IBBF L. IVOOR VROUWEN WECK r I! Ons eigen honk De- gedekte tafel JMIpa* Een onverschillig gedekte tafel, waar op de dingen slordig door elkaar staan is weinig geschikt om tic eetlust op te wekken. De vrouw van tegenwoordig is er zich heel goed van bewust, dat op haar in het bijzonder de taak rust, al deze schijnbare kleinigheden te ver zorgen. Zij zal altijd weer haar best doen, om haar huishouding een zonnig en persoonlijk karakter te verleenen. In dat streven wordt zij de laatste ja ren niet weinig ondersteund door de kunstnijverheld-industrie, die uit de eenvoudigste gebruiksvoorwerpen iets aardigs weet te maken. Zooals alles in dezen tijd, heeft ook de wijze van tafeldekken belangrijke ver andering ondergaan. Het traditioneele damast tafellaken is niet meer iets dat voor een weiverzorgden disch onont beerlijk wordt geacht, integendeel men heeft middelen gevonden om het op smaakvolle manier te vervangen. Ook het bestok en het porcelein hebben an dere vannen en kleuren gekregen. De meeste van deze nieuwe vormen mogen tevens verbeteringen worden genoemd, oan reden temeer dus, om er eens een en ander over te zeggen. Na tuurlijk zal op een feestdisch het da>- mast tafelkleed het nog altijd het beste doen, maar in het gewone dagelijksche leven heeft men van het witte tafel kleed reeds goeddeels afstand gedaan. Het heeft immers tegen, dat het hoog stens het eerste halfuur volkomen smetteloos blijft. Aan een familietafel, vooral als er jonge kinderen bij zijn, zijn vlekken nu eenmaal niet te ver mijden, en een tafelkleed waarop deze zoo heel duidelijk naar voren komen is nooit een erg smakelijk gezicht Voor het gewone gebruik is het modern ge bloemde, gekleurde tafelkleed heel wat practischer. Het Is minder besmette lijk en zal er minder spoedig smoeze- De mode van den dag Zomerjurken dagen zijn nu begonnen, en daoitoij behooren weer de aardige, luchtige jurkjes, die zoomin in letter lijken als figuurlijken zin gewichtig zijn te noemen. Hieronder zien we een viertal leuke modelletjes. Nummer één is eon japonnetje uit voile lmprimé, met kleine pelerine. Het rokje is ge deeltelijk geklokt cn dc garneering be staat uit een zwarte stofceintuur. Charmant Is ook 't middagkleedje van crêpe de Chine; het bovenstuk is ef fen, de rest gebloemd. Ook de gr&cieuse pofmouwtjes zijn uit effen crêpe de Chine. Uit hetzelfde matoriasl is in de plooien van het rokje een streep in gezet (2) Een heel eenvoudig zomer jurkje is Na 3. Het is uit gebloemde stof, met geschulpte plooien In den rok. No. 4 Is oen zomercoetuuinpje, be staande uit eeu nauwsluitend mantel tje, gemaakt van genopte stof met ef- fenkleurlge revers. Het rokje ls van zwarte zijde, rondom met opgewerkte plooitjes bewerkt. Als het rokje uit Iets zwaarder stof wordt vervaardigd, kan het geheel ook goed dienen voor de Iets koelere dagen, die we in ons landje altijd verwachten kunnen. lig on onooglijk uitzien. Het vooroor deel, dat tegen zoo'n bont tafellaken bestaat, n.L dat het er zoo „burgerlijk" uitziet, is al lang overwonnen. Het past uitstekend in het hodendaagsche inte rieur met de sobere wanden en de eenvoudige meubelen. Iets nieuws is, om het tafellaken hee- leinaal weg te laten en borden, scha len en glazen op strooien onderleggers te plaatsen. Een mooi gewreven tafel blad op deze wijze met wit porcelein en eenvoudige glazen gedekt doet het bijzonder goed, al moet men er eerst even wat aan wennen. Bij feestelijke gelegenheden worden de strooien, af- waschbare onderleggers vervangen door kleine kanten kleedjes. Er is natuurlijk nog een andere mo gelijkheid, namelijk om de tafel met eon effenkleurig zeiltje te overtrekken Natuurlijk wordt het er niet eenvou dig overheen gelegd, dan zou het er precies als een keukentafel uitzien. Het tafelblad moet netjes worden over spannen met een rood, lichtblauw, geel of zwart zeiltje, en daarop wordiea dan de borden, schalen en glazen ge zet. Wel is het in dit geval aan te ra den de warme schotels op houten on derleggers te plaatsen, daar ze anders zouden kunnen vast kleven aan het tafelzeil. De indruk die zoo'n spiegel gladde tafel maakt zal U meevallen, cn daarbij heeft zeildoek de prettige eigenschap dat het zoo gemakkelijk is schoon te houden. Dingen voor Icleinbehuisden Dc beschikbare woon- en slaap ruim te is voor menige huisvrouw dikwijls een bijna onoplosbaar probleem. In veel woningen, vooral ook in de ste den, moet met de ruimte worden ge woekerd, en als we dan eens gasten krijgen, of het gezin breidt zich uit, dan zitten we met de handen in het haar. Ook als de kinderen zoo groot worden, dat ze een apart kamertje moeten hebben, staan we voor een soortgelijke moeilijkheid. Dan is ver huizen naar een grootere woning de meest radicale oplossing, maar niet de eenvoudigste, en zeker niet de goed koopste. Men zal het dus zoo lang mogelijk met de oude woning willen volhouden en als alles met wat overleg wordt in gedeeld, is er altijd nog wel iets te bereiken. Is een kamertje bijvoorbeeld te klein om or een waschtafel, boeken kastje en andere dingen in te zetten, die Je toch eigenlijk niet goed in een slaap- zitkamertje missen kunt, den kan men probecren of oen eigenge maakt meubeltje, zooals wij hierbij af beelden, niet een handige en geschikte oplossing biedt. Een huisvader, die van knutselen houdt en een beetje met zaag en hamer weet om te gaan, zal het best zelf kunnen klaar spelen, en anders laten we bij een timmerman zoo'n kastje maken uit gewoon grei- nenhout. We beitsen of verven bot toch immers, dus wat voor hout het is doet er weinig toe. Hebben we mis schien nog een paar oude nachtkast jes, die als zijstukken kunnen dienst doen, dan zijn we al half klaar. In do kastjes op zij kunnen dan nog schoe nen on dergelijke dingen con berg plaatsje vinden. Zooals u op de toeke- ning kunt zien, zijn in het middenge deelte wat plankje» aangebracht, om or waschkam en tollctmiddelen op te plaatsen. Dit middengedeelte wordt met een fleurig gordijntje uit gebloem de cretonne afgesloten. Dit gordijntje is op een roede aangebracht, zoodat het verschuifbaar is. Schuiven wo het gor dijntje overdag dicht, dan maakt het geheel den indruk van ecu aardig meubeltje, dat we nog gezelliger kun nen maken door or wot book en, eon leuk lampje en een vaasje met bloo men op te plaatsen. Het idee van een slaapkamermeubeltje gaat dan geheel verloren, en het kamertje van zoon of dochter wordt or voel meer bewoon baar door. Het tweede teekcnlngetje laat zien, fioe van een verloren kamerhoek kan worden profijt getrokken. Do droom ?gaï Sa c "p 5 feS-'S 1 •"VJ van eiken jongen of meisje is, oen eigen schrijftafeltje op hun kamertje te hebben. Met hoe weinig moeite is zooiets te verwezenlij ken I We timme ren een driehoekig houten gestel, dat precies in een kamerhoek past. Dan een plankje er boven op en een plankje er in. De voorplank wordt met twee kettinkjes, die ter weerszijden worden aangebracht, in horizontalen stand ge houden, zoodat ze nu voor schrijfge- legen held kan dienen. Is de bovenste plank van dit meubeltje misschien wat ruw of onoogelijk, dan is dat ge makkelijk te vertielpcn, door ze te be plakken met stof of met een bont pa pier. Trouwens, veel komt er van den bovenkant niet te zien, want als alles straks klaar is, plaatsen we er boeken en een bloempot op. Het bankje, dat op de teekening slechts uit pootjes en een zitting bestaat, kan ook rondom met triplexhout worden dichtgemaakt. Wordt er dan ook nog een bodem in aangebracht, en de zit ting er zóó in gemaakt, dat ze kan wor den opgeklapt, dan hebben we een bankje, dat tevens als bergplaats voor hoedjes of iets dergelijks kan worden gebruikt. Zoo is er, met overleg en een dosis vindingrijkheid, altijd nog wel ruimte te maken, en we krijgen-op deze wijze leuke, zelfgemaakte meubeltjes, die goedkoop en practisch zijn. Het Boek voor de Vrouw Kunsthandweven Bij Van Holkema en WarendorTs Uitg. Mij. te Amsterdam verscheen dezer dagen de derde, herziene en geheel omgewerkte druk van „Kunsthand- weven", door Elis. M. Rogge en Geertruid de G r a a f f. Wij mogen ver onderstellen, dat dit mooie werk bij diegenen onzer lezeressen, die do nobe le kunst van handweven reeds gerui- men tijd hebben beoefend, niet onbe kend zal'wezen, het lijkt ons hét klas sieke Hollandscho woefboek bij uitne mendheid. En waar vele anderen zich. de laatste jaren ook tot het weven aan getrokken gaan voelen is het. niet of er oon „wcof'-golf over ons vader land slaat? komt deze herdruk, dia zoo prachtig ls uitgevoerd op papier, dat dc patronen zoo holder en scherp tot hun recht laat komen, als liet ware op het juiste psychologische moment. De prijs ls zeer moderaat ge steld, zoodat l»ot aanschaffen van dit uitnemende, uitvoerige handboek voor velen onzer goen bezwaar behoeft te zijn. Velen, die zloh thans nog met soar eenvoudige procedé's bezig lioudon, en daar roods heel wat voldoening uit putten, zullen verbaasd staan over het bijzondere vele, dat er „in" weven citl 4 STo 2"i5« &Jj 7 gp- II! I Is 11 s9 ifS lijlil tuS» itiSiil» VRIJDAG 17 JUNI 1932 Bijblad van de Nieuwe Leidsche Courant Verschijnt des Vrijdags Bureau Breestraat 123 Leiden Tel. 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 B. CONRADS Co ROTTERDAM Groote Markt 1 8 Filiaal: 's Gravendijkwal 130 T ricot-Goederen Lingerie Dameskandwerken De dubbele taak der huisvrouw In een tijdschrift las ik kort geleden een aardige kenschetsing van de taak der huisvrouw. „Als ik de taak van de huisvrouw in twee woorden zou moeten samenvatten", aldus de schrij ver, „zou ik dit niet beter kunnen doen dan in deze twee woorden: oprui men en opgeruimd zijn". Behalve oen de aardige woordspeling trof mij deze uitspraak ook door de verdeeling van onze veelzijdige taak in twee hoofddeelen: een stoffelijk en een geestelijk deel, wat m.L een heel juiste indeeling is. Daarom wil ik eerst even het stoffelijk deel van onze taak beschouwen, daarna het geeste lijk deel ervan, en ten slotte zullen we nagaan, hoe wij deze beide deelen in evenwicht kunnen houden. Opruimen, met dat woord is ons werk in huis voor het stoffelijk deel aardig aangeduid, al is er niet alles in be grepen. Wat hebben wij huismoedere eiken dag veel op te ruimen: 't speel goed van de kleintjes, de boeken en spelletjes van de grooteren, pijpen en andere voorwerpen van onzen heer ge maal, 's Maandags de Zondagsche kleeren, enz. enz. 't Opruimen ls moe ders werk, zoo zelfs, dat in menig ge zin de kinderen hot er maar op aan laten komen, dat moeder wel voor alles zorgt, terwijl ze housch groot genoeg zijn, om zelf hun kleeren en andero dingen op te bergen, 'k Geloof, (dit tusschen haakjes), dat we als moeder maar vroeg beginnen moeten de lieve jeugd er aan te wennen, dat ieder zijn eigen zaakjes opruimt, en dat niet al leen, omdat onze taak daardoor wordt verlicht, maar ook omdat we zo zoo doende ai vroeg begrip van orde kun nen bijbrengen, en bovendien verant woordelijkheidsgevoel. Zelf je kleeren opbergen, je bed afhalen, je eigen kast plank of kastje in orde houden, iedere jongen of meisje kan dat gemakkelijk doen, terwijl als allen hot voor moeder laten liggen, het haar een masa werk geeft. Want behalve het opruimen in letter lijken zin bevat hot stoffelijk deel van onzé taak nog heel wat andere dingen. Allereerst de zorg voor dc maaltijden, met al wat daaraan vastzit: inkoopen, koken, tafeldekken, afruimen, afwas- achen en opbergen. Don de zorg voor dc kleoding: het sorteoren van 't vuile goed, "t wasschen, opvouwen, strijken, verstellen en opbergen. Verder het naaien van nieuwe kleeren, wat voor al in gezinnen met veel kinderen een massa werk geeft. WU is do naai machine daarbij een goede hulp, die onze grootmoeders «og niet kenden, en is het tricot ondergoed, dat klaar gekocht wordt, ook oen uitkomst voor menige drukke huisvrouw, maar toch blijft wik in dit opzicht er heel wat te doen. Verder is er het solioonhouden vaa ons huis, van kisten en kasten, kamers cn keuken, met al de beurten, die daarbij te pas komen: de gewone, oxtrn, groote cn schoonmaakbeurten. Vooral dit laatste punt vergt van de huisvrouw in het voorjaar, (soms in het najaar óók nog eens!), heel wat tijd en kracht Ook is er nog de zorg voor het lichamelijk welzijn van de gezinsleden, die vooral in tijden van ziekte onze taak zeer kan verzwaren. Tenslotte is er dan nog het regelen van onze uitgaven, waartoe ook een een voudige boekhouding behoort In doze vijf punten is onze stoffelijke taak grootendeels samen te vatten. In vroeger jaren was de taak van de huisvrouw nog héél wat uitgebreider dan thans. Niet alleen misten de huis vrouwen van vorige eeuwen de vele moderne hulpmiddelen, waarvan wij thans een dankbaar gébruik maken, als .naaimachine, gas, electra, enz. maar ook hadden ze voor heel wat meer dingen te zorgen. Lees hieïover maar eens de dichterlijke beschrijving van de taak dei huisvrouw in de da gen van Koning Salomo, die we vin den in Spreuken 3110 e. v.v. We vinden in deze beschrijving als taak van de huisvrouw gcaioemd: het verbouwen van vlas, hot verzamelen van wol, het spinnen en weven, het maken van gordels, tapijtwerk, wand- bekleeding, het verkoopen van haar eigen weefwerk en gordels, ja zelfs het koopen en verzorgen van akkers en wijngaarden! Dat zijn allemaal din gen, waaraan de huisvrouw van tegen woordig niet meer denkt, maar waar van onze groot- en overgrootmoeders nog ten deelc wisten mee to praten. Als deugden van de huisvrouw worden in dit loflied geprezen: ijver, vlug heid, zorgzaamheid, milddadigheid, opgewektheid, wijsheid cn godsvrucht Hieruit kunnen we opmaken, dat ook in langvcrvlogen tijden de goede huis vrouw, behalve haar omvangrijke stoffelijke taak, ook nog oog had voor haar geestelijk werk. „Ze doet haren mond open met wijsheid, en op hare tong is leer der goeddadigheid". TJit deze tekst, en nog diverse andere in dit hoofdstuk, blijkt dat duidelijk. Als wij nu probeeren te overzien, wat in onzen tijd tot dit deel van dc huis- vrouwelijke taak behoort, dan begin nen wij ook, evenals in dit hoofdstuk het geval was, met onze taak tegen over onzen echtgenoot: „het hart haars heeren betrouwt op haar, zoodat hem geen goed zal ontbreken; ze doet hem goed en geen kwaad, al de dagen haam levens". Ook wij moeten gevoelen, dat onze man in do eerste plaats recht heeft op onze zorg en aandacht. Altijd moeten wij klaar staan, om naar hem te luisteren, als hij ons verteit van zijn werk, en moeten wij probeeren, zijn moeilijkheden te begrijpen, zoo wij kunnen hem met het een of onder te helpen, hem opvroolijkcn en bemoe digen, zorgen voor zijn rust en gezond heid, allemaal dingen die gauw zijn op te n oom en, maar d<o in do practijk vaak moeilijk te volvoeren zijn en 1 soms noodig maken, dat wij er ander werk voor opzij zetten. In de tweede plaat» behoort tot onze geestelijke taak de zorg voor het gees telijk welzijn van onze kinderen, hun opvoeding, die immers grootendeels voor moeders rekening komt in de meeste gezinnen. Dit begint al, als ze nog heel klein zijn, met het nauwkeu rig letten op hun neigingen en fouten, het toezicht op hun spel, het zelf eens meespelen (wat zo zoo heerlijk vin den, al valt het ons moeders meestal moeilijk!), liet vertellen van geschie denissen uit den Pijbei, het met hen zingen en bidden. Het wordt nog moei lijker als ze later naar school gaan, omdat ei dan al zooveel is, dat buiten moeder omgaat, cn we ook dan moe ten zorgen voor contact. We hebben dan met aandacht te luisteren naar hun verhalen van school, hun klachten te onderzoeken, toe te zien op hun vriendschap, ook door de vriendjes eens bi, ons thuis te vragen, te letten op hun lectuur, enz .Allemaal dingen, waarvoor het soms moeilijk is tijd te vinden, maar die toch zoo heel noodig zijn. En ik geloof, dat hoe gnootcr onze kinderen worden, ho- moeilijker het in dit opzicht voor ons wordt, omdat ze al meer zelfstandig gaan denken en oordeelen, iets wat veel ouders niet schijnen in te zien. In hoe menig ge zin gaat het echte contact, het. begrij pen en vertrouwen van elkander, ver loren, doordat de ouders niet voldoen de aandacht schenken aan de moeilijk heden van hun kinderen, hen zich niet lieten uitspreken, do tact en de wijs heid misten, die zoo noodig zijn om leiding te kunnen geven. Hierover zou nog heel wat meer te zeggen zijnl Maar nu de omgang met ons perso neel, de hulp-iu-de-huishouding, dienst meisje of werkster. Deze vaak onmis bare hulpkrachten in ons gezin hebben ook recht op onze aandacht Wc mogen ze niet beschouwen zooals ik eens hoorde zeggen door een huisvrouw als een paar handen om te werken. Neen, wij vragen van hen toewijding, oplettendheid, enz., maar wij zijn ook verplicht belang te stellen in hun wel zijn, zoowel lichamelijk als geestelijk, geduld te hebben met hun gebreken, welwillend cn vriendelijk te zijn, te zor gen dat ze moe kunnen luisteren nuur het Bijbollczcn en bidden in ons gezin. Verschillende moeilijkheden doen zich ook hierbij voor, bijvoorbeeld de vraag of het wcnschelijk is, dat zij aan de familietafel eten, hun vrijen tijd in de huiskamer mogen door brengen, enz. Maar hierop ga ik ver der niet in. Don is er het oefenen van barmhartig heid. Hoe moeilijk is liet vaak voor een huismoeder, om te zien, wie ze hel pen moet, en op welke manier. Zoo velen vragen hulp, vooral in deze tij den, hulp in don vorm van werkver- schaffing, oude kloeren, kranten, gold, wat niet al. Maar er bestaat ook op dit terrein helaas, veel bedrog en ge- huichel. Ook zijn er menschcn, die door geldelijke hulp juist dieper zinken. Me nigmaal hoort men zeggen: ik geel nooit aan de deur, terwijl anderen weer beweren, dat men nooit iemand dio hulp vraagt mag wegzenden. Ook in dit opzicht hoeft de huisvrouw veel wijsheid noodig, oin haar roeping ls kunnen vervullen. (Vervolg pag. t) KEURCOLLECTIE: TAPIJTEN, GOR DIJNEN, LINOLEUMS. Groots, sorteering WOLLEN DEKENS tegen? scherp coucurreerende prijzen AANBEVELEND. A. GRASMAYER Z00N; UTRECHT Oosterstraat 11 - Telefoon 14810 WONING-INRICHTING BEHANGERS - STOFFEERDERS VRAAGT ONS EENS PRIJSOPGAVE GROOTE PRIJS VERLAGING 20 GOEDKOOPER dan vóór 1914 Alles voor het „wecken" voorradig bij: J. v. d. TOORN Co., R'dani Mathenesserweg 7779. Telefoon 33928 Sloom Wasch- en StrijkinricMing „Aurora" W. Spierenburg C.Wzn. UTRECHT Koningsweg 56 - Telef. 11165 Postrek. No. 43430. Opger. 1856 Geheel naar de eischen des tijds ingericht. - Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN 700R BETERE BRANDSTOFFEN BROUWER Anthraciet vanaf 1.85 p. H.L. FRANCO HUIS 4 Speciaal aanbevolen WILHELMINA ANTHRACIET (NederL Staatsmijnen) COKES EN KIEKKOLKN VOOR HUISBRAND EN INDUSTKIK Steenkolenpark RROUWER Go. RHEUMATHIEK ischias, spit, spierpijn. Genezing door behandeling met hoogfrequentstralen. Vraagt inlichtingen grutis over koop of verhuur van onze apparaten. RODENBURG, Boompjes 38 T.l.lo.. 11977 - ROTTERDAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9