XTrPBODSlM© H.H. Architecten REKENING-COURANT - DEPOSITO'S MARBRITEGLAS N.V. HOUTHANDEL 7h Firma J. G. ALBLAS TE KOOP HEERENHUIZEN Ruime hypotheek Mooie HEERENHUIZEN schoolbank! N.V. A. MÜYS CöS B01IVVMATERIALENHANDEI N.V. Betonbuizenfabriek „DE VALK" NIÉUWPOORT-LANGERAK TELEFOON 18 GROOTSTE fabriek in Nederland. Prijzen beneden "elke concurrentie. VRAAGT PRIJS BESCHERMT ALLE BEBOUWEN TEGEN HITTE - KOUDE - VOCHT - LAWAAI affATIS DESKUNDIG ADVIES N.V. Producten- 4 Grondstoffen Hmij. AMSTERDAM: Sirpbatikid, l-TeI.34824-36824 ROTTERDAM: Stationsweg 37b - Telet. 11690 MAANDAG 20 JUNI 1032 De Kerk van den Goeden Herder te Wassenaar Architectuur: L. en JAN A. VAN DER LAAN. Leiden. De prachtige gedachte aan den Eénen Herder onzer zielen heeft wel degelijk voor gezeten bij het ontwerp, den bouw en de versiering van de kerk van den Goeden Herder te Wassenaar. Jn zijn plan heeft de bouwmeester bedoeld een gebouw te ont werpen van groote eenheid, waarin de voor naamste plaats is gegeven aan het altaar. Als dit gelukt is, is deze kerkbouw ge slaagd. Om dit te bereiken, is het gebouw opge trokken in een zeer eenvoudig plan: de hoofdbouw bestaat uit vier muren, zoomaar op den grond gezet, door één dak gedekt. Het priesterkoor is niet een apart gebouw van hoogcre verheffing dan het kerkschip; de portalen liggen niet in een logeren bouw buiten het kerkcomplex; alles ligt in een ruimte van het kerkgebouw, waar de één? Hei-der ook den éénen Schaapsstal heeft, waar Hij de Zijnen vergadert, om te ge nezen, wat ziek is, te sterken, wat zwak is en te houden, wat krachtig is. Om aan het altaar waardigheid te geven, is de muur achter het altaar niet vlak en effen gelaten, maai- uitgebogen in een ronde absis, welke met een schelp gedekt is. Boven bet hoofdaltaar is in gtasmozaiek geplaatst de afbeelding van den titel der kerk „De Goede Herder", Die iii Zijn hemelsche wei de de Zijnen doet legeren rondom Zijn schaapsstal; in de raampjes der absis zijn afgebeeld de sdhapen, die trouw aan hun Herder, tot Christus, opzien. Geen ijdele versiering verstoort od het priesterkoor de hoofdgedachte van liet huis van Christus: gepoogd is, schoonheid te be reiken door den soberen hoofdvorm van de voorwerpen en hun materiaal goed te laten verzorgen. Eerbiedig overhuifd door een licht baldakijn dat geen bouwwerk poogt te zijn staat het eenvoudige altaar vóór deze concha-ruimte. Alle geloovigen. zonder uitzondering, zul len de plechtigheden vanaf hun plaatsen kunnen volgen, en een uitzicht-belemme rend preekgestoelte zal naar de bouw meester hoopt overbodig blijken. Aan weerszijden van het priesterkoor zijn twee ruimten ontworpen, bestemd als ka pellen. De rechterkapel dient voor 't zang koor. Aan de andere zijde ligt vlak bij de zij-ingang een ruime kapel, waarin de ge loovigen overdag kunnen bidden, ook als de kerk gesloten moet blijven. Tegen den ach tergrond der kerk liggen de portalen, die van zelf gelegenheid boden om er boven een verhooging te maken, die bij drukke plechtigheden reserve-zitplaatsen kan bieden. De kerk ligt aan den openbaren weg, om dat zij zich met behoeft te verschuilen. Zij ligt niet vlak vóór, maar ter zijde van be langrijke wegen: met opzet niet er vóór, want het gebouw is niet kolossaal genoeg om groote wegen af te sluiten. Het oog, dat nu in de verte het gebouw aan zijn toren erkent, zal het eerst van nabij kunnen over zien en zal daarom bij het naderen geen ontgoocheling en-aren. Zóó is het gebouw mooi in het landschap geplaatst Achter de kerk ligt een weideveld, dat in gesloten wordt door kerk en school, en dienstig gemaakt kan worden voor beide De kerk, zoowel als dit veld, worden be- heerscht door een toren van begrijpelijken en eenvoudigen opzet, welke boven elkaar draagt een uurwerk dat ook bij avond zou kunnen verlicht worden een gelui van grootere klokken, een kamer voor den beiaardier en een opengewerkte kamer, om ooit een beiaard te herbergen. Mocht deze toekomstmuziek toekomstmuziek blijven, dan zal de Angelusklok op het dak der kerk wel zorgen voor het bijeenroepen der geloovigen. De Iconographie der kerk Het woord Iconographie beteekent: de be schrijving of het plan tot het plaatsen van versieringen enz. De groote eenvoud, waarmede de kerk bouw behandeld is, zal nooit een uitbundige en klaterende versiering verdragen. Het klas in een kerkruim is echter een element van overwegende beteekenis. Laat het te veel het daglicht intreden, dan slaat het gaten in het gebouw; geeft het overwel digende figuren, dan vraagt het aandacht voor zich alleen en vernielt en verdeelt t de ruimte. Onder de dienende kunsten is die van glazenier dan ook veel belangrijker dan menigeen vermoedt Natuurlijk kon nog niet gedacht worden aan het plaatsen van gebrandschilderde ramen in heel het kerkgebouw. Enkele ramen werden reeds geschonken, maar het meerendeel moet blijven een voorloopige beglazing, welke echter het langzaam tus- schenplaatsen van de definitieve ramen ver draagt, zonder het geheel te verstoren. Gepoogd is glas te plaatsen, dat in onze Hollandsche luchten voldoende daglicht doorlaat en tegelijk het geheele gebouw in zijn rhythmische vensterdoorbreking voldoen de sluit De glazenier wilde het groote roset raam in den voorgevel behouden als de hoofdlichtbron der kerk, maar de groote zijmuren van het kerkgebouw als één ge heel behouden- Het voltooien van dit kerkgebouw is ha een negenjarige voorbereiding mogelijk ge worden. De stichter der Parochie, pastoor Ch. N. T. M e y s i n g, alsmede de architecten L. v. der Laan en ir. Jan A. v. d. Laan. uit Leiden, deze laatste niet in 't minst, mógen met voldoening op dezen bouw terug zien. Wassenaar is een kerkgebouw rijker ge worden, waarvan gezegd kan wonien: „Mijn huis :|il een huis des gebeds heeten". zegt de Heere; „al wie daarin vraag, ontvangt, en wie zoekt, vindt, en wie klopt, hem zal worden opengedaan". Moge het zoo zijn. Houth. N.V. J. VAN SCHIJNDEL Co. Hoofdkantoor: Oosf-Admiraliteltskade 47 Rotterdam ANNO 1833Opslagplaatsen. Zagerij en Schaverij: NassauhavenBoerenga t fVer het Empire State Building Het onlangs te New York geopende Em pire State Building is als technisch pro bleem wel iets bijzonders. De grootste moeilijkheid bij het ontwerp van het gebouw en dit kan de verdere hoogte-ontwikkeling der wolkenkrabbers be perken bood het liftvraagstuk. De snel heid is reeds bepaald duizelingwekkend, maar het door de langere gedeelten vereisch- te tijdverlies kan alleen door verhoogde snelheid genivelleerd worden. Toch schijnt de snelheid nu haar hoogste grens te heb ben bereikt. In een gebouw dat 20.000 men- schen moet herbergen ,is natuurlijk een groot aantal liften noodig. Bij het Empire State Building is men nog bij het tot nu toe gebruikelijke systeem gebleven. Men werkt volgens 'n zorgvuldig uitgedacht plan waarbij er voortdurend op gelet wordt, dat hieraan de hand wordt gehouden. Lichttee- kens wijzen den bewoner van het gebouw steeds op het vertrek van de eerstvolgende lift en het opflitsen van gekleurde getallen gedurende liet rijden op de bereikte hoogte Intusschen heeft men nu in een later begon nen bouwwerk een nieuwen weg betreden, doordat men liften met een dubbelen vloer invoelde zooals we die reeds sedert gerui- men tijd in het mijnbedrijf kennen. Een an der nieuw systeem hangt twde van elkaar onafhankelijke cabines boven elkaar in een schacht. Bij gelijktijdig starten der beide cabines beweegt de bovenste zich met groote snelheid naar de hoogste verdiepingen, ter wijl de onderste met geringere snelheid de benedenste verdiepingen bedient- De neer- waartsche beweging geschiedt op dezelfde wijze, zoodat de bedde cabines dank zij een zeer nauwkeurig werkend veiligheidssys teem zonder gevaar van botsing weer m de beide benedenste verdiepingen bij elkaar komen. Is het liiftprobleem opgelost, dan is het moeilijkste deel van het ontwerp van den wolkenkrabber volbracht. De statische berekening en de constructie bieden bij de lange ondervinding der inge nieurs op dit gebied geen bezwaren, theore tisch is het statische probleem reeds voor bouwerken van 200 verdiepingen opgelost, aldus de N.R.Crt. Voor de uitvoering ligt de grootste moei lijkheid in de opstelling van het werkplan. Men begint daarmede onmiddellijk na het gereed zijn van het voorontwerp en werkt het zoo nauwkeurig mogelijk tot in alle bij zonderheden uit. Bij de ontzaglijke rente, die de groote belegde kanalen voor zulke gebouwen eischen, moet de bouwtijd nood zakelijk tot een zoo kort mogelijke periode beperkt worden, zonder dat daarbij de kwa liteit van het werk mag lijden. Bij het Em pire State Building zijn het werkplan en de wijze van uitvoering hiervan misschien het interessante van den bouw. Het bouwterrein is 100% bebouwd. Opslag of gereed maken van bouwmaterialen op het terrein van wel ken aard ook kon dus niet in aanmerking komen. Het totale materiaal inclusief het voor het gebruik gereed zijnde beton moest van buiten af aangevoerd -worden, en pre cies op tijd op het werk aankomen. I-Iet af laden was z£er moeilijk, daar liet gebouw, zooals in het algemeen dergelijke bouwwer ken, in een zeer druk stadsdeel ligt Op het bouwterrein werkten ongeveer 3400 man. Het gevaar, dat deze elkaar bij het weik zouden hinderen, was natuurlijk zeer groot. Er werd steeds slechts in een achturigen dagelijkschen werktijd op vijf dagen ge werkt Bij de hoogte van het gebouw van ongeveer 100 verdiepingen (de totale hoogte bedraagt 1250 voet =390 M.) en den bouw tijd van een jaar beteekent dit dat een ver dieping in gemiddeld 2y2 dag werd opge trokken. Daarbij was de uitvoering, zocals bij allo gebouwen van dit soort, wegens de zeer gecompliceerde installatie zeer tijdroo- vend. Men gaat hier met installaties belang rijk verder dan in Europa. Normaal zijn: verwarming, koud en warm water, daarbij komt in het Empire State Building de zeer gecompliceerde ventilatie en een omvang rijke koelwaterleiding. Een belangrijke plaats nemen dan de talrijke telefoonleidin gen in. Voor deze werd in de vloeropvullin gen en buizennet gebouwd dat talrijke over den vloer verdeelde aansluitingsdoozen be zit die de verstgaande aansluitingmogelijk heden bieden. Daarbij kwamen klokken en andere kleinere installaties. Het geheim van den verbluffend korten bouwtijd ligt ongetwijfeld in hoofdzaak aan de zorgvuldige opstelling en "het volgen van het werkplan. Talrijke besparingen in wan den en vloeren maakten latere kostbare hak en breekwerken volkomen overbodig; ieder een zou deze hier als weggegooid werk be schouwen. Men streeft er natuurlijk ook overal naar, zooveel mogelijk van de voor deden van de normalisatie te profiteeren. In het algemeen begint men bij den bouw van wolkenkrabbers reeds, wanneer het sta len geraamte eerst ongeveer zes verdiepin gen hoog is, met den bouw der gewapend lietonnen vloeren. De wapening werd in den vorm van gereed geweven matten gelegd Spoedig volgt dan het optrekken van de binnen- en buitenmuren. Bij het Empire State BuikPing bracht men het daarbij op veertiien verdiepingen in tien werkdagen. Terwijl deze werken samen met den op bouw van het stalen geraamte snel vooruit gaan bij het Empire State Building nam dit slechts tien weken in beslag is men in de benedenste verdiepingen reeds met de in wendige afwerking bezig. Dat bij den bouw de nieuwste technische hulpmiddelen ge bruikt weiden, is vanzelfsprekend. Plotse ling noodzakelijk wordende, tot nu toe niet voorziene deelen worden zonder inachtne ming van de kosten zoo spoedig mogelijk aangevoerd. De huren varieeren al naar de hoogte ligging van de verdieping tussohen 3,5 en 7 dollar per vierkanten voet en per jaar. £)e loonen der bouwvakarbeiders De geheele loon-quaestie in het bouwbe drijf moet zoo nuchter en zakelijk moge lijk bekeken worden, vrij van elke politiek of ander bijsmaakje. De hoofdgedachte daarbij moet volgens den heer L. Klaver, redacteur van Ons Eigendom zijn: maken de tegenwoordige loonen de bouwvakarbeiders het product woning, in het bijzonder de v o 1 k s-woning, oeconomisch te duur voor de consumenten? Is dat het geval, dan zullen de werkne mers wat van hun tegenwoordig loon moe ten laten vallen, en zou het dwaasheid zijn hen van overheidswege bij werkloosheid te steunen, als de eigenlijke oorzaak dier werk loosheid zou zijn: het vasthouden aan een loon dat het product oeconomisch te duur maakt, aangenomen natuurlijk, dat ver laging van het loon, noodig voor een oecono misch product, niet tot een peil leidt, verre beneden dat van andere werknemers. Het is dus heel goed mogelijk, dat ook bij werknemers-loon en in het bouwbedrijf, wel ke hooger zijn dan die in onbesohutte be drijven ter plaatse, het product woning, in het bijzonder de volk s-woning oecono misch niet te duur wordt voor consumenten, waarom moeten dain in dergelijke gevallen de loonen der bouwvakarbeiders toch naar beneden? Maar de huren van woningen zullen zich toch aón het verlaagd oeconomisch maat schappelijk niveau moeten aanpassen! Ze ker; doch zulks kan geleidelijk geschieden. Behalve de bouwondernemers en huizen- exploitanten hebben ook de crediet- en hy- potlieekgevers er belang bij, dat wij hier te lande niet in de loondruk-methode voor de bouwvakarbeiders zonder redelijke grenzen yastloopen; want plotselinge niet-geleidelij- ke waarde- en liuurdaling met of zonder executie beteekent voor hen in ieder geval groote stroppen. Alleen samenwerking tusschen kapi taal. ondernemers en arbeiders met behoor lijke, redelijke appreciatie van de taak en de rechten dezer drie elementen ,zal het wo ning-bouw- en exploitatie bedrijf kunnen staande houden in de donkere tijden, welke ook voor dit bedrijf zijn aangebroken, en zijn maatschappelijke functie naar behooren 'doen vervullen. Amsterdam's onbe woonbaarverklaringen De inspecteur dier Volksgezondheid onder wien Amsterdam ressorteert, wijst in zijn verslag over 1931 op de honderden onhe- woonbaarverklaringen, welke worden voor gesteld en uitgesproken wegens: a. onvoldoende inrichting van den toe gang: b. onvoldoende gelegenheid voor luchtver- versching; d. brandgevaarlijke toestand; e. gering oppervlak. Andere motieven waren het in slechts één vertrek vereenigd zijn van alle bestanddee- len der woning of wel slechte onderlinge samenwerking van de bestanddeelen der woning. Bij het onderzoek der woningen, volgens de inspecteur bleek meermalen: a. dat do onvoldoende inrichting van den toegang betrof een trap. die, hoewel steil en op andere wijze ongerieflijk, nog volkomen gaaf was en gemakkelijk in een goeden staat van onderhoud kon worden gebracht; b. dat de gelegenheid voor luchtverver- sching niet onvoldoende was of met geringe aanwending van kosten verbeterd kon worden. Ik denk daarbij aan de vele alcoven, wel ke door middel van een behoorlijke venti lator voldoende kunnen worden geventi leerd. In woningen waar deze werden aan getroffen. waren ze somtijds door de bewo ners dichtgestopt, omdat ze zoo'n tocht ver oorzaakten. Het aanbrengen van dergelijke inrichtin gen ligt ook geheel in de lijn van het be paalde in art. 275, onder hoofdstuk II van de Bouwverordening, luidende: „Indien een vertrek niet voorzien is van ren beweegbaar raarn of van een tot buien- daks opgaanden luchtkoker, zijn B. en W. bevoegd te gelasten, dat wordt aangebracht een raam of luchtkoker als bovenbedoeld, dan wel een andere, naar hun oordeel vol doende inrichting tot luchtvervcrsching"; c. dat onvoldoende voorziening met dag licht het gevolg was van gebarricadeerde, ondoorzichtig gemaakte, of met gordijnen behangen vensters, welke op zichzelf groot genoeg waren, dan wel van de grauwe, groe zelige binnenplaatswanden, waarop deze vensters uitzagen en welke behoorlijk kun nen worden schoongemaakt en gewit; d. dat de brandgevaarlijke toestand niet brandgevaarlijker was, dan in het overig deel van Amsterdam dikwijls het geval is en dat dit euvel door z.g. „brandvrij" ma ken, d.w.z 't bekleeden van plafonds, wan den en onderkanten van trappen, met brandvrij materiaal kan worden verholpen; e. dat het 'geringe oppervlak dikwijls bleek te zijn do wanverhouding tusschen het oppervlak der woning en het aantai be woners. Het ligt voor de hand, dat kleine woningen niet geschikt zijn voor de huisves ting van een normaal, laat staan een groot gezin, zooals diit wel in woningen, bestaan de uit woonvertrek met alcoof en keuken, werd aangetroffen. Het „in slechts één vertrek vereenigd zijn van alle bestanddeelen der woning had, zooals zich laat hooren, betrekking op z.g. éénkamerwoningen. Deze bleken bij onder zoek meermalen, eventueel na eenige ver betering volkomen geschikt voor de huisves ting van twee ouden van dagen, of T an al leen levende personen. Een zoodanige woning behoeft, wanneer de technische hulpmiddelen voor toetreding van licht en lucht in orde zijn en zij overi gens aan redelijke eischen voldoet, niet als ongeschikt tot bewoning te worden aange merkt en om deze redenen meende ik mij dan ook in zeer vele gevallen er niet mede te kunnen vereenigen, dat soortgelijke wo ningen zonder .meer aan de bewoning be hooren te worden onttrokken. In gevallen als hier bedoeld was het meestal niet de woning, doch de bewoning welke in gebreke moest worden gesteld. De „slechte onderlinge samenhang van de bestanddeelen der woning" bleek in den re gel meer ongerief dan een gebrek. In en- kele gevallen was het op verschillend ni veau liggen der vertrekken blijkbaar aanlei ding tot deze kwalificatie. Dit :;.atste is ech ter een eigenschap welke bij zeer vele. overi gens goed gesitueerde woningen wordt aan getroffen en welke zelfs niet in den weg stond aan de goedkeuring, ondanks het be zwaar van de Gezondheidscommissie, van een bouwplan van recenten datum, van de Vereeniging Zomers Buiten, bestaande uit vierwoonlagen-kazernes, welke op den zol der slaapverterkken bevatten voor de ver schillende lager gelegen woningen. In een adres aan Gedeputeerde Staten heeft hij dun ook o.a. gezegd: „Uit de reeksen adviezen inzake beroepen tegen de onbewoonbaarverklaringen van honderden woningen in de Jordaan, moge u reeds zijn gebleken, dat ik slechts in en kele gevallen een gegronde reden voor onge schikt verklaring aanwezig achtte. „Het is inderdaad verbijsterend te moeten constateeren hoe met voorbijzien van elke dikwijls eenvoudige mogelijkheid tot ver betering, het veto over de woningen is uit gesproken „Hoe de gronden waarop tallooze beslui ten zijn gefundeerd te rijmen zijn met de in de wet gehuldigde opvatting, dat onbawoon- baarverklaring als een „ultimum reme- dium" moet worden beschouwd, is een vraag welker beantwoording ik in dezen schuldig moet blijven. Onbewoonbaarverklaring mag naar mijne icrtuiging slechts dan worden uitgesp ken. wanneer inderdaad kan worden geeon stateerd dat de betrokken woning zulke ernstige en niet te verbeteren gebreken heeft, dat deze niet kan geacht worden lan ger geschikt te zijn voor menschelijk ver blijf. In totaal heeft het gemeentebestuur van Amserdam in 1931 tot onbewoonbaarverkla ring van totaal 1201 woningen besloten, waarbij door de eigenaren en/of de bewo ners van 690 woningen voorziening werd gevraagd. Hiervan lagen er 374 in de Jor daan en waren er 316 over andere wijken verdeeld. Na een onderzoek heeft de inspecteur om trent 202 woningen tot verwerping en be treffende 488 woningen tot gegrondverkla- ring van het beroep geadviseerd. Einde 1931 hadden Gedeputeerde Staten de beroepen ten aanzien van 311 woningen verworpen en betreffende 71 gegrond ver klaard. Met uitzondering van de Jordaan werden 310 woningen onderzocht, waarbij ten aan zien van 144 woningen tot verwerping en van 166 woningen tot gegrond verk I ari ng van het beroep werd geraden. Gedeputeerde Staten verwierpen het beroep voor 26-4 wo ningen en verklaarden het gegrond voor 116 woningen. Y^fendingen in de bouwkunst Men 6chrijft ons: De heer A. Kool, architect B.N.A. te Utrecht hield voor de Societas Studiosorum Reformatorum (afd. Utrecht) een lezing over het onderwerp: „Wendingen in de bouw- inst". Als verblijdend verschijnsel zag de spr. de steeds toenemende belangstelling in de bouw- st, die, evenals van alle kunstvormen, een voorwaarde voor hare ontwikkeling is. Belemmerend voor de bouwkunstwerken zijn de banden waarin zij wordt bekneld, de eischen van doelmatigheid en practijk die aan haar producten worden gesteld. Omstreeks het einde der 14e eeuw is er in de architectuur een principieele wijziging waar te nemen. De oude vormen van barok en rococo werden verlaten en men verlangt naar originaliteit, naar oorspronkelijke stijl. Spr. gaat nu in groote trekken de ontwik keling der architectuur na vanaf de middel eeuwen en wijst in de groote afgesloten tijd perken, op haar verhouding tot de schilder kunst en de beeldhouwkunst. In het oog springend is hierbdat in de perioden waar in de bouwkunst sterk ontwikkeld was, de schilderkunst geheel op den achtergrond treedt; typisch zijn ten deze opzichte b.v. middeleeuwen. Blijkbaar zijn bouw- en schilderkunst in de cultuur geen parallel loopende verschij: selen, maar zijn ze veeleer tegengesteld. Een uitzondering hierop schijnt de Renaissance te vormen maar dit is te verklaren uit het eigenaardig karakter van de architectuur dier periode, de neiging tot versieren, de na druk op het uitwendige, beide eveneens trek ken der schilderkunst. Het typische wat de bouwkunst van andere kunstvormen onder scheidt is de structuur, de constructie; die werd in de barok sterk beinfluenceerd door de schilderkunst, waardoor de architectuur van die periode berekend was op de schijn, de nabootsing der werkelijkheid. Een tijd, waarin de gedachte aan geeste lijke waarden en normen heerschende zijn, zal zich uiten in de bouwkunst terwijl een zucht naar ongebonden vrijheid en uitleven naar eigen goeddenken, voor de schilderkunst het meest bevorderend zijn. De worsteling om de schoonheid wordt afwisselend in de een of andere richting gevoerd. In de nieuwe tijd hebben geheel nieuwe in vloeden op de bouwkunst gewerkt Spr. noemt de techniek, waardoor het maatschap pelijk karakter en de eisch der doelmatigheid naar voren zijn gekomen, de uitbreiding van handel en verkeer met haar behoeften aan nieuwe produc+en van de architectuur. Zoo zijn In de laatste jaren de opdracht, de grondslag en voorwaarden der architectuur stenk gewijzigd. Twee belangrijke uitingen zijn in de te vol gen richting waar te nemen: le. zoeken naar nieuwe zelfstandige vor men, 2e. de vorm te laten bepalen door het doel dat bij de schepping voorop staat. De vorm is hier gevolg en geen uitgangspunt. De richting der „nieuwe zakelijkheid" bouwt geheel berekend en gevoelloos. Vol gens spr. is haar geen lang leven beschoren. Er spelen hier revolutionnaire neigingen een rol ,om met mokerslagen het oude te vernie tigen. Ook is deze richting niet geheel vrij te pleiten van de groote zonde der bouw kunst van zich zelf te willen zoeken en die nen; ook zij is beinvloed door het egoisme. Beter is te spreken van hedendaagsche „woelfhgen" in de bouwkunst als een teeken des tijds, waaruit een vernietiging van alle cultureele waarden, een chaos kan geboren worden maar rok een herleving van nog be staande bekiemen tot een nieuwe opbloei, waarv or volgens spr. gerechtvaardigde hoop bestaat. UW ADRES voor Uw DRUKWERKEN Drukkerij LIBERTAS GOUDSCHI SINGEL iOS - ROTTtRDAIfi Teleioon 22490 (4 lijnen) N.V HET ONDERLING CREDIET Gevestigd ie Rotterdam HOOFDSTEEG 39 Ir. Toerustuin Opgericht 1865 Glasindustrie „ROTTERDAM" - J. PIETERMAN Wandbekleeding in alle kleuren In onze showroom v. d. Duynstraal 23252729 vindt U het op allerlei wijzen als muur-, vloer- en plafond- bekleeding toegepast WADDINXVEEN TELEFOON No. 6 Opslagplaats ROTTERDAM aan den ZWAANSHALS No. 203-205 - Telel. Ho. 40891 N.E.F.A. De heer Th. deGroente 's-Gravenhage rö benoemd tot directeur van de aldaar op gerichte Nederlandsche fabriek ter vervaar diging van automatisch gelaschte N.E.F.A.- balken. welke de octrooien heeft van spe ciale ijzeren balken, voor den bruggen- en ijzerhoogbouw alsook voor bouwdoeleinden. Hypotheken, enz. In de vierde aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek is een overzicht gepubliceerd no pens de in 1931 door de hypotheekbanken en de Crediet- en Voorschotbanken uitgegeven en teruggenomen pandbrieven (resp. schuld brieven). Van 86 der 90 bij het Bureau bekende in stellingen, die pandbrieven uitgeven ,n.l. 85 hypotheekbanken werkzaam in Nederland. 26 hypotheekbanken werkzaam in het bui tenland en 9 scheepshypohteekbanken, zijn gegevens in de statistiek .verwerkt. De pandbrievencirculatie dezer 86 instellingen, welke op 1 Januari 1931 f 1170.1 millioen be droeg. steeg in den loop van het jaar tot f 1175.9 millioen. Bij de hypotheekbanken werkzaam in Ne derland vertoonde de omzet ran pandbrie ven in de eerste drie kwartalen van 1931 een geheel ander beeld dan in het laatste kwartaal. Evenals in 1930 vonden de pand brieven aanvankelijk in ruime mate plaat sing te meer omdat handel en nijverheid onder den invloed van de heerschende ma laise weinig gelden aantrokken. De rente bleef zich in dalende, richting bewegen, zoo dat een groot bedrag aan 4 pets. pandbrie ven kon worden uitgegeven. In verband hiermede werden groote bedragen aan pand brieven van hooger rentetype uitgeloot. Het nominaal bedrag der uitgelote pandbrieven was bij de 54 vergeleken banken dan ook ruim f35 millioen hooger dan in 1930. Als terugslag op de financieele gebeurte nissen in Engeland, waardoor de vertrou wenscrisis van de aandeelenmarkt over sloeg op de obligatiemarkt, kwam er in het laatst van September plotseling een omkeer. De vraag naar pandbrieven hield vrijwel geheel op, terwijl het aanbod groot was. De Rijksfondsen, die gewoonlijk belangrijke be drogen aan pandbrieven opnemen, reser veerden de beschikbare gelden voor Over-! heidsleeningen. Ten einde den koers van de pandbrieven te steunen gebruikten dc hy potheekbanken de vrijkomende gelden, voor zoover die niet in het belang van de liqui diteit werden gereserveerd, voor inkoop van pandbrieven. Bij de 54 banken, welker cijfers in de sta tistiek worden vergeleken, was het bedrag van den inkoop enz. f 15 millioen hooger dan in 1930. Daarnaast staat een meerdere uit loting tot een nominaal bedrag van rond f 35 millioen. In totaal overtrof het terugge nomen bedrag dus met f 50 millioen dat van 1930. Aan deze omstandigheid, veel meer dan aan geringere plaatsing (in dit opzicht was het nadeleig verschil bij de 54 banken bijna f9 millioen) moet het worden toegeschreven, dat de pandbrieven-circulatie dezer banken minder sterk is toegenomen dan in het vorige jaar, n.l. van f 978.7 mil lioen tot f996.5 millioen, dus met f 17.9 mil lioen, tegenover i' 76.5 millioen meer in 1930. Van de pandbrieven, uitgegeven door go hypotheekbanken werkzaam in het buiten land. maakten de 33 pCts. pandbrieven ran groot deel uit Dit lage rentetype hangt hiermede samen, dat van een normale uit gifte geen sprake was, maar van verwisse ling van pandbrieven in verband met de reorganisatie van banken, die op den be- staanden voet het bedrijf niet konden voort zetten. Overigens werden voornamelijk pandbrieven van het 6 pets. rentetype en hooger uitgegeven. Het bedrag aan terug genomen pandbrieven nam bij de 23 verge leken banken niet zoozeer door meerdere uitloting maar wel op andere wijze belang rijk toe. Het eindresultaat was dan ook, dat de pandbrievencirculatie wederom niet on belangrijk inkromp (bij 24 banken van f 111.1 millioen tot f 100 millioen). Blijkens de cijfers van de scheepshypo- theekbanken was het bedrag aan pandbrie ven, uitgegeven door de acht in de statis tiek opgenomen banken, belangrijk lager dan in 1930. Voornamelijk waren het 5 pets. pandbrieven, die plaatsing vonden. Niet alleen de financieele gebeurtenissen in het buitenland, maar ook de ongunstige toe standen in het scheepvaartbedrijf hebben hier stremmend gewerkt Het bedrag aan teruggenomen pandbrieven gaf daarentegen in vergelijking met 1930 een vermeerdering te zien. Aan het eind van 1931 was dan ook voor een kleiner bedrag aan pandbrieven dezer instellingen in omloop dan een jaar tevoren (f 79.4 millioen tegenover f 803 millioen eirude 1930). Van de 35 crediet- en voorschotbanken, welker gegevens in de statistiek zijn opge nomen, steeg het in omloop zijnd bedrag Molensingel—Vijverlaan Schiebroek Kamer en suite, keuken, vestibule, groote kelder, 3 slaapkamers, bad kamer en zolder. KOOPPRIJS: f 12.500, f 14.000 A. BLONK, Piaslaan 58, Schiebroek U wenscht Uw eigen huis op eigen grond p De meest zekere belegging in dezen tijd! KOM DAN NU EENS KIJKEN NAAR DE HEERENHUIZEN aan de Meloenstraat te 's-Gravenhagc van het BOUWBUREAU M. P. WERNER Rozenstraat 55 - Telefoon 339682 TE KOOP, celegen rrancols HavorsehmicHlaar No. 42 lol 48 te SCHIEDAM, met ruim uitzicht Bij Julianapark en Steireboscb. BevatL: 2 Kamers en suite. Keuken. Zijkamer, frissche gToote Keldci. le verdieping 2 Slaapkamers, groote Zijkamer. Badkamer, vijl Kasten, overdekt Balcon, Zoldej met Slaapkamer, groote Voor- en Achtertuin. Koormrijs: Hoekpand 1 '5.500. Tusschenpander dichtingen- H. v. d. KRAAN Vondellaan 50 - SCHIEDAM Wenscht U een mooie, solide en doelmatige VOOR ZEER BILLIJKEN PRIJS! Mijn schoolbank Ned. Octrooi No. 25549 voldoet, naar het oordeel van deskundigen, aan die wenschen A. G. J. MAK, School en Kerk- meubelen. Zuidhoek 86-88, R'dam TELEFOON 10199 MAASTRICHT j NEDERLANDSCH FABRIKAAT J Vertegenw. voor R'DAM en OMSTREKEN: AEL3RECHTSKAQE 147b TELEFOON 30404-30233 Wie is leverancier van LIJM om linoleum te verbinden op beton of Estrik Brieven onder No. 16 aan hel Bureau vau De Bouwwereld, Goud schesingel 105, Rotterdam. aan schuldbrieven in den loop van het jaar 1931 van f 64.8 millioen tot f 6S.5 millioen. Het geplaatst bedrag aan schuldbrieven dezer instellingen (voornamelijk van het 4% en 5 pets. rentetype) was in 1931 groo- ter dan in het voorafgaande jaar. Daar tegenover stond, dat ook een hooger bodrag aan schuldbrieven, in hoofdzaak 5 pets. schuldbrieven, werd teruggenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8