lUmtuf ^riitsdjr (Jottmut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) per week 0.25 Voor het Buitenland bij Wekelijk- sche zending6.— Bij dagelijksche zending7— Alles bij vooruitbetalinb Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 3696 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 271Q (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 29 JUNI 1932 ADVEBTENTIEN Van 1 tot 5 regelsL17V, 022V: en i ▼an 1—5 regels a 230 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan *t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Met 1 Juli wordt de abonnementsprijs ,18 ct. per week of 2.35 per kwar taal. Alle tot dien datum verschijnende nummers gratis voor nieuwe abonné's. BESTAAN ER RECHTVAAR DIGE OORLOGEN?. Wanneer wij deze vraag beantwoorden met een zoo krachtig mogelijk „neenl", moet men ons niet misverstaan. Gesteld, dat ons land, dat tot de rustigste cn vredelievendste der wereld behoort, wordt aangevallen door bruut geweld van een bui- tenlandsche natie, dan heeft het het recht, wat zeg ik, de plicht, zich te verdedigen. In dat geval voert Nederland dus een voor hem gerechtvaardigde oorlog. Er is geen enkele reden denkbaar, waar om een staat het recht zou missen, dat elk individu, elke gemeenschap, elke levens kring heeft, het recht nl. zich te verdedigen tegen aanranding van zijn heiligste rechten. Maar uit het feit; dat het eene land, zich verdedigend tegen bruut geweld, 'n gerecht vaardigde oorlog voert, vloeit onmiddellijk voort, dat het andere land met een onrecht vaardige daad bezig is. En is dus de oorlog als zoodanig niet „rechtvaardig" te noemen. Er is een tijd in de geschiedenis geweest, dat hoogere motieven, godsdienstige begin selen, welke botsten, aanleiding gaven tot verbitterde strijd. Maar het karakter der oorlogen in de Nieuwe en Nieuwste Geschie denis is hetzij dan van één zijde bezien of ook van beide zijden, van elke edele onder grond ontbloot. De dynastieke oorlogen leveren het be wijs van het diepgaand bederf, waartoe de koninklijke waardigheid in sommige landen was ontstaan.. De handelsoorlogen openha ren de doödelijke jalouzie en' zelfzucht, waartoe de. welvaart van andere volken prik kelde. De veroveringsoorlogen, zoogenaamd om het vestigen of bewaren van de „natuur lijke grenzen", maar in werkelijkheid om diefstal op. groote 6Chaal te plegen, werpen een schril iicht op de nationale en politieke hartstochten en idealen in yerschillende tijden. Neen de oorlog als zoodanig is een gru wel der .gruwelen. En aan „rechtvaardige oorlogen" hechten wij geen geloof. En dat des te minder, wijl er thans een weg is voor staten van goeden wille om on derlinge geschillen tot een billijke bevredi gende oplossing te brengen zonder het zwaard. Sinds de mogelijkheid van een internatio nale scheidsrechterlijke procedure, gescha pen door het Pakt van de Volkenbond en die van Locarno en Kellogg bestaan „rechtvaar dige oorlogen" minder dan ooit. De heer Le Fur, leeraar voor internatio naal recht aan de Universiteit te Parijs, schrijft daarover in „La Croix" deze ware woorden, waarmee wij hartelijk instemmen: „Voortaan heeft een staat niet meer het recht geweld te gebruiken als een instru ment van internationale politiek, het is te zeggen om zijn eigen nationale belangen te verdedigen. Een Staat heeft te zorgen voor zijn veiligheid dat staat vast, doch de macht, laat staan de legermacht, is in vele gevallen denkbeeldig.Duitschland dat ten oorlog toog in 1914 weet er iets van. Paus Benediktus XV zei in 1917: „Van fondamenteel belang is dat de zedelijke macht van het recht in de plaats van het stoffelijk geweld zou ge steld worden." Dit gebruik van het brutale geweld werd geleidelijk afgeschaft tusschen gemeenten, provinciën en de feodale staten. Thans komt het erop aan dit ook onder de staten onder ling af te schaffen. De Staten plooien onder de druk van de legerlasten. Een internatio nale inrichting van onderlinge bijstand is meer geschikt om de veiligheid van de sta ten te waarborgen dan de wedloop naar de bewapeningen. Tot het tot stand komen van die internationale inrichting moeten thans alle krachten worden saamgetrokken ten einde ook de moderne oorlog te bannen met zijn verschrikkelijke menschenslachting en zijn dwaze ruïneerende verwoestingen". ANACHRONISME Een predikant der Ned. Herv. Kerk op de Yeluwe en blijkbaar niet behoorend tot de .Vrijzinnige richting' vond het: oorbaar om dezer dagen op te.treden voor de moderne vakbeweging en deze aan te bevelen boven de Christelijke vakorganisatie. Wij achten dat 'n zoodanig anachronisme, iets, dat zoo totaal uit den tijd is, dat een discussie er over geen zin heeft. Echter, in de Vragenbus van het Her vormd Weekblad De Gereformeerd Kerk neemt Ds. Lingbeek van Urk zijn collega in bescherming. En bij zijn verdedi ging passen een paar aantcekeningen. In Engeland, zoo schrijft hij, is er een heid in de vakbeweging; hier zijn de socia listen in de anti-Christelijke hoek gedreven. De voorstelling van zaken is onjuist Ook hier hoopten de Christenen aanvankelijk en velen nog jaren lang op een ongedeelde, zoo mén wil, neutrale vakorganisatie. Maar de sociaal-democraten hebben dat onmoge lijk gemaakt door hun anti-christelijke levensbeschouwing, door hun onchristelijke klassenstrijdleer niet het minst En zoo is van lieverlede de toestand ont staan, waarvan ook de predikant Ds. Bee- rekamp sprak: men wordt als christen niet in de moderne vakbeweging geduld. Doch, wanneer men dan uitgeworpen wordt, heeft men toch zijn plicht gedaan. Op grond daarvan zouden deze geestelijke adviseurs blijkbaar willen, dat ieder zich individueel bij de moderne vakbeweging aansloot om noodgedwongen straks deze weer te verlaten. Alsóf het vooral in de laatste jaren niet voor ieder duidelijk is geworden, dat een christen zelfs niet aarden kan in de sfeer van de roode partijen; laat staan meeleven in hun sociale en economische actie. S. D. A. P. en N. V. V. leven uit een en hetzelfde beginsel en voeren dezelfdo strijd op twee fronten. Waarom meenen deze predikanten, die do Gereformeerde waarheid prediken, dat de arbeiders lid van de mo derne vakbeweging behooren te worden en waarom sluiten zij zich zelf niet bij de S. D. A. P. aan? Waarom, zoo vragen wij met hun eigen woorden, laten zij het onchristelijk deel van ons volk aan den satan ten buit? BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN FRANSCHE ONDERSCHEIDINGEN. De Fransche gezant, baron De Vutrolles, heeft tijdens een receptie namens de Fran sche regeering de volgende onderscheidin gen uitgereikt, welke zijn verleend in ver band met de te Vincennes gehouden inter nationale koloniale tentoonstelling. Het grootkruis in de orde van het Legioen van Eer is verleend aan Mr. D. Fock. Tot grootofficier in dezelfde orde is benoemd de Minister van Koloniën, de heer S. de Graaff; tot commandeur Mr. A. G. N; Swart; tot officier Dr. L. J. v. d. Waals, A. F. Mar- melstein. Prof. Dr. L. P. le Cosquino de Bussy, F. P. J. Vester, R. Zuyderhoff, N. van Zalinge; tot ridder Dr. J. Stromberg, W. J. Zeedijk, J. H. A de Voogt, Ir. C. Wegerif. W. A. Engelbrecht te Rotterdam, Mr. Dr. P. Ch. Witte en Ir. J. L. Moens. DIRECTE BELASTINGEN. Bij Kon. besluit is aan F. P. Wethmar, inspecteur der dir. bel., invoerr. en acc. te Utrecht, 2e afd.. op verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst, onder dankbe tuiging voor de aan den lande bewezen diensten. OPBRENGST DER LANDSMIDDELEN IN 1ND1E BATAVIA, 28 Juni (Aneta). De opbrengst der Landsmiddelen bedroeg in April 1992 f 130.400.000.— tegenover in April 1931 f 156.900.000—. zoodat een achteruitgang te constateeren 'valt van f 26.500.000. De opbrengst der monopolies was in April 1932 f 1.200.000.— minder dan in April 1931, dio der producten f 2.300.000— minder. CONGRES WINKELIERSVEREEN. Vierde Congres v. d. Federatieve Bond van Winkeliersvereeniglngen tn het Kolonialenwarenvak „Febowiko" Men meldt ons uit Gouda: Uit alle deelen van ons land waren de winkeliers met hun dames, aangesloten bij „Febowiko" saamgestroomd in de pijpen- stad, waar hun vierde congres gehouden verd. Te half elf werden de congressisten ver welkomd door den heer J. C. Duchateau, oorzitter v. d. commissie van ontvangst, waarna vdrverschingen werden aan geboden. Te half twaalf vond op het stad huis de officieele ontvangst plaats door het Gem Bestuur. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op burgemeester Gaarlandt, wethouder Koe mans, verscheidene raadsleden, hoofden van dienst, enz. Burgemeester Gaarlandt voerde het woord namens het Gemeentebestuur, dat het op hoogen prijs stelt, dat dit congres in Gouda wordt gehouden. Spr. wees er voorts op, dat in Gouda het aantal winkeliers ver bluffend groot is. Op elke acht inwoners is er één, die geheel of gedeeltelijk in een win kel zijn bestaan vindt Tenslotte verzekerde de burgemeester dat de de congressisten, van het gemeentebestuur graag geziene gasten zijn. (Applaus), De voorzitter, de heer Johs. Balder en de heer Duchateau dankten den burge meester voor de aangename ontvangst en de hartelijke woorden. Door het gemeentebestuur werden vervol gens ververschingen aangeboden. Na de koffiemaaltijd in „Kunstmin" werd 's namiddags een bezoek gebracht aan de St Jan met de wereldberoemde glazen, ter wijl de heer De Man de aanwezigen ver gastte op schoone orgelmuziek. Om drie uur maakte men een autotocht naar de Reeuwijkscbe- en Sluipwijksche plassen, waar in Restaurant „Elfhoeven" de thee gebruikt werd. Om half zes volgde een gemeenschappelijke maaltijd in „Kunstmin", terwijl de dag werd besloten met een intie me Kunstavond. Het congres is vandaag voortgezet. NEDERL. CHR. BLINDENBOND JAARVERGADERING IN ..LOMMERRIJK" De Nederlandsche Christelijke Blinden- bond heeft gisteren ln de groote zaal van „Lommerrijk" te Hillegersberg zijn achtste jaarvergadering gehouden, onder presidium van den heer Th. W. A r i s, van Amsterdam. De vergaderzaal zag er, met haar pa lm ver siering, feestelijk uit, en door de goede zor gen van de Rotterdamsche afdeeling bevon den zich op alle tafeltjes vazen met heerlijk geurende rozen, die direct de aandacht van de vrij talrijke bezoeksters en bezoekers trok ken door hun frissche aroma- Te ruim 10 uur verzocht de voorzitter de aanwezigen te zingen Psalm 100 1 en 4, waarna door den heer Kruithof werd voorgelezen Ps. 33, en do voorzitter in ge bed voorging. De secretaresse M. S to del, las vervol gens de notulen van de vorige jaarvergade ring welke op 9 Juli 1931 op „Sonneheerdt" te Ermelo gehouden werd. Ook werd voor lezing gedaan van enkele ingekomen stuk ken, waarbij een schrijven van den heer Kammeier, adviseur der Amsterdamsche af deeling, die door ernstige ongesteldheid niet op deze Rotterdamsche Bondsvergadering kon aanwezig zijn. De voorzitter verwelkomde daarop alle aan ezigen, waaronder de Bonds-adviseurs Me vrouw Diepenhorst—v. d. Boom en den heer Burger, van Rotterdam, benevens de afge vaardigden van „Bartiraeus", en van de Ver. Christelijk Hulpbetoon. Spr. sprak de hoop uit dat deze Bondsdag er ook toe mocht mede werken aan den Bond nog meerdere bekendheid te geven. Dank baarheid vervulde hem, dat de Bond thans reeds acht jaar zijn arbeid had mogen vep richten tot geestelijken en maatschappeiijken steun der blinden. De blindenzorg van voorheen bestond uit sluitend uit armenzorg, thans behoort de blindenzorg tot het terrein van den socialen arbeid: onderwijs voor de jeugd, vakoplei ding, ouderdomszorg enz. behooren daartoe. Dat er thaps zoovele leden aanwezig zijn, geeft blijk van het medeleven met onzen Bond. Wij voelen dat wij allen veel kun nen doen in onze eigen omgeving tot ver betering van het leven der blinden. Spr. hoopte van harte dat deze dag aan den arbeid weder een goede stoot zou mogen geven. Spr. zeide, ervan verzekerd te zijn, dat met Gods hulp ook 't nieuwe vereenigings- jaar veel vrucht zal kunnen dragen. Namens het bestuur van „Sonneheerdt" gewaagde Dr. Sa pp van zijn groote sym pathie voor den Chr. Blindenbond. De wegen van Chr. Hulpbetonn en van den Chr. Blindenbond gaan parallel, aldus Spr. Men kan in dezen arbeid schouder aan schouder staan. Spr. wenscht dat in den Bondsarbeid de liefde van Christus ook verder tot volle uiting zou mogen komen. Uit het jaarverslag der secretaresse ver melden wij, dat in het afgeloopen jaar in meer dan twintig plaatsen propaganda werd gemaakt voor den Bond, zoodat zoowel het ledenaantal als het aantal begunstigers toe nam. De Blindengids verscheen dit jaar voor het eerst in een nieuw gewaad, en de uit gave van het Braille-blad kon worden be stendigd. De commissie tot het samenstellen van 'n werkprogram heeft haar arbeid aangevan gen. De heer Hengeveld werd tot ar beidsbemiddelaar benoemd. Een commissie werd benoemd inzake Braille-lectuur-voorziening, waarin afge vaardigden van den Chr. Bond, den R. K. en den neutralen Bond zitting namen. Het ledental klom tot ongeveer 140. De hoofdbestuursvergaderingen hadden regel matig plaats. Een geschikt Bondslied heeft men nog niet kunnen aantreffen. Mej. Poll las het financieel jaarverslag waaruit bleek, dat de propaganda-avonden financieel geen succes waren. Er was een batig saldo van f 1291.33 tegen het vorig jaar een saldo van f 1159.02. De heer De Koning bracht verslag uit over den „Blindengids". De belangstelling voor dit orgaan is toenemende. Thans is de oplaag meer dan 2000 exemplaren, voor het meerendeel in Braille-druk. Er was een batig saldo per 31 Dec. j.l. van f 211.85. Aan de orde kwam vervolgens 't bestuurs voorstel tot het stichten van een voorschot- kas. In principe werd besloten daartoe over te gaan. Uit de Bondskas zal daartoe 1500 beschikbaar worden gesteld. Het voorstel van de afd. Amsterdam om het Braille-blad voor alle leden voortaan gratis beschikbaar te stellen werd eveneens aanvaard. De aftredende voorzitter, de heer Th. W. Aris. werd bij acclamatie weder herkozen. De heer Kruithof heeft den heer Aris daarbij op zeer sympathieke wijze toege sproken, waarbij hij hem Gods steun en hulp toewenschte. De heer V e 1 s h e i m heeft namens „Bar- timeus" de Bondsvergadering gelukge- wenscht met den mooien opgewekten geest, welke er in den Bond heerscht. Spr. wees op de nieuwe perspectieven voor de blinden en verheugde er zich over, dat deze Chr. Blindenbond bestaat om aan de blinden steun en leiding te geven. Spr. wenschte den Bond inwendig en uitwendig een be stendigen bloei. Namens den Rott Chr. Besturenbond werd .door den heer H. H. H o r d ij k be tuigd van de belangstelling, welke er in deze kring voor den blindenarbeid bestaat en deze spr. bnd ook aan den Blindenbond Gods zegen toe. Vastgesteld werd ten slotte, dat de vol- UITVOER VAN LEDER NAAR FRANKRIJK CERTIFICATEN VAN OORSPRONG. De Minister van Economische Zaken heelt een commissie ingesteld voor den uitvoer van leder naar Frankrijk. Voorzitter dezei commissie is de heer L. F. Verwoerd te Blaricum. Met ingang van 1 Juli a.s. zullen voor dezen uitvoer certificaten van oorsprong worden afgegeven voor: lakleder, rundbox en andere groote bewerkte huiden en kalfs vellen. en belast met het uitgeven dier cer tificaten de .heer Mr. \V. P. M. van dpr Loo te 's-Gravenhage en hij diens ontston tenis de heer Mr. II. Th. Schaepman tc 's-Gravenhage. gende jaarvergadering te Zeist zal plaats hebben op „Beeklust" (Bartimeüs). Daarop vereenigde men zich aan een ge- meenschappelijken maaltijd. middagvergadering hield mr. dr. A. A. van R h ij n te 's-Gra venhage, een inleiding over: Staatszorg "oor blinden. Spr. wijdt vooraf een woord van her innering aan Dr. de Visser door wiens heengaan hij hier het woord voert Vroeger aldus spr. werd over den blinde soms op een ruwe wijze geoor deeld. Nog in de 18e eeuw waren er, die den blinde gevoel voor religie ontzeg den. Naar sprekers zijne toe bijgedragen, dat betere opvattingen gingen leven. De gedachte, dat God ieder schepsel heeft gemaakt, moet ons met een groote verantwoordelijkheid vervullen, juist voor het lot van onze gebrekkige medemen- schen. Het onderwerp plaatst ons voor de vraag van de juiste verhouding tusschen staat en maatschappij. De socialisten maken de fout, dat zij de maatschappij in den staat doen opgaan. Op het terrein van opvoeding, on derwijs. zorg voor gebrekkigen enz. wordt door hen aan den staat een allesoverheer- schende positie toegekend. Daarentegen ma ken de anarchisten de omgekeerde fout: zij laten den staat opgaan in de maatschappij Zij vergeten, dat zonder een dwangapparaat geen geregelde maatschappij mogelijk is. Bij een juiste opvatting wordt telkens afge wogen, wat tot het terrein der maatschappij behoort. Wat de zorg voor de blinden be treft. moet naar spr.'s meening de maat schappij voorop staan en de staat slechts aanvullend optreden. Aldus ook de Staats commissie van 1916. Erkend moet worden, dat de liefdadigheid, ook in christelijken kring niet altijd op geheel juiste wijze wordt beoefend. Maar dan worde gestreefd naar verbetering. De warmte, het medeleven en de liefde, die uit philantropischen arbeid spreken, moeten hoog worden aangeslagen. Juist met een blinde is het persoonlijk con tact van zooveel beteekenis; omdat door de grootere afhankelijkheid, waarin hij leeft, zijn psyche zoo gemakkelijk naar wantrou wen en achterdocht kan neigen. Als een belangrijke taak van den staat ziet spr. de mogelijkheid om de vereenigin- gan voor blindenzorg waar noodig financieel te steunen. Ook kan de staat het zijne doen, door, indien voldoende contact tusschen de vereenigingen ontbreekt, samenwerking to bevorderen. Spr. werkt de gedachte verder uit ten aan zien van hetgeen voor het onderwijs en de akopleiding van den blinde kan worden gedaan. Bij het onderwijs bespreekt spr. de raag van de leerplicht Hij is daarvan geen tegenstander, al erkent hij, dat de bezwaren hier grooter zijn dan voor de ziende leer lingen. Ook voor de vakopleiding ware meer te doen. Het leerlingstelsel in het practische bedrijfsleven, dat voor de gewone leerlingen dikwijls goede resultaten afwerpt schijnt •oor de blinden niet uitvoerbaar. Een bij zondere vakschool is hier aangewezen. Bij al deze maatregelen moet er naar worden gestreefd, dat de blinde niet is een voor werp van medelijden, maar dat zijn produc tief vermogen zoo wordt aangekweekt, dat hij zich zelf kan helpen. BURGEMEESTER DE VLUGT ONDERSCHEIDEN DOOR DE HAMBURGSCHE UNIVERSITEIT Naar aanleiding van het 300-jarig bestaan der Amsterdamsche Universiteit heeft de universiteit van Hamburg besloten aan bur gemeester Dr. W. de Vlugt, in zijn kwa liteit van voorzitter van het college van curatoren, het eerelidmaatschap der Ham- burgsche Alma Mater aan te bieden. HET POOLSCHE CONSULAAT VAN ROTTERDAM NAAR AMSTERDAM Per 1 Juli a.s. zal het Pool sche consulaat te Rotterdam worden overgebracht Amsterdam. Een Poolsch eere-consulaat komt in de plaats van het opgeheven consulaat te Rot terdam, hetwelk legalisaties, certificaten van oorsprong enz. van zijn ressort verder zal behandelen. Het consulaat zal gevestigd wor den Maaskade 124 (geopend van 10—12.30 u.) AMSTERDAM GEMEENTEBEGROOTING GOEDGEKEURD De suppletoire beqrooting Ged. Stateu van Noord-Holland hebben de begrooting voor het loopende jaar goedge- Aan deze goedkeuring zijn voorafgegaan besprekingen van de Commissie uit Gepu- toerde Staten, die belast is met de voorberei ding van de financieele zaken, met verte genwoordigers van B. cn W. van Amster dam. Als resultaat van die besprekingen hebben B. en W. zich bereid verklaard den Raad voor te stellen ter bestrijding van de crisisuitgaven alsnog een bedrag van onge veer 2.300 000.— uit de gewone middelen beschikbaar te stellen. Dit bedrag zou wor den gevondpn uit de baten ten bedrage van ongeveer 1.400.000, die voor het loopende jaar zullen voortvloeien uit do herziening van de salarissen en loonen en tot een be drag van ongeveer 900.000.uit de verbe teringen, die reeds werden gebracht in de begrooting voor het loopende jaar. Deze be reidverklaring hebben B. cn W. uitgespro ken, omdat ook zij een vermindering van het uit buitengewone middelen te bestrijden deel der crisisuitgaven als wenschelijk zien. Dit voorstel wordt thans aan den Raad ge daan in den vorm van een suppletoire be grooting. NATIONALE WONINGRAAD Op 8 en 9 Juli a.s. wordt in het Palace Hotel te Hilversum de jaarvergadering ge houden van den Natonalen Woningraad. Op deze vergadering zal de heer B. H. A. Allessie, wethouder voor sociale aange legenheden te Hilversum, een inleiding hou den over: „De ontwikkeling van de Volks huisvesting te Hilversum". Als punt van be spreking komt op de agenda o.m. voor: „De invloed van de huidige crisis op de exploita tie van vereenigings- en gemeentewoningen". ZUIDHOLLANDS INWONERTAL VOLGENS DE JONGSTE VOLKSTELLING Naar de directeur-generaal van de Sta tistiek meedeelt, bedroeg het aantal inwoners van de provincie Zuid-Holland op 31 Dec. 1931, volgens de officieele gegevens van de toen gehouden volkstelling: 1.9S9.946. Hier- woonden er in Delft 51.286; Dor drecht 57.059; Gouda 29.832; Den Haag 419.614; Leiden 71.598; Rotter dam 5S7.316; Schiedam 56.499; Vlaar- gen 2S.19L PROV. STATEN VAN OVERIJSEL SALARISKORTING VAN l PCT. Ged. Staten van Overijsel hebben aan de Proy. Staten voorgesteld om voor het pro vinciaal personeel een salaris-verlaging vast te stellen van 4 pet. Deze salaris-verlaging zou voor de provincie een bezuiniging be- teekenen van f 16000. De personeelsorganisaties echter kunnen zich niet met dit vocrstel vereenigen. Gemengd Nieuws. AUTOMATISCH CORRESPONDEEREN. In de ruime toonzalen van het Paragon- gebouw te Amsterdam is deze week een ten toonstelling georganiseerd voor accountants, doch ook de zakenman zal hier ietrf nieuws vinden. Het allereerst wordt gedemonstreerd de creed-Teleprinter, een zeer vernuftig ge construeerde electrische schrijfmachine, waarmede men b.v. door overschakeling op de gewone telefoonlijn een rechtstreeksche correspondentie op de schrijfmachine tus schen twee of meer aangeslotenen kan tot stand brengen. Zelfs neemt de Teleprinter het geschrevene als de ontvangende abonné niet thuis is; wanneer n.l. eenige malen de schel van het telefoontoestel tevergeefs is overgegaan, wordt automatisch de Teleprin ter ingeschakeld. De machine is tevens in staat te controleeren of de juiste opgeroepe- nen zijn ingeschakeld. Het paragon-doorslag- systeem zorgt verder voor de noodige door slagen zonder dat telkens opnieuw blauw tjes moeten worden ingelegd. Voorts zijn op deze tentoonstelling o. m. aanwezig eenige gewone schrijfmachines met het vereenvou digde fanfold-systeem, waarbij eveneens de carbonbladen in het benoodigde aantal auto matisch wonjgn tusschen gelegd, waardoor aanzienlijke tijdsbesparing wordt verkregen. JUBILEUM. Op 1 Juli 1932 is het 50 jaren geleden, 'dat het Huis Champagne Heidsieck Co. Mono- pole S. A. te Reims de behartiging harer be langen in Nederland toevertrouwde aan wij len den heer Frans Verbunt Sr., den oprich ter der Firma Frans Verbunt Co., Groot handel in Wijnen en Gedistilleerd, te Til burg, Langestraat 13. Sindsdien wordt de vertegenwoordiging onafgebroken van vader op zoon door deze firma waargenomen. MERKWAARDIGE VANGST. Bij het zg. kroozen van de Tocht in de Haarlemmermeer haalde de heer v. d. W. een schildpad tusschen het kroos vandaan. Voorwaar een merkwaardige vangst Het dier was kerngezond en scheen zich in de Haarlemmermeersche wateren best thuis te gevoelen. DOODGEKNELD. Maandag is in de ondergrondsche werken van de staatsmijn „Maurits" te Lutterade de 38-jarige locomotiefmachinist A. va in de laadplaats van schacht I bekneld ge raakt tusschen een locomotief en de wand met het gevolg dat hij vrijwel onmiddellijk is overleden. De getroffene was Nederlander, gehuwd en vader van één kind. TWEE INBREKERS GEARRESTEERD, De politie te Nijmegen heeft gearresteerd twee Duitschers, den 23-jarigen F. en den 27-jarigen S-, beiden uit Annaherg in Sak sen. Zij werden op heeterdaad betrapt bij Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) Jaarvergadering van den Chr. Blindenbond te Rotterdam. (blz. 2)' Het Duitsche plan tot wederopbouw. Onder handelingen tusschen Franschen en Duit schers onder leiding van Mac. Donald. De gevechten in Duitschland. Een Beier- sche „onthulling" over Von Schleichers be doelingen. (blz. 3.) Jaarvergadering van de Bond van Geref. Mannenvereenigingen. een inbraak in een villa aan den Graafschen weg te Nijmegen. Toen de politie op hen schoot namen zij de vlucht, maar liepen in de armen van twee andere politiemannen, die hen arresteerden. De Duitschers hadden wapens en inbrekerswerktuigen en een groot bedrag aan geld in binnen- en buitenland- sche munt bij zich. Zij worden aan de jus titie uitgeleverd. BLIKSEM INGESLAGEN Tijdens een hevig onweer dat gisteravond in de omgeving van Bathmen woedde, sloeg de bliksem in de boerderij van G. Dijkink te Fspeloo gem. Holten. Hoewel het geheel© gezin zich in het vertrek bevond waar de bliksem insloeg, bekwam niemand letseL De ontstane brand greep zóó snel om zich heen, dat van het vee slechts één paard kon worden gered. Een negental varkens en een groot aantal kippen kwamen in de vlammen om. De inboedel ging geheel verloren. Het vee bevond zich in de weide. Alles was ver zekerd. NOODLANDING Zweedsch vliegtuig beschadigd Hedenmorgen omstreeks 6 uur werd het Zweedsche postvliegtuig S.E.A.B.Z. door mist genoodzaakt een noodlanding te ma ken in de onmiddellijke nabijheid van het vliegveld Schiphol. Het landingsgestel werd hierbij licht beschadigd. De post 'is per auto door de K.L.M. gehaald en onmiddellijk in een gereedstaande machine naar Engeland vervoerd. HEVIG ONWEER IN DEN ACHTERHOEK. Gistermiddag ontlastte zich boven den Achterhoek in Gelderland een kort doch hevig onweer, gepaard gaande met slag regens. Onder de gemeente Eibergen werd de schuur van den landbouwer Siewerink door het hemelvuur getroffen, waardoor deze met de geheele hooioogst in vlammen opging. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. HAZENPLAAG? In de Haarlemmermeer ondervinden en kele tuinders heel veel last van hazen, die zich te goed komen doen aan de te veld staande jonge groenten. inbraak Te Aalsmeer is in het Badhuis V.I.B.A. in gebroken. Vermist wordt 70 en een saxo foon van de badmeester, ter waarde van ruim 200.—. Land- en Tuinbouw. Do Nederlandsche Algemeene Keurings dienst heeft als leden van het Dagelijksrh Bestuur benoemd de heeren Dr. J. Oortwijn Botjes te Oostwold, voorzitter. R. W. Jans sen te Roosendaal, vice-voorzitter, Ir. W. Oosterbaan te Tjitnimarum. Tot secretaris is benoemd Ir. J. Siebenga tc Goes. Het secretariaat is voorloopig gevestigd in het Zeeuwsch Landbouwliuis te Goes. NIEUW GEREF. RUSTHUIS. DEN HAAG 7n tegenwoordigheid ran rele autoriteiten t, te 'i-Grarenhage het nteutce rtmthm, der Lcref. Ker.i, gelegen aan de Groot Hertoqinnelaan officieel .;copcn-t Een foto van dt officieele groep tijdens de openingsplechtigheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1