MAANDAG 27 JUNI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND NAAR DE BESLISSING TE LAUSANNE? Na aan zijn' kabinet cn aan den staats president rapport te ihebben uitgebracht, is do Fransche premier Herriot Zondagmid dag naar Lausanne teruggekeerd. Ook de Duitscbc Rijkskanselier Von Pa pen, die te Berlijn verslag beeft gegeven van zijn onderhandelingen, is Zondag weer naar de stad a an de herstelconforentie op reis gegaan. Terwijl deze beide delegatie-leiders „naar huis .warm", hebben de andere leidende fi guren het er maar eens van genomen en met name den Zondag met uitstapjes ge vuld. De Duitsche delegatie heeft echter voort durend diepgaande beraadslagingen gehou den, ter voorbereiding van dë onderhande lingen met de Fransdien, die vandaag her vat zouden worden. Men moet er aan Duitsche zijde van overtuigd zijn, dat men met de voor heden middag vastgestelde derde Fransch-Duitsehe bespreking in de beslissende phas is geko men. In de houding van Duitschland zal daar bij vrij zeker geen verandering komen. De Duitsche delegatie zal nauwelijke anders kunnen doen dan nogmaals verklaren, dat verdere betalingen onmogelijk zijn. Dit is nu eenmaal de dwang der feiten, (waartegen niets te doen is dan toegeven. Dat Herriot echter dit laatste niet ral kun nen doen. staat echter al evenzeer tamelijk vast. Wij hebben reeds meermalen uiteen gezet, dat de binnenlandsche politiek hein te veel bindt om met de internationale fei ten zonder meer rekening te fliouden. De Italiaansche gedelegeerde Grandi heeft Zaterdag nog eens een memorandum aan Mac Donald overhandigd, waarvan de in houd een krachtige moreele ondersteuning voor de Duitsche opvatting betoekent. De houding van de Engelsche delegatie schijnt op het oogenhlik wat onzeker te wor den. In een der berichten uit Lausanne is tenminste sprake van een bavreemding aan Duitsche zijde, aangezien de Engelsche re geering, in tegenstelling met harp oorspron kelijke beloften, thans voortdurend van houding verandert De Duitsche minister van buitenlandsche zaken Von Neurath zou in een onderhoud met Mac Donald in „Beau Rivagc". waartoe van den Engelshcen premier de uitnoodi ging was uitgegaan, die bevreemding heb ben uitgesproken. Zou de Enigelsehe delegatie, in haar piij- zenswaardigen ijzer om tot een resultaat te komen, hanr bemiddelingsrol zóó spelen, dat zij afziet van haar oorspronkelijk ern stig streven naar de onmiddellijke regeling der herstelbetalingen? Hoe dit zij, het gaat er op het oogenblik om of de Duitschers en de Franschen het eens zullen kunnen worden. Te Parijs „gelooft" men, dat de Duitsche Rijkskanselier aan Herriot een heele reeks economische compensaties zal aanbieden in ruil voor een afzien van Frankrijk van her stelbetalingen. Dit geloof stemt overeen met wat Von Neurath, de Duitsche minister van buiten landsche zaken, tot een correspondent van de „Petit Parlsien" moet hebben gezegd, n.l dat ook een zeer verminderde hervatting der betalingen door de Duitsche openbare meening onaanvaardbaar zóu worden ge» aöht. „Wanneer men dus zoo zeide Von Neurath tot een of ander resultaat wil komen, moet men het op ander gebied' zoe ken. De oplossing der problemen kan niet gevonden worden in het nauwe kader der reparaties, maar in een zeer ver gaande samenwerking op economisch gebied tus- schcn de credbeur-mogendheden en Duitsch land. Het zou hierbij een nut brengende op lossing betreffen, idie in staat is de kwestie •der herstelbetalingen in een veel ruimer kader te plaatsen. Deze economische samen werking zou op verschillende gebieden kun nen worden uitgebreid en daarmede alleen reeds een schadeloosstelling bieden". Ook Von Papen heeft zidh in die richting geuit, door aan een redacteur van de „Ma- tin" te verklaren: Frankrijk heeft recht op compensatie. Kon ik daarvoor geld aanhie den dan zou ik dat met een blij hart doen Aangezien dit echter onmogelijk is. verzoek ik deze compensatie op een amder gebied en wel binnen het kader van een reorgani satie van Midden-Europa te zoeken",. Indien daarop geantwoord wordit: „Jawel, maar ide Vereenigde Staten", antwoord ik, dat indien wij het Europeesch huis gemeen- scshappelijk in orde kunnen brengen, de Vereenigde Staten onmogelijk kunnen wei geren hun steen bij te dragen voor dit werk van den wederoDbouw". Het schijnt dus wel vast te staan, dat do Duitsche delegatie positieve voorstellen heeft Zou Frankrijk daartegenover niets an dere hebben dan de eisch van „in elk geval een slotbetaling zoodra de welvaart in Duitschland is teruggekeerd?" Wij zullen het nu misschien spoedig we ten, want als we de berichten uit Lausanne mogen gelooven, nadert thans het beslissend moment Herriot over Genève en Lausanne. De Fransche minister-president Herriot verklaarde aan «de pers, dat het in de afee» loopen week om leven en dood van de con ferentie was gegaan. Tenslotte wee een over eenstemming tot stand gekomen met de En gelsche delegatie, waardoor het voortzetten der besprekingen mogelijk was geworden. Italle's herstel-memorandum. Het herstel-memorandum van de Italiaan sche regeering, idat Grandi Zaterdag den voorzitter der conferentie, Mac Donald, heeft ter hand gesteld, is thans ook aan de overi ge delegaties toegezonden. Frankrijk wil geen consultatief pact. Uit Lausanne wordt gemeld, dat de En gelsche plannen, die met het oog op de Fransche veiligheidsbehoefte een consulta tief pact voorstellen tusschen de groote mo gendheden, met do verplichting tot een pe riodieko bijeenkomst ter waarborging van de gemeenschappelijke belangen bij de groo te internationale problemen, op het oogen hlik volkomen op den achtergrond is ge raakt, daar de Fransche regeering verklaard heeft, hierin geen belang toj stellen. DE OOSTENRIJKSCHE LEENING In een radiorede zeide de Oostenrijksche Bondskanselier Dolfuss dat de leeningson- deiihandelingen voor Oostenrijk op het punt staan beëindigd te worden en dat thans vol gens een uit Parijs binnengekomen mede- deeling, de hoop bestaat op een snelle en goede oplossing van het leeningsvraagstuk. Het desbetreffende verdrag is reeds opgesteld en bevat geenerlei economische of poljtieke maatregelen welke Oostenrijk niet zou kun nen goedkeuren of die hij niet zelf zou kun- «en goedkeuren.. DE GUERILLA IN DUITSCHLAND LINKS TEGEN RECHTS BOTSING BIJ DE ..VORWARTS" NAZI'S DRINGEN HET GEBOUW BINNEN Zaterdagmiddag om 4 uur werd een kran- tenverkooper in de nabijheid van het ge bouw van de „Vorwiirts", die reeds vroeger door nationaal-socialisten was lastig geval len, weder door 30—50 nat.-soc. aangevallen lishandeld. De man vluchtte het gebouw binnen en werd tot de binnenplaats achter volgd door zijn belagers. Daar bevonden zich edhter een aantal leden van de Reichs- banner, die de nat.-soc. wilden verwijderen, waarop een geweldige vechtpartij ontstond gedurende welke ook van vuurwapens ge bruik werd gemaakt. Drie personen van wie een nat soc. en een Reichsbannemian, wer- swaar gewond. Door de inmiddels gealar meerde politie werd een gedeelte van de straat voor het Vorwartsgebouw afgezet. Acht nat. soc. zijn naar hot politiebureau ergebracht, om nadere inlichtingen te geven. Het bestuur der sociaal-democratische par tij heeft in verband met de relletjes bij het gebouw van de „Vorwiirts" het volgende schrijven aan president Von Hindenburg doen toekomen: De zich in den laatsten tijd voortdurend herhalende over\-allen vormen een schrille tegenstelling met de venvachting, waaraan u bij de uitvaardiging der jongste noodver ordening uiting hebt gegeven, namelijk dat na de intrekking van 't verbod der nationaal socialistische stormtroepen gewelddaden achterwege zouden blijven. Aangezien u bij die gelegenheid hebt toegezegd, uitspattingen van welken aard ook met alle u krachtens de rijksgrondwet ter beschikking staande iddelep te zullen, voorkomen, veroorloven ij ons, uw aandacht op deze ernstige, door geuniformde 'Hitlerianen veroorzaakte uit spattingen te vestigen. Voorts werd ook aan den rijksminister van Binnenlandsche Zaken een schrijven gericht, in er op wordt gewezen, dat geünifor meerde Hitlerianen tot in het gebouw van de „Vorwarts" zijn doorgedrongen, hetgeen tot een ernstige botsing aanleiding heeft ge geven. Verder wordt verzocht, aan het be stuur der sociaal-democratische partij een audiëntie toe te staan, opdat de klachten mondeling kunnen worden toegelicht. De politieke gevechten duren voort. Gisternacht en gedurende dep Zondag is het te Berlijn verscheiden malen tot bot- ngen gekomen tusschen nationaal-socia listen eenerzijds en communisten en Reichs- banner-leden anderzijds. Tot ernstige inci denten kwam het echter nergens. Op ver schillende plaatsen werden ruiten van natio naal-socialistische en communistische partij lokalen ingeworpen, terwijl ook eenige ma len schoten werden gelost. In totaal werden acht personen gewond, waaronder een po litieagent. In de afgeloopen 24 uur werden in totaal 70 personen gearresteerd. Gistermorgen werdep bij een gevecht tus schen communisten ën nazi's te Leipzig ver scheidene nazi's gewond. Te Hamburg is het tot een schietpartij ge komen tusschen nazi's en communisten. Een nationaal-socialist werd aan de hand gewond Of er communisten gewend werden is niet bekend. Ook op de politie, die van haar vuur wapens gebruik maakte, werd geschoten. Ook te Wattenscheid in het Roergebied had eon botsing tusschen communisten en nazi's plaats. Er werd met steenen gegooid en met revolvers geschoten, waarbij twee nationaal-socialisten levensgevaarlijk ge wond werden en eenigen lichtere verwon dingen opliepen. Een der nationaal-socialis ten, die een schot in het hoofd had gekregen, is in den loop van den avond in het zieken huis overleden. Eén communist werd gear resteerd. In den nacht Is voorts nog de leider van den rooden anti-fascistischen Strijdhond te Landsberg aan de Warthe na het verlaten van het bondslokaal der K. P. D. door onbe kenden, vermoedelijk nationaal-socialisten doodgeschoten. De Berlijnsche hoofdcommissaris van po litie, Grzesinki, heeft in. het Reichsbanner- stadiqn te Maagdenburg een rede gehouden waarin hij o.a. zeide dat het IJzeren Front uit noodweer was geschapen. Op den dag, dat de nat socialistische stormtroepen zich tegen wet. en recht in het recht op straat zouden willen veroveren, zou het IJzeren Front gebruik maken van zijn recht op nood weer. De regeering-von Papen had gemeend, dat zij door de opheffing van het uniform- verbod de binnenlandsche rust zou bevorde ren. Thans, eenige weken later, waren de werkelijke gevolgen er van reeds aan het licht getreden. In werkelijkheid, aldus 6pr. bestaat reeds de latente burgeroorlog. Het gevaar van de Main-linie en het separatisme dreigt weer. Op een Duitsehen avond, dien de gouw Westen van N.S.D.A.P. Zaterdag in Schlach- tensee heeft gegeven, werd het woord ge voerd door den Berlijnschen gouwleider dr. Goebbels. Een nationaal-socialistische kabinet, zoo zeide hij, zou aan het drijven van de roode burgeroorlogopruiing binnen 24 uur een ein de hebben gemaakt Wanneer het op dit oogenblik nog mogelijk is, dat nacht aan nacht in het geheele rijk S.A.-mannen hun leven moeten laten, dat kameraden, die fce- rugkeeren van de begrafenis van een ver moord S.A.-man beschoten worden uit het gebouw van den „Vorwiirts", dat de politie- president werkeloos toeziet, dat bovendien nog de N.S.D.A.P. van moord wordt beschul digd, wordt het tijd in Duitschland vele za ken te veranderen. Is men in ernst van mee ning, dat de nationaal-socialisten zich zou den bepalen tot platonische radio-redovoe- Tingen? Het toepassen van radicale midde len tegen den terreur is ten slotte toch nog het öhristelijkste. Het is christelijker dan het gespuis uit de onderwereld te voorschijn te halen en daarmede fatsoenlijken jongen lieden het leven te beschermen, dan als dien anderen de vrije hand te laten en ver^ der gelegenheid te geven tot moord en overvallen. niet meer. Het demonstratieverbod is met het oog op bloedige botsingen tijdens de Hessische verkiezingen noodzakelijk geble-, ken. De vrees welke ook de Hessische regee ring gevoeld heeft bij de. opheffing van het S.A.- en bet uniformverbod is helaas be waarheid Ln een tijd van politieke kookhit te, waarin de bevolking door oratorische, en journalistieke teugelloosheid en beschim ping der staatsorganen op ongehoorde wijze wordt geprovoceerd moest het weer toelaten der verboden instellingen natuurlijk prikke lend werken en de toestanden nog ver scherpen. Het is karakteristiek dat de nationaal- socialistische kringen, die opruiend optreden thans voor hun particulier leven het recht van zelfbescherming opeischen. Ik heb den indruk, dat. de Rijksminister van Binnen landsche Zaken begrijpt, hoe gevaarlijk het is de politiemacht der landen te beperken. Ik geloof echter, dat het Rijkskabinet zich ten opzichte van de nationaal-socialisten ge bonden heeft en daar niet van af kan. We leven in een tijd van buitengewoon gevaar lijke binnenlandsche -Crisis. De Rijkspresi- dent heeft het opheffen van het uniform- en S.A.-verbod aan de voorwaarde verbonden, dat de strijd der meeningen rustiger zou worden. Wanneer zijn verwachtingen niet in vervulling mochten gaan, was hij vast besloten op te treden tegen excessen. De verwachtingen van den Rijkspresident zijn, zooals te verwachten was, niet vervuld. Men mag nu verwachten dat de Rijkspresident, die niet partijpolitiek gebonden is, het ge baar inziet en thans zijn maatregelen neemt. Communistische „Selbstschutz" Te Barmen heeft de politie een zooge naamde communistische „Selbstedhutz" ont bonden, welks leden voor het grootste ge deelte bewapend waren met houw- en steek wapenen, waaronder ook bijlen. Deze lieden hadden in den nacht op Zondag voetgan gers aangehouden en naar wapens gefouil leerd. Veertig personen, waaronder een 'rouw in inanskleeren, werden gearresteerd. Gevechten te Beuthen Zondagavond deelde de politie te Beuthen o.a. bet volgende mede: In den nacht op Zondag tegen 23 uur heeft in de Bahnhof- strasse een vechtpartij plaats gehad tusschen ongeveer 50 communisten en 25 nat. soc. die ten deele in uniform waren gekleed. Om de vechtenden söhoolde een groote menschen- menigte samen. In totaal werden vijf per il door messteken en stokslagen, deel9 ernstig gewond. De politie ontruimde de straten en arresteerde verscheidene personen DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE DE BESPREKINGEN ONDERBROKEN De Duitsche eerste vertegenwoordiger ter ontwapeningsconferentie Nadolnv is naar Berlijn vertrokken, waar hij zal deel nemen aan de kabinetszitting, teneinde rap port uit te brengen over den stand der'za ken. De Gemeefsche ontwapeningsbesprekingen zijn eveneens onderbroken daar nu ook Simon en Paul Boncour vertrokken zijn. Daarentegen vinden talrijke besprekingen plaats tusschen de Amerikanen, Swanson en Gibson en de vertegenwoordigers der andere delegaties. Deze besprekingen betreffen in de eerste plaats het voorstel van Hoover. HET FRANSCHE BEGROOTINGS- TEKORT Volgens sommige Parijsche bladen is één van de redenen, waarom Herriot tijdens het weekend uit Lausanne naar Parijs terug keert de dringende kwestie van het tekort op de Fransche begrooting, waarvoor nog een bedrag van 1.S40 4 2.208 raillioen francs moet worden gevonden, om de begrooting in evenwicht te brengen. In de kabinetszitting, die gedurende het weekend zal worden gehouden, zullen in grijpende bezuinigingsmaatregelen van allo departementen onder het oog worden gezien. De minister van financiën, Germain Mar tin, heeft te zamen met den minister van de begrooting Palmade een plan ingediend tot verhooging van de inkomsten en verlaging van de uitgaven, dat waarschijnlijk reeds Dinsdag a.s. in de kamer komt en nog vóór het zomerreces behandeld zal moeten wor den. Naar verluidt zou het plan o. a. inhouden een bezuiniging van 1.104 millioen frs. per jaar op de nationale defensie, welk totaal slechts kan worden bereikt door bezuinigin gen van ingrijpenden aard op het leger, de vloot en de luchtmacht SCHOTSCH NATIONALISME Zaterdag werd te Stirling in Schotland een bijeenkomst gehouden ter herdenking van den Slag van Bannookburn in 1314, in welken slag de Schotten hot Engelsche leger versloegen en de onafhankelijkheid van Schotland veroverden. Aan het slot van de plechtigheid haalde plotseling een vrouw de Schotsche vlag te voorschijn en riep de aan wezigen op, om de Engelsche vlag neer te halen van den toren van het nabij de stad gelegen kasteel Stirling, dat als militaire kazerne dienst doet. Do menigte trok naar het kasteel en marcheerde in gesloten gele deren door de toegangspoort voorbij de uit twee soldaten bestaande militaire wacht, die zoo verrast was dat zij geen gelegenheid meer had om in te grijpen. Twee jongelui klommen op het dak, haalden de Union Jack omlaag en heschen de Schotsche vlag op den toren. Pas toen de menigte het slot weer had verlaten werden de vlaggen door een der soldaten weer verwisseld. Volgens een mededeeling van de officieele Hessische persdienst heeft Staatspresident Adelung zich als volgt over de binncn- landsch politieke crisis uitgelaten: „In Hessen bestaat een uniformverbod GODSDIENSTHAAT. Pelgrims in Ulster aangevallen. Aan het station van Ballymena in Ulster is het Zaterdag tot heftige tooneelen geko men. Driehonderd pelgrims, die ter deel neming aan het Eucharistisch congres naar Dublin wilden vertrekken, werden door het gepeupel aangevallen. Een groot aantal coupé-ruiten werd verbrijzeld, terwijl de pel grims werden mishandeld en met steenen en flesschen bekogeld. Verscheidene vrou wen liepen verwondingen op. Ook te Lame in de provincie Connaught werden pelgrims, die zich met bestemming naar Dublin hadden ingescheept, aangeval len en met steenen bekogeld. ERNSTIGE RELLETJES TE ANTWERPEN Betooging van anti-Vlaamsche oud strijders door Vlaamsche nationalisten belemmerd Een leger van gendarmes en politie chargeert Honderd gewonden De aanwezigheid van het anti-Vlaamsche verbond van ouidstrijders te Anlwerpen, waar dat verbond, de „Fraternelles", een congres houdt, heeft aanleiding gegeven tot ernstige relletjes. De Vlamingen beschouwen, misschien niet geheel ten onrechte, dit congres in het hartje van fhet Vlaamsche land als een uit daging. Toen de „Fraternelles" Zondagmor gen een straafcbetooging organiseerden, wa ren botsingen schier niet te ontgaan. De burgemeester van Antwerpen Van Cauwelaert had een heel leger van mare- chaussee's en politie-agenten gemobiliseerd voor het handhaven van -de orde. Bijna alle hoeken der straten waren door sterke poli tieposten bezet Zevenhonderd en vijftig ma- rechausssees te voet en te paard en 1200 politieagenten moesten zorgen voor het handhaven van de rust Hun gezamenlijk aantal was niet veel minder dan één derce van het aantal deelnemers aan de betoo ging. Achter het stadhuis stonden een aan tal wagens van de brandweer opgesteld, alsmede een viertal auto's, die op het eer ste alarm "de noodige versterking zouden moeten aanvoeren. De burgemeester haa alle mogelijke middelen, die hem ten dien ste stonden, gemobiliseerd. Alleen had hij geen beslag kunnen leggen op een grooie hoeveelheid voor het gebruik ongeschikt verklaarde eieren en van dit wapen werd tijdens den optocht door de tegen-betoogers een meer dan overvloedig gebruik gemaakt Het zeer groote aantal Vlaamsche tegen- betoogers: Fronters en oud-strijders, zongen Vlaamsche strijdliederen, floten en riepen op schier oorverdoovende wijze. Toen de op tocht zich in beweging stelde werd met eie ren en rot fruit gegooid en later ook met blauwsel en rood' poeder. De politie moest herhaaldelijk charges uitvoeren, waarbij verscheidene personen werden gewond en een aantal gearresteerd. Gedurende de avonduren werd' nog voort durend door marechaussee te paard' endoor politie door de straten van de binnenstad gepatrouilleerd. Tot de gewonden behoort de zoon van Dr. Bonus, die een sabelhouw kreeg. 's Avonds werd gemeld, dat het aantal gewonden 100 bedraagt en het getal der ge arresteerden 120, waarvan er 90 weer op vrije voeten zijn gelaten. Gemeld wordt nog, dat er niet alleen te gen de „Fraternelles" werd' gedemonstreerd, maar dat er ook uit ide ramen bloemen naar de defileerende oud-strijders werden gewor pen en er ook werd gejuicht Het défilé voor de autoriteiten kon zonder stoornis plaats hebben, maar verder op den doortocht kw am het opnieuw tot botsingen en politie- charges. In den namiddag hadden ook relletjes plaats voor het gebouw der Antwerpsche fronters. Ook hier moest de marechaussee ingrijpen. BESLAG GELEGD OP GOUD VAN DE ..EGYPT" 0PVER20EK VAN SLEEPBOOTKAPITEIN Onmiddellijk na de aankomst van de „Artiglio" te Plymouth begaven zich douane beambten en vertegenwoordigers van Lloyds aan boord van het bergingsschip. Namens de autoriteiten werd op last van de Admi raliteit aan kapitein Garli meegedeeld, dat het goud en zilver van de „Egypt", hetwelk zich aan boord van hiet schip bevond, in be slag werd genomen. Naar gemeld wordt, ls tot dezen maatregel overgegaan, in verband met een eisch, in gesteld door den voormaligen kapitein de sleepboot „Iroise". Deze maakt aanspraak op een deel van het goud, in verband met het feit. dat hij als eerste het wrak van de „Egypt" heeft gewonden. Men verwacht, dat de kostbare lading vandaag naar Londen zal worden doorgezonden. Tot 9 maanden gevangenisstraf. De vierde strafkamer van het Reichs- gericht veroordeelde den Berlijnschen redac teur van de communistische „Rote Fahne", Wilhelm Pankow, wegens voorbereiding tot hoogverraad en overtreding van de wet tot bescherming der republiek tot negen maan den vestingstraf. DE LANGSTE BRUG IN EUROPA. Tusschen twee Deensche eilanden. De Engelsche firma Lorman Lone Co. heeft met de Deensche regeering een con tract gesloten voor den bouw van een M. lange brug tusschen de eilanden Falster en Seeland. De brug zal de langste in Euro pa worden en de spoorwegverbinding vor men tusschen Vordingborg en de hoofdlijn naar Duitschland. De kosten worden op 2.000.000 pond sterling geraamd. Met het werk zal in November a.s. een aanvang worden gemaakt. DUITSCHE EX-KEIZER „VRIJ GESPROKEN In een proces te Péronne, Do civiele kamer van de rechtbank te Péronne belhandelcle dezer dagen de eigen aardige aanklacht, ingediend door de ouders van Paulette Linden, die in Juli 1916 op 12-jarigen leeftijd overleed als slachtoffer van de eerste Fransche granaat die viel tij dens het bombardement door dc Fransche troepen van het door de Duitschers (bezette dorpje Athies in het departement de Somme. De ouders baseerden hun i klacht op (hiet feit, dat de Duitsche bezetting verzuimd had de bevolking tijdig te waar schuwen, opdat zij het dorp kon verlaten. De aanklacht was gericht tegen den Duit sehen ex-keizer en hield o.a. een eisch tot schadevergoeding in. De rechtbank te Peronne heeft Zaterdag uit spraak gedaan en concludeerde, dat de keizer voor het tenlastegelegde slechts antwoordelijk kon worden gesteld als ver tegenwoordiger van het Duitsche rijk opperste leider van den Duitsehen generalen staf, welke functie hij echter in 1918 had neergelegd, zoodat hij sedert dien ook het Duitsche Rijk niet meer vertegenwoordigde. De ouders van het meisje werden veroor deeld tot de kosten van het geding. BANK OVERVAL TE BERLIJN Zaterdagmiddag is te Berlijn een overval gepleegd op een bank in de J&gerstrasse. Twee mannen, met pistolen bewapend, dron gen de kasafdeeling binnen, hielden de beide kassiers met hun wapens in bedwang en plunderden de openstaande brandkast. Met hun buit van 2000 Mark wisten zij in het drukke verkeer te ontvluchten. VAN ONZE ADVERTEERDERS WERKVERRUIMING. Van de Robinson-schoenfabriek te Nijme gen vernamen we, dat er dezer dagen de productie is gebracht op 10.000 paar schoe nen per week. Dat wil dus zeggen: een jaar productie van een half millioen paar schoe nen, die uitsluitend in Nederland worden versleten. Men mag dus aannemen, dat thans op iediere acht mannelijke Nederlan ders er één op Robinsonschoenen loopt. De Robinsonfabriek is daardoor het grootste schoenbedrijf in Nederland geworden. Voorwaar een prachtig resultaat voor een fabriek, die nauwelijks tien jaar bestaat. Het pleit wel voor de soliditeit en de doel matigheid van den Robinson-schoen. SIAM'S KONING TERUG TE BANGKOK Bereid als constitutioneel vorst te regeeren Udt Bangkok wordt d.d. 26 Juni geseind: De koning van Siam, die heden te Bang kok aankwam met een oorlogsschip, dat de nieuwe regeering naar Huahin had gezonden om hem af te halen, werd door het publiek hartelijk toegejuicht. De bevolking schijnt zich ter nauwernood rekenschap te geven van het feit, dat het oude regime door een revolutie, waarbij geen bloed werd vergoten, is omvergeworpen. De mededeeling van den koning, dat hij bereid is, als constitutioneel vorst te regee ren, werd met levendig applaus ontvangen door de officieren van leger en vloot, die in adering bijeen waren gekomen, om ken nis te nemen van 's konings boodschap. Tus schen den vorst en de leiders der revolutio naire beweging bestaan goet# betrekkingen. Te Bangkok is het heden volkomen rustig De prinsen en prinsessen, die als gijzelaars gevangen worden gehouden, worden goed be handeld. Zij zullen echter eerst in vrijheid worden gesteld, wanneer de nieuwe regee ring haar bewind zal uitoefenen. Nog geen beslissing? Uit Bangkok wordt nader gemeld: Zondag hebben de militaire en burgerlijke vertegenwoordigers van Siameesohe volk een bezoek aan den koning gebracht, ten einde hem van de bepalingen der voorgestelde nieuwe grondwet in kennis te stellen. De ko ning behield zich zijn definitief antwoord op de vraag, of hij bereid was als constitutio neel vorst te blijven regeeren, tot morgen voor De vertegenwoordigers stelde hij een door hiem onderteekende proclamatie ter hand, waarmee zij naar het hoofdkwartier der vóorloopige regeering terugkeerden en die later door hen onder toejuichingen van het volk in het openbaar werd voorgelezen. De oorzaken Omtrent de oorzaken der revolutie kan nog gemeld worden, dat er reede sedert maanden groote ontevredenheid in Siam heerscht, daar het land lijdt onder de mis lukking van den rijst-oogst, de lage verkoops prijzen van rubber, het terugloopen van den zilverkoers en vrij sterke verhooging van De regeering is voornemens geweest ibedrag van 25 millioen Tikals (ongeveer 25 millioen gulden) te bezuinigen, door een aan tal beambten en officieren te ontslaan. Bovendien heeft de tusschen dictatoriale gestrengheid en toegevendheid zwevende houding van den koning, hem veel sympa thie doen verliezer en het goddelijke aureool van den heerscher weggenomen. Men heeft verder onregelmatigheden ont dekt bij het gebruik van de staatsgelden. De toestand is zoo gespannen geweest, dat de buitenlandsche financieel© adviseur der regeering aan den koning verklaard heeft, dat zijn aanwezigheid te Bangkok niet lan ger noodig is en dat de koning er goed aan deed aan aftreden te denken. LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL DE C.N.V.B.-COMPETOTE Uitslagen van Zaterdag Amsterdam: Klasse I: Vlug en Vaardig—C.V.V.W. II uitgest FEDERATIE VAN ROTTERDAMSCHE C. J. M. V. Hieronder laten wij volgen de uitslagen der voethal-wedstrijden, gespeeld in de Fe deratie van R'damsche C.J.M.V., gespeeld gedurende de laatste week: Aid. I: Zwaluwen I—V.V.O. I2—3 Zwart Wit IT.T.B. I 1—1 Eendracht I—Zwaluwen I 2—1 Aid. H: Zwart Wit II-O.D.K. I 3-0 D.I.O. I—Zwart Wit II 3—1 V.V.O. II—O.D.K. I 1-0 Aid. Hl: Eendracht III—S.R.W. 2-1 T.T.B. II—S.R.W. I 2-0 Afd. IV: S.R.W. II—Zwaluwen III 1—2 Zwaluwen III—S.R.N. I 3—1 Aid. V: S.R.N. II—S.R.W. IV 1-6 S.R.N. IID.I.O. II 3—4 Eendracht V—Eendracht VI 40 S.R.W. IV—S.R.W. III l—ii S.R.W. Ill—D.I.O. II 2-6 In verband met den buitendag te Rhoon zijn tegen a.s. Zaterdag geen wedstrijden Weerbericht. deti vorlgen Btand e Hoogste stand te Munchen 765.1. Laagste stand te Thorshajvn 743.1. Stand vanmorgen halftwaalf 762.1. WEERVERW ACHTING Zwakke tot matige zuidelijke tot zuid oostelijke wind, helder tot licht of half be- Avolkt, droog warm weer, behoudens kans op onweer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Het hooge drukgebied dat Zaterdag nog in het Z.W. van het waarnemingsgebied (Golf an Biscaye en Spanje) was gelegen, heeft zioh naar het O. verplaatst en bevindt-zich thans boven Zuid-Duitschland. Boven Scan dinavië bleef de depressie aanhouden. De verandering in de drukverdeeling heeft ten onzent den wind naar Z. richting doen krim pen, waarbij de temperatuur aanzienlijk steeg. Ook in Frankrijk, Duitschland en Z. Scandinavië steeg de temperatuur aanmerke lijk. Om de depressiekernen waait het flink, terwijl daar plaatselijk ook zware regen viel. Over Frankrijk en Duitschland heerscht thans fraai, rustig weer. Het is te venvach ten, dat de wind bij ons uit Z. tot Z.O. richtingen nog warme en droge iucht zal blijven aanvoeren, een kleine secondaire de Golf van Biscaye kan ons echter plaatse lijk nog eenig onweer brengen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 20.4 C. 28 JUNI Zonsopgang 3.42 u.; Zonsondergang 8.23 u, Maansopgang 0.07 u.; Maansonderg. 8.19 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomertijd Van 's avonds 9.53 u. tot 's morgens 4.13 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshut i 8.47 3.59 Canp i t 2.93 2.71 Baael 1.58 1.77 Ems 1.05 1.04 Huningen 2.22 2.40 Coblenz 2.77 2.53 Rhelnweller -0.06 -0.07 Trier 0.61 0.61 Kehl .«it 3.60 3.69 Keulen 2.58 2.21 Maxan 5.30 5^0 Ruhrort 1.17 0.58 Wledeshelm 1.26 1.49 Wesel 0.90 0.46 Mannheim 4.31 4.11 Emmerik 2.08 1.69 Lohr 1.88 1.58 Duseeldorf 1.98 1.58 Mains 1.66 1.50 Maastricht 2.00 1.99 Bingen i 2.57 2.42 Venlo 10.77 10.93 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 28 Juni (Oude Amsterdamsche ttJd) Delfzijl i 6.36 18.48 Hellevoetsl.10.36 23.05 Terschelling 3.48 16.06 Willemstad 11.34 Harlingen 4.30 16.55 Brouwereh. 9.48 22.17 Helder le 11.67 14.20 Zlerikzee 10.13 22.31 Idem 2e Wemeidinge 10.36 23.00 IJmuiden10.49 23.20 Vliasingen 9.06 21.26 H.V. Holland 9.57 22.31 Terneuzen 9:36 21.59 Scheveningen 10.07 22.41 Hansweerc 10.10 22.25 Rotterdam 12.04 Woensdag 29 Juli: S.R.W. I—Eendracht III (GroenewegjeJ Vrijdag 1 Juli: S.R.W. I—S.R.W. II (Schuttersveld) Vriendschappelijk: De Condors II—T.O.G14 Unicum I—Sparta Comb10—1 KORFBAL UITSLAGEN VAN ZATERDAG Zuid-Holland (Noord): KIasse I: V.E.O. IPernix I 1—11 Klasse IIA: Fiks II—Pernix II34 Ijsvogels I—V.E.S. II 3—6 Zuid-Holland Zuid: Klasse I: Oranje Wit I—O.D.I. I 3—3 Klasse UB: Rapiditas IIMaassluis I 20 Klasse III: Snel II—D.I.O. II 6_t Vriendschappelijk: Oranje Wit III—Zwaluwen 16—2 (Zwijndrecht) OJD.O. I—Oranje Wit II 14 INVULFORMULIER GEACHTE ADMINISTRATIE/ Wilt U als abohné per Naam: Adres: Plaats: Ik verwacht dan, dat het blad tot 1 Juli a.s. GRATIS wordt bezorgd. Hoogachtend, Handteekeninj

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2