Hygieia Ons haar en zijn verzorging Van de oudo Germanen is bekend, dat ze nog op hoogen leeftijd mooi haar hadden, iets wat van hun na komelingen toch zeker niet kan wor den beweerd. Toch is het opvallend, dat ook in onzen tijd nog de bewoners van het land, zij dus die veel in de buitenlucht zijn, en dichter bij de na tuur staan dan de stedelingen, ook minder dan laatstgenoemden hebben te lijden van haarziekten en uitval. Het komt niet zoo heel dikwijls voor, dat we een jeugdige maar toch reeds kaalhoofdige buitenman te zien krij gen. liet zenuwsloopcnde leven in de groote stad schijnt het krijgen van grijze haren en kaalhoofdigheid te bevorderen. De dikwijls overmatige geestelijke inspanning, die het moder ne leven eischt, gepaard met het ge not van schadelijke opwekkings middelen, leidt niet zelden tot een tóestand van zenuwzwakte. En als wc dan bedenken, dat het haar eigen lijk maar een zoogenaamd luxe-pro duct van het lichaam is, dat niet on ontbeerlijk is te noemen, dan is het verklaarbaar, dat een zwak of onge zond zenuwstelsel veelal het eerst merkbaar is aan do haarzenuwen, met als gevolg grijs haar of abnor male haaruitval. Vroeger was het hoofdzakelijk de mannelijke helft van de bevolking, die hieraan te lijden had, maar sedert ook de vrouw meer «n meer een rol is gaan spelen in het maatschappelijke leven, in velerlei beroep werkzaam is, gaat ook zij on der dit euvel gebukt. In den strijd om het bestaan heeft zij het in vele op zichten nog moeilijker dan de man, haar lichamelijke gesteldheid is min der sterk, en ook haar zenuwgestel is gemakkelijker uit het evenwicht te brengen. Gelukkig is de haargroei, zooals trouwens ons gchcelc huid- organisme, ingesteld op vernieuwing en zoo kan dus ook het uitgevallen hoofdhaar, door nieuw, natuurlijk haar worden vervangen. Het is daar om verkeerd te noemen, om in deze kwaal te berusten als we met een of ander middel, dat ons werd aanbevo len, geen succes hadden. Niet alle haaruitval behoeft een ziek teverschijnsel te wezen, ook de ge- aoaulo hoofdhuid verliest dagelijks een aantal haren, welk aantal groo te r is, naar mate wij een sterkere haargroei hebben. Want de levensduur van gezonde haren schommelt tusschen do twee en zes jaren. De voortdurende nogroci en vervanging van de uitgevallen haren is het kenmerk van het gezonde haar. Een plotselinge en niet te voorkomen haaruitval kan optreden na een in fectieziekte, waarbij in weinige dagen het geheele hoofd kaal kan worden. Toch heeft in de meeste van deze gevallen de patient zich niet te ver ontrusten. Hier zal gewoonlijk be straling van deflhoofdhuid met ultra violet licht den nagroei van het jonge haar zeer bevorderen. In tegenstelling tot deze gevallen is bij chronischcn haaruitval, die tot algehecle kaalhoofdigheid voert, het ziektebeeld heel andere. Het aantal haren, dat dagelijks uitvalt, is meest al niet hijzonder groot, maar er val len veel meer jonge, dan oude haren uit, althans de verhouding is veel ongunstiger dan bij normale haur- vernieuwing. De haren worden niet meer lang, de sterkte van het haar wordt voortdurend geringer, cn ten slotte blijft nog slechts een soort don zige haartjes over. Naast de nadeelen van het stads leven, waardoor we te weinig in aan raking met licht en lucht komon, is de nauwsluitende hoed wel een van do voornaamste oorzaken van haar uitval. Zoo'n hoed heeft een ongunsti- gen invloed op de bloedcirculatie en belemmert de uitwaseming. Daarbij komt dan nog een ondoelmatige ver pleging van do hoofdhuid, zooals het kammen met scherpgepunte kammen, te veelvuldig wasschen met scherpe, bijtende zeep, en het gebruik van schadelijke haarmiddeltjes. Do hoofd huid wordt op deze wijze sterk ge ïrriteerd en er kan zelfs een toestand van ontsteking ontstaan, die we kun nen herkennen aan roosvorming cn rosige vlekjes, niet zelden ook aan een gevoel van jeuk. Langzaam maar ze ker, is het niet in maanden, dan toch in enkele jaren, zal daardoor do haar groei worden vernietigd. Naar gelang we vlugger met de juiste behandeling van het haar be ginnen, zullen we het euvel van haaruitval met meer kans op succes De mode van den dag Nieuwe Blouses 's Zomers is een aardige blouse iets, waar je niet goed buiten kunt, voor al nu ook het zoogenaamde, overgooi- ertje zoo modern geworden is. De blouse neemt dan ook weder een be langrijke plaats in onze zoinergaidc- robe in, en we zien zo dit seizoen In de meest verschillende modelletjes. Kutocn en linnen, in bonte patronen, zijn daarbij overheereohend. De ge nopte, gebloemde, gestreepte en gerui te stoffen brengen een gebeel nieuwe noot in do mode. De frlsscho tinten doen ons aan zomer, aan zon en zee deuken; de nieuwe blousjes zijn een voudig en mooi. Meestal zijn ze hoog gesloten, met oen kleine sjaal als gai- neering en ze hebben bijna zonder uitzondering kleine pofmouwtjes. In harmonie met de stof van het hlousje wordt dun ook de garneering op manteltje en hoedje gekozen, zoodnt. ondanks bontheid en kleurenspel een bij uistek zomcrsch coetuumpje wordt verkregen. kunnen bestrijden. Do mccning van velen, dat racn door het aanwenden van alcoholische waschmiddelcn veel kan hereiken, is ten ecnenmalo on juist, integendeel kan dit de ziekte verergeren. Daarentegen is het ge bruik van zachte zalven, zooals ze ook wel bij eczeem-gevallen worden toe gepast, aan te bevelen, maar daarvoor kunnen we het beste eerst onzen dok ter raadplegen. Veel vrouwen klagen ook over te groote vetafscheiding van do hoofd huid, waardoor op het haar een on ooglijke vette glans komt te liggen. De oorzaak hiervan kan zeer verschil lend wezen, en het zou te ver voeren, hier alle oorzaken op te noemen. Een feit is dat dit euvel niet is genezen met veelvuldige haarwassching, waar door slechts de huidkliertjcs worden geïrriteerd en dus tot nog meer vet afscheiding geprikkeld. Beter is het de oorzaak van deze kwaal te laten zoe ken en ook verdient liet aanbeveling om de hoofdhuid met uitdrogende middelen te bewerken. Ondanks page-kopjes en andere mode verschijnselen behoort het hoofdhaar nog altijd tot de natuurlijke schoon heid van elite vrouw, cn ze behoeft zeker niet ijdel te wezen om er toch geen afstand van te willen doen. Om mooi, gezond haar te houden is het voldoende om het, niet te dikwijls, met zachte zeep te wasschen. Zeer droog haar wordt na het wasschen met 'n paar druppels olie ingewreven. Do inwerking van licht en lucht op do hoofdhuid is zeer bevorderlijk voor een gezonden haargroei. Begint deze te verminderen, of is er al een begin van kaalhoofdigheid, dan is de veilig ste weg om do hulp van een arts iD te roepen. Daarbij zullen echter de lijders aan haaruitval moeten beden ken, dat het ziekteproces in vele ge vallen al jaren aan den gang is, als zij het ontdekken, en dat het onrede lijk zou zijn van oen arts te verlan gen, dat hij in enkelo dagen de fou ten ongedaan zou maken, die al Jaren achtereen werden begaan. Het Boek voor de Vrouw Ons wekelijksch knippatroon „De Huishouding" Het nummer van 1G Juni van de „Huis houding" halfmnandolijksch tijdschrift voor moderne huisvrouwen geeft een geïllustreerd artikel van Paul Brom berg over de „Inrichting der woning", een bijdrage van dr. I.II. J. Vos over „Do Consumptiemelk", een aardige „Kofficpraet", en een artikel van Frans van Gelderen de Witte over „Brood- en Regeeringszorg". Aan het stukje, „Huishoudelijke Am bachten in vroegere dagen", van Dr. J. Tr ontlccnen wij de volgende beschrij ving van een dienstbode, dat de schrij ver opgeteekend vond in een oud boekje: „Ursula, e.cne Dienstmaagd, heeft jaar lijks vijftien Gulden Loons, onder deze 15 gulden steken 15 geheimenissen, doch gcenc heilige maar heimelijke voordeden; want eorstelijk heeft ze een groenen Taffen Rok; item heeft ze een roden Topyncn. Vun Iluuren -ver wisselt ze, gelijk de Zwanen van plui men. Des winters praalt ze met een schonen langen Pelts; haar Lynwaad is netjes met spitzo puntjes geplooit. lloe en waai' konit ze dan aan de mid delen tot dien opschik? Het zijn louter achtergehouden!} Guldens, die zo veel in 't jaar belopen, dut men vecle fraye dingen kan kopen. Zeldzaam zijn de Trouwe Dienstknechten en Dienst maagden! Ook hebben do Dienstboden nocli andere lasterlijke gewoontes. Zom mige Dienstknechten werken, alsof ze handen hndden vun was gc- botzeërd; zij zitten den gantsdien tijd als een Broedhennc in 't Nest, zij loo- Dit vlotte, echt zomersche jurkje is gemaakt van heel dunne, wollen crêpe. Dc aardigste tinten voor dit jurkje zijn rose, pastelblauw óf wit. Dc zakken en hals zijn gebiesd met smal, gekleurd lint, gok leurde wollen stof of crêpe de Chine. Er wordt een lakccintuurtje bij gedragen in dezelf de tint als de biezen. Het knippatroon kost f 0.75 per stuk en is verkrijgbaar in de maten 88, 96 en 104 c.M. bovenwijdte, bij dc Afdec- ling Knippatronen, Uitgeversmaat schappij „Dc Mijlpaal", Postbox 175, Amsterdam, Giro 41632. Betaling kan ook geschieden in postzegels of per postwissel. Dc lezeressen worden vriendelijk ver zocht vooral niet te verzuimen, om de verlangde maat van het model tege lijk met het nummer 69 7 0 op te ge ven. Men voorkomt daarmee onnoo- dige vertraging in de toezending. pen, als wilden ze met dc slakken in de wedde loopen. Ze Eeten dat ze zweten, en werken dat ze koud worden. Met wat geweten kunnen dezulke liun Huurloon ontvangen? Doch als men vrome cn getrouwe Dienstboden in huis heeft, welke in alles hunnen plicht betrachten, en alles getrouwelijk nakomen, dan vereiseht het de billijk heid, dat men dezelve wel bchandele, en niet (als bij zommigen in gebruik is) tirunnig en bijna onmenscbclijk met hen te werk gaa, ja wel gantsrhe- lijk zonder Loon wegjage." Voor stille oogenblikken Wat anderen dachten Liefde beklimt den berg van het leven stap voor stap. Wanneer de mensch kiezen moet tusschen zijn geestelijk en zijn stoffelijk belang, toont hij of zijn schat in den hemel is of op aarde. Prediken is een kunst. Zeggen al leen is niet voldoende. Er zijn velen, die de waarheid zeggen op de manier, waarop de smid op zijn aambeeld hamert. Groote persoonlijkheden zijn zeld zaam in de wereld; nog zeldzamer, zij, die hen kennen. Barmhartigheid is het verruimen van het hart. 2 Wat J zullen wij heden eten Menu's voor heel de week "ZONDAG: 'Aardappelsoen. Varkens lapjes, gekookte aardappelen spina zie. Beschuitfes met bessensap. MAANDAG: Macaroni met kaas en tomaten. Vruchtenpudding. DINSDAGRunderlappen met gekookte aardappelen en andijvie. Citroen- rijst. WOENSDAG: Spiegeleieren met gebak ken ham, gebakken aardappelen, doperwtjes, chocoladepudding. 2WNDERDAG: Varkcnscarbonade, ge kookte aardappelen, snijboontjes, compote. VRIJDAG: Biefstuk met gebakken aardappelen en worteltjes. Gries- meel met rozijnen. ZATERDAG: Sla met witte boontjes, gekookte aardappelen. Koude ra barber. De weg naar het hart Menu's, recepten enz. Huzarensla Benoodigd: gekookte biet, gekookte aardappelen, gekookte eieren, versch uitje, zure augurken, stukjes koud xleesch, mayonnaise, peper en zout. Hoeveelheid van alles te regelen naar eigen smaak. Bereiding: hak aardappelen, vleesch, eieren, biet, uitje en augurken goed klein, meng dit alles en voeg er wat mayonnaise aan toe, tot het één massa is geworden. Niet te royaal zijn met peper en zout! Dc massa uitstorten op een schaaltje, en er dan nag wat mayonnaise overheen doen. Stukjes ge kookt ei en slablaadje dienen voor gar neer in g. Komkommersoep Benoodigd: Vleeschnat, eierdooiers, bo ter, bloem, komkommer. Hoeveelheid naar smaak. Bereiding: De komkommer wordt ge schild, in de lengte doorgesneden en van het zaad ontdaan. Daarna zoo klein mogelijk gesneden of ge schaafd, en dan gestoofd. In stukjes, of nog eens gewreven, kan de gestoofde komkommer bij de soep worden ge voegd die inmiddels gereed is gemaakt. Als men kinderen heelt fc." .w Dingen die gebeuren! ^Moeder!", zei kleine Jettie, toen zo haar avondgebedje had gedaan, en nu door Moeder nog eens lekker werd toegestopt zoo met. de dekentjes goed om zich heen. Wat is 't puk? vroeg Moeder, die al wel gemerkt had, dat haar kleine dochtertje iets op het hartje had, want ze hnd onder 't uitkleeden veel minder gebabbeld, dan gewoonlijk, en als kin deren stiller zijn dan gewoonlijk, dan is er in den regel wel iets bijzondere. ,,'k Heb vandaag wat gedaan, wat niet goed was, MoesEn toen volgde d«« biecht. Het kleine meisje van de Roomsche familie, waar Jettie vriendin netje mee was, omdat zo nu eenmaal vlak er naast woonde, en Jettie zelf, hadden met bun tweetjes de paar cent, die zij op zak hadden, versnoept. Maar dat was nog niet het héél erge, waar Jettie's hartje onrustig onder was. Het was wat héél anders. Toen ze samen In den winkel waren, voor hun gewich tige inkoop, toen had Hannie stilletjes een paar extra toffees uit den bak ge nomen, omdat dc winkelier het tóch niet zag. Buiten had ze 't Jettie ver teld. 't Waren er vier, vier heerlijke toffees, die je een hecle poos in je mond kon houden, waar je op zuigen en knabbelen kon. Was Hannie tóch wel wat bezwaard geweest, met dit oneerlijk bezit, en had ze daarom zo met haar vriendinne tje willen deelen? Of was het puur uit vriendschap? Jettie had eerst niet ge wild, nee, 't mocht immers niet, je mócht toch niet stelen? Eigenlijk mocht je niet snoepen óók, al waren het je eigen centen, die je eerlijk gekregen had. Maar Jettie was nog maar een klein meiske, en 't was ermee geëin digd, dat ze toch het gesohenk van de twee toffees had aanvaard, en ze had ze opgegeten ook! Maar nu, op 't stille oogenblikje vóór 't slapen gaan, na haar avondgebedje en Moeders nacht zoen, nu hoorde ze duidelijk het kleine stemmetje in haar hartje, en kroop zo tegen Moedor aan met haar beschaam de bekentenis van dit héél erge. Moe der was wel wat bedroefd, om wat haar kleine puk had misdaan, maar tegelijk was er 't mooie van dit kinder lijk berouw. Wat kunnen kinderen nog eerlijk berouw hebben over verkeerde dingen! Wat (heerlijk is het ook, écht hun Moeder te mogen zijn don, hun vertrouwde, en ze ook daarin den weg te wijzen, den weg met een hoofdletter. „Maar Hannie dan?" vroeg Moeder nog even, had die er dan geen be rouw van? Ze wist toch óók wel, dat ze dat niet doen mocht?" „Hannie zei: o als ik het aan meneer pastoor biecht, dan wordt het me wel vergeven Dat was óók een kinderlijke opvat ting. Maar hoe jammer is 't, als kin deren en grootcn deze opvattin.? van den biecht hebben. Hier is het. oude ge vaar ervan dat al heel vroeg aan den dag kwam! Hoe moeilijk is het, de kinderen tot den Heiland te brengen, zóó dat het werkelijk tot zc spreekt, dat ze *t begrijpen, allereerst, cn dan ook dat het in hun hartje leeft op dc rechte manier! Nog een ander gevalletje, dat oók his torisch is. Moeder had aan de twee kleintjes uit den Kinderbijbel voorge lezen, 's avonds na 't brood-etou 't Was het mooie verhaal geweest van den Hecre Jezus, die op een ezolinnetje naar dc stad Jeruzalem reed, cn dat de mensehen Hem toejuichten. Terwijl de allerkleinste gebaad werd. mocht groo te zus, ze was al vier! nog eventjes op blijven. Er kwam int.js- schen bezoek, en zus vertelde: „Moeder heeft voorgelezen!" „Zoo, fijn hè? Waarover!" „Dat de menschen allemaal Roznnna riepen" (vreemde woorden zijn mocie- lijk te onthouden voor kleine cn groute menschen!) „Waarom deden ze dat?" „Omdat de Hecre God iets moois be dacht had!" „Wat was dat dan?" „De ezel!" zei Zusje, opgetogen Het rijden op de ezelin was blijkbaar voor haar een mooi bedaeht spelletje geweest! 't Is moeilijk aan kinderen de oude verhalen uit den Bijbel te vertellen, en toc/li, hoi- .héérlijk is het, ook al wordt de juiste beteekenis ervan door onze kinderen niet altijd nog ten volle verstaan. Ons eigen honk Een zit-slaapkamer Helaas komt het, vooral in de steden, maar al te dikwijls voor, dat uit één kamer er twee moeten worden getoo- verd. Natuurlijk willen we van den modernen woningbouw niets kwaads zeggen, en waarom ook? Het is met huizen als met schoenen, men kan van een te nauwe schoen met even veel recht beweren, dat de voet te groot is, als dat dc schoen te klein is. Het hangt er maar van af, hoe men het geval bekijkt Maar intusschen komt in het loven van iedere huis moeder het oogcnbliik, dat zij tc klein behuisd is, dat zij niet goed meer weet, waar ze voor de kinderen, die langzamerhand grooter beginnen te worden, een behoorlijke slaapgelegen heid zal maken, en dikwijls zal zij dan voor de noodzakelijkheid komen te staan, om van een kamer zoowel zit- uls slaapkamer te maken. Is de kamer niet al te klein, dan is er met overleg wel wat te vinden. Op de tcekening kunt U zien, wat een liandige huismoeder erop bedacht. Zij bestemde een hoek van een zitkamer tot slaapkamer, door een flinke lin nenkast dwars tegen den wand te plaatsen, zoover van den hoek af, vormt. De deuren van de kast slaan dus naar do kamer open, zoodat we geen bergruimte behoeven to mis sen. Tusschen kast en dwarswand wordt een gordijnroe aangebtaclu, waardoor we dc slaapkamer met een verschuifbaar gordijn in een gezel lige tint, kunnen afsluiten. Op deze wijze krijgt dc zitkamer toch niet het karakter van een slaapkamer, en door d© aardige afsluiting zal deze den indruk maken van een apart geheel. Ja maar, hoor ik sommige huis moeders zeggen, hoe kan dat no, een kast dwars tegen de.» wand, dot ziet naar niets uit. We zouden daar op willen antwoorden: hebt u een kind dat een eigen slaapgelegenheid moet krijgen, cn beschikt u niet over dc nood i ge kamers, probeert u het dan eens. Het zal u meevallen. Door zoo'n kast dwars te zetten krij gen we een ruimte, waarvan we het bestaan niet hadden vermoed. En zullen we het nu niet doen, omdat het geen „gewoonte" is? Omdat men het vroeger ook niet deed? Muar vroe ger had men misschien minder niet dat tusschen hoek en kast een bed het gebrek aan woonruimte te kam en een toilettafeltje kon worden ge- pen, en dan, mits op dc juiste manier plaatst. Dc kast moet zoo worden gedaan, misstaat deze kamerverdce« worden opgesteld, dat do achterkant ling volstrekt niet. als het ware de slaapka-mcrwand Hoe men eertijds gekleed ging Twee toillelten van omstreeks 1875 De beide robes, hieronder afgebeeld, zich over de gecompliceerde draperieën (jurken lijkt in dit verband wel een beetje al tc frivool!) wcrijcn gedragen door onze grootmoeders of overgroot moeders. Ongetwijfeld werden ze toen ook modem gevonden, eenvoudig en elegant, en dacht niemand er oneer- biediglijk aan, den drank te steken miet dc wijdschc strik, waarmede de dame links zich aan de achterzijde heeft gesierd, evenmin als het in iemands brein opgekomen zou zijn, vroolijk te maken, die haar tijdgenoot© rechts op dc gravure zulk een in ons oog vreemdsoortige static verleencn. Da1| ook de haarmode verrassingen kan bicden blijkt ten overvloede uit de losse cn bevallige wijze, waarop hot kleinste figuurtje dit over haar' schouders laat hangen. De overige afbeeldingen gunnen ons nog een kijkje op enkele andere de tails uit hetzelfde seizoen. 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10