BUITENLAND. MAANDAG 20 JUNI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 van het publiek gaande te houden. Zij ram den luchtballonnetjes, maakten vrilles en loopings en dat alles met een zekerheid, die bewondering afdwong. Vooral toen de chef-instructeur Schmidt Crans de Hawk-machine beklom, die door de Aviolanda ter beschikking was gesteld, en met duizelingwekkende vaart naar be lleden kwam schieten om dan vlak bij de tribunes weer op te trekken, was er bij de tienduizenden bewondering en modeleven. Hoe later het echter werd, hoe meer men zich ging spitsen op het groote gebeuren, waarvoor men toch eigenlijk gekomen was: de aankomst van de Zeppelin. De man op het schavotje. Hoor middel van de luidsprekers werd het publiek van oogenblik tot oogenblik op ds hoogte gehouden van de vorderingen van de Graf Zeppelin: kwart voor vier Wieringen, kwart over vier Alkmaarhet kwam al nader. Dan vroeg „de man op het schavotje", zooals de omroeper zichzelf noemde, weer de aandacht voor de aankomst van de Indiè- vlieger „Ijsvogel", die op verzoek van den heer Plasman Rotterdam aan deed, en hield vervolgens een toespraak tot het publiek om het tot kalmte aan te manen, wanneer de Zepp eenmaal landde„of je wat ziet of dat je niets ziet, blijf rustig staan waar je staall" Het groote oogenblik. Dan slaat eindelijk de electrische vonk in de menigte: „dames en heeren, de K. L. M.-vliegtuigen, die de Zeppelin tegemoet gaan viiegen, maken zich gereed" „de Zeppelin is zoo juist Leiden gepasseerd", direct daarop al: „Op dit oogenblik cirkelt de Graf Zeppelin boven de Pier te Scheve- niugen, hij stevent af op Den Haag"de halzen rekken zich al om het eerste tipje van het vliegtuig te ziendaar knettert Schmidt Crans de lucht in met z'n Hawk vliegtuig, maakt loopings en vrilles boven het veld, klimt de lucht in als een aap tegen een boom het zijn de mooiste de monstraties van den middag, maar het publiek lieeft er geen belangstelling meei voor <Mn: de omroeper: „Dames er. heeren, bet groote oogenblik is gcKomen: het luchtschip „Graf Zeppelin" is boven Rotterdam op weg naar Waalhaven. Die kleine grijze vlek daar boven de schepen, dat is de Zep-pe-lie-ie-ien!" Met één ruk wenden de hoofden zich om boven de vliegveldschutting uit het lucht schip te zien aankomen. Daar komtie! Daar komtiel Statig komt het gevaarte aanruischen, volmaakt rustig, ragscherp. koers zettende naar het vliegveld. Daar komt nu de dei ning onder dc menigte: dè brutalen, die de halve wereld hebben, zien hun kans schodn en duwen zich. drie plaatsen vooruit, tien, twaalf politieruiters draven in galop over het veld, snorrend vliegen auto'tjes met in specteurs langs de rangen, alles, om bij wijze van intimidatie het publiek te waarschu wen- blijf binnen de omheining anders ko men w ij Het luchtschip komt boven het veld en eerst nu is het doffe ronken van de motoren te hooren. In een wolk van voor- naamheid drijft de gigant over dc menigte, die stil en onder den indruk het eerste tref fen ondergaat „Schitterend zeg! indrukwekkend! „hij gaat nou eerst draaien, zie je...... Dan komen de tongen loseen klem jongetje, dat met z'n moeder op de tafel van do gereserveerde tribune is gekropen, wijst met z'n vingertje: „Moes, net zoo n heele dikke sigaar, hè!"maakten wij vroeger die opmerking óók al niet bij het plaatje ,n do krant? x t De „Graf Zeppelin" is nu tot boven Rhoon doorgevlogen na eerst over het vliegveld te hebben gekruist om te zien of alles in orde is. Even treedt een pauze in. Midden op het veld wordt nog eens alles gecontroleerd, want er mag bij de landing mets vergeten worden. De landingstroepen, soldaten met een blauwe band om de rechterarm, zijn al een kwartier te voren naar het landings- punt gemarcheerd, stram, voorzoover een Nederlandsch soldaat stram kan loopen.... ze zijn gevolgd door gymnasten in luchtige costuums, die in elastische looppas hun pos- ten links en rechts hebben bereikt Een groote rood-witte vlag is plat op den grond neergelegd op de plaats, waar volgens bere kening van de windsterkte de „Graf Zeppe- lin" moet landen en als het vliegtuig pas seert wordt met de blauw gekruiste Andreas- vlag gezwaaid ten teelten, dat voor de lan ding alles in orde is. De brandweer loopt enkele honderden me ters slang uit naar het landingspunt want als het luchtschip is geland moet liet dnect water innemen. Ziezoo, alles is klaar......... Daar komt de reus al weer terug, zoekt even naar z'n juiste koers, dwars tegen den wind en komt dan met rustige kracht op geringe hoogte de schutting ten Zuiden van de hangars over zetten, net precies als elk Fan- dertje, krèk zooals de Koolhoven-coupe dat een paar maal per dag doet...... De landingstroepen staan in gelid. Zes, zeven vliegtuigen, die bij de aankomst van het luchtschip dc „Graf Zeppelin hebben begroet en tot Rhoon zijn meegevlogen zijn al in een hoek van het veld geland, heel „Waalhaven" is verder vrij en als het luchtschip nog even zoekend heeft rondge- kruist, gaat eindelijk een deur van cle ca bine open (vreemd gezicht boven in de lucht!) en de Andreasvlag wordt getoond ten teeken, dat men zal landen. Rustig, maar toch vrij snel duikt de kop van de luchtreus naar beneden, de achterste van de vijf motoren wordt al gestopt, do andere draaien nog flauwtjes, langzaam, heel langzaam zakt het gevaarte naar beneden. Een aantal „spinnen", katrollen, waarover de landingstouwen worden heen gevoerd, liggen al klaar, in de verte ziet men het gewriemel van de landingsmanschappen, daar hebben ze den gondel al te pakken en houden hem stevig vast. Uit de motorcabi- nes in het midden en achteraan komen hoofden te voorschijn, die naar de gymnas ten gebaren, langzaam wordt nu ook de staart van het luchtschip naar beneden gehaald: om zes minuten over vijf is de „Graf Zeppelin" vlot boven Waalhaven ge land. Even meenen we de landingstroepen to zien juichen en zwaaien, maar het pu bliek, ons nuchtere Hollandschc publiek blijft volmaakt kalm en ziet alles op z'n gemak aan. Even is er iets van teleurstel lingIs dat nu alles? Maar dan heeft men toch weer oog voor het geweldig tech nische wonder, dat zoo'n luchtschip is. In de diagonaal van het vliegveld ligt „Graf Zeppelin" rustig geankerd en over de volle lengte schijnt het reusachtige vliegveld er door te worden ingenomen. Wat doen de landingsmanschappen kleintjes bij aan. Jammer, dat de reus nog niet wat dichter naar de tribunes wordt gehaald De ontvangst der passagiers Heel het vliegveld is bij do landing door politieruiters afgezet en streng wordt opgelet, dal niemand het veld betreedt. Zelfs de perstribune en die extra! wordt bewaakt: de wilde beesten mochten eens losbrekenToch is er een kleine groep van exquise Rotterdammers, pardon Rotterdamsters, wie het vergund is het luchtschip van wat dichter bij te zien. De dames van het brandweer-personeel zijn n.l. in de bekende roode auto tirailleursge- wijze, telkens bij twintig Meter, opgerukt en pralend nestelt deze kleine groep zich in het Niemandsland tusschen de tribune en het luchtschip. Het zij toegegeven: men had geen betere vertegenwoordiging kun nen vinden. Rotterdam en cle brandweer zijn immers cón! Hoch! „Hoera" roept deze kleine groep, als even later een kleine karavaan van auto's van de „Graf Zeppelin" naar het gebouwtje van de Aeroclub vertrekt Het zijn de pas sagiers, die aan de rondvlucht boven het land hebben deelgenomen. In do voorste auto van de Aqropreases zit Prins Hendrik, die ook van Twenthe is meegekomen en direct na zijn aankomst wordt op het ge bouw van de Aeroclub de Prinselijke stan daard geheschen, terwijl het publiek op de tribunes een spontaan gejuich aanheft. Op de gereserveerde tribune heeft een harte lijke begroeting plaats tusschen de daar ver zamelde autoriteiten en de passagiers van het luchtschip met den Prins en de minis ters aan het hoofd. Généraal Snijders en Wethouder De Jong drukken den Prins hand en deze vertelt enthousiast over den tocht Niets dan vroolijke gezichten hier brokstukken van gesprek: „Dat moet meemaken dat is niet te vertellen!" Foetsie! Torwij 1 deze begroeting plaats had, was op de perstribune eenige onrust ontstaan. De organisatoren van den luchtdag hadden aan de Rotterdameohe bladen reeds te voren heel clandestien! toegezegd, dat ze bij het luchtschip een kijkje konden nemen. Toen dan ook alles rustig van stapel liep en het luchtschip was geland, werd diep in het geheim het sein van den aftocht gege ven. Wij klommen over de balustrade en verzamelden ons rondom een van de orga nisatoren, toen er een kink in den kabel kwam De politie, die heel sterk vertegen woordigd was, trad tusschenbeide en maakte onder leiding van den hoofdcommissaris zelf (wegens gevaar voor navolging door het publiek) bezwaar tegen den tocht. Of de luchtdag-organisatoren al opmerkten, dat de Zeppelin-directie geen bezwaar had tegen het bezoek van een zoo beperkt gezelschap als de pers, het mooht niet batentwintig man stond óp het veld, maar juist een deel van de menschen, die mee moesten, werd •door vijf politieruiters, inpecteure, recher cheure en commissarissen bewaakt en voor zoover zij zich over de balustrade mochten agen, weer hardhandig terug gezet. Het vermocht de goede stemming niet te bederven; de op het veld aanwezige jour nalisten schaarden zioh op het eerste com mando in rijen van twee en juist zou men ihet schouwspel beleven van de militaire op- marech der persriddere, voorafgegaan door een défilé met koppen rechts voor den hoofd commissaris, toen in eens het aanslaan van motoren ons oor bereikte enphoe-i-i-i daar ging de Zeppelin de lucht in, nage- u-ifd door de landingemanschappen. Het was een oogenhlik, zoo komiek, zoo dwaas, dat we het lang zullen onthouden. Op de gereserveerde tribune stond een men met e>en geweldige krans met linten de vaderlaüdsohe kleuren. Die krans was bestemd voor de huldiging van kapitein Lehmann. Even verder wachtte een bedi-en- n een bekende vischhandelaar uit Rot terdam, op 't oogenbliik, waarop hij toestem ming zou krijgen om een bestelling kreeft, Vooruit moet en Uw zaak, gaat wanneer ge goed en beter drukwerk aan wendt. Wij raden U gaarne en staan altijd voor U klaar Drukkerij Libertas Goudsche Singel 10 5 Tel. 2 2 490 (4 lijnen) Rotterdam eieren, die telefonisch uit Friedrichs- hafen was opgegeven, naar 't luchtschip te mogen brengen. Onthutst zag het bestuur van de Aeroclub de Zeppelin zich vrij ken van de aarde: de mooie Dui-tsche speech zat nog onuitgesproken in het hoofd den piaeses, de expreeselijk gemaakte tri bune was nog niet bestegen, de et6 van Rot terdam, dien men den commandamt als een herinnering wilde aanbieden, stond nog het clubgebouw en wat het gekste was. twee passagiers voor Friedrichehafen, die eerst de huldiging van kapitein Lehmeinn ilden bijwonen, wachtten daar ook nog rus tig af tot de heer Van der Leeuw, die met zijn auto vertrokken was om den Duitsohen gast te halen zou zijn teruggekeerd. Voor het publiek op de tribunes was natuurlijk ook een teleurstelling, dat Zeppelin al weer zoo spoedig vertrok, maar het meest beteuterd keken toch wel de orga nisatoren van den luchtdag, die voor déze eohaareohe minuten 35.000 Reichsmairk had den moeten neertellen.... De heer Van der Leeuw kwam kort daar op met zijn auto terug met de mededeeling, dat kapitein Lehmarun het beter had ronden om maar in eens te vertrekken: er stond nogal wat wind, de weerberichten w ren ook niet zoo gunstig en hij dacht er niet over om het luohtschip te verlaten I-Ioe dit zij, een bijzonder goede indruk heeft het plotselinge vertrek van de Zeppi lin niet gemaakt Voor hot groote publiek is echter alles weer vergoed door de royale wijze, waarop kapitein Lahmamn van de duizenden heeft afscheid genomen. Zeer laag vloog de Zepp vlak boven de tribunes, uit alle raampjes van den gondel werd gezwaaid en de schappen in de cabines der motoren wuif den onophoudelijk met den blue peter. Op erzoek van den radio-omroeper zwaaiden die tienduizenden met zakdoeken en hoeden terug en dit vertrek -.veixi tot een aardigste en indrukwekkendste momenten het bezoek, een afscheid, dat uiteindelijk overging in een donderend gejuich, dat zich en-mengde met het gezoem der motoren en het vroolijk gefluit van de booten in de ha vens en der si-renes op de werven. Nog eenmaal draaide de Zeppelin boven de haven, kroop langs het Tuindorp terug en verdween toen in Zuid-Oostelijke rich ting naar Firiedrdchshafen. Wat de passagiers vertelden K. H. Prins Hendrik putte zich uit m uitingen van bewondering tegenover den heer Kolff. voorzitter van de Aeroclub, over den tocht, dien hij met de Zeppelin had ge maakt Buitengewoon mooi en interessant had liij dezen trip gevonden en meening lag het schip zoo rue-tig, dat het een ideaal vervoermiddel moest worden ge noemd. Onder weg had hij onder leiding van den kapitein heel het luchtschip bezichtigd. Ook Minister Reymer vond het mooie tocht. Jammer was, dat de zon geen enked oogenblik doorkwam. Het gezelschap was echter allerprettigst en niemand heeft spijt gehad van dezen tocht. De Minister was zeer onder den indruk over de moge lijkheden. die de Zeppelin biedt Indien men op zoo prettige wijze binnen vier dagei Indië kan bereiken, kan het niet andere, aldus de Minister, of het vervoer per Zeppe lin van Nederland naar Inddë moet van be- teekenis worden, De heeren Van Beunimgen hadden ook den tocht meegemaakt e.i een van hen had èen nauwkeurig journaal bijgehouden, dat hier moge /'M-gcn: S.45 afgewogen op het vliegveld Twenthe; 3.16 omhoog; 9.05 boven Benthalm; 10.15 Bre men groote belangstelling; 11.45 boven Hamburg, ook hier veel belangstelling een massa opgelegde schepen; 12.25 Kaiser WlEhelmkanaal, bijna geen scheepvaart. Dan een prachtige tocht boven de Elbe; 1.30 eer ste ontmoeting met de waidtdem, er wordt voortduren, op 200 M. hoogte gevlogen; 1.5C de Eems; 2 uur Delfzijl; 2.25 Groningen, waai per- paracbut eeen postzak wordt uitgewor pen: 2.25 Leeuwarden, regen; 3.30 Bre zand; 3.15 Wieringen; 4.10 Alkmaar; 4.35 Leiden; dan buiten de Pier om naar Scheveniin-gen, Den Haag en te 4.55 op Waalhaven.! De heer en mevrouw Reese, die reeds in 1912 de lucht ingingen met het vliegtuig vpn Jules-Verechave zoo'n kipperen op wielen hadden thans op heel wat meer comfor tabele wijze gereisd. De heer Reese, dien wij ■prak^n kon eerst niet genoeg bijvoeglijke naamwoorden vinden om den tocht te be schrijven. „Ik kan er niet andere van gen, daai dat het was: enkel aardig, enkel prajchti'f. enkel mooi. Wc zaten er makkelijk en gezellig bij elkaar of het een luxe-coupé in den trein was. Ook de Prins bewoog zioh temidden van het gezelschap n het geronk der motoren hoorde je alleen ls de raampjes open waren. In elk geval kon men gewoon een gesprek voeren. Boven Groningen hebben we teluncht en als expert Van ik zeggen: het was uitstekend. Eenig was het gezicht op den afsluitdijk van de Zuiderzee, het eene wonder boven het andere. En wat een belangstelling over al. Neen, de zee zijn we niet over geweest, daar was het te laat voor geworden. En aa dig, dat we in Enschedé zijn ontvangen die burgemeester heeft er slag van. In Del den zijn we Vrijdagavond alleraardigt ge fuifd. Het luchtschip zelf is interessant. Schommelen doet het' maar heel weinig, want daar hebben ze ook een apart toestc voor. Dat hebben we gezien toen we het schip bezichtigden. Drie voor drie werden we overal rond geleid. Voor in de neus i: het een prachtig gericht Daar heb je ron dom een heel vrij uitricht. Van hier uit wordt het schip ook bestuurd. Hier staat nok een man aan een evenwichtstoestel egelmatig te draaien wanneer de Zeppelin een begin van een bumping ondervindt. Ja, dat was daar interessant Alleen het tochtje er heen is een beetje angstig. Je moet dan door een klein smal gangetje waar alleen wat ijzeren bindten het van de open lucht scheiden en je de idee krijgt: een stap ik lig er naastOf het druk was Twente. Er waren heel wat menschen. maar hier toch veel meer. En gaat U nog eens? Positief zeker. Ik ga nog eens een keer een groote reis maken. Amerika of zoo, maar voor Indië krijgen ze me ook. De eerste tocht heeft alleen het nadeel, dat ja te veel wilt zien. Het is alles te intensief De uittocht. GOEDE WIL EN 0PTIHI1ISIVIE Een stemming van goeden wil en tege moetkoming heeft tot dusver de besprekin gen te Lausanne beheerscht. Alle aanwezige staatslieden verkeeren blijkbaar onder den diepen indruk van het besef, dat uit dc openingsrede van Mac Do nald blijkt dat een alge-meene ineenstorting nog slechts verhoed kan worden door een eenstemmige oplossing van het schuldenpro bleem. De eerste daad van de sóhuldeischende mo gendheden: verlenging van het moratorium oor den duur van de herstelconferentie is van die stemming van goeden wil de natuur lijke uitdrukking. De rede die Von Papen, de nieuwe Duit- sche Rijkskanselier op de conferentie hield, harmonieerde hiermee. Vooral vjel op, dat •hij Frankrijks recht op herstelbetalingen volgens de overeenkomst van Den Haag, omwonden erkende. Herriot, de nieuwe Fx-ansche premier, vei-- zweeg het bekende Fransche standpunt niet maar kleedde dit toch in veel zachter vor men in dan wij het tot dusver gewoon wa ren. Zijn betoog, dat er een groot en wijd plan van internationale samenwerking noo- dig is, alsmede politieke vrede, wanneer men -de wereldcrisis zal willen ovenvinnen, en dat een radicale schrapping der herstel- schulden geen doeltreffende en ook geen rechtvaardige oplossing zou zijn, geeft de richting aan waarin Frankrijk onder de nieuwe leiding zal sturen. Het valt niet te ontkennen, dat juist op deze punten wrijving zal plaats hebben, dat Duitschland eenerzijds zich voor zijn Oostgrenzen niet bij den status quo willen neerleggen en anderzijds zal aan dringen op volledige kwijtschelding van de herstelschulden. Uit Chamberlain's rede bleek ondubbel zinnig, 'dat Duitschland bij zijn eisch van volledige schrapping Engeland geheel aan zijn zijde zal vinden, terwijl wat de kwestie van de Oostgrenzen betreft, Engeland waar schijnlijk den kant van Frankrijk zal kiezen, daar ook Mac Donald in zijn openingsrede gewezen heeft op de noodzakelijkheid van een periode van volkomen politieke rust. Reeds dit laatste is voldoende om ons op timisme, dat allicht zich te veel aan de wel willende houding van de verschillende dele gaties te Lausanne zou vasthechten, wat te temperen. En er zullen zich nog wel meer beletsels voor een volkomen vlotte afwikkeling van herstel kwestie opdoen naarmate men op de bijzonderheden ingaat. Inmiddels heeft het besluit tot voortzet ting van het moratorium gepaard met eenparige erkentenis, dat niet op het oude pad kan worden voortgegaan, reecis een schatbare waarde. De welwillende beoordee ling, die hiervoor in Amerika wordt ge geven, wekt bovendien de verwachting, dat de Ver. Staten water in hun wijn zullen doen zoodra Europa den weg gevonden heeft, die uit de moeilijkheden leidt. Het werk ter herstelconferentie staat thans eenigen tijd stil. Dat wil zeggen voor zoover het rechtstreeks de herstelkwestie betraft Het valt inmiddels op, dat de leidende staatslieden, uitgezonderd Herriot, die een paar dagen te Parijs heeft vertoefd, in de pauze der herstelbesprekingen onmiddellijk te Genève zijn bijeengekomen om bespre kingen te houden over de ontwapenings kwestie. Deze plotselinge hervatting der ontwape ningsonderhandelingen zou zijn oorzaak vinden zoowel in den onstuimigen daden drang van Mac Donald als in den wensch der Amerikaansche regeering om op ontwa- DE CONFERENTIE TE LAUSANNE Direct na het vertrek van de Graf Zeppe lin begon de uittocht van de menigte. Wel trachtte men door het houden van kleine vliegdemonstx-aties een deel van de menigte nog vast te houden maar de groote trek zette doch door. Ook nu weer bleek op hoe voortreffelijke wijze het verkeer was geregeld. Direct na aankomst van de Zeppelin was,bij Charlois T tic groote schutting afgebroken, zoodat deze Peaingsgebied m elk geval vóór 7 Juli, het begin der campagne voor de Px*esidentsver- Koning Albert van België heeft aan zijn premier Renkin, die <de conferentie te Lau sanne bijwoont, een schi'ijven gericht. Hij zet daarin uiteen, dat tot dusverniet naar de ernstige waarschuwingen van de ci'isis-deskundigen is geluisterd. Ieder land heeft, door de eigen volkshuishouding aau den invloed van de ci'isis te onttrekken, zich op beperking van den invoer toege legd, met het onvermijdelijk gevolg, dat ook de uitvoeren afnamen. Zoo is in drie jaar de waarde van het internationale ruilver keer gehalveerd, terwijl de werkloosheid in dien tijd is verdubbeld. Hiexmee is definitief het bewijs geleverd, dat geen enkel land in staat is door eigen kracht den loop der economische ontwikke ling te zijnen gui-ste te keeren. Slechts ge meenschappelijke actie zou de ernstige kwa len kunnen genezen waaronder de wereld lijdt. Het is tijd dat deze solidariteit op andere wijze dan in redevoeringen aan den dag treedt België mag met aarzelen het initia tief te nemen, dat de omstandigheden sehij nen voor te schrijven en zich te dien einde te verzekeren van den steun van die staten, die, evenals ons land, diep' doordrongen ziin van de noodzakelijkheid eener wijziging in de economische politiek. Koning Albert rekent op Renkin en rijn collega's, dat zij zullen raden tot die maat- x-egeien, die door een steeds dreigender =■- tuatie worden vcreischt. Naar uit Lausanne wordt gemeld, heeft Koning Alberts schrijven in kringen der Herstel conferentie de grootst mogelijke be langstelling gewekt Men ziet er een bever tiging in van de berichten over een Nedoi landsch-Belgische douane-aaneeixsluiting. Aangezien Luxembui'g toch reeds een tol- unie met België heeft aangegaan^ zou eeii politieke toenadering tusschen Nederland en België ook Luxemburg omvatten. Aangezien in dit geval niet. zooals destijds bij het Duitsch-Oostenrijksche tolunieplan, op politieke macht berustende hinderpalen te verwachten zijn? krijgen de Belgiscn-Nc- deiiandsche plannen door de mededeelin- gen van koning Albert een grooter mate van waarschijnlijkheid. Als begin van het uit den weg ruimen der tolmuren zou cle verwezenlijking van dit plan voor Duitschland ook clan niet na- deelig zijn, wanneer het toekomstige nieu we tolgebied tegenover Duitschland aan de meestbegunstigingsclausule vasthoudt en de gerechtvaardigde belangen van Duitsch land op het gebied der handelspolitiek ontzien. Herriot in den Ministerraad. De houding van Herriot en Boncour te Lausanne en Genève is Zaterdag in den Fx-anschen ministerraad goedgekeurd. Na afloop van den ministerraad ontving Hei-riot nogmaals de pers; opnieuw gaf hij uiting aan zijn tevredenheid over het goed begin van Lausanne. De pxnncipieele moei lijkheden bestaan nog wel, maar zij vormen geen bedreiging voor de toekomst der con ferentie. „Zeker, noch te Lausanne noch te Genève hebben wij alle problemen reeds opgelost, maar toch alvast een werkmethode ontworpen, waarvan men een maximum aan resultaat mag verhopen. Degenen onder u, die voor vrede zijn, dienen aan de open bare meening te vi-agcn, ons te steunen". Een Fransch voorstel verwacht. In Duitsche kringen der conferentie te Lausanne is de indruk versterkt, dat de Fransche regeering reeds in de eerstvolgen de dagen met een plan te voorschijn zal iio- men, om Duitschland als eindbetaling voor de schadevergoeding Duitsche spoorwegobli gaties in onderpand te laten geven. Men ziet in dit plan een poging van Frankrijk om voor geruimen tijd invloed op de Duitsche spoorwegen te vex'krijgen. De Fransche regeering zou hardnekkig vasthouden aan het standpunt, dat zonder verragaande tegenprestaties van Duitsch land op het gebied van de veiligheid en van de overdracht van de spooi*wegobligaties een definitieve regeling van het vraagstuk der schadevergoeding niet mogelijk is De Engelsche regeering schijnt echter bij dit plan niet betrokken te zijn. Weerbericht Hot dunne pijltje geeft don vorigon stand Hoogste stand te Ingö 768.1. Laagste stand te Skagen 756.1. Stand vanmorgen half twaalf 760.9. WEERVERWACHTING Zwakke t:t matige N.W. tot W. of Z.W. wind, zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuui'. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 14.4 C. 21 JUNI Zonsopgang 3.39 u.; Zonsondergang 8.24 n. Maansopgang 11.03 u.; Maansonderg. 6.27 u. Zomert ij" d: Van 's avonds 9.54 u. tot 's morgens 4.09 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walshnt 3.05 3.03 Basel 1.04 1.04 Ranfngen 1.60 1.6 Rheinweiler -0.75 -0.75 Kehl 3.08 3.12 Mfixaa 4.65 4.76 Wiedesheim 0.90 0.90 Mannbeim 3.41 3.50 Lohr 1.40 1.51 Mainz 1.13 1.18 Blngen 2.08 2.16 Caup 2.31 2.38 Ems 0.— 1-05 Coblenz 2.20 2.34 Trier 0.45 Keulen 2.10 2.23 Ruhrort 0.— 0.91 Wesel 0.— 0.71 Emmerik 0.2.0t DusseldorF 0.— 1.68 Maastricht 1.94 1.U5 Venlo 1082 1084 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling Harlingen (Oude Amsterdamsche tUd) 1.1013.23 Hellevoetsl. 10.35 23.07 11.25 23.55 Helder" Idem 2e 18.05 21.52 IJ muiden 4.47 17.20 H. v Holland 4.02 16.35 Scheveningen 4.12 16.45 Rotterdam 6.14 18.29 4.50 17.19 Willemstad 5.41 18.08 Brouwersh. 4.02 16.31 Zierikzee 4.42 17.02 Wemeldinge 5.02 17.27 Vlissingen 3.02 15.23 tuin den breeden golfstroom van voetgangers geen beletsel in den weg legde. i\Ta~. nu lijk moest lij de steigers van de bo?tan en lij de wagenveren queue worden gemaakt maar regelmatig minderde toch het aantal wach tenden. Alleen de auto's hebben nog een zwaren dobber gehad om thuis te komen. De omweg die gemaakt moest worden over De Hey, Rhoon en Pernis was lang en traag kroop de slang van voei*tuigen voox-t tot eindelijk te half negen de laatste auto het parkeerter rein had verlaten., om een uur later de Willemsbrug te bereiken. Het massale veryoer is echter verwerkt zonder dat ook maar één ongeluk van be- teekenis plaats vond een juffrouw brak doordat ze struikelde op het vliegveld haar been, maar dat was alles. Zoo de slagorden kwamen gingen ze heen: •olmaakt ordelijk, volmaakt kalm. Het luchtschip weer thuis. Wolff meldt uit Friedi*ichshaven: De „Grai Zeppelin" is op de terugreis van Nedex-land Zondagnacht om 1.45 uur te Frie- drichshafen aangekomen en om 2.17 uur vlot geland. kiezing, resultaat bereikt te hebben. Mac Donald en de andere Engelsche ge delegeerden zouden bovendien van meening zijn, dat de onderhandelingen to Lausanne voorloopig vastzitten en dat zonder tegemoet koming in de ontwapeningskwestie, jegens Frankrijk een zakelijk voortzetten en oplos sen van het herstelprobleem niet mogelijk is Inderdaad schijnt het thans aan te gaan op de crisis in de internationale besprekin gen waai-van Frankrijk's afzonderlijk stand punt, dat ook nog bestaat onder Herriot'! bewind, het middelpunt vormt. In een der berichten wordt gezegd, dat er dezer dagen een Fransche mededeeling te wachten is, inhoudende, dat er geen defini tieve regeling mogelijk is zonder vergaande tegenprestaties ten eerste op het gebied van de veiligheid en ten tweede bestaande in de overdracht van de Duitsche spoonvegobliga- ties aan Frankrijk, Het laatste zou door Frankrijk wordei. verlangd om na de kwijt schelding van de schulden aan Duitschland een al to sterke concurrentie van Duitsch- land's industrie te belemmeren. Uit dit alles blijkt, dat eenig wantrouwen gewettigd is ten aanzien van het optimisme over den loop der conferentie te Lausanne. AARDBEVING IN MEXICO. De Mexicaansche havenstad Manzanilla, t het Zuid-Westen des lands, is door een ernstige aardbeving geteisterd. Er zijn nog slechts weinige bijzon dei-heden bekend. Ech ter verluidt reeds, dat de ramp een groot aantal dooden heeft geëischt. Te Colima in de nabijheid van den ac tieven vulkaan Pico de Colima gelegen werden talrijke gebouwen beschadigd. Drie personen verloren in deze stad hun leven. COOLIDGE. Calvin Coolidge, de eenige nog levende oud-president der Vereenigde Staten, jvordt op 4 Juli 60 jaar en men verwacht, dat hij zich op dien datum geheel uit het politieke leven zal tex-ugti-ekken. Sedert hij het Witte Huis verliet, hebben voortdurend geruchten de ronde gedaan, dat hij zich te eeniger tijd toch weer in de politiek zou begeven, al heeft hij zich de laatste jaren beperkt tot het schrijven van artikelen. Thans heeft hij in Wortïiampton een gx-oote villa gekocht, waai-in hij zich blijvend denkt te vestigen. Zijn advocatenpractijk heeft hij reeds opgegeven. NIEUWE ONRUST IN FINLAND Semi-officieel wordt te Helsingfors mede gedeeld, dat in Maentsaelae nieuwe onlusten zijn uitgebroken. De toestand aldaar heeft zich weer toegespitst Aan het hoofd der op standelingen staat de bekende Lappoman Eeroiainen, die reeds vroeger in verband met ontvoeringsaangelegenhedcn de aandacht op zich vestigde. Vrijdagavond is de Finsche regeering in een buitengewone zitting bijeen gekomen waar werd besloten nog denzolfden avond zestig politieagenten en hondex-d vijftig man infanterie ix> auto's naar Maentsaelae dirigeeren. Deze troepen hebben tezamen met de po litie het plaatsje Maentsaelae omsingeld en doorzoeken thans de verschillende huizen. Tot dusverre is het nog niet gelukt een der leidei-s der opstandige beweging te ar- resteei-en. Alle wegen, die naar Maentsaelae leiden, zijn door politie en infanterie afgezet In verbffhd met deze onlust-n in Maent saelae is het ook in Noord-Finland op ver schillende plaatsen tot boerexi-onlusten ge komen. Herriot weer naar Lausanne. PARIJS, 20 JunL Herriot is gisteravond I laat weer naar Lausarme vertrokken. Hij is voornemens zich na de comniissie-vex-gade- ring ook naar Genève te begeven, waar de nieuwe besprekingen in een voor Frankrijk critiek stadium zijn getreden, aangezien thans de vermindering van het Fransche leger met 100.000 man aan de orcle komt Herriot denkt Vxijdag of Zaterdag a,s. weer naar Parijs terug te keeren. Algemeen acht men te Lausanne de voor uitzichten voor de door de Engelsche repea ling gewenschte economische wereldconfe rentie te Londen, minder g-unstig, aange zien men zoo mogelijk zal pogen, riog op da confei-entie van Lausarme de kwesties be treffende de handelspolitiek te behandelen. De Duitsche regeermg is van meening, dat 't doel dezer on dei-handelingen moet zijn: 1. Internationale maatregelen om de va luta der verschillende landen weer in sta biele vei*houding tot de goudwaarde te bren gen. Aanpassing van de rente en aflossing r particuliere buitenlandsche schulden aan de gewijzigde goudwaarde en goedei-cn- prijs. 3. Opheffing der bepi-ekingen in het divi- sen-verkeer. Opheffing van de belemmci'ingen voor de uitwisseling van waarden. De besprekingen te Lausanne. Daar Zaterdag j.l. geen conferentiezitting werd gehouden, vonden tal van particuliere besprekingen plaats. Om half elf bracht Grandi een bezoek aan Von Papen, dat een uur duuivle. De Italianen handhaven hot standpunt van hun regeering te Rome, dat de Confei-entie van Lausanne slechts kan slagen, wanneer de herstelbetalingen volle dig geshrapt worden. De Duitsche en Ita- liaansche vertegenwoordigers waren het er over eens. dat een regeling der intergealli- eerde schulden met de Amerikaansche re geering slechts mogelijk is, wanneer de Eui-opeesche mogendheden de politieke schulden geheel schx-appen. Besprekingen te Genève. Zondag hebben te Genève talrijke bespre kingen plaats gehad over de ontwapenings kwestie. Des middags hebben Mac Donald. Simon, Grandi, Paul Boncour, de Jouvenel, Gibson en Nagaoka gemeenschappelijk be raadslaagd. De besprekingen hebben tot 9 uur des avonds geduurd. Mac Donald en Simon zijn daarna naar Lausanne teruggekeerd. De plotselinge hei-vatting der ondex-han- delingen is ten deele een gevolg van dcBi-it- sche en ten deele van de Ameribaanscho wenschen. Naar verluidt zou Gibson uit Washing ton instructie hebben ontvangen onder a! Ie omstandigheden vóór 1 Juli, den aan vang van de verkiezingscampagne voor het presidentschap, in ontwapeningskwesties zakelijk resultaat te bei-eiken Deze groote bespreking tusschen Eng'- land. Frankrijk, Italië, de Vereenigde Sta ten en Japan beteekent, naar in conferen tiekringen wordt verklaard, het eei-ste ge volg van het laatste besluit van het presi dium, waarbjj dc off:cieele werkzaamheden der ontwapeningsconferentie weiden ge staakt en C groote mogendheden v ^-deu IN HESSEN GEEN NAZI-MEERDERHEID Uit Darmstadt wordt gemeld: Volgens het .oorloopige officieele eindresultaat der Hes- sische Landdagvei-kiezingen veroveiden de sociaal-democraten 17 zetels tegen 15 in den ouden Landdag. De Centrum-partij zal, even als in den vorigen Landdag, ook in den nieu wen door 10 afgevaardigden vertegenwoor digd zijn. De communisten verloren 3 man daten; hun fractie zal thans nog 6lechts 7 leden tellen, terwijl de nationaal-3oCialisten met 5 man meer terugkeei-en namelijk met fgevaardigden inpaats van 27 in den ouden Landdag. Ondanks deze zetelwinst der Hitleiianen zijn zij er niet in geslaagd de volstrekte meerderheid te veroveren. Ook wanneer de eene Duitsch-nationaal dien dc Landdag zal tellen, hen steunt, is dit niet het geval, da ir het totale aantal afgevaardigden 70 bedraagt HITLERIAfoEN TE MUNCHEN Een groot aantal leden van nationaal- socialistische stoimtroepen trachtte Zondag uniform voor de woning van den Beier- schen premier Held te demonstreex-en. Bij haar pogingen de betoogers te verspreiden-, zag de politie zich genoodzaakt, van sabel en gummistok gebruik te maken. In totaal wer den niet minder dan 470 Hitlerianen in ver- zekerde bewaring gesteld. BOTSINGEN TE KEULEN Het „Bruine Huis" door de politie bezet Stahlhelm- en geuniformde stormtroep- leden poogden Zondag optochten te organi- seoren, waarbij het tot ex-nstige botsingen kwam met de politie. Uit het Keulsché Bruine Huis. v erden stoelen naar de politie geworpen, waarop door de politie het huis1 werd bezet en verscheiden nationaal-socia- listen in hechtenis werden genomen. De po litie maakte gebxuik van haar gummistok ken en uurwj.pens, waardoor tal van per sonen werden gewond. De hoofdcommissaiis van politie heeft geweigei-d de nationaal- socialisten weer in het bezit van het Bruine I-Iuis to stellen, zoolang de incidenton njet volkomen opgeheldei'd zijn. Verder hadden bloedige botsingen plaats tusschen natiouaal-socialisten en Commu nisten to Barmen, te Elberfeld, tc Hagen en te Mainz. SCHIETPARTIJ te HAMBURG In de Hamburgsche wijk St, Geox-g ont stond Zaterriag een botsing tusschen com munisten en politie. De politie maakte van haar vuurwapens gebxuik, terwijl ook door do communisten geschoten werd, waarbij twee agenten ernstig gewond werden. De wachtmeester Vagt overleed nog in den loop van den avond aan de gevolgen. Van de gewondr communisten is in den afgeloopen nacht de 34-jarige chauffeur Cludass even eens overleden. In het ziekenhuis zijn vijf personen opgenomen, die door kogels ern stig gewond zijn. Tijdens het gevecht is ook nog een vrouw gewond, doch deze is niet gevonden. Waarschijnlijk hebben do communisten haar naai; huis gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2