De mode van den dag Kinderkleertjes Kinderkleertjes brengen gewoonlijk miet al te veel moeilijkheden. Of men ze klaar koopt, dan wel zelf maakt, aan de kleine, normale lichaampjes be hoeven we niet lang te meten of te passen. En hoe dikwijls kunnen we met wat handigheid uit een oude ja pon niet nog wat aardigs voor de kleu ters maken. Op figuurtje no. 1 zien we een school jurk je uit dun, marineblauw kaïnga ren, dat ook uit een afleggertje is ge maakt Om het geheel wat op te vroo- lijken, zijn kraagje en manchetjes met roocle stof of zijde bewerkt. Aardig is ook het manteltje no. 2 Het is van soepele roode stof en het heeft een heel modem, pelerine-aehtig kraagje. Er wordt het voor de kinderen onaf- echeidenlijike Bretonsche mutsje bij ge- «iragen. No. 3 is iets voor ojize kleine Tot onze taak behoort ook het beoefe nen van gastvrijheid, een echt christe lijke deugd, waarvan echter het beoefe nen voor menige huismoeder niet zoo gemakkelijk is. Menigeen schrikt te rug voor de extra drukte en kosten, die het verblijf van een gast meebren gen. Heel wat goede wil en overleg kan er noodig zijn, om onze logé's behoorlijk te ontvangen, 't Kost vaak zelfoverwinning, om telkens maar weer klaar te staan voor anderen, vooral als ze ons niet bijzonder sympathiek zijn. Maar de vermaning van den Apostel: „vergeet de herbergzaamheid niet", geldt ook voor ons, en dat niet alleen ten opzichte van onze familie, maar ook van anderen die onze hulp in roepen. Tot slot noem ik nog iets, dat even als het voorgaande, deels ligt op het stoffelijk terrein. Ik bedoel onze huise lijke feesten, verjaardagen, Chr. feest dagen, Koninginnedag, enz.'t Werk dat wc doen om ze voor te bereiden, als versieren van de huiskamer, koken of bakken van iets extra's, moge belang rijk zijn, nog van meer gewicht is de sfeer, die er heerscht en die voor een groot deel afhangt van moeders stem ming, moeders leiding. Bij alles wat wij hierljoven opsomden is het voor ons moeders de groote vraag: hoe bewaren we onze opge ruimdheid, ons goede humeur, onze kalmte, want daarvan hangt af het be waren van het evenwicht tussehen het stoffelijke en het geestelijke deel van onze levenstaak. Hoe menigmaal be gaan we de fut, dat we te veel aan dacht schenken aan onze stoffelijke taak. die we zoo duidelijk zien, omdat ze steeds voor de hand ligt, en dat we daardoor de geestelijke zorgen verwaar jongens. Het jasje is uit heel dunne wolstof gemaakt, in Russisch groen. Kraag en manchetten zijn in harmo- nieenende kleuren gehouden. Het Bre tonsche mutsje mag in dezelfde kleur als die van het jasje zijn, dan wel in bijpassende tint. Ook de kniekousjes en handschoentjes moeten in tint met het jasje hannonieeren. Onder het jasje draagt het kind een overhcmdblouse met groene das. Een vlot middagjurkje voor het iets grootere meisje zien we op No. 4. Deze cretonne met een fijn bloempje op een zacht-rose fond doet echt kinderlijk aan. De volants aan de korte mouw tjes geven liet geheel iets gracieus. Een ceintuuurtje uit stof of zijde in een iets krachtiger tint rose mogen we niet vergeten. Al klip,kt het een beetje grappig, de loozen. Bijvoorbeeld we zijn juist bezig met onze strijkwasch en haasten ons om op 'n bepaald uur klaar te komen, maar één van de kinderen is wat uit zijn evenwicht, verveelt zich, en zeurt, 't Verstandigste zou zijn ons strijkwerk te laten nisten, 't kind even aan te ha len, op gang te helpen met 'n spelletje, en dan, als de kleine rustig speelt, weer aan het strijken te gaan. Maar het gebeurt in zulke gevallen nog al eens anders, 't Kind wordt beknord of afgescheep, en moeder en kind raken allebei uit hun humeur. Een andier voorbeeld. Moeder is aan het koken, en een van de kinderen komt uit school, opgewonden, en be gint te vertellen: „Hoor nou's moe der, de juffrouw zeien de veront waardiging over een vermeend onrecht begint zich te uiten bij moeder. Wat doet moeder nu? Ach, 't beste zou zijn, even de gasstellen laag te draaien en rustig het verhaal aan te hooren, don kon moeder meteen de zaken recht zet ten, en 't kind was gerust gesteld. Maar hoe vaak krijgt een kind in zulke ge vallen ten antwoord, dat moeder nu geen tijd heeft, om te luisteren. Natuur lijk wil ik hiermee niet zeggen, dat we voor ieder kinderpraatje altijd ons werk moeten laten rusten, dat zou on doenlijk wezen. Ik liedocl slechts, dat, we moeten onderscheiden, wét het kind hideri, en liet wanneer 't. even kan, onze aandacht moeten schenken. Een kind moet weten dat het hij moe der altijd gehoor vindt met zijn moei lijkheden. Als dit niet het geval is, dan sluit het zich voor moeders invloed en wordt óf stil en gesloten, óf het zoekt troost bij anderen. Het geestelijk deel van onze taak mag niet in het. gedrang komen, wc heb kleintjes moeten toch ook iets hebben wat we hun beroepskleeding zouden willen noemen, dus een echt speel- jurkje. Op no. 5 zien we zoo'n jurkje, dat gemaakt is uit lichtblauwe of rose stof. Het kraagje, de manchetjes en de zoom van het jurkje zijn in iets donkerder tipt gehouden. De kleertjes voor de heel kleinen doen aan poppenkleertjes denken. Mantel tje en hoedje kunnen we in de aardig ste modelletjes en kleurencombinaties maken. Iedere moeder zal wel weten welke kleur haar kleine het beste staat, en zij zal hij zichzelf overleggen of ze het manteltje of hoedje, dat we hiier op no. G zien, uit witte, blauwe of roode stof zal maken. De lange linten aan manteltje en hoedje moeten in het wit gehouden worden, als ook het man teltje wit is. Heeft dat een andere kleur dan nemen we voor dc linten een iets donkerder tint. Op no. 7 ziet u Baby's lingerie. Het gar- nituurtje bestaat uit hemdje en broekje Het hemdje heeft schoudersluiting, het broekje heeft een vasten band en is aan de achterzijde met 'n klepje ge- ben ervoor te waken dat er aan beide kanten van onze taak oen evenredige aandacht door ons wordt geschonken. Dat dit niet zoo eenvoudig is is iets wat iedere goede huisvrouw eiken dag opnieuw ondervindt, maar zou het heusch onmogelijk wezen? Laten we ons ideaal niet te laag stellen, maar streven naar de beste vervulling van onze dubbele taak als huisvrouw. Waken wij ervoor, dat de vele kleino ergernissen, die we eiken dag onder vinden, ons niet uit ons humeur bren gen. Laten we veel bidden om geduld, wijsheid en tact, eiken dag weer be ginnen met gebed, en ook telkens on der ons werk, op moeilijke oögenblik- ken, door een kort gebed onze kracht vernieuwen. „Bidt zonder ophouden", zegt de Apostel, en deze raad, dit ge bod wijst ons den weg waarin God ons leeren wil onze taak zóó te verrichten, als Hij dat van ons vraagt. .T. M. N.-L. Handige maniertjes Zilver behoeft veel minder gepoetst te worden, indien men in het warme af- waschwater een scheutje salmiak doet. Salmiak tast het zilver niet aan, en na het afdrogen zal dit veel mooier glanzen. Aardappelen houden een mooie kleur, als wc een schijfje citroen meekoken. Vooral in den overgangstijd, als de oude aardappelen minder goed gaan worden, kan dit hulpmiddel van pas komen! fwerkt.. Op bet volgende teekeningetje wordt ons een donkerblauw plooirokje en een gebloemd blousje met pofmouwtjes ge toond. Het rokje wordt door schouder- bandjes vastgehouden. Het is een leuk stelletje, vooral als de kleine in den speeltuin bezig is. (8). Ook het volgende jurkje no. 9 is zeer practisch voor de speelplaats. Het is gemaakt uit Indanthren-linnen, dus uit kleur- en wasechte stof. Voor kinder kleertjes, die nogal veel te lijden heb ben, is dat wel een, voordeel. Het blous je heeft korte mouwtjes met twee vo lants, de rok is uit donkerblauw lin nen en heeft twee zakjes in hartvorm. Ook witte voilestof wordt wel voor ba by jurkjes gebmikt. Deze stof is bizon- der licht cn luchtig en dus zeer ge schikt voor het warme seizoen. Daar bij schoentjes van witte stof en voor zien van kersroode bandjes, en we heb ben een alleraardigst geheel. (10). Gebloemde wasehzijde is tegenwoordig geen luxe meer en ze heeft het voor deel dat ze heel gemakelijk te behan delen en uit te wassohen is. De mouw tjes en de zoom van dit jurkje zijn uit gcpl'isseerdie stof gemaakt (11.) Het speelpakje voor den jongen toont ons een gebloemd blousje met witten kraag cn witte omslagen aan de korte mouwtjes. Het knievrije broekje kan uit blauw linnen worden vervaardigd. Buitengewoon doelmatig zijn de z.g. „overalls" voor kinderen, die tegen woordig in den handel zijn. Ze be staan, (broekje en buisje), uit één stuk en doen denken aan de bekcndie werk pakken van monteurs e.d. Alleen zijn ze in heel wat mooier tinten, zoo als marineblauw, groen, enz. verkrijg baar. Die dingetjes zijn zoo ruim ge maakt dat ze desnoods over dc mooie kleertjes kunnen worden aangetrok ken. Het gemak daarvan is, dat als we met de kinderen eens een bezoek gaan afleggen, ze onderweg toch kunnen ra votten, want op de plaats van bestem ming gekomen trekken we ze de „overall", weer uit. In een gezellig kleurtje gekozen misstaat zoo'n overall volstrekt niet, vooral als we er een aardige applicatie op hebben aange bracht! Vleesch zal tijdens het koken of bra den niet taai of droog worden, indien het van tevoren met een paar drup pels azijn wordt ingewreven. Gebarsten eieren kunnen zonder vrees voor uitloopen worden gekookt, zoo men ze eerst even in azijn dompelt. Vuil en oud glaspapier, dat men van de ruit wil verwijderen, biedt nog al eens hardnekkig weerstand'. Indien men echter het papier eerst met groe ne zeep goed inwrijft en deze ver volgens een tijdje laat inwerken zal men er weinig moeite meer mee heb ben. Met lauw water kan men het dan gemakkelijk van dc ruit wasschen. Naar wij ergens lazen zullen de zolen van kinderschoenen, is de slijtage daarvan niet de wanhoop van menige huismoeder? het wel eens zoo lang uithouden, zoo zij flink met meubel lijm worden bestreken. Vervolgens goed laten drogen en dan nog eens goed bestrijken. Ook daarna nog niet aantrekken, maar wachten tot de lijm werkelijk goed droog is, zoo luidt dit voorschrift verder. Wij geven het ech ter met ecpigc reserve door aan onze lezeressen, daar wij zelf niet uit ei varing weten, of het inderdaad probaut is. Gestijfseld goed laat zich veel gemak kei ijker strijken, en krijgt ook een mooieren glans, als bij de stijfsel een scheutje melk gevoegd wordt Sla-olie zal minder vlug ranzig wor den, indien men er «en weinig keu kensout aan toevoegt. z Wat y zullen wij heden eten Menu's voor heel de week ZONDAG: Magere eiersoep, varkens fricandeau met bloemkool, gekookte aardappelen, citroenvla. MAANDAG: Garnalenschotel, gehakt met uforteltjels, gekookte aardap pelen, eeierkoeken, DINSDAG: Runderlappen, postelein met aardappelpuree, griesmeelvla met abrikozen. WOENSDAG: Aardappelsoep, Sla met komkommers met eierengebakken aardappelen, maizenapudding met vanillesaus. DONDERDAG: Runderlappen met stoofsla, gebakken aardappelen, flensjes. yRIJDAG: Eierschotel, met andijvie en gekookte aardappelen, rijst. ZATERDAG:- Biefstuk met princesse boonen, gekookte aardappelen, be schuit met bessensapvla. De weg naar het hart Menu's, recepten enz. Aardappelsoep Benoodigd: Boter, prei, wat aard appelen, peper, zout, vleeschnat of bouillon. Bereiding: De aardappelen worden ge schild en kleingesneden en met de schoongemaakte en gehakte prei in de boter gesmoord. Dan giet men er het vleeschnat op, onder bijvoeging van wat peper en zout. Laat alles voldoende gaar koken en voeg er op het laatste oogenblik de gehakte peterselie bij. Het is een goedkoop en smakelijk ge recht en desgëwehscht kunnen we er oolc nog restantjes vleesch van den vorigen dag aan toevoegen. Magere Eiersoep Benoodigd: 2 liter water, 10 gelijke lepels blozm, 3 lepels boter4 eieren en naar verkiezing Maggi Aroma en fijngesneden rauwe zomergroente Bereiding: Laat de boter smelten en voeg daaraan de bloem droog toe, 'daarna al roerende het kokende water. Doe er vervolgens de gesnipperde groente bij, de Aroma en twee los geklopte eieren. Maak van de andere twee eiergelei am deze irt blokjes Ui de soep te doen. Eierkoeken Benoodigd: 3d 4 eieren, een half pond suiker, een half pond bloem, een half lepeltje ammonia. Bereiding: De eieren kloppen met de suiker en de bloem lepel voor lepel 'daaraan toevoegen, vrvolgns de ammo nia. Het deeg nu een paar uur laten staan en met een lepel bij kleine hoe veelheden op een bakblik laten glijden Bak ze in een getemperden oven goud geel. Wat nieuw aan de markt komt Schakelmeubelen Toen ©enige jaren geleden ip de bouwkunst een groote omwenteling plaats vond, was het te voorzien, dat dit zou medebrengen een groote her- voiming, ook in het interieur. Immers het leven en zich bewegen in de groo te woojnhutzen bracht zijn beswaren mede, o.a. met personeel, met onder houd en met metvbileering. Het verlangen maar kleiner woningen werd grooter. lm deze kleinere wonin gen moesten groote zware meubelen hun plaats afstaan aan kleinere mo déllen, eenvoudig van lijn en in aan sluiting aan de strengere en rustiger ■wanden. Men had genoeg van afgeslo ten salons waar alleen bij bezoek de haard werd aangemaakt en de lichten ontstoken. Men begreep, dat de meu belen er waren om ze te gebruiken. Een bank om lekker op te zitten, een theemeubel om er ook thee op te kun nen schenken. De verlichting moest zoodanig worden aangebracht, dat men in gezellige hoekjes kom lezen met voldoende licht, direct op het boek of op de courant. Men leerde een prettig interieur waar- deeren, een interieur waar ieder meu belstuk zijn nut heeft, waar ieder meu bel ook werkelijk een gebruiksvoor- wei-p is, kortom een interieur dat zich aanpast bij onze veranderde levens wijze. Ook op ander gebied voltrok zich de groote hervorming. Er kwam meer liefde voor een goed boek, voor studie en algemeenc ontwikkeling. Meer en meel* nam een boekenkast de plaats in, daar waar vroeger een of ander on nuttig meubel had gestaan waarop een groot aantal prollen, portretjes en beeldjes. In het nieuwe interieur bleef plaats genoeg voor een mooie pul met levende bloemen en een goed stukje plastiek of ceramiek. Dc laatste jaren echter, heeft er on der invloed van Duitsohe, Fransche en Amerikaansclue architecten wederom een vernieuwing plaats, die van veel wijdere strekking is dan oorspronke lijk werd gedacht (Wright, Le Cor- busicr, Mal Iet-Stevens, Dudok). Het is niet weg te cijferen, dat de ma chine cn het gebruik daarvan de groo te stuwkracht tot deze vernieuwing waren.Tcekenaars, kunstnijveraars, ar chitecten, voelden zich meer en meer aangetrokken tot het maken van ont werpen, waarbij zij zioh de machine tot medewerker kozen. Dc teekenaar voor weefsels moest zich op de machi ne instellen en zijn ontwerpen zooda nig maken, dat deze weefsels zonder moeilijkheden in groote massa's kon den worden vervaardigd. Voor hot teek enen van prenten in de groote dagbladen moest de teekenaar ingesteld zijn op de rotatiepers. Evenzoo moest de meubel-architect zijn ontwerpen zoodanig maken, dat de uitvoering hiervan eveneens in groote serie met een minimum van handwerk kon worden gemaakt. Dit had zijn nadeelige zijde. Het dusdanig ontstane serie fabrikaat werd een vervelend product In iedere winkel zag men dezelfde stoel, het zelfde buffet cn dezelfde zitbanken. Hoe kon hierin meer verandci-ing. meer fantasie worden gelegd? Wij zagen onlangs geëxposeerd door de N.V. Ned. Fabriek voor Betimmerin gen v.'h. Gébr. Reens uit Amsterdam, meubelen welke geheel in serie ver vaardigd waren, doch waarvan geen twee hetzelfde behoefden te zijn. Het interessante dezer meubelen be stond 'hierin, dat een ieder deze meu belen zelf kan bouwen, zonder dat hij of zij een timmerman of meubelmaker behoeft te zijn. Evenals men van een mecanodoos uit gelijke onderdeelen een brug, een viaduct of een spoorweg station kan maken, kan men van het door ons bedoelde product een boeken kast, een glazen-kast, een theemeubel, een zitbank, kortom een geheele biblio theek bouwen met radio-toestel of schrijfbureau er in verwerkt. In een ommezien worden de kleine houten en metölén onderdeden (scha kds) tot een geheel in elkander gezet, waarna, door het door elkander plaat sen der verschillende vakken ieder ge- wenscht interieur te vervaardigen is. Wij twijfelen er niet aan, of vele van onze lezeressen «uien zich voor dit nieuwe artikel interesseeren en er van profiteeren, dat zij nu werkelijk in de gelegenheid worden gesteld „haar eigen architect te zijn". Hoe we kant wasschen Verschillende manieren. Kant wordt tegenwoordig weer veel gedragen, en naar gelang de zomer na dert, zal ze nog wel meer in trek ko men. Maar zoo we willen, dat ze er zuiver en ongerept blijft uitzien, want dat is toch het aantrekkelijke ervan, dan moeten we ze ook met omzichtig heid behandelen, vooral bij de wasch. Bij het wasschen mag kantwerk nim mer ingezeept en gewreven worden, het mag natuurlijk ook niet worden ge wrongen, maar moet zachtjes worden uitgedrukt. Het waschwater mag maar hoogstens lauw-warm wezen, meer niet. Een heel goed wascbmiddel voor witte of hei-kleurige kant is ongekookte, lauwe melk. De kant wordt er inge legd en met de handen herhaaldelijk uitgedrukt. Vervolgens naspoelen in wat lauw water, waarin een beetje sui ker is opgelost, bijvoorbeeld één eet lepel op een liter water. Met een niet te heet strijkijzer kan men ze vervol gens uitstrijken, want door het suiker water is de kant tevens gesteven. Moet het kant-werk een matgele ol écru-kleur krijgen, dan wordt het vóór het strijken nog even door een heel znvakke thee- of koffie-oplossing ge haald. Witte kant kan natuurlijk ook worden geblauwd. Vóór het strijken moet men kant eerst in den juistcn vorm rekken, iets dat ook al weer heel voorzichting moet gebeuren. Het beste is om met kleine spelden of met rijgsteken het kantwerk op de dekqn van de strijkplank vast te zetten. Groote stukken worden het gemakkelijkst op het vloerkleed ge speld, waarop dan eerst een schoon laken wordt gelegd. Als we dat doen, terwijl de kant nog vochtig is, dan droogt ze direct in den goeden vorm en gaat het strijken vlug van de hand. Een handige manier om kleine kant werken te wasschen, zooals bijvoor beeld een kraagje of een paar man chetjes, is om een flinken jampot te nemen of een flcsch met een heel wij den hals. Daarin doen we het wasch water of de lauwe melk met de te was schen kant, dan sluiten we de flesch of pot, en vervolgens een tijd lang duchtig schudden. Op deze $ijze krij gen we het schoon met de allerminste kans op beschadiging! Waar ons oog op viel Knipsels uit dagblad en periodiek Spaart uw Tapijten In het vakkundig tijdschrift „Thuis" wordt het een en onder meegedeeld over het onderhoud van tapijten, waar mede allicht ook onze lezeressen haar voordeel zullen kunnen doen. Vooral in dezen tijd hebben wij in alles de grootst mogelijke spaarzaamheid te be trachten, en wat wij nu leeren kan ook winst zijn voor later. De meeste tapijten slijten niet zoozeer door het gebruik, als wel door een ver keerde behandeling. Een nieuw tapijt geeft in de eerste maanden scheerwol af. Deze bestaat uit kleine losse wol deeltjes, die 'bij dc fabricage in het bovendeel van het tapijt zijn blijven hangen. Met een zachte veger bor stelt men, met de vleug mee, de losse wol er gemakkelijk uit. Door het ge bruik wordt bet tapijt ingeloopen, het verharen houdt dan spoedig óp. Dan kan men het. tapijt gerost dagelijks met een zaehteu veger reinigen, of éb» Ons wekelijksch knippatroon Een eenvoudige, aardige sohoolmantel van tweed of wollen crêpe-stof, met twee rijen knoopen en een smal, lede* ren ceintuurtje als garneering. Het patroon kost 0.75 en is verkrijgbaar bij de „Afdeeling Knippatronen" Uit gevers Mij. „De Mijlpaal", Postbox 175 Amsterdam Giro 41632. Betaling kap ook geschieden in postzegels, of per postwissel. De dames worden vrien delijk verzocht, bij bestelling niet al leen het nummer van dit patroon, 3479, maar ook de bovenwijdte op te geven. a tweemaal per week met een goeden stofzuiger behandelen. Door tè spoe dig den stofzuiger, of te harde bor* etels te gebruiken, maakt men de wol stuk en bederft men het tapijt. Met kloppen mag men pas na een half jaar beginnen. Natuurlijk geschiedt dit alleen tegen den achterkant, en niet een gladden, elastischen klopper. Na het kloppen borstelt men den boven kant van het kleed af. Wanneer het tapijt vuil is kan men het zelf reinigen met een schoonen doek die in benzine of tetra is gedoopt. Hiermee strijkt men over het tapijt in de goede richting. Een sterk veront reinigd tapijt kan men het best naar een chemische wasscherij sturen. Vochtige theebladeren, zuurkool, nat te doeken enz. te gébruiken is geheel verkeerd, daar men hiermee het stof in het tapijt vastlegt en dus de kleu ren aan helderheid doet verliezen. Meubelen en stoelen verplaatse men voorzichtig. Tot besluit: het tapijt is er voor ge maakt beloopen te warden en niet om het ounoodig te vegen of te stofzuigen. Wel meen en wij hierbij te mogen op merken, dat het afnemen van het tapijt met water en azijn, bijvoorbeeld eenmaal per ja ai- tijdens de schoon maak, de kleuren aanmerkelijk Jris- sclier kan maken. Doch doe dit vooral nadat het stof zoo goed mogelijk is verwijderd, evenals wanneer het tapij* met benzine of tetra wordt afgenomen. Uit veiligheidsoogpunt is tetra meer aan te raden, daar deze vloeistof on brandbaar is. 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10