lltrmiip ^riil5d)f (Êmirant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. DE KAMPER SCHOOLDAG ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Bcschikkingskosten 0.15.) Per weck 0.25 Voor hot Buitenland bij Wekelijk- sche zending6.— Bij dagelijksche zending7 Alles bij vooruitbetalinb Losse nummers 5 cent mot Zondagsblad 7J/2 cent Zondagsblad niet alzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3692 VRIJDAG 24 JUNI 1932 ADVCRTBNTIEN Van 1 tot 5 regelsUVfi Elke reeel meer... 0-22V* Ir.gez. Mededeellngen van 1—5 regels Z30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Oil nummer bestaat uit BRIE bladen waarbij inbegrepen Voor onze Vrouwen Met 1 Juli wordt de abonnementsprijs 18 ct. per week of 2.35 per kwar taal. Alle tot dien datum verschijnende nummers gratis voor nieuwe abonné's. JOBSGEDULD De man, die in Voorwaarts de dingen van de dag onder zijn rood zoeklicht zet, schrijft over „de geduldige massa". En hij doet zijn best om die massa tot opstand te brengen, al eindigt hij op snoevende toon met de waarschuwing: „Die stilte is onder onze masa nu ver broken: haar stem begint zich nog rustig maar krachtig te verheffen. De regeering zij gewaarschuwd." Wat louter gevaarlijke humbug is. Want iedereen weet het en in Den Haag werd nog pas het bewijs geleverd, dat de „rusti ge kracht" der roode betoogers niet bestand is tegen de infectie van nog rooder opruiers en relletjesroakens. Doch dit daargelaten. De roode pers grijpt wa.t geen bewijs van rustige kracht isl steeds meer terug naar hrt jargon, waarvap zij zich in de periode van het ruige socialisme bediende. Ook deze scl "ijver doet het De massa heeft geen werk en onvoldoendesteun en „ze ziet de dure pret- en drinkgelegenheden vol zitten en zomergasten reizen naar hel buitenland naar de plaatsen, waar de na tuur het schoonst en de amusementen het duurst zijn." Het kapitaal wordt beschermd! en de massa betaalt brood, boter, spek enz. duur der dan noodig is. De massa leeft van crisissteun en om dit mogelijk te maken, houdt men in Am- sterdam een nachtfeest met Jos. Baker (met waardeering begroet door dé roode pers!; doch daaraan wordt niet herinnerd.) Straks echter komt het tot opstand, want Job zelfs werd ten slotte opstandig. En, dan wordt de massa met revolver en sabel bewerkt. Aldus teekent de schrijver het verloop der zaak, zooals hij het ziet in zijn rood licht Helaas, het licht der Schrift laat hij over deze dingen niet schijnen. Want het ver haal van den opstandigen Job heeft een ander vervolg, dan wat hier gezegd wordt van de massa. Job vond zijn God en toen hij voor zijn hoogen Rechter stond zweeg hij en murmu reerde niet. Wanneer de menschheid, geen enkele groep uitgezonderd, zóó tegenover den heiligen God kwam te staan, wiens wegen verlaten en wiens geboden overtreden zijn, dan zou zij genezing; en behoud vinden. Doch die weg willen alleen de ware Zoeklicht-schrijvers op. Anderen prediken haat en nijd, zetten de massa op tegen de bezittende klasse, die zich nog maar steeds in weelde en wellust baadt ennemen vandaag zelf zooveel mogelijk aan deze genoegens deel. Al liepen ze gisteren ook mee in een werkloozenoptocht,, waarmee duidelijk gedemonstreerd werd, dat een deel der arbeiders wel zeer ernstig door de crisis wordt getroffen. OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTERS. I Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Juli 1932, benoemd tot burgemeester der gemeen te Zweeloo J. Tonckens; is aan D. C Hasselman, op zijn verzoek, met ingang van 15 Juli 1932, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente is, met ingang van 1 Juli, benoemd tot burgemeester der gemeente I-Ieerde W. C. baron van Randwijck, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Waardenburg. KONINGIN EN PRINSES NAAR 'T BUITENLAND H. RL de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn hedenmorgen per trein van Het Loo naar het buitenland vertrokken. Zij zullen zich eerst eenigen tijd in de Harz en Duitschland ophouden. De Vorstinnen denken einde Juli in ons land terug te keeren. Correspondentie voor H. M. De Staatscourant van gisteravond bevat een mededeeling van den directeur van het Kabinet der Koningin, waarbij deze ter al gemeen? kennis brengt, dat, gedurende Ra rer Majesteits verblijf in het buitenland, de aan haar gerichte brieven op de gewone wijze per post kunnen worden ingezonden of bezorgd bij het Kabinet der Koningin te Den Haag. DE RELLETJES TE BOSKOOP Geen aanleiding tot het nemen van maatregelen tegen den bur gemeester en de politie. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop in verband met het optreden der politie te Boskoop op 8 Juni j.l. tegenover een groep arbeiders en tuinders heeft de minister van Binnenl Zaken als volgt ge antwoord: Vooropgesteld zij, dat de door den heer Wijnkoop in de eerste vraag gegeven voor stelling van 't politioneel gezag te Boskoop hij de aldaar voorgekomen ongeregeldheden niet in overeenstemming is met die, welke ambtelijk ter kennis van den Minister is gebracht. Niet de demonstranten zijn over vallen; het grootste deel der betoogers heeft zich integendeel, toen de massa na het af geven van een tot den Burgemeester gericht adres aan het gemeentehuis in twee richtin gen uiteengegaan was, onverwachts tegen det bevelen der politie, om door te loopen, ernstig verzet, zoodat deze genoodzaakt was van de wapenen gebruik te maken. Toen een gemeenteveldwachter daarbij kwam te vallen, ontstond rondom hem een handge meen. waarbij zijn aanvallers hem zijn kle wang trachten te ontwringen en hem op het hoofd sloegen. Een ingezetene van Gouda, die met de gemeentelijke aangelegenheden te Boskoop in geenerlei betrekking stond, is gedurende het handgemeen in de klewang van den zich nog in zittende houding bevindende veldwachter geduwd of gevallen en heeft aldus den dood gevonden; voorts liepen enkele andere perscnen lichte verwondin gen op. Op grond van het bovenstaande bestaat er geen aanleiding voor het nemen van maatregelen, als bedoeld. DE KAMER IN CRISISTIJD BIJEENROEPING TIJDENS HET RECES De Regeering moet, naar wij vernemen, aar den Voorzitter der Tweede Kamer hebben verzocht, de behandeling van crisiswetten ook in den loop van het reces mogelyk te maken. Met het oog hierop zou mr. J. R. H. van S c h a i k reeds aan de leiders der groote fracties hebben meegedeeld, dat de leden der Volksvertegenwoordiging zich moeten gereed houden voor een eventueele bijeenroeping ge durende het reces, dat heden een aanvang zou nemen. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd gekozen de heer Jlir. D. G. van Lennep (C.H.) Tot lid-voorzitter van het Scheidsgerecht, bedoeld in het Ambtenarenreglement 1920 werd benoemd de heer J. J. Roovers. Tot lid voorzitter van den Raad van Hooger beroep voor dit reglement werd benoemd de heer Mr. J. Kruzeman te Amsterdam; tot leden werden benoemd de heeren Prof. A. Anema te Haarlem en Mr. J. H. Worst te Amster- De vergadering werd verdaagd tot Dins dag 5 Juli des morgens half 1L VAN GELDERLAND In de plaats van wijlen den heer J. B. Roelvink (lib.) die te Winterswijk overleed, zal tot lid van de Provinciale Staten van Gelderland benoemd worden verklaard ir. R. H. W. Hofstede Crull te Doetinchem, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Arnhem. VAN FRIESLAND. In de zomerzitting van de Prov. Staten van Friesland za! behandeld worden het voorstel van Ged. Staten om de salarissen en loonen van het personeel dat vast in dienst is te verlagen vanaf 1 Mei en wel met: voor de gehuwden of weduwnaars 2Vz pet. van de eerste f 2000 en 5 pet. van het meerdere; voor de ongehuwden, geen we duwnaars 2Vz pet. van de eerste f 1000 en 5 pet van het meerdere. Hetzelfde geldt van de jaarwedden van de leden van de Ged. Staten. JAARVERGADERING NED. ROODE KRUIS DOOR PRINS HENDRIK GEOPEND Heden werd te Den Helder de jaarvergade ring gehouden van het Roode Kruis waarbij de voorzitter Prins Hendrik, den heer Nauta begroette als vertegenwoordiger van het Centraal Comité in Ned. Indië terwijl de af- deeling Curagao voor de eerste maal verte genwoordigd is in de persoon van mevrouw FensBakker. Een bijzonder woord van welkom werd gericht tot de vertegenwoordi gers van den Kon. Nat. Bond voor Redding wezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis". Zeer binnenkort hoopt de Vereeniging haar 65sten verjaardag te vieren. De heer G. van Sboten Azn., memoreerde eenige evenementen van groot belang voor het Roode Kruis o.a. het herstel van de goede samenwerking met 't „Oranje Kruis", en de in richting van den dienst tot hulpverleening by verkeersongevallen. Met de organisatie van de hulpverleening bij verkeersongevallen op de groote wegen, heeft het Roode Kruis een groot werk verricht. De Nederlandsche ongevallendienst is thans reeds beter dan die van de andere landen van het vasteland. Sedert de opening van den dienst die 365 posten omvat, moest in bijna 600 stige gevallen hulp worden verleend. Hierna werden de verschillende punten der agenda behandeld; het jaarverslag en finan- cieele verslagen werden goedgekeurd. EERSTE KAMER VERKIEZINGEN DE R.-K. LIJST IN HET OOSTEN. Het schijnt met de samenwerking tusschen de R.-K Statenfracties van de provincies Gelderland, Overijssel, Drente en Groningen ten aanzien van de komende Eerste-Ka j verkiezing niet te vlotten. I Over de voordracht verschijnen verschillende berichten, doch het staat wel vast, dat het aftredend lid, de heer v. d. Lande, niet op Nr. één geplaatst wordt. BOUW DERDE KRUISER GEGUND AAN WILTON—FEIJENOORD; DE MACHINE-INSTALLATIE GROOTEN- DEELS AAN „DE SCHELDE". Omtrent de gunning van den bouw van den derden kruiser wordt gemeld, dat het geheel is gegund aan de firma Wilton— Feijenoord te Rotterdam. De machine-instal latie zal voor een belangrijk deel worden vervaardigd door de koninklijke maatschap pij „De Schelde" te Vlissingen en de electri- sche installatie zal worden uitgevoerd door de firma H. Croon en Co. te Rotterdam. NED. HERV. STICHTINGEN VOOR ZENUW- EN GEESTESZIEKTEN ALGEMEENE JAARVERGADERING. Te Amersfoort was Donderdagmiddag de algemeene jaarvergadering van de Ned. Hervormde Stichtingen voor zenuw- en geestesziekten. Nadat te ruim half vier de vergadering geopend was op gebruikelijke wijze, sprak Ds. J. Hoekstra, van Ternaard, een kort openingswoord naar aanleiding van het Evangelie van Johannes 11 37. Critiek is wel eens geoorloofd, als we maar met onze critiek tot Jezus komen en niet langs Heni heen gaan. Ten slotte is achter alles de rust dat Hij ons niet zal verlaten en de kracht van het lijden wordt zoo de pracht van het lijden omdat het geloof er door versterkt en gelouterd wordt Hierna werd gezongen uit Gezang 207 5. Ds. A B. te W i n k e 1, uit Den Haag. dankte Ds. Hoekstra voor zijn gevoelvol woord. Dan werden de notulen gelezen cn goedgekeurd. Staande werd hierna eerbiedige nagedach tenis gebracht aan de overleden bestuurs leden Ds. R a p p a r d en den heer Schok- k i n g, in wien de vereeniging zoo veel heeft verloren. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer B. F. Westerweel, ontleenen we het volgende: In het afgeloopen jaar kwam ook het pa viljoen voor mannen klaar. In de maand Mei van 1931 is door H. M. de Koningin- Moeder een bezoek aan de vereeniging ge bracht De toeloop van patiënten was van dien aard dat in Mei 1931 belangrijke voor stellen voor uitbreiding werden goedge keurd. Enkele plannen zijn reeds tot uitvoe ring gekomen. Als alles zal zijn klaar geko men zal er plaats zijn voor 500 patiënten. Tot tweede geneesheer werd benoemd de arts J. H. Baas. die sedert December 1931 in functie is. Gepoogd is zich nog nauwer aan te slui ten bii de Ned. Hervormde Kerk. in bijzon der de diaconieën. Een geplaatste leening werd daarom geplaatst bij kerkelijke fond sen. Thans zijn er ongeveer 2700 leden en 2300 begunstigers. Zoo gaat het werk voort en meer en meer blijkt hoe het in een be hoefte voorziet Zonder op- of aanmerking werd het ved- slag onder dank goedgekeurd. Aan het jaarverslag van den penning meester is het volgende ontleend: Aan contributies kwamen in 1931 binnen f 12.745.91, terwijl een bedrag van f 750.70 binnen kwam voor bijzondere bestemming. Namens de financieele commissie tot on derzoek der boeken werd gevraagd of thans de tijd niet is gekomen om de rekening in vervolg dcor een accountant te laten nazien. Aldus besloten. Hulde werd gebracht aan den penning meester, den heer H. van Boe yen, en aan de secretaresse van den penningmees ter voor het vele werk. Een nieuwe financieele commissie werd ingesteld. Bij acclamatie werden benoemd de heeren Buys, Rijers en Hogen- boom. Dan bracht de voorzitter ter tafel voor stellen voor nieuwbouw, die echter in ge heime vergadering behandeld werden. Benoemd werd tot bestuurslid Mr. Tjal- m a, burgemeester van Hoogerveen. Bij de rondvraag kreeg het woord de heer Dingemans, uit Delft, die enkele mede- deelineng vroeg over de tweede obligatie- leening. De penningmeester deelde mede dat van de 3 ton reeds 2 ton geplaatst was Binnenkort zal nog een f 250.000 geplaatst moeten worden voor het aanbesteden van de paviljoens. Mevrouw Ringeling wilde het jaarver slag over het heele land verspreid zien, dit met het oog op de opening van het sana torium. Tevens enkele zaken van meer intern be lang werden behandeld. Hierna werd de vergadering gesloten met gebed van Ds. H o s p e r s, uit Zeist. STAATSVISSCHERSHAVEN- BEDRIJF VERLAGING DOKTARIEVEN TE IJMUIDEN. De berichtgever van het Handelsblad te IJmuiden meldt, dat met ingang van 20 Juni het tarief voor het gebruik der droog dokken in de Visschershaven aldaar tijdelijk met tien procent verlaagd is. Eindelijk wordt hiermede tegemoet geko men aan de bezwaren van de reederijtn te gen het hooge doktarief, waardoor men ge noodzaakt was naar elders te gaan om de schepen te laten droogzetten voor een schoonmaakbeurt. Gemengd Nieuws BRANDEN Te Amsterdam ontstond brand in perceel Haarlemmerdijk 110, eigenaar en bewoner J. Cevat. Oorzaak was het aanmaken van een fornuis in de keuken, welke weldra geheel in brand stond. Waar de achterzijde van het ge bouw dient als opslagplaats van meubelen, stond deze ook spoedig geheel in brand. De brandweer kon den brand hoofdzakelijk beper ken tot de achterverdiepingen die echter zoo goed als geheel uitbrandden. Do voorzijde had waterschade. Het huis is verzekerd, de inboe del niet. SCHOOLNIEUWS Referaat van den heer Schouten. Na opening van de Schooldag die gister fe Kampen werd gehouden en waarvan we reeds voor het grootste gedeelte verslag gaven sprak de voorzitter. Prof. Dr. H. Bouwman, enkele woorden ter dankbare herinnering aan het feit, dat voor thans veertig jaren de vereeniging tot stand kwam tusschen de beide kerkengroepen die ont stonden uit de bewegingen van 1834 en 1886. Hierop gaf hij het woord aan den rector der School, Prof. Dr. S. G r e ij d a n u s, voor het uitspreken van de openingsrede (zie ons verslag van gister). Daarna sprak de heer J. Scho.uten, van Rotterdam, over* De berk en het sociale leven. Spr bedoelt het sociale leven naar zijn stoffelijke zijde. Dit wordt beïnvloed door techniek en economische organisatie, door bestuur en wettelijke regelingen (zoowel pu bliek- als privaatrechtelijk) en ten derde door begrippen en beschouwingen. Heeft nu de kerk t a. v. dit sociale leven een roeping? Neen, zeggen doopersche, pië tistische en andere richtingen, die natuur en genade scheiden. Anderen willen alle onderscheiding laten wegvallen en de berk een instituut doen zijn tot organiseering, re- gcering en hervorming der maatschappij. De kerk als instituut wordt dan vereenzel vigd met het optreden der christenen in het maatschappelijk leven. Natuur en trenade zijn volgens deze opvatting niet onderschei den, maar zijn in wezen één. Derden gaan er van uit dat de kerk zich richt tot heel den mensch, en hem Gods wet voorhoudt, die heel het levert omspant Hierbij sluit spr. zich aan. De Schrift leert niot hoe we moeten timmeren en metselen, maar wei hoe we daarbij onze medemnn- schcn moeten beiegenen. Zoo moet de kerk b.v. de vraaw beantwoorden of (sociale) ver zekering inet Gods Woord in strijd is ja of Maar niet is het haar taak om d.v eoi» stelsel van verzekering te ontwerpen of ;ich uit te spreken over de invloed der over heid bij de verzekering, door verplicht stel len, enz. En zoo i3 er geen enkel maatschappelijk raapstuk, of er zijn beginselen voor -in Gods Woord dat immers een universeel karakter draagt van welke beginselen de kerk het licht moet doen uitstralen in de maatschappij. Maar de technische uitwer king en toepassing dier beginselen is haar taak niet. Vooral in dezen tijd, die door de werkloos heid zooveel zorg en leed en moreele con flicten meebrengt, is de kerk van onuitspre kelijke waardij. Ze moet het op de ziel bin den: God regeert! Het is Zijn wijze. Vader lijke almacht, die alles bestuurt We weten bet, maar de kerk moet helpen het geloovig te beleven. En aldus is in den aangegeven zin Gods Woord voor het sociale leven van onuitput telijke beteekenis. Op deze rede volgde een gedachtenwisseling, waaraan deelnamen Ds. Boerboel van Watergraafsmeer, Ds. H e i d a van Vlaardin- gen, de heer Vrisou van Haarlem, Da Staal van Drachten, en Ds. M e u 1 i n k Enschedé. Meer dan een achtte meer positieve uitspraken van de kerk in practi- sche gevallen (Ds. Meulink soms ook bij staking) gewenscht, dan de referent wilde toelaten. O. m. werd de opmerking gemaakt, dat, indien niet de kansel, dan toch het huisbezoek daartoe vaak noodzaakt Na beantwoording der gemaakte opmer kingen werd de zeer geanimeerde morgen- vergadering door den heer Schouten oru half een met dankgebed beëindigd. DE MIDDAGBIJEENKOMST In de middagvergadering was de eerste spreker Ds. S. W. Bos, van Leeuwarden, over: „Idealisme", die er op wees, dat er te midden van de sombere werkelijkheid van het heden toch nog idea lisme mogelijk is. Als belijders van den Christus, levend onder het licht van Gods Woord, moeten wij inderdaad idealisten zijn. Dit komt uit in ons persoonlijk geestelijk leven waarin ook is teleurstelling en tegen vallen, maar waarin God de rotssteen des harten blijft en het deel in eeuwigheid. Idealisme kennen we in onze beschou- D. L. HARMS t Na langdurige ongesteldheid is op den leef tijd van 54 jaar overleden de heer D. L. Harms, voorzitter van den Raad van Arbeid te Leeuwarden, voor welke functie hij in 1928 benoemd werd. Hij is ook als zoodanig werk zaam geweest te Hoorn en vóór dien was hy hoofd eener Chr. School te Zaandam. De heei Harms was zeer bekend in anti- rev. kringen. Bovendien is hy hoofdbestuurs lid geweest van den Ned. Bond van Jongslings- vereenigingen op Geref. grondslag en vele ja ren voorzitter van de afdeeling Noord-Holland van genoemden Bond. wing van de kerk, van het koninkrijk Gods. in onze levens- en wereldbeschouwing in het algemeen. Tegenover elke openbaring van den antichristelijken geest, verwachten wij de verheerlijking van Christus en de volmaking van Zijn rijk. Het idealisme des geloofs moet gekend worden in den arbeid, waarvoor aan de Theol. School mannen worden voorbereid. Het wardt gekend op den weg van de gym nasium-banken, door de collegezalen cn de lassikale vergaderlokalen tot de pastorie. Maar ook déér moet heilig idealisme blijven bezielen. Er komen vele desillusies in den ambtelijkcn arbeid, in eigen werk. Doch als het maar niet wordt vergeten, dat het in dezen arbeid gaat om der wille van Christus en Zijn zaak en niet om de per soon van den dominé, op jubilea zoo ge huldigd, door de pers met zooveel aandacht vereerd Juist in het werk van uc-n dienaar des Woords gaat het vóór den Zen der en óver den Zender. En wanneer Hij en Zijn eer het groote middelpunt van het werk blijft, dan blijft ook het heilig idealis me des geloofs in den ambtelijken arbeid van den predikant bezielend werken. Daar van worde genoten door de hoogleeraren en studenten in hun voorbereidingswerk voor het heilig ambt. Dat geve richting en kleur lan het werk der predikanten, aan het le ien van Gods kinderen in deze dagen. Zoo tij er een verlangend uitzien naar de ver- werkeling der idealen, door Gods Woord ons gegeven. Hierna volgde als spreker Ds. E. Na wijn, van Bergum, wiens rede we gister reeds op namen. Tot ons leedwezen is de rede van Ds. J. A. Ta zeiaar, van Rotterdam, verminkt weergegeven, waarom we haar opnieuw plaatsen. Reeds meer dan zestig jaar geleden heeft Dr. Kuyper in een beroemde lezing gewaar schuwd tegen de heillooze ontwikkeling, die alles gelijk maakt, vlak maakt, nivel leert. Heel het moderne leven is er door ge ïnfecteerd. Zie naar de gelijkheid van man en vrouw, van heer en knecht, van ouder dom en jeugd. Op het gebied van de tech niek wordt alles genormaliseerd, zoodat het bestaan van den machinemensch uiterst grauw en eentonig is geworden. Ook op het terrein van de Religie is alle verschil vaii godsdienstvorm opgelost in een Christen dom boven geloofsverdeeldheid, een religie die allen gelijkelijk te troosten tracht en juist daarom zoo troosteloos is. De moderne mensch heeft alles gelijk gemaakt, goed en kwaad, God en wereld, Schepper en schep ping, do edelste en de laagste dingen. Zoo is heel het leven al leeger geworden; de mensch heeft ermee bereikt, dat de helsche machines zorgvuldig afgesteld staan onder alle fundeeringen: wie weet hoe spoedig ze explodeeren! En terwijl deze ontredderde wereld in wanhoop zoekt naar rust, orde, rede, ontwapening, oplossing van de we reldcrisis, is daar bovendien de afschuwe lijke dreiging van een nieuwen wereldoor log, zoo monsterlijk, dat de verwerkelijking daarvan de laatste, de afdoende en radicale njvelleering beteekent, die alles, mensch en dier en plant in de gelijkheid van het eene onafzienbare massagraf verzwelgen komt Het nieuwste geschenk aan onze zielto gende wereld opent inderdaad dit lugubere perspectief. Weldra zal er geen onderscheid meer zijn tusschen combattanten en niet- combattanten. Want met den gifgassenoor- log zal heel het land strijdfront zijn; im mers er zal geen schuilhoek zijn, waar de gluipende gifmoord niet doordringt Mas kers brengen geen baat meer. Een gewel dige staf scheikundigen is dag en nacht bezig om „verbeteringen" aan te brengen, waardoor de uitwerking wordt verhoogd. Na blauwkruis- en geelkruisgas kwam het beruchte yperiet, reeds doodelijk in een ver dunning van 1 op 30.0C5.000. Nog erger is lewisiet, doodsdauw; in 20 minuten kunnen 12 bommen, geworpen van 6000 mr. hoogte, heel Londen of Parijs zoo radicaal uitmoord den, dat geen mug zelfs aan de verdelging ontsnapt Het allernieuwste is nu het uit Rusland afkomstige gas, dat genoemd wordt met den naam van Galoppeerendo Me- laatschheid, en dat tienmaal erger is dan de zooeven genoemde. Op een verlaten dorp is de proef genomen en geconstateerd, dat vrijwel terstond alle steenen der huizen wit waren geworden, alle hout grijs verkalkt, alle lijken van koeien en paarden, zelfs van ongedierte lagen dik onder een afzichtelijke melaatschheid, heel het lichaam bedekt met etterende gezwellen. Wie kan de bange vraag weerhouden: Heeft in zulk een wereld de Kerk nog een plaats en een taak? Het laatste zeker, het eerste nauwlijks. Het Christendom nivelleert niet, maar accentueert juist. Het begint waar het ongeloof eindigt: allen tezamen onnut Maar de prediking van het Woord brengt door de wericing van den Geest leven in de dorre doodsbeenderen van het lepro- zenveld, dat de zonde van de wereld heelt gemaakt. Daarom gaat de Kerk voort, met het oude Evangelie, met die oude Bood schap, volkomen gelijkluidend als in de dagen van Henoch en Noach, van Johannes cn Paulus, van Luther en Calvijn, van De Cock en Kuyper. „Bekeert u, bekeert u!" Het wachten van onze wanhopige wereld is op het groote Program, welnu hier is het: Be keert u! liet geloof is het eenig remedie, en de prediking van het Evangelie het groot medicament. Daarom houdt ook de School der Kerken haar taak en haar plaats, door Gods gunst een plaats der eere: dwars tegen den geest der eeuw in propageert zo het gansch bijzondere van Gods genadige ver kiezing, het spoor der gerechtigheid naar do vaste ordinantiën. Juist datgene, wat on bruikbaar wordt geacht, waarmee wordt ge spot, de prediking van het Evangelie, een ergernis en een dwaasheid, dat heeft on ze verzinkende wereld noodig. Want hoog hoven de grijze wolken en rookkolommen der ineenstoiiing van onze samenleving en hoog boven de moordende gifgaswalmen rijst onverwoestbaar onverzettelijk hel Kruis van Christus. En al is heel het mo- (Blz. 1) H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn hedenmorgen naar het buiten land vertrokken. De Theologische Schooldag te Kampen. Al gem. jaarvergadering van de Ned. Herv. Stichtingen voor zenuw en geestesziekten. De heer D. L. Harms, Voorzitter van den Raad van Arbeid te Leeuwarden, is na lang durige ongesteldheid o/erleden. (blz. 2) De beoordeeling van Hoovers ontwape ningsvoorstellen. De besprekingen te Lausanne zijn in een nieuw stadium gekomen: onderbreking van de Fransch-Engelsche besprekingen en "begin vat. de Fransch-Duitsche onderhandelingen. Het verzet der Duitsche landen tegen het demonstratie- en uniform-verbod der rijks- regeering. (blz. 8.) Vergadering Bondsraad Chr. Prot. P.T.T.- ponsoneel. Het 9e Binnenscheepvaart-congres te Ter- neuzen. (Blz. 5) Tweed Kamer. De wetsontwerpen be treffende behartiging Nat. Scheepvaartbelan- gen z.hjs. aangenomen. Voornaamste Nieuws. derne leven een doorgaand protest tegen dat Kruis, het is een hol protest en een leeg protest, want het Kruis alleen leert ons het echte protest, het protest tegen onszelf. Christus brengt de groote schifting: Hij is alles voor ons, of Ilij is niets voor ons. Maar als Hij niet alles is voor ons ten goede, is Hij alles voor ons ten kwade. Daarom geen compromis tusschen de waarheid en de leu gen. Al moge menige scheur trekken en me nige barst schieten door de muren der Kerk in uitwendigen zin, een puinhoop in het oog van den één, een antiquiteit in het oog van den ander, dit is zeker, de Kerk heeft niets van den tijd te duchten, omdat ze alles van de eeuwigheid heeft te wachten. Laat dan de School voortgaan, met haar zoo uiterst gewichtigen arbeid, herauten uit te zenden, die aan deze verdwaasde, zelf- moordplegende wereld redding aanbieden en behoud verkondigen. Want terwijl de sombere noodklok van den Oordeelsdag de groote nivelleering kon digt in het alles gelijkmakende vuur van het gericht, zingt de Gemeente in de veilige Arke, hoog boven de vuurzee uitreizende, het Nieuwe Lied der Verlossing, tot Chris tus' eeuwigen lof. Dan heeft het Predikambt zijn bestem ming bereikt. Tien minuten voor half vier spreekt Prof. Bouwman het slotwoord en gaat Prof. Dr. Ridderbos in dankgebed voor. NED. HANDELSHOOGESCHOOL TE ROTTERDAM Tot rector-niagnificus voor het studiejaar 1932'33 is benoemd Prof. Dr. Z. W. Sneller. Tot privaat-docent in de oeeonomische be schrijving van de nijverheid van Nederland is benoemd de heer Dr. C. Visser, secretaris van de Kamer van Koophandel te Delft. THEOLOGISCHE SCHOOL TE APELDOORN Aan de Theologische School te Apeldoorn, die van de Vrije Evangelische Gemeente in Nederland uitgaat, is het candidaatsexamen in de Theologie afgelegd door de heeren P, Werges, J. van de Werfhorst, beiden te Nij- verdal, en H. C. Leep te Amsterdam. hoofdbencemingen. Krabbendam, N.-h. (Geref. School), A. van Dalen, ond. te Rotterdam-Zuid (Reho- böthschool, Dordtsche straatweg 409, hoofd J. M. van der Stelt), (verb. ber.). K o 11 u m (1 Oct, te openen Chr. Lagere Landbouwschool), S. Bamberg, hoofd te Oos- terwolde (Fr.). Groningen Oliemulderstraat 8), L. van Wouw, hoofd te Alphen a. d. Rijn. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Soestdijk (Spoorstraat 11, hoofd C. N. van der Flier), H. Dippel te Soesterberg. Voor tydelijk. N ieu w-Beij erland (hoofd P. J. La- moré), mej. A. de Jong te Rotterdam. Benthuizen (hoofd S. van Gaaien), J. Vink te Noordwyk aan Zee. Arum (Chr. Nat. School, hoofd E. Fok- kema), A. de Groot te Garijp. IJsselmonde (Dorp), M. Buurman te Overschie. Voor tijdelijk, (verb. ber.). Wier den (Seh. m. d. B., hoofd J. Bud- dingh), mej. H. L. van der Eist te Brummen. Voor tijdelijk, (verb. ber.). JUBILEA De heei A Schuurmans, te nenkum, hoopt 1 Juli a.s. zijn 25-jarig jubileum te vie ren als hoofd bij het Chr. Onderwijs. 1 Juli 1917 aanvaardde hij voor het eerst de betrekking van hoofd aan een te Rijssen opge richte Chr. School, waar hy werkzaam was tot 15 Juni 1921. Van daar vertrok hij naar Bun- nik, om 1 Mei 1925 op te treden als hoofd eener te Renkum opgerichte Herv. School, waaraan hy tot heden werkzaam is. Het zal de jubilaris 1 Juli a.s. aan belang stelling zeker niet ontbreken, zoomin uit de gemeenten Rijssen en Bunnik als uit zijn te genwoordige standplaats. De heer Schuurmans toch heeft de Schelen waaraan hy werkzaam was niet alleen tot Woei mogen brengen, maar als uitnemend onderwijzer zich ook de achting en liefde weten te verwerven van ouders en kinderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1