Lausanne in een nieuw stadium VRIJDAG 24 JUNI 1932 EERSTE BLAD PAG. BUITENLAND DE KIEZERS ACHTER DE STAATSLIEDEN In de Fransche nationalistische pers komt een verbitterd verzet tegen do radicale ont wapeningsvoorstellen van President Hoover tot uiting. Men ziet in die voorstellen eenigen steun van het Duitsch-Italiaansche streven, wijl ze Frankrijks veiligheidseischen negeeren. De bedenkingen van den Engelschen mi nister van buitenlandsche zaken Sir John Simon gaan in dezelfde richting. Hij wees er immers dadelijk na de indiening van de Amerikaansche voorstellen, op, dat een op lossing van het ontwapeningsprobleem niet verkregen kan worden door een eenzijdige verklaring in de richting van een voor alle staten aanvaardbare overeenkomst. Als een soort van conclusie op deze Fran sche en Engelsche beoordeelingen, zou kun nen gelden de opvatting, die in Japan wordt uitgesproken: Hoover's voortedlcn zijn niet oprecht; zij zijn in de eerste plaats een ver kiezingsmanoeuvre. Wij zonden deze laatste conclusie echter niet gaarne onderschrijven. Dat Hoovers voortellen verband houden met den electoralen strijd in de Ver. Staten over den Presidentszetel is iets dat wij wèl aannemen. De opening van de democratische conven tie te Chicago, waarin de tegencandidaat van Hoover in den verkiezingsstrijd zal aangewezen worden en de leuze voor den ver kiezingsstrijd, staAt voor de deur. Hoover heeft nu onverwacht zijn ontwapeningsroep door do wereld doen schallen en daarmee aan de democraten de mogelijkheid ontno men de ontwapening tot hun specialen „cry" te maken. Dit wil echter niet zeggen, dat Hoovers op zet onoprecht moet worden geacht, Washington heeft een ingrijpende verda ging van de militaire uitgaven van Europa noodig als onontbeerlijke voorwaarde om voor het oog der Amerikaansche kiezers met verlichting van de vorderingen op Europa te kunnen komen. Al wordt het ontegenzegge lijk verband tusschen de ontwapenings voorstellen en de oorlogsschulden in Hoovers voorstellen verzwegen, ieder weet dat dit be staat. Dat Hoover zich zeer zeker door electorale overwegingen heeft laten leiden, zegt dus niets ten nadeele van zijn voorstellen. Hij moet evengoed met de kiezers reke ning houden als Herriot en Von Papen dat moeten doen. Zij allen zijn, nu het om zulke levenskwesties gaat, de gevangenen van hun binncnlandsche politiek. Dit is het juist, idat de onderhandelingen te Lausanne en te Genève zoo uiterst moei lijk maakL Dat Duitschland voorloopig niet meer betalen kan en dus ook voorloopig niet meer betalen eal, staat reeds als een boven water. Het gaat er nu echter maar om het pres tige van Frankrijk en Duitschland beide te handhaven bij het zoeken naar een metho de om het feit der onmogelijkheid van de schuldbetalingen te erkennen. Het gerucht gaat, dat Herriots positie in Frankrijk reeds door het feit van dit zoeken naar een compromis zoodanig onzeker is geworden, dat men met zijn aftreden bin nen korten tijd rekening moet houden. Van avond gaat Herriot naar Parijs. Men moet er in Lqusanne niet gerust op zijn wat er daar wordt klaargemaakt voor deil radica len kabinetsleider, die in het pariementeen lang niet vaste positie heeft. ENGELSCH-FRANSCHE BESPRE KINGEN „ONDERBROKEN" Rechtstreeksche Fransch-Duitsche onderhandelingen Hoe zal men een officiëele mislukking der conferentie vermijden? DE ONTVANGST VAN HOOVERS VOORSTEL GUNSTIGE INDRUKKEN BIJ DE AMERIKANEN Het voorstel vatbaar voor een compromis en concessies TJit Washington wondt gemeld: De Amerikaansche gedelegeerden deelden gisteren aan Stimson telefonisch mede, dat de reactie te Geneve op het voorstel van Hoover gunstiger geweest is dan zij voor zien hadden en een geweldigen indruk ge maakt heeft Zij voegen eraan toe, dat het gisteren de grootste dag was in de annalen der inter nationale conferenties. Hoover heeft het voorstel zelf geconcipi eerd, Stimson zond het, na het bestudeerd te hebben aan Gibson, die het, nadat hij het op zijn beurt persoonlijk bestudeerd had, Maandag met de andere afgevaardigden besprak. Indien het -voorstel geheel verworpen wordt, zouden de Vereenigde Staten zich, naar men meent te weten, niet verzetten tegen een verdaging der conferentie, zoo het maar geen verdaging is voor ombepaal den tijd. Immers zij zijn van meening. dat op het gebied der ontwapening ook lang zaam voortgang kan worden gemaakt. In diplomatieke kringen is men geneigd, het voorstel te interpreteeren als een mid del om de Vereenigde Staten van iedere verantwoordelijkheid te ontheffen voor het geval dat het voorstel verworpen zou wor den en de conferentie zou mislukken. Ook denkt men. dat de Vereenigde Staten, als de conferentie zou mislukken, de deur ge sloten zouden kunnen houden voor een an nuleering der schulden, omdat de mogend heden geweigerd zouden hebben de econo mische geneesmiddelen toe te passen. De practische uitwerking van het voorstel op de vermindering van de vlootmacht zou een pariteit zijn met Groot-Brittannië voor zoover de kruisers betreft. Men zou aan beide mogendheden 250 duizend ton toe staan en aan Japan 150 duizend ton. De betrokken landen zouden alle een be langrijk aantal tons aan oorlogsschepen moeten onttakelen. De reactie van het Congres is over het al gemeen gunstig, terwijl alle ochtendbladen vóórspellen, dat het voorstel van Hoover op talrijke moeilijkheden zal stuiten. Zij wij zen er dan echter onmiddellijk op, dat het voorstel vatbaar is voor een compromis en concessies. De Fransche nationalistische pers bevat hefitge uitingen tegon het voorstel van Hoover. De „Journal" noemt de enkele staten die met het Amerikaansche voorstel instem men, stokebranden, die openlijk speculecren op herziening der verdragen. De „Echo de Paris" spreekt van een de magogische agitatie en noemt den Neder- lanaschen minister van buitenlandsche za ken Beelaerts van Blokland een der aan stichters; daarvan. De „Figaro" zegt. dat het ontwerp-Hoover Ia Tapaa wordt door 'de militaire aiT?ri* maatregelen is voorbij. De volken van Euro pa en van de goheele wereld willen daden zien. Von Papen verklaarde niet te kunnen ge- looven, dat de wereld voor dergelijken po sitieven arbeid nog niet rijp is. Duitschland wordt zwaar gedrukt door de werkloosheid. De hoop van de jeugd is bijna verdwenen en het economische leven gelijkt op een kerk hof. Nog zwaarder dan de werkloosheid drukt echter op Duitschland het bewustzijn, dat het vernederd wordt tot een natie van min- tt'i T .rarv.nl/i- dere rechten. Hét kan geen verwondering Uit Lausanne wordt gemeld. wekken, dat een volk met een zoo groot- De Fransche premier Herriot heeft Donder- sche geschiedenis als het Düitsche in op- dagmiddag opnieuw een bezoek gebracht gt^njj komt tegen een toestand, waardoor aan den Britschen premier Mac Donald. De |1Pt psychische evenwicht wordt verstoord, bespreking was van vrij langen duur. Het materieels ongeluk, waaronder Duitsch- Aan het einde der bijeenkomst werd van ]anci 2O0 bijzonder lijdt, houdt niet "op bij de do Britsche zijde het volgende officieele grenzen van een land en de psychische communiqué uitgegeven: spanningen veroorzaken reacties, die het „De besprekingen tusschen de Engelsche j sociale evenwicht in Europa ten zeerste be en Fransche ministers we. Jen heden op j dreigen. vriendschappelijke wijze voortgezet en on- j jammer genoeg zijn de eerste stappen, om derbroken ten einde de Fransche ministers t0( een verbetering te geraken, niet met de de mogelijkheid to geven een bespreking te noodige energie gedaan. met de Duitsche ministers.' Do onderhandelingen tusschen de Engel sche en Fransche regeering schijnen hier mede voorloopig, voor zoover betreft de herstelkwestie, to zijn besloten. Thans van gen de directe besprekingen aan der Fran sche en Duitsche vertegen-woordigers. Herriot stelt zich voor Vrijdagavond naar Parijs te vertrekken; Nader wordt gemeld, dat het onderhoud tusschen Herriot en Von Papen hedenmor gen om tien uur zou aanvangen in het Pa lace Hotel te Lausanne. Ook staatssecretaris von Bülow zou aan de besprekingen deel- Von Papen herinnerde er aan, hoe een jaar geleden president Hoover het morato rium heeft afgekondigd. De wereld zou reeds veel verder zijn, indien men dit voorjaar deze gedachte van den Amerikaanschen president in haar oorspronkelijke reinheid verwezenlijkt had. Evenzoo heeft de nieuwe boodschap voor de ontwapening van den Amerikaanschen president bewezen, met welken ernst de groote Amerikaansche natie het wereld kwaad aan den wortel wil aantasten. Men moet er toe besluiten definitief een streep te zetten onder de tragische rekening van den oorlog. Dat alleen kan de wereld De president van de Duitsche Rijksbank ]iet vertrouwen weergeven, dat noodig is om en de ambtenaar voor economische zaken weer in evenwicht te komen. Posse Zijn naar Lausanne ontboden om den Rijkskanselier van advies te dienen. EEN DUITSCH HANDELSPOLITIEK Herriot had oorspronkelijk het voornemen PLAN? gisteravond een radioredovoering te te hou-1 NaJr Lausanne verluidt zou technische moeilijkheden is deze redevoe ring evenwel niet doorgegaan- Mac Donalds bemiddeling ten einde Uit Lausanne wordt voerts gemeld: Nu de besprekingen tusschen Mac Donald en Herriot en de andere ministers der beide landen plotseling zijn afgebroken, wordt in ingelichte kringen hieruit afgeleid, dat de pogingen van Mac Donald, om de Fransche regeering te bewegen tot een definitieve re geling van het vraagstuk der schadevergoe ding in den zin van de Engelsche regeering mislukt zijn. Mac Donald moet Herriot verklaard heb ben, dat het laatste middel thans nog slechts directe onderhandelingen tusschen Duitsch land en Frankrijk zijn. De kritieke toestand van de conferentie die feitelijk reeds van den eersten dag af aan heeft bestaan, is daardoor verder verscherpt De Fransche verwachting, dat de nieuwe Duitsche regeering tot concessies in het Vraagstuk der schadevergoeding bereid zou zijn, is niet in vervulling gegaan en men erkent, dat de Duitsche ministers, ondanks den hoffelijken vorm van de onderhandelin gen, het Duitsche standpunt met den mees ten ernst en de grootste beslistheid onbe perkt handhaven. Er duiken thans verschillende plannen op n een officieele mislukking van de confe rentie te vermijden. Van Engelsche zijde wordt het denkbeeld op den voorgrond ge bracht om dezen herfst eerst een Europee- sche conferentie te Lausanne te houden en dan terstond daarop te Londen een econo mische wereldconferentie mits echter tevoren het vraagstuk der schadevergoeding gere geld zal zijn. De toestand sohijnt steeds meer verward te worden en steeds minder vooruitzichten te bieden, terwijl nog niet te zien is op welke wijze een uitweg kan worden gevonden. Het denkbeeld om de conferentie te verda gen door haar permanent te verklaren en commissies van deskundigen te benoemen komt steeds meer op den voorgrond. Van de bespreking tusschen Herriot en Von Papen, heeft men geen groote verwach tingen. Voor de halsstarrige houding van de Fransche delegatie wordt als reden opge geven dat de positie van het kabinet-Herriot de laatste dagen te Parijs niet vaster is ge worden en men reeds begint te twijfelen aan een langen levensduur van het kabinet- Herriot Een rede van Von Papen Rijkskanselier Von Papen bezocht gister avond de receptie, welke georganiseerd was door de Duitsche kolonie, de Duitsche kamer van koophandel en den Duitschen studenten- niet alleen- een handelspolitiek en econo misch samengaan van de Donaulandon, maar ook van de groote industrie-staten beoogt De Times-correspondent te Lausanne zegt over het Duitsche memorandum, dat dit zich geenszins beperkt tot het feit, dat Duitsch land niet in staat is te betalen. Men pro beert de crediteurstaten er van te overtuigen, dat toekomstige verplichtingen een slechte zaak voor de schuldeischers zouden vormen. De correspondent heeft ook een onderhoud met ministerWarmbold gehad, waarbij deze opmerkte, dat Duitschland door het zware kapitaalverlies om zijn schulden aan buitenland te betalen en zijn crediet in stand te houden, gedwongen was, den uit voer te doen stijgen. In goede tijden is Duitschland steeds een goede klant geweest speciaal voor Britsche weefsels, Fransche zijden'artikelen en parfumerieën. Het is in het belang van de crediteuren, zei de minis ter, om Duitschland niet in een situatie te brengen, waarin het tot een onnatuurlijke stijging van zijn uitvoer wordt gedwongen, zonder in staat te zijn meer dan tegenwoor dig in het buitenland te koopen, EEN BRITSCH MEMORANDUM Het aangekondigde Engelsche memoran dum inzake het herat el vraagstuk waarin het Britsche standpunt duidelijk wordt uit eengezet, is verdeeld in de volgende vier punten: I. Op de conferentie van Lausanne dient een definitieve beslissing te worden geno men betreffende het gezamenlijke vragen- complex, daar in geen geval vraagstukken principieele beteekenis aan andere con ferenties ter regeling moeten blijven voor behouden. II. Indien Duitschland in de toekomst eeni'gerlei betalingen zal doen, dan mogen deze betalingen de economische en andere betrekkingen der naties onder elkander niet belemmeren. Het tijdvak, gedurende hetwelk Duitschland betalingen doet, mag het econo misch herstel en den wederopbouw van Duitschland in geen geval in den weg 6taan. Punt IV behandelt het Duitsche betalings vermogen. In verband met de andere punten, mag uit punt IV worden afgeleid, dat het onver mogen van Duitschland om te betalen, alge meen erkend wordt. HULP AAN OOSTENRIJK VERZEKERD? Dé Oosten rij ksche bondskanselier, dr. Dollfuss, heeft heden een langdurig bezoek gebracht aan den Britschen minister van fi nanciën, sir Neville Chamberlain. Na afloop verklaarde dr. Dollfuss journalist, dat hij voldaan was over de be- bond in Zwitserland. Von Papen ween daar- ^kj°£!^„temeer^jW de Jranach-Engel- bij op de groote taak, welke de Duitsche ko- A lonies in het buitenland te vervullen hebben De staatslieden van Europa, aldus ging hij verder, zijn bijeengekomen om de volkeren te bevrijden van den ontzaglijken druk, welke bijna iedere mogelijkheid tot verbete ring heeft verstikt De conferentie mag niet eindigen met moties, welke de wereld den vrede slechts beloven. Zij moet de wereld definitief den vrede schenken. I-Iet gaat er thans niet om te zoeken naar de reeds lang bekende oorzaken van de eco nomische wereldcrisis, doch wel om de oor zaken van het euvel, die reeds zijn vastge steld, op te heffen. De tijd van de halve telten Hoovers voorstel bijna onuitvoerbaar geacht Bovendien wordt daar de oprechtheid van de voorstellen in twijfel getrokken en ziet men er op de eerste plaats een verkie zingsmanoeuvre van den kant van Hoo ver in. Officieel acht men de voorstellen te dra conisch om in hun geheej te kunnen wor den aanvaard. Men vindt ze echter prij zenswaardig en is van oordeel, dat ze met veel waardeering moeten worden behandeld. John Simon In het Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis zeide minister Simon fdie inmiddels uit Genève is terug gekeerd): De voorstellen van Hoover ma ken het voorwerp uit van een onmiddellijk onderzoek van den kant der Britsche regee ring. „Ik heb niet« toe te voegen aan de verkla ring, die ik gisteren te Genève heb afge legd". Besprekingen hervat. Gisterenmorgen werden de ontwapenings besprekingen tusschen de Engelsche, Fran sche en Amerikaansche delegaties hervat Men weet niet of de onderhandelingen wonden voortgezet binnen het kader. Jat Paul Boncour gisteren in do vergadering de hoofdcommissie beschreef, of dat dc huidige besprekingen reeds over het nieuwe groote Amerikaaansche ontwapeningsplan loopen; sche formule voor een accoord als gevonden kan worden beschouwd. Ook een accoord met de aan de financleele hulp deelnemende mogendheden is bereikt Te regelen is nog slechts een kwestie van binneniandsche politiek. Het verluidt verder, dat Zwitserland be reid is, aan de leening deel te nemen, maar slechts onder voorwaarde, dat geenerlei con dities aan deze leening verbonden worden. CHINA EN TIBET Oficieel wordt te Nanking medegedeeld, dat de Chineesche regeering generaal Liven- gui opdracht heeft gegeven met de Tibetaan- sche regeering in onderhandeling te treden over het terugtrekken der Tibetaansche troe pen uit het Chineesche gebied, teneinde ver dere botsingen te vermijden. In geval de Tibetaansche regeering dezen eisch niet zal nakomen, zal de Chineesche regeering ver dere oorlogsmaatregelen treffen tegen Tibet Naar uit Sjanghai gemeld wordt, zijn de conflicten, die plaats hebben gehad tusschen de troepen van Tibet en China, volgens de laatste berichten, tijdelijk opgehouden. De troepen van Tibet, aldus dit bericht, zijn goed bewapend, goed van levensmiddelen voorzien en worden geleid door Engelsche officieren. RADIO-TELEFONIE DIENST ENGELAND—EGYPTE GEOPEND Woensdag is de radio-telefoondienst tus schen Engeland en Egypte officieel ingewijd met klokgelui van de Big Ben. ■olgens voerde de Egyptische minister president Sidky Pasja, via de nieuwe ver binding een gesprek met Baldwin, waarna de Egyptische minister voor het verkeers azen een gesprek had met den Britschen postmaster-general. POINCARE TERUG IN DE POLITIEK CANDIDAAT VOOR DEN SENAAT. In tegenstelling met andere luidende ge ruchten, heeft Poincaré besloten zich bij de aanstaande Senaatsverkiezingen candidoat te stellen. In de omgeving van Poincnré legt men er den nadruk op, dat zijn gezond heidstoestand voortreffelijk is. Hij Is nog steeds druk bezig met het te boek stellen van zijn mémoires. HET DUITSCHE VLOOTBEZOEK TE DANTZIG De drie Duitsche oorlogsschepen rijn, ge heel volgens het opgestelde program. Don derdag de haven van Dantzig binnenga loopen. Ondanks het slechte weer. waren ver scheldene schepen met leden van vloobver- eenigingen aan boord ter ontvangst uitge varen. Zij konden echter wegens de hoogc zee niet langszij komen en moesten zich te vreden stellen met de Duitschers hun groe ten toe te wenken. Tegen negen uur begaf zich de Duitsche consul-gene raai, Freiherr von Thermann. aan boord van het linieschip „Schlesien". Admiraal Förster, de commandant van 't bezoekend eskader, heeft in den loop van den dag een bezoek gebracht aan den pro sident van het Dantziger senaat, den hoo- gen commissaris van den Volkenbond en den president van het havencomité. Nog wordt gemeld: Nadat de Duitsche oorlogsschepen op dc reede van Dnntzdg aangekomen waren, heeft de commanriant aan boord van het linie schip „Schlesien" de vertegenwoordigers van de Dantzigsche en Duitsche pers ont vangen. Hij zeide, dat de schepen zirh ont zaglijk verheugd hadden, dat zij te Dantzig konden komen. Zij hadden een vriendelijke ontvangst verwacht, maar de werkelijkheid overtrof alles wat men tot dusver beleefd had. ZWITSERLAND GEEFT 18 MILLIOEN UIT VOOR GASMASKERS Na beraadslagingen, die verscheiden dagen hebben geduurd, heeft, de Zwitserche na tionale raad hedenavond met 213 tegen 53 stemmen, in overeenstemming met het voor stel van deji bondsraad, voor het aanschaffen van gasmaskers een crediet van in totaal 16 tot 18 millioen francs beschikbaar gesteld. Deze uitgaven zullen over 8 of 10 jaar wor den verdeeld. In dit jaar zullen 1.350.000 fre. worden besteed voor het aanschaffen en on derbrengen van gasmaskers. ONGEOORLOOFDE HANDEL IN VERDOOVENDE MIDDELEN. Onder de lieden die onlangs in Alexnn drië en Konstantinopel in hechtenis zijn genomen, omdat zij betrokken waren bij den verboden handel In verdoovende mid delen, zijn drie Britsche kooplieden die te Konstantinopel zeer bekend zijn. Het heet dat zij aan het hoofd staan van een uitge breide organisatie. DE PRUISISCHE STAATSRAAD TEGEN DE AMNESTIEWET. De Pruisische staatsraad heeft met 42 stemmen tegen 25, die der sociaal-democra ten en communisten, besloten bezwaar te maken tegen de door den landdag aangeno men amnestie voor misdrijven, gepleegd uit economlschen nood. Als gevolg hiervan moet de landdag de wet met twee-derde meerderheid aannemen. Aangezien deze twee-derde meerderheid in den landdag aanwezig is, verandert het besluit van den staatsraad niets aan de situatie. TEKORTEN DER WERKLOOSHEIDS VERZEKERING Minister Betterton heeft in het Engelsche Lagerhuis medegedeeld, "dat de tekorten van het verzekeringsfonds tegen werkeloosheid, die, zooals bekend, niet meer door nieuwe leeningen maar onmiddellijk door de Schat kist zelf wonden gedekt, ongeveer £85.000 per week bedragen. In het tijdvak van 1 April tot 18 Juni was 10 millioen pond aan het fonds betaald. VAN HET MINISTERIE TERUG NAAR DE LOCOMOTIEF. Wil niet verwend worden. De Australische oud-minister van arbeid Peter Keenan, lid van den Privy Council, heeft aangekondigd dat hij per 8 Juli a.s. zijn oude functie, die hij bekleedde alvorens hij door politieke werkzaamheden zijn ge wone werk moest neerleggen, weer zal her vatten en dat hij in overall als machinist op de locomotief zal terugkeeren. Het zal 8 Juli a.s. juist 30 jaar geleden zijn dat hij te Kenora zijn werkzaamheden als machinist begon. Keenan verklaarde: „Het is mijn vak en het is eén mooi beroep. Ik kwam uit de overall en ik heb altijd in mijn gedachten gehouden, dat er een dag zou komen, dat ik er weer in zou moeten kruipen. Het feit dat iemand minister is ge weest is geen reden, om hem zijn heele ver dere leven te verwennen. Bovendien ik heb een gezin, waar ik voor zorgen moet." JAPAN EN MANDSJOERIJE. In opdracht van de Japansohe regeering heeft de Japansche ambassadeur te Wash ington, Diboesji, na diplomatieke stappen van de Amerikaansche regeering. aan Stimson medegedeeld, dat de Japansche re geering niet in staat is de verantwoorde lijkheid voor de reorganisatie van het douanewezen in Mandsjoerije te dragen, daar de Mandsjoerijschc regeering volko men onafhankelijk is en een politiek volgt, welke niets heeft uit te staan met de Ja pansche belangen. DE „PHILIPPAR"-RAMP. De dood van den heer Van Pelt. Uit Medan wordt gemeld: De directie van de Société Financlère des Caoutchoucs alhier heeft thans bericht ont vangen, dat baar gewezen inspecteur Dr. Gaston van Pelt inderdaad omgekomen is bij de ramp van de Georges Philippar. Het bericht meldt, dat de heer Van Pelt, nadat hij zijn vrouw en kinderen had gered nog een poging in het %yerk had gesteld om mevrouw Bertrand Vigne te redden, doch dat hij niet is teruggekeerd. De heer Van Pelt was laatstelijk directeur van de S. L C. A. F. te Saigon. OP ZOEK NAAR BERTRAM LOGBOEK VAN DEN VLIEGER GEVONDEN. Naar men zich herinnert, werd eenige weken geleden in het Noord-Westen van Australia het vliegtuig van den verdwenen Duitschen vlieger Bertram gevonden. Aangezien men vermoedde dat Bertram en zjjn metgezel het vliegtuig in den steek had den gelaten, om te trachten door de wildernis cie beschaafde wereld te bereiken, werd een expeditie uitgezonden, o<m de beide mannen op te sporen. Men heeft slechts Bertram's logboek gevonden, waaruit bleek dat Bertram op 15 Mei j.L om ongeveer half acht voor de laatste maal was geland. De beide vliegers waren nog 9 dagen bjj het vliegtuig gebleven alvorens de wildernis in te trekken. AL SMITH TEGEN HET DRANKVERBOD Uit Chicao wordt gemeld: Al Smith, die nog steeds hoopt door de democratische conventie candidaat te wor den gesteld voor het presidentschap, heeft zich onvoorwaardelijk voor afschaffing van de prohibitie uitgesproken. HET GOUD VAN DE „EGYPT". Ruim 100 baren geborgen. Uit Brest wordt gemeld: De duikers van het Italiaansche bergingsvaartuig „Artiglio" zyn er eergisteren by kalme zee, met behulp van een by zonder daartoe geconstrueerd apparaat, in geslaagd, 26 gouden haren uit het wrak van de „Egypt", ter waarde van eenige millioe- nen, te bergen. Als bergingsloon ontvangt de „Artiguo 22% °/c, terwijl de rest, na aftrek van een aandeel voor de Fransche regeering, aan de Engelsche verzekeringsmaatschappijen ten goede komt. Gisteren zijn opnieuw 75 baren goud, ter waarde van 7 millioen francs aan de opper vlakte gebracht. De totale waarde van den geborgen goudvoorraad beloopt reeds 500.000 Pond Sterling, zoodat de kosten van het ber gingswerk reeds ruimschoots zijn gedekt. In dien het weer nog eenige dagen goed blyft bestaat de mogelijkheid, dat de geheele voor raad uit het wrak kan worden geborgen. Door de stijging van de goudprijs heeft de totale lading op het oogenblik een veel grootere waarde dan toen de „Egypt" in 1921 verging. Land- cn Tuinbouw. Weerbericht. Het dunne pijltje geeft deo vorlgen Hoogste stand te Valentia 770.9. Laagste stand te Seydisfjord 753.7. Stand vanmorgen half twaalf 766.4. WEERVERWACHTING (f/.'edeged door 't Kon. Nod. Meteorologisch Inst. te De Bilt) In het Noorden matige, in het Zuiden zwakke tot matige N.W. tot W. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, In het Zui den weinig of geen, in het Noorden meer kans op regen, weinig verandering van tem peratuur. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 12.8 C. 25 JUNI Zonsopgang 8.41 u.; Zonsondergang 8.24 u. Maansopgang 11.46 u,; Maansonderg. 11.43 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Z o m e r t ij d Van 's avonds 9.54 u. tot 's morgens 4.11 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Kehl Maxau Wledesbeim Mannheim NIEUWE ENGELSCHE BOTERTARIEVEN Eon Invoerrecht van een derde der waarde Naar wij vernemen is door de boerenorga- nisatie (De Nationale Boeren Unie) in En- geland gevraagd om op buitenlandsche bo- Jtennneim ter een invoerrecht van 331/3 pCt van de waarde te heffen. Andere boerertorganisa- ties als de Bond van Britsche Zuivelboeren en de Engelsche Centrale Kamer voor den Landbouw hadden gevraagd om een invoer recht van 20 sh. (pl.m. 9 gld.) per cwt (50.8 K.G.). Het schijnt dat de ingelichte regeering met het eerste voorstel (331/3 pCt der waarde) accoord wil gaan want de Commis sie voor adviezen moet 'n dringend verzoek ontvangen hebben om ten spoedigste advies uit te brengen over dit invoerrecht. Dit zal weer een nieuwe rem zijn in de steeds stroever wordende gang van het internationale handelsverkeer en waardoor de oplossing van de crisis vertraagd worden Walshut 3.61 3.42 Base) 1.6i 1.48 Huningen 2.30 2.10 Rhelnweiler -0.08 -0.17 Schoolnieuws. EXAMENS PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gepro moveerd la tot Doct#r In de Letteren en Wijs begeerte, op proefschrift getiteld: „De archaieo- logle van de Wlertngermeer", de heer W. C. Braat. geb. te Delft. Gepromoveerd ls tot Doctor ln de Genees kunde. op proefschrift getiteld: „Neuritia pylo- rica btJ ulcus ventricull et doudenl", de heer M, C. Boon von OchssAe, geh. te Den Haag. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gepromoveerd - luberkel bacillen uit bloed", de heer A J. Gerver. geb. te Amsterdam; en op proefschrift: „De beteeke nis van den Carotlssinusreflex en van den oog bolreflex voor de kliniek der hartziekten", de heer M A. Egberts, geb. Stad-Almelo. LANDBOTJWHOOGESCHOOL TE WAGENIN- GEN. Gepromoveerd ls tot Doctor ln de Land bouwkunde Jhr. J. C. Mollerus, geb. te Apel doorn, op proefschrift getiteld: „Officieele ver tegenwoordiging van Landbouw, Ntlverheld en Wijebegeerten, op r Arnauld", mej. J. L. A. j Uit Kaapstad wordt gemeld: De minister van defensie der Zuid-Afri- kaansche Unie heeft, als gevolg van den wensch der Afrikaansche soldaten, om cir culaires en instructies uitsluitend in het Afrikaansch te ontvangen, zijn toestemming gegeven tot het oprichten van een zuiver Afrikaansch sprekend regiment. In den laatstcn tijd hebben verschillende Afrikaansche soldaten geweigerd aan oproe pen te voldoen die ln hot Engelsch gesteld In Engeland legt men vooral den nadruk waren ot bevelen uit te voeren die niet in erop, dat door de opening van dezen dienst, |be* Afrikaansch waren gegeven. Door het de draadlooze dienst met Canada cn der oprich,en van ecn «Muitend Afrikaansch dienst met Indië de deden van het Britsche regiment hoopt de minister aan de bezwaren rijk nader tot elkaar komen. tegemoet te komen. ïcken te Arnhem. ACADEMISCHE EXAMENS R.-K. HANDELSHOOGESCHOOL TE TIL BURG. Gesl.Handelswetenschappen: prop, ex., de heeren A J. A van Abbe te Eindhoven en B. Dumeleön te Kloosterzande. NED. HANDELSHOOGESCHOOL TE ROTTER DAM. Gesl.: Handelswetenschap: cand. ex., mej. C, J. Glelstra en de heet* J Middelburg. TECHN. HOOGESCHOOL TE DELFT. Gesl.: Civiel Ingenieur: prop, ex., de hoeren E. H. Bierdrager te Alkmaar. J. de Boer, Hengelo. J. C. Hoornberg, Winterswijk, J M. Lazonder te Kampen A Oosteren te Bcemster. A. S. L. Rondel te TJerbgaa. mej. C. L. Halberts te Breda, mej. W AL Hylkema te Giethoorn, te A)phon a. d. Rijn, A. E. af;..... H. Mettevler Meyer te Groningen, mej. C. H. de Mlnjer te Arnhem, W. Postema te Gorre- dtJk, H. C. Voorhoeve te Zwolle Mijnbouwkunde: prop, ex., de heeren: J. J. 3.51 3.60 5.20 4.97 1.31 1.49 4.03 3.59 1.46 1.41 1.80 1.15 2.21 2.11 Caup Ems Coblenz Trier Ruhrort Wesel Emmerik Dusaeldorr Maastricht Venlo HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 25 Jnnl (Oude Amsterdamsche ttJd) 4.08 16.12 Hellevoetsi Delfzijl Terschelling J.16 13.27 Harlingen 1.55 14.13 Helder le 11.37 Idem 2e 21.32 IJ muiden. 8.00 20.25 H. v Holland 7.09 19.40 Schevenlngen 7.19 19.50 Rotterdam 9.23 21.22 Willemstad Broawerah. Zierlkzee Wemeldinge Vlixslngen Terneuzen Hansweert 7.52 2i'.l6 8.54 2..11 7.04 19.28 7.34 .iiA3 7.59 20.13 6.20 18.32 6.52 19.06 7.29 19.34 Auguateyn t gen H. C. Funko te Gronln- Devlvere te Lelden. Stotün, belden te Den Haag:. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl.: Godgeleredheld: Wildschut te Rotterdam. D. Roest te slula (met lof) en J. Huurling te Echtener- brug.^ GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl.: Rechtswetenschap: doet. _ex-, de bi H. B. K« Goaeeskunde; cand. i Huygen (met lof), C. Stui H. J. Ader e nd. ex., de heeren J ikamp en M. Hes Mzr Coevorden, A B. Cortlever. m Donker, J. Dijkstra, J. H. mej. - P. J Ginkei, E. Gips, J. ientut. J. M. renhul- Llmburg, T. Leei...JPHH S. H. de Metz, mej W. D. Moi Mulder mej. T. NlehUser, J. P. J. 6. Ogterop, W. F Ong, F. J. A Paesi. C. Pouw, J. W. van Putto, W. Romme, J. I. Rlnkos. A F,. van Rijn, E H. Scheyde, mej. G. Stallmann, J. i, mej I. H. Tol- ,ej. N. Verdam, mej. G. J. de. Th. J. van Vloten. B Vromen, H. L. Vtjn, mej. M. A Wijnmalen, lekersasslstont, mej. J. B. Musotf te de heeren L. J. de Haan te Ara- l. Versluis te Heemstede, lurkunde: cand. ex., dc heei C. de Wis- t. irkunde: doet i ncj.GCHL Driest RIJKSUNIVERtüTETT TE UTRECHT. Gesl. de heer L. Pap: cand.- Godgeleerdheld: doi ex., heer A. de Wilde; prop-ex.. de heeren P. A. Warners. B. Dagevos en F. J. Zulderduyn; kerk el. voorb. ex., de heeren G. van Hocgee en J. A. de Vos. Rechtswetenschap: cand.ex., de heeren W. F. de Vaynée van Brakell Buyis. E. W. van Weede en L. M. Simons. RIJKSUNIVERSITEIT TB GRONINGEN. Gesd.: Geneeskunde: artsex., de heeren C. J. N. van der Werf. geb. te Steenwljk, en J. Sybrandy. geb. te De Krim; seml-arteex., de heer J. J. Waoh ter s. heeren J. W. de Haa Gesl. de heerei J. A. Eshuis, E Hattem; mej. M. Munnik, Zwolle; Zwolle; J. van der Scheer. Zeihen.. ning, Wezep; R. S. W. Wentzel. DaJfse Zeylmaker. Zwolle. EXAMENS-RADEN VAN ARBEID UTRECHT, 23 Juni. Gesl. voor het diploma der Vereen, van Raden van Arbeid, de heer S. Zwart te Heerenveen. Deze examens zijn geëindigd. EXAMENS-TEEKENAAR KADASTER DEN KAAG. Aangemeld voor het examen van teekenaar bij het kadaster en de domeinen 75 cand., waarvan 1 ziek werd. 8 zich terugtrok ken en geëx. werden 66 cand.. nl. 20 damea en 46 heeren. Gesl. zijn 17 cand., nl. 6 dames en 11 heeren. en wel: de dames B. T. Dijkstra te Heerenveen. H. Hagha te Enkhuizen. M. E. Hoekstra te Wolvega, G. deD Daas te Leeuwar den, C. L. Bosch te Schoonhoven, en L. A. Gelljns te Voorburg; en de heeren J. A. Goosens te Ziiitphen, J. Monsma te Leeuwarden. W. I* v. d. Beek te Rotterdam, A. P. de Goede te Utrecht, H. SohUrmann te Assen, C. A. Boelens te Amers foort, C. S. Sohelte te Arnhem, J. H. Rlnge- nolduis te Assen, G. Koopman te Assen, C. G. Pots te Assen en D. M. Bloemendaal te Zutphen. irden; H. Cruyff, Den Helder. EINDEXAMENS-CHR. KWEEKSCHOOL DOETINCHEM, Groen van Prtmsterer-Kweek- sahool. 2de groep. Geëx. 6. gesl. alle 6 cand., nl, de dames: H. Wessemius en H. J. Zwaan, en de heeren J. H. Bos, E. J. H. Jonker, H. B. Koer- seJmnn en J. W. Luitten. ROTTERDAM. Kon. Wilhelmlina-Kweekschool, Haringvliet 84, dir. S. Stemerdlng. Geëx. 6, gesl 5 cand., nl. de dames: J. A Brinkman. Vlaa.rdln- ger-Ambaoht; S. J. Dijkstra, Overzande; J. M. van den Haspel. Kinderdijk; A A C. den Hoed en M. de Kruijk, belden Rotterdam. EXAMENS-ONDER WIJZER AMSTERDAM. 23 Juni. Geëx. 12, gesl. 8 cand., »-J. B. Betlem. L, Blokhuis, Heiligers. G. A Llncvelt, de heeren J C Griffioen, N. A E. Plesslus en J. de Ridder. 12. gesl. 4 cand., nl. DEN HAAG. Geëx. Grient t beiden Schevenlnggen. GRONINGEN. Geëx. 12, ge<rt. 7 cand., nl de leren F. DL Cohen, Winschoten: B. N. Dooyes, Groningen; J. Lambeck, Foxhal; B. van Minnen, fponingen: J. G. Kroeze Smilde; K. J. Ulldrlk?, -span, en G. J. v. d. Werf, Groningen. EXAMENS-BEWAARSCHOOLAKTE ROTTERDAM. 23 Juni. Voor Akte A Geëx. 8. .031. 6 cand.. nl. de dames: M Bakker. Erica; P. Oldenburger. Nieuw-Weordlngc; G. Kunst- an. Erm; A Knol, Klazinaveen: M. A Schol- in. Emmererfsoheidenveen; en A M. Schram, EXAMENS-,.TESSELSCHADE" ROTTERDAM. 23 unl. Voor diploma A Geëx. gesl. 5 cand.. nl. de dames M. N. Heerema. insum (Gr.); J. J. Scheering en A Rotteveel. >Jd«n Haarlem; J. J. ter Brugge en C. Bljlsma, ild n Apeldoorn. Den vorlgen dag Is o.m. geslaagd: niet C. Weed Ijk, maar A C. Zweedljlc te Rotterdam DE RELLETJES TE BOSKOOP. Naar wij vernemen is do voorloop'ge hechtenis van een van de wegens verzet tegen de politie bij de relletjes te Boskoop gearresteerde communisten, een zekere B., geschorst, tegen het stellen van ccn cautie fan f 200.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2