Een mooie Verrassin SAMBO EN JOCK* DINSDAG 14 JUNI 1932 TWEEDE BLAD PAG. ECONOMISCHE PROBLEMEN DE REGEERINGSSTEUN AAN DE SCHEEPVAART DE REEDERS PROTESTEEREN Zoo is het met alle maatregelen en met 'de critiek daarop; voor heiden is veel te zeggen, doch beiden hebben ook groote ge breken. Dit komt zeer sterk uit in de steun maatregelen, die de Regeering aan de Scheepvaart wil verleenen. De nooüen van de scheepvaart zijn de bekende; het ontbreken van voldoende vracht de vracht, die er nog is, wordt tegen een nood-tarief geboekt kosten, zoo als loonen, havengelden e.a. blijven hoog, zware concurrentie door de landen met ge- deurecieerde valuta en van hen, die de scheepvaart subsidieeren. Door een en ander moeten schepen worden opgelegd en deze vergen kosten, zonder eenige productieve prestatie. Daarbij komen hooge financieels lasten door de bankcredieten en de obli gatie-leeningen, terwijl de deflatie ook de waarde der bovendien duur gekochte sche pen tot een peil heeft teruggedrukt, waar door hypothecaire leeningen in het gedrang beginnen te komen. De Nederlandsche scheepvaart heeft 'daarom een verzoek tot de Regeering gericht om een subsidie te mogen ontvangen od basis van de kosten van oplegging. In die subsidie moeten ook deelen de schepen, die nog in de vaart zijn; dit verzoek werd als volgt gemotiveerd: „Teneinde te verhinderen, dat Nederland sche rcederijen, die al sedert geruimen tijd zeer belangrijke verliezen lijden, tenslotte genoodzaakt zullen worden haar waarde volle schepen onder vreemde vlag te brengen of tegen de huidige afbraakprijzen naar het buitenland te verkoopen om haar verplich tingen te kunnen nakomen, werd aan do Regeering voorgesteld om tenminste het dagelijks toenemen van verliezen tegen te gaan door aan Nederlandsche reederijen een .vergoeding te geven op grondslag van de ©plegkosten. Deze vergoeding zou beschik baar te stellen zijn, niet slechts voor de opliggende, doch ook voor de varende sche pen. zoodat de uitkeeringen de beteekenis zouden hebben van een tegemoetkoming in ide exploitatie-verliezen, waarvan als maxi mum de genormaliseerde oplegkosten zou den worden aangenomen". Bovendien schreven de reeders, in een tekwest aan de Tweede Kamer: „Aangezien bovenbedoeld voorstel echter het voortbestaan van verschillende reede rijen nog niet voldoende zou verzekeren, verzochten wij daarnevens de mogelijkheid open te stellen voor de reederijen, die zou- 'den kunnen aantoonen. daaraan behoefte te hebben, bovendien een speciale steun regeling met de Regeering te treffen". Wij kunnen de houding der reeders be grijpen; er steekt bovendien een gezond steun-principe in. Het standpunt der Regeering. De Regeering heeft dit steun-schema ge negeerd. Zij heeft een anderen weg gevolgd en een wetsvoorstel ingediend tot oprichting van een „Maatschappij ter behartiging van de Nationale scheepvaartbelangen" met een kapitaal van f 5 millioen, waarin de Regeering met f 2.600.000 zal participeeren en op welke participatie 10 zal dienen fee worden gestort. Het doel van .die maat schappij is als volgt omschreven: „De Vennootschap heeft ten doel de positie van de Nederlandsche Koopvaardijvloot in het internationaal Zee-scheepvaartverkeer te versterken. Zij tracht dit doel te bereiken door het bevorderen van een nauwere aan eensluiting ^en samensmelting der daarvoor in aanmerking komende reederijen, van een doelmatiger en meer aan de behoeften van het verkeer aanpassende inrichting van de Nederlandsche koopvaardijvloot en van een zoo productief mogelijke verdeeling van die .vloot over de verschillende internationale scheepvaartlijnap. Te dien einde kunnen door de Vennootschap aan daarvoor in aan merking komende Nederlandsche scheep vaartmaatschappijen, tevens aandeelhouders 'der Vennootschap zijnde, tegen onderpand, rentedragende geldleeningen worden ver strekt onder voor elk concreet geval nader te bedingen voorwaarden. Het is de Vennootschap niet geoorloofd, het scheepvaartbedrijf uit te oefenen. Het aankoopen van schepen is haar ver boden. Nochtans is 'de vennootschap bevoegd, bij executie van onderpanden, tot zekerheid voor nakoming van jegens haar aangegane Jverplichtiiigen verstrekt, deze onderpanden, ook indien daartoe een of meer schepen be- hooren, ter nadere tegeldemaking in te Jcoopen". De Regeering redeneert als volgt: a. „geld hebben wij niet voldoende om ten laste van de schatkist op ruime schaal steun te verleenen. Wij hebben al zoo verbazend ;veel crisis-uitgaven, dat wij wat zuinig moe ten zijn, vooral omdat er steeds nieuwe steun-vragers komen. De staats-lasten moe ten uiteindelijk door de Nederlandsche be lastingbetalers worden gedragen en men kan niet ongelimiteerd doorgaan met hen te belasten. Doch bovendien vindt zij: b. de gevraagde steunmaatregelen niet construc tief. De Nederlandsche reedersvereeniging geeft toe. dat er een téveel aan tonnage is. Dit surplus moet automatisch verdwijnen, het liest door slooping, want verkoop naar het buitenland tegen de bestaande afbraakprij zen beteekent scherpe toenemende concur rentie. Subsidieering houdt dat surplus in stand, is dus tegen de lijn .van de scheep vaart zelf. De Regeering zegt in haar memorie van toelichting: „Voorts zal er rekening mede gehouden moeten worden, dat een deel der Vloot ook in de toekomst geen emplooi zal vinden. Een saneeringsproces is ook hier onvermijdelijk. Bij een zoo bij uitstek inter nationaal bedrijf als het scheepvaartbedrijf, zal deze aanpassing niet mogen worden ver traagd. Voor deze vertraging zou naai* het oordeel der Regeering inderdaad gevreesd moeten worden, indien zij getreden was in voorstellen voor een algemeene subsidie aan het scheepvaartbedrijf'. Zij heeft gezocht naar een constructieve methode en deze gevonden in een naam- looze vennootschap, die gelden ter leen kan verstrekken aan die maatschappijen, die 'daarvoor in aanmerking komen en wel tegen voldoende onderpand en tegen rente-ver goeding. De steun zal verleend worden, na dat bewijzen zijn overgelegd, dat „de betrok ken maatschappijen een aannemelijk reor ganisatieplan hebben ingediend, waarvan de uitvoering verzekerd is en dat een vol doende bezuiniging waarborgt. Voorts zal van geval tot geval moeten worden naac gaan, of samensmelting of een andere vorm Van nauwe samenwerking tusschen de hulp behoevende maatschappijen mogelijk is en betere resultaten voor de toekomst waar borgt, en .tenslotte zal geen atfiL'P mogen BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD DE MAGERE BRUG Tusschen de Kerkstraat en de Nwe Kerk straat stroomt de Amstel. Als wij stroomen zeggen, is dat, omdat de Amstel nu eenmaal onze rivier is. Van stroomen is in feite geen sprake. Maar stroomen of niet stroomen. de Am stel scheidt dc Nieuwe Kerkstraters van hun medeburgers, die in dc Kerkstraat wonen. Daarom heeft ons voorgeslacht ge zorgd. voor een behoorlijke verbinding, door liet"" bouwen van een houten brug. Dat alles ligt jaren achter ons, want in 1G71 vermoedelijk, is dc eerste verbinding tot stand gekomen en heeft dc toenmalige vroedschap een smalle brug. een voetbrug, over den Amstel gelegd. Vanwege de smal heid werd ze in den volksmond „Magere Brug" genoemd, zooals men elders een even smalle overbrugging met den naam „Kip- penbrug" vereerde. Deze eerste Magere Brug bleef niet altijd even mager. Nadat ze verschillende gedaan teverwisselingen had ondergaan werd hi 1871 een nieuwe brug gebouwd, evenals de vorige van hout, met negen doorvaartope- ningen, waarvan de middelste overspannen is met een dubbele ophaalbrug, die veel smaller is dan het overig gedeelte van de brug. Ze bleef den naam houden, die ze nu een maal had en gaf aan het stadsbeeld in den omtrek van Blauwbrug en Amstelbrug een eigenaardige bekoring. Ze „deed het" om zoo te zeggen, daar bijzonder goed. Nu komt er aan bruggen ook een eind en aan houten bruggen nog iets eerder dan aan steenen dito's. In 1925 geraakte dc Magere Brug in zoodanig bouwvalligen staat, dat men weer als in 1871 over een geheel nieuwe brug moest gaan denken. Dat lijkt eenvoudig, want men heeft in Amsterdam voorbeelden genoeg en be kwame bouwers. Het zou dus geen jaren be hoeven te duren of een nieuwe brug zou de Kerkstraters weer een goede verbinding met de Nieuwe Kerkstraters geven. Maar zoo eenvoudig als bet leek, bleek het niet. Vanaf 1925 is in studie gCAveest de vraag, hoe men nu het geval moest oplossen. Drieërlei meening kwam naar voren. De oudheidkundigen en Heemschutters wilden een brug van vorm en afmeting gelijk aan de oude. Elke andere oplossing achtten zij stedenschennis en verminking van 't stads beeld. Anderen radicaal in het kwadraat, wilden een brug, die geheel beantwoordde aan d© verkeerseischen en aan dc aest-hetische nor men van onzen tijd. En sommigen achtten j het 't best te zoeken naar een compromis J tusschen de eischen van dezen en de vor-j men van een vroegeren tijd. Nu is de beslissing door bet College van B. en W. genomen en ligt een voordracht bij den Raad om een nieuwe brug te bou wen, die met een geheel onbeteekenenide afwijking dezelfde vorm zal hebben als de oude brug. Men meent, dat liet verkeer op dit punt niet van zoodanige beteekenis is, dat een breedere brug behoeft te worden gebouwd en dat in dit oude stadsgedeelte een brug dient te komen, die zooveel mogelijk in harmonie is met de omgeving. Ook wordt Jict kostenelement in' rekening gebracht. De bouwkosten van een brug naar vorm en afmeting aan de oude gelijk wor den geschat op ongeveer 2/5 van die voor een moderne steenen brug van grootere af metingen. al wordt toegegeven, dat de 'on derhoudskosten van deze laatste minder en de levensduur langer zal zijn. Daarover moet nu binnenkort de Raad beslissen. Naar het ons voorkomt is deze beslissing er een van min of meer princi pieel e beteekenis. Wij zijn bewonderaars van 't oude stads- sdhoon Wij meenen, dat dit zoo veel moge lijk moet worden bewaard. Dat, waar de eisoh van het zicfh, ontwikkelende stads leven aantasting van liet oude vraagt, dit moet geschieden met groote zorg en piëteit. Het lijkt ons ook onjuist in de oude stad bouwwerken 'te creëeren, die vloeken met de omgeving, die geheel uit de toon vallen en tlie getuigen van een gebrek aan waar deering van oucle cultuurmonumenten. Maar wij meenen, dat men zich hier toch ook moet hoeden voor overdrijving. In den laatsten tijd heeft men oude gevels gespaard doch achter die oude gevels gebouwen gezet die met dien gevel niets hadden uit te staan. Dat is een soort hypocryse, die niet Het restaureeren van oude gebouwen, het weer terugbrengen van de oude juweeltjes van bouwkunst in hun oorspron'kelijken vorm lijkt ons een goed en te loven streven. Maar wie een oud Huis bouwt geeft toch den indruk, dat bij zelf aan geest en smaak te lcort komt. Dat is geen piëteit meer, dat is een ziekelijke neiging, die ge brek aan karakter verraadt. Onjuist ware het geweest uit een zekere moderniteit de Magere Brug te sloopen, zoo lang zij haar functie In het stadsverkeer kan vervullen. Maar nu zij „op" is en vervangen moet worden, is het naar onze meening even on juist deze onpractisclie brug,onpractisch met het oog op de eischen van het heden, weer in dezelfde afmetingen en in denzelfden vorm te. bouwen. Hier bad men een oplossing moeten zoe ken, die zoowel aan de eischen van het moderne leven voldeed, als passend bleek in dit eigenaardig en bekoorlijk stadsge deelte. Dat men deze oplossing niet zocht, getuigt niet voor de geestkracht van ons geslacht. AREND VAN AMSTEL. Uit de Antirev. Partij. In verschillende plaatsen van ons land, als Ede, Dordrecht, Neede. Enschede, enz., zijn cursusvergaderingen gethouden, georga niseerd door de plaatselijke propaganda- clubs, waarin door de heeren J. Schouten en R. A. den Ouden het onderwerp: „Het Socialisme" werd ingeleid. Tevoren werd aan elke(n) deelnemer(ster) een zeer uit voerige schets (=fc 100 pag.) toegezonden. Deze schets bestaat uit vier deelen; op eiken avond werd één stuk behandeld. Deze, bij eenkomsten zijn een groot succes geworden. In September a.s. zullen ook te Den Haag dergelijke cursusvergaderingen worden ge houden. Ter inleiding hierop zal op Don derdag 16 Juni a.s. de. heer R. A. den Ouden optreden in de Oranje-Societeit Prins Hen driklaan, alhier, 's avonds 8 uur, met het nodenverp: „Het Socialisme". De heer Lod. Koovman, van Pijnacker, secr. van de Z.-H. Bond van Geref. J.V. zal een slotwoord spreken. Wij verwachten bezoekers uit dc geheele omgeving, zooals dat ook elders ge beurde. Anti-Revolutionairen uit Wassenaar, Voor burg, Rijswijk, Pijnacker, het Westland, enz., komt allen om U over dit in onzen tijd belangwekkende onderwerp door bij uit stek deskundigen te laten voorlichten! In 't bijzonder doen wij een beroep op de leden van onze Meisjes- en .Tongelingsvereenigin- gen. Met het oog op de Kamerverkiezingen van het volgende jaar, is het van groot be lang. dat er tusschen de naburige Kiesver- j eenigingen en P.C.'s een hechte band bei- staat. Daartoe kunnen deze vergaderingen krachtig bijdragen! P.S. Bovenbedoelde schetsen zijn gratis aan het Kuyperhuis te verkrijgen. Fietsen kunnen vlakbij worden gestald ts vinden in een vorm, 'die de lasten van liet budget te veel verzwaart, of door onge dekte voorschotten het Staatscrediet in ge vaar brengt De te verleenen credieten zullen dus alleen tegen zakelijk onderpand en togen een billijke rentevergoeding mogen worden verstrekt". Niet competent? De scheepvaartmaatschappijen vinden, dat hier een terrein betreden wordt, dat zij niet kunnen goedkeuren. Immers de te verleenen steun gaat gepaard met ingrijpende over heidsbemoeiing en zoover wij terzijde heb- vernomen, vermeent men (in elk ge in bepaalde kringen) dat de Re geering en haar raadslieden in scheepvaart zaken niet competent zijn. Noodzaak tot samensmelting bestaat er h.i. niet, terwijl de onderlinge samenwerking weinig te wen- schen overlaat. Het aanbieden van onder pand is een tweede eisch, waaraan niet of niet voldoende kan worden tegemoet geko men, omdat de schepen over het algemeen reeds verbonden zijn; bovendien is de waar de zoodanig gedaald, dat op de vrije schepen slechts ontoereikende bedragen kunnen worden opgenomen. Tenslotte verzwaart de rente de bedrijfskosten; inkomstenvermeer dering zal uit die voorschotten niet ontstaan, daar vrachtverruiming niet zal optreden. Het gevolg zal alleen zijn het rekken van het bestaan, op zichzelf een zeer verheugend doch desalniettemin onvoldoende feit De regeering heeft gelijk, dat zij de schat kist niet extra-belast, want op een gegeven moment zou zij het land voor een debacle kunnen zetten: zeer terecht eischt zij reor ganisatie, bezuiniging en vloot-beperking en zuiver redeneert zij door aan subsidieering de neiging toe te kennen om onvoldoende te saneerên. De scheepvaartmaatschappijen daarentegen hebben het met het verstrek ken van onderpand aan het rechte einde, terwijl renteheffing geen opluchting geeft. Subsidieering beteekent toekenning van minimum-vrachten, terwijl het verleenen van crediet geen cent meer aan vracht op levert Oogenschijnlijk zitten wij in een impass*. In werkelijkheid is er ongetwijfeld een over brugging der standpunten mogelijk, waarop wij in een slotartikel zullon wijzen, Uit het Sociale Leven „DE TIENDE PENNING" In het stucadoorsbedryf is door de beide Chr. vakorganisaties, nl. de Ned. R.K. Bouw vakarbeidersbond en de Ned. Chr. Bouwvak arbeidersbond, het landelijk collectief contract in het stucadoorsbedrijf geteekend. De Alge meene (socialistische) Bond en (communisti sche) Federatie pogen een en ander door sta king in Rotterdam, Haarlem, Amsterdam er Utrecht ongedaan te maken. Men heeft nu er dan karmen lezen, hoe de „heeren" dat inpik ken. „De Opbouw", het orgaan van den Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond, zegt hierover het vol gende „Door de stakende partijen is deze strijd in gezet tegen de Christelijke organisaties, én in dit teeken hebben wij dezen strijd aanvaard, terwijl wij er alles op zullen zetten dezen ook te winnen. Dat dit noodig is moge nog hieruit blijken, dat dezer dagen voor een werkloos lid onzer organisatie nog eenige kans was op een werk geplaatst te worden, als hij bereid was 10 pet. van zijn loon aan de moderne broeders af te staan. Bij weigering hiervan was er echter geen plaats voor onsjlid en zouden zij dus nu zien wie het won. Zou hier de schroef van het N.V.V. gewerkt hebben? Er is alle reden voor dit te denken. De geschiedenis heeft ons doen zien op welke wijze Al va getracht heeft de tiende penning binnen te krijgen, maar zoo werkt de moderne stucadoorsbond, om aan het benoodigde geld te komen, om zijn stakers uit te keeren". anders dan afkeuring verdient. Gemengd Nieuws. BELANGRIJKE ARRESTATIES Verduistering van f 60.000. De Haagsche politie heeft aangehouden zekere D., odd-directeur van de Archipel-Bank, verdacht van verduistering van gelden en oplichting van een Amsterdammer voor f 60-000, welke hij in een maatschappij moest inbrengen, maar welk bedrag hij ten eigen bate zou hebben aangewend. D. is reeds lang geleden door voormelde bank ontslagen. Hij heeft daarmee niets meer uitstaande. De verduistering is dan ook ge pleegd buiten voormelde bank om. D. is in het huis van bewaring opgesloten. Verduistering van f 16.1 De Haagsche politie heeft verder gearres teerd zekere M., destijds chef van het bijkan toor Willem de Zwijgerlaan van de Bezuiden- houtsche Banlk, verdacht van verduistering van ongeveer f 14.000, welke echter reeds twee jaar geleden zou zijn gepleegd door valsche boekingen enz. Dat zoo laat van deze zaak aangifte is ge daan is hieruit te verklaren, dat een schikking was getroffen met hem en zijn familie. Inder daad moet M. een groot deel van het verduis terde bedrag hebben terugbetaald. Toen bleek, dat het geheele bedrag niet zou worden aange zuiverd is aangifte gevolgd. M. is opgesloten in het huis van bewaring. Bedriegelijke bankbreuk. Ook is gearresteerd mevr. W., directrice van de in staat van faillissement verklaarde N.V. Modehuis Couture Wachtel, verdacht van het onttrekken van goederen aan bovengenoemd faillissement en diefstal van winkelgoederen ten nadeele van mej. F., aan wie zij haar zaalk verkocht had. Mevr. W. zou hebben getracht met twee verhuisauto's den winkel leeg te halen. De politie, die door een buurman gewaarschuwd was, heeft op de beide wagens met goederen beslag gelegd. Mevr. W. is voorloopig op vrije voeten gesteld. VERDRONKEN. Te Nieuwerbrug is het 2-jarig zoontje den landbouwer van Wjjnen te water geraakt en verdronken. Te Waarder is het 2-jarig zoontje van den heer J. W. te water geraakt en verdronken. DE ZEPPELIN-DAG TE ROTTERDAM BIJZONDERE POLITIEMAATREGELEN. Om tijdens het bezoek van de „Graf Zep pelin" de oude op het vliegveld en vooral ook in de omgeving daarvan te bewaren, heeft de politie uitgebreide ordemaatregelen getroffen. Gelijk bekend zullen de wegen, die toe gang geven tot het vliegveld tot iu wijden omtrek worden afgezet. De eigenaardige plaatselijke omstandigheden maken hetnoc- dig daarvoor een groot aantal politieman nen bij de hand te hebben. In totaal zijn on geveer 400 manschappen opgeroepen. De leiding van de verkeersregeling berust bij inspecteur J. W. J. Moerman van den verkeersdienst De verschillende politiepos ten zullen onderling telefonisch bereikbaar zijn. Van liet vliegveld af zullen dan instruc ties worden gegeven, terwijl een reserve bij de hand wordt gehouden om uit te rukken naar „bedreigde punten". Voor het eerst in de geschiedenis van de Rotteidamsche politie zal bij deze gelegen heid van een vliegtuig gebruik worden ge maakt De Rotteraamsche Aeroclub heeft een vliegtuig ter beschikking van inspec teur Moerman gesteld, waarmede deze zal opstijgen om een algemeen overzicht om trent de situatie rondom het vliegveld te kunnen verkrijgen. De passagierslijst. Aan de rondvaart boven ons land zullen de volgende personen deelnemen: Z. K. H. Prins Hendrik: H ..J. Schmidt, kolonel-titu lair van het Indische Leger, waarnemend adjudant van den Prins; Mr. P. J. Reymer Minister van Waterstaat; Mr. Dr. L. N. Dec kers, Minister van Defensie; de adjudant van den Minister van Defensie; E. Th. de Veer, directeur van den Luchtvaartdienst; B. E. Ruys; W. Ruys: D. C. van Beuningen: Mevr. van Beuningen; Jacob Mees; A. H. Sonne veld; Mevr. Sonneveld; L. A. Bongers; Dr. J. J. van der Leeuw; D. H. Reese; Mevr. Reese; allen te Rotterdam; W. G. Koning: J. F. van Hon gel; A. F. Bronsing; en 1 plaats gereserveerd v. d. British American Tobacco Com p., allen te Amsterdam; Jhr. Repelaar te 's-Gravenhage; T. Boezeman; Mevr. Boezeman te Zwolle; H. J. ter Kuilc; A. C. G. ter Kuile te Enschedé; C- A. van: Woelderen. burgemeester; Mevr. van Woel- deren te Vlissingen; W. Zwartsenberg te Groningen; H. K. van Wingerden te Gorin- chem; J. H. W. Pasman te Steenwijk; P J Klouwens te Hillegersberg; M. C. Henskens te Rijswijk; K. de Geus van den Heuvel en Mevr. de Geus van den Heuvel te Brussel. Voor de terugreis WaalhavenFriedrichs- hafen is de Zeppelin reeds half uitverkocht. Ook voor FriedrichshafenTwente zijn verschillende passagiers ingeschreven. Ook in Twente veel belangstelling. Ondanks het vroege uur waarop de Zep pelin op het vliegveld Twente daalt .bestaat ook in de Oostelijke provincies veel. belang stelling voor de komst van het luchtschip. Vrijwel alle fabrieken hebben Zaterdag het werk stilgelegd of het aanvangsuur verzet, terwijl alle scholen Zaterdag gesloten zul len zijn. Den commandant van de Zepp zal een op de Textiel geweven handdoek, voor stellende een Twentsche staid met de Zep pelin er boven, worden aangeboden. Aan de artillerie-inrichtingen aan de Hem- brug te Zaandam zijn Zaterdag 18 arbeiders wegens reorganisatie van den dienst ontslagen Naar men vermoedt houdt dit ontslag verband met de onlangs in de Tweede Kamer gehouden interpellatie betreffende communistisch en cel- lenbouw. Onder de ontslagenen zijn arbeiders met tientallen dienstjaren. EEN PRACHTIGE OPRUIMING. De heer Van V. te Waarder ving in één uur tijds 42 veenmollen. De veenmol is een zeer schadelijk insect, lang ongeveer vier centimeter. KINDERVERLAMMING Te Teraar doen zich een paar niet zeer ern stige gevallen van kinderverlamming voor. Dr. Q. heeft maatregelen tegen verdere ver spreiding dezer ziekte genomen. KIND LEVEND VERBRAND. Te Velp (Gld.) brak in dc IJsselstraat een binnenbrandje uit, vermoedelijk tengevolge het omvallen van een stoomapparaat. Een kindje van vier weken van de familie Hoevers is daarbij verbrand. DOODELIJK MOTORONGELUK De ongehuwde J. D., oud 23 jaar en af komstig uit Echt (L.) is Zondagmorgen met zijn motor verongelukt op. den Waldfeuch- terweg naar Duitschland. De man was op slag dood. VERDUISTERING De gemeentepolitie te Kerkrad© lieeft aaai gefoouden en in arrest gesteld den gehuw den mijnwerker A. N. uit Bleije-nhei.de, als verdacht van verduistering van circa f 2000 ten nadeele van een familielid. N. was enkele weken gelleden uit de gevangenis te Maastricht ontslagen, na daar enkele maan den gevangenis te hebben ondersaau we gens verduistering van circa f 5000 ten na deele van de Utrechtsche spaarvereeniging Monies Pietatis. Od la6t van den commissaris van politie te Kerkrade werd N. gisteren ter beschik king van de justitie gesteld. Naar wjj vernemen is het bericht, als zou de president-commissaris der Leidsche Exploi tatie Maatschappij van Onroerende Goederen, Mr. Dr. W. J. M. Brandjes van Rhijn te Den Haag gearresteerd zijn, onjuist. Wel is, zooals reeds gemeld, onlangs de directeur der Leid sche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen, de heer M. A. van Zyp te Leiden, op last van den Officier van Justitie gear resteerd en in voorloopige bewaring gesteld. PER WATERFIETS OVER HET KANAAL Men sdhrijft ons uit Rotterdam: Een Reuter-berchtjc meldde Zaterdag j.l., dat de beer H. Söhilperoort, die j.l. Woensdagavond naar Duinkerken vertrok ken was om per waterfiets het Kanaal over te steken, van Calais 's morgens was ver trokken om te trachten Dover te bereiken. Thans bereiken ons van de hand van den heer Schilperoort zelve per brief eenige bij zonderheden over het eerste deel van zijü avontuurlijken tocht De berijder van de waterfiets was Woens dagavond uit Rotterdam vertrokken' en ar riveerde in Duinkerken den volgenden mor gen. Reeds dadelijk na aankomst bezorgde de Fransche douane hem heel wat last, dat zij verlangde, dat hij de noodige kosten ten bedrage van 11 francs per k.g. zou be talen. De heer Schilperoort zag daar geen kans toe, omdat zijn vervoermiddel mins tens 100 kg. weegt en het bedrag zoodoende veel te hoog opliep. Ten einde raad is hij tenslotte naar den Hollandschen consul te Duinkerken gegaan en deze heeft hem met raad en daad terzijde gestaan. De Fransche douane bleef echter onvermurwbaar, zoo dat de consul zich tenslotte genoodzaakt zag voor bet gevraagde geldsbedrag zich borg te stellen. De moeilijkheden waren nu echter nog niet over. Want men kan vanuit de binnen haven van Duinkerken niet anders in de buitenhaven komen dan door een schutsluis. En nu wilde men den heer Schilperoort niet laten passeeren, omdat zijn vervoermiddel geen zeeschip was! Toch stelde de heer Schilperoort er prijs op dien dag nog bui tengaats te komen, omdat hij naar Calais wilde „fietsen", om vandaar naar Dover over te steken. Temeor waar deze afstand van Duinkerken naar Calais 20 K.M. be draagt, was bet zaak op te schieten. Ten einde raad is ten slotte de consul er weer bijgeroepen en deze heeft weten te bewer ken dat de avonturier mocht passeeren Voor hij echter aan het einde van de 1 K M. lange buitenhaven was gekomen, was een ter dc dag reeds ten einde en de duisternis viel in. Dien nacht is de „waterfietser" gast vrij opgenomen in een houten keet aan hrt einde van de haven, waar 20 Hollandsche polderjongens uit Werkendam verbleven in verband met werkzaamheden die zij daar hadden te verrichten. Den volgenden morgen heeft de heer Schilperoort welgemoed de 20 KM. lange reis naar Calais aanvaard en hij is er be houden aangekomen. Toch heeft hij op de ze reis nog verschillende avonturen beleefd. Zoo verdwaalde hij halverwege temidden van een gropte school bruinvisschen, zeker een 25 stuks in totaal. Omdat er nog al groote bij waren, heeft de heer Schilperoort (die op alles voorbereid was), wanneer ze al te dicht bij kwamen, ze met een haak een flinke prik gegeven, zoodat zij er ver schrikt vandoor gingen. In Calais heeft hij heel wat belangstel ling ondervonden Het tochtje is oen mooie oefenschool voor hem geweest, zooals hij zelf schrijft Zater dag is de reis naar Dover aanvaard. Bijzon derheden hierover zijn echter nog niet be kend, omdat de heer Schilperoort de bedoel de brief geschreven heeft vóór zijn vertrek van Calais. Hij was echter vol goeden moed over de afloop van den tocht. Met belang stelling worden dan ook nadere mededee- lingen afgewacht Een later bericht meldt, dat de heer Schil peroort behouden te Dover is aangekomen. Hij zou over den tocht 13 uur hebben ge daan. Rechtzaken. HOOGE RAAD EEN VERBODEN DEMONSTRATIE De afd. Rotterdam van den Roode-frontstrij dersbond heeft op den Schevenüigaohen boule vard een optocht gehouden, dien dc poltie had verboden. Toen aan de bevelen der politie niel werd voldaan, ontstond een vechtpartij, waar door H. B. en M. l. met de justitie in aanraking kwa,men wegens mishandeling, weiderspannig- held en beleediging van ambtenaren in functie de Hooge Raad verworpen. in hooger beroep dot leeft de advot Arrest 27 Juni. Werkmansbela.i gebouw der Coöp. DE ZWOLSCHE MELK VERORDENING De advocaat-generaal bij den Hoogen E Ir Berger, concludeerde tot vernietiging et beroep van den melkboer Z., die we vertreding van art. 1 der melkverordening y Iwolle werd veroordeeld. Uitspraak 27 Juni. REGLEMENT VOOR DE ZEEUWSCH] POLDERS De Hoogc Raad heeft verworpen een c Boeken en Geschriften H. R. KNICKERBOCKER. DE ItOO HANDEL DREIGT! A. W. Sijthoff' gevers Mij. N.V.. Leiden zeer interessante boekwerk over do i in Rutland heeft één ding tegen, n.! il weer twee jaar geleden geschreven feiteüijk reeds eenlgszlns verouderd i tijden gaan^ tegenwoordig zoo snel, en dc^ taild. dat lermede is dan treft gezegd. D areasant gaschro ladelijk beeld va rijkheid, de gore van het ..Vijfjai vormt voor de j ook al de crisis Dit boek. dat ges chr eve mand. die heel Rusland indrukke uwe 1 gelijk schet overig reldigi die een (heel klein) beeld v slund geven. Het wil zoo ol ijn. Schaduw- en lichtzijden getoond, al 1 de eerste wat te vee geraakt. De schrijve rschijulijk wel iets doch hoe he doorreisde. die nog wc echrikaanjaj relke buitenlai i juist de inhoud dreigt! Pilt is inderdaad zoo. Met cij ïitoond de toenemende eeonomi Rusland. Verder bevat het persoonlijke ervaringen van ?em b.v. de tocht in de kolenmij schrijver waar gee uur op hi plan zelf: Stalin. dit hoek m< vertellen, doch :c het zelf. Mei at roode gevan den Oostcrhoriz< steeds grooter wordt! (Rotterdam. >r Nijverheid en Handel in de 1931—1932. Uitgave: Nijgh N.V. Rotterdam peesche havens, deze haven a hand is. Daarom heeft het d< Nijverheid en Handel Dep. Rott Mij i poedgedacht in PIJPSÜiP speciaal de aandacht op dit vraagstuk te v 1 gen door een zestal lezingen, die zeer de J dacht hebben getrokken: en waarvar matig een kort verslag hebben gi Thans zijn deze G lezingen in boekvoi lcort uitgegeven. De onderwerpen luiden volgt: Rotterdam vom Hinterland a us ges (Dr Alfred Linden. Duisburg); Commer •havenbeheer (Dr J. Ph. Bnckx. R'dam); De houding van Rotterdam tot haar continen buurhavens (Mr C. O. Ginkler. R'dam): Rot dam's handel en industrie en haar beteek_ voor de haven (Mr H. J. Onr^- doen andere landen ;rland voor Rotterd; i de landverbindi L. M. v. d. Lugt. nd in de Rotterdam voor de Jeugd is een Premieboelt Om aan de vele aanvragen te voldoen, hebben we besloten om h Kinderverhaal van den Leeuw en den Aap, dat in ons blad versop onder den titel d. DOOR G. TH. ROTMAN en zooveel opgang maakte, in boekvorm uit te geven. Wanneer bovenstaand premieboekje bestelt, zal men de jeugd hiermee grout genoegen doen. Het kan afgehaald worden aan ons Bureau, ie mede worden toegezonden na ontvangst van 50 cent per exM postzegels of storting op ons gironummer. Men gelieve op de envelop te vermelden: „Sambo". L( Spoed gewenscht. Ook de Agenten en Bezorgers nemen bestellingen Ondergeteekende verzoekt toezending van exemplaar Premieboekje „SAMBO EN JOCKO", waarvan bedrag bjjg in postzegels per giro is verzonden NAAM: WOONPLAATS:

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8