Doorziiten PUROL MAANDAG 20 JUNI 1932 EERSTE BLAD PAG. 3 DE CHAOS IN CHILI DE MILITAIRE VLIEGERS IN OPSTAND De marine neutraal Uit Santiago de Chili wordt d.d. Zondag gemeld: Onder leiding van Chileensche vlie ger-officieren Is een nieuwe militaire actie ingezet ten gunste van den radicalen kolo nel Grove, die in de afgeloopen dagen door Davila ten val is gebracht Zeven met bom men beladen militaire vliegtuigen hebben drie vlieghavens, w.o. die van Iquique en Quintero bezet en het oorlogsschip aange houden, dat kolonel Grove en Matte naar het eiland Juan Fernandez zou deporteeren. De regeering-Davila van haar kant heeft de spoorwegen onder militaire controle ge plaatst, ten einde de stakende spoorwegar beiders te dwingen het werk te hervatten. Nader wordt uit Chili vernomen, dat Da vila nog steeds de situatie beheerscht, hoe wel er uitgebreide demonstraties worden ge houden ten gunste van den door hem afgeze-t ten kolonel Grove. Het grootste gedeelte van de luchtten zeemacht blijft loyaal, doch doet geen poging om de opstandige beweging in h$t vliegercorps te onderdrukken. De voor naamste straten van Santiago, zoomede het paleis worden door sterke troepenafdeelin- gen bewaakt en op de strategische punten zijn machinegeweren opgesteld. Van den Amerikaanschen gezant zijn ge ruststellende berichten ontvangen. De op standige beweging wordt grootendeels toege schreven aan communistische agitatie, in verband waarmede 500 communisten zijn ge arresteerd. De nieuwe minister van Finan ciën, Zanatu, heeft den Cosach-belangen medegedeeld, dat de te venvachten regelin gen billijk zullen zijn en voor alle partijen aanvaardbaar De bronnen van nationale wel vaart zullen evenwel onaangetast blijven. De Chileensche regeering ontkent inmid dels, dat de militaire vliegers in opstand zouden zijn gekomen en dat het vaartuig aan boord waarvan zich kolonel Grove bevindt, zou zijn aangehouden. De Britsehe kruiser „Durban" L te Callao aangekomen. De toestand heeft zich intusschen nog toe gespitst, doordat de marine weigert de re geering bij te staan tegen de opstandelingen Anderzijds steunt zij niet de revolutionnai ren, doch eischt zij den terugkeer van den vroegeren president Montero. Slechts een klein gedeelte der luchtstrijd krachten is der regeering trouw gebleven. SANTIAGO, 20 Jund. De regeerimg Daviila dementeert de berichten, dat ond-er het Chd- leensche vliegercorps een nieuwe contra- revolutie ten gunste van Grove tegen de huidige regeering zou zijn uitgebroken. De staking, die tegen het einde va.n de afgeloo pen week onder het spoor wegpensoneeil is uitgebroken, heeft zich gister over bijna het geheele eiland uitgebreid. Te Santiago zijn alle arbeiders uiit de ko permijnen en te Valparaiso het person eel der omnibusonderneming, alsmede de ar beiders en beambten bij de koopvaardij in staking gegaan. Het oppercommando van het leger heeft den 6takenden spoorwegarbeiders een ulti matum gesteld, waarin zij worden bedreigd met ontslag, arrestatie en veroordeeling door den krijgsraad, wanneer zij niiet uiter lijk heden (Maandag)morgen 10 uur het werk weer hebben hervat Ibanez teruggeroepen BUENOS AYRES, 20 Juni. De voormalige Chileensche dictator Ibanez is gieter met toestemming der nieuwe CMleensche juncta naar Santiago de Chili vertrokken. Men hecht aan zijn vertrek groote beteekeni6, en in politieke kringen venvacht men, dat Ibanez in den een of anderen vorm weer in de Chileensche regeering betrokken zal worden. Vóór zijn vertrek verklaarde hij, dat hij voorstander wa6 van de dictatuur, die aan het communistische gevaar in Chili door practische maatregelen voorgoed een einde zal maken. Chilli wa6 bij de jongste revolutie ternauwernood aan heit gevaar ontsnapt een bolsjewistische republiek te worden. EEN NIEUW SPOOR VAN DE VLIEGERS BERTRAM EN KLAUSMANN. Volgens een bericht uit Port Darwin (Australië) werd Zaterdag door een reddings expeditie een nieuw spoor ontdekt van de beide vermiste vliegers Bertram en Klaus- mann. De expeditie was per boot van Wynd- ham naar de Cambridge-golf vertrokken, waar het vliegtuig van Bertram „Atlantic" werd ontdekt. Bij het vliegtuig vonden zij een mede- deeling der vermiste vliegers, welke o.m. in houdt, dat zy een drijver van het vliegtuig als boot hebben gebruikt en hiermede in Westelijke richting zijn vertrokken. INVAL VAN TIBTTAANSCHE TROEPEN IN CHINA? Officieel wordt te Nanking medegedeeld, dat Tibetaansche troepen geheel onverwacht de Chineesche grens hebben overschreden en de Chineesche troepen in de provincie Sintsjan hebben aangevallen. Het is tot bloedige gevechten gekomen, waarbij de Chi- neezen verliezen hebben geleden en moesten terugtrekken. De Dalai-Lama zou de mobilisatie der Ti betaansche troepen hebben bevolen. De tweede opstijging van prof. Piccard naar de stratosfeer is uitgesteld tot het be gin van Juli. Ecnige instrumenten konden niet op tijd gereed zijn, zoodat de gondel niet vóór het einde der maand in Zurich kan zijn. De nieuwe gondel is om clen in vloed van de zonnestralen af te weren, wit gelakt, uan den buitenkant zijn geen instru menten aangebracht en zelfs het ventiel- koord wordt bediend door een vernuftige sluiting aan den binnenkant van de gondel In de gondel zijn acht kleine vensters aan gebracht waardoor men vrij kan uitkijken ter zijde, naar boven en naar beneden. Ver der is er een kortogolf-zender, waardoor het contact met de buitenwereld onderhouden kan worden. BINNENLAND. DE CONVENTIE VAN OSLO Er wordt spoed betracht Van het Departement van Buitenlandsche Zaken vernemen wij, dat de besluiten, welke genomen zijn om geleidelijk de economische slagboomen tusschen Nederland, België en Luxemburg weg te nemen, onverwijld ter definitieve goedkeuring aan de betrokken Regeeringen voorgelegd zullen worden. De conventie staat voorts open voor alle staten en deze verbinden zich bij aanslui ten om in hun wederkeerige betrekkingen geen nieuwe rechten te heffen en door jaar- lijksche verminderingen van 10 pCt te komen tot een laag peil. Ook zullen geen nieuwe bepalingen tot beperking van in- ol uitvoer genomen worden. TREINONTSPORING IN ENGELAND In de nabijheid van Stafford in het graaf schap Chester is een personentrein, die zich op weg naar Birmingham bevond, ontspoord. Vier reizigers kwamen om het leven. Het aantal gewonden bedraagt twintig, van wie er ettelijke in ernstigen toestand verkeeren. Twaalf reizigers zijn bewusteloos uit het puin te voorschijn gehaald. De locomotief is na de ontsporing tegen eenige telegraafpa len gebotst en vervolgens van den spoordijk afgevallen, waarbij eenige wagons werden meegesleurd. De oorzaak van het ongeluk is nog niet ontdekt. HET RUSSISCH-POOLSCH NON- AGRESSIEPACT. Volgens berichten in de dagbladen te War schau verwacht men in den loop van de vol gende week de aankomst van den gedelegeer den commissaris van buitenlandsche zaken Stomoniakow in Warschau ten behoeve van de onderteekening van het Poolsch-Russisch non- Oorspronkelyk was het van kracht worden reeds vóór het parafeeren van het non agressiepact afhankelyk gesteld van een ge lijktijdig afsluiten van' een non-agressiepact tusschen Sovjet-Rusland en Roemenië. In ver band echter met de mislukking van de onder handelingen tusschen Roemenië en Sovjet- Rusland heeft de Poolsche regeering het be sluit genomen het Boolsch-Russische non agressiepact te onderteekenen zonder rekening te houden met Roemenië. In politieke kringen verluidt, dat van Pool sche en Fransche zijde onderhandelingen met Moskou zullen worden voortgezet, ten Dehoeve van de totstandbrenging van een compromis- formule voor een non-agressiepact tusschen Rusland en Roemenië. VERBROEDERING VAN VOORMALIGE LU CHTVIJ ANDEN. Eenige Duitsche oorlogsvliegers zyn deze 'eek de gasten van vroegere Engelsehe oor logsvliegers. Onder de Duitschers is Von Richthofen, de neef van den beroemden Von Ricktbofen, die in een gevecht is neerge schoten. Draper, die Von Richthofen heeft ge dood. bood diens neef nu een foto aan van het vernielde vliegtuig. Een hartelijke ontmoeting had ook plaats tusschen Reece en Von Schleich. Laatstgenoemde heeft den ander ook eenmaal neergeschoten, doch legde hem nu den arm om den schouder en drukte hem hartelijk de hand. Zijn dochtertje gewond Vannie Higglns, een der bekendste bende leiders, is Zondag te Brooklyn midden in een drukke straat doodgeschoten. Zijn zeven jarig dochtertje, dat hem vergezelde, werd gewond. De moord werd in de onmiddellijke nabijheid van bet hoofdbureau van politie gepleegd. De daders waren leden van een concurreerende bende. StEUN AAN VARKENSHOUDERIJ BEZWAREN VAN DEN BOND VAN VLEESCH F ABRIKAN TEN De Bond van Vleeschwarenfbarikanten „O. V." te Deventer betoogt in een adres aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het Wets ontwerp tot steun aan de varkenshouderij, dat de varkensteelt vanouds geweest is een kwes tie van vraag en aanbod. Na tijden van overpro ductie volgden steeds tijden van schaarschte. In het jaar 1930 hebben de varkenshouders zich, verlokt door de zeer lage voederprjjzen, intens op de varkensfokkerij toegelegd, met als gevolg de débacle van 1931-'32. Doch waar noch de Hollandsche, noch de Deensche of Poolsche boer blijvend met verlies kunnen werken, daar moet zeer spoedig een tyd van opleving komen. Als alle voorteekenen niet bedriegen is deze tijd reeds aangebroken. De varkensprijzen stegen n.l. in 14 dagen van 9 tot 15 cent, tegen welken pry's zeer zeker zon der verlies kan gewerkt worden. Met het importeeren van voederartikelen, welke in den vorm van varkens met verlies weer geëxporteerd worden, is geen enkele Ne derlandsch belang gediend. Wil de regeering steunen, hetgeen adressant ten zeerste zoude toejuichen, dat zij dit dan doe, indirect, door het zoo mogelijk afdwing gen van exportgelegenheid en direct, door het vaststellen van een minimumprijs en het tijde lijk geven van toeslag uit de schatkist, zoolang deze minimumprijs niet bereikt mocht zyn. BRUGGENBOUW Op de vragen van den heer Drop in ver band met het niet toelaten van de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" tot in schrijving voor bruggenbouw van Rijkswege, heeft de heer Verschuur, minister van Eco nomische Zaken en Arbeid o.m. het volgende geantwoord: Bruggenbouw is een bijzonder vak, waar voor een fabriek moet beschikken over een constructiebureau met ervaring van brug genbouw, over werkplaatsen met daarvoor geschikte inrichting en over een montage- afdeeling. De Nederlandsche constructiewerk- plaatsen zijn voldoende geoutilleerd om de .groote rivjerbruggen te bouwen en ook hier om zal getracht moeten worden dezen werk plaatsen in de tegenwoordige omstandig heden het voortbestaan mogelijk te maken. Het werk verschaffen bij den bruggenbouw aan scheepswerven zou slechts leiden tot verplaatsing van werkloosheid van de scheepswerven naar do eigenlijke bruggen- fabrieken en deze vermeerdering van concur rentie kan leiden tot prijzen, die de be staande industrie verzwakken. De hoeveelheid werk, die in de eerstvol gende jaren te verriohtcn is voor de uitvoe ring der te bouwen bruggen, is nog niet voldoende om de constructiewerkplaatsen voor bruggenbouw op volle capaciteit te doen werken. MOTORVEERBOOT „PRINS HENDRIK" PRINS VERRICHT DOOPPLECHTIGHEID Van de werf van de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde", te Vlissingen, is he denmiddag te water gelaten de nieuwe sta len motorveerboot „Prins Hendrik", in aan bouw voor den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde, naar het ontwerp en onder toezicht van het Ingeneursbureau „Cor- nelissen" te Amsterdam, onder persoonlijke leiding van den heer D. Schouten. De doopplechtigheid werd verricht door Z. K. H. Prins Hendrik. De „Prins Hendrik" is de derde motorveer boot van den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde en bestemd voor den dienst HansweertWalsoorden. Het schip heeft een lengte van ruim 50 M., een breedte van 12 M., een liolte in de zijde van 4 M., en zal volbelast een diepgang van 2.65 M. hebben. „GROEN VAN PRINSTERER" De Vereen, van burgemeesters, wethou ders en secretarissen „Groen van Prinste- rer" houdt Maandag 27 Juni in het Palace Hotel te Scheveningen de algemeene vergade ring. Op de agenda komt o.m voor een rede van Mr. J. A. de Wilde, lid der Tweede Kamer, ever het onderwerp „De Gemeentefinanciën en de Crisis". Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht on geneest Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Uitwierda (toez.), L. yan Dijk te Nuis. Te Hoorn op Terschelling (toez.), cand. P. W. B. Haseloop te Gronin- gen. Aangenomen: Naar Slootdorp-Wierin- germeer, J. C Fischer te Jukwerd. Naar Nieuw-Helvoet (toez.), D. Visser te Kerfi- Bedankt: Voor Kamperveen, N. War- malts Jr. te Garderen Voor Leeuwarden (vac. Dr. O. Norel), S. H. J. Voorts te Zierik zee Voor Roswinkel, H. W. Lovink te Gramsbergen. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Stadskanaal, W. van Heide te Houtkamp. Bedankt: Voor Burum, I de Wolff te Mussel. AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE Cand. J. Knoppersen, van Putten (G.) hoopt Zondag 31 Juli a.s. intrede te doen bij de Geref. Kerk van Aalsmeer, na bevestigd te zyn door Dr. L. van der Zanden, van Groningen. DE AFSCHEIDING Bij En-en B. van der Kamp te Groningen is uitgegeven: „De Afscheiding en het Algemeen Reglement voor het bestuur der Neder- landsch Hervormde Kerk van 1S16", kerkhisto rische en staatsrechtelijke studie van Mr. S. Sybenga. De schryver zegt in zyn Inleiding de mee ning toegedaan te zyn, dat wanneer de stryd, waaruit de Afscheiding voortgekomen is, „ge voerd ware geworden zonder gedruisch, fel heid en hartstocht, de gebeurtenissen allicht 'n ander verloop zouden hebben gehad". Hier op laat hij wel aanstonds volgen, dat dit niet verontschuldigen kan de gedragingen van hen, die niet alty'd naar goede beginselen van cesrecht gevoerde kerkelijke processen schor sing en ontzetting hebben bewerkstelligd, noch minder van hen door wier toedoen de in uper veld. in schuren en particuliere woningen ge houden godsdienstige samenkomsten werden bemoeilijkt en verstoord en do leiders met strafacties vervolgd. Na de „voorgescchiedenis" te hebben behan deld, geeft de schrijver een juridische beschou wing over het Alg. Reglement van 1316. N verscheiden uitspraken naar voren gebracht te hebben, besluit Dr. Sybenga zelf. dat de geling, hoe verwerpelijk en afkeurenswaard ook, niet met de grondwet in strijd was. „Toen het Herv. Kerkgenootschap bestond", aldus Mr. S., „dankte het zijn bestaan niet aan eigen kerkelijke krachten, maar aan opgedrongen regeeringsvoorschriften. In een breed hoofdstuk over de Afscheiding worden onderscheiden feiten juridisch en psychologisch „verklaard1-. Komende tot de „schuldvraag", oordeelt de schrijver: „Doordien het persoonlijk réginje heerschte, de raadslieden der Kroon geen ver antwoordelijke ministers waren, de wil des Konings besliste, moet rechtens de schuld die vervolgingen bij den persoon des Konings worden gezocht. Niet alleen rechtens; ook reel. Want hij liet niet regeeren, maar regeerde zelf". En aan liet slot merkt hij op: „De schuld lag overigens niet eicel by hen wier opzet de vervolgingen te wyten waren, maar ook by hen, die, waar spreken en getui gen plicht was, door onverschillig stilzwijgen en stilzitten het onrecht zyn gang hebben la ten gaan. Indien overal in den lande een geest van rechtmatige verontwaardiging zich open lijk had doen kennen, zou zulks aan de vervol- gingszucht der Regeering spoedig een einde hebben doen komen". In een Naschrift wordt nagegaan en vast gesteld, dat in zake Groens geschrift: „Maat regelen tegen de Afgescheidenen aan het Staatsregt getoetst", de Koning gewenscht heeft van Regeeringszyde en wel door den Minister van Justitie Van Maanen daarop te antwoorden, terwijl verder ook de drie artike len van Mr. Thorbecke historisch belicht wor- Aan dit geschrift zijn voorts eenige authen tieke stukken (byv. de „acte van afscheiding of wederkeering") als bijlagen toegevoegd. EVANGELISATIE. Te Farmsum (Gr.) is in een gehouden vergadering van lidmaten der Ned. Herv. Gemeente besloten tot oprichting van Evangelisatie. Het doel is thans een evangelist te beroepen en geen predikant, daar niet vol daan kan worden aan de bepalingen van den Raad van Beheer. Gisteren zou evangelist H. Haakema, van Midwolda, den dienst in ge noemde kerk. leiden. ZENDING. Zendingsdag. Op Woensdag 20 Juli a.s. wordt de C'assicale Zendingsdag Leeu warden der Chr. Geref. Kerk gehouden op het terrein achter het Borniapai-k te Huizum. Sprekers op dien dag zyn: Ds. K. Bokhorst, Murmerwoude; Ds. P. Dijkstra. Broek onder Akkerwoude; Ds. D. Henstra, Dokkum; Ds. W. Ramaker, Harlingen; en Ds. M. Holtrop, Franeker. GIFTEN EN LEGATEN. Te IIoogkarspel is door de Kerk voogdij der Ned, Herv. Gemeente van den heer P. Hoek. te Hoom overleden, een legaat van f 1500 ontvangen. houden door briefwisseling, bezoeken en het uitwisselen van eikaars periodieken. Boven dien kwam tot stand een commissie van con tact, waarvan Dr. W. A. Visser 't Hooft voor zitter en Dr. C. von Prosch secretaris is, welke commissie de viermaandelyksche „Berichten" uitgeeft en nu van 28 Juni tot 7 Juli de tweede I Dasselconferentie organiseert. Uit alle werelddeelen worden de deelnemers verwacht en wel 40 van den Wereldbond van Christelijke Meisjesvereenigingen. 40 van den Wereldbond van Christelijke Jongemannen, 20 van de Wereldfederatie van Christenstudenten vereenigingen en 30 van nog andere Christe lijke bewegingen. De deelnemers zullen zich verdeelen in zes studiegroepen, die respectievelijk zullen nan- delen over: „Hoe hebben wij de boodschap van het Christendom uit te dragen?" „De invloed van moderne paedagogische stroomingen op ons werk". „Zedelijke normen". „Onze ver houding tegenover het nationale en interna tionale openbare leven". „De levenswereld der school". „Onze verhouding tot de Kerk". Daar naast zullen 's avonds in gezamenlijke bijeen komsten voordrachten gehouden worden over: .,De jeurd van 1927 en 1932" (Dr. W. A. Vis ser 't Hooft, uit Genève); „Geestelijke ontwik keling en bekeering" (Prof. van Dusen, uit New York); „Christelijke opvoeding in het licht der moderne paedagogiek"; de realisti sche kijk van den Bijbel op den gang der we reld en de historie der natie" (Pastor Engel- ke, uit Hamburg); „De sociale verantwoorde lijkheid der inte'lectueele jeu"d" (Mr. Bré- mont); en „Geestelijk leiderschap" (Dr. John llott). JONGENS- EN MEISJESKAMPEN Prof. Dr J. W a t e r i n k verzoekt voor het volgende plaats: Ondanks de crisis hebben allerlei „Kamp- besturen" den moed toch dit jaar het jongens- of het meisjeskamp te laten „doorgaan". De jeugd houdt haai behoeften. En juist in de zen tyd, waarin velen moeten bezuinigen, be- teekent een week „in bet kamp" voor vele jonge menschen een prachtige vervanging van vroeger „pension" met de ouders. Onze Calvinistische Studenten-Beweging heeft ook dit jaar weer de kampen (eerst voor de jongens en daarna voor meisjes) georga niseerd in „Jool-Hul" te Kootwijk. De studen ten en studentes, die daar leiding geven, heb ben met dit kamp voornamelijk het oog ge vestigd op onze studeerende jongens en meis jes misschien de toekomstige leden van hun vereeniging. Nu is het zoo heel veel waard, dat onze ouders een vertrouwd adres weten voor een kamp. In meer dan een kamp behooren onze Gereformeerde jonge menschen niet thuis. In „Jool-Hul" is de geest zóó als Calvinistische ouders dat wenschen. De kampen worden gehouden voor jongens van 19 tot 27 Juli, voor meisjes van 28 Juli tot 5 Augustus. De prys is zeer laag gesteld voor een verblijf van acht volle dagen f 16.50. Van harte b-v/eel ik deze kampen bij onze ouders en by onze jonge studeerende schen aan. Men vraagt zoo dikwijls om iets, dat goed is voor de jeugd. Hier is het. Opgaven en inlichtingen: voor het jongens kamp bij H. Pilon, Arnh.weg 50, Apeldoorn; voor het meisjeskamp, bij mej. H. J. v Gel deren, v Breestraat 173, Amsterdam-Z ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Nieuwe Krim (Chr. Nat. School, hoofd II Scholten), J. W. Polman te Coevorden. Westendorp. (Wisch, Chr. Nat School, hoofd B. Bannink), mej. G. de Vries te Hum- melo, tijdèlijk werkzaam tc Doesburg. Vlaardinger-Ambacht, (Mr. J. Terpstraschool, Chrysantstraat, hoofd R. Zwiers), mej. M. S. Knol te Rotterdam. Als kw. met akte en als vakonderwijzeres voor nutt handw. Westerlee, (bij Winschoten; Chr. Nat School, hoofd D. Eouwema), R. Algera te Groningen. Bemmel, (hoofd G. Ch. Rietveld), mej. J. A. Speijers te Appeitern. Arnhem, (U.L.O.-School, Eusebiusbui- tensingel 68. hoofd W. Uittenbogaard). mej. E. van den Brug te Doetinchem. Voor 1 Sept —31 Dec. 1932. M. W. DEN BOER. f Schoolnieuws. J. Labberté, hoff. A. F Uffelie en mej. J. J. J Falkema. EXAMENS-NOTARIAAT DEN' HAAG. 18 Juni. Geel. voor deel II. de heer Fh. C. M. van Campen. te N'ümegen. EINDEXAMENS CHR. GYMNASIA HAARLEM, afd. van het Chr. Lyceum. Gesl voor diploma A, de dames H. Polderman en C A. M. Verduin, de heeren O. Appolo. J. A. Dank baar. W. van Hartingsveldt en H. W Wlerda gesl. voor diploma li. de heeren A. van Leeuwer en A. Verkuyl. Afgewezen geen HARDERWIJK, afd. van het Chr. Lyceum Geel. voor diploma A: H Faber, Ermelo; R. A I'. Sandberg, Ermelo: J. Rook. Harderwijk: A E. Kolkert. Harderwijk: E. Hop. Putten. Gesl voor diploma B.: K. van Nes. Nilkerk: S. Cset Firtos, NU kerk; E Pieper. Ermelo. Herexa men 2. afgew. 1 cand HILVERSUM, afd. van liet Chr. Lyceum. (litt. econ. afd.) Gesl. de dames L. Bigot, Laren; H. i E. v. Geyn. Hil W. E. Judell, Hllv G. A. Nlcolaï. Hilvei sum; J. J. v. Swln n W. F. A Gehrei D Rook, Hilver Zaterdag j.l. is. na een geduldig gedragen lijden, op 56-jarigen leeftijd overleden de heer Marinus Willem den Boer, hoofd der Chr. School voor L.O. op Geref. Grondslag aan de Letostraat (Tuindorp-IIcyplaat) te Rotterdam. Kortgeleden heeft hij zijn 25-jarig jubileum als hoofd van genoemde school mogen her denken. Er bleek toen groote waardeering voor zijn toegewijden arbeid. Ook in de poli tieke actie heeft hij tal van malen hartelijke medewerking verleend. Hij wiis voorts vendel-oommandant van de Vrijwillige Burgenvacht te Rotterdam. De begrafenis is bepaald op Dinsdagmid dag a.s. op „Crooswijk" te Rotterdam. Ver trek van het sterfhuis Saftlevcnstraat 36a, te half twee. EXAMENS CHR. MIDD. SCHOOLJEUGD-BEWEGING Te Dassel wordt van 28 Juni—7 Juli a.s. een internationale studieconferentie gehouden leiders van Christelijke bewegingen onder jongens en meisjes van Middelbare Scholen cn Gymnasia. In 1927 werd de eerste bijeenkomst van de- n aard eveneens te Dassel gehouden. Sindsdien is het contact tusschen de Christe lijke middelbare schooljeugd-bewegingen in de erschillendc landen en werelddeelen aange-M. Ahn.V scb. ird Is tot Doctor tn de Wis- inde. op proefschrift: „De relatieve a Isaird. Geneeskunde: docL-ex, de li it van Nouliuys, W. Beukema. H. O. d. alin. J. P. Ommen en J. J. G. Teepen. LAXDBOUWHOOGESOHOOL TE WAGENIX- GEN. Gesl.: Kol. Eoschbouw: ln?en ex., dc heer I EINDEXAMENS CHR. MEISJESSCHOOL DEN HAAG. 18 Juni. Jul. van Stolberglaan I Geslaagd de dames: A. M. Braber. M. E Du- I mons, E. Guurlnk. J. M. Hallema. J. M. van Harmeien. A. T. Koetsier. J. Koning. S M. Schmidt en J. M. Smoker. EINDEXAMENS-CHR. KWEEKSCHOOL MIDDELBURG. Gesl. de dames A. P. Bijl. H. P Btjl en J. M. Rekker.-», allen Vlissingen: P. Francke, Serooskerke <W.); en C. A. Tellier Schnesberg (L.) Afgew. 1 cand. HAARLEM, Da Costa-school. Geëx. 2. gesl. belde cand., n.l de heeren A. Roosjen en G. B. A. Woltering. De examens zün hier geëindigd. Totaal geëx. 20, gesl. 18 cand. EXAMENS-ONDERWIJZER. AMSTERDAM. 18 Juni. Geëx. 12. gesl. 7 cand nl. de heeren: J. H. KeUzer. B. J. Nïssing. P. Overeem. H. Stobbe, E. N. A. Duyckinck Dör- ner. W. F. de Vries en D. van WUnsaarden. GRONINGEN. Gesl. de dames: J. H. Heem stra, Groningen. M L. v. d. Beek. T. v. d. Meer. EXAMENS NUTTIGE HANDWERKEN DORDRECHT. 18 Juni. Chr. Kweekschool. Geëx. en gesl. 3 cand p.l de dames S Sljjtter te Dordrecht. W. J. Somsen te Ridderkerk en W. M. Vlieg te Dordrecht. Buis en G. Bot. GRONINGEN. Chr. Kweekschool. GesL do da mes A Krocsko, C. P. v. d. Laau, A. Lameyer EXAMENS-BEWAARSCHOOLAKTE ROTTTERDAM. 18 Juni. Voor akte A geëx. 8. goal. 1 cand., n.l. mej. H Kroonenberg. IJaiui- EXAMENS „TESSELSCHADE" DEN HAAG. 18 Juni. Voor diploma A. Geëx. 6. gesl. alle 6 cand.. n.l de dames T. A. Koster cn D. A. MInnema te Groningen, E. M. C. van EXAMENS LANDMACHINIST APELDfKJRN 18 Juni. Geëx. voor het voor!, diploma stoombedrijf 6, gesl. I ?arjd-. nJ_. de De volgende examens worden afgenomen laastricht 20 Augustus. Nijmegen 17 August n Amsterdam 15 September. JAN HAMMENECKER t VLAAMSCHE PRIESTER-DICHTER Voor de vierde maal in liet tijdsbestek van enkele dagen nemen wij de pen op tot het schrijven van een „In Memoriam". Thans opnieuw voor een Ylaamsch dichter, wel lang niot zoo bekend in Noord Nederland als René de Clercq, maar daarom toch niet on- beteekenend: Jan Hanimenecker. Hammenecker werd geboren in 1S78 te Mariakerke aan de Schelde (tevens het ge boortedorp van de groote Fransch-schrij ven- de Vlaming Emile Verhaeren) evenals De Clerq in een kroostrijk doch onbemiddeld gezin. Niet dan met groote opoffering kon de knaap verder studeeren, deed zijn huma niora te Mechelen en werd tot priester gewijd in 1905 Na deze wijding werd Hammenec ker leeraar aan 't college te Aerschot, daar na aan de middelbare staatsjongensscliool te Schaarbeek. Hammenecker echter volgde de weg van Gezelle, Verriest, Verschaeve en zoovelen meer en werdonderpastoor te Londerzeel. Sedert eenige jaren pastoor te \Ve6trode—Wolvertem. Jan Hammenecker heeft vrij veel geschre ven, ook in tijdschriften, die in Nederland ge lezen werden of worden als Dictsche Wa rande en Belfort, De Beiaard, Hooger Leven, Van onzen Tijd. Zijn poëzie en. proza ver scheen in Verzeil (1909), Van Christus' Apos telen (1913), Zoo zuiver als een ooge (1918), Gebeden voor het Heilig Hart ('19), Voor een ziel ('20), Konings cantate Kardinaals can tate ('20), Koloquia (1923), Ozanam ('24), Gemma Galgani ('25), Excubiae ('26). De titels der bundels geven reeds een in druk van het algemeen onderwerp, dat de overledene heeft geïnspireerd. Evenals René de Clercq is ook Hammenecker uitgegaan van Guido Gezelle Maar er is dit groote verschil, dat de eerste vooral Gezelle's na tuurliefde en zinnenvreugde aan de natuur heeft geërfd en de laatste meer werd vervuld van Gezelle's groote geloof en godsvrucht Hammenecker is een mystiek dichter, die heel zijn kunnen en zijn begeert te stellen In dienst van zijn God. Er was dan ook misschien geen leus, die hem meer antipathiek was dan die der modernen. In Voor een Ziel heet het: „Indien hy als dichter eenige roeping had. was die dan niet Jezus en diens Goddelijke Liefde, diens Hart te bezingen? „Hij zelf voelde zich onuitsprekelijk ge lukkig, daar Jezus en hij malkander voort durend ontmoetten en omhelsden. Was er een andere weg teft het geluk? Neen. neen, neenl" In hem was iets van de geest van de Arme van Assisie, die de Schepper loofde om broeder zon en zuster maan, voor wie alles Vergüngliche nur Gleichnisz was van het eeuwig Goddelijke. Luisteren wij, die Franciscus' Zonnelied kennen naar Hammcnecker's lied der kleuren. „Zij gezegend, o God, om het wit, dat rein is en maagdelijkt en prijkt in den kelk dei- lelie; om het blauw, dat diep is in het firma ment en ons aantrekt om te schouwen naai den hemel, en naar U die onze Vader in de hemelen zijt; om het geel, dat als goud de tarwe ver guldt en ons leert het kostelijk graan, dat ons den honger snoert, naar waarde te schatten; om het groen, dat hoop in ons hart giot als 't Lente wordt; dat overal zijn wil en is, als getuige dat overal leven wil zijn en geen dood; om het rood der rozen: om het rood van den dageraad en liet rood van den avond: om het rood van het bloed dat ons spreekt van de liefde, die zich geeft tot heil onzer zielen Jezus' liefde O vlammen rood, o bloedig rood bloedrood Hart yan Jezus Radio Nieuws. Het genot, dat iedere radioliefhebber van zijn toestel smaakt, wordt maar al te dik wijls vergald door storingen van allerlei aard. Met name in de groote stad zijn er een schier oneindig aantal storingsbronnen. Nu kan er weliswaar tegen een groot aantal van deze storingen met succes worden op getreden, maar van een rustige ontvangst, zooals deze op het platteland verkregen kan worden, is vrijwel nooit sprake. Voor een groot deel dankt de radio-distributie aan deze omstandigheid haar bestaan. De ontvan ger kan dan op een storingsvrije plaats op gesteld worden. Toch is de distributie aller minst ideaal: de vrije keus van het te ont vangen station ontbreekt ten eenenniale. In Den Haag is nu sedert korten tijd een nieuw systeem in gebruik genomen, dat de voordeelen van het eigen toestel en de dis tributie in zich vereenigt. Het nieuwe sy steem is daar toegepast in een complex van 90 woningen in de Johan nesburgstraat- Een groote antenne is daartoe op een storings vrij punt opgesteld. De plaats van deze an tenne is willekeurig en zij kan desnoods op grooten afstand van deaan te sluiten perceelen staan. De door deze antenne op genomen ontvangstroompjes worden naar een hoofdfrequentversterker gevoerd. Deze versterker, die van speciale constructie is, maakt het mogelijk, dat de signalen van alle omroepstations gelijkmatig versterkt worden. De ontwerpers van de installatie, de heeren van Harrevelt en Stoet, hebben er be reids octrooi op aangevraagd. Van den ver sterker voert een z-g. ringnet de ontvang stroompjes naar de woningen. Dit net is uit gevoerd in loodkabel, waarvan de mantel op meerdere plaatsen geaard is. Hiermee wordt voorkomen, dat de loodkabel zelf als an tenne zou gaan fungeeren en dus ook sto ringen zou opvangen. De ontvangtoestellen worden nu via een klein condensatortje van 30 c.M. op dit net aangesloten. Het idee, meerdere toestellen op één an tenne aan te sluiten, is niet nieuw. Er wa ren bij de bestaande systemen meestal voor zieningen aan het ontvangapparaat noodig of was het systeem te kostbaar. Bij dit systeem kan iedere willekeurige ontvanger zonder meer aangesloten worden. Met deze antenne ontvangt men precies als met een goede dakantenne. Maar er is dit groote verschil, dat er geen storingen meer worden gehoord. Uitgenomen natuurlijk luchtstoringen, die altijd hoorbaar blijven. Van genereerende huurlieden de zoo be ruchte Mexicaansche hond bemerkt men eveneens niets meer. Is er alzoo voor den luisteraar een zeer wezenlijk voordeel aan dit systeem verbon den, ook voor den huiseigenaar is het van belang, dat. er geen bezoek aan het dak meer noodig is, om antennes op te stellen of te repareeren. Ieder weet wel, dat de antennebouw al tot heel wat moeilijkheden en schade aan het dak aanleiding heeft gegeven. Bovendien biedt een blok woningen met één goed ge bouwde antenne een heel wat netter aanzien dan de rommelige daken, die mon overai kan waarnemen. Momenteel zijn er in het boven genoemde blok 45 woningen aangesloten. Dit aantal kan zonder eenig bezwaar naar behoefte uitgebreid worden. De onkosten, die aan het onderhoud van het geheel verbonden zijn, zijn voor rekening van de aangeslotenen. Het bedrag is uiterst gering. Ik heb in een aantal aangesloten perce». len dè werking van het systeem kunnen hoo ren en het voortreffelijk bevonden. Het geheel biedt echter nog meer moge lijkheden. Zooals bekend, worden er reeds sedert geruimen tijd proefnemingen gedaan op golflengten van ongeveer 7 M. Het is niet uitgesloten te achten, dat op deze golflengte mettertijd omroepuitzendingen plaats zullen vinden. Om deze golflengte te ontvangen, is het gebruik van een voorzet-apparaat ver- eischt. Dit brengt natuurlijk kosten mee. Bij het gebruik van dit nieuwe centraal antenne-systeem is echter één voorzet-appa raat. voor allen voldoende. Het apparaat wordt dan bij den boven- genoemden versterker geplaatst en de luis teraar vindt het station met een golflengte van 7 M. op zijn toestel op een golflengte van b.v. 2000 M. Bovendien wezen de ontwerpers mij er nog op, dat de bestaande netten van de radio-distributie, voorzoover zij althans in loodkabel uitgevoerd zijn. ook als antenno- distributie-leiding dienst kunnen doen. Op deze netten zouden dan de luidsprekers, zoowel als de ontvangtoestellen aangego ten kunnen worden. Het laat zich begrijpen, dat er voor dit nieuwe systeem, zoowel van de zijde der bouwers als van de radio-technici, een meer dan gewone belangstelling bestaat. G. VOS. Lichamelijke Oefening. VOETBAL DE ROTTERD. BEKERWEDSTRIJDEN. Unicum ICondors I 62 De overige wedstrijden zyn alle niet door- legaan. In verband met den landdag van den Gerei. Jeugdraad op Woudesteyn zullen ook a.s. Zaterdag geen wedstrijden worden gespeeld. DE C.N.V.B..COMPETITIE. Uitslagen van Zaterdag. Amsterdam: Klasse I: Vlug en Vaardig—Z.C.F.C. I 31. Zwolle: Klasse II: D.V.V. III—Z.C.F.C. II 3-10 D.V.V. III—D.V.V. II i—o (gespeeld j.l. Vrijdag). Z.C.F.C. I-C.V.V.W. I -2—2 C.V.V.W. Ill—Presto II 0—5 (wji.o.) KORFBAL C. K. B. Uitslagen van Zaterdag. AmstclJand: Advendo Oranje Zwart 0—12 Zuid-Holland Noord: Klasse I: V.E.O. I—Neerlandia I: uitgesteld. Klasse II B: Neerlandia II—V.E.O. II 8—0 Met dezen uitslag is Neerlandia II kampioen a deze klasse geworden. AMSTERDAM HET AÜTOMOBIELFEEST Naar w(j vernemen heeft het automobiel- feest van ,1e K.N.A.C., .lat Zaterdagmiddag mij ondelpark is gehouden, aan entree gelden ruim drie duizend gulden opgebracht, welke aan het Crisiscomité zullen worden af gedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3