De groote herstelconferentie Donderdag geopend BINNENLAND. VRIJDAG 17 JUNI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE EERSTE DAG VAN LAUSANNE De conferentie van Lausanne is met een zeer sympathieke rede van Mac Donald ge opend' Hij waarschuwde tegen zwakheid en tegen langdradigheid, wees op de noodzake lijkheid van politieke rust bij het regelen dér economische aangelegenheden en bracht Franse-hen en üuitschers al dadelijk dicht bij elkander, door te constateeren, dat men het eenerzijds eens is over de noodzakelijk heid van de handhaving van plechtige ver dragen en anderzijds over de onontkoom baarheid aan de herziening van verplichtin gen, welke niet kunnen vervuld worden. Mac Donald was wel zoo voorzichtig om niet \an een „definitieve oplossing" te spre ken, doch hij heeft evenmin het woord .mo ratorium" gebruikt, al heeft zijn rede wel den indruk achter gelaten, dat deze confe rentie nog slechts beschouwd kan worden al.s begin van de algemcene schrapping der oorlogsschulden en herstelbetalingen. Hij deed in verband hiermee een niet onduide lijk beroep op de Ver. Staten om toch de eenheid van do wereldeconomie niet uit het oog te verliezen, Mac Donald heeft er van af gezien om in zijn openingsrede reeds met een omlijnd plan te komen. Het is zelfs nog altijd de vraag of hij, naast zijn overvloedigen ijver, wel po sitieve plannen meegebracht heeft. Het ont breekt hem niet aan waarschuwingen voor een verlenging van het moratorium, dat al les nog in het onzekere zou laten. Aan Duitsche zijde schijnt men zich met het denkbeeld van een moratorium reeds ver zoend te hebben, indien uit de beraadslagin gen maar duidelijk zou blijken, dat de de finitieve schrapping der betalingen nog slechts een formaliteit blijft. Vandaag zouden Von Papen, He mot, Chamberlain en Grandi en een Belg spreken De tweehonderd te Lausanne aanwezige journalisten zullen daar echter niet meer bij mogen zijn. De vergadering zal eerst weer openbaar zijn als men tot resultaten geko men is. Of dat spoedig zal zijn? De voor spellingen over den duur der conferentie •loopen uiteen. Er is echter een verklaring van de uitnoodigende mogendheden open baar gemaakt waarin wordt meegedeeld, dat het moratorium voor Duitschland voor den duur der conferentie verlengd wordt. Als men acht vcór 1 Juli tot een resultaat te ko men behoefde men dit niet bekend te maken. iHet heet, dat de Engelsche ministers een maand denken te moeten vergaderen. RADICALE VOORSTELLEN IN DEN PRUISISCHEN LANDDAG VERRASSENDE STEMMING OVER ANNEXATIE-VOORSTEL De Pruisische Landdag is Woensdag w< bijeengekomen en heeft ook Donderdag ver- Besloten is, dat op Woensdag 22 Juni de verkiezing voor den minister-president zal plaats hebben, al hebben daarvoor nog steeds geen besprekingen plaats gehad tus- schen de nazi's en het centrum. In de vergadering van Woensdag Is een nat-Soc. voorstel om alle tot de sociaal democratische en de staatsparty beboorende Pruisische ministers wegens in breuk op de grondwet voor 'tstaatsge- a-echts hof te dagen met 204 stem men (communisten, sociaal-democraten, staatspartij en centrum) tegen 195 stemmen der overige partijen verworpen. Het nationaal-socialistische voorstel, dat dn verband met de incidenten hij het uit rukken van de marine-wacht te Berlijn het ontslag verlangt van den B e r 11] n- schen politie-president Grzesinski ward met 2-41 stemmen tegen 152 stemmen der sociaal-democraten, van het centrum en de staatspartij aangenomen. Een communistisch voorstel om de Rijks- regeering te verzoeken Duitschland uit den Volkenbond te doen treden werd met de stemmen van de nazi's en de communisten aangenomen. Bij de stemming over -een communistisch •voorstel, dat het aftreden van de Bijksrcgee- ring-Von Papen eischt, bleek het quorum niet aanwezig te zijn, zoodat er geen besluit genomen kon worden. Uitvoering werd gediscussieerd over het nat-soc initiatief-wetsontwerp inzake am nestie. De minister van Justitie waar schuwde daarbij tegen te sterke uitbreiding. In verband' met het groot aantal moor den in het loopende jaar zijn tot dusver niet minder dan 10 ernstige bloedbaden ter kennis van de justitie gebracht verzocht de minister, althans de zware misdrijven, speciaal moordaanslagen, van die amnestie uit te sluiten. Op grond van het ter beschikking staande cijfermateriaal wees de minister er op, dat volgens «le redactie van het ontwerp onge veer 39.000 personen ondtr de amnestie zul len vallen o.w. 525. die wegens moord of doodslag veroordeeld zijn of vervolgd den. Na lang debat werd een soc. dem .plan in stemming gebracht volgens hetwelk het am nestie-ontwerp een andere beduidend korte re redactie zou ontvangen. Volgens dit voorstel zou kwijtschelding van straf verleend worden aan personen, die uit nood hun strafbare handelingen hebben gepleegd voor zoover dieze personen niet reeds vroeger voor soortgelijke, delicten ge straft zijn en in zoover him strafbare daad niet van een bijzondere ruwheid, hebzucht of laagheid van geest getuigt Dit deel van het sociaal-democratische voorstel werd evenals die bepaling, dat de wet op den dag. dat zij gepubliceerd wordt van kracht zal worden met een van het Cen trum tot. de communisten reikende meerder heid aangenomen. Daar ten tegen werd het deel van het voor stel dat kwijtschelding van straf wilde waar borgen voor strafbare handelingen tot verde diging van de republiek, verworpen. Tot verrassing der rechtsdhe partijen en van de communisten verklaarde de presi dent. dat door deze stemming :het nationaal- socialistische initiatief-voorstel was daan. Er ontstond een opgewonden debat over de agenda, dat eindigde met de conclusie, dat het seniorenconcent over de zaak zon vergaderen. De zitting werd voor een half uur onderbroken. In het senioren-convent, dat hierop bijeen' kwam, eischten de rechtsche partijen en de communisten herhaling van de stemming over de politieke amnestie, zooals zij door die jurist-he commissie was ontworpen. De socrtial-democraten verklaarden, dat zij deze stemming in do zitting van vandaag verhinderen konden en dat ook zouden doen. Men kwan tenslotte overeen, dat het ont werp over de politieke amnestie opnieuw zal worden ingediend en dat 't landdagplenum in de komende zitting, welke v**"mde week gehouden wordt, een beslissing zul nemen. Mac Donald zegt: „Een wereld en een stelsel zakt in elkander" „Onuitvoerbare verplichtingen moeten worden herzien" Donderdagmorgen is de conferentie van Lausanne in een plechtige zitting in de groote zaal van Hotel „Beau Rivage" te half elf officieel geopend. In het midden van de zaal was een groote vierkante tafel geplaatst, bedekt met groen laken, waaraan de verschillende delegaties plaats namen. .In het midden zat de voorzitter, de Brit- sclie eerste minister Ramsay Mac Donald, links van hem zaten de vier Engelsche mi nistère, vervolgens de Duitsche rijkskanse lier von Papen en drie andere Duitsche rijksministers, terwijl rechts van Mac Do nald Herriot plaats nam met vier Fransche ministers, de Italiaansche minister van bui- tenlandsche zaken Grandi, met drie Italiaan sche ministers en verder aan weerskanten de vertegenwoordigers der overige mogend heden. Ter weerszijden van de zaal zijn de tri bunes van de internationale pers, terwijl te genover den voorzitter de diplomatieke loge is gelegen die, evenals alle andere tribunes en ruimten geheel gevuld is. Mac Donald voorzitter. Op voorstel van Herriot wordt direct na den aanvang Mac Donald met algemeene stemmen tot voorzitter der conferentie ge kozen. Deze verkiezing wordt met luid ap plaus begroet Vervolgens is het woord aan den Zwitser- schen bondspresident Motta, die de deel nemers aan de conferentie welkom heette en erop wees, dat wanneer deze conferentie zonder resultaat zou uiteengaan, dit niet slechts groote nadeelen voor eiken afzon derlijken staat zou tengevolge hebben, doch waarschijnlijk een algemeene catastrofe zou veroorzaken. Openingsrede Mac Donald. Dan sprak Mac Donald in het Engelsch de openingsrede uit Mac Donalds rede had een programma tisch karakter en behandelde alle op de conferentie ter sprake komende problemen en voorts het ontwapeningsvraagstuk en de komende Londensche conferentie. Vervolgens schetste Mac Donald in zijn rede de richtlijnen, volgens welke naar zijn meening de komende onderhandelingen zich zouden moeten ontwikkelen. Hij zeide o. a.: De conferentie komt bijeen onder de schaduw van één der hevigste eco nomische crises, waardoor de wereld ooit in tijd van vrede is getroffen. De geheele publieke opinie kijkt thans neer op de te Lausanne vergaderde mogend heden, die bijeen zijn, om te trachten een uitkomst uit de huidige nog nooit beleefde crisis te vinden. Het aantal werfcloozen bedraagt op het oogenblik 25 millioen. In de meeste landen groeien ellende en nood met den dag. Het heeft op het oogenblik geen beteeke- nis meer, wat voor soort regeering er aan het bewind is. Ook de staten zijn verarmd. Het nationale vermogen vermin dert en het humanitaire en het ociale werk staan .voor een bankroet. Do staatshulp aan individueel e personen kan nauwelijks meer gehandhaafd blijven. De algemeene levensstandaard van millioe- nen menschen gaat van dag tot dag omlaag. De regeeringen zijn gedwongen, om ter be scherming van haar financiën, den handel zoo scherp mogelijk te beperken, slechts om te kunnen voldoen aan de noodzakelijke eischen van den dag. In deze algemeene catastrof taan noch Frankrijk, noch Duitschland, noch Italië of de Vereenigde Staten of Engelan,d alleen. akt ld en een stelsel elkander. Een eenling kan thans niet meer aan we deropbouw denken, aangezien een enkele macht niet meer in staat is aan de ellende weerstand te bieden. De thans beginnende conferentie heeft een deel van de oorzaken van dezen wereldnood te behandelen en wel de financieele erfenis van den wereldoorlog. Mac Donald schilderde vervolgens het his torische verloop der huidige onderhandelin gen en verklaarde dat na al deze beraad slagingen een ineenstorting slechts rhoed zou kunnen worden, n n e e r de geheele schulden- estie zou worden behandeld, opdat het vertrouwen weer zal orden hersteld. Voorts herinnerde Mac Donald eraan dat de deskundigen steeds weer een beroep op de regeeringen hadden gedaan om de ver antwoordelijkheid op zich te nemen en de noodige beslissingen te treffen, waardoor de crisis overwonnen zou kunnen worden. Een directe regeling zal een weldadige werking uitoefenen, vergeleken bij de resul- taatloozc onderhandelingen. Wanhoop is een vesting, die in stormaanval genomen moet worden. Het probleem, waarvoor de conferentie zich geplaatst ziet, is van principieelen aard. Echter kunnen eenmaal plechtig aange gane verplichtingen niet door eenzijdige weigering terzijde worden gesteld. Dit prin cipe is door niemand bestreden. Doch verplichtingen die geble- en zijn onuitvoerbaar te zijn, moeten langs den weg van ovi enstemming worden herzien. De conferentie juichte het toe, dat, blij kens den huldigen stand der onderhande lingen de Vereenigde Staten zich bereid hadden verklaard, tezamen met de overige mogendheden te willen medewer ken aan 't verder gaande probleem iwan het herstel van handel en industrie. Een succes te Lausanne, zonde en succes der Ontwapening; onferentie achtte Mac Donald on denkbaar. Wanneer de huidige moeilijkheden over wonnen zullen worden, dan moet tegelijker tijd een periode van politieke rust worden geschapen, opdat de naties haar economi sche belangen in alle rust en. zonder drei gend oorlogsgevaar kunnen ordenen. Op een bepaald punt der onderhandelin gen zal de conferentie zich voor deze kwes tie gesteld zien. Mac Donald besloot zijn rede met de woorden: ..Alles hangt van ons af. Ik doe op deze conferentie een dringend beroep om niets anders te vreezen dan zwakheid en om bij de onderhandelingen voorstellen uit In toonaangevende Fransche kringen ver luidde Woensdagavond, dat Herriot en Ma-c Donald overeengekomen zijn, aan de confe rentie van Lausanne voor te stellen, in aan sluiting op deze conferentie of eenige we ken daarna in Lausanne een economischo conferentie voor geheel Europa te houden, waarin alle Europeesche handels- en eco nomische problemen, vooral de problemen der tariefverlaging en valuta-aanpassing, besproken zullen worden. Van Fransche zijde wordt uitdrukkelijk in het licht gesteld, dat Herriot. geenszins het werk dezer conferentie wil beperken tot de» Donaukwestie. Veeleer bestaat tusschen de Engelsdhe en Fransche regeering vergaande overeenstem ming er over, dat bij den -huidigen stand der economische crisis een overeenstem ming van geheel Europa inzake handels- en economische politiek onontbeerlijk is ge orden. De thans door Engeland en Frankrijk ont worpen economische conferentie zal de as. wereldcrisisconferentie in Londen en een ereanstemming der Europeesche mogend- beden op deze conferentie voorbereiden. Slechts een korte vergadering? In politieke kringen te Parijs meent men e kunnen verzekeren, dat de conferentie •an Lausanne slechts enkele dagen zal du- en. Mogelijk zullen de voornaamste afge vaardigden der verschillende staten reeds VVoansdae of Donderdag van de volgende week via Genève terugkeeren, terwijl de ex- lerts dan hun (werkzaamheden zouden oortzetten. Een Britsche geste. De parlementaire correspondent van de -Financial News" zegt, uit goede bron ver- >n te hebben, dat de Britsche regeering besloten heeft, dat met of zonder toestem ming der andere crediteuren-regeeringen haar gedelegeerden Lausanne niet zullen verlaten, zonder te verklaren, dat Grcot- Brittannië geen verdere herstelbetalingen van Duitsrihland en andere vroeger vijande lijke landen eischt. Aan het slot van de openingszitting werd. op voorstel van den Duitschen rijkskanse lier Von Papen en den Belgischen minister president Repkin, de Engelsche gedelegeer de, sir Maurice Hankey, gekozen tot secre taris-generaal der conferentie De verkiezing geschiedde met algemeene stemmen Heden wordt de voltallige zitting voort gezet. De Duitsche Rijkskanselier zou Iip» eerst het woord voeren. De pel's zou nu niet toegelaten worden. Herriot en Von-Papen. Kort na beëindiging van de openingszit ting vond gistermorgen het eerste onder houd plaats tusschen den Franschen mi nister-president Herriot en den Duitsdien rijkskanselier Von Papen. Het onderhoud duurde ruim een uur. Om trent het verloop ervan wordt van Duitsche zijde medegedeeld, dat de Rijkskanselier uitvoerig den binnenlandschen toestand van Duitschland uiteenzette en Herriot op de hoogte stelde van de jongste gebeurte nissen in Duitschland. Vervolgens vond een discussie plaats over de ter conferentie te bespreken vraagstukken. Naai* wordt medegedeeld had het onder houd een vertrouwenwekkend en open ka rakter. Nieuwe waarschuwing van Layton. In de „News Chronicle" zet sir Walter Layton zijn beschouwingen over de confe rentie van Lausanne voort en waarschuwt opnieuw voor een uitstel der definitieve regeling tot na de Amerikaansche presi dentsverkiezingen. Het zou een misleidende hoop zijn. ver klaart hij, te gelooven, dat de Amerikanen na de verkiezingen eerder bereid zouden zijn om de schulden te schrappen dan thans. Do Europeesche mogendheden moeten nu, terstond, -het heretelvraagstuk definitief re gelen en daarna tot Amerika hetzelfde zeg gen wat Duitschland zijn herstelcrediteu ren heeft toegevoegd, n.l-, dat het hervatten der betalingen, zonder alle kansen tot her stel in gevaar te brengen, niet mogelijk is. DE POLITIEKE NOODVERORDE NING IN DUITSCHLAND DE VORIGE POLITIEKE NOOD VERORDENINGEN VERVALLEN UNIFORM VERBOD EN SA.-VERBOD OPGEHEVEN De nieuwe Duitsche noodverordening, zoo als gemeld codificatie van het „politieke noodrecht" geheeten, is gisteren gepubliceerd en treedt heden in werking. Hiermede vervallen de zeven vorige poli tieke noodverordeningen en aangezien deze o.a. het uniform verbod en het verbod der na tionaal-socialistische S. A. en S. S.-troepen inhielden, zijn deze verboden met ingang van heden opgeheven, want de nieuwe ver ordening bevat die verbodsbepalingen niet Hoofdstukken I en II van de noodverorde- ning regelen liet vergaderings- en demon stratieverbod alsmede de drukpers-aangele genheden. Hoofdstuk III regelt opnieuw de kwestie der politieke organisaties. Politieke organi saties, welker leden in gesloten orde in het openbaar plegen op te treden, staan onder toezicht van den rijksminister van .Binnen- landsche Zaken, wien zij hun statuten ti goedkeuring moeten voorleggen. Zij moeten elk voorschrift nakomen, dat de rijksminis ter van Binnenlandsche Zaken ter beveili ging van de autoriteiten en den Staat noo- dig acht. Organisaties, die deze verplichting niet nakomen, kunnen ontbonden worden. Hoofdstuk IV bevat een reeks strafbepa lingen voor vergrijpen tegen de openbare rust en orde. De Nat.-Soc. eischen hun uniform terug. De leider der juridische afdeeling der N S. D. A. P. heeft aan de ministers van Bin nenlandsche Zaken van het Rijk en van de landen telegrafisch het verzoek gericht de uit hoofde van het vroegere SA verbod in beslag genomen voorwerpen (uniformen e. d.) terug te geven. De Zuld-Duitsche landen en do opheffing van het S.A. verbod. De Badensche Staatspresident dra Schmitt deelde in een onderhoud aan eenige per; ertegenwoordigers mede, dat hij tijdens het onderhoud der Zuid-Duitsche regecringsver- tegenwoordigers met den Rijkspresident in tegenwoordigheid van den Rijkskanselier over de opheffing van het S. A. verbod o. gezegd heeft, dat opheffing van het verbod het aanzien van den Rijkspresident zou schaden, aangezien c'»ze het verbod pas kor ten tijd geleden had uitgevaardigd. Wan neer men in het S-A.-verbod een eenzijdig heid en derhalve een onrechtvaardigheid ziet, dan is dit geen reden om het verbod op te heffen, doch om het toe te passen op alle op militaire leest geschoeide organisa ties. Het Badensche Staatsministerie wijst eensternimg de verantwoordelijkheid voor de rust in Baden bij opheffing van het S.A.-verbod af, aangezien Baden niet over militairen en ook niet over voldoende poli tie beschikt. Juist thans, tijdens de verkie zingsperiode had het verbod in geen geval opgeheven mogen worden. In antwoord op een vraag van den Ba- denschen Staatspresident had de Rijkskan selier verklaard dat vanzelf sprekend bij welke beslissing van het Rijk ook, den lan den niet belet mocht worden alle maatrege len te nemen, die zij met het oog op bijzon dere plaatselijke verhoudingen wenschelyk achten. In Beieren blijven politieke vergaderingen in de open lucht en politieke betoogingen, van welken aard ook, verboden. Over het dragen van uniformen bij bepaalde gebeur tenissen zullen in Beieren nog speciale po* litievoorschriften worden uitgevaardigd. Uit Darmstadt wordt officieel medege deeld dat in Hessen het verbod van politie ke vergaderingen en van betoogingen en optochten in de openlucht na 18 Juni weer van kracht wordt. De Hessische regeering betreurt dat de rijksverordening het uni formverbod heeft ingetrokken, maar moet zich daarbij neerleggen. LONDEN,17 Juni. In overeenstemming met elkaar melden de Engelsdhe ochtemibladen, dat in tegenstelling tot de uit Fransche bron komende berichten, tusschen Mac Donald en Herriot geen overeenstemming is bereikt op de basis van een moratorium voor den duur van zes maanden. HOOVER OPNIEUW CANDIDAAT DER REPUBLIKEINEN De republiekeinsche conventie te Chicago heeft besloten, Hoover opnieuw candidaat oor het presidentschap te stellen. Hij heeft deze bereids aanvaard. BOMMEN-PROCES IN ITALIË Bovone tor dood veroordeeld In het proces tegen de plegers van den (bomaanslag en hun medeplichtigen is door het bijzonder gerechtshof ter bescherming an den staat vonnis gewezen. De voornaamste beklaagde de 29-jarige koopman Bovone is, volgens den eisch, ter dood veroordeeld. Zes beklaagden, waaronder de Oostenrijk- sc'he danseres Marganete Blaha werden tot 30 jaar elk en twee beklaagden tot 10 jaar gevangenisstraf elk veroordeeld. AARDSCHOKKEN MEDAN, 16 Juni (Arieia) Hedenmorgen werden acht flinke aardschokken gevoeld, welke een halve minuut duurde. Het Kota- tjan Ivabandjahe. Siantar, Pandangtjermin, Boeloetjina en Langsa werden eveneens aard sohokken gerapporteerd. Weerbericht BIJ DE P.T.T. Het. is wel heel erg, wat het fascistisch reekblad De Bezem durft beweren naar aanleiding van het feit, dat een briefkaart voor Mr. v. d. Bergh te Amsterdam eerst bij de Tribune terecht kwam, die er een facsimile van liet maken en daarna pas bij den geadresseerde. Het blad toch schrijft: „In ons door politiek geknoei en gekonkel volkomen verkankerde vaderland zijn ook de ambtenaren der Staatsspoorwegen en van de P.T.T. reeds lang aangetast door den roo- den waanzin, welke hen ertoe brengt hun plicht te verzaken, indien dat in het belang van hun politieke partij is en zij daartoe opdracht ontvangen. Fraude, corruptie, plichtsverzaking, diefstal en verduistering van poststukken, schending van het brief en telegramgeheim, zijn bij de Nederland- sche P.T.T. aan de orde van den dag. De autoriteiten doen een oogje dicht of knoeien zelf lustig mee. En kan dot verwondering baren, men weet, dat communistische pamfletten, waarin de ambtenaren tot plichtsverzaking worden aangezet, met toestemming der be treffende autoriteiten, vrijelijk op de P.T.T.- kantoren mogen worden verspreid? Of dat ambtenaren een aanschrijven van de roode politieke partijen, waartoe zij behooren, ont vangen, waarin zij opdracht krijgen, om be paalde poststukken, welker inhoud voor de roode bonzen van veel gewicht is, weg te nemen of telefoongesprekken af te luiste ren? Gestraft wordt, er voor dergelijke feiten zelden of nooit. Slapheid, lamlendigheid en onverschilligheid is hier al, wat de klok slaat." We laten zoowel stijl als inhoud natuur lijk geheel voor rekening van De Bezem, doch vragen: is dit niets anders, dan hym- bug en fantasie naar aanleiding van één voorvalof schuilt er waarheid in deze grove beschuldiging? Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand aaa Hoogste stand te Thorshavn 772.2, Laagste stand te Marseille 75S.1. Stand vanmorgen halftwaalf 766.8. WEERVERWACHTING (Medeged door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige wind, uit Noorde-jke richtingen, licht tot half bewolkt, waarschijn lijk droog warm weer, behoudens "kans op onweer. Uit Oost-lndie Halve maatregelen deugen niet Dan blijft, het sukkelen. De eischen, die tegenwoordig aan lichaam en geest gesteld worden, zijn te zwaar, dat onze gewone voe ding deze voldoende kan aanvullen. Gevolg, moeheid, matheid, zenuwachtigheid en over spanning. Maar neemt U dan eens Qvomal- tine. Dat versterkt. Bovendien, het smaakt goed. Werkelijk, Ovomaltine behoort thuis I op elke ontbijttafel. Het is de ochtenddrank i D0 moordenaar tot 20 jaar gevangenisstraf bij uitnemendheid. Om U een cijfer te noe- veroordeeld men: Anderhalve dessertlepel Ovo Ln een BATAVIA, 15 Juni (Aneta). De Landraad ONGEKEND HOOGE SPRINGVLOED TE SEMARANG, TEGAL EN CHERIBON Groote schade aangericht SEMARANG, 15 Juni. (Aneta). Alhier we de sinds jaren niet voorgekomen hooge waterstand van 125 c.M. boven het Seana- treng-peLl geconstateerd, terwij'-l normaal Gioog water te Seanaraug is 90 c.M. boven het Seanairanig-peal. Hierdoor werden aan den hawenkant overetroomingen veroorzaakt, welke een schade toebrachten aan het kan toor der Semarang Prauwenveer en dat der havenpolitie, welke onder liepen. In een half uur tijd steeg het water ongeveer 40 c.M. Het gegraven droogdok van 's Lands baggerbedrijf, waarin twee booten waren opgenomen, is volgeloopen. Het pakhuis van het provinciaal zoutbedrijf is volgeloopen, waardoor de onderste lagen van het aldaar opgeslagen zout. zijn aangetast. De schade bedraagt duizenden. Een tank, toebehooren- de aan de Pure Gene Melasse Cy met een inhoud van 30 ton melasse, is volgeloopen. Andere tanks, welke rondom het water zijn gelegen, alsmede talrijke goedangs zijn over stroomd, TEGAL, 15 Juni (Aneta). De z-élfreg-ietree- rende peilschaal is onklaar geworden bij het maximum van 155 c.M. boven den laag- sten wa terete nd. De normale maandelijksche springvloed te Tegal en Pekalongan bereikt een hoogte van 130 c.M. Te Tegal en Peka longan ie geen schade geleden. Er zijn geen goedangs on-dergeloopen. Echter wordt een herhaling van den springvloed gevreesd om hedenmiddag 4.50 uur. CHERIBON, 15 Juni. (Aneta). Een spring vloed, welke een half uur duurde, was oor zaak dat een laag gelegen goedang, waarin suiker was opgeslagen, en wélke goedang toebehoorde aan de Intern. Crediet- en Han- delisvereen. „Rotterdam", onderliep. Hier door werden 1000 zakken suiker onbruik baar. Tiet waterpeil bereikte een hoogte wél ke het sinds mensdienheugenis niet heeft bereikt NED. REISVEREENIGING Het Jaarverslag Aan het 26e jaarverslag van de Nederland- sche Reisvereeniging over 1931 ontleenen wij, dat het aantal leden op 1 Januari van dat jaar bedroeg 70.009 en op 1 Januari '32 teruggeloopon was tot 65.756. Het aantal af- deelingen bleef onveranderd op 33. Er wer den in dat jaar 549 reizen gemaakt met 19.S27 deelnemers (in 1930 resp. 553 en 18.874). Het netto verreisde bedrag was f 1.707.589 (v.j. f 1.683.047). Het financieel verslag geeft een voordee- lig saldo aan van f42.070. De lasten- en baten rekening geeft, vergeleken met 1930, een stijging der baten aan van f 45.530 en een daling der lasten van f29.060, waardoor het jaar 1931 niet minder dan f74.590 gun- stiger voor de vereeniging was dan het jaar tevoren. Aan contributies werd ontvangen f99.210 (f6000 hooger dan in 1930), aan in komsten uit reizen f 106.738. Het kapitaal vereeniging steeg door het groote, vöor- deelige saldo tot f-47.562. AANBESTEDING De .Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het ma in van een werkterrein voor den bouw van het Zuidelijk landhoofd van de brug voor ge woon verkeer over de Waal te Nijmegen, voor f 27930. Laagste inschryfster was de N.V. Aanne- mings-My. v.h. Zanen en Verstoep te Gouda t 27.930. Rechtzaken. omdat hij als hoofd :orgrd had. dat die bewaar- bij een slager, voldoet vleesolikeurings' of 1 dag- heohtenlc i belde vonnissen de eindbe- ïaur bet gerechtshof tt EEN PERZISCHE OPLICHTER Ln hooger beroep tereohtIP koopman M. N., die terzake oplichting door de Rechtbank was veroordeeld tot een gevangenis straf van één Jaar met aftrek van dri den voorarrest. Door een samenweefsel diohtselen en listige voorspiegelingen zou hij ln Nijmegen he-bbei 1930 een paplerfabrik: bewogen tot afgifte va toiletpapier tot een w iote hoeveelheid BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged, door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) In het Noorden van Scandinavië, waar gis teren de barometerstanden het hoogst waren, is een daling van 6 tot 8 m.M. ingetreden,?' hetgeen ten deele het gevolg is van aftrekken van het gebied van hooge druk, anderdeels vanl" een aanzienlijke verwarming van dit gebied.v, pe nieuwe hooge druk, die sinds gisteren injri het Z.W. verscheen, heeft zich verder niet s< sterk ontwikkeld en is vooral naar het Noor n den uitgebreid, zoodat in ons land de winda afnam. De ondiepe depressie in het Oostenri geeft over de Oostzee regen en doet oveijs Noord-Duitschland en in Denemarken de win^j naar West omloopen. Het is niet onwaarschyn-w lijk, dat ook in ons land de wind daardoor zo% krimpen, waardoor het temperatuiumaximurnp iets lager zal komen, doch warm weer zal hera ook dan nog wel zijn, en regen is of hetziC door plaatselijke onweersbuitjes, niet te voor?' zien. In Zuid-Frankrijk kwam als in vorige)' Hfl.p*en nnwftpr vrxor. TVmlnncn lia/T l(t w. XfF' TEMPERATUUR |/j Stónd vanmorgen halftwaalf 19.2 C. 18 JUNI K Zonsopgang 8.39 u.; Zonsondergang 8.23 o, Maansopgang 9.24 u.; Maansonderg. 2.34 u Zomert y d: ja Van 's avonds 9.53 u. tot 's morgens 4.09 u,£ WATERSTANDEN RIVIEREN Walshut 3.03 3.04 Basel 1.05 1.04 Hunlngen 1.68 1.68 Rheinweiler -0.72 -0.73 Kehl 3.15 3.16 Maxaa 4.80 4.92 Wiedeshelm 0.91 0.97 Mannheim 3.55 3.60 Lobr 1.51 1.56 Mainz 1.22 1.25 Blngen 2.17 2.19 Canp tiii Ems ..tl Coblenz Trier Keulen Ruhrort Wesel Emmerik Dasaeldorf Maastricht Venio i 1.74 |j J HOOGWATER NED. ZEEHAVEN 18 Juni (Oude Amsterdamsche tUd) 10.35 23.22 Hellevoetsl.2.19 14.,, Willemstad 3.06 15. RronwHrflh. 1 kl 1d 1 Delfzijl Terschelling 8.08 20.33 Harlingen 9.02 21.32 Helder le 3.04 6.51 Idem 2e 15.34 19.20 IJ maiden. 2.20 14.51 H. v Holland 1.29 18.59 Scheveningen 1.39 14.09 Rotterdam 3.32 16.10 Brouwersh. 1.31 14, Zlerlkzee 2.06 14. Wemeidinge 2.26 15. Vlisslngen 0.27 13. Terneuzen 1.01 18. Hansweert 1.56 14, Uit het requisitoir van den procureur-gen raai bleek, dat verdachte behoort to-t eer nationale bende oplichters. Geëlsoht we vestiging van liet vonnis van de rechtbank, jaar gev.e-traf met aftrek van drie maande met een wijziging van de bewijsvoering, uitspraak werd bepaald op 28 Juni a.e. 27. Geen kwartier later hadden ze de kust bereikt en schoten ze een breeden rivier mond binnen. Bij den (kant hield het bootje stil en ee stapten uit. „Ik zou haast zeggen we hier aan de Amazone kop drinkwanne melk verhoogt de voedings- alhier veroordeelde den inlander Sunze die langste rivier van de wereld", zei professor waarde der melk met 80 Dat zegt toch een Chineesche familie, wonende in de Prin-1 Knalgas. „Zij ontspringt in de Andes on KAPITEIN KLAKKEBOS GAAT NAAR AMERIKij door G. TH. ROTMAN wel iets. senlaan te Batóvia, aanviel en de heer des Ovomaltine is een Kracfhtvoedsel, een huizes en zijn echtgenoote vermoordde tot extract uit de beste natuurproducten. Ovo-20 jaar gevangenisstraf. zonder aftrek van sjaltine versterkt iedereen. Voor 70 ct, heeft den tijd in preventieve hechtenis doorge- U. reeds een, busje (Adv.) j bracht. loopt door heel Peru en Brazilië. Dus zijn •e hier in Zuid-Amerika!" vervolgde hij. 28. „Wel, wel, hoe toevallig, daar moe ik nou nét wezen!" zei de kapitein. ,,Ma wat nu?" „We zullen eerst op ons gemak theedrinken!" zei de professor, „dan ku nen we de zaak bepraten". Hij maakte h pak -open. dat hij tot nog toe op z'n scho dere gedragen had en haalde er een aant zonderlinge dingen uit; 't leken wel groo opblaasballons- Op één ervan begon hij blazennee maar, wat moest dat wel den? (Wordt Maandag vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2