl. onder het opschrift „Ernstige mis greep van den rijkskanselier": „Is de heer Von Papen nog als delegatielijder te hand haven?" Het verzoek tot verbod van de „Vorwarts" berust op de publicatie van een artikel in dit blad getiteld: „Het volk moet betalen, opdat S. A. kan paradeeren". Er wordt in beweerd dat de middelen die op grond van de nood verordening voor het handhaven van maat regelen voor werkloozen steun en sociale verzekering, alsmede voor het verlichten de crisislasten der gemeenten worden geëischt, dienen om de S. A. en de S. S. op nieuw in de kleeren te steken. y OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIE Ruim twintigduizend dakloozen Het aantal personen, dat tengevolge van de uitbreiding van de overstroomingen in het Noorden van Moldavië eri in Bessarabië dakloos is, wordt geschat op minstens 20.000 Verscheidene steden, in de eerste plaats issy en Cernautzi, zijn door het water ge heel geïsoleerd. Tal van huizen zijn, door "het water ondermijnd, ingestort, waarbij verscheidene slachtoffers- zouden zijn gedood of gewond. „TERUG NAAR BRöNING". Naar de Germania mededeelt, begint het Centrum Zondag den kiesstrijd met groote betoogingen in alle deelen van het rijk: Het parool van het Centrum in den kiesstrijd luidt: Terug naar Brüning; naar zijn natio nale krac'. ige buitenlandsche politiek, naar zijn politiek van binnenlandsche orde c vrede. ZENDELINGEN IN CHINA ONTVOERD Volgens een te Peking ontvangen mede- deeling zijn 10 Amerikaansche zendelingen met hun familieleden door Chineésche roo- versbenden gevangen genomen en ontvoerd. Dit voorval speelde zich af in een klein plaatsje in de Chineesche provincie Honan. Eenige van de zendelingen zagen kans te ontsnappen en deden van de ontvoering aan de betrokken autoriteiten mededeeling.' De Amerikaansche regeering heeft reeds de noo- dige stappen bij de Chineesche regeering te Nanking gedaan, tevens werd een protest in gediend bij het bestuur der provincie Honan. HET LUCHTSCHIP LOS ANGELES BUITEN DIENST GESTELD Te Lakehurst is met een korte plechtig heid het luchtschip Los Angeles buiten ge steld in verband met het bezuinigingsplan der Amerikaansche regeering. Gemengd Nieuws De inzittenden gered. De heer Joh. B. Arends, bierhandelaar te Groningen, geraakte gisteren nabij de Veen- hoopbrug met zijn auto in de tramrails, met het gevolg, dat de auto met drie inzittenden over de rails vloog en in de Drentsche Hoofdvaart in de diepte verdween. Den veldwachter Boer en den heer E. Visser mocht het gelukken de inzittenden uit de auto te halen en op het droge te brengen. Dr. Th or en was onmiddellijk ter plaatse om de eerste hulp aan de drenke lingen te verleenen. Zij hadden echter geen ernstige verwondingen opgeloopen. De heer Van der Knaap heeft hen naar hun woonplaats vervoerd. DE GEARRESTEERDE INBREKERS De twee Duitsche inbrekers A. en F., die te Nijmegen werden gearresteerd, blijken in een tijdsverloop van 20 tot 28 Juni een zes tal inbraken gepleegd te hebben. Zij hebben ingebroken in villa's te Hengelo, Amersfoort en Arnhem en in restaurants te Delden en Apeldoorn. Hun buit bestond voornamelijk uit levensmiddelen en kleeding. In Arnhem hebben zij in den nacht van 26 op 27 Juni een groote slag geslagen door een groot aan tal gouden en zilveren voorwerpen en kost bare munten buit te maken. Een der daders heeft bekend. De tweede blijft ontkennen. VERDRONKEN. Woensdagavond is bij het baden achter in Stormpolder te Krimpen aan dén IJssel de 15-jarige Meulenbroek alhier plotseling in de diepte verdwenen en na ongeveer een kwartier levenloos uit het water opgehaald. BANKETBAKKER AANGEHOUDEN. Te Amsterdam heeft de politie een 29- jarige banketbakker aangehouden, die door de politie te Den Haag wegens verduistering gezocht werd. VAN ZIJN FIETS GEVALLEN. Te Amsterdam kwam een 21-jarige Inge zetene uit Purmerend met zijn rijwiel te vallen, waardoor hij zoodanig gewond werd, dat hij in een gasthuis ter verpleging moest worden opgenomen. ONBEWAAKTE OVERWEG Op den onbewaakten overweg tusschen Ge leen en Sweykhuizen is de auto van den heer Jansen uit Schimmert door den trein, komend" uit de richting Heerlen, gegrepen en totaal vernield. De heer J., die zelf aan het stuur zat, werd op slag gedood. De trein had ver traging. EEN KRANIG REDDER Men meldt on6 uit Rotterdam: Woensdagmiddag ongeveer half vier kwam een vrouw in zeer opgewonden toestand den verkeersagent die op de Keizersbrug stond, vertellen, dat zij een meisje met haar fiets de Blaak in had zien rijden. De agent, de heer J. Anker, verliet onmid dellijk zijn post. De vrouw wees hem de plek waar het meisje ongeveer te water was geraakt., doch daar was niets meer te zien. De agent bedacht zich echter geen oogen blik, ontdeed zich van helm en uniformjas en dook in het water. Er volgden enkele seconden waarin het amengestroomde publiek in angstige span ning wachtten op de dingen die komen zou den. Na een kort oogenblik verscheen de agent boven water. Echter zonder resultaat. Hij gaf echter den moed niet op, doch dook opnieuw onder. Een zucht van verlichting ging door de menigte toen even later de agent boven kwam met het meisje onder den arm. Het bleek dat het meisje reeds in den modderachtigen grond was vastgeraakt. Men hielp den kranigen redder en last op den kant waar men onmiddellijk aan het werk trok om het meisje, dat in bewusteloozen toestand verkeerde, bij te brengen. Na eenigen tijd keerden de levens geesten terug en kon men haar naar het politie-bureau aan de Groote Paauwensteeg brengen. Ook haar redder is daar heen ge gaan om zich van droge kleeren te voorzien. Het meisje, de 14-jarige D. v. D. uit de Wilgenstraat, had oogenschijnlijk geen let sel gekregen en is naar huis gebracht Het is opmerkelijk, dat niematid anders dan de vrouw, die het meisje te water had zien rijden, het ongeluk heeft opgemerkt. Het blijkt dus zelfs mogelijk om midden op den dag in een der drukste gedeelten van de stad te water te rijden en te verdrinken, zonder dat iemand het hc iorkt Een woord van hulde aan den kranigen redder is hier zeer zeker op zijn plaats. GEVAARLIJK ZWEMMEN! Gistel-middag is in den Amstel, bij de alfjeslaan, een man, die daar was gaan zwemmen, bewusteloos cpgehaald. Hij had gedoken en kwam niet meer boven. Toen men hem had gevonden, bleek hij gewond te zijn aan den hals. In ernstigen toestand is hij naar het Binnengasthuis overgebracht. Naar datzelfde ziekenhuis is vervoerd een 24-jarige man die gistermiddag in het Merw edekan aal was gaan zwemmen en in dc diepte verdween. De levensgeesten kon den nog worden opgewekt. DE VEERDAM TE HOLWERD. Gistermorgen is de veerdam te Holwerd op last van den Minister van Waterstaat ge sloten voor alle verkeer dat geen gebruik maakt van den Rijksveerdienst op Ameland. By den toegang over de land- en zeezijden van den veerdam stonden des morgens rijks veldwachters en maréchaussées voor controle. Zij maakten proces-verbaal op teg.n personen die zich zonder kaart van den Rijksveerdienst op den veerdam begaven. Met de Particuliere Veerdienst Onderneming arriveerde een dertig tal passagiers van Ameland, waaronder de loco-burgemeester en de gemeente-secretaris van het eiland, de voorzitters der vereenigin- gen voor vreemdelingenverkeer te Nes en Hollum en verschillende vooraanstaande per- >nen van Ameland. Toen zij zich van den aanlegsteiger op den veerdam begaven, werd ook tegen hen proces verbaal opgemaakt. Alles had een zeer ordelyk verloop. Op Ameland wordt krachtig gewerkt om de intrekking der genomen maatregelen te krij gen, daar men hierin een extra belasting en een beknotting van de rechten der Amelanders ziet, daar de tarieven voor personen- en vracht vervoer van den door de N.V. Wagenburg's Passagiersdiensten te Delfzijl gepachten rijks veerdienst aanmerkelijk hooger zijn dan die der Amelander Veerdienst Onderneming „Mo torschip Friesland", Weerbericht. Bet duune pijltje geeft den vorlgea stand aan Hoogste stand te Helsingfors 764.2. Laagste stand te Stomoway 735.3. Stand vanmorgen halftwaalf 752.3. WEERVERWACHTING (Kedeged, door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Meest matige Z.W. tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met tijdelijke opkla ring, waarschijnlijk regen- of onweersbuien en iets koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) De gister reeds genoemde depressie op de Atlantische Oceaan heeft zich verder uitge diept en is vrijwel Oostwaarts getrokken. Haar kern ligt thans met een barometerstand van 735 mM. ten W. van Schotland. De hooge druk in het Oosten trok zich N.O.-waarts terug. Tengevolge van het doordringen van den lagen druk toestand naar ons land moet daarom morgen op slecht weer worden ge rekend. Een secundaire depressie kan echter tijdelijk opklaring geven. De temperatuur zal wel eenige graden dalen. In Engeland en West-Frankrijk vielen zware regens. Brest had 33 mM., Croydon 21 mM. Over de Britsctie eilanden en West-Frank rijk is het ook thans zeer regenachtig weer. In het zuidelijk deel van het depressiègebied stormde het gedurende den avond en den nacht hevig, TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 19.4 C. 2 JULI Zonsopgang 3.45 u.; Zonsondergang 8.23 U. Maansopgang 1.36 u.; Maansonderg. 8.02 u. Van 's avonds i mertyd i u. tot 's morgens 4.16 u, WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walshnt i 3.39 3.55 Basel 1.50 1.51 Huningen 3.12 2.23 Rheinweiler -0.19 -0.24 Kehl 3.62 3.54 Maxau 4.15 5.07 Wledesheim 1.21 1.69 Mannheim 4.03 4.12 Lohr 1.45 1.60 Mainz 1.55 1.53 Bingen 2.45 2.46 Heden Vorig Canp 2.83 2.82 Ems LU LU Cobienz 2.68 2.69 Trier 0.42 0.49 Keulen sJ.55 2.62 Ruhrort i.26 L34- Wesel 1.08 1.17 Emmerik 2.36 2.41 Dusseldorf 2.01 2.09 Maastricht 1.87 1.97 VenJo ,10.84 10.84 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 2 Juli (Oude Amsterdarasche töd) Delfzjjl 10.16 22.34 Heiievoetsl.1.50 14.15 Terschelling 7.33 19.48 Willemstad 2.44 15.09 Harlingen 8.15 20.32 Brouwersb. 1.02 13.27 Helder le 3.05 5.56 Zlerikzee 1.3614XO Idem 2e 15.16 18.17 Wemeldinge L56 14.21 IJ muiden 1.54 14.21 Vliasingen 0.13 12.31 H-v. Holland 1.08 13.34 Terneuzen 0:41 13.02 Scheveningen 1.18 13.44 Hansweerc L19 13.42 Rotterdam 3.03 15.26 NAAR DEN GRIEKSCHEN ARCHIPEL EN RHODOS door Dr. C. VELTENAAR vin. Onze stoomboot is een toovenares, die eiken nacht uit de Grieksche zee een schoone parel opduikt. Uit de wateren, die de Cycladische eilanden bespoelen, zullen in twee nachten twee parelen van groote waarde aan het licht wor den gebracht, de eilanden Santorin en Delos. Santorin, het Zuidelijkste der Cycladen, Delos, het godsdienstig centrum der Grieken, waarom heen de Cycladen zich scharen „zooals de rei zich schaart rond den leider van zijn zang". Het was een goede gedachte van het Comité, dat deze beide eilanden, het Kratereiland en de beroemde bedevaartplaats, zouden worden be zocht. Want wie deze Grieksche eilanden niet heeft gezien, kent Griekenland niet. Multatuli zegt, dat Indië zich als een gordel van sma ragd slingert om den evenaar. Om in zijn beeld spraak te blijven zijn er drie smaragden gor dels, die zich slingeren om het vasteland van Griekenland, of liever een drievoudige diadeem de Jonische eilanden ten Westen, de Sporaden ten Noord-Oosten en de Cycladen ten Zuid- Oosten. Niet minder dan vijfhonderd eilanden behooren tot Griekenland. Speelsch en grillig liggen ze daar verspreid, bergen en rotszuilen, deze eilandjes en groepen van eilanden, die de Grieken tot een zeevarend volk hebben ge maakt. Vruchtbaar zijn ze niet, maar Naxos is een paradijs en Paros verschafte het Parisch marmer, het wondere materiaal voor de Griek sche beeldhouwkunst. Niet Poseidoon, maar de Heere is het ,.Die de eilanden heenwerpt als dun stof' Jesaj? 40 15. Rijke archeologische vondsten gaven Mykenas en Santorin, het oude Thera, een van de Zuidelijkste Cycladen in de Aegeïsche Zee. En dat eiland zouden wij Paaschmaandag zien. Des morgens was onze boot in de bocht van het eiland gekomen en had het anker geworpen. Wij dalen de hooge scheepstrap weer af en springen in de kleine bootjes, die ons aan land zullen brengen. Er staat veel deining, de rotsachtige kust is wit van het schuim. Het was de Noord-Westen wind, die dien dag woei en de golven gingen zóó hoog, dat de kapitein het gevaarlijk achtte om te blyven liggen en ons aanspoorde tot een kort bezoek. Uit de bootjes zagen wy op den top van het gebergte het stadje Phira, als een adelaar op het nest. Veilig kwamen wy allen aan land en wy vonden daar ezels en muilezels en paarden gereed, om ons naar boven te bren gen naar het stadje Phira, op de rotsen. Een steile weg van drie kwartier lag vóór ons, de ezeldrijvers drongen er by ons op aan, maar op Kreta had ik op minder aangename wijze met een Griekschen ezel kennis gemaakt, zoodat ik met enkele heeren de voetreis verkoos. Reoht in de stijgbeugels zat een ruiter, die ons pas seerde en groette. Langs de in korte slingers oprijzende trappen, midden soms tusschen de ezels, die stijfkoppig geen duim uit den weg gingen, kwamen wy in de overwelfde straatjes, waar vóór de huizen mannen en vrouwen ston den, die ons groetten en goede reis toewensch- ten. Steil verhieven zich de rotsen aan onze rechterhand, gansch anders, dan wy tot nu toe hadden gezien, van kleur, gesteente en forma tie. Maar wy stegen hooger en zagen in de rots een laag van zwartgebrande lavablokken. Als een halve maan lag daar ons eiland. En in de baai, waarin de „Patris" lag, heel diep, als een klein speelgoed, lagen andere eilandjes zwart verbrand, en ik herinner mij, dat het midden van de baai zoo diep uitgebrand is, dat geen schip er kan ankeren, de vulkanische erupties, een ronde baai vormend op de plaats waar eens het midden van het eiland was ge weest, en over het wijde zeevlak ziende, van een klein terras, zag ik de eilanden aan den rand: Santorin, Theresia en Aspronisi, de eilandjes, die ten allen tijde de belangstelling der geologen hebben opgewekt. Het Museum werd door my vluóhtig bezocht, evenals de Metropolitaankerk, dicht bij het museum. Op enkele amphora's trof ik de Swastica aan, het Hakenkruis, vazen vond ik er uit de 8e en 7e eeuw vóór Christus. Maar wat ik nooit vergeten zal, dat is de wijn van Santorin. De wyn van Lesbos of Sa- mos is er niets bij. Op de boot hadden wy het allen er over. Een kenner, een fijnproever on der ons, uitte zich aldus: „Het was of het vuur van den vulkaan en de lieflijkheid van hot land er in vermengd waren. Goud was da k! lur als de gloed van de zon, die de druiven had ge koesterd". Santorin, Sancta Irene! Heilige Vrede. Om halftwaalf moesten wy allen aan boord zyn en wij zyn er, behalve een paar toeristen, waaron der een tweetal hoogleeraren; onder wie do enthousiaste bewonderaar van den Santoryn- schen wyn, maar in de stemming van het oogenblik werd hun vergiffenis geschonken, en men roept: „Het professorale kwartiertje". Nu gaat het naar Delos! Het heilige eiland van heel den Ionischen stam, die hier telken jare zijn hoogfestyn ter eere van Apollo Diony- sios vierde. Geheel dit heilige terrein is nu weer uitgegraven en blootgelegd en geeft nog in zyn bouwvallen den machtigen indruk weer van de schitterende Ionische feesten,, die hier zijn gevierd, gelyk Dr. A. Kuyper zegt. Na den lunch ga ik my even oriënteeren. Over Santorin spreekt Homeros niet, dat eiland lag buiten den gezichtskring van Odysseus, maar van Delos spreekt de dichter wel. Ik sla het zesde boek van de „Odyssee" op en begu ce lezen by het 162ste vers. Op Delos zag ik bij t altaar van Phoebos Apollo Juist zulk een jonge loot van den dadelpalm zich verheffen. Want daar heen ook kwam ik, door velen begeleid. Op dien tocht, die mij zoo veel rampen ge bracht heeft. Het zijn de woorden van den ellendigen ei toch steeds in zyn ellende, galanten Odysseus, 1 die hy richtte tot Nausicaa, de dochter des Ko- nings op Korfu. Thans blijkt mij ook, dat De los evenals Rhodos behoorde tot die steden of eilanden, die in de macht der Romeinen, schrijven ontvingen ora de Joden te ontzien. (1 Maccab. 15 23). Delos, het was daar, dat Latona een rust plaats vond, waar ze haar zoon Apolio, den zoon van Zeus ter wereld bracht, onder een palmboom. En daarom bleef Delos het middelpunt der Apollo-vereering in Hellas. Pindarus, de hymnendichter, verhaalt dat Delos eerst als een rots in zee ronddreef^ tot het wonder der geboorte geschiedde. Toen werd het op hooge zuilen vastgezet. De naam Delos wil zeggen: duidelijk, openbaring, nl. openbaring van den Lichtgod. Daarom wordt zijn geboorteplaats terstond met goud over goten. Met diamanten ketenen klonk Zeus het eiland aan den bodem vast, Delias en Delia, de Delische goden, Apollo en Artemis werden ge: boren. Uit tweeërlei oogpunt was Delos van groote beteekenis, voor de Grieken als gods dienstig, voor de Romeinen als een handelscen trum. Vanuit Athene en heel Griekenland kwa men zy in de statige processies, om Apollo, den god des lichts te vereeren. Vanuit Rome kwa men zy met handelsschepen, die de de slaven van het Oosten zouden o\ van deze marktplaats, die de brug vormde van het Oosten naar het Westen. Zoo heilig was de grond van Delos, dat van uit Athene het verbod kwam, hier te sterven of hier te worden geboren. Vóór het naderen van den dood werd de kranke gebracht naar het na bijgelegen Rheneia en de hoogst zwangere vrouw werd tydig van dit eiland verwijderd. Van Parisch marmer was de tempel, die aan Apolio was gewyd, door Erisyelithon gesticht, waarin Apollo in den zomer zyn orakels gaf, die voor de duidelijkste van alle Grieksche godsspraken werden gehouden. Deze tempel lag in d.e nabijheid van de ha ven en de puinhoopen spreken nog van zijne heerlijkheid. Ja, wij zullen Delos zien, het centrum van den Delischen Statenbond en het schathuis. Delos, dat in den tyd der Romeinen een handels centrum zonder wederga in de Grieksche ge schiedenis is, de stapelplaats van den handel in de Middellandsche Zee, de opslagplaats van de Romeinen van de granen en de markt der slaven, op één dag werden eens 10 duizend sla ven verhandeld De Aziaten hebben hunne tempels en goden, de Joden, de kooplieden en slavenhar lelaars scharen zich rond hunne Synagoge en de leéu- wen staan na zooveel eeuwen nog steeds op wacht voor de opgegraven heiligdommen op Delos Ondertusschen stevent onze stoomboot naar het Noorden, met den kop tegen den Noord westenwind, die opsteekt en feller blazen gaat. 't Is alsof Poseidoon vertoornd is op die Hollanders, die alles trotseerend zyn gebied gaan overmeesteren. Het waait hard, des nachts, ook des morgens als wy Paros en Naxos zyn gepasseerd. Myke- nos komt in zicht en Delos, door de Grieken Dhilos genoemd. Zouden wij by zoo'n deining kunnen landen? Ja, wij kunnen! Is dat Delos, het vermaarde, het meest beroemde eiland der oudheid Niets dan steen, niets dan ruïnes, niets dan bouw vallen, daar is zelfs geen plantengroei, niets dan een rots, slechts twee olijfbooraen op heel het eiland. Ik tel een vier of vijf leeuwen, die op wacht staan vóór de heiligdommen, die geen heilig dommen zyn, het zyn grimmige, groote leeu- De „Ecole Fran^aise d'Athènes" heeft hier de opgravingen verricht en een museum ge sticht, een Grieksch Pompei. Het museum is maar klein, want de belang rijkste vondsten bevinden zich te Athene. Wy zwerven over hét eiland, het zijn overal steenen in den grond en er boven. Daar lagen, zoo zegt do gids, de tempels van Apolio uit verschillende tijden, daar de tempeltjes der an dere goden. Het eiland is nog geen uur lang en: ongeveer 25 minuten breed, wy doorkruisen het in de lengte en de breedte. Op dit kleine eiland is het geweest een beweging van een stad van tempels en huizen. Groote handelshuizen, de Hermaïsten (Ro meinen), Poseidonasten (Syriërs uit Beyroet). hadden hier hun opslagplaatsen en kantoren. Maar de handelshaven is verzand en de prachtwoningen der Romeinen liggen in puin, wij bewonderen de mozaïkbevloering en de bin nenplaats met een kolónnade. Ik zie niets dan m ruïneveld. De Lichtgod Apolio heeft Delos verlaten, het woord van Tertullianus is vervuld: „Delos zal adyllos zyn". Want het volkrijke Delos is onbewoond en onbewoonbaar. Dat „de eilanden op Zyne leere wachten". (Jesaja 42 4). En nu ik deze dingen herdenk, komt mij tor den geest het woord van zelfverheffing m Tyrus. de groote koopstad: „Omdat Uw hart zich verheft en zegt: Ik ben God, ik zit Gods stoel in het hart der zeeën". (Ezech. 28 2). „Door de veelheid yws koophandels hebben zii het midden van u net geweld vervuld en gij hebt gozondigd; daarom zal Ik u ontheili gen van Gods berg. ei. zal u, gij overdekkende cherub, verd en uit het midden der vurige steenen". Eze-n. 28 16. Delos, een G 'sgericht

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2